V.V.V. Zierikzee bestaat vandaag zestig jaar PREDIKBEURTEN PRÖNTO Grote opleving sinds 1947 WALCHEREN SPORT EN WEDSTRIJDEN MARKTBERICHTEN DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 PKUV1NU1ALE Z E bl U W E ÜO U KANT 0 OPMERKELIJK JUBILEUM Vandaag, Dinsdag, is het zestig jaar geleden, dat een kleine groep Zlerik< zeeënaars het initiatief nam een afdeling van de Vereniging voor Vreemde lingen Verkeer op te richten. Zes decennia, waarin twee wereldoorlogen en een ramp het werk van de vereniging belemmerden, zijn sindsdien verstre ken. En hoewel dit jubileum na de vroeger niet gevierde gedenkdagen zeker herdacht zou kunnen worden, heeft het tegenwoordige bestuur gemeend zulks, mede in verband piet de financiën niet te moeten doen. Toch is het belangwekkend na te gaan wat in de loop der jaren door de V.V.V. tot stand gebracht is. Bij de opgang van de steden in Ne derland aan het einde van de vorige eeqw bleef Zierikzee achter. Het na tuurrijke eiland SchouwenDuive» land met de historische plaatsen en prachtige bossen, onder meer in Sir» jansland, was min of meer vergeten. Enkele stadsbewoners kwtfmen op 29 November 1895 bijeen en richtten de V.V.V.-afcjeiing op, die zieh echter niet richtte op de bevordering van het vreemdelingenverkeer! De oprichters treft hiervan geen verwijt: de struc tuur van de samenleving dwong hen in deze riehting. Na de komst van de fiets zag V.V.V. er nauwlettend op toe, dat er niet gevaarlijk gereden werd, het bevorderde gymnastiek- en wan delsport, organiseerde voetbalwedstrij den, étalagewedstrijden, plantte bloembollen in de stadsparken, orga niseerde uitstapjes naar Artis, deed aan weldadigheid en was de bezielen de kracht bij de oranjefeesten, Geen wonder dat de vereniging ]n 1901 haar record aantal leden telde, namelijk 210. Toen sportver enigingen, middenstandsverenigin gen en andere groepen al deze werkzaamheden geleidelijk aan overnamen, betekende dit ondanks de aansluiting in 1915 bij de Cen trale V.V.V. een ledenverlies. Nieuwe periode Toen wijlen de heer E. J. Gelderman lot voorzitter benoemd werd, begon een nieuwe periode, waarin onder meer het nog steeds geraadpleegde boekwerk van de heer P. D. de Vos over Schouwen—Duiveland, zelfs lam ge tijd als leerboek op de scholen ge bruikt, verscheen. De poging van de Goesse en Middelburgse V.V.V. een verkeersmaandhlad samen met Zierik zee uit te geven mislukte door de wei gering van laatstgenoemde. Na de slechte periode in de eerste wereldoor» log kwam in 1921 een we'rkelijke sa menwerking van de eilandeljjke V.V.- V.'s tot stand. In 1947 toonde de V.V.V. een wer kelijke opleving, zodat bijvoorbeeld sedert die tijd meer dan 75.000 folders verspreid konden worden. Te betreu ren is het, dat nu de V.V.V .-Zierikzee Subsidie van Middelburg aan Chr. H.B.S. Walcheren Het bestuur van de Vereniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs in Zeeland heeft B en W. van Middelburg verzocht met ingang van 1 Januari 1955 in aanmer king te mogen komen voor subsidië ring van de Chr. H.B.S. voor Walche ren. Sedert dezelfde datum geniet de school rijkssubsidie. Inwilliging van het verzöek ontmoet, derhalve geen bezwaren volgens de toelichting van B. en W. van Middelburg. Het college heeft de subsidie voor 1955 berekend op 5060. In dit bedrag is gerekend op 46 in Middelburg woon achtige leerlingen, voor elk waarvan een bedrag van 110 voor rekening van de vereniging blijft. Voor 1956 zal gerekend moeten worden op een aantal van 84 leerlingen vermenigvul digd met 84 per leerling, hetgeen een bedrag van 6720 oplevert. Benoeming Notaris E. D. van der Velde te Tho len is benoemd tot rentmeester van de Ambacht heerlijk held Sin t-Anna land actief Is, de