„Groene Kruis" in Nieuwerkerk heeft eigen gebouw fcr TIENTAL GETUIGEN IN EEN DRAGLINE-AFFAIRE" Juist nu Uw auto beschermen met LOFWAARDIG INITIATIEF VOND WEERKLANK BIJ VERENIGINGEN Chefarme ,4 Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT \v Ui^ASojJAtj bu JNu v iidviüiüti 1955 MEVROUW DE CASEMBROOT HEES VLAG Adoptie-gemeente Enschede zegde een monument toe Tussen de 31ste Januari 1953, de dag waarop burgemeester A. A. van Eeten uit Nieuwerkerk de laatste colleotegiftcn voor de bouw van een Groene- Kruisgebouw ophaalde, en Dinsdag 29 November 1955, de dag waarop me vrouw S. C. de Caserabroot-Baronesse Van der Feltz een eomplex van een wijkgebouw, zusterswoning en badhuis officieel opende, ligt de rampdatum, die enerzijds alle verwachtingen de bodem insloeg, maar uiteindelijk oorzaak was dat vroeger dan verwacht werd, Nieuwerkerk een eigen sooiaal centrum heeft. Door de ruime giften uit binnen- en buitenland is thans in het her nieuwde dorp een Groene Kruisgebouw verrezen, dat als eerste van de 22 in Zeeland, officieel geopend kon worden. Dankbaarheid aan de gevers en er kentelijkheid voor deze noodzakelijke uitbouw van de gemeente beheersten de toespraken, die in het Gereformeerde Jeugdgcbouw gehouden werden. ging had gedaan, dat de Groene Kruis- vlag geschonken wordt, nam burge meester J. van Veen uit Enschede de gelegenheid waar één en ander mee te delen over de adoptie. Hoewel door de verwoestingen daadwerkelijke hulp niet spoedig gegeven kon worden, is reeds veel bereikt door de Enschedese hulpactie. Burgemeester Van Veen deelde mee, dat het beplantingsplan van de beide Nieuwerkerkse begraafplaatsen ge reedgekomen is, alsmede het ontwerp voor de kleine gedenktekens op de af zonderlijke graven. Tenslotte deelde Enschede's eerste burger 'mede, dat aan de beeldhouwer Andriessen op dracht gegeven is een monument te ontwerpen, dat blijvende herinnering aan de ramp en de hulp daarna in Nieuwerkerk, zal levend houden. Na de sprekers dank gebracht te hebben, nodigde burgemeester Van Eeten de genodigden uit naar het Groene Kruisgebouw te wandelen. Burgemeester Van Eeten begroette in een hartelijke toespraak de genodig den en vertelde over de lange weg die gegaan moest worden om tot verwe zenlijking van de plannen te geraken. Spr. releveerde naast de grote finan ciële steun uit Zwitserland, de gaven van de adoptiegemeente Enschede, de Rotary Goes en de morele steun van vele autoriteiten, in het bijzonder van de Zeeuwse Commissaris der Konin gin. Mevrouw De Casembroot begon haar openingstoespraak met herinneringen aan haar eerste bezoeken aan Nieu werkerk na de ramp, één der meest getroffen plaatsen op het eiland. Met gelukwensen aan het Groene Kruisbestuur, het gemeentebestuur van Nieuwerkerk en de gehele bevol king, verklaarde mevrouw De Casem broot het gebouw voor geopend. De secretaris-generaal van het Nederlandse Rode Kruis, dr. Kath, noemde de reusachtige som, die voor de bouw van de Groene Kruis- gebouwen uit Zwitserland kwam. Rond 860.000 gulden werd door de Zwitserse gezant toegezegd en het verblijdde dr. Kath, dat Nieuwer kerk hiervan profiteren mag. De voorzitter van de provinciale Zeeuwse vereniging jhr. R. J. H. Q. Röell te Haamstede, bood voor het eerste geopende wijkgebouw op Schou wenDuiveland een klok aan. Burge meester J. Romeyn van Ouwerkerk hoopte, dat de dienende taak van het Groene Kruis in Nieuwerkerk met vrucht zal worden uitgevoerd. DE ADOPTIE Nadat wethouder S. Overbeeke na mens het gemeentebestuur