Kamer besluit tot uitbreiding van het aantal leden Bezorgdheid in West-Berlijn over nieuwe Russische taktiek KLANKBORD DELTAPLAN VAN INVLOED OP ROTTERDAM'S ONTWIKKELING DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.V.D. VERKLAARDE ZICH ERTEGEN Het Wereldgebeuren. Tweede Kamer met 150 en Eerste Kamer met 75 afgevaardigden (Van onze parlementaire redacteur) Met 75 tegen 6 stemmen heeft de Tweede Kamer Woensdagmiddag de wetsontwerpen aangenomen, die de bepalingen in de Grondwet omtrent het aantal Kamerleden zodanig wijzigen, dat het aantal Tweede Kamerleden in het vervolg 150 in plaats van 100 en het aantal Eerste Kamerleden 75 in plaats van 50 zal bedragen. De heer Tilanus (CH) waagde een poging om de getallen op respectievelijk 125 en 63 te brengen, doch liy trok zijn desbetreffende amendement in, toen hem bleek, dat er geen meerderheid voor te vinden was. Hoewel de minister van Binnenlandse Zaken de beide wetsontwerpen aangenomen kreeg alleen de VVD was ertegen is hy er toch niet helemaal zonder kleerscheuren afgekomen. Op aandrang van prof. Romme van de KVP had de minister een nota in gediend, om het slot van het vijfde additionele artikel, dat bepaalde, dat de politieke partijen candidatenlijs- ten met dertig in plaats van hoog stens twintig namen mogen indienen, Bekend nummer verdwijnt Het bekende nummer K .9.9.9.9 van de auto, waarin de Commissaris der Eo- ningm in Zeeland over de Zeeuwse wegen reed, is verdwenenJhr. De Casembroot heeft thans een nieuwe auto te zijner beschikking, die voor zien is van het kentelcen NK J/2 - 00. (Foto's P.Z.C.) PARADIJS. Voordat hij naar de Zuid pool vertrok, hield de beroemde admi raal Richard E. Byrd dezer dagen een praatje voor de Amerikaanse radio. Hij heeft daarin iets onvoorzichtigs gezegd: „De Amerikaanse nederzet ting van onderzoekers op de Zuidpool is de vredigste plaats ter wereld, want er zijn geen vrouwen. Ik ben blij, dat ik er weer heen ga". Toen hij op weg naar dat „paradijs zonder Eva" met zijn vliegtuig landde op de luchthaven Texas, stond daar een aantal allerbe- valligste Amerikaanse dametjes met borden, voorzien van opschriften als „De admiraal is onrechtvaardig" en „Admiraal Byrd, kijk nog eens Maar de admiraal liet zich niet lijmen. DREIGEMENT. Bij de emigranten familie Jens Muller in Konigslatter (Duitsland) kwam een kaartje van de vreemdelingenpolitie binnen. Of Jens Muller zich onmiddellijk wou la ten inschrijven, anders kon hij tot maximaal zes weken gevangenisstraf worden veroordeeld. De vader van Jens schreefterug, dat die gevange nisstraf dan twee keer zo lang zou zijn, als Jens nu oud was. „En is er wel een cipier deskundig genoeg om hem telkens een luier aan te doen?" Jens is drie weken geleden geboren... INSPECTIE. Een felle brand woedde gisteren in een bar op Times Square in New York. De schade bedroeg 20.000 dollar. Een brandweercom mandant en twee brandweerlieden werden ernstig gewond. De oorzaak: een man had door een lucifer aan te steken willen controleren, of de uit stalling van whiskey wel brandvrij was. Hij deed dit In zijn functie van brandweerinspecteur. te schrappen. De Kamerleden hadden deze nota van wijziging echter amper op hun lessenaar, toen minister Beel haar al weer introk en mededeelde, dat hij het amendement van de heer Romme, dat dezelfde strekking had, overnam. Hy gaf te kennen, dat hy een incidentele aanvulling van de Kieswet zou bevorderen, waardoor de bepaling van het slot van het vijf de additionele artikel van de Grond wet direct in de Kieswet wordt ge bracht. Dit was trouwens van het be gin af de bedoeling van prof. Rom me geweest, omdat de politieke partijen dan de in het volgende voor jaar hun lange candidatenlijsten met het oog op de aanstaande uitbreiding van de Tweede Kamer kunnen indie nen. Prof. Oud van de WD verklaarde vóór de stemming over de wetsont werpen, dat zijn fractie tegen was, doch dat hij geen hoofdelijke stem ming zou vragen. Met een eenvoudige aantekening wilde hij genoegen ne men. Vóór viering 5e Mei. De Tweede Kamer