zakenwereld weinig mede werking verleent. Nu de vaoantletijd vooral voor het Westen van Schouwen—Duiveland een aanzienlijk aantal vaoantiegangers op levert, zint de V,V,V,-Zierikzee op nieuwe mogelijkheden. Bij het zestig jarig jubileum hernieuwt het bestuur de pogingen een der fraaiste steden van Zeeland en het best bewaarde Middeleeuwse stadje van Nederland voor het nageslacht te behouden en te tonen aan velen, die rust zoeken na een jaar van werken. Benoemingen bij waterschappen Bij koninklijk besluit is met ingang van 29 November 1955 benoemd tof voorzitter van de waterkering van de calamiteuze Adorniapolder, de heei A. Brakman te Nieuwviiet, ter» wijl tot voorzitter van de polder Wal» cheren is benoemd mr. dr. R. W, graaf van Lynden te Oostkapelle, uiterlijk tot het einde van het zit» tlngajaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Tot voorzitter van de wa» terkering van de calamiteuze polder Bnrgh- en Westland ia benoemd de heer W. J. Steur te Burgh. Met ingang van 31 Januari 1956 is tot dijkgraaf van de Emmanuel» polder benoemd de heer A. D. J. Dees te Waarde, terwijl met ingang van 29 November 1955 tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Jaeobpolder de heer W. H. van Gorsel te 's-Heer Arepdskerke Is benoe ,d. Tót heem-, la benoemd de heer H, J. Gast to raad van het watersehap Schouwen Brouwershaven. De heer E. Th. M, van Wesemael te Clinge is benoemd tot gezworene van de Koningin Em- mapolder. Tot lid van het bestuur van de wa terkering van de calamiteuze polder Burgh- en Westland is benoemd de heer M, A. Beye te Burgh, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zjjn geworden. Middelburg Causerie voor C.J.M.V. Voor leden van het C.J.M.V. in Middelburg heef ds E. Sneller, plaat selijk Hervormd predikant, Zondag avond in het C.J.M.V.-gebouw ge- sproken over de apocriefe boeken van het Nieuwe Testament. Spreker wees allereerst op de verschillende doel stellingen van deze boeken, die veel al ten behoeve van bepaalde stromin gen in de oude Christelijke Kerk zoals het monotheïsme werden ge schreven. De werken hadden de op- ze Christus meer acceptabel te ma ken yoor de niet-Christelijke Hellenis tische wereld, Pat-de boeken de na men dragen van de evangelisten en apostelen wil niet zeggen, dat deze de schrijvers zijn. Het was in die tijd i namelijk gebruikelijk, dat men uit I verering voor een bepaalde figuur een boek onder diens naam het licht dged zien. De invloed van deze, later geschre ven. werken is zeer groot geweest, Zelfs in hef Protestantisme zijn er nog gedachten en rudimenten, die hiermee verband houden, bijv. de os en de ezel in de stal van Bethlehem. De groei der Mariaverering is in de ze geschriften zeer goed te vqigen, evenals vele andere gebruiken en be grippen in de Rooms-Katholieke Kerk. Tot slot van de avond ontspon zich nog een geanimeerde discussie., Jaarvergadering P.v.d.A. Tijdens de Donderdagavond in „De Gouden Poorte" gehouden jaarverga dering van de afdeling Middelburg van de P. v. d. Ar, deed de voorzitter, de heer A. J. Berenpas, enige mede delingen in verband met de a.s. ver kiezingsactie. Uit het door de afde lingssecretaris, de heer C. B. Helm, uitgebrachte jaarverslag over de pe riode 1 September 19541 September 1955 bleek een actief parth'-leven en een geringe stijging van het ledental. Het jaarverslag gaf aanleiding tot een uitvoerige bespreking van het be stuursbeleid. Het verenigingsjaar sloot, blijkens het door de penningmeester, de heer L. A. Bouman, uitgebrachte financi eel verslag met een batig saldo. Het „Doorbraak.fonds" (verkiezings fonds), bracht 1062-64 op. Bij 4e ge houden bestuursverkiezing werd het gehele bestuur herkozen, met uitzon dering van