Rechercheur poogde de Britse justitie om de tuin te leiden Meesterspion werd door mooie nachtclubzangeres verraden LOONTREKKENDEN DELEN NIET VOLDOENDE IN WELVAART ADMIRAAL BYRD LEIDT EEN EXPEDITIE NAAR DE ZUIDPOOL DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT MOEILIJKHEDEN BIJ SCOTLAND YARD Inbreker kocht politie om Een rechercheur van Scotland Yard, een advocaat en een man, die door de rechter werd betiteld als een „gewone oplichter" zyn Woensdag begon nen met het uitzitten van de gevangenisstraf, die hun ls opgelegd wegens het presenteren van vals bewijsmateriaal waarmee zy een te slechter faam bekend staand heerschap voor veroordeling hoopten te behouden. Dn Engelse bladen wyden uitvoerig de aandacht aan de jongste ontwik kelingen rondom Scotland Yard en er gaan nieuwe stemmen op voor een Intensieve zuiveringsactie onder de politie, aan wie corruptleve handelin gen wordt verweten in de gebieden van Piccadilly Circus en Leicester Square. Het proces tegen de drie mannen, die thans achter slot en grendel zitten heeft tien dagen geduurd. De gehele zaak kwam aan het rollen toen de ju ry in de zaak tegen de bordeelhouder Joseph Grech weigerde geloof te hechten aan het verhaal dat deze man opdiste. Grech ontstak hierover der mate in woede dat hij een brief schreef naar de regering met alle bij zonderheden die hij wist. Daarna stonden op beschuldiging gepoogd te hebben de justitie op een dwaalspoor te brengen, terecht: de 40-jarige politiesergeant Robert J. Robertson, die ten tijde van het schandaal uit zyn functie bij Scotland Yard werd ontslagen, de 49-jarige advocaat Ben Canter, die de zaken van de „groten" van West-End pleegt te behartigen en de 58-jarige Morris Page, waarvan de lord chief justice zei dat hij „een gewone oplichter" was, die het niet kan laten in elke vuile zaak zijn vingers te steken. Robertson en Canter werden elk veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf; Page kreeg 15 maanden. Hun complot kwam reeds tijdens het proces tegen de 32-jarige Grech aan het licht: Grech stond terecht wegens inbraak in een woning ten Noorden van Hyde Park, waar hij voor een waarde van 1100 pond ster ling aan voorwerpen had meegeno men. De prosecutie beschikte over een sleutel van het appartement. Grech verklaarde, dat het zijn eigen sleutel was en dat hij 150 pond sterling had betaald voor het maken van een slot op zyn huisdeur, waardoor de sleutel zou passen. Eenzelfde bedrag zou hij Autotunnel onder het IJ in Amsterdam Raad aanvaardde hel voorstel van B. en W. De autotunnel onder het IJ was een der belangrijkste punten, die gisteren op de raadsagenda van Amsterdam voorkwam. B. en W. vroegen de raad n.l. een bedrag van 20 millioen gulden te voteren voor de eerste werkzaam heden en voor spoedeisende bestellin gen ten behoeve van de tunnelbouw. „Bij wijze van aanloopcrediet". Amsterdam zal de tunnel bouwen, deels (n.l. het op en water-gedeelte) volgens de in Rotterdam gevolgde zinkmethode, anderdeels (het landge- deelte) volgende de bij de bouw van de Velser tunnel gebruikte methode met een open bouwput. Men is thans gereed gekomen met het onderzoek naar de gesteldheid van de IJ-bodem. De door B. en W. verkozen werk wijze, die iets afwijkt van de vroeger aangekondigde, is de beste waarborg, dat de autotunnel in 1962 gereed zal zijn.. De raad aanvaardde de voordracht tot het voteren van de 20.000.000,— zonder hoofdelijke stemming. Zenuwoorlog tegen Israël Sjarett: Geen vrede ten koste van territoriale concessies. