Tweede Kamer leverde vrij felle critiek op de P.B.O. Regering in beginsel bereid tot vrijere loonvorming VOORSTEL LANDBOUWSCHAP INZAKE MELKPRIJZEN VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LANGE RIJ SPREKERS BIJ ECONOMISCHE ZAKEN Handelsmargebeschikking moet verdwijnen (Van onze parlementaire redacteur) De gehele Donderdagmiddag zijn de leden van de Tweede Kamer aan het woord geweest over de begroting van Economische Zaken voor 1956, nadat reeds Woensdag zeven afgevaardigden er 't hunne over hadden gezegd. In totaal stonden zestien sprekers ingeschreven. Uiteraard genoten vele détailskwesties de aandacht, maar niettemin vielen enige hoofdpunten in het debat te onderscheiden. Over de publiekrechtelijkebedrijfsorganisatie oordeelde men zeer verschillend. Het verst in de afwijzing ging de communist de heer Reuter, die de P.B.O. een vergissing noemde. Ook de heer Cornelissen van de WD, hoewel veel milder in zijn oordeel, uitte vry scherpe critiek. Hij betwijfelde, of met de PBO wel de vorderingen zijn gemaakt die men zich had voorgesteld. De bestaande publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties treden te autoritair op, vond hy. Zij leven niet by de gewone man en zij zyn er de oorzaak van, dat de taak en de vrije organisaties steeds beperk ter wordt. De bedrijfsgenoten bedanken namelyk voor de vrjje organisaties omdat zy aan de P.B.O. al meer dan genoeg hebben. Niet minder was de heer Van Dis (SGP) tegen de P.B.O, gekant. Deze afgevaardigde zag er een te grote uitbreiding van de overheidsinvloed in. Dis (SGP), Peschar (PvdA), Koer- Hiermede in tegenstelling was de heer V. d. Ploeg (KVP) het met de minister van de P.B.O., zijn partijge noot de heer De Bruijn, eens dat er vooruitgang in de P.B.O. zit. De middenstandsproblemen hadden vooral de belangstelling van de heer Hooy van de KVP. Deze stelde met voldoening vast, dat de middenstand thans in de gestegen welvaart deelt. Het speet hem alleen, dat de midden stand zo laat de invloed van de gun stige conjunctuur ondervindt. DE HANDELSMARGES De in het begin van het jaar in gevoerde handelsmargebeschik king vermocht bij geen enkele af gevaardigde enthousiasme te wek ken. De heer Hooy (KVP) be twijfelde, of zij een juiste maatre gel gebleken is. Zij was bedoeld als een waarschuwing aan de dé- tailhandel om geen te grote winst marges te berekenen. Had de re gering niet beter „een schot voor de boeg" kunnen afvuren van die ondernemingen, zo vroeg de heer Hooy, die daartoe veel meer aanleiding gegeven hebben? De middenstand voelt de maatregel als een discriminatie. De heer Van Sysden (AR) zette uit een, dat de algemene handelsmarge- beschiljking, gezien haar uitgangs- Ïiunt, met meer op de huidige situa- ie past. Hij gaf in overweging de be schikking, voor zover zy haar doel voorbij schiet in te trekken en haar in de toekomst geheel af te schaffen. Ook de heer Cornelissen (WD), die zeide geen bewondering voor de handelsmarge-beschikking te kunnen opbrengen, omdat het kleine winkel bedrijf er door in moeilijkheden ge raakt, bepleitte intrekking. DE LONEN Tegen verdere loonsverhogingen en voor stabilisatie van de lonen en de prijzen pleitte ir Van Dis van de SGP. Hier liet echter de communistische heer Reuter een geheel ander geluid horen. Deze afgevaardigde verweet minister Zylstra, dat hij geen ruimte aanwezig acht voor een loonsverho ging, hoewel de prijzen voortdurend stijgen. Een verhoging met minstens 5% noemde hij mogelijk, zonder dat daardoor het prijspeil en de export in gevaar komen. Speciaal waar schuwde de heer Reuter tegen de ves tiging van buitenlandse industrieën in ons land. Hij sprak van een Ame rikaanse invasie. In de middagvergadering beklom men achtereenvolgens het spreekge stoelte de heren Hooy (KVP), Reuter (CPN), Van Eysden (AR), Cornelis