Plannen voor uitbreiding van Gif» Lyceum, voor Zeeland WALCHEREN ST. NICOLAAS DEED „BLIJDE INKOMSTE" IN MIDDELBURG NOTA INZAKE SCHOLENBOUW AAN DE MIDDELBURGSE RAAD AFSLUITING WESTERSCHELDE MOET WORDEN ONDERZOCHT IIMHY BROWN als poiitre-rhef MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 PRO V 1H Cl ALE ZEEUWSE COURANT 0 JAARVERGADERING IN GOES Bouwplan Chr. H.B.S. Middelburg krijgt nu definitieve vorm Er bestaan plannen om het Christelijk Lyceum voor Zeeland in Goes binnen enkele jaren uit te breiden met enkele leslokalen. Hoever deze uit breiding zich zal uitstrekken, kon nog niet medegedeeld worden op de jaar vergadering van de Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Voorberei dend Hoger Onderwijs voor Zeeland, die Zaterdagmiddag in het Lyceumge bouw te Goes werd gehouden. Eerst volgend jaar zullen verdere gegevens bekend gemaakt kunnen worden. In ieder geval kon de voorzitter, de heer J. Laport uit Goes, verklaren, dat het probleem om de leerlingen onderdak te krijgen sterk de aandacht heeft, ook van het Departement van Onder wijs. Voor de Christelijke HBS in Walcheren komt binnenkort een nood schoot gereed en het architectenbureau Rothuyzen en 't Hooft te Goes is vergevorderd met 't definitieve plan voor 'n nieuwe Christelijke HBS. „We hopen alleen", aldus de heer Laport,"' dat geen bouwstop de uitvoering van de plannen in de weg zal staan". In zijn openingswoord memoreer de de heer Laport nog enkele ge beurtenissen uit het afgelopen jaar. Hij merkte hierbij op, dat er veel gebeurd is, dat tot grote dankbaar heid stemt. Maar ook waren er en kele droevige momenten in het af gelopen jaar, met name het overlij den van de bestuursleden J. P. An- thonisse cn ds. A. Gruppen, aan wier nagedachtenis de voorzitter enkele woorden wijdde. Vervolgens werden enige huishou delijke i zaken afgehandeld, waarna het meisjeskoor van het Christelijk Lyceum te Goes enkele Franse lie deren verklankte. Mevrouw I. Hoek- Smilde en mevrouw J. Houtman- Meijcr zongen twee duetten van Mendelssohn. Tot lid van de commissie tot het nazien van de jaarrekeningen werd benoemd de heer Bréas uit Sint An- naland. Het volgende punt gold de bestuursverkiezing. In de vacatures ontstaan door het overlijden van de heer J. P. Anthonisse en ds. A. Gruppen en wegens vertrek van ds. D. Bremmer werden respectievelijk gekozen de heren K. J. Hoving, Ter- neuzen, A. Meulbroek. Middelburg en ds. Y. J. Tiemersma, Zicrikzcc, De bestuursleden J. L. J. Bruijnzoel, ds. W. C. van Burgeier, J Laport, J C. Spaans en B. J. de Winter wer den herkozen. De heer J. A. van Bennekom uit Middelburg sprak namens bestuur en vergadering een woord van ge lukwens tot de heer J. Laport, die dit jaar vijfentwintig jaar bestuurs lid van de vereniging is. Hij hoopte, dat de heer Laport ook in de komen de jaren het werk met geestdrift zou mogen leiden en bood als geschenk een rokertje aan. CAUSERIE. Nadat het meisjeskoor en de da mes Hook-Smilde en Houtman-Mey- er voor de tweede maal voor een mu zikale bijdrage hadden gezorgd, hield de conrector van het Christelijk Ly ceum, drs. M. W. Rombout, een Inte ressante causerie over „de taak van de leraar op onze scholen". „Er heerst verschil van mening over wat de leraar op onze Zeeuwse scholen te doen heeft", aldus drs. Rombout. Spreker vroeg zich af of de leraar zich alleen mag beperken tot het werken volgens het lesrooster. In- Jubileumviering „In Dienst der Kerk" De ring Walcheren van de Herv. Mannenvereniging „In Dienst der Kerk" zal Donderdag 8 December aanstaande 's avonds om half acht in het Verenigingsgebouw aan Noordstraat te Vlissingen feestelijk haar 35-jarig bestaan vieren. Onder meer zal worden opgevoerd het to neelstuk „Waar leed is, is zegen nabij". derdaad is de studie