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Mosje Sjarett, heeft in Washington verklaard, dat Israël niet zal ingaan op voorstellen waardoor het land de vrede zou verwerven ten koste van territoriale concessies in de Negeb. Men beschouwt zijn verklaring als een tegenspraak van een bericht uit Cairo, dat volkens Egyptische en Brit se bronnen de vrede tussen de Arabi sche landen en Israël een wezenlijke mogelijkheid was geworden als gevolg van de Britse bemoeiingen in Egypte en Israël. „Ik ben bang, dat op het ogenblik een zenuwoorlog tegen Israël ontketend wordt", zei Sjarett. (United Press.) neertellen wanneer hy vrijgesproken zou worden. De lord chief justice zei dat de proefneming met de sleutel, die door het hof was bevolen, een „plechtsta tige klucht" was. De geleerde voorzitter (van het hof), die niet wist dat men hier te doen had met een opzettelijke klucht, verklaarde dat sergeant Robentson (die met de proef werd belast) bege leid moest worden door iemand die voor Grech optrad. Die man was Can ter. En Page ging mee om hen de weg te wijzen, aldus lord Goddard, de lord chief justice. De jury bleek meer getroffen te zijn door het feit dat de politie Grech in de woning had opgemerkt dan door het vreemde toeval dat de sleutel op twee sloten paste en sprak het schuldig uit. (United Press). Churchill 81 jaar Publiek gaf meer dan 250.000 pond in apart fonds Sir Winston Churchill vierde giste ren in alle stilte zijn 81-ste verjaar dag. Slechts een familielunch met vrouw en kinderen stond op zijn for mele verjaardagsprogramma, want, zo heeft Churchill kortgeleden gezegd, een „kleine mijlpaal" als een 81-ste verjaardag moet in rust en stilte wor den herdacht. •«- Churchill rookt nog altijd zijn tien tot twaalf grote sigaren per dag. De bejaarde staatsman houdt nog steeds van een stevig ontbijt, waarna hij de ochtenduren in zijn kamer blijft werken, soms nog in bed, hoog in de kussens. Na de lunch knapt hij een uiltje om in de late middag en de avond eerst recht aan het werk te gaan. Ondanks de twee attaques, die hij in vijf jaar gehad heeft, lijkt Churchill nog zo sterk als een eik. De verjaardag bracht hij in zijn Londense woning in Hyde Park Gate door. Een dankbaar publiek heeft meer dan 250.000 pond gestort in het fonds voor Sir Winston Churchills 80-ste ver jaardag. Resolutie op een K.A.B .-congres Aan het slot van een Woensdag te Utrecht gehouden loonpolitiek congres van de KAB is een resolutie aangenomen, waarin opnieuw wordt fezegd, dat de loon- en salaristrek- ende bij het huidige systeem van loonpolitiek in het algemeen onvol doende delen in de welvaart. Het verbondscongres meent, dat bij dit systeem noch de eigen verantwoor delijkheid van de bedrijfsgenoten, hun vakbonden en hun centralen, noch de mogelijkheden van bedrijfstakken en ondernemingen voldoende tot hun recht kunnen komen. In de resolutie spreekt het ver bondscongres van de KAB voorts als zyn oordeel uit, dat thans niet langer mag worden gewacht met het aan brengen van een zodanige karakter verandering van de richtlijnen, dat op óirbarè wijze in de practïjk geëfec- tueerd kan worden een zo grote mo gelijkheid van differentiatie als met de coördinatiegedachte in overeen stemming is te brengen", overeenkom stig de gedachten, ontwikkeld in het rapport van de Stichting van de Ar beid over de toekomstige loonpolitiek en het hierop betrekking heobende advies van de SER. „Vriendschapsbanden" met Griekenland Poging van Moskou om Balkan verdrag te neutraliseren In de Russische pers is de laatste tijd gesproken over de „sterke vriend schapsbanden", die tussen de volken van Griekenland en de Sowjet-Unïe bestaan en over de wenselijkheid deze betrekkingen „in het belang van beide landen" nog te verstevigen. Informeel zijn door Russische func tionarissen pogingen gedaan om de handel met Griekenland uit te brei den. Volgens berichten uit Russische bron beloopt de .handelsuitwisseling thans tien millioen dollar per jaar. In diplomatieke kring te Moskou gelooft men, dat de Russische pogin gen deel uitmaken van een algemene campagne om vrienden te winnen in het strategisch belangrijke gebied aan de Middellandse Zee. Naar men aanneemt, zijn de Russen verlangend om het Balkanverdrag tussen Griekenland, Turkije en Joego slavië te „neutraliseren". Door het re gelen van de betrekkingen met Joego slavië kreeg de Sowjet-Unie alvast de zekerheid, dat minstens één lid van het Balkanverdrag neutraal is in de verhouding tussen Oost en West. Londen in de greep van de „fog" Een zware mist dom pelde Londen Woens dagmiddag in midden- nachtelijk duister. De B.B.C. verzocht de Lon- denaren per radio zo weinig mogelijk rook uit de schoorstenen te laten opstijgen. Het ministerie van bevoor rading zond roök-onder- zoekingsgroepen van de luchtbescherming naar alle delen van de stad, om monsters te nemen van de rook, die herin neringen opriep aan de dagen, toen vierduizend personen in 1951 in de verontreinigde hoofd stedelijke atmosfeer omkwamen. Een witte mist verspreidde zich over elfduizend vier kante mijlen van het Zuiden van Engeland. Omstreeks het middag uur begon de mist op te trekken in de Lon- dense straten, maar te gen drie uur had de mist zich vermengd met- de schoorsteenrook tot. een dikke laag, die vrij wel geen daglicht door liet. Die laag hing on geveer ter hoogte van de daken. De overheid liet mon sters nemen, opdat on derzocht zou kunnen worden of de verontrei nigde mist gevaarlyke gassen bevatten. Onge veer vijftig groepen monsternemers rappor, teerden hun bevindin gen per telefoon naar de weerkundige afde ling van het ministerie van luchtvaart. In ge heel Londen brandde de straatverlichting. Ook de pas aangebrach te natriumlampen, die oranje-geel licht geven. Autobussen, auto's en taxi's vorderden zeer langzaam. Even scheen het of de mist zou op trekken. Plekjes blau we lucht schenen door de vette mistlaag heen, maar even later sloot de laag zeer weer. Gelèidelyk drong de verontreinigde mist door in de huizen en kantoren. In het Zuiden van Engelan ondervonden het weg en treinverkeer en de scheepvaart ernstige hinder van de mist. Acht personen liepen letsel op nabij Bedford, ten Noorden van Lon den, toen een autobus en twee vrachtauto's in de mist met elkaar in botsing kwamen. Acht anderen geraakten ge wond toen bij Leather- head, ten Zuiden van Londen, twee auto's met, elkaar in botsing kwamen. Zes uren lang za,t London Airport dicht. Later werd het luchtverkeer er op be perkte schaal hervat. Een jmssagiersschip van ruim, 22000 ton van P. and O.-line, dat Dins dagavond met duizend personen aan boord van Tilburi/ was vertrokken naar Australië ging bv Gravesend voor anker wegens de dikke mist. (United Press). Het bondscongre3 meent, dat de mi nister van soeiale zaken en volksge zondheid hiertoe op zo kort mogelij ke termijn een dienovereenkomstige aanwijzing zou dienen te geven aan het college van rijksbemiddelaars. Een eventuele koppeling van deze karakterverandering van de richtlij nen aan het resultaat van het thans bij de SER aanhangige onderzoek naar de „ruimte" acht het congres