Vele mogelijkheden in Nederland op gebied van kernreactoren V ylV mTI ii NIEUWS UIT DE KERKEN Valdispert RUIM 48 MILLIOEN MEER VOOR DE OUDEN VAN DAGEN „Toekomst verleden tijd" een somber perspectief met melk meer mans DZtZMZ ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT 18 MINISTERIËLE TOELICHTING Beslissing over organisatievorm mag niet uitgesteld worden De ministers Zijlstra en Cals hebben de Tweede Kamer hun memorie van antwoord doen toekomen over de nota inzake het in Nederland te verrichten onderzoek op het gebied van kernreactoren en hun toepassin gen. Ons land zal, naar bekend, betrokken zijn bij vier reactor-projecten en wel de In Nederland te bouwen suspop en de „materials testing reactor", zomede In het kader van de samenwerking met Noorwegen de reeds bestaande kleine experimentele reactor in Kjeller en de door Noor wegen uit te voeren boipop (boiling water reactor)-plannen. De tussen Nederland en Noorwegen bestaande overeenkomst maakt het mogelijk, dat Nederland en de Nederlandse industrie in volle omvang zullen kun nen profiteren van de in Noorwegen te bereiken resultaten. Ten aanzien van de in Nederland te realiseren suspop-plannen mag worden geconstateerd, dat hiervan ook in het buitenland met belang stelling is kennis genomen en dat verscheidene bevoegde buitenlandse experts hebben verklaard, dat deze lijn van onderzoek in belangrijke mate kan bijdragen tot de oplossing van het probleem van de bouw van de economisch werkende commer ciële reactor. Zouden deze plannen lukken de resultaten van de voorberei dende proefnemingen wettigen alleszins de hoop daarop dan bestaat de mogelijkheid, dat Ne derland- op dit deel van het kern energetische terrein ondanks zijn uidige achterstand een po:'"~ zal innemen, welke ook hjiei tionaal als belangrijk moet wor den gekwalificeerd. Voor wat betreft de rol, welke de overheid zal spelen indien over kor tere of langere tijd het stadium van de commerciële toepassingen van de kernenergie zal zijn bereikt, zij het volgende opgemerkt. Van deze toe passingen zij in de eerste plaats ver meld die voor de opwekking van electriciteit. Daar simpel gezegd de wijziging in de opwekking van electri citeit met behulp van kernenergie slechts daarin zal bestaan, dat als brandstof in plaats van kolen splijtbaar materiaal zal worden gebruikt, zal deze toepassing op het gebied van de eleetriciteitsvoorzie- ning in haar algemeenheid waar schijnlijk geen bijzondere wijzigin gen medebrengen. In de thans bestaande situatie Is de openbare electriciteitsvoor- zlening in handen van de lagere overheid. Gezien het hierboven vermelde bestaat naar de mening van de ministers geen reden om te veronderstellen, dat de toe passing van kernelectriciteit ten deze tot wijzigingen aanleiding zal geven. Evenwel is steeds het standpunt ingenomen, dat, indien een bedrijf in staat is goedkoper zelf electrici teit op te wekken b.v. door de oprichting van een gecombineerde kracht-warmte-centrale het zo'n bedrijf vrjj moet staan tot eigen pro ductie over te gaan. Advertentie J Nachthoest U kent dat irriterende gekrie bel in de keel - die vermoeien de hoest - en maar woelen in bed en niet kunnen slapen, Eén smakelijk snelgenezend Pactolan tabletje brengt uit komst. De prikkel verdwijnt, de hoest bedaart en U geniet een wel dadige slaap. PACTOLAN koopt U bij Uw eigen apothelcef of drogist. Prijzen 0.75 - 1.35 2-23 i geen aanleiding ten aanzien kernelectriciteit in beginsel Er is van de een ander standpunt ter zake in te nemen. Het is de ministers uiteraard niet bekend of deze mogelijkheid zich zal voordoen, terwijl het eveneens de vraag is of in de toekomst de voorziening van splijtbaar materiaal zodanig zal zijn, dato uiter aard onder de nodige door de over heid te stéllen waarborgen, daar dit materiaal van zodanige importantie moet worden geacht, dat een ab solute, vrije beschikking wel niet tot stand zal komen ook particuliere bedrijven over splijtbaar materiaal zullen