PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Protest van Portugal en V.S. tegen uitlatingen van Sowjet-leiders BIL! Oude en verbouwd vervallen school werd tot sieraad voor dorp MINISTER STAF BEWONDERT LUCHTVERDEDIGING IN V. S. TREINBOTSING BIJ LONDEN: 13 DODEN EN 33 GEWONDEN 198e Jaargang - No. 285 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie l 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van t L—„Brieven of adres Bureau v. d Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. VUssingen, Waistr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g 222ttj: Oostburg. Finlandstraat 2. telel 16: lerneuzen. Brou werijstraai 2: Zienkzee, N Bogerdstraat 24. telef. ,J>OGING OM HAAT TE ZAAIEN" Observerwil bezoek aan Londen niet laten doorgaan De Verenigde Staten en Portugal hebben in Washington een gemeen schappelijke verklaring gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt: „De twee ministers, wier landen vele volkeren omvatten van vele ras sen, betreuren alle pogingen, haat te zaaien tussen Oost en West en twee dracht te verwekken tussen volkeren, die een gevoel van eenheid en kame raadschap behoeven tervville van de vrede en wederzijds welzijn". De verklaring bevat geen uitdrukkelijke vermelding van de uitlatingen van Boelganin en Kroesjtsjew, doch in Washington was men ervan door drongen, dat een en ander het antwoord is op de uitlatingen der beide Russische politici. Het bekende Britse Zondagsblad .Observer" (onafhankelijk) is van mening dat het aanbeveling verdient' het bezoek, dat deze staatslieden in het komende voorjaar aan Groot-Brittannië zullen brengen, niet te doen plaats vinden. „Eén ding moet thans wel duide lijk zijn. Het „vreedzaam naast elk ander bestaan" van staten, zoals de heren Kroesjtsjew en Boelganin dat opvatten, is zeker niet hetzelfde als vriedschap met het Westen. De huidige leiders der Sowjet-Unie blijven onze onverzoenlijke ..poli tieke vijanden, ook al geven zij, uit practische overwegingen, toe, dat het noodzakelijk is 'n oorlog met atoom wapens te vermijden", aldus de „Ob server". Het blad besluit: „Waarom zouden wij deze heren gelegenheid geven om hier te lande te pogen onze betrekkingen met b.v. de Verenigde Staten of West-Duitsland te vergifti gen Want zij zullen dit, te oordelen naar hun optreden in India en Birma, zeker niet nalaten". Birma enthousiast. Boelganin en Kroesjtsjew, de pre mier van de Sowjet-Unie en de eerste secretaris van de Russische commu nistische partij, zijn Zaterdag voor een verblijf van drie dagen in Mid- den-Birma aangekomen bij het meer Inle. Zij kregen een ontvangst bereid als vorsten uit een sprookje uit duizend en één nacht. Aan de oever van het 35 kilometer lange meer werden de Russische gasten opgewacht door een verguld schip in de vorm van de gouden zwaan uit de Blrmaanse my- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Rokende kippi en.... Bij het onderzoek in Enge land naar het verband tussen roken en longkanker maakt men o.m. gebruik van kippen. Enige van deze dieren krijgen twee keer per week door de luchtpgp sigarettenrook inge blazen. Eerst keken de dieren wel vreemd, toen zij de rook uit hun bek zagen komen, doch zij hadden al gauw de smaak te pakken en het is nu al zover, dat zij verheugd beginnen te kabelen, als zij iemand met 'n brandende sigaret aan zien ko men en zij verdringen zich om als eerste aan de beurt te ko men. Men heeft ook proeven wil- I len nemen met muizen en si- garettenrook, door de dieren in een doos te doen en dan rook in de doos te blazen. Deze proe ven zijn echter gestaakt. Mui zen houden niet van roken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllllllll Overal op sigarenwinkel in Utrecht mislukt. Winkelier werd met geladen revolver bedreigd. Twee jongemannen hebben Vrijdag avond te Utrecht een overval ge pleegd op eeo sigarenwinkeltje aan het Stationsplein. Voorbijgangers hoorden hulpgeroep en zagen in de winkel de 23-jarige C. C. H. en de 22-jarige E. G. R. E., bei den uit Utrecht, die met een geladen revolver de sigarenwinkelier bedreig den. H. kon worden gegrepen en aan een agent worden overgeleverd. Op hem werden later een pistool met pa tronen, een dolkmes en een bedrag van 352.50 aangetroffen. E. is nog voortvluchtig. De knapen hadden kans gezien ruim 300.van de si garenwinkelier te roven. Geen ministerieel bezwaar tegen stemmen op Woensdag. Na bestudering van de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, heeft de commissie van rapporteurs monde ling overleg gepleegd met de minister van binnenlandse zaken. In de com missie bleek na een uitgebreide dis cussie, een sterke stroming voor de gedachte, dat de verkiezingsdag be paald zal blijven o.) Woensdag en dat de stembureaus dan tot 9 uur open zullen blijven. De verklaarde, dat bij te gen -5 ••nVv.Tng geen afwijzende houd1"' a1 innemen, indien de door de commissie geopperde suggestie ook in de Kamer genoegzame weer klank zou vi *.den. thologie, de „Hintha". Door 800 roeiers in kleine bootjes werd het schip langs de drijvende tuinen en dorpen op palen naar een kunstma tig eiland in het midden van het meer gesleept. India bezorgd. De hoofdcorrespondent van United Press, John Illavaceck, in India be richt, dat overal waar de Russen kwamen zij ovationeel toegejuicht werden door het volk. Doch sommige mensen zijn er niet over te spreken over de wijze waarop dit „spontane" welkom werd georganiseerd. Het bestuur van elke staat en stad had van de centrale regering instruc ties gekregen hoe de ontvangst" moest worden georganiseerd, welke leuzen konden worden gebruikt en wat er gedaan moest worden. Deze instructies waren vervat in een ge heim boekje van 70 pagina's. Het volk klaagde erover, dat het geld moest uitgeven voor erepoorten en andere versieringen. Vele Indiërs voelen zich bezorgd door de perscommentaren en reacties in het buitenland. Zelfs de Indische ambassadeur in Moskou, K. P. A. Menon, zeide te menen, dat het Wes ten teveel wil lezen uit de festivitei ten. Hij zeide, dat men deze zomer in Rusland moest zijn geweest toen Nehroe daar als staatsgast werd ont vangen, om te begrijpen dat dit slechts India's wijze was om de hof felijkheid betoond aan de Indische premier terug te betalen. Greep naar de macht. Volgens de diplomatieke medewer ker van de „Sunday Dispatch" zal Kroesjtsjew binnenkort een poging doen om de hoogste macht in de Sowjet-Unie aan zich te trekken. De wijzigingen in de samenstelling der Sowjetrnssische regering, die zich reeds voltrokken hebben, of nog voorzien werden, zouden een gevolg van dit streven zijn, evenals het bij een roepen van de opperste Sowjet op 23 December. TERUG UIT AMERIKA Vliegtuigen voor de „Karei Doorman". Ir. C. Staf, minister van oorlog en marine is Zondagochtend om kwart over acht met ecu K.L.M.-totstei ait New-York van een veertiendaagse reis door Canada en de Ver. Staten in ons land teruggekeerd. Met de Canadese regering had de minister gesproken over de toekom stige militaire hnlp voor ons land. Als voorbeeld vertelde ir. Staf, dat onze strijdkrachten kleine aanvullin gen nodig hebben die bijzonder kost- Daar kunnen worden, indien Neder land deze niet met welwillende mede werking uit Canadese legervoorraden kan overnemen, zoals bijvoorbeeld vuurleidingsapparaten voor de lucht verdediging, die thans door Canada zijn toegezegd. Minister