Communistische spion was oorzaak van Duitse nederlaag in Rusland Cecil Rhodes liet vijftien kilometer stadje Umtali verplaatsen LANDELIJKE REGISTRATIE BIJ AFBETALING NIET NODIG KU-KLUX-KLAN NOG STEEDS NIET VOLLEDIG UITGEROEID VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 OOK SORGE MAAKTE FATALE FOUT (Slot) Zangeres Kijomi na de oorlog in Sjanghai vermoord Negen jaar lang heeft Richard Sorge, zonder tegen de lamp te lopen, gegevens verzameld, op hun waarde beoordeeld en naar Rusland doorge stuurd, die soms van wereldschokkend belang waren. Zijn vier medewer kers hadden een werkkring waarin zij boven elke achterdocht verheven waren. Sorge zelf, een officieel als lid ingeschreven communist, was een „Nazi"-journallst met een prima reputatie. Ozaki Hozoemi was politiek correspondent van een gezaghebbende krant, sehryver van vijf veel gele zen boeken over Chinees-Japanse betrekkingen. Branko de Voukelitch was correspondent van Franse en Joegoslavischce kranten. Max Klausen was een succesvol zakenman. Miljagi Jotokoe was een kunstenaar uit een oude familie met uitstekende naam. Zonder te falen werkte deze groep jarenlang samen. Een greep uit hun werk: Zy fotografeerden het zeer gehei me Japanse document waarin het plan voor de invasie van China ver vat was. Zy sloegen de spijker op de kop met de voorspelling van de revol te van het Japanse leger in 1936 en de implicaties er van. Zij brachten het Kremlin op de hoogte van het anti-cominternpact, 30 uur voor dat zelfs het Japanse ka binet of het Duitse opperbevel er van wisten. Zes weken van tevoren werd Rus land op de hoogte gebracht dat China zou worden aangevallen door Japan en de evenzeer belangrijke inlichting werd er bij gedaan, dat geen aanval op de Sowjet-Unie overwogen werd. Hun rapporten en waarschuwin gen dat Duitsland misschien een pact zou sluiten met Japan dat te gen Rusland en Engeland gericht zou zyn, leidde tot het Russïsch- Duitse pact van 1939, dat de wereld maar niet Sorge verraste. Op 12 Mei 1941 zond Sorge een ra dioboodschap vanuit de hut van de vissersboot, terwijl voorname gasten boven op het dek cocktails dronken: „117 Duitse divisies samengetrok ken aan de Sow jet-grens. Zullen op 20 Juni aan het gehele front aanval len. De hoofdrichting van de actie Moskou. Verdere details volgen. Ram say". Ramsay was een van de code namen v .n Sorge. „Zes weken voor de Duitsers hun pantsercolonnes de weg naar Moskou opstuurden, had Sorge voorspeld dat ze in actie zouden komen. Hij was er maar twee dagen naast". Duitse nederlaag Een nog grotere prestatie was de boodschap, die Moskou redde. Hierin; werd. terwyl de legers van Hitler naar de poorten van de hoofdstad op rukten, het Kremlin verteld, dat Ja pan besloten had Siberië niet aan te vallen en dat het Siberische elite-le ger dus als versterking teruggetrok ken kon 'worden. Meissner, die zelf tankcommandant in Rusland is geweest, herinnert zich nog de dag, dat dit enorme leger bij Moskou werd ingezet. De Duitsers hadden de buitenwiiken van Moskou veroverd en wachtten op het daglicht om de stad zelf binnen te trekken. Tot hun stomme verbazing werden zij toen echter door zwermen Sibe- risch-Russische soldaten aangevallen. Voor het vallen van de avond wa ren de Duitse divisies verpletterd en had Hitier zyn eerste grote ne derlaag geleden. Moskou was het voorspel tot Stalingrad en Stalin grad betekende het begin van het einde. Wraak? Is Sorge dood Meissner is er niet zo zeker van. De officiële lezing is dat Sorge in 1944 werd opgehangen, on- Minister gaat optreden tegen gevaarlijk vuurwerk De laatste jaren hebben zich ex cessen voorgedaan bij het gebruik van vurwerk door ondeskundigen. De minister van binnenlandse zaken heeft nu een wijziging gebracht in het reglement op het vervoer van ontplofbare stoffen, ten