primair, maar ligt er voor de leraar niet tevens een taak als raadsman en leider? Drs. Rombout meende, dat het van belang is, dat de leerling ook op school wordt benaderd met dingen, die strikt for meel genomen, eigenlijk buiten de school vallen, zoals opvoeding, begrip van de Europese gedachte en de plaats in de maatschappij. Ook achtte spreker het van groot belang, dat er eens met de leerlingen gesproken wordt over de tijd en de besteding daarvan in het licht van Gods Woord. De Vrijetijdsbesteding wordt een probleem, daar de passivi teit bjj de jeugd toeneemt. In dit ver band critiseerde drs. Rombout het veelvuldige en lukrake bezoek aan de bioscoop. Bij de bespreking van dit onderwerp werd het oioscoopprobleem nog nader onder de loupe genomen. Drs. Rombout vond het jammer, dat de Christelijke pers zich afzijdig houdt van filmbesprekingen. Hij voel de dit aan als een leemte. Men gaat dan naar „rijp en groen" en wordt zodoende critiekloos. Na deze gedaehtenwisseling sloot ds. P. Kloosterman, Hervormd predi kant te Kloetinge de vergadering met gebed. Tweede ontvreemde auto teruggevonden Vorige week werden te Bergen op Zoom twee auto's ontvreemd, welke door de eigenaars 's nachts voor hun woning onaf gesloten en met uet con tactsleuteltje en de papieren waren achtergelaten. Een er van werd de volgende mor gen door de Rijkspolitie onder de ge meente Krabbendijke vernield terug gevonden. In de omgeving van Din- teloord werd dezer dagen een auto zwaar beschadigd, met de neus in een diepe sloot gevonden, waarvan geen eigenaar op kwam dagen. Uit het on derzoek dat door de politie werd in gesteld, bleek het de verdwenen auto uit Bergen op Zoom te zijn, die ver moedelijk na een geval van „joy ri ding" in de steek is gelaten. De wa gen werd naar Bergen op Zoom ge sleept. Vlissingen Filmavond in Geref. kerk Door de Gereformeerde ieugd- centrale „Ende dispereert niet" te Vlissingen werd Vrijdagavond een filmavond gehouden in de Gerefor meerde kerk te Vlissingen. Nadat de heer Joh. Borger, voor zitter van de Gereformeerde jeugd- centrale, een openingswoord had gesproken, waarin hi de wens uit sprak dat de film bij zou dragen tot de verrijking van het geestelij ke leven, werd de Zweedse zen dingsfilm. „Ik ben met Uver toond. Deze film van de „Landelijke Christelijke Film Actie" handelde over het zendingswerk in Mnena ln Rhodesië. De avond werd gesloten met dankgebed door de heer Borger. KERKNIEUWS Afscheid vicaris F. Don Zondagmorgen heeft vicaris F. Don in de Ned. Hervormde kerk te Veere afscheid genomen van de Ned. Herv. gemeente, die hij tien maanden lang heeft geleid. De tekst voor de af- scheidspredikatie vormde 2 Cor. 13 vers 13. Ouderling G. M. Poppe sprak hem namens de gemeente toe, waarin hij de aangename tijd memormeerde, die de vicaris in Veere had doorgebracht Ook onder de jeugd, aan wie hij cate chisatie gaf, was hij zeer bemind. De heer Poppe wenste vicaris Don, die beroepen tot predikant te Nisse, ook met zijn gezin een goede toekomst toe. Namens de Ned. Herv. gemeente werd hem een ets van Veere aangeboden. In de pastorie namen velen afscheid van hem N.C.V.B. komt bijeen De Nederlandse Christen Vrou wenbond, afdeling Vlissingen, zal Dinsdagavond bijeenkomen in het jeugdgebouw van de Gereformeerde kerk. Het onderwerp „Wat U daar ziet" zal behandeld worden door mejuff. L. Goemaat uit Utrecht. Veere „In Holland staat een Huis" Dinsdag 6 December aanstaande 's avonds om half acht wordt in Het Lammetje te Veere door 't Chr. blindeninstituut „Barthiméus" de geluidsfilm „In Holland staat een Huis" vertoond, waarmee de be langstellenden worden voorgelicht over de verzorging en opleiding van blinde en slechtziende jongens en meisjes in het Chr. blindeninsti tuut „Barthiméus" te Zeist, 