Bevelandse brandweercolonnes rukten uit naar Kapelle STAGNATIE OP VERBINDING VUSS1NGEN-BRESKENS VAN ZEEUWSE BELANGSTELLING VOOR MELKC0NTR0LE STIJGT VERPLICHTE OESTERLEVERING TOT 7 DECEMBER Agenda s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG o DECEMBER 1955 OEFENING „ONVERWACHT" Snel werken op onverwachte ogenblikken is mogelijk In de commandopost van de Bescherming Bevolking te Goes was de spanning Zaterdagmiddag omstreeks twee uur byna tastbaar. Onder het helwitte licht van de neonlampen zat het Kringhoord van do B.B. te Goes, de heer H. B. Pilaar, nauwlettend naar het voor hem liggende horlogo te kyken. Nog drie seconden, nog twee, nog één. „Ja", zei hij, „draai Waarde maar". De B.B.-telefoniste koos een nummer. Een korte klik aan de andere kant verraadde, dat de telefoon werd opgenomen. „U spreekt met de verbindingsdienst van do B.B." zei de telefoniste. „Hier ls een bericht voor U. Alarm voor de brandweer. Brandweer moet zich begeven naar het station Kapelle en melden by colonnecommandnnt Taekema. Ik herhaalTwaalf keer draaide do klesschijf cn bij twaalf brandweercommandant kwam deze verontrustende melding binnen Brand! Direct na de ontvangst van deze melding kwamen de brandweer lieden in die twaalf Bevelandse dor pen in actie. De stilte in de dorpen werd eensklaps verscheurd door het geloei van de sirenes of klokgelui, veral schoten brandweerlieden haas tig in hun waterdichte kleding en haastten zich naar de brandweerga rage. In het besef, dat er ergens in de omgeving een grote brand woedde, deden zij onmiddellijk wat hun plicht hun Ingaf. „Het zal wel poppenkast geven straks", zei de heer Pilaar, „net nu ze allemaal naar Goes willen voor de Sinterklaasinkopen. Maar ja, ze moeten ook leren snel te werken op onverwachte ogenblik ken". Het was inderdaad een oefening, maar geen gewone. Zorgvuldig had men alles geheim weten te houden en slechts enkele ingewijden wisten, dat de brandweercolonnes van Rilland- Bath, Yerseke, 's-Heer Arendskerke, Wemeldinge,, Waarde, Kapelle, Nieuwdorp, 's-Heerenhoek, Krabben- dyke, Kloetinge, Ovezande, 's-Gra- venpolder en later ook Borssele 's middags plotseling „in het geweer" geroepen zouden worden. Misschien dat juist deze opzet, het niet voorbereid zijn, er de oorzaak van was, dat de oefening direct van het begin el ongelooflijk soepel liep. Precies om twee uur was de eerste melding uitgegaan en zesentwintig minuten later meldde colonne-com mandant Taekema vanuit de mobilo foonwagen in Kapelle, dat de brand weerploeg van Waarde net arriveer de. Nog geen minuut later was ook Krabbendijke aanwezig en met de re gelmaat van een klok kwamen nu al le opgeroepen brandweercolonnes binnenrijden. De heer Pilaar en de brandweercommandanten van ver schillende Zuid-Bevelandse dorpen be keken in de commandopost met. een Aanbesteding weg in Vierbannenpolder. In „Concordia" te Zierikzee be steedde de Nederlandse Heidemaat schappij aan het aanleggen, verbete ren en verharden van wegen, totale lengte 5,3 kilometer in de polder Vierbanhen en Oosterland. Ingeschre ven werd door J. de Oude en K. P. de Oude,, Biervliet 340.000: fa. M. de Oude en K. P. de Jonge, Zierik zee 354.000; fa. A. P. voorheen Volker, Sliedrecht 356.700 en A. W. Wandel te Nieuwerkerk 384.000. Begroting en gunning werden nog niet bekend gemaakt. tevreden blik het resultaat van deze oefening. Op de plotkaart was de stand bijgehouden en met voldoening werd vastgesteld, dat binnen een half uur na de meldingen de