Staf had voorts van ge dachten gewisseld over de geleide projectielen, hij was met de Cana dezen overeengekomen, dat Canada op dit terrein zeer nauw zou gaap samenwerken met onze deskundigen. Hij verwacht, dat binnenkort, schrif telijk overleg hierover ertoe zal lei den, dat enkele Nederlandse deskun digen zich naar Canada zullen bege ven, om zich tezamen met de Cana dezen aan dit werk te wijden. De luchtverdediging, in de V.S. noemde hij een ongelooflijk goede organisatie en met name sprak hij over het Amerikaanse vroegtijdige waarschuwingssysteem bij gevaar. De Amerikanen hebben er bijvoor beeld een telefoon-installatie, waar mee zij als over een huistelefoon di rect kunnen spreken met Alaska, Noord-Afrika enz. Minister Staf had met de Amerikaanse functionarissen van gedachten gewisseld over de mo gelijkheid dit systeem nog efficiënter te maken door de oude en de nieuwe wereld bij elkaar in te schakelen. „Er is voorts grote aandacht be- Zaterdag opende mevrouw S. C. de CasembrootBaronesse van der Féltzechtgenote van de Commissaris der Koningin, in Sint Kruis het nieu we Dorpshuis. Namens de dorpsge meenschap bood burgemeester J. M. A. C. van Dongen haar daarbij een van echte Sint Kruise tarwe gebak ken krentenbrood aan. Op de voor grond V.I.11.T. de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, mevrouw De Casembroot en burgemeester Van Dongen. (FOTO P.Z.C.) steed aan het mechanisch verwerken van de gegevens", aldus de minister. „In dit systeem "zijn de menselijke reacties namelijk altijd te traag. Ook de telex is al veel te langzaam ge worden. Zij zijn nu bezig om een ap paraat te ontwikkelen, dat alle ge gevens heeft en deze ieder ogenblik produceert". De strategische luchtmacht in Oma ha noemde minister Staf een organi satie met een geest en een materiaal, „dat eenvoudig verbijsterend is". Met zulk een bondgenoot kan welk land dan ook in zee gaan, meende hij. Wat zij aan personeel en paraat heid bezitten is fantastisch. Wat ten slotte zijn besprekingen in Amerika aangaat, ir. Staf zei met enige vol doening, dat de vliegtuigen voor de „Karei Doorman" te zijner tijd ge stuurd zullen worden. „Ze zullen er zijn als de verbouwing gereed mgH Eng Nederlands schip werd in New-Orleans niet gelost Posters hielden havenarbeiders tegen. Posters hebben Zi.terdag de haven arbeiders van New Orleans verhin derd een k-ding fosfaaterts van het Nederlandse schip, s.s. „Charis" van de K.N.S.M. te lossen. De posters waren leden van de „Seafarers International Union", een vakbond die aangesloten is by de A. F.L. Deze actie werd ondernomen om de stakende arbeiders van de Verenig de My n werkersbon d op Curasao le steunen. Het personeel van de Verenigde Mijnwerkersbond is reeds sinds mid- den-October in staking om kracht bij te zetten aan de eisen voor „behoor lijke salarissen en arbeidsvoorwaar den". Oostduitse delegatie naar communistisch China. Ook bezoek aan Noord-Korea. Radio-Moskou heeft Zaterdag be kend gemaakt, dat een Oostduitse re geringsdelegatie, onder leiding van premier Grotewohl, binnenkort op uitnodiging van de Chinese autoritei ten een bezoek aan communistisch- China zal brengen. Radio-Pjongjang (Noord-Korea) meldde Zondag, dat de Oostduitse premier tevens een uitnodiging voor een bezoek aan Noord-Korea heeft aanvaard, doch dat nog geen datum voor dit bezoek is vastgesteld. De Noord-Koreaanse autoriteiten hopen met een Oostduitse delegatie de grondslagen te kunnen leggen voor Duits-Koreaanse samenwerking, aldus dit bericht. Het treinongeluk in Engeland. Wat er naderhand van de wagons over bleef. Bisschop van Breda over nieuwe Kerkelijke indeling. In „Sancta Maria", het kerkblad van het