Middelburgs raad sprak over de slechte scholen-situatie GOEDE BELANGSTELLING VOOR ST. NICOLAAS-VEEMARKT GOES Immv Almanak DRONKEN AUTOMOBILISTEN KREGEN ZWARE STRAFFEN DIRECTEURSWISSELING BIJ DE VEILING „ZUID-BEVELAND" Wrijf Kou en Pijn Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 DECEMBER 1955 ONGEWOON WOORD IN OFFICIEEL STUK Geert Benelux-cortgres tegen betaling van premie ER WAS DINSDAGMIDDAG een echte December-stemming in de Mid delburgse raadszaal: buiten viel vroeg de schemer en binnen brandde stem mig en vertrouwd het zachte licht in de hoge luchters. De bode ging be hoedzaam rond met geurige thee, ditmaal versierd met een stukske ban ketletter, er was voorts een lijvige agende met diverse zaken, waarover nogal wat gezegd kon worden, korto m er ontbrak gistermiddag bijna niets aan deze laatste vergadering in 1955 van Middelburgs raad. Of het zou misschien dfc „Dikke van Dale" geweest moeten zijn, dat onvolprezen en lijvige woordenboek der Nederlandse Taal. Er kwam namelijk een onge woon woord voor in een officieel stuk, dat moest worden behandeld: de nota van B. en W. over de scholen-situatie sprak van „gribus"! Niet alle raadsleden waren daar gelukkig mee. maar het was in elk geval duidelijk. En voor zover er nog enige twijfel over de juiste betekenis mocht bestaan, kan hier worden medegedeeld, dat de „dikke van Dale" onder meer voor „gribus" aangeeft: „bouwvallig of onooglijk verblijf, huis, waarin, naar verhouding der ruimte, te veel gezinnen wonen waarom het ging: er zijn in Middel burg vier nieuwe scholen en acht oude, een ongunstige verhouding, die men elders niet veel zal aantreffen. Men moet bp vergelijkingen met el ders niet kijken naar grote steden, maar naar vergelijkbare plaatsen zo als Goes en Vlissingen. Op het ge bied van scholenbouw is men in Mid delburg ver bij deze steden achter, omdat men destijds tijd, geld en moeite moest geven aan andere op- bouwzaken. In de nota Is nu een ob jectieve rangorde van „slechtheid" vastgesteld, een volgorde, waarin de zaak moet worden aangepakt. Het tempo echter is afhankelijk van vele factoren, van financiën, van de raad en van hogere goedkeuringen." Welnu, wanneer men voor „gezin nen" het woord „kinderen" zet, dan is dit alles zeker van toepassing op de school Zuidsingel, die met „gri bus" in de nota werd aangeduid. Maar de heer Hoek (A.R.) vond de uitdrukking niet erg mooi en ook wethouder Kögeler achtte haar min der geslaagd. Hij was het wel met de strekking van de nota eens, maar 't was hem opgevallen, dat de landelij ke dagbladen zich van dit stuk had den meester gemaakt en daardoor in den lande de indruk hadden gewekt, alsof het in Middelburg maar zo-zo was met de onderwijsgebouwen. Dit had hem gespeten, want als men de situatie eens vergelijkt met steden als Rotterdam en Amsterdam, dan steekt de toestand hier werkelijk gunstig af. De echo van dit „gribus debat" weerklonk nog geruime tjjd later, toen gedebatteerd werd over 'n veestalling, waarbij de heer Wattel (A.R.) er voor waarschuwde, dat het „hier om het eens met een stad huisuitdrukking te zeggen geen gribus mag worden Overigens was de raad in het alge meen wel eens met deze nota over de scholen in Middelburg. De heer Th. J. Westerhout (P. v. d. A.) vond het maar een allesbehalve opwek kend beeld, zoals dat in dit stuk werd geschilderd, en meende, dat 't