in zijn resolutie met name ter be scherming van een juiste uitvoering van de differentiatiègedachte en om der tijdswille niet aanvaardbaar. Ten slotte wordt in deze resolutie een duidelijke principiële uitspraak van de regering thans alleszins wenselijk geacht ter bespoediging van de ver werkelijking van de door de SER ge dane voorstellen met betrekking tot de wijzigingen in de juridische vorm geving van de loonpolitiek. Sigarenfabrikanten contra de grossiers Oneens over handelsmarges Het sigarenkartel cn de vereniging van sigareugTossicrs zjjn het samen niet eens over de handelsmarges. De grossiers verlangen een hoger winst percentage en het sigarenkartel heeft dit afgewezen. Het secretariaat van het sigaren kartel meent, dat de sigarenprijzen zo laag mogelijk moeten blijven om de afzet nog verder op te voeren. Daarvoor Is het sigarenkartel opge richt en daarom moeten ook de han delsmarges beperkt blijven. De huidige regeling werkt volgens het kartel overigens voor de gros siers nog niet zo slecht. Het prijsbe leid van de industrie heeft tot ge volg, dat er steeds meer sigaren wor den gerookt en daarvan profiteren natuurlijk ook de grossiers. Door al lerlei omstandigheden steeg hun bru to winst sinds 1952 met 53 J procent. Dinsdagmiddag heeft HM. de Konin gin de Lek-d,umwaterleiding te Berg ambacht officieel in gebruik gesteld- Na de ingebruikstelling heeft H.M. een filter bezichtigd en vervolgens heeft de Koningin een rondgang ge maakt door de laboratoria en de ma- chinekainer. Tijdens deze rondgang heeft de hoge gast in een van de labo ratoria door een microscoop gekeken, waarmee men het water op bacteriën onderzoekt. Prof. Gerbrandy toch op A.R.-candidatenlijst De Kamerkieskringen Amsterdam en Dordrecht van de A.R. party heb ben prof. mr. P. S. Gerbrandy weer op de voorlopige candidatenlijst ge plaatst, nadat het centraal comité van de A.R. kiesverenigingen had be sloten deze staatsman niet meer vooi een candidatuur in de nieuwe Tweede Kamer in aanmerking te doen komen. Als overweging zou hebben gegol den de omstandigheid dat prof. Ger brandy de 70-jarige leeftijd reeds heeft bereikt. Uit leden van de bovengenoemde kieskringen heeft zich een „comité P. S.G." (de initialen van prof. Gerbran dy) gevormd met het doel, een actie te beginnen teneinde prof. Gerbrandy van een eervole plaats op de A.R. lijst te verzekeren". Als voorlopig secre taris van dit comité treedt, op mr. E. J. de Roo, Milletstraat lb, Amster- dam-Z. Chaos en ordeOmringd door een ware modderpoel, veroorzaakt door de ploegende banden der zware vrachtauto's, rijst in Goes West het fraaie derde Hervormde schoolgebouw op, dat door zijn bijzondere architec tuur de aandacht ten volle waard is. (Foto P.Z.C.) SCHAT VAN MINERALEN ONDER HET IJS Met 1800 man wil hij permanente nederzetting tot stand brengen De 67-jarige admiraal Richard E. Byrd is dezer dagen per vliegtuig van San Francisco naar Nieuw-Zeeland vertrokken om zich bij de „operatie Diepvries" te voegen, de eerste espe ditie van de Verenigde Staten die tot doel heeft, in de Antarctische gebie den een permanente nederzetting te vestigen. De espeditie telt 1800 man, waaron der de zoon van de poolonderzoeker luitenant Richard E. Byrd jr. De tocht, die Byrd thans gaat onder nemen, is zijn vijfde espeditie naar de Zuidpool. „Door deze tocht hopen wij een permanente nederzetting te kun nen vestigen", verklaarde Byrd, Hij deelde mee, dat een groot aantal landen, o.a. de Sowjet-Unie, Groot- Brittannië, Frankrijk en Austra lië, voornemens zijn in verband met het „geophysisch jaar" 1957 1958 aan de Zuidpool bases in te richten. Byrd verwacht, dat veer tig zulke nederzettingen zullen worden gevestigd. De Verenigde Staten zullen er vijf of zes inrich ten, o.a. een aan de geografische Zuidpool. Vrouw kan weer zien na dertig jaren blindheid Moeder had kinderen nooit aanschouwd Na dertig jaar verscheurde de me dische wetenschap de sluier der duis ternis, en gaf het daglicht terug aan Beatrice Blundel te Whitestable in Engeland.. 