mevrouw S. Wondergem- Bogaard, die zich niet herkiesbaar stelde en in wier plaats tot bestuurs lid werd gekozen mevrouw Van Roo- Biesen. Besproken werd vervolgens het door de secretaris van het Gewes telijk bestuur uitgebrachte jaarver- RCSRK.FC 3—1 RCS had weer een wijziging in zijn voorhoede aangebracht, maar ook nu bleek deze linie te zwak om het veld- overwicht in doelpunten te kunnen uitdrukken. De eerste RCS-aanval resulteerde bijna in een doelpunt, maar Schinkel faalde. Midvoor Tlti- heru weerde zich geducht in de RCS- voorhoede maar hij kreeg te weinig steun van zijn mede-voorwaartsen. De thuisclub had reeds verschillende kansen om zeep geholpen en kreeg bij het eerste .doelpunt de volledige steun van de bezoekers, doordat de linksback in eigen doel schoot. Colt het tweede doelpunt was van slecht gehalte. Doelman Malipaart van R. K.F.C. liet een bal glippen en Titihe- ru was er bij om de bal bet atste tikje te geven. Na de rust loste Le- volger van RKFC een fraai en hard schot maar Beun was paraat. Titi- heru vergrootte op tactische wijze de RCS-voorspi ong tot 30 en eerst enkele minuten voor het einde kon den de Bergenaren de eer redden door rechtsbinnen Levolger. Zeelandia-—Hontenisse 1—0 Voor de rust werd zeer behoorlijk gespeeld en evenals vorig jaar ver kocht Hontenisse zijn huid zo duur mogelijk- Weliswaar had de thuis club het beste van het spel, maar tot doelpunten kwam men niet. De kans daarop was zeker aanwezig, maar zelfs een toegestane strafschop werd door Peperzak onbenut gelaten. Na de thee werd met wisselende kansen gespeeld, maar de verdedigingen do mineerden volkomen. Het duurde tot ongeveer 10 minuten voor het einde dat v. d. Horst een goede voorzet van invaller De Bruin goed a'werkte en daarmede zHn club een voorsprong en naar later bleek de overwinning bezorgde. Zeelandia ging nu nog meer verdedigen en er was voor de bezoekers geen doorkomen aan.. Met een verdiende maar zwaar bevochten Zeelandia-zege kwam het einde. (l—O). Zeeland SportSteen 31 Zeeland Sport heeft een verdiende overwinning behaald op Steen. Bij de Vlisaingers was Klopmeyer (ex- Vlissingen), die enkele jaren afwezig is geweest, weer op de linksbinnen- plaats opgesteld. Dit betekende een welkome versterking. Het doel van Steen werd direct onder druk gezet, hetgeen in de 10e minuut een eerste doelpunt bracht, van linksbuiten P. de Visser (1-—0).. Voor rust kwam Steen nog gelijk. Toen linkshalf K. v. d. Gruyter een bal slecht wegwerk te profiteerde de midvoor van de gasten daarvan en het werd 1—1. In de tweede helft viel Zeel. Sport fel aan. Na enige tijd resulteerde dit in een tweede doelpunt. Van de Gruy ter bezorgde De Visser een voorzet en deze gaf op zijn beurt goed door aan midvoor Schuit, die slechts zijn hoofd onder het leer behoefde te zet ten. Tien minuten voor het einde viel de beslissing. Weer was het Schuit, die scoorde (31). Wat van beide zijden nog geprobeerd werd, verande ring in de stand kwam er niet meer. Gapinge Optreden ,,De Zandkorrels" Voor de reisvereniging in Gapinge trad Zaterdagavond het amateurca- barctgezelschap „De Zandkorrels" van 't Zand uit Middelburg" op. Hel vlotte optreden van de hoorei,stedelin gen met voordracht, sketches e,d. oogstte veel waardering bij het pu bliek. slag van het Gewest. Een vijftal afge vaardigden naar de op 10 December te Goes te houden gewestelijke verga dering werd benoemd, Namens de raadsfractie, die op één lid na, voltallig aanwezig was, bracht de secretaris, de heer M. A. L. Hu» bregtse, verslag uit van de handelin» gen van de raad In het afgelopen ver enigingsjaar. De leden stelden nog een groot aantal vragen over onder werpen van gemeente-politiek, die uitvoerig werden beantwoord door de voorzitter der fractie, drs. Th. J. Wes terhout, De heren mr. rir, N, Bolke» stein en jhr. drs. T. A. J. W. Schorer lichtten vervolgens enige vragen nog nader toe. E.H.B.Q.