einde deze excessen tegen te gaan. Behalve voor hc. vervoer waren er tot nu toe geen bijzondere bepalingen met betrekking tot het gevaarlijke vuurwerk. De ver koop, het vervoer er het ten verkoop in voorraad hebben van gevaarlijk vuurwerk is voortaan verboden. De minister kan echter van dit verbod ontheffing verlenen. De verkoop en het vervoer van ongevaarlijk vuur werk blijft toegestaan op voet van de huidige bepalingen. der het uitroepen met de mensheid" van „naar de hel Maar in 1947 zong Kijomi in de nachtclub „Zeven Vreugden" in Sjanghai. Plotseling stokte haar stem. Zij staarde naar iemand die nabij dë ingang zat. Met een gil rende zij de club uit. Leden van het personeel renden haar achterna, zagen haai* een hoek omslaan en hoorden schoten. Zij vonden haar ontzield lichaam in de goot. Verder zagen zij niemand. Misschien is Sorge de moordenaar geweest, zegt Meissner. Hij voegt hieraan toe dat zijn eigen diplomatie ke ervaring hem geleerd heeft dat de uitwisseling van op hoge waarde ge schatte, gevangen genomen spionnen, geen uitzondering is, en zelfs gevolgd kan worden door een mededeling aan de pers dat de spion geëxecuteerd is. Friese landbouwers wenden zich tot de minister Zij wensen alsnog garantie voor koolzaad Na afloop van de algemene verga dering van de Friese maatschappij van landbouw, waarin langdurig is gesproken over de toeslagregeling voor de melk over het melkprijsjaar November 1954November 1955 en waarin werd geprotesteerd tegen het laten vallen van het koolzaad als ba sesproduct is een brief aan de minis ter van landbouw gezonden. Hierin bepleit de Friese maatschappij, ter vermijding van grove onbillijkheden, alsnog met klem een uniforme ga rantie voor het melkprijsjaar 19o4- 1955, althans voor zand- en veen grond een gelijke toeslag. Verder deelt de maatschappij mee, dat zy met grote verontwaardiging heeft vastgesteld, dat het koolzaad zonder meer als 'basisproduct is losgelaten, nadat reeds weer was ingezaaid. Zij verzoekt de minister alsnog, tenmin ste voor het lopende teeltjaar een re delijke garantie voor het product koolzaad vast te stellen. Prinses Beatrix heeft op paleis Soestdijk een uiterst moderne elec- trische naaimachine overgedragen aan de opvangcentra in de Peel, waar onlangs 35 gezinnen uit de vluchtelin genkampen in Oostenrijk en Italië zyn ondergebracht en tijdelijk zullen ver blijven. CONCLUSIE VAN WERKGEVERS Aantal looncessies wegens wanbetaling gering Door een staatscommissie werd in 1954 een rapport over het afbetalings systeem aangeboden aan de staatssecretaris van economische zaken. Om dit rapport en de daaraan gehechte schets voor een ontwerp van wet te be studeren, werd door het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Katho liek verbond van werkgeversvakverenigingen, het verbond van Protestants- Christelijke werkgevers in Nederland en de raad van overleg voor de han del een commissie Ingesteld. Deze heeft nu haar oordeel over het rapport gepubliceerd ln een nota. Het afbetalingssysteem. aldus nota, heeft enkele voordelen. Het sti muleert o.a. de productie van ge bruiksgoederen, waardoor lagere kostprijzen mogelyk worden. Hier te genover staat het nadeel van „over- creditering", dat wil zeggen dat aan de koper, in verhouding tot diens in komen, een te groot crediet wordt verstrekt. Om een inzicht te krijgen van het aantal inhoudingen van loon wegens afbetalingsmoeilijkheden in 1954 heb^ ben de drie verbonden een enquête gehouden onder hun leden. Uit het resultaat bleek, dat bij 2.8 van Iedere 1000 werknemers een deel van het loon wordt inge houden, omdat zy niet aan het contract voldeden. Er bestaat dus, aldus de nota, geen reden om van een aan het systeem klevend euvel te spreken. De commissie van de drie verbon den en van de raad van overleg voor de handel kan