de toezeg- Advertentie) gebouw bood Corry van der Zande, dochtertje van één der bestuursleden, mevrouw De Casembroot bloemen aan. Gezamenlijk werd het nieuwe centrum bezichtigd, dat volgens de nieuwere opvattingen ingericht, in een blijven de behoefte op het dorp voorzien zal. De opening werd bijgewoond door o. a. de voorzitters van de Groene Kruis verenigingen op SchouwenDuiveland mevrouw dr. E. E. Vleugel Schutter, het gemeentebestuur van Nieuwer kerk, de heer A. Borstlap, chef de bu reau van het Nederlandse Groene Kruis, wijkverpleegsters, de school arts A. J. Schilstra, en vertegenwoor^ digers van de Nederlandse Heidemaat schappij. Deze instantie schonk de maquette van het geopende gebouw, waarvoor de beplanting door de Ned. Heide Mij. verzorgd zal worden. LIKDOORNS wonderolÏE Weg: met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de ptjn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van L 1.35 bespaart U veel ellende. (50) Engels schip bij Rilland Bath aan de grond Het Engelse motorschip „Hythe", dat een geregelde dienst onderhoudt tussen Antwerpen en Dewsbury (Eng.) is Dinsdagavond omstreeks half negen in de Westerschelde ter hoogte van Ril- land-Bath aan de grond gelopen. De kapitein van dit schip, dat circa 3000 ton meet, verlangt echter geen assi stentie, daar de Hythe bij laag water vastliep. Men veronderstelde, dat het Door het hijsen van de vlag verrichtte vaartuig bij vloed (omstreeks drie uur mevrouw De Casembroot de symboli-I's nachts) weer op eigen kracht vlot sche opening. Bij de ingang van het zou komen. POLITIERECHTER MIDDELBURG Nieuw feitenmateriaal tijdens de zitting Het is zeker in Zeeland een zeldzaam feit wanneer een officier van justitie tegen een verdachte een dagvaarding; van ongeveer anderhal ve meter lang; uitbrengt. Tijdens de Dinsdag; gehouden zitting van de eco nomische politierechter in Middel burg was zulk een „lange lap" papier te bezien. Deze tenlastelegging richt te zich tegen de 22-jarige I. L. K., Crocuratiehouder van een Middel- urgs bedryf, dat zich bezig houdt met het reviseren van draglines. K. stond terecht, omdat voor de revisie een te hoge prijs zou zijn berekend. Het werd een urenlange zitting, waarin o.nt. tien getuige „aan bod" kwamen. De officier, mr Pil. M. Schenkenberg van Mierop, formuleer de een eis van 6000 of 8 maanden, maar tenslotte werd de zaak terug verwezen naar de rechter-commissa ris. De verdediger, mr F. W. Adriaan- se, kwam namelijk in zijn pleidooi op verrassende w\jze met geheel nieuw feitenmateriaal te voorschijn, dat eerst bestudeerd zal moeten worden. De tenlastelegging vermeldde twee feiten, die beide reparaties van drag lines in 1964 betroffen. In de eerste plaats zou voor revisie van een der gelijk werktuig, dat behoorde aan de aannemer M. uit Roosendaal teveel kosten in rekening zijn gebracht en ten tweede zou ook een onderneming uit Dordrecht teveel hebben betaald. Het ging hierbij om duizenden gul dens. VAN in TOT TOT LEERINGHE... Meer tot „leeringhe" dan tot „ver- maeck" houdt de afdeling Zeeland van de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie regelmatig voorlichtingsavonden voor haar le den. Interessant lykt ons die, welke Maandag 12 December aanstaande voor de kring Walcheren in het Vlis- singse „Britannia" wordt gehouden. Aan de hand van filmstrips en films wordt één en ander duidelijk ge maakt over de volgende onderwér pen: „Dagvaarding en veroordeling", onaangenaamheden, die uit verkeers overtredingen kunnen