DDnvmriAi f 7ffi iw^f rniiDAMT Gezamenlijke verklaring over de conferentie met Indonesië Rampgemeente Kruiningen nam prachtig Dorpshuis in gebruik V* BvU v I llll IftLL LLLU Vf ÜL UUU Knl* I SLrrsrEr? zs ERNSTIGE ONTPLOFFING IN BREDA EIST VIER DODEN Vandaag... Hoofdredacteur: W, Leertouwer. 23 cent per regel met een minimum AdJ.-Hoofdred.: G. A. de Kok, Brieven of adres ABomreMEOTspRijs.cent p.j WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bur.a„ a ai.d 25 ce„. meer. S/e —r", ïi cant G"c "W "AC. M.aMbur,. Hur. VIJssingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, telet. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee, N Bogerdsiraat 24. telef. 26i MINISTER LUNS NAAR NEW-YORK Kwestie Nieuw-Guinea in V.N. staat los van Haagse besprekingen Minister Luns is gisteravond met een vliegtuig naar New-York vertrok ken om de leiding op zich te nemen van de Nederlandse delegatie by de Verenigde Naties bij de behandeling van de kwestie-Nieuw Guinea. De minister zeide bij zijn vertrek op Schiphol, dat het zal afhangen van de houding van dë landen, die het initiatief namen om Nieuw-Guinea op de V.N.-agenda te brengen, hoe Nederland zal reageren. De Ne derlandse regering handhaaft haar principiële afwijzing van iedere in menging van de V.N. in de souvereïniteit over Nieuw-Guinea. Naar van Indonesische zyde verluidde zou er volgende week een ge meenschappelijke verklaring van beide landen komen over de voorgenomen conferentie. Minister Luns zeide, dat een dergelijke verklaring indien zij er okmt zou betekenen, dat de missie van mr. Oetoya Ramelan is gelukt. Een dergelijke verklaring is alleen mogelyk, indien overeenstem ming wordt bereikt tussen beide regeringen over het houden van een con ferentie. De minister sprak de verwachting uit, dat deze conferentie ongunstig zal worden beïnvloed door hetgeen in de V.N. zal geschieden ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea. Hij toonde zich verheugd .over d& berichten uit Indonesië, dat ook daar de komende conferentie en de behan deling van Nieuw-Guinea in de V.N. als twee verschillende zaken worden gezien. Minister Luns zal waarschijnlijk binnen een week naar Nederland te rugkeren. Op de vraag of er nog ge schilpunten zijn, ten „aanzien van de conferentie, antwoordde de minister: „Ik kan me niet voorstellen, dat het vóóroverleg dat veertien dagen heeft geduurd nog veel punten onopgehelderd heeft gelaten' Een vraag of er ook overeenstemming is bereikt over de plaats van de confe rentie beantwoordde de minister met de opmerking: „Dat hangt af van de reactie van de Indonesische regering op het rapport van mr Oetoyo Beslissing in Djakarta Mr Oetoyo Ramelan, die bij het vertrek van minister Luns aanwe zig was, deelde nog mede, dat de drie Indonesische ministers, die aan de conferentie zullen deelne men, in de loop van de volgende week naar ons land zullen komen. De beslissing hierover zou Vrijdag in Djakarta worden genomen. Deze ministers zyn: mr. Anak Agoeng gde Agoeng van buiten landse zaken, prof. Soemitro van financiën en de heer Kasimo van economische zaken. Delta-hulp Minister president dr. W. Drees heeft in een vergadering van de Buitenlandse Persvereniging te Amsterdam nog eens herinnerd aan de betekenisvolle voorlichting, welke de buitenlandse pers heeft gegeven over de watersnood 1953. Dank zij t werk van de persbureaux en de bui tenlandse correspondenten, aldus dr. Drees, heeft de wereld zo spontaan gereageerd met de hulpverlening. Het is goed, dat dr. Drees nog eens aan deze spontane activiteit heeft herinnerd