PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Faure treedt niet af maar besluit Assemblée te ontbinden Hechtere samenwerking nodig voor doeltreffende propaganda BILT DJAKARTA VOORNEMENS OM VAN KRIEKEN VRIJ TE LATEN Vandaag... Ï98e Jaargang-No. 282 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer, Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent Hut. VUssingen. Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. I WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van f I.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C„ Middelburg. VOOR HET EERST SINDS 1877 Breuk met de radicaal- socialistische partij De door de Nationale Vergadering verslagen regering-Faure heeft Woensdagavond besloten tot ontbinding van de Assemblée. Dit besluit heeft tot gevolg, dat krachtens de grondwet over tenminste twintig en ten hoogste dertig dagen algemene verkiezingen zullen worden gehou den. Het ontbindingsbesluit viel in een stormachtige kabinetszitting, die meer dan drie uren duurde. Het kabinet besloot niet af te treden, maar gebruik makend van een bepaling in. de grondwet de Assemblée naar huis t^ zenden, die Dinsdag omdat zij geen vervroegde verkiezingen wenste de regering haar vertrouwen had onthouden. Vijf radicaal-socialistische ministers, partijgenoten van de premier, stemden tegen ontbinding van de Assemblée. Donderdag wordt de da tum van ingang van de ontbinding vastgesteld. De regering zal dan ook een verkiezingsdatum bepalen. Vermoedelijk zullen op 8 Januari alge mene verkiezingen worden gehouden. De radicaal-socialistische minister van nijverheid en handel André Mori- ce liep verbolgen weg uit de kabinets zitting, die in het Elysée onder lei- Verontrust Een lezer, die beroepshalve een druk gebruik maakt van de veer diensten over de Westerschelde, •chreef ons een brief, waarin hij zijn verontrusting uitspreekt over de toe komst van deze diensten. „Sinds enige tijd komt in diverse publicaties en ook wel in toespraken in vertegenwoor digende lichamen een grote waarde ring naar voren voor het beleid, dat thans inzake de veerdiensten wordt gevoerd. Terecht, want de vooruitgang en de verbeteringen zijn opvallend! Maar kortgeleden viel een boot uit op de Westerschelde en het gevolg was, dat er stagnatie optrad, die hoewel zij zo goed mogelijk werd opgevan gen weer eens accentueerde, hoe précair de situatie is, zolang er niet meer boten beschikbaar zijn. Vooral nu vaststaat, dat de huur van de z.g. St. Anneke-boten niet doorgaat, is hel van groot belang, dat de nieuwe boten snel beschikbaar komen. Reeds een -jaar is er sprake van twee nieuwe bo ten, maar tot op heden is voor zover mij bekend niet meegedeeld, dat er inderdaad twee nieuwe schepen voor de Westerschelde zullen komen. Wel is destijds bekend gemaakt, dat het rijk één nieuwe boot heeft toegestaan, maar over de tweede tast men hier in Zeeland blijkbaar in het duister. Lijkt het U niet gewenst, dat over deze nieu we boten-affaire eens wat meer licht komt?". Tot zover de brief. Bij informatie te bevoegder plaatse bleek ons, dat inderdaad nog niet vaststaat, of en wanneer de twee de nieuwe boot er zal komen. En de verontrusting van bovengenoemde briefschrijver is daardoor geenszins onredelijk. De ontwikkeling van het verkeer op de veerdiensten over de Westerschelde is zodanig, dat uitstel van elke maatregel, die tot verbete ring kan leiden, verkeerd en onverant woord is. Gesteld, dat het met de bouw van de eerste nieuwe boot mee loopt en gesteld ook, dat de aanleg- inrichtingen aan beide zijden op tijd gereed zijn, dan nog zal het wel tot begin 1958 duren, voordat deze nieuwe aanwinst van de Provinciale Stoom- boótdiensten normaal dienst kan doen. Tot die tijd meet dus gebruik worden gemaakt van het huidig materieel en dat is nu al overbelast. Men mag dus veronderstellen, dat bij ingebruikne ming van een nieuw schip revisie van dit oude