Een fraai Verenigingsgebouw voor 's-Heer Hendrikskinderen Zwitsaletten VAN &2jvi TOT Imrnv ASüiHiiak HOHHER Q EEN NIEUW HULPPOSTKANTOOR VOOR KAMPERLAND ST. NICOLAAS-VEEMARKT MET KEURINGEN IN GOES Agend: 2 PROVINCIALE ZEEUWUE COURANT j_j...tg i\u vliiiiliKK 1ö5d BURGEMEESTER HEES DE VLAG Vreugde onder de burgerij over waardevolle nieuwe aanwinst In het uitbreidingsplan van 's Heer Hendrikskinderen werd Maandag middag een fraai bouwwerk geopend, dat door z(jn verschillende bestem- mingsmogeiykheden een waar dorpscentrum kan worden. In de grote zaal waar talrijke bloemstukken van de plaatselijke verenigingen temidden van al het fonkelnieuwe materiaal de feestelijke stoer nog hielpen verhogen, kwamen velen bijeen om het voor de gemeenschap van 's Heer Hendriks- ldnderen zo belangrijke moment van de officiële opening, bjj te wonen. In verschillendo toespraken werd uiting gegeven aan de grote vreugde en dankbaarheid, terwijl o.a. de bevolking van dit dorp het niet bjj woorden alleen Het. Burgemeester Vermet icon bulten aan de vlaggemast een grote vlag in top hijsen, welke met een wimpel als. cadeau van de burgerij werd aangeboden. Ook gaven de burgers een ets en een bloemstuk. Het gebouw bevat behalve de gro te zaal met podium, tevens ingericht voor gymnastieklokaal, ook een keu rig uitgevoerd badhuis met vyf dou checellen. In zjjn openingswoord be antwoordde burgemeester Vermet de vraag of het stichten van dit gebouw vqor 's Heer Hendrikskinderen ver antwoord is, met een volmondig ia. Er is hieraan dringend behoefte, Spreker hoopte dat het gebouw voor een reeks van jaren dienst zal mo gen doen. Dank bracht hij aan de di recteur van de Centrale Dienst Be- velanden, de heer J. H, Valk, die het ontwerp maakte, alsmede aan de aan nemer en onderaannemers, die voor een keurige uitvoering zorgden. Do oud-burgemeester van 's Heer Arendskerke. de heer A. A. Elenbaas die de grondslag legde voor dit ge bouw en de bouw nog aanbesteedde, mocht ook de dank voor zjjn arbeid incasseren. Do ambachtsheer van 's Heer Hendrikskinderen, notaris M. J, E. F. van Dissel, die op deze plech tigheid vertegenwoordigd was door gijn echtgenote, had een fraaie klok voor de zaal geschon ken, waarvoor burgemeester Ver met eveneens dank zegde. Nadat de burgemeester het gebouw voor geopend had verklaard, trad als eerste spreker de heer M. Steketee naar voren, die met mevrouw Bruijn- ooge, de initiatiefneemster van de in zamelingsactie, de geschenken van de inwoners van 's Heer Hendrikskinde ren aanbood. Dankbaarheid Ds S. P. de Roos getuigde namens de Herv. gemeente van de dankbaar heid over de totstandkoming van dit febouw, waarvan de gehele bevol ing zal kunnen profiteren. Het ge meentebestuur heeft het in hem ge» f Advertentie PERIODIEKE PUNEN? Moderne vrouwen bestrijden ze met: stelde vertrouwen niet beschaamd. „Wij zjin dankbaar, maar nogvnlet voldaan", zo vervolgde deze spreker, die daarop een korte beschouwing hield over de betekenis van het ver enigingsleven. Wie huiten do verenigingen blij ven, missen meer dan zjj beseffen. Met. bjjzondero taot zal men echter ook moeten trachten (le jeugd aan te trekken, die afzijdig blijft. Maandag ia te 's.Heer Hendrikskin deren liet uieuwg verenigingsgebouw officieel geopend. De burgemeester, de heer D. A. Vermethijst de door de burgerij geschonken vlag. (Foto PiZ.C.J Spreker hoopte in dit verband, dat het verenigingsgebouw in de toe komst nog eens met recht de naam van dorpshuis zal mogen dragen. Door dit gebouw is Let ideaal een stap dichter tot verwezenlijking