c De Graanbeurs en de Botermarkt waren de handelscentra D AANGEDANE KEEL WIJZIGING RISICOREGELING WONINGBOUW 1954 De onverwachte erfenis MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 MET DE VEREWAGENNAAR DE MARKT (II) De kruidenier bood zijn klanten een gratis koffiemaaltijd aan Als de boer zijn vrouw met haar boter- en eierkorf bij de botermarkt had afgezet, reed hij de stad in om uit te spannen. Ieder had hiervoor zijn vaste stal. Het plein van Dronkers achter de Helm stond doorgaans ge heel vol met verewagens. Verder werd er ook uitgespannen by Verhage in de Kromme VVeele, bij Bastiaanse in de Lange Viele, bij Sanderse in de Vijf Ringen in de Spanjaardstraat en op het Noordplein. Genoemde personen waren geen herbergiers, maar winkeliers, by wie de boerinnen haaf boodschappen haalden. Alleen Sanderse was geen win kelier, noch herbergier, maar enkel stalhouder. Wist de boer, dat zijn paard goed verzorgd was, dan ging hij naar de graanbeurs op De Dam. Als hij graan- of peulvruchten te verkopen had, had hij hiervan monsters bij zich in ruim halfgevulde witte zak jes. Was de geboden prijs te laag naar zijn zin, dan nam hij de mons ters mee terug naar huis. Hij hoop te en verwachtte soms, dat op een andere marktdag meer zou geboden worden. Dit was echter niet altijd het geval, zodat hij ten laatste zijn vruchten soms voor een lagere prijs van de hand moest doen. Geldnood speelde hem ook wel eens parten. Lukte de verkoop, dan gaf hij aan de graanhandelaar zijn mons terzakje af, waarop de voorletters van zijn naam waren geborduurd. door B. J. DE ME1J. Algemeen bekende graanhandelaars waren de heren Jeronimus, Reynier- se en Alewijnse. Meestal werd des Zaterdags het graan geleverd. Da delijk werd de kwaliteit ervan ver geleken met het monster. Bleek 't van mindere kwaliteit te zijn, het geen echter maar zelden het geyal was, dan kon de boer met zijn graan huiswaarts keren of hij moest zich tevreden stellen met 'n lagere prijs dan eerst bedongen was. Bij het lossen werd met een paar zakken een proef genomen of zij wel het voldoende gewicht hadden. Als de graanbeurs afgelopen was, begon het tegen twaalf uur te draaien, de tijd, waarop de boer met zijn vrouw gewoon was de kof fiemaaltijd te houden. De plaats hiervoor was niet, zoals men zou denken, in een herberg of koffiehuis, maar in de achterkamer van een win kel in kruidenierswaren of ma nufacturen, waar de boerin ge woon was haar inkopen te doen en die ze besteld had, ter wijl haar man naar de beurs was. Doorgaans was er tussen de win kel en de achterkamer een grote glazen deur. Op een grote tafel stonden enkele stapels kommen, Wetsontwerp verlenging afwikkeling geldzuivering B\j de Tweede Kamer is een nieuw wetsontwerp ingediend tot verlen ging met vijf jaren van de termijn, binnen welke verzoeken kunnen wor den gedaan om over tegoeden op renteloze rekening bij het agent schap van het ministerie van finan ciën te mogen beschikken. Dit wets ontwerp vervangt het eerder hier omtrent reeds in de Staten Generaal behandelde ontwerp, dat evenwel niet op tijd het staatsblad kon berei ken. In het thans ingediende ont werp is een artikel opgenomen, waardoor aan de wet terugwerken de kracht zal worden verleend tot 20 October 1955. Ze verzachten de met beproefde, keel-verzach- tende bestanddelen van Vicks VapoRubl Doeltreffend I Heerlijk 1 terwijl een grote koperen ketel vol koffie in een gerridon stond te war men. Ieder kon zich gratis bedie nen. De winkelier, die aldus zijn woonkamer en de koffie beschik baar stelde, wist wel waarvoor hij dat deed. Straks zouden de boerin nen haar inkopen doen en, vooral als zij een groot gezin hadden, wa ren die niet weinig. In de achterkamer ging het ge zellig toe. Vele bezoekers waren familie van elkaar. Als kind kwa men zij reeds met htm ouders mee. In de achterkamer Na bij de eerste begroeting ge vraagd te hebben naar eikaars ge zondheid en hoe het „tuus" was, ging het gesprek over familieaan gelegenheden en over het weer ln de laatste dagen. Natuurlijk hadden de mannen het vooral over de ho gere of lagere prijzen van 't graan op de beurs, verder over de min of meer gevorderde werkzaamheden op hun boerderij. Ondertussen