materieel dringend noodza kelijk zal zijn, zodat de dan verkregen uitbreiding van de vloot zeker niet gelijk kan worden gesteld met de ca paciteit van het nieuwe schip. Het zal dus dringend nodig zijn, dat van rijks wege zo spoedig mogelijk wordt in gezien, dat voor de Westerschelde niet één, maar twee nieuwe schepen nodig zijn. Deze conclusie ligt voor de hand, want zij is gebaseerd op feiten, op meetbare factoren Maar er zijn hier ook nog onmeetbare factoren in het spel, die voor een onmiddellijke beslissing pleiten en zij zijn van psy chologische aard, Zeeuwsch-Vlaande- ren is door alles wat zich thans af speelt rond de indiening van 't Delta wetsontwerp zich weer eens te meer bewust geworden, van de omstandig heid, dat het gescheiden is van overig Nederland door een brede rivier-arm, die blijkbaar niet kan worden afge sloten. Vandaar ook het herhaald aan dringen op een vaste oever-verbinding in de vorm van een tunnel. Zolang echter niet officieel vaststaat, dat deze verbinding er binnen afzienbare tijd komt en zolang er dus géén sprake is van definitieve plannen in'deze rich ting, zal alles op alles gezet moeten worden om de veerdiensten over de Westerschelde zo perfect mogelijk te krijgen. Het is niet nodig, dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen versterkt wordt in de „achteruitstellings-gedachte" door talmen met beslissingen, die be ter vandaag dan morgen kunnen wor den genomen. „Lijkt het U niet gewenst, dat over deze ï.euvve botcn-aftaire eens wat meer licht komt?" Op deze vraag van onze briefschrijver is slechts één ant woord mogelijk: „Inderdaad! En wel io spoedig mogelijk!" ding van president Coty, werd gehouden. Hij zei: „Wq radicale mi nisters hebben met ons vijven gewei gerd accoord te gaan met het ontbin dingsbesluit van het kabinet. Wij zul len Donderdag bijeenkomen om onze houding te bepalen". De vier andere ministers zijn Maurice Bourges-Ma- noury, binnenlandse zaken, Jean Berthoin, onderwijs, Henry Laforest, strijdkrachten en Gilbert Jules, eco nomische zaken. Sedert 1877. De consequentie ls een breuk tus sen Faure en de radicaal-socialis tische partij. Sedert 1877 is dit de eerste ontbinding van de Assem blée. In 1877 viel het ontbindings besluit In het nadeel van de toen malige premier uit, maar sommi ge waarnemers menen, dat het ontbindingsbesluit van het kabl- net-Faure een les zal zijn voor de vaak grillig handelende Assem blée. Faure's tegenstanders verklaarden eerder op de dag dat een ontbindings besluit verraad aan de grondwet zou betékenen. De premier had voor de kabinetszitting aanving nog een pri vé onderhoud met president Coty, die naar het heet steeds tegenstander van ontbinding Is geweest. Ex-pre- „Volmaakte moord" wordt verder uitgeplozen Verdachte moest pijnlijke vragen beantwoorden Dinsdag was de tweede zittingsdag in het strafproces tegen de 46-jarige tandarts dr. Richard Muller, die er van beschuldigd wordt zijn vrouw te hebben vermoord en haar in zijn auto te hebben verbrand. De pogingen van het openbaar mi nisterie, het liefdeleven van de ver dachte gedurende de laatste twintig jaar ter zitting uit te pluizen, wees de verdachte systematisch van de hand. „Dat hoort niet in het open baar besproken te worden", ant woordde hij steeds. Dr. Muller kon er geen verklaring voor geven, waarom zich in (ie auto een bus met twintig liter benzine bevonden had op de avond, waarop de auto, met mevrouw Müller erin, op een eenzame landweg bij Kaisers- lautern in brand was gevlogen. Ook kon hij niet verklaren, hoe een 8 mm pistool, dat volgens de politie voor 't .ongeluk" in de auto gezien was, la ter in zijn woning was aangetroffen. De zitting van Dinsdag kenmerkte zich door een uiterst beleefde toon, waardoor het geheel meer op een wellevend gesprek tussen rechter en verdachte leek dan op een strafpro ces ter zake van moord. Voor de aanvang van de streekverga dering der