's Mid dags om vier uur is er een kinder voorstelling. Ook Middelburg krijgt nu reserve-gemeentepolitie Na Vlissingen, Goes, Terneuzen en Zlcrlkzee zal thans ook Middelburg zijn reserve-gemeentepolitie krijgen. Reeds sedert enkele jaren poogde men ln de Zeeuwse hoofdstad zulk een korps op te richten, maar ondanks alle moeite konden geen gegadigden worden gevonden. Thans Is er een tiental aspirant-leden ingeschreven, dat echter nog medisch gekeurd moet worden. De voor Middelburg.geprojecteerde sterkte van dit korps bedraagt echter 30. De initiatiefnemers hopen dan ook op meerdere aanmeldingen. De leiding van een en ander is in handen van de commissaris van politie, de heer M. A. Reneman. Aan de andere kant zal men zelf de werving ter hand nemen door middel van huisbezoek. Bezocht zullen worden de buitengewoon dienstplichtigen van de lichtingen 1941 tot en met 1944, die nooiL m werkelijke dienst zijn geweest. Zoals bekend, is het de specifieke taak van de reserve-gemeentepolitie om het reguliere korps in tijd van nood te assisteren, dat wil zeggen de reservisten nemen dan het routine werk van hun collega's over. De re- serve-politie geniet een summiere op leiding, waarin o.a. theorie op diverse gebieden en schieten is opgenomen. Met een cursus is men in Middelburg nog niet begonnen, in afwachting van meerdere animo. Vermeldenswaard is, dat de thans geworven reservisten merendeels le den zijn van de hulppolitie, die ln Mid delburg in B.B.-verband nog bestond. Deze hulppolitie is door het nieuw te vormen korps overbodig geworden. Bus met voetballers bij Olst van dijk gestort Eén dode en zwaargewonde Zondagmorgen is een autobus met voetballers van het tweede elftal van de vtfetbalclub ZAC uit Zwolle van de IJsekiyk by de gemeente Olst ge stort. Eén der spelers, de 38-jarige P. J. Backers, is tijdens deze val van ongeveer vyf meter onder de autobus terechtgekomen en gedood. Een an dere speler, de 23-jarige J. Panne- koelt, liep een zware hersenschud ding op en is in het ziekenhuis te Deventer opgenomen. Drie andere ui het ziekenhuis opgenomen spelers, konden later weer naar huis ver voerd worden. De andere inzittenden van de bus liepen licht letsel op. De juiste toedracht van bot ongeluk is nog niet duidelijk geworden. Toen het ongeluk gebeurde reed de autobus op een smalle baan langs herstellingswerkzaamheden van het wegdek. De heer Backers was er geslaagd tijdens het ongeval een raampje open te draaien. Dit is hem wellicht noodlottig gewordn, want doordat hij half uit het raam hing. geraakte hrj onder de bus. Het slachtoffer, dat een vrouv en een kind achterlaat, genoot in sportkrin gen te Zwolle bekendheid. Alle wed strijden en bijeenkomsten van ZAC zijn in verband met dit ongeluk af gelast. NIET ZONDER MOEILIJKHEDEN.. Duizenden zorgden voor „huldiging" kindervriend Zaterdagmiddag vierde Middelburg weer de „blijde inkomste" van St. Ni- colaas. Op de Rouaanse Kaai, waar de Sint tegen twee uur per boot arri veerde, had zich een menigte verza meld, die grotendeels uit jeugdige in woners bestond. Precies op tijd koers te de „Lady Sheila" van de „Yacht Holidays'" door ds geopende Spijker- brug. En toen de jeugd de grjjze bis schop op de boot zag staan, werd hjj luide toegejuicht. Nadat de boot gemeerd was, werd St. Ni col aas aan boord begroet na mens do organisatie en door de heren J Du.ters en Chr. Mazure. Onmid- dellij.: daarop begaf de hoge gast zich aan wal met zijn gevolg, be staande uit een aantal Zwarte Pie ten en herauten van „Juliana". Het Middelburgs Muziekkorps, dat op de kaai was opgesteld, speelde toepasse lijke liederen. Hierna begon de rijtoer van de Sint. M voordat het zover kwam, ontstonden er enkele moeilijkheden. De C.or ligman, die kennelijk dooi de oude' Vn en