De hulpverlening is omvangrijker geweest dan men had durven hopen. Diep is het gevoel van dankbaar heid, "dat leeft bij .de bewoners van de watersnoodgebieden. Dankbaar heid voor de hulp en dankbaarheid ook, dat de hulpverlening kon wor den afgesloten, want dat laatste is toch het doel van de hulpverlening: men moet weer uit eigen kracht ver der. Nu is er een Duits blad (de Frank furter Neue Presse), dat blijk baar terugdenkend aan de wa tersnoodhulp, voorstelt ook aan Ne derland hulp te bieden by de uitvoe ring van het Deltaplan. Het blad ziet hier een unieke gelegenheid voor de Europese volkerengemeen schap om een voorbeeldige Europese daaa te volbrengen. In gemeenschappelijke arbeid voor de Nederlandse kust zou' men de Eu ropese jeugd nader brengen tot de Europese gedachte. Met geld en grondstoffen uit de Europese landen en met werkers van velerlei nationaliteit zou het Delta plan tot uitvoering gebracht moeten worden. Met alle waardering voor de goe de intenties van het Duitse blad, zal Nederland de Euro peanisering van het Deltaplan toch moeten afwijzen. By het Deltaplan gaat het niet om een geval van nood en dus van hulpverlening, maar om een fase in de eeuwenoude strijd te gen het water. Zolang de Nederlanders Vn staat zijn deze strijd zelf te voeren, dient geen beroep op buitenlandse hulp ge- aaan te worden en dient ook deze hulp niet aanvaard te worden. Deze afwijzing van hulp geschiedt niet uit trots of zelfingenomenheid. Zij berust op de overtuiging, dat een volk zich voor de oplossing van zïin binnenlandse problemen nimmer tot het buitenland moet wenden, wan neer het niet voor onoverkomelijke moeilijkheden staat of door ramnen wordt getroffen. Dat aan het Deltaplan grote risi co's zijn verbonden en dat het Ne derlandse volk zich daarvoor grote offers moet getroosten, staat vast. Onoverkomelijk ziet dat alles er ech ter thans nog niet uit en daarom moet het Deltaplan een binnenlandse aangelegenheid blijven. Eerder op de dag vertrok de Indone sische zaakgelastigde, de heer Kweed- jiehoo naar Djakarta. Op vragen over de conferentie antwoordden hij en mr Ramelan, die hem uitgeleide deed dat zij daarover geen gegevens kon den verstrekken zonder vooruit te lopen op een gemeenschappelijke Ne derlandse-Indonesische verklaring, die begin volgende week te verwach ten zou zijn. De zaakgelastigde zal in Djakarta voorts ook spreken over de repatriëring van de Ambonezen. In de Indonesische oppositionele pers wordt hevig critiek geleverd op de regering-Harahap, dat de Neder landse politieman Van Krieken is vrij gelaten. In de „Merdeka" wordt een afbreken van de besprekingen geëist. De Engelse minister van staat voor buitenlandse zaken, Lord Reading, heeft Vrijdag de Nederlandse ambas sadeur, mr D. U. Stikker, uitgeno digd voor een onderhoud over enige aangelegenheden „van gemeenschap pelijk belang". De woordvoerder van het Foreign Office weigerde ant woord te geven op de vraag of daar toe ook de kwestie Niemv-Guinea be hoorde. Maar waarnemers zijn van mening, dat hierover wel degelijk ge sproken is. Lord Reading bezocht on langs Indonesië toen zich daar even eens de Australische minister van buitenlandse zaken, Casey, bevond. Brutale roof in Oostenrijk Twee Oostenrijkse postbeambten, die met twee postzakken, inhoudende 175.000 schilling, per trein van Wenen naar het dorpje Untertullnerbaeh (nabij Wenen) waren gereisd, werden bij het verlaten van het stationnetje door twee gemaskerde bandieten aan gehouden. De rovers bedreigden hen met pistolen en konden met de buit ontkomen. Het grote