PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Plotselinge verhoging van radio activiteit van de atmosfeer In Grevelingen lengtedam met sluizen ten dienste van oesterteelt BRITSE TROEPEN OP CYPRUS OP VOLLEDIGE OORLOGSBASIS Vandaag... DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 280 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kieine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogcrdstraat 24. teief. 26. NA DE H-BOM EXPLOSIE IN RUSLAND Volgens Parijs achtmaal zo sterk B\j de geregelde controle van de radioactiviteit van de atmosfeer, die in samenwerking wordt uitgevoerd door het K.N.M.I. te De Bilt en het me- disch-biologisch laboratorium der ryksverdedigingsorganisatie-T.N.O. is in de laatste dagen een opmerkelijk hoog gehalte aan radio-actieve stoffen in de atmosfeer waargenomen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat deze verhoogde radio-activiteit van de atmosfeer samenhangt met de experimen tele H-bomexplosie, welke onlangs in de Sowjet-Unie is geschied. De waarnemingen worden voortgezet en de verkregen uitkomsten zullen nader worden bestudeerd. Zij zullen ter beschikking worden gesteld van de commissie, die door de Koninklijke Nederlandse akademie van wetenschap pen werd ingesteld onder voorzitterschap van prof. dr. A. J. Kluyver en die tot taak heeft de mogelijke gevolgen van de eventuele verontreiniging van de atmosfeer door radioactieve stoffen, mede met het oog op even tueel daaruit voortvloeiende gevaren voor de volksgezondheid, te bestude- Géén trapeze Er was Zaterdagmiddag in de Goes- se Korenbeurs tijdens het Delta congres van de Wiardi Beekman Stichting enige critiek op de inleiding van Middelburgs burgemeester over de toekomst van het Deltagebied. De voornaamste grief was wel, dat de heer Bolkestein de huidige woning- situatie koppëlde aan het Deltaplan. Nu lijkt dat op het eerste gezicht in derdaad een reuzenzwaai, die wél in het circus, maar niet op een conferen tie thuishoort, maar bij nadere be schouwing bleek het hier helemaal niet om verbazingwekkend „trapeze- werk'^ te gaan. De heer Bolkestein is namelijk Zaterdagmiddag niet om de acrobaten-beeldspraak nog even te gebruiken naar de nok van het Del tacircus getogen, maar bleef integen deel stevig met beide voeten op de vaste grond. Hij toonde aan, dat het Deltaplan geen zaak-van-over-vijf-en- twintig-jaar is, maar van vandaag! Met andere woorden: de ontwikkeling van het Deltagebied dient reeds nu te worden aangepakt, en dat niet in de Haagse sfeer van „bij U, over U en zonder U", maar met het geven van vertrouwen aan de streek. Daarbij dient' dan het volmaakt-mislukte sys teem van de woningbouwverdeling te worden losgelaten, omdat dit stelsel is gebaseerd op een Zeeland-in-verval, terwijl thans rekening moet worden gehouden met een Zeeland in op komst! Men zou dit gewest eigenlijk moeten beschouwen als één groot ont wikkelingsgebied met alle faciliteiten van dien. Neen, de heer Bolkestein heeft zich bepaald niet schuldig ge maakt aan hoogdravende theorieën, maar slechts de consequenties van het Deltaplan in de hedendaagse realiteit geplaatst. En op dat burgemeesterlijk betoog sloot dat van E.TX-directeur Verburg goed aan, die vooral bij de replieken het gezonde regionale stand punt kort en krachtig aldus formuleer de: de bevolkingsgroei mag niet als sluitpost worden beschouwd. Tijdens dit congres was de reactie van de Zeeuwsch-Vlamingen vrij fel: „Wij horen er ook bij en geef ons daarom mét het Deltaplan een vaste oeververbinding". Hun opmer kingen waren niet nieuw, maar zij moesten tijdens deze conferentie wor den gemaakt, want dat betekende een bekijken van een der problemen rond het Deltaproject van binnen uit. Te recht had namelijk de burgemeester van Middelburg gesteld, dat men vaak ook het rapport van de Wiardi Beekman Stichting gaat er mank aan allerlei zaken rond het Deltagebied als buitenstaander benadert. De reac ties van Zeeuwse congresbezoekers helaas niet altijd even zakelijk gefor muleerd en vaak ook met herhalingen van vorige sprekers waren beslist niet die van buitenstaanders, maar kwamen