PREDIKBEURTEN r PROGRAMMA MET REPRISES VAN VOORTREFFELIJKE FILMS WALCHEREN OEVERVERDEDIGING BEDREIGT RECREATIEMOGELIJKHEDEN MARKTBERICHTEN ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 FILMS IN ZEELAND Tweemaal de natuur als onderwerp Het filmprogramma van deze week omvat reprices van enkele voortref felijke films, waarbij vooral „Het gro te avontuur" (Electro, Middelburg) en „De woestijn leeft" (Grand Goes aandacht verdienen. Het zijn beide films, die zoals in deze rubriek eer der opgemerkt de natuur tot on derwerp hebben. Beide films zyn boei ender dan menige „normale" speel film! The great adventure" is een su bliem Zweeds filmwerk, vervaardigd onder regie van Arne Sucksdorff, die op verbluffend knappe wyze het le ven in het dierenrijk op het witte doek bracht. In ragfijn uitgebanlanceerde scènes laat hij het dier in de natuur zien. Men ziet de strijd om het be staan van een vossenfamilie, de bele venissen van een otter en andere die ren, geprojecteerd tegen de achter grond van een Zweedse boerdery, waar een waakhond naar de lokkende maar gevaarvolle vrijheid hunkert.... Een unieke film, boeiend van minuut tot minuut en vervaardigd met virtu oos vakmanschap. „De woestijn lééft (Grand, Goes) dank zij de talenten van een Walt Disney, die kans heeft gezien een voortreffelijke hoofdfilm te vervaar digen over het leven in de Grote Ame rikaanse Woestyn. Een boeiend ver haal in kleuren uit .het land van de cactus, waar zich in de dierenwereld dramatische gebeurtenissen afspe len. Twee volle jaren heeft de ver vaardiging van deze in alle opzich ten sublieme film geduurd. Het werd een ongemeen fascinerend schouw spel, waarin meer spanning zit dan in menige speelfilm. Ook „Raspoetin" (Alhambra, Vlis- singen) is een reprise. De Fransen namen het spectaculaire leven van deze mysterieuze man, die een enor me invloed had op het Russische hof, tot uitgangspunt voor een kleuren film. Het was geen eenvoudige opga ve om de figuur van de geheimzinni ge monnik aanvaardbaar en overtui gend uit te beelden en de Fransen zijn hierin dan ook niet ten volle ge slaagd. De rolprent mist nogal eens Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: l Dec. Wiema van Antwerpen; Hof laan van Rotterdam. Vlissingen vertrokken: 1 Dec. Abeille VII naar Le Havre. 2 Dec. Wiema naar Norwich. Hoflaan naar Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen: 1 Dec. Me- llskerk van Amsterdam. Adm. Nelson v. Londen. Spica van Zee-Gent. Kars van Duinkerken. Betty van Goole. Agiena v. Londen. Dollard van Rotterdam. 2 Dec. Brem van Schevelingen, Viking van Rot terdam. Daniël van IJmuiden-Gent. Bal tic van Londen. Caland van Dordrecht. Taurus van Londen-Gent. Gepasseerd van Antwerpen: 1 Dec. Nes tor naar Amsterdam. Applngedam .naar Rotterdam. Condor naar Dublin. de nodige vaart. Hetgeen niet weg neemt, dat de belevenissen van Ras poetin, ook zoals zjj dan in dit geval op het celluloid werden gebracht, nog voldoende boeien. Pierre Brasseur vertolkt de hoofdrol. Een vierde reprise, die de moeite van het aanschouwen alleszins waard is, brengt de Schouwburgbioscoop, (Middelburg) met „From here tot eternity", de uitstekende oorlogsfilm met Frank Sinatra in een glansrol. Onder regie van Fred Zinneman kwam het verhaal van de schrijver James Jones ook in de filmversie goed tot zijn recht, ondanks het feit dat de strekking een weinig in het gedrang kwam. Maar het bleef een menselijk, vaak bewogen verhaal, waarin het soldatenleven raak geschetst werd. En waarin voortreffelijk gespeeld wordt! In de hoofdrollen ziet men, naast Frank Sinatra, o.a. Burt Lan caster, Montgomery Clift, Donna Reed en Deborah Kerr. Luxor (Vlissingen) tenslotte ver toont de gezellige kolderfilm „Moe der wat een klap", met Stan Laurel en Oliver Hardy in de hoofdrollen. Een verrukkelijke dwaze geschiedenis met Laurel en Hardy als