PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gouverneur Harding ontkwam aan bomaanslag van Cypriotische Eoka „Geen, bij U, over U en zonder U in het Deltagebied!" BILT NIEUW-GUINEA WERD NIET MET RAMELAN BESPROKEN Vandaag... FRANS RODE KRU1S-C0NV00I IN HINDERLAAG: 17 DODEN 198e Jaargang-No. 279 Dagblad uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 28 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie I 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regab) 23 cent per regel met een minimum van I Ij—. ..Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 35930® P.Z.C Middelburg, Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N Bogerdstraai 24. telef. 26, CONSTERNATIE IN DANSZAAL Noodtoestand afgekondigd voor geheel Cyprus De terroristen van de „Eoka"-organisatie hebben Zaterdag een poging tot aanslag op het leven van de gouverneur van Cyprus, sir John Harding, ge daan. Zij wierpen een bom in het Ledra Palace Hotel, waar circa 300 per sonen aanwezig waren voor de jaarlijkse danspartij van de Caledonian So ciety. De bom werd geworpen, nadat plotseling de lichten waren uitgegaan. De ontploffing geschiedde op de plaats, die voor de gouverneur en zijn ge- zeischap bestemd was. Sir John Harding en zijn plaatsvervanger, George Sinclair, hadden des middags echter hun plan, om het bal bij te wonen, laten varen. Dit laatste keeft ongetwijfeld het leven van de beide hoge functionarissen gered. Bij de ontploffing werden vier personen, waaronder twee vrouwen, ge wond. Van geen hunner is de toestand, naar vernomen wordt, ernstig. Toen het nog steeds donker was ifl de zaal, speelde de kapel van de First Royal Scots een regiment uit Edin burgh „I belong to Glasgow" en nadat het licht na twee minuten weer opging, werd het dansen voortgezet. \>at duurde echter niet lang, want de bom bleek een radiator te hebben ge troffen, waardoor de zaal onder water kwam te staan. De politie onderwierp het personeel onmiddellijk aan een verhoor; in die tijd namen de feestgangers de functies van de personeelsleden over. Alle per soneelsleden werden gedurende de nacht op het politiebureau vastgehou den. Noodtoestand De gouverneur had toen reeds noodtoestand afgekondigd voor geheel Cyprus, alle bijeenkomsten, behalve godsdienstoefeningen en theater- en bioscoopvoorstellingen verboden en gewaarschuwd, dat Cyprioten, die handgranaten of door henzelf ge maakte bommen bij zich hebben, dan wel gebruik maken van vuurwapens, met de dood zullen worden gestraft. Voor sportwedstrijden moet vooraf toe stemming worden gevraagd aan de plaatsèlijke overheden. In de vorige week zijn vijf Engelse militairen om gebracht door terroristen. Harding stelde verder levenslange gevangenisstraf op vernieling van wa terleidingen, electrische kabels en te lefoon- en telegraaflijnen alsmede an dere verbindingslijnen. Beveiligingstroepen arresteerden Zaterdag op Cyprus elf personen. De afkondiging van de noodtoe stand door de Britten op Cyprus zal de entieke situatie alleen zeer ac- Grootste dok m Nederland te Amsterdam geopend Bestemd voor tankers tot 60.000 ton Zaterdagochtend heeft dc echtge note van Amsterdams burgemeester, mevr. mr. A. W. Ch. d'Ailly-Fiïtz, in tegenwoordigheid van talrijke binnen- en buitenlandse gasten op de werf West van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam de enorme cylinder- afsluiters bediend en het vierde N.D. S.M.-droogdok geopend, het grootste ooit in Nederland gebouwd. Hierdoor kon het water van het IJ toen vrijelijk binnenstromen in de enorme kuip van het nieuwe gegra ven dok, dat 245 meter lang en 40 meter breed tussen de dokwanden is en een waterdiepte heeft van ruim 8 meter boven de kiclblokken. Onder het geloei van de werfsire- nes en het geluid van de stoomflui ten der boten haajde mevrouw d'Ail- ly precies om 12 uur een handle over, waardoor de 250 ton zware en ruim 36 meter brede dokdeur de grootste ter wereld opklapte en met gejuich werd het eerste schip, dat gedokt zal worden, binnenge haald: het 31.000 ton hetende tank schip „Vasum". Dit nieuwe dok investeringska- pitaal twaalf millioen' gulden is speciaal bestemd voor het dokken van z.g. supertankschepen tot maxi- Heide Mij. zetten 'de verkenners Dik maal 60.000 ton. Moermond en Joop Jongschaap met I twee welpen een boom in de grond. cuut maken, zo deelde aartsbis schop Makarios