-diploma's uitgereikt Tijdens de d^ 'er dagen gehouden lustrumviering van de E.H.B.O.-afde- ling in Middelburg heeft mevrouw E. Vermaas-van Konijnenburg het E.H. B.O.-eenheidsdiploma uitgereikt aan de volgende geslaagden; de dames J. Boogaard-Snoep, A, Botje-Mulder, J. D. Jurcka-de Graaff, F. Moes, C. P. van Putten, V. J. Stroo, H. A. v. d. Vliét-Schut, allen te Middelburg; en de heren J. A. W. den Besten, J. C. Bugs, J. A, M. Clarijs, C. van Dam, A. P. Dansen, P. Duvekot, M. G. A. Elzinga, W. Flissebaalje, L. J. C. Ge vers, L. van Haveren, J. L. v. d. Horst, G. Holthuijzen, A. B. Jonker, A. G, H, de Jonge, M. J. Lems, J. van Londen, B. Nagtegaal, P. F. Nagtegaal, J. Peene, J. P. Pieterse en G. P. Wattez, allen te Middelburg; mej. A. H. M. v. d. Lee en de heer H. v. d. Bogaart, beiden te Vlissingen en mej. A. Ossewaarde te Goes. K. J. Junius Ingerman sprak over de Belgische Congo Voor de afdeling Middelburg van de Nederlandse Verenigingen van Huis vrouwen heeft de bekende spreker en auteur, de heer K. J. Junius Ingerman, Maandagmiddag in de Bakkerskamer van het Schuttershof een boeiende causerie over de Belgische Congo ge houden. Spr. begon met er op te wij zen, dat in het bestuur van deze kolo nie sinds twintig jaar geleden wel een zeer grote wijziging die een verbete ring betekent is gekomen. Vooral na de tweede wereldoorlog hebben onze Zuiderburen hun politiek ten aanzien van de Congolese bevolking aanzien lijk veranderd, hetgeen dit land ten goede is gekomen. Spr. kantte zich tegen elke vorm van rassendiscriminatie. Hij gaf ook een duidelijk beeld van de achterlijke toestanden, waarin de Congolese bevolking leeft en van de wijze, waarop hierin de laatste decen nia verbeteringen worden aangebracht. Een groot aantal leden van de N.V.v, H. volgde het betoog van de heer Ju» nius Ingerman met aandacht. Na de pauze werden ter illustratie nog lal van lichtbeelden getoond, terwijl ver der ook inheemse muziek te beluiste ren viel. Bij de aanvang sprak de pre sidente, mevrouw M. EverwijnBe- hage een kort woord, warain zij spe» ciaal de ere-voorzitster der afdeling, mevrouw S. C. de Casembroot-^Baro- nesse Van der Feltz verwelkomde. Contactavond „Swift" De Middelburgse Korfbalvereniging „Swift" hield Zaterdag in de „Gou den Poorta" een geslaagde contact» avond. De voorzitter, dé heer H. G. Bruggcman, sprak een openings woord. Een aantal jeugdige leden, bijgestaan door enkele vrienden, ver zorgde hierna een gevarieerd caba retprogramma, dat bn het publiek zeer in de smaak viel. Het initiatief tot dit programma was van de uit voerenden zelf uitgegaan. Chris van Leerdam had de leiding van cén en ander. Tot slot van de avond was er een gezellig samenzijn. Vrachtauto drukte voorzijde van tegenligger in elkaar Op het beruchte kruispunt bij de melkfabriek in Middelburg zijn Maan dagmiddag omstreeks half vijf een vrachtauto en een personenauto met elkaar in botsing gekomen. Hét eer ste voertuig werd bestuurd door J. de B. uit Koudekerke en kwam van dé Poelendaeleweg af, In de personenau to zat A. S. uit Souburg aan het stuur, die van de Langevielebrug kwam. De oorzaak van het ongeluk is, dat S. geen voorrang verleende. Door de botsing drukte de vracht auto die met 5 ton bieten was ge laden de voorzijde van de tegenlig ger geheel in elkaar. Deze wagen moest dan ook worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Groninger club opgericht De Groningers hebben de naam een beetje stugge Noorderlingen te zijn. De ruim zestig Groningers van ori gine, die