sen (WD), V. d. Ploeg (KVP), Van Tsjech luisterde ijverig naar Radio Vrij Europa Zeven jaar gevangenisstraf Volgens een Tsjechöslowaaks blad is in Hlucin een man veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf „wegens het ijverige luisteren naar Radio vrij Europa, net slechte behandelen van de mensen in zijn dienst en het in dienst nemen van kinderen". Alle be zittingen van de veroordeelde zijn ge- confisceerd. JAGER. Tijdens een jachtpartij van hoge Fransen in Rambouillet zei een jachtopziener tegen een gast, die het geweer richtte op een rustig rondwan delende fazant: „Generaal, de gewoon te wil, dat men niet op een fazant schiet, wanneer die zich over de grond verplaatst„Dat weet ik", ant woordde de generaal glimlachend. „Het zou trouwens te moeilijk voor me -zijn. Daarom wacht ik, tot hg stil staat". DURE TIKFOUT. Een typiste van de Amerikaanse radio maakte laatst een dure fout. Zij'moest een lijstje met vragen en antwoorden tikken voor het programma „Quitte of dub bel", waarin mensen uit het publiek fabelachtige bedragen kunnen win nen. Inplaats van 1921 zette zij het jaartal 1920 achter de vraag, wan neer de Amerikaanse vrouwen kies recht kregen. Het toeval wilde, dat de deelnemer in kwestie juist dat ver keerde jaartal 1920 noemde. De om roeper die de opgave had voorgelezen, keek op zijn papiertje en zei: „U hebt gelijk, 't is goed". Het foute antwoord bracht de deelnemer 114.000 gulden op. Zelf blusser. In Exhall (Engeland) ontdekte het echtpaar Wakelin op een kwade ochtend, dat de was, die te drogen hing, de gordijnen en drie stoelen door een brand in de keuken verloren waren gegaan. De brand had zich niet uitgebreid, maar had inte- §endeel zichzelf geblust door een lo- en waterleidingbuis te doen smelten, sen (KVP) en Kikkert (CH). AVONDVERGADERING In de avondvergadering kwam mi nister Zijlstra aan het woord. De be windsman zeide het er mee eens te zijn, dat de structuurproblemen van Nederland geenszins zyn opgelost. Wanneer er verder conjunctuurpoli- tieke maatregelen moeten worden ge nomen, zal er tijdig gelegenheid zijn daarover in de Kamer te spreken. Als men in Juni een loonronde had gewild, laat men dat dan zeggen en de gevolgen voor de prijsontwikkeling had men dan op de koop toe moeten nemen. Naar sprekers oordeel is thans ac tueel te voorkomen, dat we te snel omhoog schieten. De bewindsman zeide op het standpunt te staan, dat particuliere investeringen altijd be langrijker zijn dan overheidsbestedin gen. Naar „onvermoede hindernissen" bij de interne uitwisseling van goe deren in Benelux-verband wordt een onderzoek ingesteld, waarvan het re sultaat moet worden afgewacht. Binnenkort zal de Instelling van een interparlementaire Benelnx- raad kunnen worden behandeld. Een ontwerp van wet tot goedkeu ring van het desbetreffende ver drag zal nog voor het einde van dit jaar aan de Kamer worden aangeboden. Dat zijn Kartelbeleid te eenzijdig zou zijn gericht, ontkende minister Zyl- De ministei* voor de P.B.O., de heer De Bruyn, betoogde, dat er belang stelling' is voor ae P.B.O. Hij heeft liever, dat men zich in critische zin bezig houdt met de P.B.O., dan dat men er niet over spreekt. Spreker is van oordeel, dat enig optimisme met betrekking tot de P.B.O. gewettigd is. Te middernacht kwam de staats secretaris van economische zaken, de heer Veldkamp aan het woord. Op zoek naar „verschrikke lijke sneeuwman". Een Australische expeditie heeft 't ministerie van buitenlandse zaken van Nepal toestemming gevraagd om een onderzoek te mogen instellen naar de aanwezigheid van „verschrik kelijke sneeuwmannen" in het Hima- layagebergte. Peter Byrnes, een Journalist uit Sydney, en zyn expeditie hopen in Ja nuari Nepal te kunnen bezoeken. Men wil in het Sjerpadistrict Sola Choem- boe. by de Mount Everest opereren. MINISTER