scholenvraagstuk ruim en breed moet worden opgevat. „De toestand is van dien aard, dat we niet te gauw bang moeten zijn teveel hooi op onze vork te nemen1', zo verklaarde hij. Wel vroeg hij zich af of het niet wenselijk is, dat de gebouwen zoveel mo gelijk worden „opgelapt" voor de tijd, waarin zijn nog moeten uitdienen. De heer Hoek (A.R.) was het op bepaalde punten niet helemaal met het college eens en waarschuwde: „Wij'moeten op de financiën van de gemeente letten. Alles wat wenselijk is, kan nog niet altijd worden uitge voerd!" Ook de heer A. J. Schot (S.G.P.) sprak in deze geest. Wethouder Kögeler zette uiteen, dat hij op het stuk van onderhoud geen toezeggingen kon doen. On langs had hg een serieuze begroting laten maken voor het schilderen van school J en die was op niet minder den 8000 komen te staan. Vanzelf sprekend zo zei hij tot de heer Hoek moet rekening worden ge houden met de gemeente-financiën en daarbij dienen alle belangen, die tot het verzorgingsgebied van de ge meente behoren, zorgvuldig te wor den afgewogen. Men moet deze nota alleen zien als een verlanglijst op het gebied van scholenbouw. Burgemeester mr. dr. N. Bolke- stein besloot het debat met een kor te samenvatting van die punten, De nota werd daarna voor kennisge ving aangenomen. Ruiling Besloten werd tot ruiling van grond c.a. met de N.V. Houthandel v.h. G. Alberts. Dit bedrijf zal nu verplaatst worde* naar het groot industrie-terrein. De heer Wester hout sprak zijn waardering uit voor het college, dat de onderhandelingen over dit project tot een goed einde bracht. Maar wat gaat de gemeente nu met de terreinen van Alberts doen? De heer Hoek was minder enthou siast: hg sprak van „als er twee rui len, moet er een huilen" en vreesde, dat de gemeente de huilende partij zou zgn. De heer B. A. Hessehnk (V.V.D.) juichte het toe, dat het be- drgf van Alberts uit de binnenstad zou vertrekken. Of de gemeente bfl deze ruiling er wel genoeg uitgehaald heeft, wilde hg in het midden laten, maar zo zei hij „laten we niet ver geten, dat de gemeente Middelburg jegens haar industrieën welwillend heid moet tonen." De heer Hesselink vond dat thans een redelijke overeenkomst tot stand kwam. Wethouder I». J. van 't Westende verklaarde, dat nog niet vaststaat welke bestemming aan de terreinen zal worden gegeven. Dit zal in over leg moeten gebeuren met de stede- bouwkundige. De wethouder meende, dat ieder Middelburger er verheugd over zou zjjn, dat het bedrjjf thans uit de binnenstad verdwijnt. De prijs was op verschillende wijzen bere kend. Misschien brengt de gemeente een offer, maar dat zal pas later blgken. Tegenover dit offer echter staat altijd een verbetering van de stad. Voor de aanleg van een beschoei ing op het groot-industrie-terrein werd een crediet van 280.000 ver leend. (Vervolg op pag. 7.). t Advertentie 'n Dankbaar geschenk cn blijvend aandenken is zo'n prachtig schilderij: bos-, heide- en zeegezich ten, in zware ornament- lijsten en in alle maten. Vanaf 12.75 tot 85.