f AVONDLIJK FESTIJN TROK DUIZENDEN TOESCHOUWERS EJUpincu WALCHEREN JAQUELIENTJE EN BRAMMETJE <JoP ec«*eS Waar zijn onze schepen? VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 SINT N1COLAAS IN VLISSINGEN Prijzenregen op de Oude Markt Honderden geduldige vaders en moeders niet ongeduldige kinderen hadden zich Donderdagavond tegen zeven uur verzameld aan de Keersluisbrug en langs de Paul Krugerstraat te Vlissingen om getuige te zijn van de intocht van St. Nicolaas. Allen, die zich de moeite getroost hebben hun kinderen van het avondlijk festijn te doen genieten, hebben er zeker geen spijt van gehad, want dank zij de kleurige lichteffecten van lampions en fakkels is deze in tocht van de Goedheiligman met zijn knechten een groot succes geworden! Langs de route door de stad hadden zich duizenden opgesteld en op sommige plaatsen had de politie die zeker voor de keurige regeling van het verkeer een woord van lof toekomst werkelijk moeite om een doortocht voor de stoet te vinden. Het hoogtepqnt van het bezoek was de uitreiking van de ca- deaux op de Oude Markt, waar een meer dan duizendkoppige menigte zich om het podium geschaard had om toch vooral een blik op de Sint te mogen werpen. Uit het „niemandsland" ten Oosten van de Keersluisbrug kwam de Sint met zijn gevölg de .stad binnen, waar hij op de Koningsweg namens de be volking van Vlissingen werd welkom geheten door de voorzitter van het St. Nicolaascomité der Vlissingse Midden standscentrale, de heer J. P. Vente- vogel. Daarna formeerde zich de stoet. Voorop twee motoren van de verkeers politie met in elk zijspan een Zwarte Piet, vervolgens het muziekkorps „Ons Genoegen, Sint Nicolaas en Zwarte Piet, beiden te paard, twee Walcherse huifwagens met elk drie Zwarte Pie ten, kinderen met lampions en ten slotte „St. Caecilia". Deze kleurige rij, omzoomd door een veertigtal fakkel dragers trok onder het gejuich van duizenden kinderen door de stad. Iedereen had het druk: de kin deren met juichen, achter de Zwar te Pieten aanhollen en pepernoten rapen; de Zwarte Pieten met peper noten strooien; Sinterklaas met wuiven; de ouders, de politie en noem maar op. Op de Oude Markt nam de Sint Kleuterschoolvereniging te Kapelle 30 jaar De Christelijke kleuterschoolvereni ging „Samuël" te Kapelle hield Don derdagavond in het schoolgebouw een ouderavond, terwijl tevens het 30- jarig bestaan - der vereniging werd herdacht. Vele ouders gaven van hun belangstelling blijk. De tweede voor zitter, de heer P. Oele, opende de avond. Na allen welkom geheten te hebben, met name de ere-voorzitter, de heer D. Sandee, gaf de hoofdonder wijzeres, mej. C. Massa uit Goes een overzicht over het afgelopen school jaar. Ze deed dit vergezeld gaan van lichtbeelden van hoogtepunten uit het schoolleven. Hierna vertoonde zr. J. Fuykschot, districtsverpleegster voor kinderhy- giëne van het provinciale Groene Kruis uit Goes de film „Kindercircus Elleboog". Na de pauze gaf de ere-vcorzitter, de heer D. Sandee een overzicht over de afgelopen 30 jaar. Hij illustreerde dit overzicht met lichtbeelden. De op richtingsvergadering werd onder lei ding van ds. A. Scheele