„Afzijdige" ligging van Zierikzee vertraagt ontwikkeling der sport '—SPORT-— „SCHIJNWERPERS" GERICHT OP WINTERSPORTEN Tegen pijnen RQTERDGN JINNY BROWN als politie-chef 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 STIMULEREN IN EIGEN KRINGMET SUCCES! Voetbalteams keerden na ramp ernstig verzwakt in competitie terug (Van onze sportredacteur.) DE ZEEUWSE SPORT is door de „afzijdige" ligging van deze provin cie enigszins geïsoleerd. Dat is geen nieuws Evenmin als het onbe kend is, dat deze uitspraak in het bijzonder voor de sport op Schouwen en Duiveland geldt. Van dit eiland af kan men immers de andere delen van Zeeland moeilijk bereiken, met het gevolg, dat het contact met andere sportverenigingen niet zo intensief kan geschieden, als wel wenselyk is. Verschillende takken van sport komen door dit gebrek langzamer op een hoger niveau dan bij een uitgebreide sportuitwisse- ling wel mogelijk zou zijn. Weliswaar zijn er sporten onder meer voet ballenwaarin krachtmetingen met andere delen van de provincie regelmatig voorkomen, maar in hoofdzaak is de bevolking van Schou wen Duiveland toch op eigen gebied aangewezen. Dit wil dan zeggen, dat de sport op dit eiland haar beoefenaren put uit een bevolking van rond 23.000 zielen. Hoewel Zierikzee met rond 7000' inwoners naar Zeeuwse begrippen een middelgrote plaats ook wat betreft sport het centrum van Schouwen en Duiveland is, klemt ook in deze stad het 'probleem van de verbindingen met andere plaatsen. Er is echter een streven om in eigen kring-de sport te stimuleren. En met succes Zo heeft men bijvoorbeeld voor verschillende takken van sport al een eilandelijke competitie be reikt. Er is een Schouwen-Duive- landsc korfbalbond opgericht, terwijl in de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond dit jaar voor het eerst een eilandelijke competitie in kannen en kruiken is. Dez eilandelijke competitie van het ..Zaterdagmiddagvoetbal" is vooral bereikt door het streven van de voet balvereniging Mevo uit Zierikzee. De overtocht naar Beveland via de lijn Zierikzee-Katseveer is voor een ge heel elftal vrij kostbaar. Mevo zag zich dan ook steeds voor grote uit- f;aven geplaatst als zij met enkele earns tegelijk het water moest ovei'- steken om competitie-wedstrijden te spelen. Nu wordt echter minder van deze vereniging gevergd, want alleen het eerste elftal moet voor het spe len van competitie-wedstrnden Schou- wen-Duiveland verlaten. Het tweede en derde elftal spelen samen met an dere verenigingen op Schouwen en (Duiveland een eilandelijke competitie. De ramp heeft ook aan het sport leven op Schouwen-Duiveland een zware slag toegebracht. Voor vele takken van sport ontstonden er trai ningsmoeilijkheden. Oudere spelers, die voor de ramp nog verdienstelijk hun partijtje hadden meegespeeld, zag men na de ramp niet meer op de sportvelden terug. Het enthousiasme was er uit! Bovendien misten vele spelers hun conditie na de ramp en» konden hun steun niet direct weer geven. Verschillende teams keerden dan ook ernstig verzwakt in de com petitie terug. De gevolgen bleven niet uit! Er waren teams, die hun heil in een la gere afdeling moesten zoeken, ter wijl andere zich al spoedig op de rand van degradatie bevonden. Ook Mevo kreeg haar portie van de tegenslagen. Nadat deze club in 1947 was opge richt en in 1949 zich bij de K.N.V.B. had aangesloten, bereikten de Zierik- zeeënaren via de 2e klasse als spoe dig de eerste klasse van het Zater dagmiddagvoetbal van de afdeling Zeeland K.N.V.B. Dat was in 't sei zoen 1950-'51. toen zowel het eerste als het tweede elftal van Mevo kam pioen werd van verschillende tweede Klassen. In 1954 de competities wa ren na de ramp weer hersteld ging het met de prestaties al snel bergafwaarts: dank zij een degradatie speelt 't eerste team nu weer in de tweede klasse, waar het zich tot nu toe tevre den moet stellen met een plaats je in de middenmoot. Wie echter denkt, dat het Mevo- bestuuv bij de pakken is gaan neer zitten. slaat de plank wel heel ver mis. Met geestdrift stimuleert