—. Voor een schilderijt naar PRIJZEN WAREN VRIJ HOOG Kampioenen werden „gekranst". De jaarlijkse Sint Nicolaas-vee- markt te Goes trok een goede be langstelling, zowel van de zijde van de inzenders als van de bezoekers. De aanvoer was ongeveer gelijk aan die van vorig jaar, waarbij vooral het jongvee sterk in aantal verte genwoordigd was. De handel toonde ook weer zijn interesse voor deze St. Nicolaasmarkt, doch de transacties warenniet zo veelvuldig, omdat de prijzen blijkbaar Vrij hoog waren. Wie alleen kwam om er mooi vee te zien, kreeg zjjn deel, want de kwa liteit van liet tentoongestelde was over het algemeen goed. Na de keuringen reikte de burge meester van Goes, mr. W. O. ten Kate, de ereprijzen uit In de afdeling vetvee ging het kampioenschap naar een dier van de heer J. Blokpoel uit Goes. Het koe beest zelf werd door burgemeester Ten Kate een krans omgehangen, terwijl de heer Blokpoel een beker in ontvangst mocht nemen. Het reser ve-kampioenschap in deze afdeling ging naar de fa. Willems, Roosen daal. In de afdeling handelsvee won een vaars van de heer I. v. d. Maas uit Kats het kampioenschap. Ook hier voor was een krans en beker be schikbaar. Het reserve-kampioen- VAN in TOT zS.ijpc GLIBBERPARTIJ Kleine oorzaken kunnen grote ge- Volgen hebben; nog steeds. Zo moest Maandagavond in de bocht van de rijksweg te Schoondijke een Belgi sche vrachtauto, die op weg was naar Hamburg, uitwijken voor een tegenligger. Het zou allemaal goed afgelopen zijn, ware het niet, dat de vrachtauto met verse haring was geladen. Door de schuiver, die de auto maakte, begon ook de lading te schuiven met het gevolg, dat een en ZONDER LACHEN Tegen alle verwachtingen in is liet in Yerseke enige tijd geleden geen vrolijke avond geworden. En dat was toch nadrukkelijk aangekondigd, zo leerden wij onlangs uit een adverten tie in een Bevelands advertentieblad. Helma en Selma" zouden optre den. Dat zijn naar wij menen te loeten twee opgewekte jongeda mes, die het leven in vrolijke liedjes plegen te bezingen. Een aangename bezigheid., die in dit geval boyendien nog in belangrijke mate heeft bijge dragen tot vergroting van de popu lariteit der dames. Goed, Helma en Selma" zouden komen en de zaal, waar zij zouden optreden was die avond gevuld met een groot aantal bezoekers, die tn de prettige stemming verkeerden van mensen, die een avondje uit zijn. Met enkele uren tot hartelijk lachen no dend amusement in het vooruitzicht. Want zó ivas het ook ongeveer aan gekondigd. Er is niets van gekomen. tjHebna en Selma" kwamen, niet. Aan de kassa konden de bezoekers het reeds betaalde entreegeld weer in ontvangst, nemen en daarop zijn zij, zonder lachen, huiswaarts gegaan, zo stond er in de advertentie. Nóg een winstpunt, dat zij niet huilend z\jn weggelopen.... ander op de weg terechtkwam. Hierdoor onstond een glibberpartij van jewelste. De vrachtauto kantel de en het zeebanket gleed glibberig over het wegdek. De auto liep slechts geringe schade op. IN „ZONNEVELD". De jeugdige patiëntjes van het zeehospitum „Zonneveld" te Oost- kapelle werden Maandag even als vele andere kinderen vereerd met een bezoek van Sint Nicolaas, die met gulle hand ca deautjes uitdeelde. Bij dit bezoek waren o.a. aanwezig de echtgeno te van de Commissaris Öer Ko ningin in Zeeland, mevrouw S. C. de Casembrootbaronesse van der Feltz, en burgemeester F. G. Sprenger met zijn echtgenote, 's Middags bezocht de Sint de openbare lagere school en de kleuterschool. GEVECHT Het leven in de dierenwereld kan hard zijn. Dit ondervond tot zijn. gro te ontsteltenis een kalkoen in het dierenpark te Stavenisse, die onenig, heid kreeg met een eend. Al vechten de wist de eend haar tegenstander naar de vijver en in het