gehouden. Op 2 Juni 1925 begon men met de school in het verenigingsgebouw „Obadja". Met 53 leerlingen startte de school on der leiding van de onderwijzeres mej. J. van Willigen. Thans telt de school 115 leerlingen, verdeeld over drie klas sen. In 1925 werd besloten een eigen school te bouwen. Een stuk grond hier voor werd gekocht in de Julianastraat. Thans huist men nog in .dezelfde school, hoewel er door de jaren heen natuurlijk wel iets aan verbeterd en veranderd is. De schoolvereniging heeft ook moeilijke jaren gehad. Dat waren de bezettings- en mobilisatie jaren. Toen werd de school voor in kwartiering gevorderd. Na de oorlog, toen het gemeentehuis er lange tijd in gehuisvest was, moest men toevlucht zoeken tot een andere plaats. Heropening gerestaureerde Herv. kerk Kattendijke Omstreeks half Januari De gerestaureerde kerk van Kat tendijke zal aan het eind van het jaar officieus en half Januari officieel in gebruik worden genomen. Hiertoe werd besloten in de Woensdagavond gehouden bijeenkomst van lidmaten en doopleden der Ned. Herv. kerk al daar. Nadat dr. B. Breelc de bijeenkomst had geopend, werd overgegaan tot verkiezing van ambtsdragers. Herko zen werden tot ouderling de heer F. Minnaard, tot ouderling-kerkvoogd de heer A. Jansen en tot notabel de lieer-J. Wisse Jzn. In de plaats van de heer Jac. de Boe werd tot diaken gekozen de heer Jac. Cabboord. Hierna was het woord aan de pre sident-kerkvoogd, die verschillende zaken in verband met de restauratie aansneed. Daarbij kwam ook de vraag naar voren, wat er met de zitplaatsen moet gaan gebeuren. Moeten deze vrij zijn of verhuurd worden, dan wel gedeeltelijk vrij en gedeeltelijk ver huurd. In verband met de financiën van de kerk zal er toch in alle geval len een bepaald bedrag aan inkom sten verkregen dienen te worden. Bij een stemming bleek de overgrote meerderheid van de aanwezigen voor vrjje zitplaatsen te zijn. Er zal nog een circulaire worden bezorgd, waar op ieder zijn mening kenbaar zal kun nen maken. Daarna zal definitief be slist worden. Ook kwam de op een vorige verga dering gestelde vraag naar voren of het niet mogelijk zou zijn, dat de le den op Zaterdagmiddagen de beplan ting voor de kerk opruimden en het terrein egaliseerden. Hiertoe werd thans besloten. Vervolgens behandelde de secreta ris, de heer W. M. Louwerse de be groting 1956. Hij wees daarbij op de zwakke financiële positie der ge meente. De begroting geeft een to taalbedrag van f 8939,70 aan. waar van f 440Ö.uit vrijwillige bijdragen moet komen. De heer J. Smit sloot de bijeenkomst met dankgebed. plaats op het daartoe in gereedheid gebrachte podium en reikte hij ui teraard eerst nadat de jeugd hem en kele versjes had toegezongen de vele prijzen uit, die door de Vlissingse middenstanders waren beschikbaar ge steld. Als eerste werd echter de in specteur van politie, de heer J. Eggink, bij de Sint geroepen om twee geschen ken in ontvangst te nemen, die de poli tie ten dienste kunnen zijn bij het handhaven van de politie-verordening op het aan de lijn houden van de hon den... een worst en een vangnet! De intocht van de kindervriend in de Scheldestad