heeft zich ook uitgesproken, dat de viering van de vijfde Mei ieder jaar als natio nale feestdag dient te worden be vorderd, dat daartoe zoveel moge lijk het stilstaan van de arbeid van het overheidspersoneel wordt vereist en dat de regering derhal ve de maatregelen behoort te tref fen, die een waardige herdenking en een algemene viering mogelijk maken. Zij nam namelijk met 51 tegen 30 stemmen een motie van de heer Koer sen (KVP) aan, waarin deze opvat ting was vastgelegd. Tegen deze mo tie stemden alleen de AR en de CHU, benevens tien leden van de fractie van de KVP. Aan de beslissing over de motie- Koersen was de verwerping van een soortgelijke motie van de heer Scheps (PvdA) voorafgegaan. Vóór deze mo tie verklaarden zich 30 leden al leen de PvdA en de CPN en er te gen 51 leden. Atoomenergie. Met alleen de stemmen van de communisten tegen werd het verdrag goedgekeurd, dat op 18 Juli jl. tus sen Nederland en Amerika gesloten is over de samenwerking betreffende het niet-militair gebruik van atoom energie. De overeenkomst stelt ons land in staat een reactor te bouwen voor de testing van materialen en voldoende- hoeveelheden splijtbaar materiaal ter beschikking te stellen, om deze reac tor doorlopend in bedrijf te houden. Bovendien voorziet het verdrag in de levering van zwaar water en in de verlening van bijstand bij de op leiding van daarvoor in aanmerking komende Nederlanders in de techniek ken met een grote neutronenflux. Op verzoek van de heer Ruygers van de PvdA zegde de minister zon der portefeuille, mr Luns, verbonden aan het departement van Buitenland se Zaken, de overweging toe van de indiening van een uitvoerige nota over de oetekenis van de atoomener- giev oor ons land. Uitgebreid wegenplan In het centrum van Rotterdam en in de naaste omgeving is ruimte ge reserveerd voor het parkeren van 12.000 auto's, vertelde Woensdagmid dag de wethouder van openbare wer ken, de heer J. Meertens, in de ver gadering van de gemeenteraad tij dens de behandeling van de ontwerp begroting voor 1956. De toegangsweg van Den Haag baart de meeste zorg en er bestaan reeds plannen voor een parallelweg van Den Haag naar Vlaardingen, die via een tunnel aan sluiting geeft naar België. Verder zal er ten Oosten van Rotterdam een oeververbinding moeten komen, zodat de wegen van Dordrecht en Utrecht naar Rotterdam verbonden kunnen worden. Er zal ook een verbinding komen buiten Rotterdam om tussen de we- ;en Utrecht-Rotterdam en Den Haag- lotterdam, alsmede de laatste weg met een weg via de Spaanse polder naar Hoek van Holland. Bij Gorinchem zal gelegenheid worden geschapen om over de rivier te komen voor het verkeer van het Zuiden naar Utrecht en Amsterdam. Volgend jaar hoopt Rotterdam, al dus de wethouder, de bouw van haar gedeelte van de weg naar de Zuid- Hollandse eilanden aan te vangen. Ook de provincie overweegt in 1956 de uitvoering van haar deel. Grote waterschade in Schevenings Kurhaus Volgens brandweerdeskundigen is de brand, die in de nacht van Dins dag op Woensdag in het Kurhaus te Scheveningen uitbrak en die in korte tijd was bedwongen, ontstaan door kortsluiting in de ijskast van de keu ken op een tussenverdieping tussen eerste etage en begane grond. In het deel waar de brand woedde logeerden geen gasten. De waterschade is zeer groot, doordat een buis van de wa terleiding is doorgesmolten. Het Deltaplan zal ongetwyfeld van invloed zijn op de verdere ontwikke ling van Rotterdam. Op dit ogenblik is er geen sprake van een stormstuw in de Nieuwe Waterweg. Of deze er tenslotte wel of niet zal komen is een vraag, die aan de orde komt, wanneer de studie over dit probleem beëindigd zal zijn. Een voorstel om onder de Nieuwe Maas een tram-tunnel aan te leggen zal deze maand het college van B. en W. bereiken. In de openbare sector dus niet het gebied van de woningbouw wachten bouwwerken ten bedrage van 52 millioen gulden op rijksgoed keuring. De Nederlandsche Economische Ho geschool heeft plannen om een nieuw gebouw naast de Coolhaven te vesti gen. Rapportagekwestie