zich, wat betreft de maatregelen, die genomen moeten worden om excessen te voorkomen, in het algemeen wel met de voorstel len van de staatscommissie verenigen. Het systeem van een landelijke regis tratie, zoals door een minderheid van de staatscommissie werd voorgesteld, wordt door haar echter afgewezen, omdat dit toch geen uitwerking zal hebben op hen, die voor het eerst iets op afbetaling kopen. Het voorstel van de staatscommissie om de looncessie af te schaffen vindt bij de commissie zeker geen weer klank. Zij werkt juist preventief en voorkomt, dat men loonbeslag moet toepassen, dat voor de kopers minder aangenaam is. Tegen een verbod om bepaalde verbruiksgoederen op afbe- Premier Boelganin (tweede van Unies) en -partijsecretaris Kroesjtsjef (tweede van rechts) gefotografeerd tijdens een ontvangst te hunner ere in Bombay. Beide Russen dragen hier een z.g. „Gandhi-muts". Tussen hen in staat de burgemeester van Bom- bay, Shri N. C. Pulala, die de beide gasten met een rede verwelkomde. taling te verkopen bestaat volgens dé commissie van de drie verbonden, geen bezwaar, mits de betreffende be paling niet te ruim wordt gesteld. De commissie kan zich verder ver enigen met de door de staatscommis sie gedane voorstellen betreffende verplichte vermelding van de contan te prijs en het regelen van de kassa- storting, duur en aantal van de afbe talingstermijnen. Het beleid van de Haagse politie-commissaris Naar aanleiding van de berichten inzake beleidsfouten, begaan door een commissaris van politie, deel uitma kende van het Haagse politiecorps, deelt de burgemeester van Den Haag het volgende mee: „De hoofdcommissaris van politie heeft zich genoodzaakt gezien de bur gemeester te rapporteren omtrent be paalde misstappen van bedoelde poli tiefunctionaris. De burgemeester heeft daarop hetgeen hem werd ge rapporteerd, ter kennis gebracht van de minister van binnenlandse zaken, de waarnemend commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland en de fungerend-directeur van politie. De beslissing omtrent de vraag, welke gevolgen aan het voorgevalle ne moeten worden verbonden, is niet aan de burgemeester, doch aan hoge re autoriteiten. Deze beraden zich terzake, zodat in dit stadium door de burgemeester geen verdere medede lingen kunnen worden gedaan". Ook in de staat Georgia stak de Klan de kop weer op in de na-oorlog- se jaren. In het stadje Swainsboro verbrandden de Klansmen een kruis voor het gerechtsgebouwterwijl zij in een protest-optocht eisten om ei gen rechter te mogen spelen over een negergevangene in het gebouw. Hon derden achter maskers verscholen mannen tegen één weerloze. Een archeoloog protesteerde er te- gen, dat men foto's'vari de -plaats ."Protestantse" instelling. vnm irrrrt-r -men fn.t.li.dCn e.n stukken- Tic mnlnicc tin «te pp nam, waar men fossielén en stukken steen heeft ontdekt, die bevestigen dat bij het Italiaanse plaatsje Torre in Pietra ongeveer twintig kilometer buiten Rome, ongeveer 200.000 jaar geleden de Pithecanthropus heeft ge leefd. Bij werkzaamheden op het land vonden arbeiders brokken steen, die werden geindentificeerd als de bijlen, waarmee de Pithecantropus (aap mens) zich verdedigde tegen de voor historische dieren. IN 1915 BEGON HET OPNIEUW Bond van fanatici met negatieve idealen De jury had de 28-jarige neger JohntC. Jones in Minden (Louisiana) vrij gesproken van de beschuldiging, dat hij getracht had ia te breken in 't huis van een blanke vrouw. Een paar dagen nadat Jones was vrijgelaten, vond men zijn lijk (dat twee handen miste, omdat die waren afgehakt Dit gebeurde in 1948. Van de moordenaars werd nooit een spoor ontdekt. De Ku-Klux-Klan had toegeslagen. Mannen, die schuilgingen achter de witte py met het bloedrode kruis en de puntige kap met 3e gaten, waar achter fanatieke ogen