bisdom Breda lichtte mgr Baeten, de bisschop van Breda, zich met een boodschap tot de geestelgk- heid en gelovigen, waarin o.a. gezegd wordt: „De uitbreiding van ons Dio cees is in vele opzichten zo ingrgpend, dat wij met gemengde gevoelens deze wijzigingen hebben zien naderen en met gemengde gevoelens ze thans tot werkelijkheid zien worden. Van in grijpende betekenis is het voor de bij ons diocees nieuw ingedeelde gelovi gen en vooral de priesters, die zich tegen wil en dank in het diocees van Breda zien opgenomen. Van ingrij pende betekenis is het echter ook voor ons, die ons welbewust zgn van de langdurige moeilijkheden, die deze indeling voor ons zal meebrengen". Mgr. Baeten sprak evenwel het vertrouwen uit, „dat men zich gelei delijk zal inleven in deze door de H. Kerk gewilde nieuwe eenheid van dio cees. en dat allen zich met edelmoe digheid zullen aaneensluiten rondom de bisschop". WAGONS VLOGEN IN BRAND Kortsluiting op baanvak? De „theatre special", een electrische trein naar Windsor, waarmede schouwburgbezoekers van Londen naar huis terug gaan, is Vrijdagavond op een goederentrein gereden. De gevolgen waren ernstig: twaalf doden werden uit de wrakstukken gehaald en Zaterdag is nog een der slacht offers aan de bekomen verwondingen In een ziekenhuis bezweken. Niet minder dan 33 gewonden waaronder twee zeer zwaar gekwetsten moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Dit is het tweede ernstige treinongeluk in Engeland binnen veertien dagen. De eerste wagon van de electrische trein vloog in brand, nadat hij tegen de achterste wagen van een goede rentrein was opgevlogen en schoot vervolgens uit de rails. De tweede wagon vatte eveneens vlam en bin nen een minuuut stonden de wrakken in lichterlaaie. Men gelooft, dat het ongeluk zijn oorzaak vindt in kortsluiting op het baanvak. Het terrein van de ramp bood een RESULTAAT VAN GEZAMENLIJKE INSPANNING Mevrouw De Casembroot opende het nieuwe Dorpshuis van Sint-Kruis Het was Zaterdag een grootse dag voor Sint-Kruis: in tegenwoordigheid van vele genodigden en vrijwel de gehele Sint-Krulse dorpsgemeenschap opende de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevronw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, het nieuwe Dorpshuis tydens een uit stekende feestavond in deze ruime en in frisse kleuren uitgevoerde zaai. Waar vorig jaar nog de oude en vervallen dorpsschool stond, ls thans, aan de voet van de toren der Ned. Herv. kerk, een prachtig verenigingslokaal verrezen. 'Jit kon geschieden, omdat ieder, die hier maar even helpen kon, de handen uit de mouwen stak en van harte meewerkte. Héél St. Kruis was present, toen de Commissaris der Koningin, jhr mr. A. F. C. de Casembroot, en zijn echtgenote om ongeveer half acht aan de grens van het dorp arri veerden. Beiden stapten uit de auto en met de harmonie „Elk naar zijn kunnen" voorop, begaf men zich in optocht langs de vrolyk vlaggende hui zen naar het dorpshuis. Er was geen plaats meer onbezet in de feestelijk versierde zaal, toen de voorzitter van de stichting Dorpsge meenschap, de heer G. Bonte, allen hartelijk verwelkomde. Speciaal be trok hij in zijn welkomstwoord de Commissaris der Koningin en echtge note, burgemeester J. M. A. C. van Dongen van -j.ardenburg, de gemeen te waartoe Sint-Kruis behoort, en verder de vele andere genodigden. Vervolgens schetste de heer Bonte in korte trekken het ont staan van het dorpshuis. Hij bracht in herinnering, hoe slecht het dorp er enkele jaren geleden voorstond. Niemand bemoeide zich met het wel en wee der inwoners en men sprak reeds van een „Sinte Kruus", dat uitsterven ging. Maar met vreugde kon spreker ge wag maken van het feit, dat