eerste op dracht was uitgevoerd. Burgemeester H. G. van Suylekom verleende nog een officieel tintje aan dit deel van de oefening door de aangetreden brand weercolonnes voor het station in Ka pelle een Inspectie af te nemen. Toen kwam het tweede deel van de oefening, nameiyk het rjjden ln een gesloten colonne via een route, die al leen de heren Bergsma en Taekema ln de mobilofoonwagen bekend was. De brandweerploeg van Borssele werd nu ook Ingeschakeld en kreeg op dracht naar het gemeentehuis te Ovezande te gaan en zich daar aan te sluiten bjj de colonne. Het was een imposant gezicht de lange stoet brandweerauto's in gesloten formatie te zien vertrekken. V'ooropgegaan door een motorordonnans liet de stoet Kapelle snel achter zich en begaf zich op weg om langs een Ingewikkelde route door de zak van Zuid-Beveland tenslotte bjj de brandweerkazerne ln Goes te arriveren. De mannen van de Rijkspolitie, die bij het naderen van de colonne wel even verbaasd keken, zorgden er voor dat de brandweer voorrang kreeg en wisten het verkeer keurig te regelen. In de brandweerkazerne werd de deelnemers koffie verstrekt en gaf de heer Pilaar nog een korte nabespre king van de oefening, die ten volle was geslaagd. Kamerleden stellen vragen over Tweede Kamerleden hebben blij kens liet voorlopig verslag op de wa terstaatsbegroting vragen gesteld over de zwakke plaatsen in de zee wering. Men zon gaarne een over zicht ontvangen van de vorderingen, die hiermee gemaakt worden. Sommi ge ieden, die hierover enigszins scep tisch waren gestemd, zouden gaarne vernemen, of in het bijzonder de Zeeuwse eilanden, waar het aantal zwakke plekken huns inziens onnoe melijk groot ls, voor de eerstvolgende jaren nu enigszins redelijk beveiligd zjjn. Examen schoolmuziek. Aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek tc 's-Gravenhage slaag de voor het examen schoolmuziek C 2 de heer Sam Schyve, hoofd van de afdeling Oostburg van de Zeeuwse Muziekschool. Promotie ir. W. H. Ubbmk uit Goes. De rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken in Zeeland, ir. IV. H. Ubbink te Goes, zal Woensdag 14 De cember a.s. aan de. Landbouwhoge school tc Wageningen promoveren op een proefschrift, getiteld: „De veran deringen in het grondgebruik in een zandgemeente (Hengelo Gld.) in de jaren 19001950". Aan dit proefschrift werden negen stellingen toegevoegd. Hierin wordt o.a. gesteld, dat het gezinsbedrijf in het bijzonder op de zandgronden, be hoefte heeft aan een soepele aanpas singsmogelijkheid aan de omstandig heden. Daartoe dient aan landgebrui- kers te- worden toegestaan los land voor korte termijn te verpachten, zonder aanspraak op verlenging van de pachter, mits dat land tevoren b\j de eigenaar in gebruik was en na verloop van tijd bij hem in gebruik zal terugkeren. De ruilverkavelingswet dient te worden aangevuld met een regeling voor pachtruil en eigendomsruil, waarbij een beperkt aantal eigenaars is betrokken. In een groot deel van de Neder landse kustgebieden, in het bijzonder daar waar tuinbouw wordt beoefend, moet meer opgaande beplanting wór den aangebracht. Het kadastraal samenvoegen van oercelen dient bevorderd te worden, het kadastraal splitsen van percelen bemoeilijkt te worden. Bij de promotie zullen als para nimfen optreden dr. ir. L. J. van Dtfk te Aerdenhout, rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken in Noord-Hol land. en ds. H. M. Straling» Ned. Herv. predikant te Goes. Meerinrichting in Breskens defect. De