koortsachtig gloeiden, hadden een mens vermoord. Het was niet de eerste en ook niet de laatste maal. In 1915 begon het opnieuw. Het leek allemaal zo onschuldig en kin derachtig, wat de volwassen mannen deden. Ze gaven hun hoogwaardig heidsbekleders hoogdravende namen als Grote Cycloop, Geheime Turk en Opperste Tovenaar en de inwijding van nieuwe Klan-ridders ging daar on de Stone Mountain, even buiten Atlanta, gepaard met een ingewik kelde ritus. „Idealen". De idealen waren negatief. Ze wa ren „oud-Amerikaans", maar wat dit was, wist eigenlijk niemand. In de eerste plaats gingen de activitei ten tegen de neger en verder bijna even fel tegen de Rooms katholieken de Joden en de immigranten, want schrik niet de Klan was een ,fc< De malaise na de eerste wereld oorlog was een uitstekende voe dingsbodem voor dit woekerende kwaad. Als zo'n mysterieus uit gedoste Klan-optocht door de straten van de negerwijk in een Zuidelijke stad marcheerde, sloeg vele negers de angst om het hart. Maar het bleef niet bij marcheren alleen. De Ku-Klux-Klan groeide en werd steeds driester in zijn optre den. De Klan breidde zich uit als een SABI-VALLEl LAND MET MOGELIJKHEDEN Opvallend brede winkelstraten en moderne flatgebouwen (Door Mary Pos) Tot dicht bij Umtali heeft het landschap nog het monotone, ruige aanzien, dat grote gebieden in de Rhodesia's kenmerkt. Datgeldt vooral voor Noord-Rhodesia, dat uitgesproken pioniersland, met zijy gordel van koper, zijn enorme dieren-reservaten en zijn machtigste watervallen ter wereld. Maar verrassend snel verandert het uitzicht als men de uitlopers van het Vumbagegebergte nadert en de trein in stralende zonneschijn de kleine bergstad bereikt. Tot 1891 stond hier alleen een fortdat daar opgericht was om de han delsbelangen van de British South-African Company te beschermen. Maar de diamantkoning Cicil Rhodes, komend te paard van de haven Beira om dr. Jameson te ontmoeten, kwam op dit punt het land binnen, dat eens zijn naam zou dragen. olievlek, vooral in de Zuidelijke sta ten, waar de neger nog altijd „een minderwaardig schepsel" was. Groei, Het ledental van de Ku-Klux-Klan steeg en bleef stijgen en daarmee ook de daden van misdaad en ter reur. De blinde haat tegen negers, katholieken, Joden en immigranten sloeg zelfs over op de Noordelijke staten Indiana, Colorado en Oregon. In Oklahoma werden in 1923 door leden van de Klan 2350 mensen ge geseld. Hun aanhang werd toen op drie millioen geschat. In het Zuiden was 85 pet van alle blanken, die een openbare functie bekleedden, bij de Ku-Klux aangesloten. De Ku-Klux-Klan ging ongestraft voort op de misdadige weg, want nooit werd de dader gevonden of ge straft. Na 1924 begon de macht af te nemen, omdat de leiding corrupt was en omdat grote schandalen van diefstal in de top openbaar waren geworden. In de oorlog sloot de extreme Ku- Klux-Klan een bondgenootschap met de Duits-Amerikaanse „Bund". die Hitier bij de spionnage in de Ver enigde Staten waardevolle diensten zou bewijzenNa 1945 stak de Klan de kop weer op. Er kwamen weer kruisverbrandingen en lynch partijen, maar zo erg als in de twin tiger jaren werd het niet. Daar was nu de levensstandaard te gunstig voor, want de massale aanhang kan de Klan slechts in crisistijd krijgen als de kleine burger zich in zijn be staan bedreigd voelt en iedereen als schuldige wal aanvaarden of het nu een neger, een katholiek, een Jood of een immigrant is. De Klan is nu verboden, maar on der de oppervlakte leeft hij voort. Laten we hopen, dat nooit meer een crisistyd zal aanbreken, die de mens onterende Ku-Klux-Klan opnieuw macht zal geven over medemensen. Zodra zich in de nabyheid van het fort een kleine Engelse kolonie had gevestigd, bestaande uit echte sett lers die niets liever wilden dan hier een boerenbedrijf opbouwen, maar ook