geldsbedrag was bestemd voor de uitbetaling van pensioenen voor ouden van dagen in Untertull nerbaeh. (United Press). BIJ GEMEENTELIJK VERVOERBEDRIJF Voorbereiding voor feestje wreed verstoord n de emmerspoelkamer van het Bredase gemeentelijke vervoersbe drijf heeft zich gistermiddag een ern stige ontploffing voorgedaan waar door vier mensen om het leven kwa men. Bij de ontploffing werden op slag gedood; P. H., 39 jaar technisch hoofdambtenaar, vader van 5 kinde ren, J. van E., opzichter eerste klas, 41 jaar, drie kinderen, K. 1'., caros- seriemaker, 52 jaar. Bovendien is la ter overleden de zwaar gewonde A. van M., 31 jaar, vader van drie kin deren. De ontploffing deed zich voor in Atoomschuilplaatsen in Oost-Duitsland Volgens het informatiebureau „West", een inlichtingenorganisatie in West- Berlijn, gaat de Oostduitse Volkspoli- zei, Öost-Duitsland's politieleger, het volgend jaar atoomschuilplaatsen bou wen. In de omgeving van Rostock zul len de werkzaamheden in het eerste kwartaal van 1956 beginnen. (United Press). S ...is het 150 jaar geleden, dat ff H| de beroemde tekenaar en aqua- rellist E. A. H. Constantin Guys, chroniqueur van het mondaine ee leven tijdens het tweede keizer- ff rijk, te Vlissingen werd geboren, waar het vorig jaar in het ste- ee delijk museum een tentoonstel- lingv an zijn werk werd gehou- den. M ...viert generaal Franco, de H caudillo van Spanje, zijn 65ste H verjaardag. if ontploffing en er wordt de zg. spoelkelder voor de emmers van de vuilnisdienst. Men was hier bezig met voorbereiding voor een ca baretavond, die vanavond gehouden zou worden. De bovenkant van de kelder was namelijk bedoeld als to neel en de mannen waren bezig het toneel daarvoor In te richten. De oorzaak van de is nog steeds onbekend en naarstig naar gezocht. De ontplof fing heeft de kelder en bovendien een deel van de aangrenzende cantine to taal vernietigd. Enkele mensen zyn aan de ramp ontsnapt, o.a. een werkman, die even weg was om een paar gordijnen te halen om het toneel aan. te kleden en onder meer ook de baas van de cantine, die in de keuken van de cantine bezig was met kopjes wassen en die wel door de brokstukken van de ravage werd getroffen, maar hier vrijwel ongedeerd uitkwam. Een van de werklieden heeft nog een shock opgelopen. Een dame uit de omge- ving, getroffen door een glasscherf, kreeg een slagaderlijke bloeding. De eerste hulp werd geboden door mensen van het gemeentelijk ver voerbedrijf, politie en brandweer wa ren zeer spoedig aanwezig. Sint Nicolaas is nog niet eens het land uit, ja, het heerlijk avondje moet nog komen en toch liggen er op de Amster- damse bloemenmarkt op „het" Singel al weer de grote stapels kerstbomen (links) ...die wa- f| rempel al een kóper vonden! rechtsli ËllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliïiT Faure bijt van zich af Ontslag van ministers niet aanvaard Premier Edgar Faure heeft Vrij dag de nationale vergadering ontbon den en een begin gemaakt met een krachtige verkiezingscampagne voor Frankrijk's eerste winterverkiezïn- gen sedert Februari 1876. Zich teweerstellend tegen de aanval van zijn voornaamste politieke te genstander Pierre Mendès-France wees Faure met klem de beschuldi ging van de hand dat hij door ontbin ding van de Kamer de grondwet had geschonden. Hij zal het ontslag van de vijf ra dicaal-socialistische ministers van de hand wijzen en zich houden aan de taak in de tussentijdse periode tot de verkiezingen „de Franse belangen te verdedigen". Faure betoogde dat de grondwet hem de volledige bevoegdheid geeft elke