men de clubliefde de animo en het spel peil. om mettertijd weer in een hogere afdeling te kunnen spelen. En nu het eerste elftal toch verzwakt is, acht men het geen ramp, dat men zich tevreden moet stellen met een plaatsje in de tweede klasse van de onder afdeling. „Wij hebben nu", aldus liet bestuur, „rustig de gelegen heid om ons te oriënteren, jon gere spelers te proberen en zo te bouwen aan een homogeen elf tal". Tot nu toe heeft Mevo nooit een stevige financiële basis gehad. Daar voor had deze club te veel concurren tie van de Zondagmiddagvereniging „Zierikzee", die in de derde klasse van de K.N.V.B. speelt. De nublieke belangstelling bij de wedstrijden van deze derde klas'ser is immers veel groter dan bij de wedstrijden van Mevo. Vandaar dan ook dat er bij Mevo minder in het laatje komt. Wat dat betreft staan verscheidene ande re Zaterdagmiddag-verenigingen er Advertentie PERASTHMAN! verp. 1 2 poeders I 1.75 verkrijgbaar bij Uw «genees middelenverxorger muiden, Rillandia, Krabbendijkc, We- meldinge, Nieuwdorp bijvoorbeeld, hebben geen concurrentie in eigen plaats van een Zondagmiddagclub en profiteren dus beter van de publieke belangstelling. Nu twee elftallen echter aan een eilandelijke competitie deelnemen, kan Mevo het financieel echter vrij aardig uitzingen. „Dat neemt overi gens niet weg", zegt het bestuur, „dat w(j er liever zo sterk voorston den, dat ook het tweede elftal Schou wen-Duiveland kon verlaten voor competitie-wedstrijden. Want contact met verenigingen in andere delen van de provincie komt het spelpeil beter ten goede". Zelfde moeilijkheden De voetbalvereniging Zierikzee ziet zich eigenlijk voor dezelfde moeilijk heden geplaatst als Mevo. Deze Zon dagmiddagclub werd tijdens het sei zoen 1933-34 gevormd door een fusie tussen twee derde klassers in deze plaats, namelijk Sinoto en Zeirikzee. Vóór de oorlog bracht men het ver scheidene malen tot de tweede plaats van de derde klasse, maar tot een kampioenschap van die afdeling is het nooit gekomen. Weliswaar werd gtpup na de oorlog in het seizoen 1949-'50 het degradauevonnis, zoals men dat pleegt te noemen, over Zierikzee vol- troltkèn en moest men zich voorlopig met huisvesting in de vierde klasse tevreden stellen. Maar in het seizoen 1951-'52 volgde al weer promotie naar de derde klasse. Na de ramp kwam voor Zierik zee echter ook de terugslag. Nog maar juist op het nippertje kon de Schouwse derde klasser het vege lijf van degradatie redden. In de competitie, die momenteel afgewerkt wordt, ziet het er ook al verre van rooskleurig uit. Al le tot nog toe gespeelde wed strijden werden namelijk verlo ren, terwijl het doelpuntcnge- middelde (zes voor; vier en der tig tegen) boekdelen spreekt! Het verlies van oude, geroutineerde spelers zal aan deze verzwakking ze ker niet vreemd zijn maar evenals bij Mevo is er ook no" een andere fac tor oorzaak van deze teruggang. Bij Het Zwitserse wereldkampioens team viermansbob onder leiding van de bekende Kapus, is in de Zwitser se plaats Sturzikon reeds duchtig in training voor de Olympische icinter- spelen in Cortina d'Ampezzo en dat daarvoor eigenlijk geen sneeuw ge noeg te vinden was. bleek nauwelijks een beletsel. Op de boerderij van Heiri Angst, een van de leden van het team hébben de Bob-rijders een droge baan gemaakt ivaarlangs zij nu met een lorrietje op rails naar be neden gieren. Oostburgse bridgers verrassend verslagen Leek het aanvankelijk dat Sas van Gent I met rasse schreden op het kampioenschap afstevende nu het slechts één punt scoorde uit 2 wed strijden en daarbij van Hulst I ver loor, moest het de leiding aan Hulst afstaan. Luctor I heeft de moed nog niet opgegeven en behaalde zijn eer ste overwinning in de Hoofdklasse. In de eerste klasse diende Sas het leidende Oostburg I een rake klap toe. Oostburg moet niet te veel van zulke veren laten, want Luctor II, Oost burg n en Sas II zullen graag de lei ding overnemen. D uitslagen waren: Hoofdklasse: Terneuzen ILuctor I 4231: Sas I Terneuzen II 3434; Luctor I—Terneuzen II 4528; Sas