misschien door rle koude vaartocht wat stijf was, had mo (tc met het bestijgen van zijn ros. Byna viel St. Nicolaas van liet edele dier, maar na enige stoere hulp kwam alles weer in orde. Tevoren was de Sint ook nog bij na zyn mijter kwijt, die plotse ling' op de grond belandde! Een deèl van het publiek had kenne lijk bij dit tafereel weinig eer bied voor de ouderdom Voorafgegaan door hoornblazers en door het Middelburgs Muziekkorps, kon na deze wederwaardigheden de tocht beginnen. Door een groot deel van de binnenstad trok men naar het Gasthuis. Hier was een kort oponthoud. Er werden versnaperingen afgegeven voor de jeugdige patiënten van het ziekenhuis, die in groten getale voor WEINIG OPWEKKEND BEELD Huidige toestand noopte tot urgentieprogramma B. en W. van Middelburg hebben de raad een nota inzake scholenbouw doen toekomen. Het college heeft onlangs een achttal scholen bezocht, daar er de laatste tijd tal van verzoeken om uitbreiding of verbetering van de gebouwen binnenkomen en omdat er in de raad klachten over d#hnisves- ting van de lagere gemeentescholen zijn geuit. De totaalindruk, die B. en W. van deze excursies, in hun nota geven, is niet opwekkend. „Behalve scholen, die ten enenmale onvoldoende zijn, zijn er andere, die weliswaar nog zeer goed bruikbaar, maar, gebouwd in een tijd met weinig schoonheidsgevoel, toch wel erg lelijk en ongezellig zijn, zodat zij als ge bouw het kind niet veel zon, levensvreugde en aesthetisch besef kunnen schenken", aldus de nota. Het beste gebouw is dat aan de 1 Verwerijstraat van de Gereformeer de Gemeente. Het is niet fraai en het lgt niet riant, maar het is wel ruim ;u het heeft ook de ruimte. Enkele ei-beteringen zijn nog wel gewensi I en de school is zulks ook waard. Het college betoogt verder, dat de tot dusver genomen beslissingen inzake nieuwbouw hiet betreurd be hoeven te worden. Het gebouw aan de Singelstraat van de Vereniging „De Chr. Burgerschool" is het slechtste. Daarvoor in de plaats ver rijzen thans twee scholen aan de Ol menlaan, zoals bekend. „Daarna komt", aldus het schrijven, „het ge bouw aan de Zuidsingel van de Her vormde gemeente. De lokalen zijn groot en licht; verder is het een gri bus". Hierna volgt de school aan ile Nieuwe Haven. Het is een oud ge bouw en, omdat het aan een drukke verkeersweg ligt, zeer lawaaiig. Bo vendien staat de school het verkeer in de weg. Een verzoek om een nieuw gebouw zou zeker in gunstige over weging genomen moeten worden. B. en W. zouden het echter op prijs stellen als het schoolbestuur zou wil len wachten totdat de verbetering van de Zuidsingelschool gereed is. Tussen de scholen aan de Veerse brug school J. en v.g.l.o. en die aan de Bree is weinig verschil, zo be toogt de nota. Bouwtechnisch is school C aan de Bree wat slechter. Dc andere school is weer ongunsti ger wat indeling en ligging betreft. Als dit gebouw wat anders kwam te liggen zou het de in de nabijheid ge projecteerde kleuterschool ten goede komen. Een nieuwe school zou minder lo kalen nodig hebben wanneer enkele bijzondere scholen, die er tijdelijk onderdak vinden, het gebouw weel- verlaten hebben en verder de v.g.l.o.- school in een ander verblijf komt. Men kan hier ook een nieuwe school met een verdieping bouwen, waar door de benodigde oppervlakte klei- ner wordt. De Gereformeerde aan de Nieuwe Haven zou niet op dezelf de plaats moeten worden herbouwd, maar kan in een buitenwijk komen. De Zuidsingelschool en school J liggen beide zeer gunstig. Herbouw op dezelfde plaats is voor de handlig- j gend. Dan zullen deze onderwijsin- richtingen tegeljjk ergens anders on- de ramen waren verschenen. Tevens kreeg de Sint weer vele gretig uitge stoken handjes te drukken van kinde ren die door de ouders werden opge tild. EZELACHTIG