recht uit het Zeeuwse ge- moed. Ook in de Memorie van Toelichting bij het ontwerp-Deltawet worden pro blemen aangesneden, die slechts cen traal zijn bekeken en geenszins van uit de streek. Men behoeft slechts een blik te werpen op de wegenkaart, be horende bij het wetsontwerp, om te zien, dat daar één schakel ontbreekt: de secundaire dam Noord-Beveland Zierikzee. Terwijl in de memorie-tekst bovendien nog een waarschuwing is opgenomen om de aanleg van een der gelijke dam toch vooral eerst eens goed te overdenken. „Sukkel nog maar een beetje door met de veerdiensten", zou men ook kunnen zeggen en een dergelijke opvatting is puur „Hol lands" en allerminst „Zeeuws". Na tuurlijk moet die dam er komen technisch is het mogelijk, zo verklaar de ir. Dibblts en daarom zal men er goed aan doen, om in Zeeland deze ver- bindingsdijk als een integrerend deel van het Deltaplan te beschouwen. Evenals trouwens de Zeeuwsch-Vlaam- se tunnel! Maar dat betekent anderzijds, dat Zeeland zich van één punt vooral bewust moet worden, namelijk, dat men zich hier niet moet gaan vermeien in allerlei pietluttige details, maar dat men naar buiten moet optreden als een krachtig en zelf bewust gewest, dat weet wat het wil. De P. v. d. A.-fractievoorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, hield Zaterdag een enigszins chauvi nistisch getinte slottoespraak, waarin hij de lof van de Nederlanders in het algemeen en die van de waterbouw kundigen in het bijzonder bezong Het is te hopen, dat de heer Burger te zijner tijd de loftrompet kan ste ken over de Zeeuwen, omdat zij er dan daarbij voorgegaan door hun provinciaal bestuur metterdaad Uit de meeste landen van Noord- Europa, uit Japan en uit Amerika komen berichten over een plotselin ge verhoging van de radio-activiteit m de atmosfeer. Uit Praag wordt gemeld, dat de bekende „kruis-bron" zeer onregel matig gevloeid heeft in de laatste tijd. Men neemt aan, dat deze bron zeer gevoelig is voor seismische bewegin gen. Het Parijse laboratorium voor de volksgezondheid heeft Maandag be richt dat de radio-activiteit in de lucht boven Parijs sinds Zaterdag ochtend achtmaal zo sterk is gewor den. Het laboratorium wijt dit aan het tot ontploffing brengen van de water stofbom in Rusland. Het officiële communiqué ver het tot ontploffing brengen van een nieu we Russische waterstofbom is slechts op de binnenpagina's der Russische bladen afgedrukt. Dit is geheel in overeenstemming met de tactiek qie de Sowjetregering ook in het verleden ten opzichte van de atoomwapens heeft gevolgd. De tegenwoordige Russische pro paganda volgt geheel het recept van Kroesjtsjew, die zich op het stand punt stelt dat in een oorlog, hoe ver nietigend die ook moge zijn, de Sow jet-Unie als zij aangevallen zou worden, steeds zegevierend uit de strijd zal komen, maar dat het kapi talisme dan zal worden weggevaagd. De Westelijke diplomaten te Mos kou tonen zich niet bezorgd. Men meent dat het machtsevenwicht en de overweging dat de moderne physïca een oorlog practisch onmogelijk maakt, aan betekenis winner Critiek in India Het partijloze Indische blad „Hin dustan Standard" schrijft, dat Kroesjtsjew misbruik heeft gemaakt van de Indische gastvrijheid en de neutraliteit van het land heeft ge schonden door zijn te Bangalore uit gesproken rede over de Russische proeven met de waterstofbom. Al aanvaarden wij de vriendschap van de Sowjet-nie, dan betekent dat nog niet, dat wij ai haar daden goed keuren en haar standpunten aanhan gen. Ook in officiële Indische kringen heeft het optreden van de Russische leiders verlegenheid veroorzaakt. BEZORGDHEID IN LONDEN. Uitzonderlijke maatregel Twaalfduizend man Britse troepen op Cyprus z(jn in „actieve dienst" ge bracht een nieuwe maatregel ter Het in staat van alarm brengen van deze troepen volgt op de afkondi ging van de noodtoestand door gou verneur-generaal sir John Harding op Zaterdag j.l. De betekenis van de maatregel is dat de zeven bataljons die op 't ogen blik op Cyprus zyn gestationneerd op volledige oorlogsbasis worden ge plaatst. Engeland is hiertoe in vredestijd nooit in het Naburige