I—Hulst I 26—45. Eerste klasse: Terneuzen III Oostburg ni 5419; Sas IILuctor II 2465; Oostburg IITerneuzen III 50—21; Sas III—Oostburg I 60 33; Oostburg ILuctor II 5418. Standen. Hoofdklasse: Hulst I 430164- 26 m.p. SasI 421154- 30 m.p. Terneuzen I 4 2 115+ 2 m.p. Luctor I 41032 24 m.p. 4 0 2 2 2 34 m.p. Terneuzen II Eerste klasse: Oostburg I Oostburg II Luctor Sas III Terneuzen Hl Sas II Oostburg IET 3 2 0 1 4 4- 40 3 2 0 1 4 4- 35 3 2 0 1 4 4- 15 2 1 1 0 3 4- 28 3 1 0 2 2 4 2 0 1 1 1 42 2 0 0 2 0 72 beide verenigingen wordt namelijk on voldoende aandacht besteed aan de training, of beter gezegd, is er te weinig belangstelling voor die trai ning. Do geestdrift, dc opofferingsge zindheid, de animo Is niet aanwezig. Deze factoren zijn ook bij de training onmisbaar. Er moet nu eenmaal met enthousiasme getraind worden om goedé resultaten te bereiken. Als die successen er zjjn, clan komt de be langstelling er vanzelf weer, ook bij de spelers! AANDACHT Enige tijd geleden heeft de uetbulvereniging Heracles, die .'.eehieemt aan het betaalde voetbal, de aandacht getrokken Deze aandacht was helaas ge richt, op een negatief feit: de slechte financiële positie van depe beroepsclub. Hoewel de begroting een tekort aangaf i en de verminderde belangstel ling bij de tliuistcedstrijden van Heracles reden geeft tot be zorgdheid voor het verenigings bestuur, kon men later toch bekend maken, dat de finan ciële positie van de club niet van dien aard is, dat enkele minder goede jaren direct het bestaan van Heracles in ge vaar zullen brengen. En thans is men druk bezig de steun te krijgen van de gemeentelij ke overheid, de plaatselijke in dustrie en van de burgerij. Waarschijnlijk aan het emd van dit seizoen zal aan de hand van de bereikte resultaten de finitief overwogen worden of terugkeer naar de amateur-af deling noodzakelijk is. Inmid dels tracht men door bezuini ging de financiële zorgen te verlichten, terwijl bij de thuis wedstrijden van deze Almelose club een verloting wordt ge houden, waarvan de baten wor.- den gebruikt om de kosten van het jeugdwerk te bestrijden. Bovendien wordt op de reis- en verblijfkosten bezuinigd. HOEVEEL? Hoewel men bij Heracles dus net man en macht werkt aan f inancieel herstel van de vere niging, mag men zich naar aanleiding van de berichten over deze club toch afvragen, hoeveel clubs van de drie eer ste klassen en de twee hoofd klassen van het semi-professio- nalisme mettertijd voor dezelf de moeilijkheid komen te staan of misschien reeds sioon. Er zijn vele teams, die wekelijks ternauwernood aan 1500 of 2000 toeschouwers toekomen en er zfjn ploegen, die het zelfs met heel wat minder belang stelling moeten stéllen. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk, dat onder de tachtig semï-prof- clubs, die ons land telt, slacht offers zullen vallen. De inmid dels ontbonden reorganisatie- commissie' van de KNVB be- ftaalde dat in Nederldnd voor en hoogste 40 d CO verenigin- gen in betaald voetbal een be staansmogelijkheid is. Inmid dels stelden enkele economen echter vnst.' dat dit aantal veel te hoog ligt. In het blad Eco nomisch Statistische Berich ten" van 8 December 1954 heb- (caleidoscoop ben de heren mr W. J. van Eijkeren en drs P. G. Ridder een artikel gepubliceerd, waar in zij voor slechts twintig clubs een bestaansmogelijkheid in het semi-professionaUsme za gen. Deze mening was ge grondvest op de ervaringen, die men in het buitenland heeft opgedaan, en op de huidige voetbalcultuur in ons land. Af gaande op deze feiten, mag men dus terecht vrezen, dat er voor verschillende clubs nog moeilijkheden aan de horizon van het. betaalde voetbal op doemen. CURSUSSEN Reeds lange tijd stelt het be stuur van het Nederlands Handbal Verbond pogingen in het werk om te komen tot ver betering van het leiderskorps Zowel technisch, als organisa torisch wil men op verbetering aansturen. De eerste resultaten um dit streven beginnen gelei- lelijk reeds te komen, want at dat in het begin van dit sei zoen in drie centra (Zeeland Rotterdam en Eindliovc