beslissing voor het land te ne men, voordat de nieuwe Kamer geko zen is. De raad van de republiek moet uit maken of de verkiezingen konden worden uitgesteld tot 8 Januari. Nu het decreet inzake ontbinding van de Kamer is gepubliceerd, zouden de verkiezingen normaal op Nieuwjaars dag moeten plaats vinden. Gieseking bij auto-ongeluk gewond. De bekende Duitse pianist Walter Gieseking is Vrijdagavond ernstig ge wond bij een auto-ongeluk. Hij kreeg een zware verwonding aan het hoofd, doch zijn toestand is niet levensge vaarlijk. Aan zijn handen kreeg hij slechts geringe blessures. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onbestendig maar zacht weer (Van onze weerkundige §f medewerker). m H Vooral in de kustprovincies kwam gisteren veel mist voor. Daar verwacht mag worden, if dat de wind krachtiger wordt, is de kans groot, dat deze mist gaat verdwijnen. Boven de M Oceaan treffen wij in de hoge- re luchtlagen een zeer krach- ee tige Westelijke luchtstroming ee ff aan, waarin windsnelheden van 150 tot 180 km per uur voorko- men. In de zogenaamde straal- m H stroom zullen de komende da- gen verschillende depressies met grote snelheid naar West- fi Europa trekken. Vandaag kan ee ons een zwak regenfront pas- fi seren, terwijl morgen een nieu-r ff we depressie met een weersver- ee slechtering onze omgeving in ee de Noordzee kan bereiken. Er fË blijft door deze grote depressie- activiteit een krachtige, tijde- fi H lijk mogelyk harde Zuid-Wes- ee telijke wind waaien. Het zal ee ee daarom een onbestendig, maar |f zacht weekeinde worden met veel bewolking, waaruit zo nu ee e= en dan ook wat regen valt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HULP VAN VELE ZIJDEN Vrijdag werd in Kruiningen 't prach tige nieuwe Dorpshuis officieel ge. opend. Een overzicht van de „Tasman nïê-zaal" tijdens de plechtigheid. (Foto P.Z.C.) Commissaris der Koningin„rest geschenkgelden in behandeling" De gemeenschap Kruiningen beleefde Vrijdag een grootse dag! Einde lijk was het dan zover, dat de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in tegenwoordigheid van vele vrienden van Kruiningen, 't nieuwe Dorpshuis officieel kon op enen.. Het werd een blijde plechtigheid in de stijlvolle, in zachtblauwe kleur uitgevoerde Tasmanië-zaal, welke aan vijfhonderd personen ruimte zal kunnen bieden. Vele woorden van dank hebben de Kruiningenaren gesp roken doch nóg veelvuldiger waren de goede wensen, die het stichtingsbestuur meekreeg voor zijn arbeid tot cul turele en sociale verheffing van de Kruinïngse gemeenschap. En ook op deze openingsdag hield de „giften-regen" aan, want verschillende sprekers lieten hun woorden van geschenken gepaard gaan! De gezellige en smaakvol ingerich te zaal was gevuld met een grote schare genodigden, toen de voorzit ter van de Stichting, de heer W. J. L. de Groof zijn openingswoord sprak. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die vergezeld was van zijn echtgenote en het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout. Daarnaast vele -vertegen woordigers van officiële en particu liere instantiës, die op een of andere wijze aan de totstandkoming van het Dorpshuis hadden bijgedragen. Want het was juist de bedoeling van deze plechtigheid, aldus de heer De Groof, om hier allen dank te kunnen zeggen, die door hun offervaardigheid de stichting van het gebouw mogelijk ff--'- dank- 'rote gift van de Nederlanders hadden gemaakt. Met grote baarheid memoreerde hij de bijzon- uit Tasmamë 45.000), waarmee de financiële basis voor het Dorpshuis werd gelegd. De