Zaterdagavond in hotel „Centraal" te Geea bijeen waren, mis ten die eigensohap toeh. De Groning se vereniging „Oet Stad en Omme land" te Middelburg organiseerde hier een Groningeravond in Goes, met de bedoeling ook bij de in de Ganzestad en omgeving woonachtige Groningers de belangstelling voor een „Qrunnigerelub" na te gaan. Deze eerste avond werd een succes. Nog voor de bijeenkomst met het „Grun- niger laid" was geopend, hadden de Groningers elkaar reeds gevonden, De voorzitter van de Middelburgse vereniging, de heer g. Viaseher, zette eerst uiteen wat de doelstelling van de club is. namelijk zij, die in hun hart Groninger -ijn, Groninger te la ten blijven. De kennismaking werd vervolgens gevierd piet koffie en na tuurlijk echte Grurmiger kouke, waarna een tont programma werd afgewerkt, De familie Pennings uit Goes verleende hieraan medewerking en de heer en mevrouw Qroenewold zorgden voor Groningse liedjes. Burgemeester Bouwman van Grijps- kerk'e, die ook Groningen als stam land heeft, legde veel eer in met een luimige voordracht. Voordat aan het eind van de avond het „Van Lauwers- zee toe Dollartland" weerklonk had den zieh talryke leden opgegeven. Arnemuiden Raad komt bijeen ©e gemeenteraad van Arnemuiden komt hedenmiddag om twee uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel van B. en W. om voor het dienstjaar 1956 een kasgeldlening aan te gaan tot een bedrag van 300,000. De N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten is bereid voor 1956 een cre- diet in rekening-courant te verstrek ken van 50.000. Het college van B. en W. stelt de raad voor, indien de behoeften voor 1956 voldoende zijn, iertóè te besluiten. Van het Nationaal Rheumafonds is en verdoek om een éénmalige subsi- ie van één eept per Jpwoner ontvan gen. Van de sichting Schólendienst van het instituut voor arbeidersont wikkeling en het N.V.V. is een ver zoek binnengekomen om een finan ciële bijdrage en/of het gratis ge bruik van een leslokaal, terwijl door de Christelijke Landbou\vwinter- school te Middelburg om vei van subsidie is gevraagd. B. en stellen de raad voor de subsidie van 20.per leerling per jaar tot 50.= te verhogen. Verder vermeldt de agenda de verpachting van de vis- hal vqgr het jaar 1956. Het bestuur van de muziekvereniging verzoekt de raad in een uitvoerig schrijven een renteloos voorschot te verstrekken tot een bedrag van f 7500, af te los sen in 20 jaren en een jaarlijkse sub sidie te verlenen van 375.Het college van B. ën W. stelt voor de nieuw aangelegde weg voor de vijf woningwetwoningen de naam te ge ven van „Noordwal". Van de speel tuinvereniging is een verzoek bin nengekomen om een renteloos voor schot en een subsidie. Ook zal een wijziging in de begroting over het dienstjaar 1955 aan de orde komen. Vlissingen Feestavond V.A.W. De voetbalvereniging „V.A.W.", die deelneemt aan de zomeravondvoet- balcompetitie, hield Zaterdag haar jaarlijkse feestavond in het C.J.M.V.- gebouw te Vlissingen. Aan deze avond werkte het cabaretgezelschap „De waterlanders" uit Middelburg mee. De voorzitter van „V.A.W.", de heer ©e Nooijer, opende de avond en gaf een relaas van het afgelopen sei zoen, waarbii hij de spelers voor de behaalde tweede plaats in de compe titie bedankte. Verschillende sprekers kregen nog het Wpord ó.a. de heer Mill, voorzitter van het bestuur van de Z.A.V., de voorzitter van de Per soneelsvereniging „De Schelde", af deling sport, de heer Weyermans, en de voorzitter van de v.v. „Nieuw- land", In een vlot programma hielden „De waterlanders" de aanwezigen daarna bezig. Een gezellig bal be sloot de avond. Feestverlichting In de binnenstad van Vlissingen heeft de middenstand thans enige feestelijke verlichting aangebracht om het winkelen op de avonden vóór Sint Nicolaas aantrekkelijker te ma ken. Ook in de week vóór Kerstmis zal de verlichting branden. Dit jaar zullen echter niet op verschillende plaatsen in de stad Kerstbomen wor den opgesteld, zoals vorig jaar ge beurd is. AAJtPAPPELBEURS ROTTERDAM. 