kunnen beschikken. Naast de reactoren tot opwek king van electriciteit kunnen wor den genoemd die tot voortstuwing van vaartuigen en in een latere fase eventueel die van voer- en vliegtui gen. Ten deze zij vermeld, dat deze toepassingen de gegevens daar over worden door de desbetreffende landen thans nog als „classified" be handeld ongetwijfeld een andere ontwikkeling te zien zullen geven dan die op het gebied van de elec- triciteitsopwekking. Deze toepassin gen zullen immers in principe ter hand worden genomen door hen die bedoelde vervoermiddelen exploite ren, waaronder de overheid dus slechts ressorteert b.v. voor wat be treft vervoermiddelen van de mari ne en de land- en luchtmacht. Ook hier zal het uiteraard de vraag zijn onder welke voorvyaarden door par ticulieren over splijtbaar materiaal zal kunnen worden beschikt. Van groot belang zullen eveneens zUn de niet-energetisclie toepassin gen, berustende op het gebruik van ae kernfysische straling en de nèu- tronen. De mogelijkheden op dit ter rein zijn onafzienbaar en zullen hun uitwerking vinden op vrijwel elk ge bied van de menselijke activiteit. Evenals op het terrein van de kern energie in engere zin zal ook op de ze gebieden de overheid als hoedster van het algemeen belang ongetwij feld voorwaarden moeten stellen ten aanzien van de volksgezondheid, ar beidersbescherming, e.d. Achterstand Wat betreft de achterstand van Nederland zij het volgende opge merkt, waarbij eveneens de beper king wordt gemaakt tot het gebied der kernreactoren en hun toepassin gen. Inderdaad bestaat in de huidi- f;e fase in Nederland een grote ach- erstand, althans vergeleken met een aantal bepaalde" landen. Daar op dit punt de praktijk de beste leermeesteres zal zijn is de noodzaak om in Nederland, uiter aard met inachtneming van de nood- BEGROTING SOCIALE ZAKEN Twee en een half millioen minder voor emigratie Bij de Tweede Kamer is Ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de begroting van het departe ment van sociale zaken en volks gezondheid voor 1954. Voorgesteld wordt, de post „kos ten noodvoorziening ouden van da gen" met 48.400.000 gulden te ver hogen tot 276.400.000 gulden. Deze verhoging houdt verband met de op 1 Januari 1954 tot stand gekomen verhoging van het van inkomens- aftrek vrijgestelde bedrag tot 200 gulden en met de in dat jaar ingega ne verhogingen van de inkomens grenzen en van de uitkeringen. Daarenboven moet het rijk in het vereveningsfonds rond 3.600.000 meer storten dan was - geraamd. Men was er namelijk bij de oorspron kelijke raming van uitgegaan, dat van het aantal verzekerde ouden van dagen ongeveer een derde niet uit het bedrijfsleven afkomstig was. Dit nu blijkt onjuist te zijn: het moet de helft zijn: Voorts wordt een aanvullend be drag van 1.140.000 gulden gevraagd voor de post, aanvulling van renten krachten de ongevallenwet 1921, de land- en tuinbouwongevallenwet 1922 en de zee-ongevallenwet 1919, dit wegens de tot stand gekomen tijde lijke verhoging van ongevalsuitke ringen. Voor kosten van onderzoeken in streeklaboratoria wordt 228.250 gul den meer gevraagd, omdat meer on derzoeken moesten worden verricht dan was verwacht. Bovendien is een tariefswijziging van invloed geweest op het ontstaan van het tekort. Voorgesteld wordt voorts, de rijks bijdragen in de kosten van sociaal- economische hulpverlening aan zelf standigen met een millioen gulden te verhogen tot 2.500.000 gulden. De verhogingen van de uitkeringen en een toeneming van het aantal uitke ringen hebben een tekort veroor zaakt van een millioen gulden. Het wetsontwerp bevat voorts een vermindering van de kosten verbon den aan het vertrek, het vervoer en de aankomst van emigranten. Voor gesteld wordt 2.p00.000 gulden min der uit te trekken, zodat 24.500.000 gulden overblyft. Dit is mogelijk door de vermindering van het aan tal emigranten. spoedig mogelijk reactoren te bou wen en in bedrijf te nemen dan ook zeer groot. Ten aanzien van een groot aantal