Walcherse VVV's werden de congressisten door het Vlissingse gemeentebestuur in het gemeentehuis ontvangen. De foto toont (van rechts naar linksburgemeester mr. B. Kolff van VUssingen in gesprek met mejuffrouw M. Vos, bestuurslid van de VVV Westkapelle, en de heren G. W. OsJcamp, directeur der provinciale VVV, en J. L. Verhagen, voorzitter der Vlissingse VVV. (Foto P.Z.C.) mier Mendès-France en een grote groep andere tegenstanders van Fau re waren blijkens voornoemde verkla ring van mening, dat Faure de grond wet wilde misbruiken om kieshervor- mingen onmogelijk te maken, die de overgrote meerderheid van het Fran se volk wenst. Tot de ondertekenaren van de scherp afkeurende verklaring behoorden Herriot, Queuille, Depreug, Mitterand en Revillon. Voor zijn pri vé onderhoud met Coty had Faure in der haast ook nog een korte bespre king met de ministers Morlce, Ma- noury en Laforest. Even voor de ka binetszitting aanving ontving presi dent Coty schriftelijk het informele oordeel van de voorzitter van de na tionale vergadering Pierre Schneiter, over ontbindingskwesties. Dat ad vies was voorgeschreven door de frondwet. Schneiter overhandigde et persoonlijk. (United Press.) Lijst van Duitse oorlogs misdadigers gepubliceerd Het Nederlandse departement van justitie heeft 'n lijst bekend gemaakt, die een afdoend antwoord geeft op het geweeklaag, dat nu al wekenlang op gaat in nagenoeg de gehele Duitse pers. Het is de lijst met alle namen van Duitsers, die nog in Nederland worden gevangen gehouden. Het zijn er 39, niet meer. Het zijn allen oorlogsmisdadigers, geen krijgs gevangenen of „onschuldigen", die in regelmatige, openbare processen schuldie zijn gevonden en gevonnist werden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Taaie kapitein.. iftS Vijf Bengaalse tijgers heb- ben kapitein Niels Mikkelsen, 52 jaar, deelnemer aan de n Olympische Spelen in Londen, die sedert Maart van dit jaar in een circus werkt, aangeval- len. Hij vroeg vaak toestem- ming in de kooi te blijven ge- durende de dressuur van de vijf 5-jaar oude tijgers. Dinsdag stond Mikkelsen naar het dresseren van de tij- gers door Manfred Benneweis te kijken, toen hij een gebrom van de dresseur als permissie beschouwde de kooi binnen te p gaan. Hij stapte naar binnen en p voor Benneweis in de gaten had wat gebeurde, viel de p grootste der tijgers Mikkelsen aan en sleepte hem door de kooi. De vier andere dieren sprongen 'toen ook op hem af. Zeven adembenemende minu- ten lang bestreden Benneweis en zijn assistent de opgewon- den dieren met zwepen en ten- slotte slaagden zij er in Mik- m kelsen te redden. Uit 16 won- p den bloedend werd deze naar het ziekenhuis gebracht. De doktoren menen dat geen ge- p vaar voor zijn leven bestaat. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Niet minder dan 125.000 kisten met sinaasappelen, citroenen, grape-fruit en mandarijnen, elk met een inhoud van een dertig kg, stonden Woens dag opgestapeld in de veilingshallen van de Rotterdamse Citrusveiling in Rotterdam, toen daar de eerste grote citrus.veiling van dit jaar de z.g. „St.- Nicolaasveiling" werd gehouden. Eisenhower waarschuwde Tsjang Kai Tsjek Geen veto voor Buiten-Mongolië President Eisenhower heeft een waarschuwing gericht tot Tsjang Kai Tsjek in verband met de houding van Nationalistisch China inzake Buiten- Mongolië. Nationalistisch China wil, zoals bekend, zijn veto doen horen wanneer Buiten-Mongolië tot de Verenigde Naties zal toegelaten worden. En die toelating is weer een voorwaarde voor de Russische toestemming voor het toelaten van zeventien andere lan den. In twee speciale boodschappen heeft president Eisenhower zich nu tot de generalissimo gewend en daar bij heeft de president er op gewezen, d'-t Nationalistisch China zijn posi tie in dc V.N. ernstig zou verzwak ken, indien het de toelating van Bui ten-Mongolië door een veto zou ver hinderen. De