ursussen voor oefenmeestcr ■ouden worden afgesloten, zijn s-•nomenteel weer nieuwe cur- 7 'lussen gaande, waarvoor veel tnimo blijkt te bestaan. Het bl\jkt te bestaan. Het blijkt '■chter, dat daarbij de belang- ttélling voornamelijk uitgaat laar de tactische cursussen (oefenmeester), terwijl er vuor de cursus betreffende de orga nisatie maar weinig interesse bestaat. Geheel onbegrijpelijk is \dit niet, want het is vanzelf- sprekend, dat de leerstof hier- :voor droger zal zijn dan voor oefenmeester en ook voor jeugdleiderHet blijft echter een feit, dat men zonder voor hun taak berekende organisa torische leiders iceinig kan be ginnen. DAMESHANDBAL Een opmerkelijk feit heeft zich in Oostenrijk voorgedaan op het gebied van dameshand bal. Met deze sport vlotte het in dat land niet al te best meer. Er was niet alleen geen sprake meer van vooricitgang, er was numeriek zelfs een concrete achteruitgang. Eén der distric ten heeft daarom deze zomer het initiatief genomen dames- hand,balwedstrijden te organi seren op een veld met kleiner afmetingen da gebruikelijk. Dit heeft tot een groot succes geleid en dameshandbal in één slag weer populair gemaakt! Het Niederösterreichise Ver band heeft nu haar gehele com petitie voor dames gebaseerd np zaalhandbal in de openlucht en het gevolg daarvan is, dat thans ruim twee maal zoveel teams aan deze competitie deelnemen als de laatste sei zoenen het geval is geweest! UITGAVEN OP SPORTGEBIED Instructieve werkjes over boksen en tennis Als U het boekje „Schijnwerpers op wintersporten" ter hand neemt en de inhoudsopgave vluchtig leest, zal het U .waarschijnlijk net vergaan als het ons verging, toen wij deze door de heer B. Baanen geschreven Kosmos-uitgave doorbladerden. Eerst en vooral zal uw blik namelijk ge trokken worden door de titel van het hoofdstukje „Wintersport voor ieder een? Ja!!!". Want per slot van reke ning oefent deze sport ook op de Ne- derlander-met-de-smalle-beurs een grote aantrekkingskracht uit; ieder een wil wel eens op ski's over een be sneeuwde helling met duizelingwek kende vaart naar beneden suizen. Wie echter mocht denken, dat de schrijver financieel de weg baant naar de wintersport, komt toch enigs zins teleurgesteld uit. De heer Baanen mag dan schrijven, dat het sociaal toerisme onder meer door de concurrerende prijzen van touringcar-onde. nemingen en spoor wegen zijn intrede heeft gedaan, he lemaal gelijk heeft hij toch niet als hij opmerkt: „Bovendien genieten de werknemers tegenwoordig veelal een vacantietoelage of toeslag, zodat alle bezwaren, die in het verleden nog een rem vormden, practisch zijn verdwe nen". Niemand zal immers durven ontkennen, dat er voor genoemde Ne- derlander-met-'1e-smalle-beurs nog altijd wel enige bezwaren zjjn. Niette min is dit boekje voor de landgenoot, wiens buidel juist wel dik genoeg is om een vacantie door te brengen in oen of andere wintersport-oord, een ;oede gids. Het verschaft raad omtrent de keuze van een wintersportplaats, gaat dieper in op de vraag of li chamelijke voorbereiding voor wintersport nodig is, geeft aanwij zingen over de noodzakelijke kle ding en uitrusting, noemt de ver voermiddelen In de sneeuw en be- j schrijft tenslotte de meeste win- tersporten. I Overigens geeft dit boekje niet al- i leen aan de actieve sportbeoefenaar I voorlichting, ook degene, die naar het wintersportgebied trekt als „toe schouwer" kan zijn voordeel met „Schijnwerpers op wintersporten" doen. De N.V. Drukkerij en Uitgeverij J. F. Duwaer en Zonen te Amsterdam heeft in de reeks „Ken uw sport" een tweetal Instructieve werkjes laten verschijnen onder de titel „Basket ball" en „Boksen". De voorlichting over het basketballspel is in Neder land nog beperkt en als men deze tak van sport uitgebreid wil bestuderen, dan moet men teruggrijpen op buiten landse literatuur. Aan het bescheiden aantal Nederlandse uitgaven betref fende basketball ls nu dit werkje van de reeks „Ken uw sport" toegevoegd. Uitgebreid behandelt het boekje on derwerpen als „het speelveld", „ma teriaal „de