water te trekken. Door onder water te zwem men en de kalkoen die kennelijk over minder lucht beschikte mee te sleuren, had de eend het gevecht spoedig beslist en trad zij als over- winnares uit de strijd (Advertentie) fpj I Ik- J Een beginnende hoest is voor mij al het sein om keel en luchtwegen te zuiveren met ABlllJSIHOOg?a schap werd toegekend aan een vaars van de heer P. Remijnse, Kamper land. Een paard van de fa. J. de Kok en Zn. uit Goes, won het kampioen schap (beker) in de afd. Slacht- paarden. KEURINGSU1TSLAGEN. De keuringsuitslagen zgn als volgt: Ossen met 6 of meer brede tan den: le pr.: fa. Blokpoel, Goes. Ossen met 4 brede tanden: le pr.: inz. M. Bierens, Nieuwdorp, 2e pr. inz. fa., Willenis, Roosen,daal. Ossen mét 2'brede'tanden: 2e pr.: inz. J. Sinke, Goes. Pinkossen: le pr.: inz. J. Sinke, voornoemd. Koeien: IA, IB en 2B pr.: inz. J. Sinke. voorn., 2de pr.: inz. F. Won- dergem, 's-Heer Hendrikskinderen, 3de pr. een eervolle verm.: inz. A. Viergever, Goes. Schotten en vaarzen met 6 brede tanden: le pr. en kampioen: inz. J. Blokpoel, Goes, le pr.: inz. I. v. d. Maas, Kats, 2de pr.: inz. fa. Willems, J. de Kok, Goes en J. B. Koert, Wolfaartsdgk, 3de pr.: inz. V. d. Dries, Souburg. Vaarzen met 4 brede tanden: le pr. en res. kampioen: inz. P. Re mijnse, Kamperland, le pr.: inz. Fa. Blokpoel, voorn., J". Sinke, voorn., Iz. v. d. Maas, voorg,, 2de pr.: inz. fa. Willems, voorn., A. G. van Djjke en Zn., 's-Heer Arendskerke (2x), 3de pr.: fa. Willems, voorn., J. Sin ke voorn., eerv. verm. J. B. Koert, Wolfaartsdijk. Vaarzen met 2 brede tanden: le en kamp.: inz. I. v. d. Maas, voorn., le pr.: inz. J. P. v. Sabben, Goes en 2de pr.: inz. A. Quist, Borssele. Vaarzen zonder brede tanden: le pr. en res. kamp.: inz. fa. Willems, voornoemd. Pinken: le pr. en eerv. verm.: inz. Fa. M. de Smit, Borssele, 2de pr. en eerv. verm.: inz. C. van Fraassen, Goes. Kalfvaarzen: le pr.: M. Huige, Goes. Pinkvaarzen,le pr. (2x), 2de pr. (2x- en groep 2de pr.: inz. D. Min- naard, Wemeldinge. Groep le pr. en le en 2de pr. voor losse pinkvaar zen: inz. M. Huige, voorn. Graskalveren: groep le pr.: inz. M. Huige, voorn. Slachtpaarden: le pr. en kamp.: inz. J. de Kok, Goes, le pr.: inz. S. J. van Hoeve, Goes. Rammen: IA en IB: inz. fa. D. rnger, Goes, Wolfaartsdgk. Forumavond van N.I.V.E. over het kleine bedrijf in Goes. De afdeling Zeeland van het Neder lands Instituut voor Efficiency. (N.I. V.E.)'houdt Donderdag 8 December a.s. in „De Korenbeurs" In Goes een forumavond over het thema „Hoe is het mogelijkhet kleine bedrijf". Tijdens deze bijeenkomst zal een fo rum, gevormd door een zevental Zeeuwen, aandacht wijden aan diver se bedrijfsvragen, waaraan kleine on dernemers niet toekomen wegens ge brek aan tijd en door andere oorza ken. Voor de forumavond bestaat grote belangstelling. Van tevoren zijn reeds tal van vragen ingediend. Het forum bestaat uit de heren ir. J. P. Berdenis van Berlekom, direc teur van de Vitrite Works, voorzitter die tevens de leiding van de avond heeft drs. G. J. Baarspul, bedrijfs econoom van het E.T.I.A. J. Carpen- tier, directeur van de Goesse midden- standsbank; J. J. Claas, hoofdadmini strateur van de Vitrite Works; P. J. Cruson, directeur Gebrs. Cruson, Breskens; J. Fukken, bedrijfsorgani- sator bij de Zeeuwse Confectie Fa briek en ir. J. v. d. Koorj, Rgksnijver- heidsconsulent. De