Koudegolven vallen binnen uit het Noordpoolgebied ZWITSARUG Spoedige beslissing Waterstaat gewenst over Terneuzense haven B0TERSM0KKELAAR ONTSNAPTE TOEN KOMMIES DOKTER BELDE BOEKEN OVER MODERNE KUNST IN PROVINCIALE BIBLIOTHEEK WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T ONAANGENAME KENNISMAKING Lang e en strenge winter van 1890 begon op 26 November (Van onze weerkundige medewerker). Bepaald aangenaam kan men de kennismaking met de eerste koudegol ven in de herfst niet noemen. Hoe tevreden was een ieder over het weer, zoals November dit gedurende drie weken lang opdiende: weinig wind, wei nig regen en vry zacht. Nu is het niet onze bedoeling, de lezer een schrik op hét Iyf te jagen, door een spoedige vorstperiode aan te kondigen, maar wel is het goed, erop te wijzen, dat verschillende koude en ook lange winters reeds in November De winter van 1890—1891, waar over wij grootvader zo graag hoorden (of nog horen!) praten, begon op 26 November en het was eind Maart voordat de vorst weer verdween. De laatste keer dat wij in Novem ber al een felle vorstinval kregen was in November 1921. Op 30 November werd toen ook in Vlissingen de laag ste temperatuur voor November ge meten die tot dusver bekend is, name lijk 8° C. Veel erger was het in het binnenland, waar b.v. te De Bilt in diezelfde nacht al 14 graden vorst voorkwam. Nog voordat de Decem bermaand op de kalender prijkte, was het binnenscheepvaartverkeer al ge stremd als gevolg van zware ijsgang in de grote rivieren. De pool ijsleverancier Dezer dagen hebben wij kennis ge maakt met een portie verse uit net poolgebied afkomstige lucht, waarin regen- en hagelbuien voorkwamen. Met het hierbij afgedrukte weer- kaartje zouden wij voor belangstellen^ de lezers graag het een en ander wii: verduidelijken. Drie weken lang heeft een hoge- drukgebied dat zich steeds boven of in de naaste omgeving van de Britse eilanden bevond, het weer rustig ge houden en kans gezien, alle Novem berstormen van het lijf te houden. Toen Woensdag 23 November dit ho- gedrultgebied zich naar het Westen terugtrok, hebben de depressies er geen gras meer over laten groeien: zij sloegen onmiddellijk toe. Via Noord-Noorwegen trok een depres sies-kern naar Zuid Finland en van daar naar West Rusland, daarbij in Advertentie j Maak gerust Uw thee lekkerder met een extra schepje Drink pittiger en verkwikkender thee door een extra schepje In de theepot te doen. Maar neem dan thee van De Spar. Want De Spar geeft zoveel schepjes gratis dank zij altijd 10% korting op thee. En dan 100% kwaliteit U hebt dubbel voordeel op thee van De Spar. U krijgt niet alleen 10°lo kor ting maar ook 100°/o kwaliteit. Met die hele beste thee kunt U royaal zijn dank zij de 10u/o korting. Noord Scandinavië vrij veel sneeuw (plaatselijk ruim 20 cm) veroorza kend. Tussen deze depressies en het hogedrukgebied ten Westen van Schotland stroomde met stormach tige winden koude lucht uit het hoge Noorden naar onze omgeving. Het koufront had Donderdagavond 24 November Zwitserland al be reikt (zie kaartje). Langs de rand van zo'n hogedruk gebied bewegen gemakkelijk nieuwe depressies via Groenland en IJsland naar het Zuidoosten om boven de Noordzee tot een actieve stormdepres- sie toe te nemen. De beruchte 1 Fe- bruari-storm van 1953 was ook een dergelijke van IJsland afkomstige de pressie. In Noord-Rusland heeft de winter zich aangekondigd, ook in het Noor den van Scandinavië komt plaatselijk ruim 20 graden vorst voor. Sneeuw en vorst Wanneer de weerkaart ons een dergelyk beeld laat zien, dan is dit meestal het sein dat de winter na derbij komt, al is dit voorlopig al thans nog op een afstand. Een enkele keer gebeurt het wel, dat de luchtdruk by een situatie als op dit kaartje is aangegeven, boven Scandinavië plotseling gaat stijgen en de wind via Noord