18 Nov. Klel-aardappelen 35 min ppw.i Eigenheimers 8.58-^3.50. Bintjes JU.50--11, Bevelanders 9.50. Koopmans blauwe 10.25. Meerlanders 8—8.50. Voor export, 35 mm opw. Klei: Bintjes 11.50—12. Alpha's 10.25. Bintjes, 40 mm opw. }?^0-=l2.?5. Zand. 35 mm opw. Vopap 7-»7 25. Voeraardappelen 3.50—4, prijzen bere kend per 100 kg en op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. VEEMARRT ROTTERDAM- 20 November. Aanvoer Ut totaal 2135. Vette koelen en ossen 1427. Sehapen of lammeren 56. Weidelammeren 712. Prijs in ets per kg. Vette koelen }e kw, 26Q—280, 2e kw. 246—260, 3e kw. 226—244. Prijs In ets. p. kg.: varkens (lev. gew.) Ie kw. 183. 2e kw. 181. 3e kw, 179, PriJs in gld p. st. Lammeren le kw, 125, 2e k\v. 105, 3e kw. 85, Vette koeien, aanvoer ruim, bande) kalm, prti*en iets minder, enkele prima's boven notering. Varkens, aanvoer als vo- Fige week, handel vlug, hoger ip prijs, Lammeren, aanvoer groot, handel kalm, prijzen onveranderd, GRAANBEURS ROTTERPAM. 28 Nov. Binnenlandse granen, Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam Rode tarwe op vachtconditie 26,76-=SB.a(i, Witte tarwe 26.75—28.90. Voedergranen, kalm, prijshoudend. Zomergrest paar kw. 22—24.25. prima kwaliteit 25. Haver naar kleur en droogte 21—22.25. extra blanke 22.75. Rogge, doorsneekwallteit 19.25—?o.25, Westkapelle Viruly sprak over vrede „Men moet genoeg verantwoorde» lijkheidsgevoel hebben om gjehgelf niet wijs te maken, dat men door een uitstekende defensie de veiligheid van het land kan waarborgen, Tegen de atoombom is immers geen verdedi» ging mogelijk!", aldus de heer A, Viruly, die Maandagavond voor de afdeling West-Kapelle van de Alge mene werkgemeenschap voor de Vre de sprak. Iedere zes uur, wordt in Nederland een millioen gulden uitge geven voor de defensie van ons land. Steeds meer wordt echter duidelijk, dat de woorden van een Erasmus en een Einstein de oorlogsvoering is een bewijs voor de waanzin van die oorlogsvoering van toepassing zijn op de huidige tijd. Teneinde de ze stelling te illustreren gaf spreker enkele voorbeelden var» de ontvetten» de rampen, die een atoombom kan veroorzaken. Er is slechts één mid del om deze rampen te voorkomen, aldus de heer Viruly. en dat is, dat de aarde zich verenigt in dé vrede en beseft dat die vrede noodzakelijk is voor het bestaan, Da W. opende deze avond niet een woord. Oost» en West-Souburg Filmvoorstellingen De coöperatieve boerenleenbank te Souburg hield voor haar leden een filmavond in de zaal „Rehobath". De voorzitter van de boerenleenbank, de heer J. Besuyen, sprak een welkomst woord. Nadat een voorfilm was ver» toond, sprak de heer H, J. Vroom van de Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht oyer doel en streven van deze banken. Hierna gaf de film „Met elkander voor elkaar" pen duidelijk beeld hoe deze banken thans zijn uit gegroeid tot een groot lichaam. Na de pauze werden nog enkele films vertoond, 's Middags werden aan de Souburgse jeugd uit de hoogste klas sen der scholen enkele rolprenten vertoond, die hoofdzakelijk betrek» king hadden op sportgebied. Hiervoor' was ruime belangstelling. Sint maakte intocht Zaterdagmiddag heeft Bint Nieojaas op triomfantelijke wijze intocht ge daan in Souburg. Nadat hij door de muziekvereniging „Vlijt en Volhar ding" bij het „Ronde Putje" was af gehaald, ving de tocht aan, waarin de Goedheilig man werd omstuwd door een menigte kinderen. Zwarte Piet