PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Oosterschelde moet dicht vóór het Brouwershavense Gat Lawine doodde bij' stuwdam vijftien Oostenrijkse arbeiders MAROKKAANS REBELLENLEIDER BEVRIJD UIT ZIEKENHUIS NEDERLAND NIET BEREID TOT WIJZIGING ONTWERR-AGENDA 198e Jaargang No. 287 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie 1 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels» 23 cent per regel mei een minimum van i 1.„Brieven of adres Bureau v. d. Blad' 23 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63, telef 2475 lo.g.g 2228): Oostburg. Fmiandstraai 2. telet 16; l'erneuzen. Brouwerustraai 2: Zlerlkzee. N Bogerdstraai 24. telef 26. DELTACOMMISSIE ADVISEERT: Verhoging Westerschelde-dijken dient zo spoedig mogelijk te worden begonnen De Deltacommissie heeft een vijfde interim-advies uitgebracht inzake de afsluiting van de zeegaten. Daarin komt de commissie tot de volgen de conclusies: Naast de werken in de Hollandse IJssel en het Drie-Eilandenplan dient zo spoedig mogelijk te worden begonnen met de afsluiting van het Haringvliet. De uitvoering van de dam in de Grevelingen dient zodanig te ge beuren, dat deze ongeveer tegelijk met de afsluiting van het Ha ringvliet gereed zal zijn. Van de afsluitingen in de Oosterschelde en het Brouwershavense Gat verdient die in de Oosterschelde uit een oogpunt van storm vloedbeveiliging voorrang. De bouw van deze dam dient daarom in een zo vroeg mogelijk stadium van uitvoering der werken krach tig te worden aangevat. De noodzakelijke versterking der hoofdwaterkeringen langs de Rot terdamse Waterweg en de Westerschelde dient zo spoedig mogelijk en onafhankelijk van de uitvoering der overige werken ter hand ts worden genomen. De bouw van de waterkering in de benedenmond van de Oude Maas kan geschieden, zodra de belangen van de zoetwaterhuis houding daarmede worden gediend. Het tijdstip, waarop de dam in het Volkerak zal dienen te worden gebouwd, is afhankelijk van verschillende factoren, die nog tijdro vende studie zullen vergen, alvorens dienaangaande een definitie ve uitspraak kan worden gedaan. De beslissing over de uitvoering van het Deltaplan mag echter niet worden uitgesteld tot deze stu die is voltooid. In het rapport wordt uitvoerig uiteengezet, dat al deze werken één onverbrekelijk geheel vormen, zodat aan het openlaten van de Ooster schelde niet kan worden gedacht. Wanneer bijvoorbeeld het Volkerak wordt afgesloten tn een periode, dat de Oosterschelde nog open is, wordt op de Tussenwateren en op de Ooster schelde geen enkele verlaging van de stormvloedstanden verkregen; inte gendeel ondervinden de stormvloed standen aan de Zuidzijde van de Vol- kerakdam een verhogende invloed. Deze invloed wordt door de afsluiting van de Grevelingen beperkt, doch niet opgeheven. Hoewel in het Noordelijk gebied door de afsluiting van Haring vliet en Volkerak reeds een grote vei ligheid wordt verkregen, zal de uit eindelijk beoogde veiligheid pas wor den bereikt, wanneer tevens de Zeeuwse wateren zijn afgesloten. Eerst dan is het namelijk mogelijk om bij stormvloed en gestremde af voer van de bovenrivieren water naar het Zuiden af te laten, waaraan bij ongunstige 'omstandigheden behoefte kan bestaan. Wanneer men het Volkerak na af sluiting van het Haringvliet open laat, wordt op de benedenrivieren en op Volkerak, Krammer en Zijpe slechts dan een betekenende verlaging van de stormvloedstanden verkregen, indien de Grevelingen is afgesloten. Ook in dit geval is de Grevelingen- dam dus van belang. In het achterge legen gebied wordt daarmede echter nog geenszins de veiligheid bereikt, die uiteindelijk noodzakelijk wordt geacht, terwij de verlaging op het Keeten gering is en op de Oosterschel de niet of nauwelijks merkbaar. Zowel by open als by afgesloten Volkerak is het dus uit een oog punt van veiligheid noodzakelijk, dat de afsluiting van de Ooster- Reeds 300 doden na cycloon in Zuid-India. Bij de cycloon, welke een strook van 200 mijl langs de kust van Zuid- India teisterde, zijn volgens officiële schatting 300 mensen