avond vangt om 19.45 uur aan. Belgisch-Nederlandse Natuurbescherming Het Nationaal Verbond voor Na tuurbescherming in België en de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming in Neder land hebben besloten tot de oprich ting van een Belgisch-Nederlandse Commissie voor Natuurbescherming. Het ligt in de bedoeling van deze commissie het contact uit te breiden tot Luxemburg'. De commissie stelt zich als taak: de gezamenlijke bestu dering van de natuurbeschermings problemen in de Beneluxlanden; een gemeenschappelijk optreden in na tuurbeschermingsaangelegenheden: het streven naar gelijkmaking van de wetgeving op dit gebied; de inventa risatie, het onderzoek de bescherming en de bevordering van een gemeen schappelijke beheer van de natuur terreinen in het grensgebied. POLITIERECHTER MIDDELBURG Maand gevangenisstraf en ontzegging rijbevoegdheid. „Automobilisten, die niet tegen de drank kunnen en toch gaan rijden, gedragen zich als beesten op de weg. Als de justitie hen te pakken krijgt mag niet geaarzeld worden om strenge straffen te eisen". Dit zei Dinsdag ter zitting van de politierechter in Middelburg de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen. HU maakte die opmerking als gevolg van het feit, dat juist deze politierechterzlttlng sterk In het teken stond van de gevol gen, die drankmisbruik met zich mee ka* brengen. De ernstigste overtre dingen, die in dit verband werden berecht, waren begaan door twee broers, beiden aannemer. Het zjj echter vermeld, dat beide gevallen geheel afzon derlijk staan. Tegen de een, M. U„ velde de politierechter, mr. J. A. E. Rink, een vonnis van één maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk met 8 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De ander, J. U., kreeg een maand voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en een boete van 250 of 14 M. U. stond terecht wegens het rij den onder invloed. Op 21 September werd in Middelburg bij de Kanaal- brug een agent gewaarschuwd door een automobilist, dat er een wagen achter hem kwam, die vreemde ca priolen maakte. De agent hield deze auto aan, waarin verdachte aan het stuur zat. De wetsdienaar kon door het geopende portier een dranklucht ruiken. Verdachte reed met grote snelheid weg, zodat de agent opzij moest springen. Verbalisant kreeg toen na overleg met zijn commandant de opdracht verdachte die uit Middelburg af komstig is en herkend was thuis te gaan opzoeken. Tijdens het ge sprek, dat toen volgde werd duidelijk geconstateerd, dat U. onder invloed verkeerde. Ook andere getuigen heb ben dit later bevestigd. U. had in een café bij de Abeele en kele glazen bier gedronken. HU Het zich door een ander naar Vlissingen rijden en dronk ook daar nog het een en ander. Verdachte had juist een an der aan het stuur doen zitten, omdat hij niet wenste te rijden in deze toe stand. U. was namelijk reeds een keer voor eenzelfde feit veroordeeld. Maar verdachte slaagde er ln het contact sleuteltje van zgn wagen van de an der te krUgen en reed toen terug naar Middelburg. De officier zei in zijn requisitoir, dat in het belang van de openbare veiligheid verdachte de zwaarte van zijn overtreding moet voelen. Hij achtte een exemplaire straf no dig en vroeg daarom een maand onvoorwaardelijk en 8 maanden ontzegging. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, voerde als verzachtende omstandig heid o.m. aan, dat U. niet hardleers is, hetgeen naar zijn mening is geble ken uit het feit, dat verdachte eerst zijn stuur uit handen gaf. De politie rechter vonniste conform de cis en merkte op, dat dit een ernstige les voor U dient te zijn. Schrik na botsing De tweede verdachte U„ J. U„ tij delijk in Middelburg wonend, werd ten laste gelegd, dat hij doorgereden is na op de Houtkaai in Middelburg bij AFSCHEID VAN DE HEER CORNEL1SSE 99 De heer S. G. Nooteboom thans directeur. Kort voordat Dinsdagmiddag de verkopingen begonnen, werd In te genwoordigheid van de kooplieden, de leiding van de veiling „Zuid Be veland" te Goes overgedragen. Zowel de scheidende directeur, de heer J. G. Cornelisse als zijn opvol ger, de heer S. G. Nooteboom, wer- Fokschapen: le pr.: inz. fa. Koert, voorn., 2de pr.: inz. fa. Krijger, voorn, en 3de pr.: inz. J. Crucq, Ar- nemuiden. Foklammeren: le pr.: inz. Koert, voorn. Slachtvarkens 100150 kg: IA en 1B pr.: inz. fa. gebr. Karelse, Scho- re. Slachtvarkens, boven 150 kg: lt en 2de pr.: inz. fa. D. Krijger, voor noemd. Loopvarkens: le pr.: inz. fa. gebr. Karelse, voorn. Biggen: IA en IB pr.: inz. fa. D. Krijger, voorn., 2de pr.: inz. gebr. Kaï-else, voorn. Fokzeugen: le pr.: inz. P. Remgn- se,. Oudelande. Mestzeugen: le pr.: inz. fa. gebr. Karelse, voorn. Middelburgs klokkengietersgeslacht Het verhaal, dat wij gisteren publiceerden over de Souburgse klolc, lie in de toren van een Amerikaanse school werd opgehangen, was niet helemaal af. Dank zij de medewerking van de Provinciale Biblio theek weten we nu iets meer over het klokken gietersgeslacht. Burger huys, dat jarenlang zijn bedrijf in Middelburg uitoefende en véle fraaie klokken en ka nons heeft vervaardigd. De stamvader van 't geslacht was Jan Bur gerhuys, zo blijkt uit een artikel van dr. W. Unger in het archief van het Zeeuwsch Ge nootschap der Weten schappen van 1926. Hij wordt 't eerste ge noemd in de stadsrelce ninq van 1593-'9/(, als knecht, van Hendrick van Trier uit Aken, die korte lijd stadsklokken- gieter 'is geweest van Middelburg. -Jan Bur- gerhuys werd later in zijn werkzaamheden bij gestaan door zijn zoon Evert, die hem in 1611 en volgende jaren be hulpzaam was b\) het vervaardigen van een groot klokkenspel voor 'Zwolle. Over Evert z(jn overigens geen gege vens meer te vinden. Toen Jan in 16t7 over leed, werd het werk voortgezet door z{l)i zoon M'chtel, die in Aken was geboren. De ze was tot zijn dood Ui 1651 als klokken- en ge- schutgietcr in Middel burg werkzaam en dr nroducten van zijn ar beid gingen naar vele Zeeuwse gemeenten. Ook exporteerde Mi- chiel klokken naai Schotland. De derde klokkengieter was Jo hannes Burgerhuys. vermoedelijk een zoon van Michiel. Anders dan zijn beide voorgan gers, die geheel voor ei gen rekening het bedrijf uitoefenden, stond Jo hannes in nauwer be trekking tot de over heid. In 1658 werd hem voor zijn leven lang door de Staten een oc trooi verleend voor de gehele provincie, die zowel gold voor klok ken als voor geschut. Ook van hem worden :r in Schotland nog klokken aangetroffen, die gemerkt zyn met 'n phoenix. Na de dood van Jo- hannes in 1679 probeer de zijn weduwe, Judith min Bruinich, van de Staten toestemming te krijgen om de gieterij le mogen „continueren door hulpe van een meesterknecht", maar dit werd geweigerd, zodat aan het