andere, te dezen meer met Neder land vergelijkbare landen kan wor den gezegd, dat men, mede dank zij de NoorsNederlandse samenwer king, noch op wetenschappelijk noch op teclinisch-industrieel gebied waar schijnlijk van achterstand kan spre ken en dat integendeel Nederland op vele van deze landen naar het zich Iaat aanzien bezig is zich een voor sprong te verwerven. De ministers zouden het zeer be treuren indien het feit dat zij niet verder kunnen gaan dan te overwe gen of zij een nadere nota zullen in dienen betreffende de stand van za ken op het gebied van kernreacto ren en hun toepassingen, aanleiding zou zijn om een beslissing over de Juistheid van de gekozen organisa- ievorm tot een latere datum uit te stellen. Zij zijn van mening, dat de ze beslissing reeds thans genomen kan en moet worden. Schrijfmachine met nieuw toetsenbord wordt beproefd Vier en twintig regeringsstenoty pistes beproeven momenteel een schrijfmachine met een vereenvou digd toetsenbord, die ontwikkeld werd door August Dvorak van de Universi teit van Washington. Deze heeft „aoeuidhtns-" waar „asdfghjkl=" placht te zitten. Vol gens Dvorak zal de tïksnelheid van de gemiddelde typiste hierdoor met 35 percent toenemen. D.w.z. zodra ze aan de letterverschuivingen gewend is geraakt. Het toetsenbord van de schrijfma chine is de afgelopen 83 jaar niet ge wijzigd voornamelijk omdat millioe- nen mensen ermede vertrouwd ge raakt waren. I Autoprotest in morse.... j M Vele Belgische automobilis- M H ten, die tegenstander zijn van H de schoolwetten van' de Bocia- listische minister van onder- wijs, Collard, hadden de ge- woonte aangenomen bij net van ministeriële ge herkennen zijn omdat zij al tijd worden begeleid door twee rijkswachters op een motor fiets bij wijze van protest tegen deze nieuwe schoolwet ten, het morseteken (de eerste letter van Collard) met hun claxon voort te brengen. In het algemeen aarzelden de rijkswachters dan niet de mi nisteriële auto in de steek te laten en proces-verbaal op te maken tegen de would-be marconist. Een katholieke volksvertegenwoordiger heeft de minister van binnenlandse zaken schriftelijk de vraag ge steld op grond van welk voor schrift de rijkswacht in deze gevallen tot het opmaken van proces-verbaal overgaat. Hier op heeft de minister thans ge antwoord dat geluidsignalen zo kort mogelijk moeten wor den gegeven en alleen dan zijn toegestaan indien dit nodig is om een dreigend ongeval te voorkomen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll (Slot van pag. 9.) woord de stijleenheid en het struc tuur-patroon van de hele cultuur getuigen van een onbewuste doods drift, die leidt tot zelfvernietiging, zo constateert professor Polak. De cultuur verbloedt daar, waar eens gepassioneerde toekomstbeelden 'n weergaloze stoot- en stuwkracht uitoefenden naar een betere toe komst, doch waar nu een doodse leegte is. De huidige tijd is losge maakt van de toekomst en men concentreert zich op het beklem mende heden, op de existentiële en perspectiefloze strijd van het be staan. „Wij staan voor een breuk en een grenspaal in de tijd!" ALARM! Is de alarmkreet van professor Polak, deze laatste bazuinstoot over onze cultuur, in overeenstemming met de werkelijkheid? Is zijn uit gangspunt, de stoot- en stuwkracht van het toekomstbeeld, juist en zonder overschatting van die kracht? Laten wij hier zover mo gelijk met de schrijver meegaan en dus zijn hypothese aanvaarden, dat het toekomstbeeld inderdaad deze overheersende rol speelt in de be schavingsgeschiedenis. Maar dan nog jij kt ons de eerste vraag niet zonder meer met een ja te kunnen worden beantwoord. Dit houdt ove rigens geenszins een ontkenning in van ernstige crisisverschijnselen in deze beschaving. Deze verschijnse len dwingen zeker bij voortduring tot ernstige bezinning, maar ander zijds duiden zij er op, dat een to totaai-nieuwe tijd met ongekende mogelijkheden (en gevaren!) is be gonnen. Een gTenspaal, een breuk In 1 de tijd is bereikt, zegt