herinnering hieraan zal voor het nageslacht worden be waard, door de grote zaal de naam Tasmanië te geven. De naam „Zweden" boven een van land in de vorm van hout, waarmee de materiële basis voor het Dorps huis werd gelegd. Dank werd voorts gebracht aan het Nat. Rampenfonds voor de gift en de hierbij ondervon den medewerking van de Centrale synode van de Herv. Kerk, de raad „Kerk en Samenleving" van de Herv. kerk en de Herv. kerkvoogdij ter plaatse. „Wij zijn ons er van bewust, dat de Herv. kerk in Kruiningen een grote beslissing nam om haar werk vanuit het Dorpshuis voort te zetten. Het verlaten van het Zondagsschoolgebouw „Samuël" kau een historisch besluit worden (Vervolg op pag. 2) Frankrijk 2 Januari ter stembus De algemene verkiezingen in Frank rijk zullen op Z Januari worden ge houden. Aldus is meegedeeld na af loop van een bijeenkomst van de mi nisterraad. Normaal worden de verkiezingen in Frankrijk gehouden op Zondag, doch in dit geval werd Maandag 2 Januari uitgekozen om te verhinderen, dat de kiezers op Nieuwjaarsdag, een belang rijke feestdag in het Franse gezin, ter stembus zouden moeten gaan. KORTE PREDICAT1E Luc. 9 56. De Zoon des mensen is niét geko men om do zielen der mensen te ver derven maar te behouden. Het is Adventstijd. Advent is: Hij komt, die anders is dan alle anderen. Gods Zoon. Hij zegt het doel van Mijn komst is uw ziel. Het harte-centrum van uw leven. Dat toil Ik niet verderven maar behouden. In deze wereld geldt heel wat an ders. Is er m deze wereld één buiten Christus, die mijn ziel niet verderft maar behoudt. Niemand. Wie kan met zijn Liefde-almacht trouw bewijzen tot over graf en dood? Wie kan mijn schuld voor God betalen aan een kruis? Wie kan ?»iy hélemaal aan Niemand. Als ik kijk naar wat de wereld aanbiedt met zijn oorlogen, rampen, ziekten, machtsvertoon en oneerlijlc- heid zegt alles maar steeds: Wtj zijn gekomen om der mensen zielen te verderven. Hier geldt de regel: Héb ben is hébben en krijgen is de kunst. Soms zie je een ziel kinderlijk blij en teer opgroeien maar 'ineens daar is het weer. De wereld met haar gebrek aan eerbied voor het geluk van de vrije persoonlijkheid heeft weer een ziel in zijn heerlijke vaart gestuit. Bedorven kun je soms worden door thuis, door vrienden of vriendinnen. Bedorven door jaloezie van anderen. Maar ook bedorven worden door eigen schuld. In deze wereld zit nu eenmaal over al het satanische vermogen om het heiligste in een mensenleven te ver nielen. En wij hebben ons zelf ernstig te vragen. Doe ik er óók aan niee? Het heil kan deze wereld niet ge ven en zélf kun je 't niet maken! Zélfs Abram kon het niet geven, al was hij drager van de Belofte. Ook David niet al was hij de man naar Gods hart. Zelfs Maria niet, al was zij de moeder van Jezus. Mensen kunnen als mens alleen maar scha aanrichten, bederven. Als zij met hun ilc DE plaats in ons leven willen hebben. Wij hebben maar Een te laten ko men, om de plaats in te nemen op alle terrein van ons leven: Hij die ge zegd heeft: Ik ben niet gekomen om uw ziel te verderven maar te behou den. Hem zo als Heer van ons leven te laten komen. Dat is Advent! Borssele. W. A. VRIJLANDT. VERWACHT... IETS HOGERE TEMPERATUREN Veel bewolking met voornamelijk in het Noordoosten van het land plaat selijk wat regen. Overwegend matige maar langs de kust tijdelijk krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN. 4 December Zon op 8.30 onder 16.33 Maan op 22.42 onder 12.04 5 December Zon op 8.32 onder 16.33 Maan op onder 12.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1