inzake de West Geen inlichtingen meer. De beheersschapsraad van de Ver enigde Naties heeft in een veelvuldig gewyzigde resolutie het Nederland se standpunt goedgekeurd, dat Ne derland voortaan geen verslag meer behoeft uit te brengen aan de Ver enigde Naties over Suriname en de Nederlandse Antillen. De commissie hoorde Woensdag de Nederlandse vertegenwoordiger en de premiers van Suriname en de Ne derlandse Antillen, die bevestigden, dat de twee gebieden thans gelijk gerechtigde deelgenoten van Neder land zrjn en dat dientengevolge niet meer de verplichting bestaat, inlich tingen te verstrekken. Met 18 tegen 10 stemmen bij 27 onthoudingen verenigde de commis sie zich met het door hen tot uit drukking gebrachte standpunt. Minister Staf eindigde de besprekingen in Amerika De Nederlandse minister van defen sie, de heer C. Staf, heeft Dinsdag middag zijn besprekingen op het Ame rikaanse ministerie van defensie af gesloten door een gesprek met zijn collega, Charles E. Wilson, en andere hoge autoriteiten. Hoewel Amerikaanse autoriteiten uiteraard voorzichtig zijn in hun uit latingen over het succes van minister Stafs besprekingen, geloven zij dat de Nederlandse minister en de hoge Amerikaanse autoriteiten een basis hebben opgesteld voor N.A.V.O.-pro- gramma's na 1956, welke besproken zullen worden op de zitting van de N.A.V.O.-raad die medio. December in Parijs zal gehouden worden. Vulkaan-uitbarsting op Kamsjatka Een vulkaan op het schiereiland Kamsjatka in Oost>Siberië" is, na honderden jaren „slapende" geweest te zijn, tot uitbarsting gekomen, al dus heeft radio-Moskou bekendge maakt. De vulkaan, de Bezymkanny, is sinds vijf dagen in werking en sto'ot zijn as tot tien kilometer hoogte de lucht in. (United Press). Deze foto toont Faure achter de mi crofoon, terwijl hij van de regerings- banlc af de aanvallen van de Nationa le V erg adering op zijn beleid pareert. Noorwegen wil geen N.A.V.O. wapens meer ontvangen Onderhoudskosten worden te hoog De Noorse regering heeft voor on bepaalde tijd de levering van wapens uit Amerika en andere Xavo-landen aan Noorwegen stopgezet, omdat het land het onderhoud van het reeds ont vangen materieel niet bekostigen kan, zo werd Dinsdag bekend gemaakt. Volgens een Noors, aan handel en scheepvaart gewyd orgaan heeft K. Himle, een functionaris van het mi nisterie van defensie, gezegd, dat de Koninklijke Noorse luchtmacht af ziet van plannen voor drie nieuwe escadrilles en dat de vloot, de kust- artillerie en het leger „in soortgelij ke posities verkeerden". „We hebben zoveel waardevolle uitrustingstukken ontvangen dat het onderhoud thans een ernstig econo misch vraagstuk is geworden en dat we gedwongen zijn geweest de afleve ringen te beperken". Navo-waarnemers wezen er op, dat de Noorse stap genomen is nadat En geland de opleidingsperiode voor dienstplichtigen verkort heeft en Frankrijk aan zyn Navo-troepen een heden onttrokken heeft om ze naar Noord-Afrika te kunnen sturen. De Amerikaanse generaal Alfred M. Grünther, commandant van de Shape, heeft op 11 October j.l. de de fensie-ministers van de Navo nog voorgehouden, dat hq, tenzy het Wes ten de defensieplannen van de Navo doorzet, de Westerse veiligheid in de toekomst niet waarborgen kan., (United Press).1 Eis van K.N.I.L.-militairen opnieuw verworpen Het Haagse gerechtshof heeft Woens dagochtend het vonnis van de Haagse rechtbank van 12 Mei 1953 bekrach tigd, waarbij de eis van de stichting „Omink" opeising militaire inko mens krijgsgevangenen tegen de staat der Nederlanden voor uitbeta ling van de militaire inkomsten der militairen van het voormalige K.N.I.L. over de periode van de Japanse krijgs gevangenschap werd ontzegd. WESTEN MOET PROTESTEREN Bij Koninklijk Beshlit is een onder scheiding svlag voor H.K.H. Pri7ises Beatrix vastgesteld. De vlag is lang. werpig van vorm en oranje van kleur. Het staand vierarmig kruis is van Nassaus blauio. Het medaillon in het midden is oranje en daarop is het ko ninklijk wapen geplaatst. Het schild loordt gedekt met de