is weer een evenement geworden, waarop velen met genoegen zullen terugzien! Uw leven lang zult U trots zijn op Uw Het wereldvermaarde Zwitserse kiassehorloge beroemd om zijn verfijnde elegance en feilloze, con stante precisie. In duurzaamheid onover troffen - in prijs binnen Uw bereik! All-risk verzekerd op wereldpolis. Fa. T. Faberij de Jonge JUWELIER HORLOGER ANNO 1834 LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES Middelburg Ledenvergadering N.C.V.B. Onder grote belangstelling hield de afdeling Middelburg van de N.C.V3. in de Bogardzaal een ledenvergade ring. Na een openingswoord van de presidente, mevrouw R. Blaauw-Mul- der en de afwikkeling der huishoude lijke zaken was het woord aan dr. P. C. Kraan, chirurg uit Vlissingen. De ze hield een causerie over het onder werp „De invloed van het godsdien stig en geestelijk leven op ziekte en gezondheid". Na dit betoog, dat met grote aandacht beluisterd werd, en waarop 'n leerzame bespreking volg de, eindigde dr. Kraan met dankge bed. Oudervereniging RHBS bijeen In het schoolgebouw aan de St. Pieterstraat vergaderde de ouderver eniging van de R.H.B.S. en de M.M.S. an Middelburg. Er werden de gebrui- kelijke jaarverslagen uitgebracht. In de vacatures, ontstaan door het aftre den van de voorzitter en de secretaris, de heren A. J. W. Matthijssen en S. A. van Leverink werd voorzien door be noeming van overste A. Kornet en dr. F. G. Vaandrager uit Domburg. De heer Kornet zal als voorziter optre den, terwijl het secretariaat in handen komt van de heer K. Zelders uit Mid delburg. Hierna hield de heer J. van Dalsum, tijdelijk leraar aan de school, een causerie over „De jeugd en de school in deze tijd", waarop nog een gedachtenwisseling volgde. A.B.V.A. kwam bijeen Onder voorzitterschap van de heer J. M. Gel jon, vergaderde dezer dagen in de „Gouden Poorte" de afdeling Middelburg van de Algemene Bond van Ambtenaren. Tijdens deze bijeen komst gaf de bezoldigde bondsbe- stuurder, de heer De Zwaan, een uit voerige uiteenzetting over de komen de ouderdomsverzekering (A.O.V.). O.m. behandelde hij speciaal datgene uit het wetsontwerp, dat voor de amb tenaren van belang is. Het ontwerp kent geen aftrek, zoals bij de Nood wet TDrees. Voor de ambtenaren zal een regeling worden getroffen in verband met de cumulatie van amb- tenarenpensïoen en bodempensioen Vermoedelijk zullen de ambtenaren bij een diensttijd van 40 jaar boven hun pensioen een vijfde deel van het bodempensioen genieten. Heeft men op 65-jarige leeftijd nog geen 40 dienstjaren dan zal een proportione le verhoging op het pensioen worden verstrekt. In dit verband behandelde de heer De Zwaan ook het weduwen- en invaliditeitspensioen. Op deze in leiding volgde nog een .geanimeerde gedachtenwisseling. Oogst van de straat Bij de Middelburgse politie zijn inlich tingen te verkrijgen over de volgende ge vonden voorwerpen: verschillende sleu tels, wanten, handschoenen, portemon- naies met en zonder inhoud, kindermuts, rubberlaars, tasje met zakdoek, enkele muntbiljetten, bankbiljet, onderdeel van stofzuiger, bruine tas met boeken, 2 paar gymnastiekschoenen, zakdoek, vulpotlood