twee pseu- do-detectives, die... een bom moeten bewaken. Vandaar de klap Vlissingse kinderen bij Marine te gast Sint-Nicotaasviering op Hr. Ms. „Flores". Een vijftigtal Vlissingse kinderen was Vrijdagmorgen te gast bij de Ko ninklijke Marine aan boord van Hr. Ms. „Flores" in de Binnenhaven om daar een speciaal voor hun georgani seerd Sinterklaasfeest te vieren. De kinderen werden in de stad per bus afgehaald en naar boord gebracht, waar hun eerst een poppenkastvoor stelling werd aangeboden. De klein tjes genoten ten volle van de dolle be levenissen van Jan Klaassen en de fi guren uit zijn onmiddellijke omge ving. De poppen-acteurs en -actrices hadden geenszins over gebrek aan me deleven te klagen Het hoogtepunt van het feest was uiteraard het bezoek van Sint-Nicolaas en Zwarte Piet, die niet met lege han den naar de „Flores" waren gekomen! Begeleid door een accordeonnist en een trompettist zongen de kinderen de beide hooggewaardeerde bezoekers toe, waarna de pakjes werden uitge reikt. Er was voor elk der kinderen wat. Daarvoor hadden de bemannin gen van de „Jacob van Heemskerck" en de „Flores" gezorgd, die voor dit feest een niet onaanzienlijk bedrag bij een brachtten uit eigen middelen. 's Middags verschenen de Sint en zijn knecht weer bij de Marine, dit maal ter opluistering van een feest, dat werd gegeven voor kinderen van marinemensen. Middelburg Ds. Okke Jager sprak voor Geref. Mannenverenigingen Donderdagavond kwam in de Bo gaardzaal te Middelburg de Kring Walcheren van Geref. Mannenver enigingen bijeen. De voorzitter, de heer A. de Klerk, sprak een ope ningswoord, waarna ds. Okke Jager liit Vrouwenpolder een interessante lezing hield over de vragen en pro blemen rond het samengaan met an deren in de Wereldraad van Kerken. Spr. vertelde, dat vooral in de Geref. kerken veel misverstand heerst over het wezen der Wereldraad. Veel hier van zou uit de weg geruimd kunnen worden, indien men de officiële stuk ken las en niet afgaat op wat er „zo maar" over dit onderwerp wordt ge zegd. Spr. behandelde vooral uitvoe rig de bezwaren tot toetreding zoals: de basis-formule en camouflage der verschillen. Hierna toonde ds. Jager aan, dat men als Gereformeerde geen bezwa ren behoeft te hebben en dat de boodschap, van Evanston zeer zeker een Bijbelse is. „Een groot voordeel is zelfs ,dat wij er ook onze Gere formeerde boodschap kunnen bren gen en tegelijkertijd geconfronteerd worden met kerken, waarvan wij misschien ook iets kunnen leren", aldus ds. Jager. Tot slot van deze avond volgde een aangename discus sie, waarbij de humor, niet ontbrak. GEMEENTERAAD BRESKENS Gemeentebegroting 1956 aanvaard Zoals .wij reeds meldden heeft de Breskense gemeenteraad in zijn verga dering onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout een motie van de P.v.d.A.-fractie aangenomen, waarin gevraagd werd om de gemeenr tebesluren in West-Zeeuwsch Vlaand eren voor te stellen een sociaal, eco nomisch en cultureel rapport voor die streek op te stellen, in verband met de structurele veranderingen, die de uitvoering van het Deltaplan met zich mee zal brengen. Deze motie werd tydens de algemene beschouwingen over de begroting 195G door de woordvoerder van de fractie, de heer W. C. van der Hooft, ingediend. Ook het betoog van de woordvoerder der Christelijke fractie, de heer C. D; de Feijter, was gebaseerd op de gevolgen van het Deltaplan. De heer De Feijter gaf in overweging er bij de regering en de Deltacommissie op aan te dringen de mogelijkheid van afdamming- der Westerscheldo onder ogen te zien. Hij achtte dit niet alleen van groot belang voor West-Zeeuwsch Vlaanderen, maar ook voor het aangrenzende gedeelte van België. Een volgende motie van de P.v.d.A.- fractie om aan de gemeenteraden van West-Zeeuwsch Vlaanderen voor te stellen een B.L.O.