koninklijke kroon. In het bovenste vlak be vindt zich een jachthoorn van azuur, beslagen met zilver, (oranje), in het onderste vlak links is een roos van keel geplaatst, die geknopt en gepunt goud is (Lippe). Oost-Berlijn zou niet langer bezette sector zijn Alfred Neumann, de eerste secretaris van de Berlijnse communistische partij, heeft Woensdag verklaard, dat de positie van West-Berlijn als een Westelijke basis niet getolereerd kan worden en dat de tijd zal komen wan neer de communisten de gehele stad in handen zullen hebben. Naumann's verklaring, die volgde op het Dinsdag door de Sowjet-Russische commandant van Berlijn, generaal majoor P. A. Dibrova, ingenomen standpunt, dat Oost- Berlijn niet langer een bezette sector van de stad is, omdat Oost-Duitsland souverein is geworden, heeft in West-Berlijn een geprikkelde stemming ver oorzaakt. Neumann's scherpe verklaring was vervat in een boodschap aan het stads bestuur van Oost-Berlijn, ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de splitsing van Berlijn. In Bonn staken naar aanleiding van de nieuwe situatie in Berlijn vertegenwoordigers van de drie Westelijke mogendheden de hoof den bij elkaar in de Amerikaanse ambassade, onder leiding van de Ameri kaanse ambasadeur, James B. Conant. West-Berlijnse krantenberichten wi spiegelden Woensdagmorgen de be zorgdheid van de West-Berlijners. De „Morgenpost" schreef: „Wij zijn er van overtuigd, dat niet alleen Wash ington maar Parijs en Londen hier niet achter zullen staan. De regeringen van de Westelijke mogendheden moeten nu tonen hoeveel belang zij bij Ber lijn hebben. Het gaat niet alleen om de Berlijners, het gaat om de vrijheid zelf. Indien dit wordt geaccepteerd zal Berlijn niet slechts zijn verdeeld in ,twe^ helften, maar in twee stukken worden gescheurd. Dan zouden wij geen sector-grenzen hebben maar in ternationale grenzen in Berlijn. Dit is een eenzijdige schending van een vier- mogendhedenovereenkomst, die door geen der betrokkenen mag worden aanvaard." De conservatieve „Tag- spiegel" 'drong aan op opheldering en gewaagde van een ernstige gebeurte nis. De Westberlijnse gemeenteraad is Woensdagavond in spoedvergadering bijeengeko men om de kwestie te be spreken. Burgemeester Suhr reist van daag naar Bonn voor overleg met bondskanselier Adenauer en de Ame rikaanse ambassadeur, Conant. Na de spoedzitting van Woensdag avond verklaarde het Westberlijnse stadsbestuur te verwachten, dat de re geringen van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten onmiddellijk stap pen znllen ondernemen in Moskou om een verandering in de huidige status van Berlijn te voorkomen. Het bestuur protesteerde verder te gen de Russische verklaring dat Oost- Berlijn de hoofdstad van Oost-Duits- Duitsland en niet langer een bezette sector van Berlijn is. Enige geallieerde hoge functionaris sen in West-Berlijn verklaarden te ge loven, dat, tenzij het Westen duidelijk laat uitkomen, dat het geen eenzijdige opzegging van de vïermogendheden- statns van Berlijn zal erkennen, de Russen wellicht aangemoedigd zullen worden te proberen of zij de Weste lijken uit West-Berlijn kunnen verdrij ven. (United Press). Louis en Jim Daar klinkt „ergens ter wereld" saxofoonmuzlek in een propvol le zaal. Wild is het rhytnme, virtuoos de melodie. Op het eind van het nummer een enthousiast, dank betuiging van 't merendeels jeugdi ge publiek: handgeklap en voetge- stamp. nu en dan door schr:". gefluit overstemd. Louis Armstrong, die daar met zijn trompet in het licht van de schijnwerpers staat, maakt de gebruikelijke buiging en hij wijst op het orkest dat hem begeleidde, en dat óók tot het welslagen bijgedragen heeft. Op zijn tournee door vele lan den is dit tafereel elke avond onge veer hetzelfde. De toeschouwers mo gen Eskimo's zijn of het publiek van een nachtclub in Parijs, cowboys uit de Amerikaanse veeteeltgebieden of inwoners van Cairo: het succes is bij voorbaat verzekerd. Deze man be drijft, om het met de Baltimore Sun te zeggen, culturele penetratie met 'n grote