tevens aansteker, zakje met nylonkous, broche, dop van dynamo, groene porte feuille, parapluhoes, bruine baret, zak mes, gekleurde wollen das, bruine pet, schooletul met inhoud, rijwieltas met 2 gymnastiekschoenen, snoer imitatieparels, bol angorawol, vrijgezellenstrikje, lichte damesregenjas, zakdoek, fietspompje, cij- ferstempel, blauwe alpinomuts, zwarte al pinomuts, blauwe ceintuur, reservewiel van auto, olie of waterpomp van auto, plastic kralensnoer, grijze das, zakmes, verstelbare sleutel, groen geblokte das, zadeltasje met inhoud, notitieboekje, dolkmes, doublé halsketting, agenda 1956. Bevordering De heer W. Dejinen uit Middelburg, leerling van de De Ruyterschool in Vlissingen, werd bevorderd tot 3e stuurman G. H. V. by de Holland Amerika Lijn. Arnemuiden Onbewoonbaar verklaard De gemeenteraad van Arnemuiden heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering besloten de volgende panden onbewoonbaar te verklaren: Lionstraat 2, 4 en 6, Westwal 3, 5, 32 en 34, Wèstdijkstraat 42, Lang straat 54 en Molenweg 14, 16 en 18. Dit heeft tot gevolg, dat de huur te rug valt op het peil van 31 Decem ber 1950 met ingang van de betalings termijn na het onhenx .pelijk worden van de onbewoonbaarverklaring. Vlissingen A.G.V. voerde klucht op voor ouden van dagen Bijna 600 Vlissingse ouden van da gen hebben Donderdagmiddag gehoor gegeven aan de uitnodiging van het plaatselijk bestuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, om de ge zellige middag in het Scheldekwartier bij te wonen. De aanwezigen werden hartelijk welkom geheten door de voorzitter van de afdeling Vlissingen, de heer A. G. König. Verder dankte de heer König allen, die het mogelijk ge maakt hebben om deze bijeenkomst aan te bieden. Daarna werd het woord gegeven aan de Amateur Groep Vlis singen, onder regie van de heer E. C. Boogerd op vlotte wijze de klucht in drie bedrijven „Betsy" van H. Ba tenburg over het voetlicht bracht. De medespelenden mochten aan het ein de dan ook een hartelijk en welver diend applaus in ontvangst nemen. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden, waarvoor de prijzen wel willend afgestaan waren door de Vlis singse middenstanders. Oogst van de straat De commissaris van politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat in het tijdvak van 23 tot en met 29 November 1955 de navol gende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: enige rijwie len, enkele autopeds, diverse dames- en herenhandschoenen, enkele wanten, en kele portemonnaies (met en zonder in houd), broodzakje, passe-partout sleutel, verscheidene Lips-sleutels en andere sleu tels, rolletje boorband, bartafeltje, paar regenpijpen, kinderarmbandje en honden penning (Middelburg) en dat inlichtingen aan zijn bureau zijn te bekomen van de adressen alwaar de navolgende voorwer pen zijn te bevragen; diverse dames- en herenhandschoenen, enkele wanten, muntbiljet, handfietspomp, bril, grijs windjack, damesmuts, kindercape, cein tuur, kinderarmbandje, thermosfles, kin derfietsje (driewieler), capuchon, wollen gebreid beursje met inhoud, reflector van koplamp, tekenpasser, bankbiljet, buiten band (Heveamotor 250-19), actetas met in houd en halve knot sportwol. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Bevallen: J. Jongepier—Brouwer, 2 z. D. van der Hiele—Luteijn, z. M. Jobse— Boone, z. C. Schotanus—van den Dungen, d. P. Joosse—Flipse 2 d. A. de Jong—van der Leden z. N. GideonseMol, d. M. A. L. Vermeule—van Hauwe, z. J. Pleijte Baaijens, z. A. de Vries—Baaijens, d. Ondertrouwd: J. M. Weber, 26 j. en E. E. de Poorte 32 j. F. H. E. te Groen, 47 j. en F. H. U. Fondse, 25 j. L. Lous, 23 j. en W. Coppoolse, 22 j. M. J. de Nooijer, 25 j. en J. Hendrikse, 21 j. Getrouwd: J. W. Blom, 30 j. en L. M. Tjoa, 33 j. A. Dronkers, 25 J. en A. Meijer, 26 j. P. van der Kooij, 29 j. en A. Honds- merk, 25 j. Overleden: J. Gijzels. 80 J., wedn. v. A. J. Kamermans. J. P. Dirkse, 71 j., geh. m. S. J. Willemsen. C. J. A. Bokelaar, 61 J., geh. m. L. A. van Roeijen. J. A. Pouwer, 6 maanden. VLISSINGEN. Bevallen: J. Filius—de Nooijer, z. S. L. de VriesSijnesael, z. S. M. v. d. Sande— du Bois, d. R. E. Patty—Ruben, d. A. P. v. d. Vlietde Koning, z. T. BonnéKats, d. L. Koppejan—Blok. z. L. M. Broeksma Pouw, z. Ondertrouwd: J. B. van Stee, 27 j. en C. van Egeraat, 25 j. J. Oele, 31 j. en H. J. Butz, 38 j. P. J. van Hese, 24 j. en C. A. Schout, 30 j. K. Winters, 24 j. en N. M. van Wingerden, 20 j. T. A. v. Kouwenho- ven, 25 j. en J. A. Kloeg, 19 j. Getrouwd: A. B. Corljn, 43 j. en P. Meij er, 39 j. H. W. v. Bommel, 35 j. en M. E. Harms, 45 j. Jan S. Bos, 23 j. en J. C: War- moeskerken, 18 j. L. C. Davidse, 22 j.. en M. A. J. Raats, 23 j. Overleden: S. van Stokrom, 80 j. wed. v. E. Everhard. T. J, van Dongen, 65 j. wedn. v. A. B. A. Bannier. S. Simonse, 68 j., e. v. W. Wolf. RITTHEM. Ondertrouwd: C. M. Dagevos, 27 j. en S. Poelman, 24 j. Middelburg-Breda B Voor de Jeugdhockeycompetitie speelde Middelburg tweemaal tegen Breda B. Beide keren waren de Zeeu wen superieur. Willem Sandberg opende in de eerste wedstrijd de sco re. Door te lang wachten met schie ten bjeef de stand 10. Voor de rust zag Breda kans gelijk te maken (1 1). Daarna gaf Middelburg weer de toon aan, maar doelpunten Dieven uit. Breda nam zelfs een voorsprong (1 2), met welke stand ook net einde In de returnmatch wes hetzelfde spelbeeld te zien. Een sterk aanval lend Middelburg, dat ditmaal echter veel productiever was. Kalkman scoorde vijfmaal. Visser tweemaal en Hahlen eenmaal. Breda kon nog de eer redden, waardoor de gasten dus met 18 wonnen. Hockeyteam Middelburg zag voorsprong slinken Na de wedstrijden van het. afge lopen weekeinde staat Middelburg nog drie punten voor op Push n, de voornaamste rivaal in de 2e klasse A heren hockeydistrict Zuid. De Zeeu wen moesten tegen Breda II met een 00 eindstand genoegen nemen. Push II won echter wel, namelijk van Warande (32). Zwart Wit II behaalde in Dongen een 41 zege, waardoor Liberty op de voorlaatste plaats kwam, Deze ploeg won echter het protest uit de wedstrijd tegen de Cadetten, het geen de Bredanaren nog slechts één punt doet behouden. Bovendien gin gen zij met 63 tegen Pelikaan ten onder, waarna de stand werd: 1 0 17 46— 4 7 0 2 14 21—14 Middelburg Push n Zwart Wit II Breda II Warande Pelikaan Liberty Cadetten 9 4 14 7 2 3 2 9 3 15 8 3 0 5 9 2 16 6 0 15 15—18 7 14—12 7 13—21 6 21—30 5 17—26 1 11—30 Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 30/11 van Bremen. Abeille VII (sib.) van Le Ha vre. Steinberg van Harlingen. 