Zondag in een i klaring mede. De aartsbisschop zei- de, dat het problgem, met al deze gewelddadigheid ontlatend, slechts zal worden opgelost, als Engeland Cyprus het recht van zelfbeschik king verleent. (Unitad Press). Ondanks het feit, dat de gouverneur Zaterdag de noodtoestand heeft afge kondigd zijn Zondag op het eiland ze ven bomaanslagen gepleegd. De aan vallen waren hoofdzakelijk gericht te gen woningen van Britten. Er vielen geen slachtoffers. In totaal zijn zeven personen gearresteerd. Russische kernontploffing gebeurde op grote hoogte West-Duitsers constateren radio-activiteit Het officiële Sowjet-nieuwsagent- schap Tass heeft Zaterdag, daartoe gemachtigd door de autoriteiten, een verklaring uitgegeven, waarin wordt bevestigd, dat onlangs in de Sowjefc- Unie de krachtigste van alle kern explosies is teweeggebracht. Volgens deze verklaring werden bij de experimenten nieuwe typen atoom- en H-wapens gebruikt. De eerste secretaris van de Russi sche communistische partij, Nikïta Kroesjtsjew, heeft zich in Bangalo re (India) in dezelfde geest uitgela ten. „De laatste explosie van de H- bom was de krachtigste van alle ontploffingen, die tot dusverre zijn voorbereid. Teneinde radio-actieve gevolgen te voorkomen, gebeurde de explosie op grote hoogte", aldus de verklaring van Tass. Het Instituut voor Natuurkun de in Heidelberg heeft radio-acti viteit geregistreerd, veroorzaakt door de recente waterstofontplof fing in de Sowjet-Unie, zo seinde Reuter gisteren. HET VÓÓR-OVERLEG IN DEN HAAG Minister Luns gaat zelf naar New York Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken deelde Zaterdag mede: „In de afge lopen week zijn verschillende bespre kingen gevoerd met de Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Oetoyo Ramelan, die in Den Haag vertoeft voor het voeren van voorbesprekingen, die kannen leiden tot een Nederlands-Indonesische con ferentie ter verbetering van de we derzijdse betrekkingen. Aan het eind van deze week kan thans worden ge zegd, dat oriënterende besprekingen zijn gehouden, die de algemene as pecten van de zaak betroffen. Men is nu zover gevorderd, dat in begin is gemaakt met de uitwis seling van gedachten over de agen- ijjjjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiillllli!^ Huis van granaten M In Milaan is door de militaire opruimingsdienst een woning M afgebroken, die gedeeltelijk van granaten sommige zeer ge vaarlijk was opgetrokken. Nicolo Soya (47 jaar) heeft het huis sinds 1948 met zijn vrouw en twee kinderen be woond. Hij had het zelf ge bouwd van materiaal uit een legerdump. De muren had hij van vliegtuigbommen opgetrok ken. In de Baden Powellweg te Zierikzee op liet plein van de beide kleuterscho len hebben padvinders en padvind- sters Zaterdagmorgen de beplanting aangebrachtwaarvoor de padvin dersorganisaties in Nederland na de ramp het geld bijeenbrachten. Geas sisteerd door een voorman van de dapunten, die op de conferentie aan de orde zouden kunnen worden ge steld en die een vruchtbaar overleg mogelijk zouden maken. Zowel van Nederlandse als van Indonesische zijde zijn terzake reeds diverse sug gesties gedaan. Wat de behandeling van het agen dapunt Nederlands Nieuw-Guinea in Zaterdagmiddag deed Si. Nicolaas zijn officiële intocht in Middelburg. Gezeten op zijn schimmel en begeleid door de opperstevan zijn schare Zwarte Pieten rijdt hier de bisschop langs het talrijke publiek. Foto P.Z.C.) Dodelijk ongeluk op overweg in Apeldoorn Op de spoorlijn ApeldoornDie ren nabij de Kayersdijk te Apel doorn is een vrachtauto, bestuurd door de 37-jarige C. H. M., gegrepen door een losse locomotief. Bij de botsing is de 71-jarige P. S. uit Apeldoorn met zijn rijwiel onder de locomotief terechtgekomen en op slag gedood. De heer M. wilde de spoorlijn met zijn auto oversteken, doch bleef plotseling midden op de rails stil staan, omdat hij een bord zag dat aangaf, dat de brug voor vracht auto's verboden is. De auto werd in de. flank gegrepen, een tiental me ters meegesleurd en daarna langs de spoorlijn geslingerd. Vermoede lijk heeft S. zich achter of naast de vrachtauto bevonden. De machinist van de locomotief, de 60-jarige J. R., werd naar buiten geslingerd. Hij kreeg, evenals de chauffeur van de vrachtauto een hersenschudding en werd in het Sint Liduina ziekenhuis opgenomen. Verenigde Naties betreft, deelde de woordvoerder