lie ten allen zich de koeken en de kof fie goed smaken. Het is te begrijpen, dat niet alle families precies om 12 uur in de koffiekamer kwamen. Dan zou de ze wel wat te klein zijn geweest. Sommige kwamen vóór dat uur, terwijl andere gewoon waren wat later te komen. Opmerkelijk, dat het markt bezoek van de boerengezinnen van het Kampereiland in de stad Kam pen veel overeen kwam met dat van de Walcherse boeren en boe rinnen te Middelburg. Ook daar was achter de drukbezochte winkels een gratis koffietafel voor de klan ten. De bekende schrijfster Rie van Rossum vertelde eens, dat één ha- rer kennissen haar verteld had, dat zij in een winkel flanel had gekocht en daarna uitgenodigd werd in de kamer achter de winkel een kopje koffie te drinken, waar verscheide ne boerinnen zich aan deze volks drank reeds te goed deden. Toen zag Rie van Rossum in haar gedachten genoemd tafereel, hetgeen de grondslag werd van haar boek Koosje Mansfelt. (Slot volgt) Circulaire van minister aan gemeentebesturen Met het oog op de ontwikkeling van de matenaalprijzen is door de vereniging van Nederlandse gemeen ten en de raad van bestuur bouwbe drijf een wijziging aangebracht In de „risico-regeling woningbouw 1954". De minister van wederop bouw en volkshuisvesting is blijkens een circulaire aan de gemeentebe sturen bereid bij de financiering van woningen met deze wijziging wel ke redelijk wordt geacht rekening te houden. De wijziging, zal worden toegepast op werken, die op ot na 15 November 1955 aanbesteed z\jn. D6- wijziging houdt het volgende in: Geen verrekening van prijsstij- fing van bouwstoffen geschiedt in- ien de prijsstijging beneden de 4 vroeger 7Vz blijft. Bij over schrijding van deze grens zal niet zoals tot nu toe 80 maar 90 Jaarvergadering van Ned. Protestantenbond Onder voorzitterschap van mr. C. P. Tuk uit Voorburg is in l -t C. S. Oolgaardthuis te Arnhem de 86e al gemene vergadering gehouden van de Nederlandse Protestantenbond. Dr. de Koning gaf in enkele grote trekken al aan, aldus spreker, welke plannen de V.P.R.O. heeft. Hvroeg opwekking tot mee-denken, mee werken, mee-beleven in de taak. Die opwekking zal de Ned. Protestanten bond ter harte nemen. Over de po sitie van de bond zei spreker, dat hij bereid is tot samenwerking, steeds opnieuw. De plaatselijke afdelingen moeten die bereidheid ook tonen. Het jaarverslag over 1954 maakte gewag van diverse contacten met de buitenwereld. Er zijn thans 75 af delingen die 88 werkkrachten in dienst hebben. Er zijn drie vacatures. Doop en avondmaal werden in 40 afdelingen gehouden. Het aantal leden van de plaatselijke afdelingen nam toe met ongeveer 650 personen en steeg tot ongeveer 19.700. De niet-kerkhouden- de afdelingen gaan in ledental niet vooruit, de kerkhoudende daarente gen wel. De laatste jaren zijn vele nieuwe predikanten en godsdienston derwijzers aan de protestantenbond verbonden. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Het hoofdbestuur kwam met een voorstel tot wijziging van enkele be palingen in statuten en algemeen reglement van de bond. De statuten wijziging werd aanvaard met grote meerderheid van stemmen, evenals de reglementswijziging. Enige discus sies ontstonden over artikel vijf van de reglementswijziging, waarin wordt "esproken over de contributies en de ionaties. Miniatuur zeeslag onder Ierse kust Aan de Westkust van Ierland is een hevige strijd ontbrand tussen de vissers van Donegal aan de Westkust van welvarender vissers uit Dublindie met treilers in de omgeving van Do negal op de haring vangst zijn. In et verleden heb ben de vissers van Do negal met hun kleine scheepjes zich teweer gesteld tegen Franse treiler Hun jongste slag, nu tegen hun landgenoten uit Dublin, begon Dins dagavond. Vier grote treilersdie dicht onder de kust. met sleepnet ten op de haringvangst waren, werden plotse ling beschoten en met stenen bekogeld door de mannen uit Donegal. Toen de kogels door 't want en over de stuur hut floten, namen de vissers uit Dublin de wijk. De grote schepen kwamen echter Woens dag terug, nu met twee politiemannei. aan boord, die pas van boord zullen gaan als de scheven terugkeren van de visvangt. In plaats van een tweede aanval op