profes sor Polak. Ongetwijfeld. Maar de periode aan gene zijde van de grenspaal kan niet uitslui tend worden gemeten met de criteria, die aan deze zijde gel den, En dat nu doet de schrij ver bij herhaling. Want de toekomst projecteert hij uit verleden _en heden en deze ko mende tijd beschouwt en be oordeelt hij dus van uit dat subjectieve ^verleden. Daardoor ook is zijn bewogenheid te verklaren, hij kent immers de grote waarden en schatten van en uit hetgeen tot nu toe is geweest, doch over de toekomst Itan hij slechts gissen en deze gissingen zijn uiterst alarmerend. Hij vreest en is geschrokken van de technificatie, en van de grenzeloze menselijke ontaarding tot automatis me en passiviteit. Zeker, dit zijn ver ontrustende zaken, maar deze totaal- nieuwe tijd vraagt van de mens, dat hij zich nieuwe normen schept en dat gaat bij de huidige snelle ontwikke ling van techniek en wetenschap niet zonder moeiten. En dan nog kan het gebeuren, dat deze nieuwe normen naar vroegere maatstaven gemeten, op zijn minst „vreemd" zullen zjjn. Maar en nu komen wil tot een punt, dat professor Polak wellicht teveel uit het oog heeft verloren bij de totstandkoming van deze nieu we criteria is er toch ook sprake van criteria is er toch ook sprake van wat de Amsterdamse historicus Ro mein noemde „de menselijke waar digheid". De mens buigt zich onder de storm der tijden, onder de zweep der techniek, maar hij richt zich op: In een wereld met nieuwe onge kende vormen zal die mens zich een nieuwe plaats veroveren, wellicht ten koste van bloed en tranen, hij zal om in de termi nologie van prof. Polak te spre ken zich een totaal nieuw toe komstbeeld moeten opbouwen, waarvan men echter in deze over (Advertentie) Publ'caHa pJadertondi Zulvalbvraou, "1 Grovanhoga J gangsperiode naar het ongeken de, zelfs de vage contouren nog niet onderscheidt. De* situatie is zeker vol gevaren en velen aan deze zijde van de grenspaal zien de toekomst met angst voor ons huidig bezit aan geestelijke waar den tegemoet Maar uit de doos van Pandora is ons de hoop gelaten, ook met betrek king tot die .menselijke waardigheid" Heeft dit professor Polak toch nog door het hoofd gespeeld? Deze scherp denkende, systematisch en rationeel betogende cultuurhistoricus heeft na melijk zijn boek opgedragen aan zijn kinderen: „Moge zich voor hen tegen de eeuwende een beter verschiet in de wereld openen dan thans het ge val is en mogen zij er het hunne toe bijdragen de hier gegeven toekomst visie van onwaarde te doen zijn" Moge.... Dat is de irrationele aan- voetgende wijs, die gebruikt wordt om een wenselijkheid, een hoop te formuleren. Misschien zullen tegen de eeuwende deze kinderen het boek van hun vader ter hand nemen, het grote lijks bewonderen om het intellect, dat er uit spreekt, maar zich tevens ver bazen over de fin-de-siècle-stemmlng ontstaan aan en typerend voor een andere zijde van de grenspaal van de tijd dan waar zij staan. Prof, dr. Fred. L. Polak: „De toe komst is verleden tijd", 2 delen. Uit gave W. de Haan, Urecht. Helder en rustty kunnen denken ie bij belangrijke bealiwingeo, bjj examena en andere gewichtige ge beurtenissen steeds een voordeel. Twee of drie Valdispert-dragéee kalmeren Uw zennwea en geven U innerlijke rnrt cd sekerbeid terug. Valdispert ia een zuiver natuur product, tonder chemische toe voegingen en daardoor absoluut onschadelijk. De dragees zijn vol komen zonder reuk of smaak. I Flacon met 30,100 en 200 dragées IVraegt Uw Apotheker of Drogist V Boelganin en Kroesjtsjew droegen de tilak Zij mijden Indische communisten Donderdagochtend woonden de Rus sische leiders Boelganin en Kroetsjt- sjew in een stadion bij Bombay een bijeenkomst van 100.000 kinderen bij, die de gasten luide toejuichten. Tot algemene verbazing van de aan wezigen hadden Boelganin en Kroesjt sjew de „tilak" op het voorhoofd, een rode verticale streep die voor Hindoes het teken is, dat de drager er van zijn morgengebed heeft uitgesproken. Een