veerverbindtng Vlissingen-Bres- kens v.v. is Zaterdag ernstig belem merd geweest, doordat de meerinrich ting in Breskens Vrijdagavond defect raakte. Tengevolge daarvan kon geen gebruik meer worden gemaakt van de fuik en moest derhalve gevaren wor den met een boot met zij lading, die van veel geringer capaciteit was dan de boot met koplading. De storing koh eerst Zaterdagavond worden opgehe ven, zodat om vijf voor half acht de normale dienstregeling werd hervat. Een grote handicap was, dat de boot, die de dienst tijdens het defect heeft onderhouden, geen auto's kon laden, IfVlft TOT NIEUW LEVEN. De Yersekse damclub, die vier jaar op non-actief is geweest, geeft de schyn langzamerhand weer tot leven te komen. Er worden althans pogin gen gedaan om de vereniging nieuw leven in te blazen. Er zullen weer clubavonden worden gehouden en propagandabijeenkomsten georgani seerd om nieuwe leden te werven voor de beoefening van deze tak van denk sport. Zo spoedig mogeiyk zal een on derlinge competitie worden gespeeld voor de bordbezetting om dan het ONTMOETING Sint, die met én zwarte metgezel in één der Zeeuwse steden een rust huis zou bezoeken, kon de ingang van het gebouw niet vinden. Na een moei zame speurtocht in het avondlijk duisterontdekte Pieterman tenslot te een achterdeur, die tot beider vreugde niet afgesloten was. Ze kwa men terecht in een donker gangetje en het kostte de Goedheiligman heel wat inspanning om tijdens deze onge wone expeditie niet verward te raken in tabberd of kromstaf Op goed geluk openden ze tenslot te een zijdeur en beiden herademden, toen zich een brede, goed verlichte gang voor hen uitstrekte. Waardig schreden de Spaanse bisschop en zijn Moorse knecht nu het gebouw binnen, op zoek naar het ontvangstcomité. Dat bleef echter vooralsnog achter de schermen. WeZ vonden z(f een verpleegstertje op hun pad, dat plotseling uit een zij gang kwam gewandeld. Een ver pleegstertje, met een kwaad gewe ten! Want gillend van schrik nam het kind de benen! De brave bisschop, die alom bekend staat als een goed en vrindetyk man, begreep er niets van. Pas later, na de officiële ontvangst, onthulde de -direc trice de achtergronden van het tnci- detj5at meisje", zo verklaarde zy, „is pas een half jaar hier. Het is een bui tenlandse en een Sinterklaas had ze nog nooit gezien volgend seizoen weer in wedstrijden uit te komen. De oefenavonden wor den gehouden in de zaal van het Le ger des Heils. EIND IN ZICHT. Enerzijds kan, men zich verheugen over het beginnen van activiteiten, anderzijds verheugt men zich evenzeer over het eindigen van an dere. Zoals bijvoorbeeld de bewo ners van de panden langs de stra ten en wegen, over welke de bieten worden vervoerd. Het einde van de suikerbietencampagne komt thans in zicht. Indien er voldoende scheëpsruimte aanwezig is, zullen tegen het eind van deze week de laatste bieten in dit seizoen aan de Middelburgse Loskade worden afgeleverd. Wanneer dan de stra ten van de modder bevrijd zijn, lean men rustig de sneeuw af wachten SCHOORSTEENBRANDJE. Zaterdag, omstreeks het middag uur, werd de Goesse brandweer ge waarschuwd voor een kleine bi'and in de Jac. Valkestraat te Goes. Het bleek, dat bij de heer L. J. C. een schoorsteenbrandje was ontstaan, dat door de mannen van de brand weer snel werd bedwongen; de bran dende kachel werd naar buiten ge dragen en de schoorsteen geveegd. Schade van enige betekenis ontstond niet. Vrachtauto werd door locomotief gegrepen. Geen persoonlijke