strooide zoals gebruikelijk royaal met pepernoten. Met deze tocht van Sint Nicolaas door de gemeente werd de Souburgse winkelweek geslo ten. Het wachten is thans op de uit slag van de prijsvraag, die door de Souburgse winkeliers werd georga niseerd. Vele ouders hebben Zaterdag een uur moeten wachten voor de tocht van de Sint kon beginnen. Het uur van vertrek was namelijk door de regelende commissie op drie uur ge steld, maar tengevolge van een mis verstand arriveerde de muziekver eniging „Vlijt en Volharding" eerst een uur later, Een gevolg van deze vertraging was, dat de route moest worden bekort om althans een deel van de verloren tijd in te halen. WOENSDAG 30 NOVEMBER (Dankdag) Ned. Herv. kerk. Aagtekerke 10 ds. Theunissen; Biggekerke 10.30 ds. Abbing; Gapinge 10 ds. De Boer; Kle- verskerke 10 ds. Van Woerden; Kou dekerke 7.30 ds. Hoffman; 't Zandt 7.30 vic. De Meij; Middelburg (Nieu we kerk) 7.30 ds. Sneller; Nieuw- en Sint Joosland 10 ds. Kalkman; Oost en West-Souburg 7.30 ds. Haitjema; Oostkapelle 10 ds. Richard; Seroos- kerke 10 ds. v. d. Wind; Sint Laurens 10 ds. Haitjema, 7 ds. Kalkman; Vee- re 10 ds. Don; Vrouwenpolder 2 ds. De Boer; Westkapelle 2.30 en 7-30 ds. Oosthoek; Zoutefande 9.80 ds. Wa gen er, 7.30 gemeente-avond. Geref. kerk. Arnemuiden 10 ds. Van Wouwe, 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 d.s Dondorp, 2.30 ds. Meister; Gapinge 0,30 drs. Jager, 2 ds. Spoelstrü; Grijpskerke 10 ds. Goumare, 2.30 ds. De Boer; Meliskerke 9.30 ds, Van Nes, 2.30 ds. Dercksen; Middelburg (Hofplein) 9-30 ds. De Boer. 2 ds. Van Til, 7.30 ds. Meister; Oost- en West-Souburg 2.CJ d,s. Brederveld, 7.30 ds. v. d. Schaaf; Oostkapelle 10 ds, Dercksen. 2.30 ds. Van Ne 10 ds. Spoelstra, Westkapelle 2,3(' 2.30 drs. Jager; ds. Dondorp, 7 drs. Verschoor. Geref. gemeente. Aagtekerke 7 ds. Van Gilst; Oostkapelle Dinsdag 29 Nov. 7 ds. Kersten; Woensdag 10 en 2.30 ds. Van Gilst;Zoutelande 7 ds. Verhagen. Westkapelle 9.30, 2 en 6 ds, Ruksen. Chr. Geref, berk. Middelburg 9.30 en 3 ds. Laman; Vlissingen 8 ds. De Vuyst. Evang. op G-G. Vlissingen (Willem III) Donderdag 1 Dec. 7.30 ds. Mid delkoop. Peulvruchten, zeer flauw met weinig handel. Groene erwten ca 35. Schpkkers ca 39. Bruine bonen ca 54. MARKTBERICHT VLAS 28 Nov. Waterroot vlas: lage soorten van 1.40-1.65, middensoorten tot 1.99. he tere soorten tot 2.40. best vlas tot 2.80. Dauwroot vlas: lage soorten van 1,90-1.45, middensoorten tot 1.70, best vlas tpt 2.05. Preekvlgsi van U.85-J.50, naar gelang van Éwaiiteit en bewerking. Gezwingelde lokken v§n 0.70-1.20. Qe productie blijft op hoog peil. Er bleef voldoende vraag om de meesje aan geboden partijen op te nemen, dopli het gehele aanbod werd niet verkocht. De prijzen waren over het algemeen pnver- anritrd doch enHeie middensoorten iets lager. Voor best vlas blijft belansalClhng. Aanvoer van dauwrootvlas onveranderd, de prijzen waren wat lager. De beste par tijen worden regelmatig verkocht, mid densoorten flauwer met minder vraag, laag vlas gezocht voor verwerking tot breekvlas. Aanbod van gezwingelde lok ken blijft klein, prijzen onveranderd vast. VISMIJN VEERE 28 Nov. Export garnalen, aanvoer 7711, prijs per kg 77-97. Handelsgarnalen 430, 58=-61, Schar 107, 52—62, Bot 19. 