Ook hier deed zich nog een moei lijkheid voor. In de stoet waren na melijk ezeltjes opgenomen, die de pakken met lekkernijen droegen. Zo als met deze dieren vaker voorkomt, weigerden zij plotseling elke verdere stap! Men heeft dan ook van hun deelneming moeten afzien Nadat ook een oponthoud tvas ge weest bij het Oudeliedentehuis in Klein Vlaanderen waar de bejaar de inwoners voor een opgewekte be groeting zorgden! trok het gezel schap naar de Markt. Op het bordes van het stadhuis sprak burgemeester mr. dr. N. Bolkesteïn zijn gast toe. Hij zei o.a. dat St. Nicolaas elk jaar één dag een „grote Middelburger" is. Een andere grote Middelburger is er ook weer, zo vermeldde de burge meester, namelijk de Lange Jan. Ter ere van dit bezoek speelt deze toren thans Sinterklaasliederen. De Sint richtte zich daarna tot de duizenden kinderen, die op de Markt waren samengestroomd Hij gaf als zijn mening, dat zij allen dit jaar bijzonder „lief" en „zoet" waren geweest. In af wachting van de te ontvangen geschenken zong het jeugdig pu bliek de bisschop luide toe. Daarop werd St. Nicolaas en zijn gevolg door B. en W. ontvangen, waarna verversingen werden aange boden. Tijdens deze bijeenkomst bood de Sint de heer P. W. Cranwell- Child, de kapitein van ..zijn" hoot die deze week in een andere boot die van het huwelijk treedt, enkele bijzonder gewaardeerde eadeau's aan. Tot slot trok de stoet langs een an dere route naar de T .oskade. waar het eindpunt was en St. Nicolaas zich weer aan andere „openbare zaken" ging wijden. Voor de organisatie van een en ander past een woord van lof. derdak moeten vinden. Hiertoe zou den E en W. het oude gebouw aan de Singelstraat willen kopen, om dit dan als .„wisselschool" te gebruiken. Men zou voorlopig de gemeen telijke v.g.l.o.-school daar kun nen laten. Dit gebouw is wel slecht, maar het biedt veel ruim te. Voor 40 leerlingen de hui dige bezetting kan geen nieuw gebouw worden gezet. De toekomst van dit soort onder wijs is nog onzeker, zo voeren B. en W. hierbij nog aan. Gelet op andere plannen willen B en W. dit urgentieprogramma voor lopig niet uitbreiden. Zij vermelden in dit verband de bouw van een nieuw gymnasium van een nieuwe Chr. BS., een Chr. Kweekschool en de vleugels, die aan de R.H.B.S. en aan de Rijkskweekschool worden ge bouwd. Daarnaast zijn er nog de plan nen inzake een nieuwe T.S., een U.T. S. en een Chr. Landbouwhuishoud- school. Mr. J. A. W. BURGER IN GOES Internationale moeilijkheden niet overschatten In de mb'dagbijeenkonist van bet congres van de VViardi Beekmanstich ting te Goes, waren er eveneens drie sn ekers, waarna de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der P. v. d. A., mr. J. A. W. Burger, een korte slottoespraak hield. Hij stelde daarin met nadruk, dat afsluiting van We*- terschelde en Nieuwe Waterweg prin cipieel niet moeten worden afgewe zen. De mogelijkheid van een derge lijke afsluiting zou onderzocht moe ten worden en in dit verband behoe ven de internationale moeilijkheden met België niet overschat te worden. Dit motief zou alleen gelden, 'nj"en België benadeeld zou worden, doch indien een onderzoek zou uitwijzen, dat een dergelijke benadering niet aanwezig zou zijn, dan vervalt ook dit motief. Het lid van Ged. Staten van Zuid- Holland. mevrouw mr. Chr. A. de Ruyterde Zeeuw sprak over recre atie en maatschappelijk werk in het deltagebied. Zij betoogde, dat de jeugd van Zuid-Holland en Zeeland meer dan ooit in de toekomst er van doordrongen moet worden, dat de watersport de recreatie bij uitne mendheid wordt. Voor de uitwerking van de recreatie plannen is samen werking nodig van Zuid-Holland en Zeeland, terwijl er bovendien op moet worden gelet, dat niet alleen die gronden voor recreatie worden be stemd. „die