omgekomen, maar volgens onofficiële bronnen zijn er meer dan tweemaal zoveel doden. De regering van de staat Madras heeft een campagne bevolen om de bevolking van het getroffen gebied tegen besmettelijke ziekten te laten inenten. Ook zijn uitgebreide maat regelen getroffen om de bevolking vanuit de lucht van voedsel ert medi camenten te voorzien. ONDANKS ZWARE BEWAKING: Overvallers droegen helmen van Amerikaans model Dertig gewapende verzetslieden met helmen op van Amerikaans mo del hebben Dinsdag een Frans zie kenhuis in het aart van het zwaarbe waakte Berkane (Noord-Oost-Marok- ko) overvallen en een gevangen op standelingenleider bevrijd. Franse troepen trokken onmiddel lijk een cordon om de plaats. Zij dood den zes van de mannen terwijl dezen trachtten te vluchten naar de nabije bergen aan de Spaans-Marokkaanse grens. De overvallers kwamen de stad binnen, waar een uitgaansverbod van krachs is, en belden bij het ziekenhuis aan. Do bewakers van het huis, mis leid door de Amerikaanse helmen, lieten hen binnen, in de mening, dat zij met Franse militairen te maken hadden. Terwijl enkele verzetslieden buiten op wacht stonden, ontvoerden de binnengelat enen de opstandelin genleider en zijn bewakers, twee Ma rokkaanse politiemannen. Geen der 50 andere patiënten, onder wie vijf Europeanen, werden gemolesteerd. De betrokken opstandelingenleider, Baktsjoe, is onlangs bij Taforalt ge vangengenomen. Hij had longontste king. Kort na de overval zijn de lijken van zes Marokkanen in de nabijheid van Berkane aangetroffen. Vermoed wordt, dat zij door de vluchtende verzetslieden zijn ver moord. schelde zo spoedig mogelijk op die van Haringvliet en Grevelingen volgt. De dam In de Oosterschelde maakt derhalve een integrerend deel uit van het geheel der werken tot verhoging van de veiligheid in het Zuidwesten des lands. DE VOLKERAKDAM. Voor de zoetwaterhüishouding zjjn niet alleen de afsluitingen van de Zeeuwse wateren, doch is ook de dam in het Volkerak van groot belang, daar in het aldus gevormde Zeeuwse- meer een reservoir gevormd kan wor den, waaraan in tijden van droogte zoet water kan worden onttrokken, zonder het zoutbezwaar op de Rotter damse Waterweg te vergroten. Ook met betrekking tot het scheepvaart verkeer over de Tussenwateren van en naar de Westerschelde kan men de werken in het Zuiden, in verband met het schutten door de sluizen in een Volkerakdam en het vervallen van het schutten bij Wemeldinge, niet onafhankelijk van die in het Noorden beschouwen. (Zie verder pagina 3) IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIjlH Frans dorp in rep en j roer over „Marsman". De bewoners van Seilhac, een M dorp in departement Correze, zijn dezer dagen in rep en roer geweest over het feit, dat een lange man met Chinese trek- ken en gekleed in een vreemd uniform met allerlei ingewik- kelde apparaten, zoals een kop- ff telefoon, uit een spelonk kwam kruipen. Enige boeren, die on- middellijk aan een „marsman" dachten, sloegen eerst op de vlucht, doch zij kwamen later gesteund door hun doprsgeno- ten terug. Na een drijfjacht werd de „marsman" gegrepen. f| Hij bleek een in Shanghai ge- boren Amerikaan te zijn, die M als militair in West-Duitsland was gelegerd. Van een verlof van twee weken maakte hij ge- bruik om op eigen gelegenheid in het midden van Frankrijk naar uranium te zoeken. Toen i alles was uitgezocht kreeg de „marsman", genaamd Sjang Chelly, toestemming om zijn m onderzoek voort te zetten. N.V.V. belegt buitengewoon looncongres Op Zaterdag 17 December a.s. be legt het NW een buitengewoon con gres over de loonpolitiek. Het wordt gehouden in Bellevue te Amsterdam en het vangt des mor gens om 10.30 uur aan. Drs. D. Roemers en C. van Win gerden spreken. Koffie en thee weer goedkoper Naar wij uit vakkringen vernemen, zijn met ingang van 7 December de prijzen voor de consument zowel voor koffie als voor thee verlaagd. De prijsvermindering bedraagt 7 tot 16 cents voor een pakje koffie van 250 gram, en 2 tot 6 cents voor een pakje thee van 100 gram. De vorige prijsverlaging geschiedde met