1/12: Ma- tang van Norfolk. Stella Prima van Antw. Vlissingen vertrokken: 30/11: Ditmar Koel naar Norfolk. Nadir naar Istanboul. Saudades naar Lissabon. Steinberg naar Valencia. 1/12: Matang naar Hamburg. Stella Prima naar Marseille. Naar Antwerpen gepasseerd 30/11: Ab- bedijk van Havana. Nestor van Amster dam. Ali S van Rotterdam/Gent. 1/12: Al cyone van Port Said. Schippersgracht v. Amsterdam. Navis van Ipswich. Zijpe van Faversham. Wexford van Skutskar. Alm- kerk van Bilbao. Van Antwerpen gepasseerd: 30/11: Esso Amsterdam naar Sldon. Helen naar Lon den. Bergsingel naar Suite. Arendsddjk n. Rotterdam. Neeltje B naar Cardiff. Her- silia naar Rotterdam. Keyser naar Bristol Channel. Paloma naar Rotterdam. Hel vetia naar Londen. 1/12: Lacra n. King's Lynn. Matthew naar Rotterdam/Gent. Oranje naar Londen. Algarve n. Avon- mouth. Examen Geslaagd voor le stuurman GF.V. de heer L. A. Cysouw: scheepswerk- tuigkundige, diploma A, de heer H. K. Kögeler en voor radiotelegrafist, 2e klas, de heer S. Ollong, allen leerlin gen van de „De Ruyterschool" te Vlis singen. EXAMENS. Aan de theologische hogeschool te Kampen is geslaagd voor het cand. examen de heer A. Prins te 's-Graven- zande, en voor het prop. examen de heer P. G. van der Wel te De Lier. De kaarten voor de P.Z.C.-klndervoorstelHngen worden te i Vlissingen uitgereikt op DINSDAG 6 DECEMBER In de zaal van het Leger des Hells 's middags van 35 uur. Voor de in- n woners van het Havendorp en Souburg ls deze uitreiking op dezelfde dag in het Consultatiebureau, Havendorp 598 (bjj de M speeltuin), 's morgens van 11.30 tot 12.30 uur. Te Middelburg is de uitreiking op VRIJDAG 9 DECEMBER M vastgesteld ln de zaal „Mercurius" in de Koepoortstraat, g 's middags 26 uur. m Voor f 10.bonnen wordt één toegangsbewijs uitgereikt te- g 1 gen betaling van één dubbeltje. Alle aldus ontvangen gelden m komen ten goede aan een Zeeuws liefdadig doel. g !l!!!lllllllllll!IIH!!lIIIIIII!l!llll!!llIllllllllllllllII!!tlllllll11l!l[!in!!lllltllilllI!l!llllllllllllllII!ll!!llllllll!i!IIIIIII!il!lllllllli!llll!IIIlt!It!lllllll!llll!lITl!llliif Marktberichten VEEMARKT MIDDELBURG. 1 December. Aanvoer 30 stuks; 3 runde ren, 8 pinken of graskalveren, 19 biggen. VISMIJN VEERE 1 Dec. Exportgarnalen aanvoer 836, prijs per kg 65. Handelsgarnalen 5936, 50-53. Schar 158, 36-47. Bot 11, 16-40. Wijting 57, 26-31. Middel tong 3, 208-269. Rog 51, 29-34. Schardijn 19, 29-52. Ongesorteerde vis 25, 29-52. VEILING ST. ANNALAND 1 Dec. Uien, middel 23.19, bonken 21.50, drielingen 29.10, Pickles 33.42, stek 10.50. Aanvoer 50 ton. VEILING SCHERPENISSE 1 Dec. Uien, middel 23.01, bonken 21.05. Aanvoer 2 ton. Collecte. Ten bate van het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen werd te Zaamslag een huis-aan-huis verkoop gehouden van loten en lepeltjes. Hiervoor werd een bedrag ingezameld van ongeveer f 650. Hierbij