gebracht. Wanneer hef gemeente bestuur er nog eens toe kon over gaan, voor de vier dorpskernen een vormingsleider voor de jeugd te benoemen, zou het ideaal be reikt zijn, aldus ds De Roos. Oud-wethouder Jac. de Schipper prees eveneens de voortvarendheid van het gemeentebestuur. Als de vroegere penningmeester van het oude „Sa muel"-gebouwtje, riep hij herinnerin gen op en stelde vast, dat de jeugd van tegenwoordig met dit nieuwe ge bouw toch wel zeer bevoorrecht )S, De heer C. Bierens, sprak als hoofd der school zijn blijdschap uit over het verkrijgen van een gymna stieklokaal en uitte de hoop, clat er nog eens een vakonderwijzer in licha melijke oefeningen voor de gehele ge meente kan worden benoemd. Na mens de C.J.M.V. bood hy eveneens de gelukwensen aan, doch moest me dedelen, dat déze vereniging voorlo pig geen gebruik van het gebouw zal maken. Nadat de heer J. H. Valk als ar chitect nog zijn dank had betuigd aan het gemeentebestuur, werden en kele verversingen rondgediend, waar op er gelegenheid bestond om het ge bouw nader te bezichtigen. m Het ziet er ernstig naar uit, dat de arbeiders van de Compagnie Neêr- landaise de l'Azote (C.N.A.) te Sluis kil zeer binnenkort aan de 42-urige werkweek zullen beginnen. De direc tie van de C.N.A. heeft een concept gemaakt van twee schema's voor de nieuw in te voeren ploegendienst. Dit stelsel is gebaseerd op het vier-ploe- gensysteem voor de continuebedry- ven. Het werd gemaakt in overleg met de zogenaamde fabrieksconimis- sie, die is samengesteld uit werkne mers uit het bedrijf. Uit deze twee schema's zal dat worden gekozen, dat het best aan de praktijk zal voldoen. Werknemers en werkgevers zullen In onderling overleg vóór 1 December aanstaande beslissen. SERENADE. De signaalafdeling „Achilles" in Middelburg heeft dezer dagen haar OOK VROEGER In de omlijsting van dit rubriekje zo treffend getiteld „Van Zwin tot Zijpe, heeft men de laatste tijd menig maal berichten kunnen aantreffen over suikerbieten van meer dan ge wone afmetingen, 't Werd zelfs een kleine wedstrijd. Thans meldt men ons. dat derge lijke wedstrijden bepaald niet van van daag of gisteren stammen! Weliswaar waren er destijds nog geen actuele dagbladen, waarin van bijzondere vondsten melding kon worden ge maakt, maar toch toisf men ook der gelijk nieuws wereldkundig te maken. Zo kan men in het gemeentehuis van Domburg nog een schildering op paneel aantreffen, waarop naast een gezicht op Domburg ook een raap is afgebeeld, met het volgende bijschrift „Siet Godts wonderwerek, in dees rape gewrocht; In Walcheren gegrojt, bij Domborch voortgebracht. Sii woegh XI pont e een half en een achtste effen, Wat schepsel, wat verstant, wat menschelijke kracht Heeft oijt het minste loof na z lev.n connen treffen, Wilt den alwijsen Godt in dat gewas verheffen" Den 2!/ November 1616, Thans is ook de tijd weer aange broken om rapen te rooien en wij zijn benieuwd of er een exemplaar gevon den wordt, dut het Domburgse uit de zeventeinde eeuw in gewicht over treft oud-lid en oud-bestuurslid, de heer C. Hulstaert en zijn gezin een serenade gebracht. Na een verblijf van drie jaar in Zuid-Afrjka was de heer Hulstaert namelijk in de Zeeuwse hoofdstad teruggekeerd. De heer P. Kooman, vice-voorzitter van de ver eniging, sprak het echtpaar toe en bood een fruitmand aan. Een en an der trok veel belangstelling. SMOKKEL. Een douanepatrouille onder de ge meente Sint Jansteen verraste dezer dagen een groepje smokkelaars, die onder dekking der duisternis een vaars naar België trachtten te bren