naar Noord- Oost draait. In dit geval is een vorstperiode zo goed als zeker. Maar wij willen hopen dat, wanneer er toch nog kou moet komen, dit nog een maandje kan worden uitgesteld, want voor velen ïr de winter ook nor maal al lang genoeg. Voor landbouwers .tuinders en an dere belanghebbenden Is het goed, te weten dat in deze tijd van de herfst sneeuw en matige tot strenge vorst al niet meer tot de onwaarschijnlijkhe den behoren. Nationalistisch China gebruikt vetorecht Geen toelating van Buiten-Mongolië tot V. N.? Een woordvoerder van de nationa listisch Chinese delegatie bij de Ver enigde Naties heeft Dinsdag bekend gemaakt dat zijn delegatie „indien noodzakelijk" de toelating van bui- ten-Mongolië als lid van de Verenig de Naties door gebruik van het veto recht zal blokkeren. Hierdoor zou mo gelijk de toelating van een groep van 17 andere landen eveneens worden geblokkeerd, aangezien Rusland heeft meegedeeld in te zullen stemmen met de toelating van 18 landen tegelijk indien Buiten-Mongolië één van die landen is. Buiten-Mongolië is één van vyf communistische candidaten voor het lidmaatschap van de Verenigde Na ties. Alle 18 landen zyn als lid voor- gedragen in een resolutie, die door anada en 24 andere landen is inge diend. De reden, waarom de Wcstduïlse ge neraal Adolf Heusïnger (links) hier bij het hoofdkwartier van de Shape in het Franse stadje Rocquencourt poseert met generaal Alfred M. Gruenther, de opperbevelhebber van de Nato-strijdkrachten, is, dat hij voor het eerst getooid in het uniform van het nieuwe Westduitse leger in dit hoofdkwartier verscheen. Brand in Kurhaus te Scheveningen Om drie minuten over half twee brak in de afgelopen nacht brand uit in het Kurhaus-hotel in Schevenin gen. De brandweer was om tien min. over twee de brand meester. Gevaar voor uitbreiding was toen niet meer aanwezig. De vlammen hebben ge woed in een tussenverdieping tussen de begane grond en de eerste etage van de zuidelijke voorzijde. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Bij verstek 8 weken voor Belg, die auto achterliet Op de rol van 'de zitting, die de economische politierechter Dinsdagmorgen te Middelburg hield, stonden 3 smokkelzaken. By één va» deze was 't nogal spectaculair toegegaan. In de vroege ochtend bespeurde een kommies in de Molenstraat te Clinge verdachte manipulaties. Men was er een auto aan het iaden. De lading kon niets anders dan boter zijn, maai 'e kom miezen konden hel met goed zien. Zij namen toen liet besluit in de Gra venstraat, waardoor de auto moest komen, versperringen op te richten. Inderdaad kwam de wagen aan, maar toen de bestuurder de versperring zag, draaide hy onmiddellijk om. Er knalden schoten en de chauffeur werd gewond. Hij kon het stuur niet meer houden, zodat het voertuig even later tegen een benzinepomp tot stilstand kwam. Achter het stuur trof een der kommiezen de Belg R. A. de B. aan. De man was gewond en vroeg of er een dokter gehaald kon worden. De kommies spoedde zich naar een telefoon. Toen hy terugkwam was De B. spoorloos Uiteraard heeft men de Belg nooit meer gezien .Toen hij gebruik ma kend van het medelijden, waarvan de kommies blijk gaf de benen nam, verdween De B. over de grens. Men heeft nog kunnen nagaan, dat hij in een Belgisch ziekenhuis liefderijk is verpleegd De auto bleef staan en werd in be slag genomen. Inderdaad bevatte de wagen boter voor de smokkel, niet minder dan 1000 kg. Thans stond De B. bij verstek terecht en trad de op dergelijke wijze misleide kommies als getuige op. De officier, mr. Ph. M. Schenken- berg van Mierop, kon kort siin in zijn requisitoir, daar dit een duidelij ke poging tot smokkel was. Acht we ken luidde zijn eis, verbeurdverkla ring van de wagen en onmiddellijke gevangenneming! De politierechter, inr. P. van Empel, vonniste onform. De