-sehool te stichten, werd met 6 tegen 5 stemmen ver worpen. De héér Van der Hooft had nog meer wensen. Een urgent punt achtte hij de aanleg van een sportveld hij drong er op aan deze kwestie op korte termijn te behandelen. Verder wenste hij centralisatie van de reini gingsdienst, een motie, die echter na een toelichting van de voorzitter in getrokken werd. Vervolgens vestig de de heer Van der Hooft de aandacht op de verplaatsing van de veerhaven, welke maatregel hij als een zwaard boven het Breskense hoofd" be schouwde. De heer De Feijter betreurde het tijdens het oplezen van zyn ver langlijstje, dat de gemeente nog steeds geen extra bouwvolume verkregen heeft. Dc gevolgen van de oeververdediging en de dijk verhoging achtte hij voor de re creatiemogelijkheden funest. Ook hij .bracht de verplaatsing van de veerhaven ter sprake, waardoor het verkeer langs het centrum van de gemeente geleid wordt. Burgemeester Eekhout was het met de wensen aangaande het Deltaplan volledig met beide sprekers eens. Ook hij zag de urgentie van een vaste oeververbinding in. Voorts merkte hij nog op, dat een nieuwe veerhaven en nieuwe ferryboten de impasse, waar in men thans verkeert met het toe nemende verkeer, niet zullen ophef fen. Wethoudèr P. J. Notebaart dien de de heer Van der Hooft van repliek over het sportveld. Hy merkte op, dat deze kwestie reeds geruime tijd aanhangig is. Momenteel hangt het af van de nieuwe plaats van de veer haven. waar een terrein gezocht moet worden. Tijdens de puntsgewijze behande ling die overigens vlot verliep diende de heer Van der Hooft een r otie m over de subsidietoekenning aan de militaire bonden, die met tegen 3 stemmen werd aangenomen. Tenslotte werd de begroting 1956 met algemene stemmen goedgekeurd. De gewone dienst vermeldt aan inkom sten en uitgaven een bedrag van 597.071 waaronder een reserve van 6000 met een post onvoorziene uitgaven van 9000. De kapitaaldienst bedraagt aan inkomsten 5.110.894 en aan uitgaven 5.485.021, aldus een nadelig saldo van 374.127. Zij nog opgemerkt, dat de gehele raad vol lof was voor het financieel beleid van B. en W. BEGROTING VISMIJN Eveneens werd de begroting van het Vismijnbedrijf aan de orde gesteld. De heer Van der Hooft verzocht om de redelijkheid betreffende de behui zing van de vissers van buiten de pro vincie niet uit het oog te verliezen, mede doordat de visserij thans een ongekende bedrijvigheid kent. De heer De Feijter bracht de mogelijkheid naar voren om, in verband met de aanzienlijke haringvangsten, de bouw van grotere vissersschepen te bevor deren. Wethouder Notebaart achtte dit echter vooreerst nog niet moge lijk, met het oog op de vakbekwaam heid van de vissers. Zonder enige dis cussie keurde de raad daarna de be groting goed. Voor de gewone diénst bedragen de inkomsten en uitgaven totaal 134.892. met een post onvoor zien van 4268. De kapitaaldienst vermeldt aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 40.000. Het voorstel van B. en toe te treden tot het Instituut Ziekte kostenvoorziening Ambtenaren IZA) vond geen genade bij de PvdA-fractie. De heer Van der Hooft vond de regeling oor de hogere ambtenaren onbevredigend waarbij hy gesteund werd door de heren F. G. M. Goethals (KVP) en E. Seuss (Vrije Lyst). Nadat de voorzitter het standpunt van B. en W. nader uiteengezet had, werd het voorstel aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. De resterende drie punten leverden niet veel moeilijkheden op. De raad Lezing „De Groene Hel, vindplaats van vissen" In restaurant Wöhler te Middelburg hield de heer W. Merch uit Rotter dam voor de Middelburgse aqua riumvereniging „Barbus Concho- nius" een zeer interessante lezing met lichtbeelden getiteld „De Groe ne Hel, vindplaats van onze vissen". De voorzitter, de heer P. Dingeman- se, sprak een openingswoord, waar na de heer Merch begon met een in leiding over de huidige stand