44 jaar oud, echtgenote en moeder van vier kinderen, die zij nog nimmer aanschouwd had. Veertien jaar oud was Beatrice, toen zij tijdens het spelen het hoofd tegen een muur stootte. Alles werd zwart om haar heen. Ook in de jaren daar na drong een enkele maal hoogstens een glimp van licht tot haar bewust zijn door van werkelijke beelden was ";en sprake meer. Zij ging naar een blindenschool en daar leerde zij haar latere echtgenoot kennen, die van kindsbeen af slecht zien kon. Voor het eerst ontwaakte de hoop weer bij mrs. Blunden, toen haar dok- haar anderhalf jaar geleden naar een oogchirurg zond. Deze plantte het hoornvlies van een overle dene over op haar rechteroog. Toen het verband verwijderd werd. was de duisternis verdreven, mrs. Blunden wist dat zij weer zou kunnen zien. Het linkeroog zal op dezelfde wijze behandeld worden. OOK SORGE MAAKTE FATALE FOUT (1) Wist Rusland, dat Japan aanval op Pearl Harbour ging doen Welingelichte kringen in Washing ton verklaarden, dat de nieuwe tocht van Byrd ten dele het doel heeft, Ame rikaanse rechten in die gebieden te be schermen. Drie jaar zal de expeditie duren. Men moet er volgens dezelfde kringen in Washington niet uit aflei den, dat de Verenigde Staten beslo ten hebben, op korte termijn aan spraak op Poolgebieden te maken. Rechten De Verenigde Staten zullen echter de rechten, die zij verworven hebben door de voorafgaande Amerikaanse expedities naar het Zuidpoolgebied, door de nieuwe pool-expeditie be schermen voor het geval zij tenslotte mochten besluiten, aanspraak op Zuid poolgebied te maken. Een speciale werkgroep, die door de Amerikaanse regering was ingesteld, verstrekte verleden jaar de aanbeve ling, dat de Verenigde Staten aan spraak op Poolgebied zouden maken. President Eisenhower wees dit van de hand, waarbij geen redenen werden opgegeven, maar naar wordt aangeno men wilde de president de gevoelens ontzien van zeven bevriende mogend heden, die reeds aanspraak op Ant arctische gebieden maken. Terwijl de Verenigde Staten nog geen aanspraak op Poolgebied hebben gemaakt, erkennen zij ook andere aan spraken niet en behouden zich alle rechten voor Admiraal Byrd zelf is een warm voorstander van 'n Amerikaanse aan spraak op Poolgebied geweest, Vol gens Byrd hebben de Verenigde Sta ten ten onrechte nagelaten, aanspraak op een deel van de poolstreek te ma ken. Hij beschouwd de antarctis een schatgroeve voor mineralen, o.a. olie, koper, zilver, molybdenum, ijzer, goud en uranium. „Met de nieuwe mijnbouw-techniek en wellicht met behulp van atoom energie om sneeuw en ijs te doen smelten zouden wij die verborgen rijk dom kunnen bereiken", aidus Byrd. (United Press). Vlag voor Prinses Beatrix. Bij K.B. is een onderscheidingsvlag voor H.K.H. prinses Beatrix vastge steld. De vlag is langwerpig van voi-m en oranje van kleur; de hoogte be draagt 5/6 van de lengte. Verder is het doek driehoekig uitgesneden over een derde van de lengte van de vlag. De vlag is in vier vlakken verdeeld door een staand vierarmig kruis van Nassau's blauw, ter