volgende zaak telde twee ver dachten, de 52-jarige vlasser P. S. G. en de 25-jarige veehandelaar P. J. v. UITMUNTENDE EXPOSITIE Fraaie collectie wordt in December geëxposeerd Advert entte i WRUF KOU WEG met de genezende warmte van In de Provinciale Bibliotheek te Middelburg zal in de\maand Decem ber een uitgebreide expositie worden gehouden van boeken over moderne kunst. Deze tentoonstelling wordt door de directie van de bibliotheek als verlengstuk gezien van de cur sussen, die thans in enkele plaatsen van Zeeland worden gehouden over beeldende kunst en die worden geor ganiseerd door de Zeeuwse Kunste naarskring. Enige honderden kostbare boeken zijn daartoe uit het bezit van de bi bliotheek bijeengebracht en zij om vatten schilderkunst, architectuur, beeldhouwkunst, grafiek enz. Er zijn allerlei kleinere werken aanwezig met reproducties van grote moderne meesters, doch daarnaast zyn vele standaardwerken ter inzage gelegd, die de laatste jaren op de internatio nale boekenmarkt zijn verschenen. Het gaat hier om kostbare boekwer ken, typografisch voorttreffelijk uit gevoerd en verlucht met honderden prachtige illustraties. B. EN W. IN GEMEENTEBEGROTING Uitbreidingsplan wordt belemmerd door de Kanaalkwestie Do onzekere factoren, waar In voorgaande jaren reeds over werd gespro ken en die de voortgaande ontwikkeling van de gemeente In de weg staan, vonden ook dit jaar geen oplossing, zo merken burgemeester en wethouders van Temeuzen in de memorie van toelichting op de begroting voor het jaar 1956 op. De N.V. „Haven Terneuzen" kwam nog steeds niet tot stand. Het college volgde geregeld het verloop van deze aangelegenheid en hier bij kan alleen worden geconstateerd, dat de plannen op het ministerie van verkeer en waterstaat berusten. Bij het voorwoord tot de begroting 1955 werd de hoop uitgesproken, dat 1954 aan ryk en provincie genoeg tyd ge boden zou hebben voor overweging en dat in 1955 de nodige beslissingen zouden volgen. Helaas werd nog niets naders vernomen, zodat het college hoopt, dat genoemde instanties thans het eindpunt van hun overwegingen zullen bereiken. B. en W. wijzen er verder op, dat in de behandeling van de Kanaal plannen geen voortgang is te bespeu ren. Voor wat betreft het gedeelte Sluiskil van deze gemeente wordt hierdoor het opstellen van het uit breidingsplan in ernstige mate be lemmerd. Getracht zal worden niette min met de beschikbare gegevens tot een plan te komen, daar onder meer de overlast van de Rijkswaterstaat geen verder uitstel gedoogt, en ook andere noden en behoeften, bijvoor beeld die van een sportveld, om be antwoording vragen. Het college acht het noodzakelijk, teneinde Terneuzen niet tot een mon- strueze lintbebouwing langs de Axel- se straat te laten verworden, dat een uitbreidingsplan voor de kom van Terneuzen wordt vastgesteld, waarop eindelijk ook eens voordeel wordt ge trokken uit de uitzonderlijke mooie ligging aan Ie Westerschelde Voor wat betreft het initiatief van de Kamer van Koophandel tot het instellen van een helicopterverbin- ding van Zeeuwsch-Vlaanderen met Rotterdam, heeft de raad gaarne voor één jaar steun ver leend. Gevoteerd werd een bedrag dat in zyn maximum belangrijk uitging boven hetgeen werd ge vraagd en men mag geredelijk aannemen, dat deze deelname sti mulerend gewerkt heeft voor an dere gemeenten. W oningprobleem Het woningprobleem voor Terneu zen is thans meer nijpend dan in ja ren het geval was. Door het bouwen van woningen met halve premie wordt wel bereikt, dat de woning voorraad wordt uitgebreid, maar werkelijke noodgevallen zyn hiermede niet gebaat. Hiervoor kan alleen, een belangrijke vergroting van het bouw volume uitkomst brengen. Aan krot- opruiming kan wegens de woning nood slechts in incidentele gevallen enige aandacht worden gewijd. Men stelt voor dit doel geen