voorvtloeien. „Ongelukken gebeuren niet, maar worden veroorzaakt", „Misdadigers van de weg", een strip over mis bruik van materiaal, en films over de toerwagenraliy en het verkeer in .Amerika. Al met al dus een pro gramma dat de belangstelling ten volle waard is! Imm Almanak VERRASSING Ter verhoging van de feestvreugde h(id de Middelburgse -papa mét zijn hinderen zijn schoen gezet. Een grote, forse mannenschoen, temidden van de geringe kinderschoentjes. Een Decemberiaansstilleven, dat nu weer erg in de mode is De volgende morgen waren alle schoenen gevuld. Vooral voor papa was de verrassing erg groot. De Sint had hem namelijk een briefje geschreven. .,U krijgt niets", zo 'schreef de brave bisschop, „u krijgt pas een kadootje icanneer u des avonds eens wat vaker thuis bent" ABE ALS ACTEUR! Abe Lenstra, de veelbesproken voetballer, is kennelijk ook een niet onverdienstelijk acteur, zo lang hij zich althans bij de voet bal houdt. In het „Centrum" te Axel wordt Donderdag onder aus piciën van enkele grote indus triële bedrijven een groot filmpro gramma aangeboden over voetbal wedstrijden. De grote ster van de avond wordt waarschijnlijk Abe, die op het toneel een demonstra tie gaat geven van zijn voetbal- kunnen EERSTE STEENLEGGING. In Eikerzee zal men Donderdag 8 December aanstaande getuige kun nen zijn van een vreugdevol gebeu ren. Dan wordt in die gemeente na melijk de eerste steen gelegd voor de nieuwe kerk, die de Nederlands Her vormde gemeente er bouwt. De plech tigheid begint om twee uur met een bijeenkomst van de genodigden bij de noodkerk in Scharendyke. De zaak is aan het rollen gebracht toen een zekere Van H., ex-werk- nemer van K.,'s bedrijf, aangifte -deed by de politie. Er werd een onderzoek ingesteld door de ge meentepolitie van Middelburg, te zamen met controleurs van de Economische Dienst. Het r.esultaat was de bovenvermelde lange dag vaarding, waarin van de repara ties nauwkeurig alle posten, als' nieuw gemonteerde onderdelen e.d., stonden omschreven. Getuige M. vond reeds onmiddeliyk. dat zijn rekening te hoog was. Hij had echter betaald ongeveer 9000 omdat hy het werktuig dringend nodig had en men het anders vast zou nouden. Daarna schakelde M. een expertise-bureau in, dat tot de con clusie kwam, dat het betaalde bedrag te hoog was. VERDWENEN WERKBRIEFJES Tijdens het getuïgè-verhoqr kwam ook vast te staan, dat de zg. werk- briefjes van de dragline van M. niet alle aanwezig zijn, terwijl die van an dere reparaties steeds te vinden wa ren geweest. De werkbriefjes waren uiteraard belangrijk, omdat zy alle gegevens over arbeidsuren e.d. ver melden. se opheldering. Hij deelde mee. dat de ontbrekende werkbriefjes enige tijd geleden door K. achter de brand kast werden gevonden. Van H. die later ontslagen werd moet de ze bewijsstukken daar hebben ver stopt, zo meende de verdediger, die vervolgens de documenten geslo ten in een verzegelde envelop aan de politierechter toonde. De zitting had ruim vier en half uur geduurd toen de officier gelegen heid kreeg de verdediger van repliek tp dienen. Mr. Schenkenberg van Mierop stelde echter voor gezien de nieuw onthulde feiten de zaak terug te verwijzen naar de instructie, waarmee de politierechter accoord ging. Metingen voor bouw nieuw provinciehuis Op het open terrein tussen de Ab- dy en de St. Pieterskerk in Middel burg zyn deskundigen van de Ryks- gebouwendienst thans begonnen met metingen voor het daar te bouwen nieuwe provinciehuis. De afmetingen van dit gebouw worden