PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië„Accoord over agenda" Nederland,,'t Is nog niet zover" Oude klok werd aanleiding tot vriendschap Hudson-Souburg REBELLEN LOSTEN SCHOTEN OP ALGERIJNSE MARKT Va ndaag.. VERWACHT... 198e Jaargang-No. 286 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (tnax 8 regels) 23 cent per rettei met een minimum van i l.— „Brieven of adres Bureau v. d Blad" 25 cent meer. Giro No 35930O P-Z.C. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g 22281: Oostburg, Finlandstraat 2. telet 16; I'erneuzen. Brouwerijstraai 2: Zierikzee. N Bogerdstraai 24. telef. 26; TEGENSTRIJDIGHEDEN OVER CONFERENTIE Ook Nieuw-Guinea zou aan de orde worden gesteld Volgens de Indonesische minister van voorlichting, Sharsocddin Soetan Makmoer, die gisteren na afloop van de kabinetszitting te Djakarta de pers te woord stond, heeft de Indonesische regering de agenda voor de komende ministersconferentie tussen Nederland en Indonesië goedgekeurd. In deze agenda zou ook de kwestie-Nieuw-Guinea opgenomen zijn. Het kabinet zou verder in zijn vergadering, die vier uur had geduurd, besluiten hebben geno men over de plaats en de tijd van de conferentie. Een woordvoerder van de Nederlandse regering heeft echter medegedeeld, dat de Indonesische regering nog niet heeft ingestemd met de agenda voor de ministersconferentie zoals deze bij het overleg tussen mr. Oetoyo Ramelan en de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, was opgesteld. Er kwam dus een merkwaardige onenigheid aan het licht over het al of niet be staan van onenigheid over de agenda. Volgens de Nederlandse woordvoer der had mr. Oetoyo Ramelan, de Indo nesische buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur in speciale missie, ter voorbereiding van de ministerscon ferentie, Maandagmiddag een ontmoe ting met de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. Mr. Oetoyo moet thans weer contact opnemen met zijn regering. Van Indonesische zijde in Den Haag is vernomen, dat mr. Oetoyo gistermid dag nog een nadere toelichting ver zocht heeft betreffende de agenda van de komende conferentie. Men voegde hieraan toe, dat deze toelichting van daag op de vergadering van het Indo nesische kabinet mede zal worden be sproken, waarna beslist zal worden, wanneer de Indonesische delegatie uit Djakarta zal vertrekken en de confe rentie zal kunnen beginnen. Delegatie De Indonesische minister van voor lichting, Shamsoeddin Soetan Mak- moer, deelde de pers na afloop van de kabinetszitting o.m. mede, dat de con ferentie wellicht deze week al zou kunnen beginnen. Volgens goed ingelichte kringen zal de Indonesische delegatie be staan uit Anak Agoeng Gde Agoeng, minister van buiten landse zaken, Soemitro Dyoyo- hadikoesomo, minister van finan ciën, Ignatius Kasimo, minister van economische zaken, drie an dere gedelegeerden en zeven ad viseurs. In de delegatie zullen zijn ver tegenwoordigd de partijen, die bij de recente verkiezingen de leiding hebben gekregen, voor zover zij zitting hebben in het kabinet-Harahap. Aan de delegatie zal een staf van deskundigen worden toegevoegd, on- Veelvragend Voorbereidingen zijn getroffen voor onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië. Een agenda werd reeds opgesteld en uit Djakarta kwamen enthousiaste be richten over de aangename sfeer, welke voor deze onderhandelingen zou zijn geschapen. Het zou er alles, zo zegt men ginds, veelbelovend uit zien. Zonder iets te willen afdoen aan de „aangenaamheid" van de geschapen sfeer, past hier toch een