president heeft ook be toogd dat de V.S. tegenstanders zijn van het gebruik van het veto met het doel te verhinderen dat dit land lid wordt van de V.N. (United Press). Prinses Wilhelmina Van mej. J. Geldens, particulier se cretaresse van H.K.H. prinses Wilhel mina, werd vernomen, dat prinses Wilhelmina met het klimmen der ja ren zich zeer zal moeten beperken wat betreft de vermoeienis, die het vieren van het Kerstfeest medebrengt. RAMELAN MAAKT VORDERINGEN Nog geen beslissing over de plaats van conferentie De Nederlandse politieman Van Krieken Is naar Djakarta overgebracht om door het bureau van de procureur-generaal te worden verhoord, zo meldt United Ptbsb uit Djakarta. Het Indonesische nieuwsagentschap An- tara heeft gezegd dat Van Krieken uit Makassar daarheen gevoerd was, sedert hij in Indonesische handen geraakte. Van Krieken heeft herhaaldelijk bezoeken gebracht op het bureau van de procureur-generaal, hoewel zijn verblijfplaats nog steeds niet precies bekend gemaakt is. Nederlandse kringen zijn vo. vertrouwen dat de Indo nesiërs het voornemen koesteren Van Krieken in vrijheid te stellen. De Nederlanders zeggen dat hij in Nederlands Nieuw-Guinea ontvoerd werd maar de Indonesiërs beweren dat hij In Oost-Indonesië „geïnfiltreerd" is, waar het leger hem heeft verrast. Van Kriekens vrijlating met een gezamelijke verklaring ge paard zal gaan uit een oogpunt van „het redden van het gezicht", waar door beide partijen vrijuit zullen gaan. Mocht men bij het opstellen van een dergelijke verklaring op moeilijkhe den stuiten dan zou dit kunnen lei den tot een vertraging van Van Kriekens uiteindelijke vrijlating. Mr Oetoyo Ramelan zal zijn be sprekingen met de Nederlandse rege ring voortzetten en de Indonesische regering verwacht, dat deze bespre kingen tegen het einde van deze week zullen zijn beëindigd. Dit is in Dja karta meegedeeld in een communiqué dat werd verstrekt na de Dinsdag avond begonnen zitting van het In donesische kabinet, die vijf uur duur de. STREEKVERGADERING WALCHERSE V.V.V.'s Congressisten werden ontvangen door Vlissings gemeentebestuur De Woensdagmiddag in het Strandhotel te Vlissingen gehouden jaarlijk se streekvergadering der Walcherse WV's heeft minstens één belangrijk aspect doen blijken: de plaatselijke verenigingen op een eiland moeten ko men tot een nog meer doelbewuste samenwerking om de beschikbare gel den voor propaganda op zo doelmatig mogelijke wijze te besteden. Daartoe is het zeer gewenst, dat ook de gemeenten een bijdrage leveren aan de lo cale verenigingen. De mogelijkheden daartoe zullen onder ogen gezien wor den. Het voorstel hiertoe van de heer J. L. Verhagen vormde het sluitstuk van een interessante toespraak, die werd gehouden door de di recteur der provinciale VVV, de heer G. W. Oskamp. Belangwekkend was ook de inleiding, die de heer H. van de Bijlaardt, directeur van de ANW in België, hield over de wijze, waarop het bezoek van Belgen aan Walche ren kan worden bevorderd. De heer Sehregel, waarnemend secretaris van het bedrijfschap Horeca sprak voorts over de taak van dit bedrijfschap. Vóór de aanvang van de vergadering werden de deelnemers in de raad zaal van het Vlissingse stadhuis ontvangen door het gemeentebestuur. In de raadzaal heette burgemeester 1 r»r R Kolff de aanwezigen van har te welkom in zijn gemeente en hij sprak er zijn verheuging over uit, dat ditmaal Vlissingen was gekozen als plaats voor de streekvergadering. Hieruit bleek, aldus spreker, dat de WV's niet alleen oog hebben voor werkelijk schoon, maar ook voor het karakteristiek van een gemeente De burgemeester accentueerde het bijzondere belang van het Belgische toerisme in Vlissingen, dat toch altijd per seizoen nog 10- tot 15.000 bezoe ker-s opbrengt. Voorts sprak hij de hoop uit, dat over enkele jaren de ontvangst zou kunnen plaats hebben in het nieuwe stadhuis. Bij afwezigheid van en namens de voorzitter