bedrijf van de klokkengieters dynastie Burgerhuys n einde was gekomen. den op hartelijke wijze toegesproken bij monde van de voorzitter van de veilingsvereniging, de heer J. Q. C. Lenshoek. Destijds besloot de algemene ver gadering het ontslag van de heer Cornelisse per 31 December te doen ingaan, doch intussen heeft de nieu we directeur, de heer Nooteboom, tevoren zes jaar in een dergelijke fuctie werkzaam te Krabbendnke op 2 December reeds de verantwoor delijkheid voor de gang van zaken overgenomen. De heer Cornelisse, die de veiling van 1917 af trouw heeft gediend, zou eigenlijk een welverdiende rust moe ten gaan genieten. Het is echter zgn uitdrukkelijke wens, zo deelde de heer Lenshoek mede, om ook na zijn pensionnering te mogen blijven mee werken in het belang van de veiling. Hiervoor is inmiddels een passende oplossing gevonden, zodat 't publiek zgn zo vertrouwde figuur voorlopig nog niet op de veiling zal missen. De heer Lenshoek sprak tenslotte de hoop uit, dat allen ook onder de lei ding van de heer Noteboom het ver trouwen aan de veiling zullen willen blijven schenken. De heer Cornelisse, onder de in druk van dit afscheid, dankte daarop kopers, telers en personeel voor het hem steeds geschonken vertrouwen. Zijn opvolger wenste hg alle goeds voor de toekomst toe. Tenslotte voerde de heer Noo teboom het woord. Hij dankte de heren Lenshoek en Cornelisse voor de aangename wijze, waarop zij hem in zijn nieuwe functie hebben ingeleid. Vervolgens richt te hij zien tot de telers, in het bijzonder tot het door hen geko zen bestuur. Spreker stelt zich voor in de toekomst, meer dan tot dusver is geschied, de leden en het bestuur in dc daadwerkelijke gang van zaken te betrekken en hun belangstelling daarvoor le vendig te houden. Men dient te beseffen, dat ee; goede afzetorganisatie voor de tclc: een kostbaar bezit is. Zich tot hr personeel wendende, wees de hee Nooteboom er op, dat uit z$n benoe ming te Goes zou kunnen worden afgeleid, dat hij een zekere reputatie heeft weten te vestigen. Als dit in derdaad zo is, dan heeft het oerso- ncel te Krabbendgke daarin ook aan deel gehad. Hg rekende ook met het personeel te Goes op e§n prettige sa menwerking. Tot slot richtte de heer Nooteboom zich tot de kopers. Hij schetste in het kort hun voorname maar moeilijke economische functie, zy zijn het, die de soms grote prgs- schommelingen moeten verwerken en soms a.h.w. zitten tussen hamer en aanbeeld van vraag en aanbod. Spr. deed een beroep op hun medewer king en wenste hen goede zaken toe. een botsing betrokken te zgn geweest. Verdachte was zeer geschrokken en in zijn angst reed hg er vandoor. Hij zwierf wat rond en kwam tenslotte bij Souburg terecht, waar de politie die per motor de achtervolging had ingezet hem aan kon houden. Toen constateerde men, dat U.'s adem naar drank rook. U. verklaarde 3 a 4 gla zen cognac te hebben gedronken. In dit geval eiste de officier te gen U. die niet eerder is veroor deeld één maand gevangenis straf onvoorwaardelijk. De verde diger, mr. H. Bruin, merkte o.m. op, dat zijn cliënt uit schaamte voor wat er gebeurd was, is weg gereden. U. drinkt anders nooit en de schrik zit er bij hem nu wel in, meende pleiter. Hierna kwam de politierechter tot het boven reeds vermelde vonnis. „Weerzinwekkend", zo kenschetste de officier het optreden van verdach te C. M., een 22-jarige