toch nergens anders goed voor zijn." Mevrouw De Ruyter achtte het noodzakelijk dat het maatschappelijk werk in zyn breedste omvang plaat selijk en gewestelijk een basis zal moeten vinden, en dat hier geen spra ke mag zyn van een „opleggen van buitenaf." Evenals dc burgemeester van Mid delburg en de heer Verburg achtte zij het noodzakeljik. dat er dusdanige maatregelen worden cctroffen. waar door de jongeren niet langer meer verplicht zijn we? te trekken. In dit verband bepleitte zij opheffing van de gemeente classificatie. De aangewezen weg om de ont wikkeling van het Deltagebied te steunen en te stimuleren gaat via de gemeenten. De rijksoverheid zal d" gemeenten die financiële steun moeten verlenen, die zij nodig hebben om deze sociale taak te volbrengen. „In Den Haag heerst nog te veel de opvatting, dat de gemeenten het geld maar over de balk gooien en dat daarom de kranen maar dicht gedraaid moeten worden. Dat kan fatale gevolgen hebben" aldus me vrouw De Ruyter. Tenslotte wees zy er op, dat ook de Kei-ken op het terrein van dit sociale werk een taak hebben en waarschuwde met name tegen cen traliserende tendenzen. Prof. dr. ir. J. L. Kleyn, de hoofd ingenieur-directeur van de provinci ale waterstaat in Zuid-Holland sprak over het Deltaplan uit een oogpunt van veiligheid, waarbij o.a. de bo demdaling behandelde. Naar zijn mening heeft Nederland nu het personeel en het materieel om deze grote afsluitlngswerken ter hand te kunnen nemen. BESTUUR. Burgemeester Chr. *an Hofwe gen uit Nieuwe Ton ge tenslotte behandelde de bestuurlijke proble men. Hij verweet het ministerie van maatschappelijk werk „soclo- zenden.Bur- Z5umc -, ijj wka -n anderc-logen" naar de eilan den te zenden. Deze „missionaris sen" zo zeide hij, overleggen niet met de plaatselijke besturen. Moe ten strak op dergelijk eenzijdig verkregen inlichtingen rapporten worden gemaakt De gemeenten zullen als krachtige bestuursorga nen moeten optreden, maar spre ker betwijfelde, of kleine gemeen ten zich tot een dergelijke kracht kunnen opwerken. De heer Van Hofwegen noemde cumulaties als van burgemeester secretaris, secretaris-ontvanger fnui kend, want voor elke afzonderlijke functie zijn immers specialisten no dig. „Hebben wij als gemeentebestu- i-en wel oog voor de planologische aspecten van ons gebied?" De uit breidingsplannen worden maar al te vaak vastgesteld als een formeel be sluit en het is te betreuren, dat de bevolking er zo weinig belangstelling voor toont. Ook aan een actieve grondpolitiek wordt nog te weinig aandacht besteed. Op het gebied van de voorlichting ligt er voor de gemeentebesturen nog een belangrijke taak. De heer Van Hofwegen behandelde voorts de samenwerking met andere gemeenten en met andere organen. Over de waterschappen zei hj}, dat dit „doel-organisaties" zijn, die de taken van de gemeente besturen niet mogen overnemen. Zjj tonen echter een groeiende macht, terwijl de gemeentebe sturen een te kleine invloed heb- gebouwde eigendom, ben, vooral ten opzichte van de Aan de discussie over deze drie re feraten werd deelgenomen door o.a de heer G. H. C. van Oosterhout, keer en Waterstaat en ir. J. G. Snip, hoofd van de voorlichting van Ver- noofcnngenleur van de Rijkswater staat te Middelburg. Fragmenten uit redevoeringen, uit gesproken op dit congres, zullen door de Vara worden uitgezonden Vrijdag aA in de vooravond. Verbeterd uitbreidingsplan voor Middelburg is gewenst Opdracht voor ir. W. Schut B. en W. van Middelburg vragen de raad een crediet van 10.000 voor werkzaamheden, die verbonden zijn aan het wijzigen van het bestaan de uitbreidingsplan. Dit is nodig o.a. in verband met voorgenomen scholen bouw. Ir. W. Schut, directeur van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, heeft zich