MANSHOLT OVERWEEGT Verhoging garantieprijs gevraagd In de bestnurskring van het landbouwschap is men het na uitvoerige over wegingen eens geworden over het te geven advies aan minister Mansholt be treffende de garantie en verrekenprijzen voor melk aan de veehouderij in het tijdvak van 1 November 1955 tot 1 November 1956. Het is nog een geheel open vraag of minister Mansholt dit advies zal opvolgen, zodat men aan dit voorstel voor de prijzen aan de boeren nog geen enkele conclusie omtrent een eventuele verhoging van de prijs voor de ver bruikers zal kunnen trekken. Het advies van het landbouwschap steunend op het melkprijsrapport van het landbouw-economisch instituut be veelt een verhoging van de garantie prijs per kg melk van 3.7 percent vet gehalte aan van 0.7 cent tot 22.7 cent in verband met de stijging van de pro ductieprijs op de weidegebieden, het zuivere veehoudersbedrijf dus. Voor bedrijven op het zand en an dere schrale gronden is een integrale kostprijs van 24.70 cent per kg melk van 3.7 percent vetgehalte door het L.E.I. berekend. Aanbevolen wordt hierop een toeslag van 2.2 cent te ge ven, omdat de toeslag 1954-1955 van 1.7 cent per kg niet toereikend bleek om de integrale kostprijs te bereiken. Het landbouwschap beveelt voorts aan de verrekenprijs voor consumptie- melk te stellen op 26 cent per kg. Men berekent, dat de helft van. deze con- sumptiemelk komt uit gebieden met een kostprijs van 24.90 cent en de an dere helft van bedrijven met een kost prijs van 22.70 cent. Dit is gemiddeld 23.80 cent per kg. Voegt men daarbij de gewone marge van een verreken prijs van 2 cent per kg, omdat de be treffende boeren het gehele jaar door de voor' consumptie bestemde melk tegen vaste prijzen verkopen, onge acht de prijzen voor industriemelk dus, dan resulteert een prijs van 25.80 of, afgerond, 26 cent per kg melk voor consumptie met een vetgehalte van 3.7 percent. Minister Mansholt en zijn deskun dige zullen dit advies bestuderen. Het is mogelijk, dat zy het zullen overne men, doch gezien het ingewikkelde systeem van subsidies en toeslagen is er evenwel kans dat de minister met een andere, lagere pry's, uit de bus komt. De situatie van het landbouw- egalisatiefonds zal hierbij ongetwijfeld een rol spelen. Nederlands-Indonesische voorbesprekingen Zaak nog niet in kannen en kruiken „De zaak is nog zeker niet In kan nen en kruiken, hoewel niet kan wor den gesproken van een impasse". Dit vernemen wij van Indonesische zijde over de stand van zaken In de voor besprekingen voor een Nederlands- Indonesische conferentie. Zowel de kwestie van de agenda punten als de plaats van de conferen tie leveren moeilykheden op. In In donesische kringen acht rilen de ver onderstelling, dat een Nederlands-In donesische conferentie reeds de vol gende week zal kunnen beginnen ge zien de huidige stand van zaken te optimistisch. Prijsstop courantenpapier In de Staatscourant van Donder dag heeft de minister van economi sche zaken een prijsstop afgekondigd voor courantenpapier. Deze prijsstop die op 2 December 1955 in werking treedt houdt in, dat de pry's van hier te lande vervaardigd courantenpapier niet hoger mag zyn dan op 24 No vember 1955 het geval was. De Nederlandse industrie voor courantenpapier heeft aangekondigd met ingang van 1 Januari a.s. een prijsverhoging voor courantenpapier door te voeren. De betrokken indu strie heeft geen gehoor willen geven aan het verzoek van de minister om hangende het rentabiliteitsonderzoek dat door het ministerie van economi sche zaken wordt ingesteld, van deze prijsverhoging af te zien. Met het oog hierop en gezien het prijs- en kostenverloop in deze sector heeft de minister in het kader van de huidi ge politiek van prijsstabilisatie deze prijsstop afgekondigd. Zonder emigratie in 1980 420 inwoners