nog mede, dat dit punt los moet worden gezien van de besprekingen in Den Haag. Neder land heeft zich van het begin af principieel verzet tegen elk gesprek over de souvereiniteit van Neder- Zaterdag zijn ten noorden van Kaap lands Nieuw-Guinea en zal zich ook Gris Nez 2 Franse treilers met elkaar blijven verzetten tegen iedere be moeienis van de Verenigde Naties. Wanneer dus binnenkort deze zaak in behandeling komt, is te verwach ten, dat minister Luns zich naar New-York zal begeven teneinde per soonlijk de behandeling hiervan ter hand te nemen. Persberichten, als zou van de Nederlandse kant aan mr. Oetoyo als voorwaarde zijn ge steld, dat Indonesië er toe zou mee werken dit punt in de Verenigde Na ties van de agenda af te voeren al vorens tot besprekingen in Den Haag kan worden overgegaan, zijn onjuist. Tien Franse vissers na aanvaring verdronken in aanvaring gekomen. Een er van zank spoedig. Tien opvarenden zijn verdronken. viert de bekende Spaanse m H pianovirtuoos en (film) diri- jj| gent José Iturbi, die vele ma- len in ons land optrad, in M s Amerika zijn 60e verjaardag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiR ONRUST IN NOORD-AFRIKA Meer troepen naar Algerije Het Franse leger heeft bekendgemaakt dat Marokkaanse rebellen die uit het Rif-gebergte kwamen 'n hinderlaag gelegd hebben voor een con- vooi van het Franse Rode Kruis. 17 Soldaten werden gedood en 10 gewond. Men meent dat de verliezen de ergste zijn, die de Franse strijdkrachten in Marokko tot nn toe, sinds het uitbreken der wanordelijkheden, hebben geleden. De sultan van Marokko, Sidi Mo hammed Ben Youssef, heeft Zater dag de onafhankelijke nationalist Si Bekkai benoemd tot premier van Ma rokko. De premier, die 48 jaar is en als kolonel in het Franse leger heeft ge diend, aanvaardde Zaterdagavond in het paleis van de sultan de opdracht, krijgt eigen ministerie De Oostdoitse regering heeft van haar bureau voor de geheime politie een ministerie gemaakt en Ernst Wolhveber, een van de voornaamste geheime agenten van het Kremlin, de portefeuille gegeven. De nieuwe status werd aan de zo genaamde „staatsveiligheidsdienst" gegeven in een reorganisatie van de regering der Russische zóne, waartoe het kabinet twee dagen geleden be sloten heeft. Geloofd wordt dat zijn nieuwe beti teling wordt ingegeven door de nood zaak van versterking van de vol machten en het prestige van de gehei me politie om het verkondigde plan de oppositie tegen de regering te bre ken, uit te voeren. Ook schijnt de her ziening ten doel te hebben de voed sel- en bevoorradingsmoeilijkheden van de zóne te béstrijden. BURGEMEESTER BOLKESTEIN Congres van P.v.d.A. over Deltaplan te Goes BURGEMEESTER BOLKESTEIN van Middelburg heeft Zaterdagmorgen tijdens het Deltacongres van de Partij van de Arbeid te Goes de wensen en verlangens van de bevolking in het Deltagebied kernachtig samenge vat. Dit verklaarde namelyk de burgemeester: „Van het Deltagebied wordt verwacht, dat het bereid en in staat zal zijn binnen de tijd van één gene ratie grote structuele veranderingen te aanvaarden. Maar dan moet pri mair de bevolking van twee dingen overtuigd zijn: ten eerste dat zij recht vaardig dat wil zeggen gelijk als in tndere gebieden wordt behandeld, en dat ontbreekt op het ogenblik ten enenmale bij de verdeling van het bouwvolume en ten tweede, dat zy by alles wat wordt voorbereid en uitgevoerd, wordt ingeschakeld. Geen by U, over U en zonder U, zoals zc vaak de mentaliteit der grote ryksdiensten is!!" De burgemeester sprak deze woorden aan liet slot van een rede tyden.- dit congres, dat in „De Korenbeurs" onder voorzitterschap werd gehouden van Evert Vermeer. Voor deze bijeenkomst, die van 's morgens 11 tot 's middags half 5 duurde, bestond grote belangstelling, niet alleen uit Zee land, maar ook uit overig Nederland. Burgemeesters, provinciale en ge meentebestuurders van diverse partijen, Kamerleden onder wie de voorzitter van de Eerste Kamer ,mr. J, A. Jonkman hoofden van dienst, enz., woonden het congres bij. Er waren zeven sprekers, onder wie de bur gemeester van Middelburg en de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, drs. M. C. Vprhiirsf. - meer belangstelling voor ieL ziektegeval dan voor de patient. En daarom zal het rapport bij de bui tenstaander meer weerklank vinden dan bij de bewoner van deze streken". Uitvoerig