uit gelukzoekers en uit voorma lige politiemannen wier taak, nu de bezetting van het fort werd opgehe ven, was afgelopen, gaf Rhodes or ders om een spoorweg aan te leggen van Beira naar Umtali. De bergen maakten het echter onmogelijk deze tot het stadje zelf door te trekken en omdat Rhodes niet van halve maat regelen hield adviseerde hij om het stadje in zyn geheel bijna vijftien ki lometer te verleggen! In een publie ke bijeenkomst besloten alle mannen uit Umtali het advies van de grote man op te volgen. ,Voor het verlies" aan grond, te maken onkosten enz. werd hun 50,000 pond uitbetaald, een voor die tyd belangrijk bedrag. De gehele gemeente verhuisde. Het gebied dat vrij kwam werd door de Umtalinaren geschonken aan de „American Episcopal Church" voor zendingsdoeleinden, mits men beloofde dat men in he' nieuwe Umtali een school zou stichten-, waarin d3 naturellenkinderen een beroep konden leren en dat er een opleidingsinstituut voor blanke ';inderen zou komen. Dit geschiedde en het opleidingsinsti tuut werd het begin van de tegen woordige „Umtali High School", Wie via Beira, de haven van p Portugees Oost-Afrika, Zuid- Rhodesia binnenkomt, reist via H de toegangspoort Umtali. Het Ls een schilderachtige stad, die Dp omstreeks 1200 meter hoog- g te tussen heuvels en bergen ligt. Op haar reis door Rhode- sia bezocht Mary Pos ook deze stad. In nevenstaand artikel m geeft zy van dat bezoek haar voornaamste indrukken weer. 1IllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI thans ook bezocht door de Rhodesi- aanse jeugd uit de omtrek. De bevolking van Umtali kenmerk te zich door opgewektheid, hoop en moed. Men zit nog altyd boordevol plannen voor de toekomst van zijn stad. Hoe uitbundig moet daarom de blijdschap zijn geweest toen op 4 Fe bruari 1898 de opening van de spoor lijn naar Beira, dat wil dus zeggen naar de kust, naar de wijdheid v.an de oceaan, feestelijk kon worden ge vierd! Nederlanders. Umtali steelt het hart van haar be zoekers, niet alleen om de bijzondere vriendelijkheid en gastvrijheid van haar bewoners. Men komt in een apart wereldje met een mentaliteit, totaal verschillend van de Engelse gereserveerd van Salisbury, welke my na de vriendelijkheid van het ruige maar zo goedhartige Noorden en de charme van Zuid-Afrika als koud water op het lijf viel. Van 2600 Europeanen in 1946 steeg het aantal bewoners tot ruim 7000 op dit ogenblik. Onder hen bevindt zich ook een handjevol Nederlanders. Ook op de tabaksplantages, die zich tot bijna aan de voet der bergen uit- strekker, vindt men oud-landgenoten. Bij de voortschrijding van de ont wikkeling der zeer vruchtbare Sabi- vallei, waarbij Umtali zo nauw is be trokken, zal haar inwonertal en haar welvaart nog meer stijgen. Groot zijn de mogelijkheden om er een of andere sport te bedrijven. Men heeft er o.a. een vereniging van berg- klimmers. Er zyn clubs op allerlei gebied, toneel en reciteerverenigingen en zelfs een gemeentelijke orkestver eniging van 30 musici. Er zyn tal van Het stadje Umtali in Rhodesia ligt dicht by dit betoverend mooie land schap van het Vumbage-gebergte. scholen en onder de kerken treft men zelfs de Grieks Orthodoxe en ook de Afrikaanse Dutch Reformed Church aan. Opvallend zyn de brede winkelstra ten en de ultra moderne flatgebou wen, terwijl de buitenwijken zeer aan een Engels tuindorp doen denken. Waar óók in Rhodesia het probleem van de aanwezigheid der donkere be volking sterk wordt gevoeld en het met de behuizing der naturellen soms treurig gesteld is. is men zeer verrast als men ziet hoe het kleine Umtali het woningprobleem der naturellen voortreffelijk heeft opgelost door de bouw van het moderne naturellen- dorp Sakubva. even buiten de stad gelegen en plaats biedend aan 1600 inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7