zee te ondernemen, verplaat sen de kleine vissers van de Westkust het gevechtsterrein naar het Ierse ministerie van landbouw te Du blin. Zij verzochten mi nister Dillon hun een visserij gebied toe te wijzen, waarin alleen z\j het recht hebben te vissen. De vissers ei sen een kuststrook ter breedte van een zeemijl De minister, die niet de bevoegdheid heeft een dergelijke maatregel te nemen, beloofde de vissers de rederijen te Dublin te zullen verzoe ken het gevraagde ge bied over te laten aan de mannen van Done gal. De vissers van de Westkust zijn van oor deel. dat door het vis sen met sleepnetten, de haring verjaagd wordt. van deze overschrijding ten laste van de opdrachtgevers komen. Aanleiding tot de wijzigingne zijn de onstabiliteit in de loonsector, de ontwikkeling ten aanzien van de loonpolitiek en die ten aanzien van de sociale lasten stellen de noodzaak van een risicoregeling, daar de wij zigingen van de lonen en de sociale verzekeringen niet zijn te voorzien noch te overzien. De onstabiliteit in de loonsector is echter oorzaak dat ook bij de mate- riaalprijzen een prijsverhogende ten dens is waar te nemen, welke in de laatste tijd nog sterk wordt geac centueerd vanwege de schaarste. De gevolgen van deze prijsverhogin gen komen volledig ten laste van de ondernemer in het bouwbedrijf, om dat in het algemeen de 7Y2 niet wordt bereikt. Tevens dient in aanmerking te worden genomen, dat de prijsver schillen van materialen, welke bui ten het materialenpakket van de bestaande risicoregeling vallen, me de en wel voor 100 ten laste van de aannemer komen, zo deelt het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting mede. Mgr. Alfrink 4 December op aartsbisschoppelijke troon De plechtige Ingebruikneming van de aartsbisschoppelijke troon door mgr. dr. B. J. Alfrink, zal op Zondag 4 December, des avonds om 8 uur geschieden. De plechtigheden, die in de ka thedrale kerk te Utrecht worden gehouden, zullen door de K.R.O. worden uitgezonden. (Advertentie) FEUILLETON Door Margaret Malcolm „Dank U wel", zie ze eenvoudig, maa nog wat zenuwachtig lachend. „Ik kan U niet zeggen, welk een zware last U van me hebt afgeno men! 't Leek wel alsof er niemand was, tot wie ik me kon wenden!" Haajr lippen beefden en ze maakte een gebaar alsof ze het onzalige beeld, dat door deze woorden te voorschijn geroepen, wilde verjagen. „U hebt, geloof ik, vanmiddag mijn stiefdochter ontmoet", ging ze voort, blijkbaar met de bedoeling van on derwerp te veranderen. „Dat heb ik", antwoordde Piers effen. Eve schudde zuchtend het hoofd. „Mijn arme, kleine Rilla", zei ze teder. „Ze heeft iemand die ouder en verstandiger is- dan ik nodig om haar te leiden. U moet weten, dat ik maar tien jaar ouder was dan zij, toen ik vier jaar geleden met haar vader trouwde. Rilla was des tijds bijna zeventien. Ze was altijd in het wild opgegroeid en kreeg na tuurlijk het land aan de vreemde indringster, die probeerde haar wat in toom te houden. Ik kan dat goed begrijpen, maar zodoende ben ik niet in staat haar te helpen en ze heeft hulp dringend nodig. Jerry is lang niet zo'n ernstig pro bleem. Hij is jonger en bovendien een jongen, dus minder geneigd tot mokken". .,Ik kan me voorstellen, dat U 't soms een moeilijke situatie vindt", beaamde Piers en kwam enigszins geprikkeld tot de conclusie, dat hij zelf die instemming min of meer als verraad beschouwde. „O, maar U moet Rilla daarom niet veroordelen!" zei Eve snel. „Ik zou het mezelf nooit vergeven, als ik U bij voorbaat tegen haar had ingenomen. In menig opzicht is het een heel lief kind... alleen maar on opgevoed". „Als een jong veulen!" riep Piers, wat Eve plotseling met enige ach terdocht deed opzien. Het was van haar kant goed en wel dat ze Ril- la's houding verontschuldigde, maar Piers behoefde haar daarin niet zo behulpzaam te zijn. Nu er h.i. voor een eerste ont moeting over en weer genoeg was gepraat, stond ze heel gracieus op en stak een slank wit handje uit, dat Piers, toen hij het in de zijne nam, eensklaps herinnerde aan Ril- la's vuile pootjes. „Ilt dank U zeer voor uw sym pathie", sprak ze zacht. „Die heeft me echt goed gedaan". „Ik zal U even naar uw eigen terrein terugbrengen", bood