werd gebruik gemaakt van een geluidswagen die voor de aankon diging zorgde. De te Sint Annaland gehouden col lecte ten *bate van de Hemava heeft f 23,52 opgebracht. De klaprooscollecte heeft te Stave- nisse f 41 opgebracht. Aagtedijk 29 40 m. N. v. Tunis. Aagtekerk 29 v. Brisbane n. Newcastle. Aardijk l te Le Havre. Adonis 29 lftO m. NO. v. Barbados. Akkrumdijk 28 te New Orleans. Albireo 28 te Antwerpen. Alphard 29 te Rio de Janeiro. Alwaki 30 v. Bombay n. Colombo. Alhena 30 v. Las Palmas n. Recife Alnati 29 650 m. ZW. v. Finlsterre. Amerskerk 29 785 m. O. v. Point de Galle. Annenkerk 1 te Las Palmas. Appingedijk 28 te Philadelphia. Applngedam 30 te Antwerpen. Axeldijk 29 410 m. N. v. Parnahijba. Ball 29 te Charleston. Banka 29 p. Minikol. Beninkust 29 te Takoradl. Boissevain 29 1050 m. ZW. v. Sabang. Crania 29 250Ó m. A. v. Kaapstad. Cistula 29 te Napels. Cleodora 30 te Calcutta. Delfshaven 1 te Santos. Drente 29 v. Tegal n. Semarang. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Muiden: G. van der Wal te Polsbroek. Bedankt voor Besoyen: E. J. Schim mel te Hei- en Boeicop; voor Wilder- vank (toez.): A. J. Hollander te Dei- num. GEREF. KERKEN. Beroepen te Beetgum: M. E. van Heesen te Oosthem; te Siddeburen: dr. A. G. Luiks te Diever. Aangenomen naar Giessen, Oud- en Nieuwkerk: L. Schuurman, cand. te Amsterdam, die bedankte voor Vrees wijk en voor Oudega (W.). GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Buitenpost: O. J. Dou- ma, cand. te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te IJsselmonde: Chr. van Dam te Barnèveld. EVANG LUTH. KERK. Bedankt voor Amsterdam (.vac. dr. J. P. van Hees): W. F. Jense, legerpre- dikant te Apeldoorn. HOOG EN LAAG WATER 3 December U.+N A.P. U.+N.A.P. U.NA..P. U.—N.A.P. Vlissingen 3.59 2.39 16.32 2.44 10.42 2.17 22.57 1.95 Terneuzen 4.33 2.53 17.04 2.58 11.17 2.29 2332 2.07 Hansweert 5.20 2.60 17.52 2.65 11.51 2.47 Zierikzee 5.39 1.66 18.10 1.77 11.16 1.55 23.33 1.29 Wemeldinge 5.58 .1.91 18.24 2.01 11.35 1.84 23.57 1.55 Ena 29 v. Bergen n. Aalesund. Gaasterland 30 te Bahia. Grootekerk 30 te Amsterdam. Gouwe 30 te Rotterdam. Humber 28 60 m. ZW. v. Aden. Helena 1 te Port au Prince. Haulerwijk 29 580 m. N. v. Fayal. Japara (KRL) 29 p. Gibraltar. Kora 29 1800 m. NO. v. Guadaloupe. Kalydon 30 v. Punta Cardon n. R'dam. Korovina 29 150 m. O. v. Sandhamniern. Koratia 30 100 m. O. v. Victoria. Kota Baroe 30 te Port Said. Kota Inten 29 v. Semarang n. Djakarta. Katelysia 29 600 m. Z.O. v. Ras Kalhad. Kieldreeht 29 2600 m. ZO v. Kp. Guardafui Krebsia 29 530 m. O. v. Gibraltar. Kelzerswaard 30 te Punta Cardon. Kellia 29 150 m. N.W. v. Paramaribo. Laagkerk 29 20 m. W. v. Burlings. Laurenskerk 29 v. Port Said. Lekkerkerk 29 150 m. W. v. Bandar Abbas. Leopoldskerk 30 v. Vllsslngen. Lindekerk 29 v. Hamburg n. Bremen. Loenerkerk 29 te Cochin. Maas 1 te Malta. Maasdam 29 900 m. W. v. Lizard Head. Maashaven 29 350 m. Z. v. Recife. Mataram 30 te Rotterdam. Macoma 29 370 m. O. v. Zanzibar. Meerkerk 30 te Madras. Meliskerk 1 v. A'dam n. Antwerpen. Muiderkerk 30 te Hamburg. Merwede 29 120 m. W. v. Oporto. Markab-N 29 8 m. N. v. Ouessant. Moordrecht 