waarschu wing. De onderhandelingen, die straks aanvangen, worden georgani seerd op verlangen van Indone sië. Te Djakarta is men namelijk van mening, dat de financiële accoorden, welke tussen Nederland en Indonesië gesloten werden bij het verbreken van de banden tussen Nederland en Indo nesië, nogal zwaar drukken op Indo nesië. Men wil herziening van die accoor den, waarbij aan Indonesische kant de verwachting bestaat, dat Neder land verlichting van de financiële ver plichtingen zal toestaan. Voorts wil men van Nederland de instemming, dat ook voor de oude Nederlandse in vesteringen in Indonesië de nieuwe Indonesische wetgeving op buiten landse investeringen van kracht zal worden, die geen speciale garanties aan Nederland kent. Tenslotte zal men pogen over Nieuw-Guinea te praten, ondanks de stellige verzekering van Nederlandse zijde. dat de souverelniteit over Nieuw-Guinea geen punt van bespre king kan uitmaken. Dit program ziet er voor Neder land zeker niet aanlokkelijk uit. Het is mogelijk, dat men over weinig aanlokkelijke zaken een ge sprek begint in een aangename sfeer. Maar naarmate de besprekingen vor deren, zal die sfeer geleidelijk haar aangenaamheid verliezen. Uiteindelijk zal men tot de harde feiten moeten komen en dan zal in dit geval blijken, dat Indonesië niet gekomen is om te onderhandelen, maar om eisen te stellen. Willigt men een deel van die eisen in, dan zal na het aftreden van de huidige Indonesische regering, een nieuw kabinet met nieuwe eisen ko men en zo vervolgens, totdat men in Djakarta de Nederlandse citroen ten- volle heeft uitgeknepen. Neen er is geen reden om van Ne derlandse zijde nu al te zeggen dat al les er vco'- - komende onderhande lingen v. vend uitziet. Juis. in als men zei, dat al les er gend" uitziet! der wie de leden van de Indonesische vertegenwoordiging in Nederland. Soetan Makmoer verklaarde verder te hopen, dat de resultaten van de con ferentie op ministerieel niveau nog door het huidige parlement zullen worden geratificeerd. Nieuw-Guinea In antwoord op een pertinente vraag of de kwestie-Nieuw-Guinea ook zou worden besproken, deelde de minister mede, dat alle phasen daarvan ter sprake zouden komen ter conferentie. Deze mededeling was in duidelijke tegenspraak tot berichten uit Den Haag, volgens welke Nederland de souvereiniteit over Nieuw-Guinea niet in de onderhandelingen zou willen be trekken. Sommige waarnemers menen, dat premier Harahap de andere ministers heeft voorgehouden, dat de Indonesi sche onderhandelaars naar believen de kwestie-Nieuw-Guinea aan de orde kunnen stellen ter conferentie, ook al zouden de Nederlanders niet naar hen willen luisteren. V.N. accoord met oprichting van een atoombureau. De algemene vergadering der V.N. heeft zich met algemene stemmen accoord verklaard met de oprichting van een internationaal bureau voor het vreedzaam gebruik van kernener gie. De commissie van twaalf landen, die het statuut voor dit orgaan moet op stellen, komt op 23 Januari bijeen. De Sowjet onderminister van buiten landse zaken, Koeznetsow steunde de resolutie, doch hij herhaalde de Rus sische oproep voor 'n verbod van alle atoomwapens. Hij zeide ook dat aan alle landen, ongeacht hun ideologie, een kans moet worden gegeven om aan het werk van het bureau deel te nemen. Tevens betreurde hij het, dat het Sowjet-voorstel om het bureau op te nemen in het raam van de V.N., niet is aanvaard. Dossiers oorlogsmisdadigers worden in Bonn bestudeerd Het West-Duitse ministerie van buitenlandse zaken houdt zich thans bezig met de toekomst van