dergelijk teken dragen de „sadhoes", de heilige mannen, op bet voorhoofd. Nader meldt Reuter, dat de bei de Russische leiders zorgvuldig bijzondere belangstelling voor de Indische communisten hebben ver meden. Toen Kroesjtsjew op een gegeven ogenblik werd voorgesteld aan een communistisch lid van het parlement van Punjab, zei hij„Ik stel geen belang in uw politiek dat is uw eigen zaak. U bent In diër". Kerk en deurwaarder. Ds. L. Th. A. v. d. Marei schrijft in Her vormd Noord-Holland: Onlangs kreeg ik een deurwaarder bij me. Hij moest mij, als voorzitter van de Centra le Kerkeraad, persoonlijk spreken. Het bleek om een bedankje te gaan. Iemand zei per deurwaardersexploit het. lidmaatschap van onze Gemeente op en het rechtsgebruik wil, dat een dergelijk stuk aan de voorzitter als „hoofd des bestuurs" overhandigd wordt. Die deurwaarder liet het niet bij overhan digen. Of ik ontdaan of ontstemd keek, ik weet het nietin elk geval voelde m'n bezoeker zich gedrongen, medeleven te to nen. Tot twee maal toe verzekerde hij mij, dat zulke dingen altijd onprettig zijn. Hg onderstelde blgkbaar, dat een dergelijk be dankje mij hoogst onbegrijpelijk moest voor komen. Hoe goed ook bedoeld de man was er precies naast! Ik vind het n.i. vol komen begrijpelijk. „Aangezien requirante, lidmaat der N.H. Gemeente zijnde, of ook wel om welke reden dan ook blijkbaar tot die gemeente behoren deDat is een zinnetje uit het stuk, dat mij ter hand gesteld werd. Een alles zeggend zinnetje, als ik het goed versta. Om welke reden zijn wij eigenlijk Her vormd? Omdat het familietraditie is? Of fatsoenstraditie „Zo fatsoenlijk ben ik nog wel" hoorde ik eens iemand zeggen! Omdat het, maatschappelijk gezien, misschien tóch nog voordeel kan opleveren Omdat we an- ti-R.K. of anti-wat dan ook zijn en de Her vormde Kerk in de wandel óók voor anti dat alles doorgaat. Of misschien nergens om, zó maar? Dan is 't volkomen begrijpe lijk, dat we op een gegeven ogenblik ook zó maar voor dat lidmaatschap bedanken: omdat we onze zin niet krijgen, onze anti- gevoelens niet gedeeld zien. Omdat iemand of iets van de Hervormde Kerk ons tegen valt. Omdat we voor sommige „Hervorm den" het allerergste! voor die Kerk ook nog betalen moeten. Of misschien wel nér gens om domweg! „Om welke reden dan ook tot die Gemeen te behorende". Dat is het punt! Er kan nJ. maar één enkele reden zijn: deze, dat wij waarachtig Hervormd zijn. In de zin, waar in de Hervormers het waren: Dat het ons in de Kerk om het Evangelie van Jezus Chris tus gaat. Om de boodschap van de Bgbel dus om de waarhéid van God en ner gens ènders om. Wie in waarheid Hervormd is, loopt niet, ergens of nergens om, zó maar de Kerk uit: het gaat er om de waarheid. Wie het niet isheel begrijpelijk dat hg vroeger of later gaat: wat zou hg er langer dóen? Nieuw Testament op papieren zakken. Een Heimkehrer in het kamp Friedland heeft medegedeeld, dat in zijn kamp in Rus land het Nieuwe Testament 10 keer op oude cement-zakken werd overgeschreven en on der de kampgenoten werd verdeeld. Deze zakken werden ook voor andere notities be nut, maar de kampleiding nam deze in be slag. Alleen de overgeschreven N. Testa menten mochten de gevangenen behouden; zij dienden bij de ochtendwijdingen regel matig als bgbel. In Friedland bracht één der teruggekeerden zulk een Nieuw Testa ment op cenient-zakken mede! President en Kerk. De voorzitter van het Finse Parlement, Fagerholm, die tevens candidaat is van de Sociaal Democratische Partij voor de pre sidentsverkiezingen, die het volgend jaar gehouden zullen worden, heeft aan de pers meegedeeld, dat de president van de Repu bliek tot de Finse Kerk moet behoren. Hij zelf heeft de kerk in de twintiger jaren ver laten vanwege het conflict tussen de kerk en de arbeidersbeweging. Na de tweede we reldoorlog is de verhouding tussen kerk en arbeiders beter geworden. De kerk heeft op vele terreinen geprobeerd in contact te ko men met de arbeidersbeweging. Fagerholm