29 te Philadelphia. Murena 29 600 m. Z.O. v. Formosa. Oostkerk 30 p. Finisterre. J. v. Oldenbarnevelt 29 550 m. Z.O. v.' Point de Galle. Peperkust 29 te Amsterdam. Pendrecht 29 50 m. N. v. Ameland. Pr. Prederik Willem 30 p. Kaap Ray. Rondo 29 v. Antwerpen n. Londen. Rijndam 30 v. R'dam n. New York. Roepat 28 te Singapore. Schie 29 v. Beyrouth n. A'dam. Schiedijk 2 te Houston verwacht. Slamat 20 100 m. W. v. Mlri. Soestdijk 30 p. Gibraltar. Stad Dordrecht 20 v. Napels n. Bona. Straat Soenda 29 te Kaapstad. Sunetta 29 16 m. NW. v. Ras Alkuh. Tjiluwah 29 v. Makassar n. Surabaia. Tegelberg 29 580 m. NO. v, Triston da Cunha. Tjisadane 29 180 m. ZO v. Kaap Trio. Triton 30 te Fort de France. Telamon 30 p. Monapass n. Willemstad. Tibia ,1 p. Soembawa n. Auckland. Van Cloon 30 te Mombasa. Waterman 30 v. Wellington n. Melbourne. Westland 29 725 m. NO. v. Recife. Weltevreden 29 725 m. W. v. Fayal. Wonorato 30 v. Baltimore n. Houston. Willemstad 30 v. Medel-a n. Trinidad. niet van VERS te onderscheiden „Natuurkundig Gezelschap" vierde 175-jarig jubileum Lezing over „Geluidsbarrière" Het „Natuurkundig Gezelschap" in Middelburg heeft in zijn dezer dagen gehouden bijeenkomst in het Schut tershof het feit herdacht, dat 175 jaar geleden de oprichting geschied de. Zeer in het kort heeft drs. J. Scheltens de geschiedenis der vereni ging gememoreerd en releveerde hij hoe haar karakter langzamerhand wfizigde. In verband hiermee werden enkele leden op bescheiden wijze ge huldigd. Het zijn mevrouw Plas- schaert en de heer W. H. Bal, die bei den meer dan 50 jaar lid zijn van het gezelschap. De heer Scheltens, die de leiding van deze by eenkomst had, sprak voorts enkele woorden ter nagedach tenis van ir. W. L. Ghijsen, die on langs overleed. De heer Ghrjsen was jarenlang penningmeester. Voor de vele en belangrijke diensten, die hij met name in de bezettingsjaren aan de vereniging bewees, werd hg indertijd tot ere-lia benoemd. Hierna was het woord aan prof. C. Zwikker voor zijn lezing over, „Ge luidsbarrière". Hg besprak uitvoerig de moeilgkheden, die zich voordoen wanneer een vliegtuig de snelheid van het geluid benadert. De maxima le snelheid op 150 m. boven de grond is 1235 km. per uur, juist beneden de snelheid van het geluid. Op grotere hoogten en in duikvlucht zijn veel grotere snelheden bereikt. Bg bepaalde snelheden is het be sturen - van het vliegtuig niet meer betrouwbaar. Met nog weer hogere snelheden gaat zulks weer beter. Zeer grote snelheden doen bij het waarnemen moeilgkheden ontstaan, evenals met de warmte, die door de grote wrgving ontstaat. Prof Zwik ker demonstreerde voorts duidelgk 't ontstaan van supersone en subrone snelheden aan de hand van een hy- dromechanisch analogon. Er bestond voor de causerie over dit onderwerp zeer grote belangstelling. Heden overleed nog onverwachts mijn ge liefde Vrouw en der Kinderen zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, Mevrouw WTLLEMINA FREDERIKA DE CROO geboren APPEL ln de ouderdom van 88 jaar. Vlissingen, 1 December 1955 Beürsstraat 3. Uit aller naam. A. DE CROO.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3