van zaken in de aquaria. Volgens spre ker ziet men veel te veel aqua ria, waarin vissen voorkomen, die qua soort en omgeving niet bij elk aar passen of horen. Specialisatie en vernieuwing van de aquaristiek zijn beslist noodzakelijk. Men moet ko men tot een aquarium, dat zich zo veel mogelijk bij de natuur aanpast. Het is daarom raadzaam slechts vissen uit eenzelfde omgeving en die een gelijke temperatuur vereisen in een aquarium te houden. Vervolgens sprak de heer Merch met behulp van vele keurig verzorg de lichtbeelden over land, volk, flora en fauna van Zuid-Amerika en in het bijzonder die van de „groene hel" het reusachtige Amazonegebied in Brazilië. Spr. voerde zijn gehoor mee over kilometers brede stromen onder door lianen omslingerde bo men en langs exotische orchideeën tot bij de wilde indianen diép in het oerwoud en toonde zeldzame opna men van de vele in en bij het oer woud levende, soms haast voorwe- reldlijke dieren. Tot besluit van zijn betoog bracht spr. ons in de onzicht bare wereld onder het wateropper vlak en besprak hierbij speciaal de vissen, die ook in vele van onze Ne derlandse aquaria voorkomen, even als hun kenmerken, levensomstandig heden en gewoonten. Collecte De door de Hervormde gemeente van Middelburg gehouden najaarszen- dingscollecte heeft f 1807,06 opge bracht. Filmvoorstelling „Dieren strijden om hun bestaan" Het Aardrijkskundig Jeugdcentrum in Middelburg heeft liet nieuwe sei zoen ingezet met voorstellingen van de film „Dieren strijden om hun be staan". Het is een Hongaarse rol prent, die wel een bijzonder boeiend beeld geeft van het leven der dieren in de pusta, de steppen, die een groot en nog ongerept deel van het land der Magyaren vormen. Met oneindig veel geduld cn zonder kosten of moei te te sparen zijn de cineasten erin ge slaagd allerlei dieren van nabij in hun gedragingen te volgen. Bovendien is de film qua fotografie een ir eester stukje, terwijl ook de kleuren vrijwel „echt" zijn. Suggestieve muziek draagt ook bij tot dit bewonderens waardige geheel. Leerlingen van de zesde klassen van diverse lagere scholen en van voortgezette onderwijsinrichtingen hebben de rolprent geboeid gevolgd. De heer E. Mos, onderdirecteur en leraar aan de Rijkskweekschool, sprak tevoren een toelichtend woord. Donderdag waren er drie voorstellin gen. Vrijdag werden er vyf gegeven; ook de cursisten van de COAK waren in de gelegenheid dit filmwerk te zien. Overplaatsing bij N.S. De heer A. G. H. de Jonge, ambte naar bij de Nederlandse Spoorwegen in Middelburg is overgeplaatst naar Breda, afdeling Inspectie. Oecumenische dienst Zondag zal in de Nieuwe Kerk in Mid delburg een oecumenische dienst wor den gehouden. Deze dienst, waarin mej. dr. H. A. Bakker, Doopsgezind predikant uit Middelburg zal voor gaan, begint om 17 uur. machtigde B. en W. over te gaan tot het leggen van een riolering en een trottoir aan de Weijkmanlaan, alsme de het maken van een brandput met verharding en omheining op het ter rein achter de nieuwgebouwde kleu terschool. Verder werd in principe besloten het ingenieursbureau Van Hasselt en de Koning opdracht te jeven een trottoir aan te leggen in de le. 2e. en 3e Zandstraat en de Scheldestraat. Tot slot werd besloten voor 1956 een credjet in rekening courant van 75.000 op te nemen bij de N.V. Bank van Nederlandse Ge meenten. Afscheid P. A. Bouwense Dezer dagen heeft dc heer P. A. Bouwense, onderwijzer aan de Chr. Burgerschool aan de Singelstraat in Middelburg afscheid van die school genomen, in verband met zijn benoe ming met ingang van 1 December, tot leraar aan de Chr. Landbouw- huishoudschool. Namens het bestuur van de Singelstraat-school, dat ver tegenwoordigd was door de secreta ris, de heer N. Verboom, en uit naam van leerkrachten en leerlingen wer den aan de heer Bouwense geschen ken aangeboden. In gehouden toe spraken