vertelde dat hem het advies gegeven was weer lid van de kerk te wor den, doch hij had dit geweigerd omdat hij meende,- dat het niet juist zou zijn om dit tgdens de verkiezingscampagne te doen. Eigenlijk is hij van mening, dat dit nimmer moreel te rechtvaardigen is. Doch als men hem vraagt óf de president van de republiek buiten de Finse kerk kan staan dan is het een andere kwestie. Het hoofd van de Finse staat, aldus Fagerholm, moet tot de Finse "kerk behoren. Als iemand, die daar niet toe behoort tot president gekozen wordt, moet hij lid worden van de kerk alvorens het pre sidentschap op zich te nemen. Elke 30 seconden Nadat drie jaar geleden in de Verenigde Staten de herziene bijbeluitgave verscheen, werden er inmiddels 3.6 millioen exempla ren van verkocht. Deze bijbeluitgave is in vereenvoudigde taal tot stand gebracht en zij blijkt nu een zodanige bestseller te zijn, dat zij alle andere uitgaven verre in ver koop overtreft. Een omzet van 3.6 millioen bijbels in enkele jaren betekent namelijk de verkoop van een bijbel elke 30 seconden. In dit zelfde tijdsverloop werden bovendien 2.6 millioen exemplaren verkocht van het Nieu we Testament, in deze zelfde standaard-uit gave, benevens ruim 800.000 kinderbijbels. Aan deze standaard-uitgave is gedurende 15 jaar door 32 protestantse geleerden ge arbeid. Nieuwe „Mayflower". Het volgend voorjaar zal in Engeland de Mayflower n van stapel lopen en daarna naar Amerika gaan. Het schip zal een zo getrouw mogelijke copie zijn van de bark, die indertijd de Pilgrimfathers naar Ame rika bracht. Er Is niet veel bekend over het oorspronkelijke schip, behalve dat het een schip van 180 ton was. De scheepsbouwer, die na een vierjarige studie de Mayflower H ontwierp, heeft gezegd dat niemand weet of het een Engels of een Nederlands schip was of misschien ook een buit gemaakt Frans schip. Maar men heeft zich nu gehouden aan een schip dat typerend is voor de tijd, waarin het oorspronkelijk gebouwd werd. Het Britse Ministerie van Vervoer heeft de bemanning van het schip beperkt tot 21 personen en het aantal passagiers tot 30. Er is als voorwaarde gesteld dat het schip een radio aan boord moet hebben. De 100 pelgrims die op 6 September 1620 vertrok ken en die drie maanden aan boord van het schip doorbrachten, hadden geen radio en werden niet beschermd door een marine- escorte (zoals men waarschijnlijk het vol gend jaar met het nieuwe schip wil doen). Wij wensen de nieuwe reizigers behouden vaart, zo zegt het Amerikaanse blad „The Christian Century" en gunstige wind tgdens de reis en wij hopen, dat niet alle 50.000 le den van de General Society of Mayflower Descendants (De Vereniging van nakome lingen van de Mayflower) op de terugreis naar Europa mee willen zullen gaan! De Kerk in Scandinavië. Rev. John Garrett, directeur van het In formation Department van de Wereldraad van Kerken heeft een bezoek gebracht aan de vier Scandinavische landen. Bij terugkeer in Genève heeft hij gezegd, dat de ervarin gen, die hg heeft opgedaan in de kerken van Denemarken, Zweden, Noorwegen en Finland zeer waardevol zijn en bekendheid verdienen ook buiten Scandinavië. Het doel van het bezoek van mr. Garrett was om be tere contacten te leggen met pers, film, ra dio, televisie en instanties voor audiovisuele hulpmiddelen. „De taalbarrière, zo zeide hij, „is de oor zaak dat de rest van de wereld zo weinig weet van het leven van de christelijke ge meenten daar. Zo zouden wij veel meer moe ten weten van de moderne architectuur en de totaal nieuwe evangelisatiemethoden in steden als Kopenhagen e Helsinki. In Oslo werd er zeer intensief huisbezoek gedaan door mannen en vrouwen uit de gemeente, waardoor bijeenkomsten, die op een week dag gedurende vier achtereenvolgende we ken gehouden werden, overvol waren. Ook in Stockholm werden bijeenkomsten belegd, waar muziek, films en voordrachten gege ven werden en waar vele mensen aanwezig waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9