per km2 De minister van sociale zaken, de heer J. G. Suurhoff, heeft in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat volgens be rekeningen van het centraal plan-bu reau ons land in 1980, zonder emi gratie, 420 inwoners per vierkante kilometer zal tellen. Bij een emigra tie van 30.000 personen per jaar zou de bevolkingsdichtheid m dat jaar slechts 380 inwoners per km2 bedra gen tegenover 329 thans. Op de Oude Markt te Vlissingen reik te Sint Nicolaas Donderdagavond na zijn glorieuze tocht door de stad aan jong en oud geschenken uit. De klei ne Anneke Moison stond eerst nog wat onwennig tegenover de kinder vriend, maar toen zij een cadeautje van hem mocht ontvangen, was het ijs spoedig gebroken (Foto P.Z.C.) Verkoop van brillen door Amsterdamse ziekenfondsen Minister heeft geen bezwaar In zijn memorie van antwoord aan de Tweède Kamer heeft minister Suurhoff medegedeeld, dat het hem bekend is, dat twee in Amsterdam ge vestigde, algemene ziekenfondsen, deelnemen in een N.V., welke de ver koop van gewoonlijk door opticiens ge leverde artikelen ter hand zal nemen. Het is de ziekenfondsen bekend, dat zij hun verzekerden niet kunnen ver plichten om uitsluitend in de door de N.V. opgerichte verkoopplaatsen bril len te kopen. De betrokken fonds- sen moeten de vergoeding, die zij aan de verzekerden verstrekken bij de aanschaffing van brillen, ook uitbeta len, indien de aankoop geschiedt bij een vrij gevestigde opticien. De minis ter is van oordeel, dat er slechts dan reden is voor de fondsen om brillen te verkopen, als de N.V., in eerlijke en vrije concurrentie met de opticiens, aan zijn verzekerden lagere prijzen kan berekenen. ffliiller vroeg experts uit over de „perfecte moord" Proces tegen tandarts voortgezet De derde zittingsdag in het straf proces tegen dr. Richard Muller bracht gesprekken tussen de verdach te en enkele collega's over de beste methode, om een „perfecte moord" te plegen aan het licht. De verdachte, een tandarts uit Kaiserslautern, die ervan beschuldigd wordt zijn vrouw vermoord te hebben en haar in zijn auto met benzine te hebben verbrand, verklaarde deze ge sprekken wel te hebben gevoerd, maar zonder ooit van plan geweest te zyn, zelf een moord te plegen. OVERDRACHT AAN S.E.R. NOG IN BERAAD Prins Ali Khan zal binnenkort met de Parijse mannequin Bettina in het hu welijk treden, zo beweert het te Ham burg verschijnende geïllustreerde blad Bildzeitung. "rHet schip oan ^>inlezklaas.. Voor de kinderen van het zeehos- pitum „Zonneveld" te Oostkapelle is Hr. Ms. onderzeebootjager „Noord- Brabant", die thans weer in Vlissingen ligt, „het schip van Sinterklaas". Ze ven marinemannen onder leiding van de sergeant electromonteur P. Kievit hebben in hun vrije uren de handen danig uit de mouwen gestoken en in ongeveer anderhalve maand tijd ge zorgd, dat 78 stuks speelgoed werden vervaardigd of hersteldDeze Sint- Nicolaasgeschenken zullen vanmiddag (Vrijdag) in „Zonneveld" aan de kin deren worden overhandigd. De mannen hebben met groot en thousiasme gewerkt om de geschenken tijdig klaar te krijgen. Er was wel het een en ander te doen, want het meeste speelgoed hebben de marinemannen zelf gemaakt. Gisteren werd er in het manschappenverblijf aan boord van de „Noord-Brabant" de laatste hand aan gelegd. De foto toont: zittend (in uniform) sergeant Kievit en (in overall) ma troos eerste klas A. H. Mauer. Differentiatie per bedrijfstak via Rijksbemiddelaars „De regering Is In beginsel bereid te gaan In de richting van overdracht van bevoegdheden ter zake van de loonpolitiek aan het georganiseerde be drijfsleven, gepresenteerd in de S.E.R. Zij wijst er daarby op, dat deze over dracht zonder schade voor de economische ontwikkeling slechts mogelijk Is, indien en voor zover het georganiseerde bedrijfsleven bereid en in staat