van het organiserend co mité dankte de heer j. L. Verhagen de burgemeester voor de ontvangst. Hg achtte het een blijk van medele ven met de VVV, dat het) gehele Vlis singse gemeentebestuur achter de groene tafel aanwezig was, De heer Verhagen legde de nadruk op het be- lang van de streekbijeenkomsten, om dat moet worden getracht om door intensieve samenwerking het groot ste effect te bereiken. Zeeland is een gebied, dat weliswaar een apart ca chet bezit, maar waar men voor het behoud van het toerisme moet vech ten. De vergadering Bij de aanvang der vergadering in het Strandhotel heette de voorzitter, de heer J. L. Verhagen, alle aanwe zigen van harte welkom, in het bij zonder de heer A. Schout, lid van Ggd. Staten, de burgemeesters van "Vlissingen en Middelburg en van en kele andere Walcherse gemeenten, de heer A. S. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koophandel de vertegenwoordigende bestuursleden van de Provinciale WV en de drie inleiders. Belangrijke facetten over de propa- gandavoering in België werden ter sprake gebracht door de heer Van de Bijlaardt, die thans negen jaar als Belgisch directeur van de ANW in Brussel werkt en enkele interessan te grepen uit zijn opgedane ervarin gen deed. Hij gaf o.m. een heldere schets van de Belg als toerist en over de wijze, waarop deze toerist moet worden benaderd. Veel aandacht be steedde de heer Van de Bglaardt aan de. wrjze van propagandavoering. Daaruit sprongen o.a. twee belang rijke punten naar voren het doen plaatsen van artikelen in toeristische tijdschriften en de invloed van toe ristische kleurenfilms op de adspi- rant-toerist. Nauwere samenwerking Nadat de heer Sehregel een uit eenzetting had gegeven over de taak van het bedrijfschap voor de Horeca, was het woord aan de heer Oskamp, die vond, dat op (Vervolg op pag. 4) De minister "van voorlichting, Mak- moer, legde er de nadruk op. dat de besprekingen van mr Oetoyo Rame lan goed vorderen, ander3 zou hem niet de tijd gegeven zijn tot het ein de van de week. De rapporten, die van Oetoyo Ramelan ontvangen zijn wijzen er op, dat zijn besprekingen voortgezet kunnen worden. De Indo nesische regering heeft tot nu toe geen beslissing genomen over de plaats waar de ministeriëleconfe rentie gehouden zal worden, maar zij geeft ae voorkeur aan een plaats bui ten Indonesië en buiten Nederland, aldus Makmur. Straaljager drong door woonhuis Minstens 15 doden. Dinsdag Is op de vliegbasis Fieison te Alaska een straaljager van de A- merlkaanse luchtmacht een woonhuis binnengedrongen. Minstens 15 perso nen werden gedood, onder wie vrou wen en kinderen. De straaljager boorde zich met ontzettende kracht door een huis waarin acht gezinnen wonen. Het toe stel kwam er aan de andere kant weer uit. De piloot werd gedood. Min stens vyf gebouwen raakten in brand. Door deze brand was het aantal slachtoffers niet onmiddellijk vast te stellen. Er kunnen wel honderd vrou wen en kinderen in de gebouwen ge weest zyri toen het ongelnk gebeur de, zo verklaarde de perschef, ma joor H. Orr. In Amersfoort werd „Bond van huurders" opgericht In Amersfoort is officieel een „Bond van Huurders" opgericht. De initia tiefnemer en oprichter, de heer H. A. Labrie hoopt, dat zijn bond zal uit groeien tot een landelijke organisa tie, die de belangen van alle Neder landse huurders zal behartigen. wordt Prins Bernhard tij- |g dens zijn reis in Tanganyika te H Dar-es-Salaam ontvangen door H sir Edward Twining, gouverneur van Tanganyika, waarna de ij prins begin van deze maand naar Nederland zal terugkeren. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli DE VERWACHT. MEER BEWOLKING Droog weer met overdrijvende wol kenvelden en hier en daar mist. Over wegend matige Zuidelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 2 December Zon op 8.28 onder 16.34 Maan op 19.58 onder 11.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1