de Duit se oorlogmisdadigers, die in Neder land gevangen worden gehouden. Men heeft de straf-acten opgevraagd en is met het bestuderen daarvan begonnen Ook minister voor vluchtelingenza ken, Oberlander, zal de stukken in zien. Naar deze Maandag te Bonn verklaarde, moet deze kwestie voort aan in onderhandelingen met de Ne derlanders geregeld worden. De heer en mevrouw H. Kitzmiller Haldy, afkomstig uit HudsonOhio logeren in Souburg. Zij hebben een fo to meegebracht van een uit 1611 da terende klokdie op een onbekende manier in de Verenigde Staten is te recht gekomen en nu in de toren van de Western Reserve Academy in Hud son hangt. 1 Engeland heeft hoop op regeling voor Cyprus. Harold MacMillan, de Britse minis ter van buitenlandse zaken, heeft gis teren in het Lagerhuis gezegd te vre zen, dat als Engeland afstand van Cy prus zou doen, niet vrede, doch oor log in het Oostelijke bekken van de Middellandse Zee zou ontstaan. „Wij zouden tekort schieten in onze ver plichtingen ten aanzien van alle ande re volken die op ons steunen, zowel in de Navo als in het Midden-Oosten". De minister voegde hier nog aan toe, dat de besprekingen met aarts bisschop Makarios, de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, nog geen resultaten afgeworpen hebben, doch dat Enge land „niet zonder hoop" is. HJJIIill!llllll!llllllllllllllllllllll!llllllllllllll!llllllllüllllllllllllllllllllllllllljj{j Zachte Oceaanlucht met veel wind. H (Van onze weerkundige medewerker) jjf Een stormdepressie, die gis- teravond de kust van Noorwe- gen bereikte, heeft een grote hoeveelheid subtropische lucht H in beweging gebracht. In de af- gelopen nacht begon deze zach- H te lucht met plaatselijk wat s lichte regen ons land binnen te |f stromen. H Langs de Waddenkust woei s j= gisteravond al een harde tot stormachtige wind. Ten Westen H van Ierland kwam een nieuwe H depressie tot ontwikkeling, die eveneens snel naar 't N.-Oos- H ten trekt. Deze kan de komende H nacht de wind opnieuw tot stormachtig doen toenemen. H Door deze grote depressie-activi- Ij teit behoudt het weer de eerste p dagen een onbestendig karakter, met nu en dan wat lichte regen, s maar voor December ook in p ;-j Zeeland vrij hoge teinperatu- ren. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllll „Comet 111" maakte geslaagde proefvlucht Londen-Sydney. Gemiddelde snelheid 725 km per uur. Vrijdag is, de „Comet III" het proto type van een .Brits, door straalmoto ren voortbewogen passagiersvliegtuig uit Londen naar Sydney vertrokken. De „Cornet III" heeft eerst Cairo aangedaan, waar een nacht werd overgebleven, om vervolgens door te vliegen naar Bombay en Singapore, het toestel is Zondagavond uit Singa pore te Darwin, in Noord-Australië aangekomen. De totale vliegtijd op het traject Londen-Sydney, dus niet gerekend het oponthoud tijdens de tussenlan dingen, was 24 uur 44 minuten. De gemiddelde snelheid bedroeg 752 km per uur. De vlucht naar huis zal over de Stille Oceaan, Canada en de Atlanti sche Oceaan worden gemaakt. Een stuk uit het stadsbeeld, waaraan de Middelburgers sinds jaar en dag gewend waren en waar zij letter lijk tegenop keken, is thans bijna verdwenen. De Langevielebinnenbrug wordt door een nieuwe vervangen: de hoge bovenbouw is afgebroken, drag, lines hebben de landhoofden uitgegra ven en de muren worden stulcgeboord. De nieuwe brug zal ongetwijfeld hier èn een verkeersverbetering èn een verfraaiing van het stadsschoon tot stand brengen. (FOTO P.Z.C.) Conflict tussen Sabena en „vliegend personeel" Naar de gazet van