ongelukken. Tjjdens een dichte mist kwam Vrij dagavond bjj het passeren van de on bewaakte overweg in de Blikstraat onder Terneuzen een doot' de heer h P. de K. uit Hontenisse .bestuurde vrachtauto in botsing met een loco motor van de Nederlandse Spoorwe gen. De vrachtauto werd een eind meegesleurd, waarna de loco ont spoorde en aldus tot stilstand kwam. Gelukkig deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor, maar de vracht auto werd zwaar beschadigd. Zaterdag rukten Bevelandse brand weren uit in het leader van een onver wachte B.-B.-oefening. Het was al schemer, toen een lange stoet brand- weerwagens na een rit door Zuid-Be veland in Goes arriveerde. De brand- iveer van Waarde werd als eerste ge alarmeerd. (FOTO P.Z.C.) Ilerverkavelir.gswerken op Walcheren aanbesteed. In het gebouw Ruilverkaveling in Middelburg werden diverse herver kavelingswerkzaamheden namens de Herverkavelingscommissie Walche ren door de Nederlandse Heide Maatschappü aanbesteed. Het waren drie bestekken, die alle het egali seren van percelen en het graven van kavelsloten omvatten. Op bestek L 110 werd als volgt ingeschreven 1. De Oude en De Jon ge, Zierikzee 124.000; 2. J. en K. T. de Oude, Biervliet 126.500; 3. W. Uyl, Amsterdam 128.Ö00; 4. fa. J. D. Janse, Middelburg 128.900; 5. G. J. Eland, Vlissingen 129.500; 6. J. Volker, Vlissingen 135.000; 7. N.V. Aann. Mij. v.h. Hillen en Roosen, Amsterdam 135.700; 8. Amsterdamse Aann. Mij., Den Haag 139.575; 9. Aann. Bedrijf Zeeland N.V., Middelburg 142.200; 10. Wal- cherse Aann. Mij., 144.000; 12. C.V. Gebr. Van 't Verlaat, Hardinx- veld 165.000. Op bestek L 118 kwamen de vol gen de inschrijvingen binnen: 1. J. D. Janse 75.900; 2. fa. De Oude en De Jonge 78.000; 3. W. Uyl 80.000; 4. G. J. Eland 82.000; 5. Amsterdamse Aann. Mij., 82.490; 5. Walch. Aann. Mij. 84.480; 6. G. Volker 85.000; 7. N.V. Aann. My. Hillen en Roosen 78.100; 8. Aann. bedr. Zeeland N.V. 49.800; 9. C.V. Gebr. Van 't Verlaat 115.000. Het derde bestek, L 120, léverde de volgende inschrijvingen op: 1 fa. J. D. Janse 162.450; 2 Amster damse Aann. Mij. 168.930; 3. G. J. Eland 169.000; 4. Aann. Bedr. v.h. Hillen en Roosen 169.900; 5. De Oude en De Jonge 170.000; 6. Aann. Bedr. Zeeland 173.219; 7. G. Volker 175.000; 8. Walch. Aann. Mij. 177.775; 9. J. en K. de Oude, Biervliet 185.000; 10. G. van Herk, Nieuwerkerk a.d. IJssel 189.000; 11 C. v. Van 't Verlaat 198.000; 12. W. Uyl 183.000. die hoger waren dan 2.80 m. of langer dan 8 m. of een gewicht hadden van meer dan tien ton. Zaterdag meldden wij reeds, dat 'n twintigtal met haring geladen vracht auto's naar Perkpolder is gereden, vanwaar de vaart op Kruiningen de gehele nacht door werd uitgevoerd. Sluisknecht gewond Tijdens werkzaamheden aan de mïddensluis te TemeUzen kréég de sluisknecht P. van P. een terugslaan de slinger van één der sluisdeuren tegen het hoofd. Hij werd met ern stige verwondingen in het Juliana- ziekenhuis opgenomen en zal vermoe delijk een oog moeten missen. Examen Aan het landbouwinstituut te Wa geningen slaagde de heer J. A. Ha zen uit 's-Heeronhoek voor het di ploma landbouw- en tractorwerktui gen. t Advertentie» Voor o bescheiden cadeautje is 'n kop en schotel immer een succes. On ze collectie hierin is uniek, terwijl de prijzen variëren van 60 cent tot 6 gulden. Voor 'n Kop en Schotel"naar HIT JAARVERSLAG P.M.D. BLIJKT: Percentage echter nog beneden landelijk gemiddelde. Tijdens de dezer dagen gehouden bestuursvergadering van dc Stichting Provinciale