plaatsvervan gend volume beschikbaar. Naar aanleiding van verscheidene kapitaalsinvesteringen, die in een af- zonderlyke wijziging by de ontwerp begroting zijn opgenomen, geven B. en W. de volgende bijzonderheden. Ir. Wesselo heeft thans de opdracht tot het ontwerpen van een schetsteke- ning voor het zwembad. Hy acht het bij een vlot verloop van zaken niet uitgesloten In het voorjaar van 1956 lot aanbesteding over te gaan. In het uitbreidingsplan der ge- neente heeft ir. Gouwetor onder streept en in zijn toelichting op het plan het nog eens herhaald, dat het dempen en verleggen van de Oostelij ke Rijkswaterleiding voor een goede ontwikkeling der gemeente noodzaak is. De unieke ligging aan de Wester schelde kan alleen- hierdoor volledig tot zyn recht komen. Nu de Rijkswa terstaat de demping van het eerste gedeelte in 1956 ter hand zal nemen, is het college van mening, dat het door de gemeente te verzorgen ge deelte tegelijkertijd in uitvoering dient te komen. De versterking en verhoging der zeewering aan de Scheldekade zal eveneens in 1956 geschieden. Hierbij is de gemeente voor een klein gedeelte belangheb bende. Sport en stadhuis Wanneer de kanaalplannen door gaan is het te verwachten, dat de sportterreinen van het Westelijk bol werk zullen worden weggegraven. En voor de verenigingen én voor de scho len zijn deze terreinen nu al ten enen male onvoldoende. De spoedige aanleg van een sportveldencomplex en voor ziening in de dringende behoefte aan sportgelegenheid houdt het college voortdurend bezig. Het maken van een schetstekening voor het maken van het nieuwe stadhuis is opgedra gen aan ir. Van Eek. Met het oog op andere urgente kapitaalsinvesterin gen, zal de voorbereiding wat naar de toekomst moeten worden verscho ven. Na een korte uiteenzetting betref fende de financiële positie der ge meente delen B. en W., tenslotte nog mede, dat het begrotingstekort met inbegrip van de bij nota van wyziging verwerkte kosten, maar los van de nieuwe kapitaalsinvesteringen rond f 87.000.bedraagt. Vergelijking met de begroting van het vorig jaar doet zien, dat de onderwïjshoofdstu kken (buitengewoon lager, middelbaar en nijverheidsonderwijs) grotere bedra gen opeisen. De uitgaven van open bare werken zjjn wederom hoger en gaan gelijk op met de uitbreiding van de gemeente. De dienst voor maat schappelijke zorg ver?! belangryk meer kosten. Het college spreek! tenslotte het vertrouwen uit. dat de regering door het toekennen van een verhoging op de fondsuitkering daadwerkelijk he- grip zal tonen voor de bijzondere po sitie. Zo liggen er werken over Picasso, Matisse, Paul Klee, Gaguin, het befaamde boek van de uitgeverij Skira over moderne schilderkunst, beschouwingen over Henry Moore, Zadkine, Calder, Amerikaanse ar chitectuur, Utrilo, Suzanne Vala- don, Le Corbusier enz. De Provinciale Bibliotheek heeft er goed aan gedaan om deze fraaie col lectie uit de kast te halen en in het openbaar te exposeren, omdat daar mee tweeërlei nut won.t bereikt. In de eerste plaats kan men op een uiterst eenvoudige manier kennisne men van een- belangryk deel van de moderne literatuur over de kunsten der 20e eeuw, terwijl voorts wordt ge toond, dat de Provinciale Bibliotheek haar archief-karakter volkomen heeft verloren, maar integendeel een le vende instelling is geworden, die re kening houdt met hetgeen thans in de wereld der kunsten tot stand komt. Bij het bezichtigen van deze collectie kan men echter één verzuch ting niet onderdrukken welk een voortreffelijke eenheid zou er nu be reikt kunnen worden als hier gele genheid zou zijn tevens hedendaagse schilder- en beeldhouwkunst te expo seren. Wanneer wij ons goed herinne ren heeft de Commissaris der Konin gin destijds bij de opening van de Zeeuwse Tentoonstelling 1955 gezegd dat een expositieruimte wellicht in het