Antwerpen be richt, heeft het vliegende personeel van de Sabena tijdens een te Brussel gehouden vergadering unaniem be sloten, per 1 December de arbeids overeenkomst met deze Belgische luchtvaartmaatschappij op te zeggen Wanneer binnen zes maanden geen accoord tot stand komt, zullen de Sa- benatoestellen van 1 Juni af niet meer opstijgen. Het vliegend personeel, dat thans een vaste vergoeding geniet en verder per vlieguur wordt betaald, eist een minimum overeenko mende met 85 uren vlucht. Het wenst, dat de prestaties boven de 100 uren per maand als overuren worden beschouwd. Tenslotte eist het vlie gend personeel recht op pensioen van de 45-jarige leeftijd af. Hevige sneeuwval in V.S. en Canada Een groot deel van het Amerikaans- Canadese gebied onmiddellijk ten Westen van de grote meren heeft te lijden van hevige sneeuwval. In delen van de Amerikaanse staat Nebraska, South Dakota en Kansas verminderde de sneeuwjacht het zicht tot nauwe lijks 400 meter. Op sommige plaatsen viel ruim 30 cm sneeuw. Verder naar het Zuiden viel veel natte sneeuw. Tot Mississippi, een der Zuidelijke staten, was het guur weer. Aan de kust van Madras (India) heeft vorige week een wervelstorm gewoed, die aan 120 mensen het leven heeft gekost. De materiële schade wordt op drie mil- lioen rupees geraamd (circa 2.4 millioen gulden). MENIGTE RAAKTE IN PANIEK Bij vuurgevecht kwamen veertig mensen om het leven Volgens een bekendmaking van de Franse autoriteiten in Algerije is in het dorp Lamy, nabij de grens met Tu nesië gelegen, een verwoed straatge vecht gestreden tussen Franse troe pen en Algerijnse rebellen. Er vielen veertig doden. Het gevecht begon toen de rebellen, midden in een dichte menigte op het marktplein, plotseling het vuur open den op een patrouille van Franse gen darmes. De menigte op het marktplein raak te in paniek en zocht een goed heen komen, terwijl de gendarmes en de leden van het „Leger van Allan" mid den op het plein in een verwoed vuur gevecht verwikkeld werden. Voor Franse troepen versterkingen het marktplein konden omsingelen en de orde herstellen, waren er tientallen slachtoffers gevallen. Een aantal rebellen trachtte het om singelde dorp te ontkomen door in een bus met boeren te gaan zitten. Deze bus werd echter door de Franse pa trouilles aangehouden. De rebellen 1 is het 100 jaar geleden, dat Anselm Mayer Rotschild, de oudste van vijf gebroeders- bankiers op tweeëntachtige ja- rige leeftijd te Frankfort over- leed en behalve zijn bankhuis 3 aldaar ook nog een vermogen van zestir millioen aan zijn p neef Karei naliet. WIE W.4S JAN BURGERHUIS? Mrs. Kitzmiller op bezoek in gemeente, die zij heeft gevonden „Die mynen Nam wilt weten, Wester Souhurch bin lek geheten". Dez« Inscriptie staat in een eeuwenoude klok, die in 1944 in de toren van de Western Reserve Academy te Hudson (Ohio) werd opgehangen. Een Sou- burgsc klok in een Amerikaanse school? Het ls inderdaad een merkwaar dig verschijnsel, waarover men zich de laatste jaren zowel in Amerika als in Souburg het hoofd heeft gebroken. En deze week wordt de klok weer intensief besproken in deze VValcherse gemeente, want er logeert bij burge meester Stemerding een Amerikaans echtpaar, de heer mevrouw H. K itzmiller- Halriydie alles weten van deze hedendaagse „klokkengeschie- denis". Mrs. Kitzmiller vertelde ons het verhaal, zoals zich dat in de Ver enigde Staten had afgespeeld. De klok, die negentig jaren ononderbroken de jeugd van Hudson en omstreken na de vacanties had begroet, was door haar trouwe dienst gebarsten en moest worden