Melkcontróle Dienst voor Zeeland (P.M.D.) bleek, dat de belangstelling voor de melkcontróle in onze provincie langzaam stijgende is. Zo werden in 1954 ruim 70.000 monsters op vetgehalte onderzocht, hetgeen 3000 meer is dart lt vóórgaande jaar. Het aantal melkcontröle- verenigingen bleef 44. Per 1 Juli 1955 waren 1157 veehouders bij de dienst aangesloten met in totaal 5370 koeien. Ruim 27,5 van de melk koeien in Zeeland worden thans op productie gecontroleerd. Ook dit per centage betekent een geringe vooruitgang in vergeiyklng tot de jaren 1953 en 1954, die achtereenvolgens percentages van 25,8 cn 26,3 ople verden. Toch blijft het getal voor Zeeland beneden het landelijk gemid delde, dat thans 62 bedraagt en daarmee het hoogste ter wereld is. De controle is zeker voor uitbreiding vatbaar, maar het grote aantal be drijven, waar slechts 1, 2 of 3 koeien worden gemolken, vormt een rem. Op deze bedryven wordt namelijk slechts 15 van de aanwezige koeien gecontroleerd. Op de bedrijven met 4 en meer dieren is het aantal byna 35 De kosten van cörttrêlë ge* middeld 10 per koe per jaar behoeven zeker geen rem te zijn. In het verslag van de P.M.D. Over '54, dat in dezè vergadering werd be handeld, komen duidelijk de voorde len van de controle tot uiting. Zo bedroeg de gemiddelde productie van de gecontroleerde koeien ih de lac- tatieperiodè 1954—1955 4823 kg melk met 3,74 vet in 313 mélk- dagen. Het blijkt dan, dat een doelma tige selectie van het melkvee frappante resultaten geeft wan neer men hiertegenover stelt, dat dé gemiddelde melkpro ductie van alle 2eeuw9e koeien op ongeveer 3900 kg kan worden gesteld. De melkcontrèle löopt in de ver schillende gebieden t van Zeelana sterk Uiteen. Waar de mêèSte koei en per bedryf worden gehouden of waar vanouds voor de rundveefokke- rij belangstelling bestond, wordt het hoogste percentage gecontroleerde koeien gevonden. Het meest intensief is. de contro le op Walcheren met bijna 51 West Zeeuwsch-Vlaanderen volgt als tweede met ruim 32 k en verder Sehouwen-Duiveland, ruim 30 Zuid-Beveland, byna 22 Tholen, bijna 14 en O. Zeèüwsch-Vlaande- ren, 10,5 Het akkerbouwgebied Noord-Beveland sluit de rij met slechts 2 gecontroleerde koeien. De melkproductie per koe per jaar blijkt in Zeeland de hoogste van het gehele land te zyn, zelfs ho ger dus dan die van dè stamboek koeien in Friesland. Dè cyfvs voor Zeeland luiden: 1954: 3823 kg, 1953: 4714 kg en voor Friesland: 1953: 4478 kg, voör het gehele lafid: 1953: 4114 kg. Met net gemiddelde vetgehalte van de melk neemt Zeeland de 5e plaats in. Voor de melkperiode 1954—1955 komt 't met 3.70 iète beneden het landelijk gemiddelde van 3,72 Gemiddelde leeftijd hoger. Deze cijfers stemmen tot tevre denheid. Men dient echter te be denken, dat de gemiddelde leef tijd van dè gecontroleerde koeien in Zeeland letB hoger is dan el ders. Verder is er nier 'n groter percentage, dat in de gunstige maanden November tot en met Januari afkalft en boven dien geeft het geringer aantal koeien in dc contróle oök een voorsprong. De productiecijfers van Vergelijk bare koeien kunnen sterk uiteenlo pen, zo wórdt ook in hét Verslag vermeld. Ift de rubriek oudere dieren gaven bijv. de slechte koeien achter eenvolgens 3968 kg melk met 2.86 vet en" 334 dagen met 113 kg vetop- brengst en 3741 kg melk met 3,36 in 359 dagen en 126 kg vet. De twee beste koelen gaven achtereenvolgens 9040 kg melk met 3,70 Vet in 296 dagen met 334 kg vetopbrengst en 8613 kg melk met 3,75 Vet