ingang van 17 Mei j.l., toen de vermindering zowel voor een pakje koffie van 250 gram als voor een pak je thee van 100 gram 8 tot 10 cents be droeg. Koningin en prinsessen naar Sankt Anton. Naar gisteren te Innsbruck bekend is gemaakt, zullen Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet een wintervacantie van twee weken doorbrengen in hun geliefde ski-oord Sankt Anton. De Koningin en de prinsessen zullen op 27 December in Sankt Anton arriveren. Prins Bern- hard zal op 31 December eveneens in Sankt Anton aankomen om in de kring van zijn gezin Oudejaarsavond te vie ren. Italiaanse rijst naar Indonesië. Een belangrijke transactie, die ten doel heeft, de levering van grote hoe veelheden rjjst door Italië aan Indo nesië mogelijk te maken, is Dinsdag in Milaan bekendgemaakt. Vijf hon derdduizend quintalen rijst, een groot deel van het Italiaanse rijstoverschot, zal naar Indonesië worden verkocht. De verscheping zal in December be ginnen en in Februari voltooid zijn. (United Press) JDe tot levenslang veroordeelde ge vangenen in de gevangenis te Giseh (in Egypte) krijgen op het ogenblik bepaalde faciliteiten in de vorm van korte uitstapjes uiteraard onder goe de bewaking Deze twee foto's werden genomen bij de bekende pyramiden van Giseh toen er eengroep gedetineerden een bezoek bracht. Generaal Norstad bezocht Den Haag Luchtverdediging besproken ger voor luchtmachtzaken van opperbevelhebber der Geallieerde strijdkrachten in Europa, kwarr. Dinsdag in Den Haag, waar hg werci begroet door de chef van de lucht machtstaf,' It. gen. wn. A. Baretta Het gezelschap begaf zich hierop naar net ministerie van marine, waa: minister van oorlog en van mari ne, ir C. Staf, een lunch aanbood. Tij dens deze bijeenkomst werden proble men op het gebied der luchtverdedi- ~ing besproken. Men mag aannemen dat deze be sprekingen voor een deel aansloten op de reis, die minister Staf onlangs naar Canada en de V.S. heeft ge maakt en waar o.m. de problemen van de geleide projectielen onder het oog zijn gezien. Later keerde de ge neraal terug naar Parijs. DE NEDERLANDS-INDONESISCHE CONFERENTIE Nadatoel Oehlama weigert deelneming aan overleg Aan de Indonesische ambassadeur met byzondere missie in Neder land, mr. Oetoyo Ramelan, is gistermiddag telefonisch meegedeeld, dat de Nederlandse regering niet bereid is, wijzigingen aan te brengen in de ontwerp-agenda voor de Nederlands-Indonesische ministersconferentie. De ontwerp-agenda was opgesteld bij het vooroverleg tussen minister Luns en mr. Oetoyo Ramelan. De Indonesische regering had hiermee nog niet ingestemd en had wijzigingen voorgesteld van zodanige aard, dat mr. Oetoyo hierover opnieuw besprekingen moest voeren met Nederland. Het Nederlandse standpunt is gisteren door de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. Blom, aan mr. Oetoyo ter kennis ge bracht na contact met minister Luns te New-York en de Nederlandse ministerraad. Naar wij vernemen is er voor Ne derland te minder aanleiding om de oorspronkelijk door minister Luns en mr. Oetoyo aanvaarde agendaformu- lering te herzien, aangezien van Ne derlandse zijde is accoord gegaan met drie Indonesische voorstellen voor de agenda, en het enige Neder- VERSLAGENHEID IN HET BERGLAND Drie zwaar gewonden alarmeerden collega's na tocht door tunnel Een lawine, die met donderend geweld van de Grieskogel naar beneden kwam, heeft het leven gekost van vijftien arbeiders die werkzaam waren bij de bouw van een grote stuwdam üi het Kapruner Tal (Oostenrijk). Kaprun ligt ten Zuid-Westen van het bij auto-kampeerders geliefde Zeil am See, vlak by de weg over de Grossglockner. Deze lawine, die een zware tol aan mensenlevens eiste, was de eerste, die zich bij het naderen van de winter in Oosteuryk heeft voorgedaan. Tien lyken zijn geborgen. Het zoeken naar de vyf vermisten heeft men gisteravond opgegeven. De arbeiders maakten deel uit van het personeel van de waterkrachtcen trale Kaprun. De lawine had een om vang van 360 meter lengte en 150 meter breedte. Het groepje arbeiders werd op slag bedolven. Drie