onge veer een jaar geleden op initiatief van burgemeester Van Dongen een dorps- meenschap kunnen we vanavond dit resultaat van het werk dezer ge meenschap kunnen we vanovond dit Dorpshuis in gebruik nemen", aldus de heer Bonte, die tot slot zijn dank overbracht aan allen, die op enigerlei wijze hadden medegewerkt aan de totstandkoming. Bewondering en trots. De heer Van Dongen zei in zijn toe spraak er trots op te zijn burgemees ter te zijn van een dorp met een der mate actief leven. Hy sprak zyn be wondering uit voor de wyze, waarop deze kleine gemeenschap een verval len gebouw had „omgetoverd" in een sieraad voor het dorp. De burgemees ter was er van overtuigd, dat het so ciaal en cultureel leven in het dorp er door verbeterd zouden worden. De heer Van Dongen raadde de in woners voorts aan niet alleen ont spanning te zoeken in het Dorpshuis, maar er tevens gezamenlijk de pro blemen te bespreken, die dan voorge- (Vervolg op pag. 6) Militair vliegtuig in Frankrijk verongelukt. Zes doden en acht gewonden. In het woud van Malmedy na by Bar le Due in liet Franse departe ment Meuse is Zaterdagmorgen een Canadees militair transportvliegtuig neergestort. Zes inzittenden kwamen om het leven; een der militairen liep ernstige verwondingen op en zeven werden licht gewond. Het toestel, van het type „Bristol" was op een routinevlucht van Gros- tenquin naar Langar via Marville. Het hoorde thuis op de luchtbasis Langar Cum Barnston in Oost-Enge- land. Het toestel verongelukte door dat het in een vanaf de begane grond geleide blinde landing in dichte mist een groep bomen raakte: verschrikkelijke aanblik. Boven het gebulder van de vlammen uit hoorde men de kreten van de opgesloten passagiers. Een van de passagiers vertelde, dat zij plotseling tegen elkaar wer den geslingerd. „Er klonk een gewel dige slag en de wagen wiel op zijn kant. Toen was, alles ineens donker. Wij trachtten weg te komen, maar hoorden een stem, die riep: Blijf waar je bent. Daarop volgde een ont ploffing en zagen wij vlammen op schieten. Electriciteit flitste aan alle kanten op. Ik hoorde mensen schreeuwen en het volgende, wat ik mij herinner was, dat iemand de deur boven ons openmaakte en ons naar buiten hielp." De slachtoffers zijn allen om het leven gekomen door verbranding of electrocutie. Oost-Duitsland blokkeert de kanalen naar Berlijn. Eerst met Westduitse regering onderhandelen. De Oostduitse communisten hebben geweigerd de jaarlijkse vergunnin gen voor scheepvaart op de waterwe gen naar Berlijn te hernieuwen, aldus werd Zaterdag door een woordvoer der van de Westduitse regering in Bonn bekend gemaakt. Hierdoor zal a' het scheepvaart verkeer op de waterwegen van Ber lijn naar het Westen met ingang van 1 Januari 1956 kunnen worden stop gezet. De weigering is een direct voortvloeisel van de souvereiniteits- overdracht door Rusland aan Oost- Duitsland en de overdracht van de controle over het verkeer in Oost- Duitsland. Als een openlijke uitdaging om er kenning door het Westen deelden de Oostduitse communisten de Westduit se autoriteiten mede, dat de West- en Oostduitse ministeries van verkeer dienen te onderhandelen over de toe komst van het kanaalverkeer door de Russische zóne naar West-Berlijn. De Westduitse regering heeft her haaldelijk verklaard, dat zij de com munistische regering in Oostduits- land niet zal erkennen en er niet mee zal onderhandelen. (United Press.) DE VERWACHT... MINDER ZON. Van het Westen uit toenemende be wolking met later enige regen. Over wegend matige Zuidwestelijke wind. Tets kouder. ZON KN MAAN. 6 December Zon op 8.33 onder 16.32 Maan op 0.00 onder 12.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1