kok uit Vlis singen. M. had op de avond van 23 October j.l. in kennelijke staat en na. overvloedig cafébezoek zo maar een boompje, dat in de Aagje Dekenstraat stond, vernield. „Je dacht zeker: „Ga je weg of ik neem je weg?" zei de politierechter De eis werd een boete van 50 subs. 10 dagen, waaróp een conform vonnis volgde met de raad een glaas je minder te drinken! De drank was er ook de oorzaak van, dat de Vcerenaar A. M. II. zich te buiten was gegaan en dat nog wel tegenover een dame. Na het genot van te veel alcoholica zei H. namelijk tegen haar: „Je bent nog dieper ge zonken dan ik", hetgeen beledigend mocht worden genoemd. Deze radheid van tong kost H. nu 40 subs. 8 da gen; het vonnis was conform de eis. Aanbestedingen Heidemij. In het „Hof van Holland" te Sint- Maartensdijk werden diverse herver kavelingswerkzaamheden, namens de Herverkavelingscorrimissie Zeeland door de Ned. Heidemij. aanbesteed. Het waren drie bestekken, die alle het egaliseren van percelen en het graven van kavelsloten omvatten. Op bestek Pd. no. 735 (Veerpolder, Margarethepolder en Oud-Kemp,en- hofstedepolder (oppervlakte circa T5Q ha) werd als volgt ingeschreven: N.V. Aannemersmij. v.h. Hillen en Roosen, Amsterdam, f 201.000; W. v. Vossen, Sint Annaland, f 198.000; Amsterdamse Aannemersmij. f 197.700; A. en D. v. d. Werf, Sint- Maartensdijk, f 197.300; H. de Jager, Sliedrecht, f 195.600; G. v. Herk, Nieu- werkerk aan de IJssel, f 195.000; J. D. Jansen, Kloetinge, f194.400; J. Vossen en K. Moerland, Sint-Anna- land, f 193.000. De raming was groot f 201.065. Bestek Pd. no. 736 (Vrije polders on der Tholen oppervlakte circa 100 ha. Inschrijvingen: A. Snepvangers, Apeldoorn, f 109.000; G. v. Herk, Nieuwerkerk aan de IJssel, f 79.000; A. en D. v. d. Werf, Sint-Maartensdijk f 78.400; Amsterdamse Aannemers mij., f 76.540; N.V. Aannemersmij. v.h. Hillen en Roosen, Amsterdam, f 75.000; H. de Jjyjer, Sliedrecht, f 73.400; J. v. Vossen en K. Moerland, Sint-Annaland, f 70.000; J. D. Jan sen, Kloetinge, f 69.700. De raming was groot f 69.890. Bestek Pd. no. 737 (Dalemse polder en Nieuwlandpolder oppervlakte cir ca 110 ha). Inschrijvingen: Gebr.v. d. Pijl en Groeneveld, Werkendam, f 174.900; A. Snepvangers, Apeldoorn, f 162.000; J. v. Vossen en K. Moer land, Sint-Annaland, f 142.000; H. de' Jager, Sliedrecht, f 132.500: G'. van Herk, Nieuwerkerk aan de IJssel, f 132.000; A. en D. v. d. Werf. Sint- Maartensdijk, f 130.000; N.V. Aanne mersmij. v.h. Hillen en Roosen, Am sterdam, f 127.000; J. D. Jansen, Kloetinge, f 126.450. De raming was groot f 130.510. JONGENSCLUB VIERDE 55-JARIG BESTAAN In het bericht over de viering van et 55-jarig bestaan van een C.J.M. V.-jongensclub, dat wij Dinsdag pu bliceerden, is de plaatsnaam wegge vallen. Bedoeld werd de jongensclub te Kapelle-Biezelinge. Universitair examen Aan de rijks-universiteit te geiden slaagde voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer J. Pot te Axel. v. eg met DAM PO Middelburg Electro: „Een vrouw helpt de Saint", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Schouwbuxg: H.M.D.T., „Schurken en schijnwerpers", 20 uur. Vlissingen Luxor: „De onkwetsbare mr. Moto", (1B jaar), 20 uur; Alham- bra: „Ontvlucht uit Singapore", (18 Jaar), 19 en 21 uur. Goes Grand: „De schoonheids-specia list", (18 jaar), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2