gen. De vaars, ter waarde van onge veer f 250 werd door de dienaren der wet buit gemaakt, maar de smokke laars verdwenen zoals welhaast gebruikelijk in het nachtelyk duis ter WOLHANDKRAB. Arboiders, die aan de kanaal oever te Sluiskil werkzaamheden uitvoerden, vingen tussen de be drijven door een wolhandkrab. Het dier mat tussen de uitge spreide poten gemeten 35 cm. Deze zeldzame vangst trok veel kijklustïgen. VANDALISME. In Souburg zijn weer eens vandaal- tjes aan het werk geweest. Tijdens hun destructieve arbeid zo bleek later sneuvelden elf ruiten van het Nederlands Hervormd kerkgebouw. Leerzame bijeenkomsten voor amateur-fotografen Een vrü groot aantal liefhebbers van de fotografiekunst heeft Maan dagavond in „de Prins van Oranje" te Goes tezamen met de voorzitter van de Bond van Nederlandse Ama- tenrfotografen Verenigingen, de heer G. A. Wagenaar, een flitsvïucht over fotoland gemaakt- Voor de prille amateur, voor wie het fototoestel nog vele geheimen heeft, was het zeker e-en interessante en leerzame avond. De heer Wagenaar vertelde aller eerst wat fotograferen kan zijn, na melijk het vastleggen van levensmo menten die nooit terugkomen. Daar na stapte spreker over op de teohni» sche zijde van de fotografie. Zo ver telde de heer Wagenaar wat nu ei genlijk een panchromatische film is, waarvoor een diafragma dient en ten slotte hoe men zelf voor „zon" kan zorgen door een flltsapparaat op het toestel te monteren. Na eerst te hebben getoond hoe men vroeger marteldo met „bliksem licht", lang wachten en stilzitten, liet spreker zien dat het op de moderne manier met flitslampjes veel gemak kelijker gaat. Hoe het fütsapparaat en de lampjes werkten werd ook nog uitgelegd. Met de vertoning van een uitsteken de collectie kleurendia's over Schot land kwam het einde van deze leer zame avond. Amateurfotografen in Vlisslngen kunnen deze causerie Dinsdagavond in het Concertgebouw beluisteren. Woensdag komt de heer Wagenaar naar Terneuzen en Donderdag naar Middelburg. (Advertentie) Geef een mondharmonica Het ideale geschenk voor Sl Nicolaos ©I Ke'slmis Moor... koop geen prullorio, koop iets goeds... een echte HOHNEÜ, hei wereldmerk. Primo vgkwerkeniochgoedkoop Model BRAVO, 28 stemmen, v.o. (3.25 Model PADVINDER, 8-12 stemmen, v.o. 0.75 Verkrijgbaar in elke muziekhandel en bonafide speelgoedwinkel "OjésES^ WERELDBEROEMDE MONDHARMONICA'S Porceleinen Poedel, (Schoorsteenversiering) 0.05 Handig Broodmandje, (Gevlochten riet) 1.50 Leren damesportemonnaie, (met portefeuille) 2.95 Koperen Siersleufcel, (tevens kurketrekker) 3.75 Prachtige Schemerlamp, (met zijden rokkap) 7.90 Porceleinen Gebakste!, (12 persoons) 13.50 Courantenbak, (iets voor „Hem") 19.50 Porceleinen Theeservies (13 persooos) 24,50 U slaagt er uitstekend voor Sint Nicolaas-geschenken. Oud-gouverneur Sumatra's Oostkust overleden C. J, vari Kempen werd in Zierikzee geboren In Den Haag is, op 83-jarige leeftijd, overleden de heer C. J. van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oost kust en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. C. J. van Kempen is te Zierikzee op 18 Maart 1873 geboren, in welke plaats hij de H.B.S. bezocht, Hij studeerde voorts te Delft aan de Indische Instel ling waar hij in 1B95 het z.g. Grootamb» tenaarsexamen deed. Aan het. einde van dit jaar werd hij naar Indië uit- gezonden als adspirant-controleur en geplaatst in de residentie Oostkust van Sumatra. Jn zijn functie van gouver neur van Sumatra's Oostkust deed hij later veel en belangrijk werk o.a. met betrekking tot het binnen