blijkt, deze verantwoordelijkheid ook metterdaad te dragen. En zelfs dan zal het noodzakelijk zyn, dat de rijksoverheid een laatste verantwoordelijk heid behoudt, niet voor de details, maar wel voor de ontwikkeling van het totale loonpeil, omdat dit een van de determinerende factoren is voor de toe komstige ontwikkeling van onze welvaart". Dit deelt de minister van Soci ale Zaken en Volksgezondheid, Suurhoff, mede in de Memorie van Ant woord betreffende de begroting van zijn departement- De vraag, of wat dit betreft in alle opzichten de voorstellen van de S.E.R. gevolgd kunnen worden, kan de rege ring thans nog niet beantwoorden. Dit vereist uitvoerig beraad, aldus de minister, waarna een wetsvoorstel aan de Staten-Generaal zal dienen te wor den voorgelegd. Gezien de ingewik keldheid van de materie, is het niet waarschijnlijk, dat dit nog in de lopen de parlementaire periode zal kunnen worden ingediend, al zal de regering de voorbereiding met kracht ter hand nemen. „Intussen", zo gaat de minister voort, „ls de regering bereid aan het College van Ri;ksbemiddelaars reeds eerder aanwijzing te geven om by de overweging van loonvoorsteilen be drijf staksgewijze differentiatie (dat is afwijking van de richtlijnen) toe te laten, naar gelang werkgelegenheid, productiviteit en rentabiliteit van de onderhavige bedrijfstak daartoe aan leiding geven, een en ander uiteraard met inachtneming van het beginsel der coördinatie, als in het S.E.R.-ad- vies aangegeven. Hierbij zullen uiter aard de adviezen van de Stichting van den Arbeid, evenals tot dusver, van grote waarde zijn". De minister wijst er in de Memorie van Antwoord op, dat bij de toepas sing van deze mogelijkheid zowel van werkgevers als werknemers veel zelf beheersing en discipline zal worden gevergd. Wanneer deze onverhoopt niet in voldoende mate aanwezig zou den blijken te zijn, dan kan het Colle ge van Rijksbemiddelaars niet voor komen, dat de ontwikkeling uit de hand loopt. De regering zal daarom de gang van zaken nauwlettend vol gen en de thans uitgestippelde koers opnieuw in overweging moeten nemen indien dit gevaar onverhoopt werke lijkheid mocht worden. Winstdeling Ook is de regering bereid het Col lege van Rijksbemiddelaars aanwij zing te geven om, wat reële winstde- lingsregelingen ais zynde niet-kost- prijsverhogende verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden per onderneming betreft, meer differentiatie dan tot dusver gebruikelijk toe te staan, ui teraard eveneens onder handhaving van een wenselijk te achten coördina tie. Andere ondernemingsgewijze diffe rentiaties in de lonen en arbeidsvoor waarden. welke verder zouden gaan dat tot dusver reeds mogelijk is, I wyst de regering, althans in dit sta dium van de ontwikkeling af. De minister ondergchrjjft het oor- Het Wereldgebeuren. Het Duel Edgar Sanday is dc schrijver van drie Franse detectiveromans. Hij geeft de liefhebbers van dit gen re precies wat zij graag willen heb ben: een ingewikkelde intrigue, die hun de gelegenheid geeft, hun eigen vindingrijkheid aan die van de be schreven speurders te toetsen. Er zijn heel wat intelligente lieden, die wan neer zij ontspanning zoeken in een de tective duiken. En tot die detective lezers behoren niet in de laatste plaats veel staatslieden, die ook wel eens met iets anders te maken willen hebben dan met officiële besprekingen met collega's, parlementaire debatten, plichtplegingen, recepties enzovoort. Ongetwijfeld zijn de drie boeken van Edgar Sanday door veel politici ge lezen, vooral door Franse diplomaten. Het is immers interessant, op de hoog te te zijn van de pennevruchten van iemand, die aan het hoofd van een mi nisterie staat. En Edgar Sanday leidt inderdaad een ministerie, al is dat dan in het parlementaire tumult van de laatste dagen wat gehavend door