ploegen". In het boekje „boksen" wordt deze tak van sport voor beginnelingen op verantwoorde wflzj beschreven. Wel iswaar zal dit werkje de ervaren bok ser weinig nieuws kunnen vertellen, toch is het waardevol omdat de be oefenaar, die de eerste schreden gezet heeft in deze tak van sport, voldoen de theoretische kennis uit deze uitga ve kan putten. Eén van de axioma's in de sportwe reld is, dat men in geen enkele tak van sport tot grote prestaties kan ko men zonder een intensieve training. Ook de tennissport eist wil men iets bereiken met dit balspel een uitgebreide activiteit op het oefenter rein, in dit geval op de gravel-banen. Men kan zich echter aanmerkelijk sneller verrijken met practlsche erva ring als naast deze beoefening een grondige theoretische kennis bestaat. Voor de tennisspelers zijn er reeds talloze boekjes, die een waardevol hulpmiddel zijn voor de beoefening van hun sport. Aan het aantal „ten- nls-uitgaven" heeft de bekende En gelse top-speler Tony Mottram nu een boekje toegevoegd, dat hij de titel „Sneller naar beter tennis" heeft ge geven en dat in een Nederlandse be werking van A. C. van Swol bij de uitgeversmaatschappij Kosmos is ver schenen. De rijke ervaring in de tennissport heeft deze Engelsman in staat ge steld een uitstekende verhandeling te schrijven over de technische en tacti sche facetten van deze tak van sport. „Sneller naar beter tennis" geeft "de speler dan ook veel gelegenheid tal rijke foutjes van zijn stijl af te scha ven en beter vertrouwd te raken piet moeilijke slagen. Eén van de talrijke illustraties uit het boekje „Basketball"dat in de reeks „Ken uw Sport" verscheen. Advertentie wordt door de meest gevoelige maag verdragen I Rotterdams® scheepsdief in Antwerpen gesnapt Hij kwam met zijn eigen auto. De Belgische politie heeft Dinsdag de 32-jarige Rotterdammer C. N. ge arresteerd op verdenking van diefstal. N. heeft bekend, dat hij in de afge lopen vier maanden aan boord van schepen, die in de haven van Ant werpen gemeerd lagen, goederen ge stolen heeft tot een waarde van 200.000 frcs. Hij is regelmatig in zijn eigen auto van Rotteidam naar Amtwerpen gereisd en ging dan aan boord van verscheidene schepen on der voorwendsel, handelaar in scheepstrossen te zijn. Hij sloop op tijdstippen, dat aan boord gegeten werd, de hutten van kapiteins en of ficieren binnen en stal dan geld, hor loges en andere waardevolle voor werpen. Gisterochtend werd hij op heterdaad betrapt in de hut van de kapitein van de Griekse vrachtboot Constantis. Hij werd overmeesterd en overgedragen aan de Belgische poli tie, die hem onder arrest stelde. 93. „Nou wilde "t geval", vertelde Lodewijk Lodder, „dat die brigadier ook pas een week getrouwd was. Met Rietje. Een lief klein ding, zei-die, dat zo lekker koffie kon zetten en dat zijn boterhammen die hij mee nam naar 't bureau altijd zo dik met mager spek belegde Hij werd er helemaal lyrisch van. Ik natuurlijk mee zingen en hem een geluksvogel noemen en hij dat fijn vinden. Dat merkte ik wel, Toen-ie eindelijk over haar was uitgesproken begon ik op mijn beurt weer over mijn jonge vrouwtje, dat alleen maar in m'n verbeelding be stond, te kletsen. Ik zei: ik ben vroeger niet zo'n heel zoete jongen geweest. Ik heb wel eens een la van een winkel leeggehaald en meer van dat soort kleine kar weitjes en dat wist mijn Fie ook wel. Maar toen we gingen trouwen, heb ik haar bij mijn liefde voor haar moeten beloven geen vinger meer naar andermans eigendom uit te sleken. Ik ben toen een rüwièlstalling annex verhuur van driewielers begonnen en dat zakie loopt heel aardig. We kunnen d'r met ons beidjes best van kommen. Ja, dat zei ik allemaal tegen 'm. En ik ging dóór met m'n verhaal, 't Ergste is, brigadier zei ik, als Fie nou hoort, dat ik op 't bureau zit. Dan is natuur lijk al haar vertrouwen weg. Dan denkt ze natuurlijk su biet dat ik weer aan 't Jatten ben geslagen En toen liet ik m'n waterlanders de vrije loopHij was d'r kapot van dat zag ik wel".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8