de perken houden der g.g, Indische Beweging en tot opleiding van inheemse arbeids krachten. Na zijn repatriëring werd de heer Van Kempen Kamerlid, doch in 1931 noopten gezondheidsredenen hem er toe deze functie neer t.e leggen. Na zijn volledige herstel in 1933 deed hij wederom zijn intrede in de Tweede Kamer, waarin hij zitting bleef hou den tot 1946. In 1923 werd de heer Van Kempen benoemd tot ridder in de orde van dp Nederlandse Leeuw. NU OFFICIEEL GEOPEND Het ligt wat afgelegen Maandagmiddag om half vier heeft (le directeur van het Postdistriot Mid delburg, de heer P. J. Waale, het nieuwe hulppostkantoor aan de Mo lenweg te Kamperland officieel ge opend. Een vreugdevolle dag, niet al leen voor het staatsbedrijf der PTT, maar zeker ook voor de bevolkinj was de bouw van het hulppostkan- toor dubbel verblijdend, want het ge bouw omvat tevens een nieuwe wo ning. In tegenwoordigheid van de burge meester van de gemeente Wisseker- B. en W. Middelburg vragen crediet van f 280.000 Voor beschoeiing op het groot-industrieterrein B. en W. van Middelburg verzoeken de raad voor de aanleg van een be schoeiing op het groot-industrieterrein aan de Kleverskerksewcg een crediet van J 380.000 toe te stagn. Dit werk houdt in een beschoeiing ter lengte van 140 m. Zij is bestemd voor de Houthandel v.h. G. Alberts Lzn Co N.V, Deze onderneming neemt de helft van de kosten voor haar rekening. Reeds in Maart j.l. werd voorgesteld voor aanleg van een beschoeiing langs het gehele terrein elk jaar een bedrag van j 13,500 uit te trekken ter dekking van de kosten. Maximaal zou er 800 m beschoeiing moeten komen wanneer elke betrokken onderneming van een dergelijke voorziening gebruik zou willen maken. Ook van de zijde van de belang hebbenden wordt echter de lengte van de beschoeiing zoveel mogelijk be- perkt, zo is gebleken. Hef foit, dat zij de helft van de kosten vqor hun reke ning dienen te nemen, werkt namelijk remmend. Tenslotte geven B. en W. nog een overzicht van de kosten der beschoei ingen voor de gemeente. Voor het Feulvruehtencentrum is 84,500 nodig, voor herstel van de bestaande voor ziening 75.900, zoals bovenvermeld voor Alberts 140.000, hetgeen een totaal van 279.500 oplevert. Hier door is het gevraagde bedrag van 280.00 dus verklaarbaar. Universitaire exgmen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het semi-arts-examen de heer F. G, C. Byijse te Goes. Advertentie iHenïe weelg/uw SIEMENS RADIO DOOH RUIMtt - ACPUSIICK Dinsdag 6" December zal op de Bees tenmarkt te Goes de Sint Nicolaasvee- markt met keuring worden gehouden- Verleden jaar viel deze markt reeds in November, maar aangezien in De cember een grotere aanvoer van vet- vee kan worden verwacht, heeft men de veemarkt nu enkele weken ver schoven. Bij de keuring is nog een enkele ver andering ingetreden. Bij vorige keu ringen werden de dieren van veehan delaren en veehouders niet afzonder lijk gekeurd. Dit was voor de deel nemende veehouders minder aantrek kelijk daar men zodoende moest con curreren met handelaren, die kans za gen met een uitzonderlijk mooi dier te verschijnen, dat zij, met het oog op de keuring soms vaak buiten Zeeland hadden gekocht. Teneinde dit nu te voorkomen zal het vee van handelaren en het vee van de veehouders afzon derlijk worden gekeurd. Ingeschreven kan worden in de hoofdklassen: vetvee, handelsvee, sJachtpaarden, schapen, varkens en faiggen. Deze hoofdklassen zijn uiter aard in de nodige rubrieken verdeeld. Het vraagprogramma vermeldt 27 ru brieken. Evenals vorige jaren is weer een be