kwam duidelrjk naar voren, dat de heer Bouwense een geziene leerkracht ls, van wie het bestuur, de collega's en de leerlingen slechts node afscheid namen. Vlissingen Marinemannen reikten speelgoed uit Zoals gisteren gemeld hebben zeven marinemannen uit Vlissingen, man schappen van Hr. Ms. onderzeeboot jager „Noord-Brabant", in hun vrije tijd speelgoed vervaardigd voor de kinderen van het zeehospitum „Zonne veld" te Oostkapelle. Vrijdagmiddag hebben de mannen het speelgoed op „Zonneveld" uitge deeld en de geschenken vielen bij de patiëntjes wel heel erg in dé smaak! Namens directie en bestuur dankte de heer Sprenger de milde gevers, die zich bovendien veel moeite hebben ge troost bij de vervaardiging van het speelgoed, hartelijk. Koudekerke Sint-Nicolaas bezocht de patiënten van „Der Boede" Het was Vrijdagmiddag feest in huis „Der Boede' 'te Koudekerke, waar de 120 chronische .patiënten reeds vanaf de morgenuren met on geduld en van „verwachting" klop pende harten de komst van Sint-Ni colaas afwachtten. Zoals dit elk jaar het geval is, werd ook deze middag weer aangeboden door de Vlissingse dames van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Met grote toewijding en enrgie had den deze dames, met de onontbeerlij ke hulp van winkeliers uit Vlissingen en Koudekerke en van particulieren, gezorgd voor een grote hoeveelheid geschenken en versnaperingen. Om ongeveer half drie arriveerde de Goed heiligman met zijn knecht bij „Der Boede", waar hij in de hal hartelijk welkom geheten werd door hoofd zuster E. de Kievit. Na een korte toespraak, waarin het de bisschop zei dat het hem verheugde dit bezoek weer te kunnen brengen, begaf hij zich naar de zalen, waar elke patiënt zijn aandacht had. Met enkele opbeurende woorden overhandigde de Sint ieder een ge schenkje en enige versnaperingen. Hoezeer dit alles op pry's gesteld werd bleek wel uit de dankbare gezichten en nog meer uit de spontaan gezon gen liedjes ter ere van de Goedhei ligman. Speciaal was dit het geval by de 86-jarige J. van Hemert, die zich in het geheel niet bevreesd toonde en Sint-Nicolaas rëëds voor dat hij bij hem was uit volle borst en kele 5-December liedjes toezong. I Zuid-Beveland Vaardigheidsproeven Dezer dagen zijn de jaarlijkse vaar digheidsproeven van het K.N.G.V. van de dames, heren en adspiranten van de gymnastiekvereniging „Spar ta" te Krabbendijke afgenomen. Alle deelnemers behaalden het diploma, dat binnenkort uitgereikt zal worden. De jury bestond uit de heren P. J. van Boven en C. Welleman van de Zeeuws-Brabantse Turnkring. De lei ding berustte bij de heer C. van Wee- Ie. De belangstelling van de zijde van ouders en vrienden was zeer groot. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 1 Dec. Fruit: Cox Orange Pippin St A 81—99: St B 17—79: HH A 68—79: HH B 64—71: HH C 59—62: HH I 65—75: keuken 45—71; Jonathan St A 55—58: St C 52-56; HH A 49-62! HH C 38—40; HH I 34—45; HH II 21—25: keuken 27—50: Goudreinet- ten St A 46-50: St B 44—46: St C 36—41; HH A 44—17: HH C 37-39; HH U 35-36. keuken 3642; Golden Delicious HH A 75—77; HH B 58—61: HH C 58—70; keuken 2638; Sterappelen HH A 60—63: HH B 56—60; HH C 40—46; keuken 38—48: Glorie van Holland HH A 54—57: HH B 52—56. HH C 44—48: keuken '34—45: Laxton Su perbe HH A 58-61; HH B 52—59; HH C 48—50: keuken 30—53; Léglpont St A 60— 62; HH A 57—58: HH II 48—52: Comtesse de Paris St A 46—50: St B 40—48; St C 25—32; HH A 44—48: HH B 40—46; HH C 29—33: HH I 26—30; HH II 23—26; keuken 29—35; Zwljndrechtee Wijnpeer St A 35-:- 38: St B 20—33; St C 20—2G HH C 19—26. Alicante 80—162: Andijvie 15—38; Groene kool 11—17; Gele kool 4>,i—9; Rode kpol 3,60—8: Prei 14—17: Waspeen 14—16; Gr Peen 5—13; Spruiten 17—61: Kroten 6—8. alles per kg; Bloemkool A 20—42; B 12—29. Knolselderij 7—14; Knolselderij export 13 —18, alles per stuk: Selderij 4—9 per bos: Aardappelen 8—8,70; Boerenkool 8—15; Witlof 31—62, alles per kg. VEILING BEUGEN OP ZOOM 2 Dec. Andijvie 20-36, bloemkool 10-63, bospeen 21-23: waspeen 10-16, tomaten 20- 53, kroten 5, rode kool 3&-5, witte kool 1-2V2, sav. kool 7-17, prei 142-1, spruiten 48-77; boerenkool 7-8, witlof 36-60. Appelen. Golden Delicious 37-73, Lom- bart Calvlle 34-45, Cox Oranje 72-81, Goud- relnette 23-47, Jonathan 20-48. Peren. Beurré Alex Lucas 29-55, St. Ré- my 18-32, Comtesse de Paris 20-53. VEILING MIDDELBURG 2 Dec. Appelen: Golden Delicious I 64-78 Collecte De dankdagcollecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk te 's Heer Abts- kerke, heeft 558,. opgebracht. De Klaprooscollecte heeft te Krui- ningen f 153,63 opgebracht, nJ. f 78,45 te Kruiningen en f 75,18 te Hansweert. SCHEPEN GEPASSEERD DOOR HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. 1 Dec.: Veronica, Clos Vougeot, Arbedo, Neska 9, Montrachet, Pommard, Nestor, Pro Patria, Neeltje 2, Andromeda en Opale alle naar Rotterdam: Confiance, Gerar- dus, Stad Amsterdam 10, Lenie en Am- stel 8, alle naar Amsterdam: Speranza en Rival, belde naar Werkendam; Paula Jean en Mathilde, belde naar Heerewaarden; Rival naar Delft; Walter.naar Den Haag; Elisabeth naar Delft: Adrlana naar Schie dam; Cornelia naar Walsoorden; De Mark naar Bennebroekerdijk; Jeannette naar Vlissingen; Margarethe naar Zwolle; Sor phie naar Aarle-Rixtel; Anna naar megen Res Nova naar Tilburg; Klathog naar Kerkdriel; Coöperatieve 3 naar Vlaardingen; Venlo naar Gorinchem; Pont Brulé 2 naar Arnhem; Esso 43, Contact, Elco,. Muretto, Walter. Adjo, Urbain. Theodoris. Pleter. Stad Lier, Setif, Risico. Rhenus 49, Angèle, Fluviale 32 en Sica, alle naar Duitsland: Hendrika Johanna. Oiz Sol, Express 39, Cantenac en Express 32, alle naar Basel: Wanderer, Geertje. Stendhal, Gemi 2, Expresse 58. Luctor, Raymonde, Harpen 57, Damco 229, Schan- gel. Volharding, Hoffnung, Express 35, Tourane, De Dieu Donné, Franklin. Ger- da, Heinrïch Burmester, Express 83. Ja cobs, L'Auguste, Antverpia 2, Spes, Tele graaf 8, Bertha. Onderneming, Jantina. Navexmotor 9, Rebati, Geziena Herman- na, Constant, Elisabeth, Azolla, Baden 343, Telegraaf 12, Diamant, Bruinvis, Leo- niöas 1. Condor, Rika, Dordrecht 8, I kelstroom, Butania 2. Adriana, Quo Vadis, Rijn-Schelde 15, Josephine. Jacoba, Pie- ternella. Res Nova. Tadorna, Limburg. Dacapo, Vier Gebroeders, Willem Adri, Rea, Hollandia, Scheldezonen en Anja, alle naar België. ZATERDAG 3 DECEMBER Ned. Herv. kerk. Middelburg (Koor kerk) 88.30 interkerkelijk avondge bed; Vlissingen (Engelse kerk) 7.308 interkerkelijk avondgebed. Zevendedags Adventisten. Middel burg 10 Bijbelstudie. 11 ds. Smit; Vlis singen 9.15 ds. De Raad, 10.15 Bijbel studie. ZONDAG 4 DECEMBER Ned. Herv. kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen. Arnemuiden: 10 en 2.30-ds. Verweij. Gapinge:: 2 ds. de Boer. Grijpskerke: 10 ds. Wisse, 2.30 ds. v. d. Wind. Kleverskerke10 ds. Kloosterman. Koudekerke: 10 vicaris de Meij, 10 jeugdk. 2.30 ds. Hoffman. Vliss. straat 7 ds. Hoffman. Meliskerke: 2.30 ds. Maas. Middelburg: Nw. kerk 10 ds. v. Woerden (H.D.), 5 mej. dr. Bakker en ds. Aalders (oecum. dienst), 7 ds. van Dijk (Geref. Bond). Oost- kerk: 10 ds. Sneller. Bioscoop jeugd- kerk 10 ds. Aalders. Koorkerk 10 ds. van Houte. Nw.- en St. Joosland: 10 ds. Aalders, 2.30 dhr. Barnard. O. en W. Souburg: 9.30 en 11 ds. Haitjema, 7 ds. v. Duijne, 9.30 Jeugdkerk in Concor dia. Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. 