in 327 dagen en 323 kg vet. De26 verschillen mogen wel zeer sprekend worden genoemd. De melkcontróle biedt zodoende de mogelijkheid om de minder goe- Op grond van verordening oesterbedrijf 1955. Nu gebleken is, dat op 1 December 1955 door de gezamenlijke oesterkvve- kers, dlo niet aan de export hebben deelgenomen, nog geen 25 pet. van de op die datum in totaal geëxpor teerde hoeveel heic! oesters is geleverd, zullen ingevolge de vordering tot regeling van het oesterbedryf 1955, deze kwekers in de gelegenheid wor den gesteld, gezamenlyk zoveel oesters aan de Stichting Aankoop Oesters te leveren, dat het percenta ge van 25 wel wordt bereikt. Uiterlijk tot en met Woensdag 7 December 1955 wordt de kwekers ge legenheid geboden de hoeveelheden oesters, die zy aan de Stichting wen sen aan te bieden, schriftelijk en nauwkeurig gespecificeerd op te ge ven aan het Bearyfschap voor Visse rijproducten. In do verordening ia vastgesteld, dat by de bepaling welke hoeveelheid oesters door ieder van deze kwekers aan d Stichting mag worden gele verd, zoveel mogeiyk rekening zal worden gehouden met de bëdryfs- omstandigheden. Zo spoedig mogelijk Universitair examen. Aan do Gemeenteiyite Universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen Engelse taal en let terkunde, mej. H. M. Tavenler, te Middelburg. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde de heer R. H. de Bruy- 'ckere te Sluis. na de ontvangst van de opgaven en de bemonstering zal worden bepaald welke van de aangeboden partijen en welke hoeveelheden Vöor levering in aanmerking komen. Voor level ing ko men in ieder geval niet in aanmer king, partijen oesters, die naar 't oordeel van de controleurs als niet marktwaardig en/of consumptie- waardig moeten worden aangemerkt. Bevestiging en intrede ds. F. Don jr. Zondagmorgen werd in de Neder lands Hervormde kerk te Nisse ds. F. Don Jr. door ds. F. Don Sr. uit Mid delburg bevestigd als predikant der Nederlands Hervormde gemeente te Nisse. Ds. Don Sr. had ais tekst ge kozen Rom. 10 vers 16: „Hoe heerlijk zyn de voeten van hen, die con guede boodschap brengen". Na dc inzege ning werd de nieuwe predikant ps. 134 vers 3 toegezongen. In een tot do laatste pluat.« bezette kerk deed ds. Don Jr. 's avonds zijn Intrede, wanrby hy predikte naar uanleiding van Rom. 10, do verzen 9 en 10. Na de predikatie werd de nieu we predikant toegesproken door bur gemeester J. D. Jansen namens de burgeriyitc gemeente, door ds. H. G. Beneder namens de classis, door de heer W. do Schipper uit Nisse namens de Gereformeerde kerk te Helnkens- zand en door de consulent, ds. J. H. Kluiver uit 's-Gravenpolder. Aan het eind van de dienst dankte ds. Don Jr. alle aanwezigen en ln het byzonder hen, die uit Veere en Kle- verskerkc waren gekomen, waar hij vicaris is geweest. Na de dienst was er nog een gezel lige bijeenkomst In de grote consisto riekamer. de pródilctieilieren aan te kunnen wijzen en tijdig op te ruimen. Kal veren van de meest productieve die- ren kunnen worden aangehouden, waardoor de melkproductie per koe nog aanzienlijk kan stijgen .Dank zij het werk, dat de P.M.D. in Zeeland verricht, worden de gegevens van de melkcontróle zoveel mogelijk dienstbaar gemaakt aan de rundvee- fokkcrij. Tijdens deze vergadering van de P.MD, werd afscheid genomen van het bestuurslid voor het eiland Tho len, de heer A. C. Geluk uit St. Annaland. De heer Geluk, die aan de beurt van aftreden was, had ge meend zich wegens vergevorderde leeftgd te