het uittreden van vijf ministers. Edgar Sanday is namelijk de schuilnaam van de man, over wie gisteren werd be richt, dat hij had besloten om de Na tionale Vergadering te ontbinden. De voornaam Edgar is juist, maar zijn ach ternaam luidt Faure. De strijd om de vervroegde verkie zingen en om het kiesstelsel, die de laatste tijd in Frankrijk is ge voerd, is minstens even ingewikkeld als de intrigue van de romans, die Fau re schreef toen hij nog de tijd had om als „een zekere Sanday" aan zijn schrijftafel te gaan zitten. En dat het ingewikkeld werd, is niet 't minst aan de heer Faure te wijten, die in#e dool hof kans zag om de problemen te blij ven overzien en die heel goed wist, wat hij deed, toen hij ook de laatste keer de vertrouwenskwestie koppelde aan het voorstel om de algemene verkie zingen in Februari van het volgende jaar te houden inplaats van in Juni. Hij zag al aankomen, dat hij een neder laag zou lijden. Vermoedelijk heeft hij toen een aantal voorstanders van zijn regering overgehaald, om met de op positie tegen te stemmen. Zo was hij verzekerd van een stoffig, maar doel treffend wapen. De grondwet bepaalt immers, dat de regering tot ontbinding van de Kamer kan overgaan, wanneer meer dan 314 Kamerleden stemmen te gen de motie? waaraan de kwestie van vertrouwen is verbonden. Sinds 1877 was dit wapen niet meer gebruikt, maar Faure heeft niet getalmd, om het tevoorschijn te halen, en zo min of meer meester te blijven van de in trigue. Deze Kamerontbinding geeft hem in elk geval zijn zin: de verkiezin gen kunnen veel vroeger worden gehouden, dan het parlement wilde; vermoedelijk al in het begin van Ja nuari. Faure heeft er steeds al op ge hamerd, dat vervroegde verkiezingen nodig waren. In het jaar 1956 staat Frankrijk voor belangrijke beslissin gen, onder meer over Marokko en Al gerije. Die besluiten zou men moeilijk kunnen nemen met verkiezingen in het voorjaar in het vooruitzicht. Het sprak echter vanzelf, dat het parlement niet zomaar er toe wilde overgaan om zich zelf op te heffen. Veel parlementsle den waren ertegen, alleen omdat zij zich afvroegen of zij hun zetel wel zouden behouden... Anderen vonden, dat de partijen nog niet genoeg tijd hadden gekregen, om verkiezingscam pagnes voor te bereiden. Tot deze laatsten behoort oud-premier Mendès- France, die weliswaar een partijge noot van Faure (een „Radicaal") is, maar de premier niet kan luchten of zien en bovendien in het politieke vaarwater wat meer links wil hou den, waar Faure geneigd is om naar rechts af te buigen. Mendès-France had nog maar kort geleden het dag blad 1'Express tot zijn spreekbuis ge maakt en het zou weggegooid geld zijn, wanneer het blad niet even de tijd kreeg, om propagandistisch werk te doen voor de verkiezingen. Binnen .de partij spitsen de tegenstellingen zich toe de vijf uit het kabinet getreden ministers zijn ook radicalen. De in trigue nadert een climax. Men kan zich afvragen of Faure in deze ware roman, die „Het Duel" zou kunnen heten, het slachtoffer zal worden, of de held. EDGAR FAURE .ingewikkelde intrigue.... deel dat de positie van de landbouw in een gewijzigd stelsel van loonvor ming bijzondere aandacht zal verei sen. Verlangd wordt, dat de arbeids voorwaarden in deze belangryke be drijfstak niet achter mogen blijven bij die in de andere sectoren, maar anderzyds wenst men verhoging van de richtprijzen zo enigszins mogelijk te vermyden. Dit zou wel eens onmo gelijk kunnen blijken. De minister ls zich bewust van het gevaar, dat zich by een systeem van vryere loonvorming kan voordoen, n.l. dat van wegzuiging van personeel uit de financieel zwakkere naar de fi nancieel sterkere bedryven. De vraag is, aldns de minister, of znlks In be- I doeld systeem geheel voorkomen kan worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5