Oosten overge gaan, zelfs niet toen de anti-Britse relletjes in de Suez-kanaalzóne vier jaar geleden een hoogtepunt bereik ten. De Britse regering beschouwt de situatie op Cyprus dus kennelijk als zeer ernstig. In Nicosia en andere steden op Cy prus hielden troepen Maandag de wacht op de belangrijkste kruispun ten. De terroristische organisatie Eoka heeft in een pamflet de waarschuwing Kerstmis moge dan het feest van de vrede zijn, op sommige plaatsen n Amerika moet men de kerstbomen met de wapens in de vuist bescher men! Sommige kerstboom-kopers zien er geen been in, om de bomen met wagens vol bij de plantages af te halen zonder betalen! Een wacht post op een van de plantages geduren de zijn nachtelijke ronde. Behalve met zijn geweer en zijn hond heeft hij nog de beschikking over een mobilofoon blijk van hebben gegeven de kansen van het Deltaplan te hebben begrepen en gegrepen. In het Zeeuwse volkslied is al dan niet terecht sprake van een „aloude eendracht". Laat Zeeland trachten die woorden waar te maken Dat wil zeggensamen werken vooi de visserij, samen voor Zeeuwsch- Vlaanderen en de tunnel en samen ook voor de secundaire dam naar Zierik zee geuit dat „de grote slag in aantocht is". (United Press). GEHEIME BESPREKINGEÏÏ Gouverneur sir John Harding eh aartsbisschop Makarios van Cyprus hebben verleden week op Cyprus ge heime besprekingen gevoerd, aldus is volgens Reuter Maandagavond in Athene vernomen. Tijdens deze besprekingen zon de aartsbisschop nieuwe Britse voor stellen voor de toekomst van Cyprus van de hand hebben gewezen als „on aanvaardbaar". Volgens kringen van het bestuur van de Griekse orthodoxe kerk op Cy prus werd in de nieuwe Britse voor stellen het recht van Cyprus op zelf beschikking erkend doch werd dit te vens afhankelijk gesteld van „veilig heid en wereldvrede". Bemiddeling door Nasser afgewezen In Palestijnse kwestie Radio-Caïro heeft Maandagavond zijn programma onderbroken yoc- het uitzenden van een verklaring van S rentier Nasser, waarin deze mee- eeide dat de Arabische landen de bemiddeling van Groot-Brittannië of een ander land in het Arabisch-Is- raëlische conflict niet zullen aanvaar den. „De buitenlandse pers heeft de laatste tijd melding gemaakt van zg. nieuwe Britse voorstellen voor vrede tussen Arabieren en Joden, waarbij werd verklaard dat Egypte en dë an dere Arabische landen deze voorstel len gunstig hebben ontvangen. Dit is niet overeenkomstig de werkelijk heid", aldus kolonel Nasser. „Eden heeft slechts het plan voor deling van Palestina herhaald, dat in 1947 door de algemene vergadering der V.N. is aanvaard en dat door de Arabische landen onophoudelijk is be pleit als enige oplossing voor het Israëliseh-Arabische conflict". Volgens de Egyptische premier is Groot-Brittannië. dat „sterk verant woordelijk is voor de Palestijnse tra gedie", niet bepaald het land om „nieuwe voorstellen" -te doen. Hij deed een beroep op de V.N. en de grote mogendheden om de noodzake lijke maatregelen te treffen, dat het delingsplan van 1947 wordt uitge voerd. Weduwe Woodward door jury onschuldig bevonden Een jury heeft mevr. Ann Wood ward onschuldig bevonden. Mevrouw Woodward schoot onlangs haar echtge noot, een bekende millïonair, met een jachtgeweer dood in hun woning, om dat zij dacht met een inbreker te doen te hebben. Gebleken is dat, toen mevrouw Woodward de fatale schoten loste er inderdaad een inbreker in de woning Nog vrij zacht en j gunstig herfstweer (Van onze weerkundige M H medewerker) M Zachte lucht heeft al enige dagen de overhand met tempe- H raturen van vijf tot acht graden s Celcius. Ook de nachten zijn 1= voor eind November zacht. Een hogedrukgebied ligt met het M 1= centrum boven de Alpenlanden met aldaar 's nachts matige js vorst. Boven Noorwegen stegen de barometers belangrijk. Hier- door ging koudere lucht, waar- H in matige tot strenge vorst voorkomt, in de richting van |jj s Zuid-Zweden en Denemarken. i§ Dat deze koude lucht binnen H enkele dagen al tot onze omge- ving zal doordringen leek ons M gisteravond niet waarschijnlijk. Een depressiegebied ten Westen M van Schotland beweegt zich m p de richting van de Noordzee, p maar al nemen de regenkansen p iets toe, neerslag van betekenis /erwachten wij nog niet. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Neen, dit plaatje stelt geen nieuw type meerpaal voor en het zijn ook geen reuzen-zuurstokken. Deze lange, spitse kegels worden bevestigd ach ter de staarten van Lockheed Neptune patrouillevliegtuigen en zij bevatten "een gevoelige radarapparatuur voor het opsporen van duikbotenOok in Nederland gébruikt de marine lucht vaartdienst dergelijke vliegtuigen Franse weerkundigen weer aan het werk De stakende weerkundigen hebben Maandagavond besloten hun elf dagen geleden begonnen staking te beëindi gen, maar de andere categorieën sta kend grondpersoneel van Franse vlieg velden houden hun vijftien dagen ge leden begonnen actie voor betere ar beidsvoorwaarden nog vol. De weer kundigen sloten zich op 17 November bij de andere stakers aan die loons verhoging en nieuwe salarisschaal wensten. De staking was toen vier da gen oud. Zij was uitgebroken onder het personeel van de verkeerstorens van de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget en breidde zich later uit tot andere Franse vliegvelden. De weer kundigen zullen hedenmorgen het werk op de vliegvelden hervatten. (United Press.) IR. MARIS SPRAK VOOR STUDENTENPUBL1EK IN DELFT. Keus voor Belgen: Moerdijkkanaal of gebruik maken van mogelijkheden die Deltaplan opent (Van onze speciale verslaggever) „Er is geen verschil tussen een Moerdijkkanaal zonder Deltaplan en een Moerdykkanaal met Deltaplan. Dit kanaal zal identiek zijn, met of zonder Deltadammen". Deze conclusie hield de directeur-generaal van de Rijkswa terstaat, ir. A. G. Maris, gisteravond tijdens een voordracht in Delft voor aan al degenen, die de vraag hebben opgeworpen of 't aceoord -Camvelaert- Van Steenbergen bij aanneming van de Delta-wet waardeloos is. Deze vraag is namelyk opgeworpen op grond van het feit, dat in het accoord met geen woord van het Deltaplan wordt gerept. Het geprojecteerde Moer dijkkanaal wordt echter geenszins beïnvloed door het Deltaplan, was het positieve antwoord van ir. Maris. Zoals bekend wordt nagegaan of de oesterteelt, die by Yerseke onmoge lijk zal worden, naar de Grevelingen of anders naar de Waddenzee kan worden overgebracht. Van de beantwoording van de eerste vraag, zal af hangen of de Grevelingen evenals de wateren die straks het Zeeuwse Meer zullen vormen ook zoet zal worden. Ir. Maris vertelde, dat het door middel van een lange dam loodrecht op de afsluitdam bij het Brouwershavense Gat, mogelijk moet zyn om het wa ter in de Grevelingen te laten circuleren. Aan weerskanten van die even tuele dam, die dus in de lengterichting van de Grevelingen zal moeten wor den gelegd, maar niet zon doorlopen naar de ,bij Bruinisse ontworpen dam, kan dan in de afsluitdam een sluis komen. Laat men nu bij vloed door de ene sluis zoutwater in en bij eb door de andere sluizen weer uit, dan is het water gedwongen om de dam heen te stromen. „Maar of dit middel", aldus is Ma- ris" voldoende is om de oesters het welbehagen te geven, dat ze nu bij Yerseke vinden, is noe een vraag". De zandplaten, die hier droogge legd kunnen worden, lenen zich ech ter heel goed voor bebossing. Maar ook voor dë cultuurgrond zegt de land bouw. Ook de recreatie en de land bouw zyn dus gegadigden voor de Grevelingen, maar naar mijn gevoel, merkte de heer Maris op, zullen de oesters het wel winnen als blijkt, dat de oesterteelt hier een reële kans heeft. Ir Maris zeide. dat de Belgen zich rekenschap zullen moeten geven van de betekenis van het Deltaplan, dat naar zijn mening een verbetering van de scheepvaart is, (de getijbewe- ging houdt op, er kan een bèbakening komen, die nachtvaart mogelijk maakt en de steeds ver. huivende zandplaten kunnen tot stilstand wor den gebracht, waardoor het mogelijk wordt om vaste vaargeulen te maken die met behulp van schermdijken te- fen ijsgang beveiligd kunnen wor- en). Aan het ophouden van de getijbe weging bijvoorbeeld zijn ook nadelen verbonden voor schipper, die nu van de eb- of de vloedstroom een