moeten terugtrekken. HQ wordt in het bestuur opgevolgd door de heef P. J. Goorden uit Oud-Vos- sehieer. Deltawerkgroep van Natuur- en Landschapsbescherming Activiteiten in verband met komende afsluiting In het jaarverslag over 1954/1055 van de contact-commissie Voor Na tuur- en LandschapsbeBchermiitg in Nederland, wordt o.m. opgemerkt, dat de door liet bestuur Ingestelde Delta werkgroep reeds grote acitiviteit ont plooide. De werkgroep stelt zich tot taak de bestudering van de consequenties van de afdamming der Zuidelijke zee gaten voor natuur- en landschapsbe scherming in dè uitgebreidste zin. Dè Delta-werkgroep liet zich voor lichte» over de voortgang van 't veld- blologisch inventafisatiéwerk in het Deltagebied. Gestimuleerd döol' dè afdeling Natuurbescherming en Landschap van het Staatsbosbeheer, wordt thans getracht de huidige toe stand van het Deltagebied, voor wat betreft flora, fauna cn oecologie zo*. Vfeel mogelyk te onderzoeken, alvo rens dit gehele milieu zich zal wijzi gen dooruitvoering van de Delta plannen, Men besprak o.m. het Drie— Èilandenplan, welk gebied ook be zocht werd. Uitvoerig besprak de werkgroep de regeling van de bestemming der buitendijkse gronden, die binnen de afsluitdammen komen te liggen. Voorts wordt nog opgemerkt, dat het verloren gaan van het milieu van hët zoete, brakke en zoute getijdenge- bied binnen de afsluitdammen, voör de biologische wetenschappen een groöt verlies betekent. Dit zou enigs zins gecompenseerd kunnen worden, indien in dit Deltagebied de moge- liikheden tot het aanwijzen van be schermde natuurgebieden volledig "•orden gebruikt, aldus het jaarver slag. Jeugdnatuurwaeht was in Middelburg zeer actief. Ledental steeg van 600 tot 800. De in -het Voorjaar opgerichte Jeugdnatuurwaeht in M'ddelburg is in de zomermaanden zeer actief ge weest. Dat dit instituut de belangstel ling van dc jeugd geniet, blijkt wel uit het feit, dat het aantal leden van 600 tot 813 steeg. Uitgaande van de plantsoendienst werden op diverse plaatsen in de stad plantmiddagen gehouden. Gedurende de zomer waren er verder excursies naar BerkcnboS ih Oostkapelle en naar het waterwin gebied Oranjezon. Een en ander heeft er wel toe bij gedragen, dat de Jeugdnatuurwach ters leerzame middagen genoten. Te vens werd hen en dat is een be langrijk doel van het instituut meer eerbied bijgebracht voor alles wat leeft en groeit. De wintermaanden lenen zich niet voor grote excursies in de natuur. Het werkcomité heeft echter gemeend toch iets te moeten doen om het con tact met de jeugd te behouden. Men wil o.a. de jeugd verzoeken mee te helpen met het vullen van voeder bakjes en het ophangen van vetbal- len 'voor de vogels. Op de Woensdagen 7 en 14 De cember zal zodoende getracht worden op drie verschillende plaatsen de jeugd bij elkaar te doen koMón om de vogels te gaan helpen. Ieder lid van de Jeugdnatuurwaeht mag zelf plaats en datum kiezen. Verder heeft het werkcomité een „bomenrit" uitgeschreven, die door vele straten en nlcinen van de stad voert. De deolnemortjes dienen hier bij de soorten van dc bomen, die zij aantreffen, op te schrijven. Zij kun nen er prijzen mee verdienen. VANDAAG Middelburg Electro: „The great adven ture", (alle leeftijden), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „From here to eternity", (IB Jaar), 20 uur. Vlissingen Luxor: „Moeder wat een klap", (alle leeftijden), 20 uur; Alham- bra: „Raspoetin", (18 jaar), 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2