Abdijeomplex de aandacht van het Provinciaal Bestuur had. Wanneer men nu deze kostbare wer ken ziet geëxposeerd, dan kan men slechts hopen, dat die expositieruim te spoedig zal komen. Want recht streeks contact met moderne beeld houw- en schilderkunst behoort in Zeeland maar tot de zeldzaamheden. N.V.V. steunt de stakende Cura^aose mijnwerkers Het Verbondsbestuur van het N.V. V. zo deelt het mede heeft be sloten „aan de mijnwerkers van Cu- ragao ,die in staking zijn wegens so ciale wanverhoudingen en voor vrij heid va organisatie, een bedrag van duizend dollar te doen toekomen". „Grote slag" op Malakka De regering heeft troepenverster kingen gezonden naar de staat Negri Sembilan, wdar naar verluidt een „grote slag" gaande is tussen veilig heidsstrijdkrachten en communistische benden. D„ beiden uit Steen. G. werd ten las te gelegd, da thy verschillende malen medeplichtig aan rundersmokkcl is geweest. Zijn behuizing en erf had den als z.g. eindpunt gediend. Van D. trad op als vervoerder van de te smokkelen dieren. Hoe doen jullie dat?" Bij een onderzoek werden 2 vaar zen en een lang geleidetouw in de stal van G. aangetroffen. Verdach ten hebben bekend, dat zrj 3 maal 2 dieren op deze wijze naar België heb ben doen 'erhuizen. Het was voor hen de eerste maal, dat zij met de justitie kennismaakten. „Hoe gaat al dat gescharrel nu in zijn werk", vroeg de politie rechter G. en Van D. „Hoe doen jullie dat nu?" Maar verdachten gaven er weinig blijk van, dat zij hierop een afdoende repliek wil den geven... Zodat mr. Van Em pel opmerkte: „Als ik gepension- neerd ben, moeten jullie nog eens bij mij komen om het te vertel len De officier achtte een flinke boete nodig. Hij vorderde tegen beiden 200 of 40 dagen, 1 maand voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar en tevens verbeurdverklaring van de inbeslagenomen dieren. Mr. H. C. M. van Son trad als raadsman van ver dachten op. Hij voerde enkele ver zachtende omstandigheden aan en wees op de achtergronden van de handelwijze van zijn cliënten. Mr. Van Empel sprak een vonnis uit, con form de eis. Wel of niet thuis Een uitvoerige geschiedenis werd de behandeling van de zaak *egen de Aardenburger G. V. Kommiezen had den deze verdachte bij de grens zien rijden met een aantal dozen achter op zijn fiets, waarin boter moest zitten. Er ontstond een achtervolging en van de sommatie van de kommiezen om te stoppen trok V. zich niets aan. V. was er niet geweest, zo zeide hy. De verklaring van een de kom mieze» was echter in volkomen te genspraak met dit gezegde, daar de ze verbalisant verdachte duidelijk had herkend. Getuige bleef daarbij, maar ook verdachte handhaafde zijn standpunt. Mevrouw V. kwam toen getuigen, dat haar man op het be wuste moment thuis was geweest. Gelet op de ambtseedige verklaring van de kommies achtte de officier de overtreding wel bewezen. Het werd een eis van 200 of 40 dagen. De verdediger, mr. W. F. P. Kurtz, meende, dat hier een misverstand in het spel moet zyn. De kommies had zich even by V. thuis moeten verge wissen of de man daar was. Mr. Kurtz vond het niet verantwoord V. te ver oordelen en drong dan ook op vry- spraak aan. „Ik hou het op de tommies", zo besloot de economische polit'arechter deze zaak. Zijn vonnis werd een boe te van 100 of 2 dagen en 1 week voorwaardelijk. Goedennacht Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdryft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuive. t door de nieren en is onscha-N delijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95. 2.40 en 8.88 Nadat mevrouw S. C. de Casembroot —Baronesse Van der Feltz Dinsdag in Nieuwerkerk het Groene Kruisge. bouw officieel had' geopend, bood de zesjarige Corry van der Zande haar een fraai bouquet bloemen aan. (Foto P.Z.C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3