hoorlijk aantal prijzen beschikbaar. Zowel de kampioen vetvee als de kampioen dikbil krijgt een beker en een krans. Voor de kampioen slacht- paarden is een beker beschikbaar ge steld. In alle rubrieken zijn medailles te verwerven voor de le, 2e en 3e prijs, Verwacht wordt, dat thans behalve Twee Zeeuwen pleegden druivendiefstallen Te Hoek van Holland gearresteerd Twee Zeeuwen, de zestienjarige VV, A. van de K. uit Vlisslngen en (le één-en-twintigjarige J. W. van II. uit Middelburg, en (te Hagenaar J. T. zijn door de gemeentepolitie van Rot terdam gearresteerd, verdacht van drulvomUefstallcn te Hoek van Hol land. De politie verwacht, dat nog drie arrestaties /lillen volgen. De laatste tijd hebben verscheidene tuinders te Hoek van Holland bjj de politie geklaagd over vernielingen van glas van hun kassen en over dief stal van druiven. Het onderzoek had Woensdag jJ. succes, want nadat een tuinder aangifte had gedaan van diefstal van vier kisten, elk met vier kilo druiven, kwam men de daders op het spoor, Het bleken drie opvaren den van een zeeschip te zijn. Iedere keer, wanneer hun schip in Hoek van Holland aanlegde, gingen ze een voorraadje druiven stelen voor hot vervolg van de reis, In totaal hebben ze vyf maal hun slag geslagen. uit de kringen van de veehandel, ook Uit de kringen van de veehouders een grote interesse voor de markt en keu ring zal bestaan, Aanmeldingen kunnen plaats vinden tot uiterlijk een half uur voor het be gin van de keuringen. Commissaris der Koningin bezoekt Wissekerke De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F, C. de Casembroot, zal niet zoals wij abusievelijk meldden op. 7 Decem ber, maar op Woensdag 9 December een bezoek aan Wissekerke brengen. Besprekingen over plannen „Zoutelande" in Middelburg Een aantal betrokken autoriteiten heeft Maandagochtend in de Middnl- burgsu Statenzaal besprekingen ge voerd over de problemen, die samen hangen met de uitvoeringen van de werkzaamheden ter verbetering van de zeeweringen In Zoutelande. De bijeenkomst stond onder leiding van Gedeputeerde Staten. Verder waren aanwezig leden van B, en W. van Zoutelande, vertegen woordigers van het bestuur van de Polder Walcheren, van de Ryks- en Provinciale Waterstaat en van do Provinciale Planologische Dienst. Hot was anderhalf jaar geledon, dat tussen deze instanties over deze- kwestie een bespreking was gevoerd, Daarom werd de noodzaak gevoeld opnieuw in persoonlijk contact te treden. Beslissingen zijn niet geno men. Dit was ook niet het doel van de bijeenkomst. Het voornaamste punt. dat aan dc orde kwam, was dat van de onteigening der af to breken panden. Men bestudeerde o.a. de meest efficiënte 'wijze om een en an der te doen verlopen. Faillissementen Uitgesproken is het faillissement van P. A. Ranschaert, hotelhouder en vertegenwoordiger uit Sas van Gent. Rechter-commissaris is mr. J. A. E. Rink, Middelburg, curator mr. G. Tichelman, Terneuzen. Verder is uit gesproken het faillissement van L. J. de Korte-Neüsso, koopvrouw uit. Tho- len. Rechter-commissaris ia mr, A. J. W. Royen, Middelburg, curator mr. H. D. J. Wolfensberger, Tholcn. Ten slotte is uitgesproken het faillisse ment van A. Verstraeten, oliehande- laar uit Breskens. Rechter-commissa ris is mr. J. A. Abbing, Middelburg, curator mr. H. A. R. de Mul, Oost burg. ke, de heer J. van Halst, de directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Goes, dé heer J. Verbaken, archi tect A. van Hee en de meeste collega- kantoorhouders van het eiland, hield de heer Waale een korte toespraak, waarin