'Ri chard. Ritthem: 10 ds. van 't Hof, 7 de Jonge (jeugdd.), Serooskerke: 10 ds. v. d. Wind. 2.30 ds. Wisse. St. Laurens: 10 en 2.30 ds. Kalkman. Vee- re: 2 ds. van Woerden. Vlissingen: St. Jacobskerk 10 ds. de Groot, 5 ds. Kloos terman; Engelse kerk v.m. geen kerk voor jongerenJohanneskerk 10 ds. Maas (jeugdd.), 7 ds. de Groot; Ha vendorp; 10 ds. Kwast. Vrouwenpol der: 10 Tls. de Boer. Westkapelle: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek. Zoutelande: 9.30 en 2.30 ds. Wagener. Eglise Wallonne. Middelburg: 10.30 (1' Eglise Mennonite) m. le Pasteur Risseeuw. Geref. Kerk. (Hofplelnkerk) 9.30 ds. van Til, 2 ds. Meister, 5 ds. Meis- (Noorderkerk) 9.30 ds. Meister, ds. van Til; Luth. kerk 7.15 ds. Streefkerk; Arnemuiden 10 ds. van Nes, 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 leesd., 2.30 ds. Dondorp; Gapinge 9.30 en 2 ds. Spoelstra: Grijpskerke 10 leesd., 2.30 ds. v. d. Schaaf; Kou dekerke 9 en 2.30 ds. Elshout; Me liskerke 9.30 ds. Poelman, 2.30 ds. van Nes; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Dercksen; Serooskerke 9.30 en 2.30 van Wouwe, (Bed. H.A. en Dank- igging); Souburg 9.30 en 2.30 ds. Brederveld; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 10 ds. Streefkerk, 2.30 ds. van Til; Vlissingen 9.30 en 5 ds. v. d. Schaaf; Vrouwenpolder 10 en 2.30 drs. Jager (Bed. H.A. en Dankz.); Dinsdag 6 Dec. av. 7.30 cand. Nammense; Westkapelle 10 ds. Dondorp, 2.30 ds. Streefkerk. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesdienst; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Rrjksen; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 2 en 6 lees dienst; Zoutelande 10 en 2.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Arnemuiden 6.15 leesd.; Middelburg 9.30 leesd., 2.30 ds. de Vuyst; Vlissingen 9.30 en 5 ds. de Vuyst. Ver. v. Yrijz. Herv. Middelburg 10 ds. van Houte. Ver. v. Vrijz. Herv. en Remonstr. Kring.. Vlissingen (Engelse Kerk) 7 ds. v. d. Wall. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10 ds. Happee; Vlissingen 5 ds. Happee. Doopsgez. Gem. Middelburg geen dienst; Vlissingen 10 ds. de Boer. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlis singen (Kasteelstraat 5) 10 en 5 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil. dienst, 3 30 openl. samenk., 7.30 verlossingssamenk. o.l.v. maj. v. d. Vosse; Vligsingen 9.45 Bidstond,-10 reportage radiu-heilsdienst, 6.45 openl. samenk. en 7.30 verlossings samenk. o.l.v. kapt. Eikenaar. Het Kruisleger. Middelburg 10.30 wijdingsdienst,' 7.30 heilssamenkomst o.l.v. kol. Schuil. G.G.N. Middelburg (veiling) 9.30, 2 en 6.30 leesd. Evang. Ver. op G.G. Vlissingen (Willem IET) 10 en 5 ds. Grisnigt. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Vlissingen: J. Vader, Badhuisstraat 106, tel. 2472: Middelburg: M. Reljerse, Seis- weg 29. tel. 3456: Koudekerke, Zoutelan de en Westkapelle: M. Huygens, De Ca- sembrootstraat 26, Westkapelle. tel. K 1187—234: Veere, Serooskerke en Oostka pelle: P. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oostka pelle, tel. K 1188—276 Apotheken: Middelburg: apotheek Van der Harst, Korte Delft 12, tel. 2789 Vlissingen: apotheek J. M. H. van der Sande, Badhuisstraat 22, tel. 2066. K 54-55. Cox Oranje P. I 77-89, K 57-59. Jo nathan I 37-56, II 32-34, K 25-44. A 48-50, Goudreinette I 40-48. II 35-45, K 30-46. AA 50, A 44-46. BC 41. Laxton Superbe I 38-58, K 27-41. Peren. Glescr Wildeman I 45-48, II 34. Kleipeer I 23-33. St. Rémy I 26-27, K 22-26, Comtesse de Paris K 12-13. Druiven: Blac Alicante II 132. vlrpakt fruit: Golden Delicious I 79-81. Aardappelen: Bintjes bonken 12—12.70, grote 9.30-11.40. Koopm. BI. grote 9-11. Groenten: Bloemkool A 20-64, B 15-44, C 9-22, sla p. st. 3-23. sav. kool 7-17, rode kool 4-13. witte kool 3-5. boerenkool 9-18, prei 14-24. andijvie 15-47. bospeen 10-18, waspeen 15-21, wijnpeen 3-10. boskroten 6- 11. kroten p. kg 5-15. witlof 63-83. sprui ten geschoond. 