bereid ver klaard, een eventuele opdracht tot het ontwerpen van een uitbreidings plan te aanvaarden. B. en W. zouden daaraan ook gaarne de opdracht tot het maken van een saneringsplan voor de binnenstad verbinden. In zijn toelichting op dit voorstel zegt het college, dat de ervaring heeft geleerd, dat gemeentewerken behalve in grote steden onmo gelijk zelf een goed uitbreidingsplan kon maken. Men beschikt bij zulk een dienst wel over technische en plaatselijke kennis, maar niet over ervaring in het maken van een uit breidingsplan en over geografische, sociologische en juridische kennis. Bovendien is gemeentewerken Mid delburg zeer zwaar met andere werk zaamheden belast. Het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland heeft in die pro vincie een uitstekende naam, zo be- Secretaris C.J.M.V. voor Zeeland en W.-Brabant Naar wij vernemen is de heer Jac. Sinke te Souburg, secretaris van de Provinciale Commissie van het C.J.- M.V., benoemd tot secretaris van dit Verbond voor Zeeland en West- Brabant. De heer Sinke volgt als zodanig de heer M. J. Bijleveld op, die zoals be- kend in dezelfde functie werd be- togen B. en W. Het houdt zich uit- noemd in Limburg en Oost-Brabant - - - *--- De nieuwe functionaris, die ook jon gensleider in Souburg is, groeide in het Zeeuwse C.J.M.V.-werk op en nad als secretaris van de Provinciale com missie de laatste vijf jaren een werk zaam aandeel in de drganisatie van tal van evenementen. Hij is dus vol ledig op de hoogte van het werk in deze provincie, zodat zijn benoeming in Zeeuwse C.J.M.V.-kringen met ïn- --ie i wurdt begroet. sluitend bezig met het ontwerpen van uitbreidings- en saneringsplan nen. Men werkt er op zg. kostenbas- sis. een soort omslag naar gelang van de aan het werk te besteden uren. Een ervaringscijfer van ongeveer 0 40 a 0.50 per inwoner per jaar wordt genoemd. Het voordeel van de ze werkwijze is. dat men niet meer betaalt dan de werkelijke kosten. Wanneer er stagnatie is betaalt men over het betrokken jaar een lager bedrag. 29 Novernbei Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldingo HOOG EN LAAG W ATER U.+N.A.P U.-fN.A.P U N A F 13.12 2.24 0.59 1.28 2.13 2.35 2.47 2.26 2.41 2.52 1.64 1.90 13.42 14.23 14.50 15.03 2.39 2.48 1.54 1.80 7.19 7.51 8,26 7,58 8.18 2.16 1.44 1.71 uA.A.P. 19.50 2.05 20.23 20.56 20.24 20.38 2.17 2.35 1.58 84. De overvalwagen, ait Miebei naa laten Komen Kon behalve Sijppie en de Moker, die allebei nog ln ee:. vrij dromerige toestand verkeerden, ook Loense Leentjt meenemen. Ze had de winkel met haar geboeide polsen niet durven verlaten, hoewel ze daar alle gelegenhen. toe had gehad. Maar ze schaamde zich teveel voor ds buurt. Jimmy en Miebet reden ook mee met de overval wagen, maar Miebet liet zich bij haar woning afzetten Ze wilde in bad, ze wilde andere kleren aantrekken cn ze wilde haar haren wassen. Jimmy begaf zich linea recta naar zijn werkkamer, waar hij inspecteur Wijzei bij zich liet komen. Deze bleef op de drempel als aan de grond genageld staan, toen hü Jimmy naast zijn bureau zag slaan. „Wat ziel U et uit, meneei de oooldcommls- saris", riep hij uit. „Wat is er met U gebeurd? Ze heb ben U fïink toegetakeld!' Jimmy maakte een afwerend gebaar, „"t Heeft mets te betekenen", bromde hij. „Een paar scheuren en een paar schrammen. De hoofdzaak is. dat de hele bende nu achter slot en grendel zit. De drie ontbrekenden heb ik zo Juist uit hun schuilplaats gesleurd en zoals je ziet. hebben ze wel enig bezwaar gemaakt. Maar goed neem potlood en papier Ik ga nu mijn eindrapport dicteren Daarna ga ik bij Luie Lowietje op bezoek en dan moet de pers maar eens worden Ingelicht, want Je begrijpt Wijzer, dat dit voor mij een erezaak is.I"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7