dank baar gebruik maken. Voor de Belgen zal het nu de vraag zijn of de netto verbetering zo groot zal zijn, dat het Moerdijkkanaal dan niet meer nodig is. De Belgen staan dus voor keus: tóch een Moerdijkkanaal of ge bruik maken van de mogelijkheden die het Deltaplan opent. In antwoord op vragen van zijn studentenpubliek ir Maris hield zijn voordracht in de overvolle collegezaal van 't gebouw van de scheikunde der Technische Hoge school deelde hy nog mede, dat bij de Rijkswaterstaat reeds een aparte dienst in voorbereiding is, de Deltadienst, die na aanvaar ding van de Deltawet in werking zal treden. KLEI VOOR DIJKEN Tevens vertelde hy, dat de klei voor de dijkbouw kan worden „geroofd" op uiterwaarden van de Maas, waar nog belangrijke hoeveelheden klei aanwe zig zijn. Het weghalen van die klei- voorraden zal volgens landbouwdes kundigen de kwaliteit van de grond in die uiterwaarden zelfs nog ten goe de komen. Ten aanzien van de kanalisatie van Rijn en Lek bestaat het vermoeden, dat de drie geprojecteerde sluizen niet in werking kunnen worden ge steld, voordat het Deltaplan voltooid is. Wanneer namelyk de sluis bij Doorwerth Rijnwater gaat afvoeren, door de IJssel zal er minder water de Lek afkomen en zal de verzilting nog verder doordringen. Bij de verwezen lijking van het Deltaplan zal hierin echter worden voorzien. Verontwaardiging in de Britse pers Over uitlatingen van Kroesjtsjew De Engelse dagbladen doen een be roep op de regering, het bezoek der Sowjet-Russïsche staatslieden Kroesjt- sjef en Boelganin af te zeggen. Zij zonden Engeland in het komende voor jaar bezoeken. De „Times", die doorgaans het stand punt der regering inneemt, schrijft, dat Kroesjtsjef „de elementaire regelen der gastvrijheid schandelijk mis bruikt" heeft tijdens het bezoek der beide Russische staatslieden aan India. De „Daily Mail" uit de wens, dat Kroesjtsjef „zijn tong in bedwang houdt" en noemt de door hem gedane bewering, dat Engeland, Frankrijk en Amerika de tweede wereldoorlog ont ketend hebben door Hitler's troepen tegen Rusland in het veld te zenden, een „kanjer van een leugen". Deze uitbarsting van verontwaardi ging bij de doorgaans geduldige Britse pers zou volgens politieke waarnemers wel eens een verstijving in de houding tegenover de Sowjet-Unie kunnen in luiden. (United Press) Reeds elf gesmokkelde volkswagens opgespoord Ambtenaren van de douanerecherche in Nijmegen hebben in de laatste we ken belangrijke resultaten geboekt by de opsporing van naar Nederland gesmokkelde Duitse volkswagens. Er werd nauw samengewerkt met de recherchediensten an de gemeen ten Amsterdam, Rotterdam en Eind hoven. Voorts is uit dit onderzoek gebleken, dat het hier een interna tionale handel in gesmokkelde en ge stolen volkswagens betreft. Daarom werd contact opgenomen met de ge rechtelijke politie in Turnhout (Bel gië), die thans ook een onderzoek in stelt naar deze wijd vertakte handel. Tot nu toe werd in Nederland een viertal wagens in beslag genomen in verschillende plaatsen. Een van die wagens werd aangetroffen in een af gesloten schuur. Er zaten Duitse nummerplaten op. Het gehele onder zoek wijst uit, dat alle sporen leiden naar een zekere S., die thans in Duitsland voortvluchtig is. In Eindhoven werd gearresteerd een zekere K., die een groot aandeel bleek te hebben bij de organisatie van dii smokkelcomplot. Tot nu toe werden reeds elf volkswagens opge spoord. H viert de bekende Neder- H landse dirigent, componist, pia- nist en muziekcriticus Piet Ketting, oprichter en dirigent |f fr van het Rotterdams Kamer- orkest en oud-dirigent van het i§ Muziekiyceum te Amsterdam, te Rotterdam zijn 50e verjaar- 1 dag- H Illlllll!l!llllllllllilllllllllll!l!lllll!lll!llllllllll!l!lllllllllllllllllllllllj||||||j|f IETS LAGERE TEMPERATUREN Zwaarbewolkt met plaatselijk wat regen, voornamelijk in de Noordelijke helft van het land. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Over het algemeen iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN. 30 November Zon op 8.25 onder 16.36 Maan op 17.23 onder 9.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1