J, de J van Jazz. Men moet de dienst niet onderschatten, die hij zo aan zijn land bewijst. Armstrong is niet alleen een bijzonder musicus over wiens genre uiteraard óe sma ken verschillen, hij is niet alleen maar een neger. Hij is vooral ook een Amerikaan Als deze Amerikaan door zijn ei gen Amerika reisde, had hij tot- nutoe een spoorwagon of een busdeel voor hem en zijn rasgenoten apart. Een Amerikaanse bijnaam voor neger is: Jim Crow. En die spe ciale negerwagons heten Jim Crow cars. Deze wagons zijn in het Zuide lijk deel van de Verenigde Staten heel gewoon. Men vindt daar ook afzon derlijke wachtkamers voor blanken en voor kleurlingen. „Gescheiden, maar gelijk" is de leuze, waarvan- de autoriteiten uitgingen wanneer ze dergelijke maatregelen namen. Deze stelling werd voor het eerst uitge sproken door het Opperste Gerechts hof van de Verenigde Staten en wel in 1896. Zij betrof toen speciaal een rechtzaak op het gebied van het ver voerswezen, maar werd toegepast op allerlei ander gebied, onder meer ook op dat van het onderwijs. Ook de schoolkinderen waren volgens de wet gelijk, maargescheiden. Aan die stelling nu wordt sloop werk verricht door het huidige Amerikaanse Opperste Gé- rechtshof. Sloopwerk kan soms nodig zyn in het kader van de opbouw. En de meeste Amerikanen vinden terecht dat de uitspraken van het Opperste Gerechtshof over het „negerpro bleem" inderdaad een opbouwend ka rakter hebben. Op 31 Mei van dit jaar heeft het Opperste Gerechtshof met eenparigheid van stemmen bepaald, dat de scheiding tussen blanke en ne- gerkindertjes op openbare scholen „binnen een redelijke tijd" moet wor den beëindigd. En de 64-jarige opper rechter Earl Warren, een (Republi- i keinse) democraat in hart en nieren die het besluit voorlas, hoopte op een spoedige algehele uitvoering van deze uitspraak. Weliswaar is tegen deze beslissingen toen in de Zuidelijk Sta ten krachtige oppositie gerezen, maar het besluit stond als een paal boven de poel van de rassenwaan, waarin verscheidene blanken in de Zuidelijke' staten rondzwemmen. Dat het neger- vraagstuk nog brandend is, bleek twee weken geleden, toen een leken- onderwijzeres in Erath (Louisiana) door twee vrouwen werd afgeranseld omdat zrj op een R.K. (dus niet-open- bare) school blanke en zwarte jon gelui in één lokaal tezamen les gege ven hadMaar Earl Warren en zyn acht mederechters gingen intus sen voort op de goede weg en ver klaarden onlangs, wederom eenstem mig, dat niet alleen de scholen, maar ook de openbare parken, sportvelden en zwembaden voor beide rassen zon der afscheiding openstaan.. Dat deze rechterlijke beslissingen hun weerklank niet missen, bleek op het eind van de vorige week, toen de Commissie voor de handel tussen de staten onderling vaststelde, dat ook de scheiding van blanken en negers in treinen, bussen en wachtkamers niet in overeenstem ming is met de grondwettige rechten van alle Amerikanen. Het zal wel heel wat voeten in de aarde hebben, voordat het samenrei- zen van mensen van verschillend ras door iedereen wordt geaccepteex-d. Er is al direct een lastig probleem: de uitspraak van deze commissie geldt namelijk alleen voor het verkeer tus sen de staten, maar hoe moet het met de voertuigen, die in één staat blijven? Worden daar de gescheiden compartimenten gehandhaafd? Mis schien voorlopig wel. Voorlopig. Maar het valt te verwachten, dat ook daar de redelijkheid en de menselijkheid het zullen winnen. Vooral door toe doen van het hoogste rechtscollege van de V.S. wordt op dit gebied steeds vooruitgang geboekt. Binnen afzienbare tijd zal ..ambas sadeur" Louis Armstrong niet meer naar een Jim Crow car behoeven te zoeken. OPPERRECHTER WARREN ..voor „gemengd" zwemmen.. In de gehoorzaal van de Asnletenkapel te Amsterdam ts aan prof. dr. F. Zernike, hoogleraar in de theoretische natuurkun de aan de rijksuniversitiet te Groningen, de gouden Snelliusmedaille van het "ge nootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde uitgereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3