uitgezet om te zien of zulks overeenstemt met de plannen. De werkzaamheden kun nen dan ook worden gezien als een Êroef op de som voor het rojecri ;en en ander is nog te voorbarig om reeds van voorbereidingen voor de bouw van de nieuwe Griffie te spre ken. De aanbesteding dient namelyk eerst nog te geschieden. Zy zal nog wel enkele maanden op zich laten wachten. polishes 5* cleaners éW. waxes VOOR NOG GEEN GULDEN GLANZEND SCHOON B. en W. Zierikzee in geschil met woonruimtecommissie Naar wij vernemen zyn er in Zie rikzee ernstige moeilijkheden gere zen tussen het gemeentebestuur en de adviescommissie voor de woonruim teverdeling. Dit geschil is intussen zo hoog gelopen, dat de adviescom missie de herroeping eist van een be sluit van B. en W. over de toewijzing van een woning, of anders en bloc zal aftreden. Reeds enkele malen tevoren was het college van B. en W. afgeweken van een advies door de commissie met betrekking tot woonruimtetoewijzing gegeven, maar deze geschillen konden ;ot dusver in der minne worden ge schikt. De woonruimtecommissie heeft thans besloten af te treden, in dien geen overeenstemming wordt bereikt. De vorige malen heeft het gemeentebestuur betoogd dat de com missie slechts adviezen geeft, waar van uit beleidsoverweging kan wor den afgeweken. De moeilykheden heb ben zich sinds enkele maanden toege spitst door de benoeming van een hoofdambtenaar van de sociale dienst tot voorzitter van de adviescommis- Advertentie Kousenrol (voor 4 paar nylons) 0.75 Broekenpers (Practisch herencadeau) 1.50 Brelnaaldenkoker (fraai bewerkt) 1.90 Glazen fruitschaal ('n sieraad op tafel) 2.95 Leren boekomslag (Italiaans leerwerk) 4.50 Bowllepel (zwaar verzilverd) 5.50 12 Zilmeta theelepels (in étui) 6.50 Koneren kolenkit ('n pronkstuk) 31.45 U slaagt er uitstekend voor Sint NIcolaas-geschenken Banketbakkerscursus aan de T. S. in Middelburg Zoals gemeld, heeft de Middelburgse raad indertijd het verzoek van de Ver eniging „De Ambachtsschool" onder steund ter verkrijging van een banket- balckerscursüs aan de Technische School. Het initiatief hiertoe was uit gegaan van de banketbakkers op Walcheren, die met name in de zo mermaanden met een ernstig ge brek aan geschoold personeel kampen. „De Ambachtsschool" heeft thans een desbetreffend verzoek tot de minister gericht. Men hoopt spoedig een gun stige beslissing te ontvangen.. De moeilijkheid is echter, dat in de hui dige school wel geen ruimte meer zal bestaan voor deze cursus. De school is namelijk reeds enigszins overbe volkt. Er zal misschien dan ook tot aanbouw overgegaan moeten worden. r Advertentie i Neuscatarrh!- far D°e een paar druppels I _jo (\'Wa-tro-nol in ieder neusgat. J Deze speciale behandeling doet de gezwollen slijmvliezen slinken, J verzacht de prikkeling, en laat Vademen! j VICKS VA-TRO-NOL NEUSDRUPPELS Administrateur benoemd bij Zeeuwse Muziekschool Naar wij vernemen heeft het da- ïelyks bestuur van de Stichting; Zeeuwse Muziekschool tot admini strateur van deze instelling; benoemd de heer C. B. Helm uit Middelburg-. De benoeming gaat in per 1 Januari 1956. De heer Helm is thans werk zaam by de Ryksdienst voor het Weg verkeer, district Zeeland, in Middel burg, (Advertentie 7/h VU BUISMAN maakt koffie goedkoper en tevens lekkerder. Iets ergens aan toevoegen waardoor men be spaart èn het tevens smakelijker maakt, kunt U iets dergelijks in het huishouden bedenken? Dat is het wonder van BUISMAN. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie is 'n beetje "BUISMAN"onmisbaar l DORPSGEMEENSCHAP IN COL1JNSPLAAT Stichting als coördinerend orgaan Enkele weken geleden werd te Co- lijnsplaat een voorlopig comité samen gesteld bestaande uit de heren P. G. v. d. Weele, H. Siemons, M. de Bruyne en de beide plaatselijke pre dikanten, ds. F. J. Veldman en ds. A. Schippers met het doel om een ver gadering te beleggen, waarin de mo gelijkheid besproken zou worden een dorpsgemeenschap te stichten. Van elke vereniging in de gemeente waren twee leden uitgenodigd om deze bij eenkomst te bezoeken. Tijdens de ver gadering in de zaal van de bewaar school bleek wel, dat de belangstelling voor dit initiatief groot was, want 43 verenigingen waren vertegenwoor digd. De voorzitter van het voorlopig co mité, de heer P. G. v. d. Weele, gaf een uitvoerige uiteenzetting over het doel van een eventueel op te richten dorpsgemeenschap. In eerste instantie wil men streven naar een rangschik king van de diverse vergaderingen en jaarfeesten, zodat niet diverse vereni gingen op één en dezelfde avond bij eenkomen. Voorts is gedacht aan een opvangcentrum voor de jeugd. De dorpsgemeenschap in oprichting wil met name voor de jeugd avonden beleggen. En als derde doel werd naar voren gebracht zij het dan in de verre toekomst om te komen tot het stichten van een Dorpshuis. Zeer duidelijk gaf de heer v. d. Weele aan, dat de dorpsgemeen schap een stichting zou moeten zijn, dus géén nieuwe vereniging. Zij moet optreden als een coördi nerend orgaan, waarin alle instel lingen en verenigingen evenveel zeggenschap hebben. De taak van de dorpsgemeenschap zal dus moe ten zijn om stimulerend op te tre den voor iedere vereniging, ter wijl iedere vereniging baar eigen rechten behoudt. Dorpshuis Na deze uiteenzetting werd gelegen heid gegeven om van gedachten te wis selen. Het bleek, dat velen gekomen waren om iets concreets te horen over het derde doel van de dorpsgemeen schap, namelijk het stichten van een Dorpshuis. Andermaal moest de heer v. d. Weele uiteenzetten, dat dit nog maar een toekomstbeeld is, daar men het eerst eens moet zien te worden over de vraag of er inderdaad een dorpsgemeenschap moet worden opge richt. Ook werd van de zijde der kerkelij ke verenigingen gevraagd naar de principiële bezwaren, wanneer bij voorbeeld niet-kerkelijke verenigin gen meewerken in de te stichten dorpsgemeenschap. Gevraagd werd of iedere vereniging, die deelneemt aan jHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll^l 1 Vijftigduizend viel in 1 Axel g Bij de Dinsdag gehouden trek- king van de Staatsloterij viel op H lot no. 3884 de prachtige Sint jp Nicolaassurprice van 50.000,-. Het lot was in zijn geheel ver- |j p kocht door debitant De Groot te Axel. Een prijs van 2000,- H viel eveneens te Axel op een =j vol lot (no. 11083), dat in tien- de en kwart loten was geplaatst. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Bestelauto op Rijksweg stond in brand Dinsdagmorgen rond negen uur ont stond door tot nu toe onbekende oor zaak brand in een (rijdende) bestel auto, komende uit de richting Bergen op Zoom, op de Ryksweg. De chauf feur werd gewaarschuwd door een passerende automobilist uit Rilland Bath. Nadat de auto tot stilstand was gebracht, slaagde men er in met be hulp van emmers zand, aangevoerd van een wachtpost der Ned. Spoor wegen, de vlammen te doven. De scha de beperkte zich tot de motor; de uit textiel bestaande lading bleef behou den. Commissaris der Koningin bezoekt Wissekerke In onze editie van Dinsdag meld den wy, dat de Commissaris der Ko ningin op Woensdag 9 December a.s. een bezoek aan Wissekerke zal bren gen. De juiste datum is natuurlijk Vrydag 9 December. Eervol ontslag voor veilingdirecfeur. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft de Vei lingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes eervol ontslag verleend aan de directeur, de heer J. G. Cornelisse. Zijn opvolger, de heer S. G. Noote- boom te Krabbendijke, zal met ingang van 2 December de leiding van het bedrijf op zich nemen. de dorpsgemeenschap een soort „veto recht" krijgt. De voorzitter antwoord de, dat in deze zaken nog geen beslis sing kon worden genomen en dat men aldus niet op de dingen moet vooruit lopen. Hij stelde de op te richten dorpsgemeenschap aldus voor: een stichting, met een algemeen bestuur, waarin alle verenigingen en instellin gen met één afgevaardigde zitting hebben. Uit dit algemeen bestuur wordt een dagelijks bestuur gekozen, dat de lopende zaken regelt. Tenslotte werd voorgesteld, dat het voorlopig comité statuten zal opstel len. Deze zullen dan behandeld wor den in Februari 1956, nadat alle afge vaardigden met hun verenigingen rug gespraak hebben gehouden. Daarbij werd een beroep gadaan op alle ver enigingen en instellingen om daadwer kelijk mede te werken om te komen tot de stichting van een dorpsgemeen schap. Goesse stationschef m Breda benoemd De stationschef van Goes, de heer H. P. van der Veen, is met ingang van 1 December aanstnunde in gelij ke functie benoemd te Breda. Hij treedt daar in de plaats van de heer J. J. van der Kaa, die per 1 Decem ber werd benoemd tot hoofdstations chef te Roosendaal. De heer Van der Veen begon zyn loopbaan op 28 Juli 1915 als schrij ver by Staatsspoor te Leeuwarden en vierde dus inmiddels zyn 40-jarig jubileum by de Spoorwegen. Hy maakte de ontwikkelingen, die voor afgingen aan de fusie tussen Staats spoor en Hollands Spoor, mee. In 1917 kwam de fusie en de heer Van der Veen werd overgeplaatst naar Groningen, waar hij door zelfstudie het aanvullende HBS-examen wist af te leggen. Toen stonden voor hem de mogelijkheden naar hogere func ties open. Via Assen kwam hy in 1923 op het station Hilversum, waar hij opklom tot commies. In 1933 volgde zijn overplaatsing naar Haar lem. In 1941 werd hij bevorderd tot chef-commieg en in 1942 tot adjunct chef op het Centraal Station te Am sterdam. In 1944 vond de heer Van der Veen het beter om tijdelyk van het toneel te verdwynen en na de bevrijding in April 1945 werd hy tndelyk sta tionschef te Steenwyk. In September 1945 keerde hij op zijn oude post in Amsterdam terug. In 1950 volgde zyn benoeming tot stationschef tweede klasse te Koog-Zaandyk en in 1953 die tot stationschef eerste klasse te Goes. Advertentie j Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar* en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenDaarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk le versierkert door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beier dan elk middel afzonderlijk. jg tr fEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 cl VANDAAG: Middelburg Electro: „Stoi-m over Al banië", (14 jaar), ifl en 21.15 uur. Vllssingen Alhambra: „East of Eden", (14 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: ,,Mag- dalena", (18 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Captain Kidd and the slavegirl", (14 jaar), 20 uur. Goes Schuttershof: Filmavond Missie Palestina.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2