hunner ontsnapten aan de dood doordat zij met enorme sneeuwmassa's de watertunnel van de centrale ingeperst werden. On danks hun zware verwondingen kropen de mannen door de bijna 800 meter lange tunnel om hun collega's te alarmeren. Meer dan 300 personen onder wie arbeiders, politieagenten en leden van de vrijwillige reddingsbrigades zoch- ten Maandagmiddag, toen de ramp zich voordeed, naar overlevenden, 's Nacht gingen zij daarmee bij het licht van fakkels door. Vier doktoren bleven de hele nacht en ook gisteren ter plaatse in de hoop, zo snel moge lijk geneeskundige hulp te kunnen verlenen. Maar met het verstrijken van de uren werd die hoop kleiner. De afgelopen zomer gebeurde in' dezelfde streek een ander ernstig ongeluk. Een wagen van een tand radbaan stortte toen naar bene den. Verscheidene toeristen, onder wie een gezin uit Amsterdam, ge raakten daarbij gewond. De Oostenryksc zenders onderbra ken gisteren af en toe hun program ma's om het laatste nieuws over het reddingswerk mede te delen. Zij brachten alleen ernstige muziek ten gehore. (United Press). Groot was zoals deze foto laat zien, 't enthousiasme in Buenos Airestoen •Ir. Alberto Gianza Paz (midden, vóór leger-o ff icier) de directeur van het bekende Argentijnse blad „La Pren- sa" uit New York in deze stad terug keerde om het beheer van „La Pren sa", dat hem destijds door Peron werd ontnomen, weer op zich nemen. Di Paz leefde sinds de onteigening vu, a Pr'ensa" in de V.S. in balling schap. Moordenaars van Duysings legden bekentenis af- Dank zij samenwerkingtussen de Djalcartaanse en Bandoengse politie zijn drie personen gearresteerd, ver dacht van moord op de Nederlander Th. Duysings, eind October j.l. in Ke bon Sirih te Djakarta. Twee van hen werden in Djakarta gearresteerd en de derde in Bandoeng. Tijdens het verhoor door de politie bekenden zij, de moord te hebben ge pleegd en het slachtoffer van rp. 200.- te hebben beroofd. In leven was de heer Th. Duysings makelaar. Hij onderhield nauwe re laties met het parket in Djakarta, al dus een mededeling van adjunct- hoofd-com.ii r:snris Saued, hoofd van de criminele recherche van de Djakar- taanse politie. landse voorstel voor de agenda door de regering te Djakarta niet is aan vaard. De drie door Indonesië voorge stelde punten zijn: herziening van het Unieprotocol van 1954; en beëindiging van het Unieverband, herziening van de financieel-eco- nomische overeenkomst en be spreking van het vraagstuk- Nieuw-Guinea met dien verstande, dat van Nederlandse zijde niet over de souvereiniteit over dat ge biedsdeel zal worden gesproken. Het enige Nederlandse voorstel voor de agenda is de bespreking van andere vraagstukken, die door een van beide partgen moch ten worden opgebracht en van be lang kunnen zijn voor de verbete ring van de betrekkingen tussen beide landen. Nadatoel Oehlama De Nadatoel Oehlama had gister morgen reeds bekendgemaakt zich te zullen distanciëren van de voor genomen Indonesisch-Nederlandse ministersconferentie omdat het over leg, gezien de houding van Neder land, geen resultaten zou kunnen op leveren. Premier Harahap convoceerde in verband hiermede meteen een .spoed zitting van het kabinet. De Nadatoel Oehlama is als een van de vier grootste politieke partijen te voor schijn gekomen uit de recente alge mene verkiezingen en is thans de op één na grootste Mohammedaanse partij. Zij heeft een sleutelpositie in het zakenkabinet-Harahap. In tegenstelling tot andersluidende be richten is thans verklaard, dat bij de brand in het bureau voor de staatsveilig heid in Sydney geen documenten of dos siers verloren zijn gegaan en dat de mo gelijkheid van sabotage uitgesloten wordt geacht. Tevoren was meegedeeld, dat onver vangbare papieren waren verbrand. DE VERWACHT... WEINIG VERANDERING Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat motregen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tus sen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 8 December Zon op 8.36 onder 16.31 Maan op 2.28 onder 13.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1