ging de burgemeester in op achterstelling van de nuitengewes- De burgemeester. vouiz.u^. was van ae commissie, die voor de Wiardi Beekman Stichting een rap- Eort over het Deltagebied had uitge- racht, meende, dat in dit geschrift de problemen meer van buiten dan van binnenuit werden benaderd: ten door „Holland" in casu de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Spreker meende, dat die achterstelling van de buitengewesten wordt overdreven, maar niettemin is zij er, niet zozeer rechtstreeks de be woners treffend, dan wel indirect, via de gemeenten. Bouwvolume Als voorbeeld daarvan noemde de heer Bolkestein de verdeling van het bouwvolume, een punt, dat in de com missie van de Wiardi Beekman Stich ting met haar gemengde samenstel ling, niet behoorlijk tot zijn recht is gekomen. Andere delen van het land klagen over een gering bouwvolume, dat ech ter in de ogen van Zeeland dat vrij wel niets kreeg cn krijgt, aantrekke lijk groot is. De Zeeuw ziet elders de huizenblokkeu, groot en klein, hoog en laag, woningen voor vrijgezellen, voor grote gezinnen en ouden van da gen, als paddestoelen uit de grond rijzen en hij ziet zijn mensen naar el ders, waar deze woningen worden ge bouwd, wegtrekken. Het is onmoge lijk mensen aan te trekken, daar men hun geen woning kan bieden. Men solliciteert al niet meer naar Zeeland, daar het langzamerhand wel tot het Nederlandse volk is doorgedrongen hoe de situatie hier is, en de enke ling die toch komt. stelt hoge eisen, omdat hij het elders beter gewend is. Als de mensen hier dan, door de woningnood gedwongen, zijn afgevloeid, zegt men: „Zeeland groeit niet en heeft dns ook geen woningen nodig". Ik vraag mij altijd af aldus de burgemees ter of men dit nu werkelijk serieus bedoelt of dat men alleen nog een trap na wil geven. Het is wonderlijk, dat allerlei des- zich aan het hoofd van de eerste re presentatieve regering van Marok ko te plaatsen. ALARM IN ALGIERS. Een patrouille van het Franse Vreemdelingenlegioen heeft in een schermutseling naby Biskra in het Auresgebergte (Algerije), zes rebel len gedood. Aan Franse zijde sneuvelde één man. De Franse regering heeft besloten, ormiddsllijk „zeer belangrijke" ver sterkingen naar Algerije te zenden, vooral naar het gebied van Constan- tine. Zestien bataljons een Frans ba taljon is gewoonlijk 600 man en drie eskaders pantsertoepen zullen voor eind December reeds ter plaat se zijn. Op 15 Januari vertrekken weer drie bataljons. Op 1 December zullen twee compagnieën kameelrui- ters worden gevormd en op 1 Janu ari 1956 twee compagnieën gemoto riseerde woestijntroepen. Verder zul len plaatselijke militaire eenheden worden gevormd. Op het ogenblik heeft Frankrijk ongeveer 100.000 man in Algerije. Nieuwe vacantieregeling voor Rijkspersoneel In het Staatsblad is een besluit tot wijziging van het algemeen rijks ambtenarenreglement en van het ar- beidsovereenkomstenbesluit gepubli ceerd. In het najaar van 1954 bepaalde de ministerraad, dat de vacantie voor rijksambtenaren en -arbeidscontrac tanten met twee dagen zou worden verlengd, behalve voor degenen, die reeds 24 dagen of meer vacantie ge nieten. Bovendien werd bepaald, dat voor de jeugdigen, beneden 21 jaar, een afzonderlijke regeling zou gel den. Deze bepalingen zijn thans geëfec- tueerd in bovengenoemd koninklijk beslmt. In dit besluit, waarvan em s'? arükelen terugwerken tot 1 Janua ri 19oo, is tevens de gehele vacantie regeling aan een grondige herziening onderworpen. kundigen de industriespreiding beto gen. In Holland worden de stéden te groot en de recreatiemogelijkheden te gering, deze bevolkings-agglomera- ties worden kwetsbaar voor massifi catie. criminaliteit en oorlog. Elders zijn ook mogelijkheden tot indüstrie- vestiging. Maar door de verdeling van het bouwvolume trekt men de arbei ders en dus de industrie naar het cen trum des lands. Is het zo vreemd, dat de Zeeuwen dit alles niet kunnen be vatten, en dat zy klagen over deze achterstelling? 'Zie verder pagina 2) DE VERWACHT... WEINIG VERANDERING Overwegend droog weer met veel bewolking. Meestentijds matige wind tussen West en Zuidwest. In het Zui den van het land Iets lagere tempe raturen dan gisteren, elders onge veer dezelfde temperaturen. /.OS K& MAAN. 29 November Zon op 8.23 onder 16.36 Maan op 16.21 onder 8.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1