48—51, WiJ- tlpg 73, 42—52. Rog 9 42—A7, Ongesorteer de vis 12, 51—80. Afdeling Souburg A.M.B. vierde 25-jarig jubileum. Bondovoorzitter hield feestrede Op het met palmen en bloemen ver. vierde podium van de zaal De Zwaan" te Souburg heette de heer C. Potter, voorzitter van C afdeling der Algemene Nederlandse Bouwbedryfshond, de vele aanwezigen welkom, die daar hijeengekomen wa ren on« het 25-jarlg bestaan van de bondsafdeling te vieren. Speciaal be trok hii in zijn welkomstwoord de he ren C. Branusma, bondsvoorzitter, T. Bleelcers, bestuurder In algemene dienst, J. v. d. Hout, districtsbestuur der van het NVV, wethouder J. de Priester die aanwezig was namens de Souburgse gemeenteraad, en verder afgevaardigden van andere vereni gingen. Hierna sprak de heer Brands- nm een feestrede uit. Na de gelukwensen van de A.N.B. onder aanbieding van een gesloten couvert te hebben overgebracht, greep de hoer Brapdsma terug op de crisistijd der dertiger jaren, waarin de afdeling werd opgericht. Door het werk van de vakvereniging zijn ech ter vele verbeteringen tot stand ge bracht. Spreker spoorde de jongeren aan het werk van de ANB te blijven steunen, want, aldus de heer Brands- ma, De donkere wolken zijn nog niet verdwenen". Na de aanwezigen opgeroepen te hebben actief deel te nemen aan het verenigingsleven, door onder meer de vergadering trouw te bezoeken, ging de heer Brandsma óver tot het uitreiken van insignes aan hun, die 25 jaar lid van de orga nisatie waren. Een uitzondering daar op maakte de heer Hoogesteger, die in verband met ziin 40»jarig lidmaat schap van de ANB het gouden speld je in ontvangst mocht nemen. Tevens ia de heer Hopgesteger 25 jaar secre taris van de afdeling Souburg. Een insigne voor net 25-jarige lid maatschap ontvingen de heren J. Bie- ze. I. de Roov, j. Scheffer, W. Voge laar, C. Wisse, J. G. Goozeii en L. Hierna bood nog een groot aantal sprekers gelukwensen aan. waarbij zij hun woorden vergezeld lieten gaan van een geschenk. Na dit officiële gedeelte was het woord aan het „A tot 3-cabaret", dat de aanwezigen nog enige tijd aange naam bezighejld, waarvoor de me dewerkenden een hartelijk applaus in ontvangst mochten nemen, De avond werd besloten m®t een gezellig sa menzijn. Officiële publicaties GEMEENTE VLISSINGEN. HINDERWET. VERZOEK OM VERGUNNING. B: en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie, 2e afdeling, ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N.V, Zeeuwse MetaalmaatschappiJ v.h. Cracau metalen te Vlissingen, om vergunning tot het oprichten van een Inrichting tot bewaring, bewerking Of verwerking of vernietiging Van oude metalen en aanverwante artike len In het perceel, gelegen aan de Oost- Souburgseweg, kadastraal bekend ge meente Vlissipgen, sectie C 5501 gcd. Gedurende tien dagen, te rekenen %-an 24 november 1855 af. bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning tn te brengen bij het gemeentebestuur. Dovendien zal op dinsdag 6 december a.s., des vonrmiddags 10.30 uur, ten Ge meentehuize, een openbare zitt)ng wor den gehouden, waarin mondeling bezwa ren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden Ingewacht. Een ieder kan ter secretarie der ge meente bennis namon van de ter zake Ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is versche nen. Mede Is tot beroep gerechtigd degene die. zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde ter mijn schriftelijk bezwaren heeft Inge bracht, indien hp niet woorfachtig is in deze gemeente ol in een aangrenzende ge meente. waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Vlissingen, 24 november 1955. met oailaMate reet. HOOG EN LAAG WATER rooskerke 10 ds, Boon, 2.30 ds. Van I Wouwe; Sint Laurens 10 ds Poel-1 man, 7.30 ds. Boon; Veere 10 ds. I Streefkerk, 2.30 ds. Radder; Vlissin- I Zierikzee gen S ds. Brederveld; Vrouwenpolder Wemeldinge 3U .Niiv: i.r Vlissingen Temeuzen Hansweert 1.43 2.14 3.01 3.25 3.37 2.41 2.55 2.64 U.+N.A.P 13.58 14.28 15.16 15.40 15.53 2.41 2.55 2.62 1.63 1.90 U.—N.A.P. 8.09 2.01 8.42 2.1 S 9.18 231 8.43 1.51 9.05 1.78 U—N.A.P. 20.35 2.08 21.08 21.42 21.08 21.21 2.20 2.38 1.55 1.84

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3