vervangen. Ergens in een bergplaats had men echter nog een klok staan, die in 1925 door een zekere James Ellsworth aan de school was nagelaten. begonnen door de ramen te schieten en de bus kwam tenslotte in een grep pel terecht. Negen slachtoffers vielen hier. Tezamen met 31 gesneuvelden op het marktplein, waren bij het inci dent dus veertig mensenlevens te be treuren, het hoogste aantal in een en kel incident sinds de massale rebellen- aanvallen van 20 Augustus, toen on geveer 1200 mensen omkwamen. Deze opleving van de activiteit der Algerijnse rebellen heeft de vrees doen ontstaan, dat er opnieuw op gro tere schaal onrust zal uitbreken in Algerije. Op het ogenblik zijn de verkiezin gen in voorbereiding. Op 2 Januari immers moeten de bewoners van Alge rije deelnemen aan de Franse verkie zingen voor een nieuwe Nationale Vergadering. Algerije vaardigt 30 de- puté's af-naar deze vergadering. (United Press) Belgische minister over de zaak Anneke Beekman. Onderzoek in klooster werd door rechter in Luik bevolen. Het Belgische Kamerlid De Gryse heeft enige tijd geleden enkele schrif telijke vragen aan de Belgische mi nister van justitie gesteld met be trekking tot de zaak Anneke Beek man: De minister heeft hierop thans ge antwoord: Het onderzoek in het klooster te Wevelgem, werd verricht op bevel van de onderzoeksrechter te Luik en uitgevoerd door de plaatselijke ge rechtelijke autoriteiten, aldus de mi nister. Het onderzoek strekte ertoe een Nederlandse vrouw en een Neder lands kind op te sporen. Het ministerie was niet op de hoog te. Volgens de door de minister inge wonnen inlichtingen hebben de be voegde magistraten bij het onderzoek rekening moeten houden met de uit gebreidheid van het gebouwencom plex. In het geheel hebben eenentwin tig personen, de magistraten inbegre pen, aan de huiszoeking deelgenomen. Uit dezelfde inlichtingen bleek, dat de huiszoeking met de gewenste be scheidenheid en tact is geschied. Drie doden op Cyprus. Drie doden vielen Maandag bij een schietpartij op Cyprus tussen de op standelingen en een Brits commando. Een pantserauto van de Britse mari ne was in een hinderlaag gereden en werd door terroristen beschoten. Een Britse militair, een politie-agent en een Cyprioot, die toevallig ter plaatse was. werden dodelijk gewond. Een tweede militair werd gewond. Het commando zocht dekking achter de auto en verdreef de terroristen met geweervuur. Zij werd voor de dag gehaald en gestoft en toen kwam de oud-Holland se inscriptie te voorschijn. Er was echter niemand, die de spreuk kon vertalen, ook de leraar Latijn niet, al wist die te vertellen dat de klok, blij kens een andere inscriptie, in 1611 door Jan Burgerhuis wu- gegoten Een professor van de Ha; vard-uni versiteit vond tenslotte de vertaling, maar kon toch niet verklaren hoe het ruim 500 pond wegende, bronzen giet sel in de V. S. was beland. De leerlin gen van de school meenden niettemin, dat zij Souburg voor zo'n mooi ge schenk moesten bedanken, al waren er meer dan driehonderd jaren over heen gegaan eer et brons Hudson had bereik!Door een collecte brach ten zij ec-n aanzienlijke som geld bij een, maar toen deed zich een andere (Vervolg op pag. 7.). ZACHT Veranderlijke bewolking met plaat selijk wat lichte regen. Matige tot krachtige en voorname lijk langs de Waddenkust tijdelijk harde tot stormachtige wind tussen Zuid-West en West. Over het algemeen iets hogere tem peraturen. AON KN MAAN. 7 December Zon op 8.34 onder 16.32 Maan op 1.15 onder 13.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1