78 idem ongeschoond 21-56, uien p. kg 20-2$. veldsla 34-120. spinazie 37-48. VEILING TERNEUZEN 2 Dec. Per stuk in centen: bloemkool All 34-36. Bil 15-28. CII 9-20. Knolselderij 4-10. Per bos In centen: Selderb 3, Peen II 10. Per kg in centen: andijvie 20-41. rode kool afw. 4',2, sav kool 16-20, breekpeen II 2-8, prei 17-27, spruiten 19-27. uien 6-21, witlof 48-65, koolrapen 2-8, waspeen 14-26, boe renkool 22-25. Appelen: Golden Delicious keuken 39, fabr. 30. Goudreinette fabr. 25. Overige soorten appelen 6-25. Peren: St. Rémy fabr. 18. Overige soor ten peren 16. VISMIJN VEERE 2 Dec. Export garnalen, aanvoer 196, prijs per kg 65, Handelsgarnalen 2099, 50. Tarbot 3, 71. Rog 63, 18-38. VEILING GOES 2 Dec. Groenten: bloemkool AI 50, All 43-51, BI 36-37, afw. 18-41. Witlof AI 72-75, An 58, BI 60-64, afw. 39. spruiten AI 44-43, An 33-46. BI 30. afw. 21-39. rode kool 7, gr. sav. kool 11-17. witte kool 4, boerenkool 13-14, uien 7, kroten 6-9, andijvie 25-27, knolselderij 12-19, veldsla 85-116, prei 27- 29, waspeen 20. Smedencursus geopend in T.S. te Middelburg Tydens een korte bijeenkomst werd Vrijdagavond in de Technische School in Middelburg een nieuwe opleidings cursus voor smeden geopend. Een vijftiental candidaten uit Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beve land neemt de:l aan de leergang, die gericht is op het afleggen van het pa troonsexamen vakbekwaamheid sme den. Niet allen waren aanwezig, daar de mist een spaak in het wiel stak. De directeur van de T. S., de heer J. Huisman, die als cursusleider op treedt, sprak een kort begroetings woord, waarin hij er op wees, dat de cursus niet gemakkelijk zal zyn. Er worden steeds hogere eisen aan de vaklieden gesteld en bovendien be vat de opleiding eigenlijk leerstof voor twee jaar. Namens de afdeling Middelburg van de „Smecoma", die het geheel organiseert, sprak de voor zitter, de neer S. Hillebrand. Hierna begon de docent, de heer C. P. Kant, met de eerste lessen. Critiek op bijdrage aan E.T.I. door Kamers van Koophandel Tijdens het onderzoek ln de Staten- afdelingen van het voorstel, tot ver hoging der provinciale bijdrage aan het E.T.I. is gesproken over de ge ringe subsidies, die de Kamers van Koophandel aan het instituut verle nen. Gezegd werd, dat de ene Kamer veel meer bijdraagt dan de andere. Daarop werd meegedeeld, dat de Ka mer van Koophandel voor de Zeeuw se Eilanden de bijdrage van f 1500. op f 2000.heeft gebracht. Men meende, dat ook de andere Kamer haar subsidie zal verhogen. Een lid merkte nog op, dat de Kamers van Koophandel tn het E.T.L de eer ste viool spelen ondanks de verhou dingsgewijs geringe bijdragen, die zij verlenen. Van de zijde van G. S. werd tenslotte op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de Kamer voor de Zeeuwse Eilanden haar bijdrage tot f 2000.— zal verhogen. De subsidie, die de Zeeuwsch-Vlaamse Kamer geeft, is f 250.—, een bedrag, dat het betrokken lid van G. S. wel zeer laag vond. Aanbesteding wegaanleg op Schouwen In het Wapen van Zeeland te Zie- rikzee werd net aanleggen en ver harden van de wegen no. 26 en 106, totale lengte 4.4 kilometer met de bij behorende werken in de herverkave ling Schouwen aanbesteed. Ingeschre ven werd door: E. Blok te Rotterdam, f 256.700; fa. J. D. Janse te Middelburg, 277.450; fa. Geertsema en Worp te Aróhem, 277.600; C.V. voorheen J. van 't Verlaat en Zn. te Hardinxveld voor 279.290; fa. M. de Oude en K. T. de Jonge te Zierikzee. f£4.000; J. de Oude en K. T de Oude te Biervliet, 287.500; Pieter van Dongen te Haamstede f 292.300; Gebr. Knuist te Goes, 298.800; Gebr. van 't Verlaat te Neder-Hardinxveld 347.200. De gunning werd aangehouden. De be groting was gebeld op f 277.000. Heden overleed ^acht en kalm onze lieve moeder, Behuwd- Grool- en Overgroot moeder JOHANNA WEELEMAKER, Weduwe van LEENDERT VAN WALLENBURG in dé ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam: K. VAN WALLEN BURG. Oost- en West Souburg. 2 December 1955. Vryburgstraat 33. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag a.s. Vertrek sterfhuis 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 15