breedte van een vijfde van de hoogte der vlag, terwijl het midden van het kruis op 5/12 van de lengte van de vlag ligt. In het midden van het ~uis be vindt zich een medaillon van oranje kleur, waarop het Koninklijk is geplaatst. Het schild wordt gedekt met de Koninklijke kroon. In het bo venste vlak rechts bevindt zich een jachthoorn van azuur, beslagen met zilver. Oranje iin het onderste vlak links is een roos van keel geplaatst, die geknopt en gepunt van goud is (Lippe). Zeven weken voor de Japanse aanval op Pearl Harbour fladderden wat papiersnippers uit een auto, die met grote vaart ln het nachtelijk duister van Tokio naar de kust reed. De snippers werden naar buiten geworpen door dr. Richard Sorge, misschien de grootste spion die ooit geleefd heeft, nadat hy zich de boodschap ln het hoofd had geprent. Maar naast hem zat zyn eerste en fatale fout: de mooie zangeres en danseres Kyomi, aan wie door de Japanse contra-splonnage was opgedra gen Sorge in haar netten te verstrikken. In zyn chalet aan de kust vroeg Sorge aan Kyomi een maaltijd klaar te maken terwijl hij een boodschap zou gaan doen. In een skiff roeide hij naar een vissersboot, die een krach tige radio-installatie bezat waarmee Rusland bereikt kon worden en hij gaf de radio-telegrafist van zijn com plot, Max Klausen, een booscbap voor het Kremlin af. Vervolgens keerde hij naar het cha let en naar Kijomi terug. Maar terwijl hij weg was had Kyomi haar supe rieuren Ingelicht waar de snippers zo ongeveer gevonden konden worden. Toen de dag aanbrak werd drie maal hard op de deur geklopt. Sor ge deed zelf open. Kolonel Osakl, hoofd van de splonnagedienst, en twee andere mannen stapten bin nen. Zonder een woord te spreken overhandigde Osald aan Sorge een vel papier waarop de verscheurde boodschap geplakt was, die Sorge de vorige avond had weggeworpen. De boodschap luidde: „Waarschijn- 1 ijk op 6 November, bij aanbreken van de dag, valt Japanse luchtmacht van af vliegdekschepen Amerikaanse ma rl. e te Pear! Harbour aan. Bron be trouwbaar. Joe". Het fantastische verhaal van de spi- onnagegroep Sorge, waarvan het op treden van betekenis voor de geschie denis is geweest, wordt thans verteld in „De man met drie gezichten" (uit gegeven door Evans), van Hans-Otto Meissner. die tweede secretaris van de Duitse ambassade te Tokio is ge weest. Sorge accepteerde zyn ontmaske ring door kolonel Osaki kalm. Zyn laatste en belangrijkste boodschap was verzonden, of misschien toch niet? Er zyn geen bewijzen van dat Stalin vooraf op de hoogte is geweest van de actie Pearl Harbour, of dat hij die inlichting aan president Roosevelt heeft doorgegeven. Twist In het Amerikaanse rapport over de groep Sorge, dat is opgesteld door gen.-majoor Charles Willoughby, chef van de inlichtingendienst van gene raal Douglas MacArthur, impliceert dat Sorge en Klausen getwist hebben tijdens hun laatste ontmoeting en dat Klausen geweigerd heeft de bood schap te sturen. Voor de strop zich om zijn nek sloot heeft Sorge beweerd dat zijn boodschap gestuurd moet zijn, omdat Klausen het niet gewaagd zou hebben hem achter te houden. Maar Klausen. die na de oorlog uit esn Japanse gevangenis ontslagen is, is thans vermoedelijk in Rusland en zijn lezing is dus niet beschikbaar. Op Formosa wordt gestreden tegen -'/■ •■■■■'en du- lin nr-.uul hebben op de ijstplanljes op de relden. Om zo miii mogelijk van het kostbare voedsel verloren te laten gaan wor den de velden besproeid met een in- 8ectendodend gif.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5