hij het tot stand komen van het nieuwe kantoorgebpuw ij? het kort memoreerde. Over de inrichting en de afwerking was de heer Waale goed te spreken en h(i meende, dat Kam perland met dit moderne gebouw een verfraaiing ondergaat. Burgemeester Van Halst had ook vele goede woorden voor het nieu we kantoor, doch in 'zijn lofzang liet hij ook een mineurtoon horen. De Kamperlanders zijn wel is waar blij me de nieuwe aanwinst, maar toch vindt men het een be zwaar, dat het postkantoor pil een beetje uit do route ligt. De vroege re plaats aan de veerweg was voor velen gemakkelijker te berei ken, Maar in een van optimisme vqqx' Kamperla.nd's toekomst getuigen- de opmerking verklaarqe burge meester van Halst, dat het mis schien nog wel mee zal vallen, daar het kantoor nu aan de weg naar de duinen staat, Namens het postkantoor te Goes, waaronder het hulpkantoor Kamper land ressorteert, sprak de heer J. Verbaken een woord van felicitatie. Ook zwaaide spreker lof toe aan de A.M.Z,, dip door de route te wijzigen niet geschroomd heeft Tante Pos Ter wille te zijn bij het brengen en halen van de poststukken. „Het is toch wel plezierig, dat er voor een oude klant nog zoveel gedaan wordt" zei de heer Waale verheugd. Tenslotte sprak de kantoorhouder, de heer Kopie, woorden van dank. Directiebeleid ZVTM becritiseerd Dc voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoersperso» neel heeft Maandag tijdens zjjn ope ningsrede van het tweejaarlijkse con gres, dat in Utreqht gisteren en van daag wordt gehouden, gezegd, dat de verhouding tot de individuele werk gevers in het wegvervoer gpecl is. Ér was naar zijn mening slechts één uit zondering en wel de JZeeuwseU» Vlaamse Traraweg-Maatsphapprj. Men weigert daar de vacantiebij- slag van twee procent en ook de re» gelmatigheidstoeslag toe te passen. Als de vakbonden even weinig" ver antwoordelijkheidszin hadden als hier de directie heeft gedemonstreerd, dan was er waarschijnlijk reeds een con flict geweest, aldus de heer Blom- merg, Verkoop grond nieuwe Chr. Kweekschool In Middelburg Zoals bekend, zal de nieuwe Chr, Kweekschool voor Zeeland in Middel burg op't Zand verrijzen. Een terrein aan deEvertsenstraat achter de Prin ses Ireneschool is daartoe uitgeko zen. Het bestuur van de „Vereniging tot Stichting en Instandhouding ener Chr. Kweekschool vopr Zeeland heeft thans verzocht het betrokken terrein te mogen kopen. Voor de bouw van de school is be stemd 5300 m2, zo delen B. en W. van Middelburg de raad mee. Deze grond kost f 11 per m2, een totaal bedrag van f 58,300. Een oppervlakte van 12.000 m2 zal verder bestemd zijn voor de aanleg van een sportter rein. Tegen 2.50 per m2 kost deze grond 30.000. De totale koopsom is 88.300. B. en W. stellen voor tot verkoop te besluiten. Wegenaanleg in waterschap Baarland Naar men ons nader mededeelt, heeft de Herverkavalingsoommissie- Zeeland de aanleg van 5% kilometer wegen in het waterschap Baarland, niet gegund aan do firma Duynhou» wer, dooh aan de N.V. Wegenbouw bedrijf joh. de Kroon te Rhenen voor f 406.477. Honderdjarige in „Termantelinge" In het rusthuis „Termantelinge" te Domburg hoopt op 19 December a.s. mevrouw H. G. v. d. EijkGillissen haar honderdste verjaardag te vieren. Advertentie r@®« DE LEKKERSTE LETTER VANDAAG. Middelburg: Electro: „Storm over Alba nië", (14 j.). 13 en 21.15 yur. Vikingen Alhambra: „East of Eden" (14 j,). 19 en 21 uur: Luxor: „Paniek in Gibraltar" (14 j.), 20 uur. Goes Grand: „De gravin gaat barre voets" (18 j.), 20 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2