Piers aan. „Heel graag", hernam ze lieftal lig. „Er loopt een kort pad door 't kreupelhout. „Ik zou liever niet al leen daar langs gaan, maar als U me wilt vergezellen..." „Zeker wel", zei hij, waarna bei den op weg togen. De maan ging nu ten dele schuil achter een fijne wolkensluier, zodat Eve een paar maal struikelde. Eens hield ze plotseling haar adem in en bleef staan. „Hoort U iets?" vroeg ze nogal angstig. „Een vogel of ander dier dat we gestoord hebben", veronderstelde Piers. „Of stropers", meende ze. „Ik ge loof, dat er hier heel wat zijn. O. a. een verschrikkelijke oude man in het dorp noemen ze hem de Oude Nick die zeker vrij veel van uw vogels heeft gedood". „Och, kom", zei Piers tamelijk koel. Eve begreep dadelijk, dat ze zich iets te veel in zijn zaken had ge mengd en trachtte daarom haar fout weer goed te maken. „Misschien had ik dit niet moeten zeggen", hernam ze ernstig. „Per slot van rekening zijn het maar dorpspraatjes en vooral ik moest er niet in geloven!" Enige ogenblikken later kregen ze haar huis in zicht en hield Eve stil. „Nu behoef ik U niet langer las tig te vallen, want ik kan de rest van de weg veilig alleen gaan", ver zekerde ze. „Goeden nacht, meneer Garron en nogmaals vriendelijk be dankt!" Terwijl ze door de verveloze voor deur naar binnen ging, deed een plotseling opkomende gedachte haar ontstellen. „Lieve hemel! Eerst heb ik net gedaan of ik niets van zijn komst afwist en daarna gezegd, dat Rilla hem vanmiddag had ontmoet! Zou hij het hebben opgemerkt? Ik zal voortaan wat voorzichtiger moeten zijn!" De volgende morgen vroeg ver scheen Steven Lee op Normanhurst. Lee bleek een grote, flink ge bouwde man te zijp inderdaad langer dan Piers zelf. Deze, hoewel niet iemand om op de mening van anderen af te gaan, begreep toch dadelijk, dat Rex een afkeer van de man had gevoeld, in tegenstelling met de generaal. Lee was ongetwij feld niet onknap met zijn donker, bijna uitheems voorkomen, maar de ene man heeft doorgaans weinig aandacht voor het uiterlijk van een andere en Piers maakte geen uit zondering op de regel. Bovendien had de rentmeester iets zelfverze kerds over zich, dat Piers aller minst aanstond. Weliswaar dacht hij er geen ogenblik aan, zich op zijn waardigheid als 's mans werk gever te verheffen, maar Lee's hele manier van doen gaf de indruk als of hij, naast verachting voor de rest der mensheid, een buitengewone waardering voor zichzelf koesterde. Intussen dient erkend, dat hoe hij zich dan ook voordeed Lee's eerste woorden na de begroeting heel redelijk klonken. „Ik heb een paar boeken meege bracht. meneer Garron". zei nij luehtie „Ik veronderstel niet. dat U zich in alle bijzonderheden van het beheer zult willen verdiepen". „Integendeel", antwoordde Piers kalm. „Ik wil graag zoveel als mo gelijk is uit uw boeken vernemen, maar dat doet er voorlopig niet toe. In elk geval zal ik ze beter op het kantoor kunnen bestuderen. Van daag wens ik het algemeen beheer met U te bespreken. Over het ge heel zal ik, naar U zult bemerken, dezelfde lijnen volgen als mijn oom, maar natuurlijk zal er één groot verschil zijn: Ik ben veel jonger dan hij was en zal uiteraard een groter aandeel nemen in het beheer van het landgoed". Lee kleurde hevig. Hij had wel vermoed zoiets te zullen horen en was er, ronduit gezegd, allesbehal ve mee in zijn schik. Rentmeester te zijn van een jong, energiek man was heel iets anders dan dezelfde functie te bekleden ten tijde van de oude generaal, die graag alles aan hem had overgelaten. „Ik begrijp het", zei hij kortaf. Dit is een zachte wenk om naar 'n andere betrekking uit te zien, niet waar?" „Neen", antwoordde Piers be daard. „Als dat zo was, zou ik het zonder omwegen zeggen. Ronduit gesproken, zou het voor mij een moeilijk geval zijn als U plotseling uw ontslag nam, maar Tiiettemin staat het U geheel vrij om, wanneer U zulks wenst, heen te gaan". Bij deze woorden sloeg hij de ander op lettend gade en zag, dat deze de ware bedoeling ervan had begrepen. Inderdaad, Piers zou het erg verve lend vinden indien Lee wegging, maar als hij bleef, zou het zijn op de voorwaarden, door Piers gesteld. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3