KAPPIP EN DE SHOWBOAT C KALME GOLFSLAG BRENGT FIJN SCHELPMATERIAAL AAN RADIO STEMMEN UIT DE KERKEN De onverwachte erfenis 4 PROVIN CI ALB ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Zonnige herfstdag aan zee Laags de weg naar Westkapelle scheen het opnieuw lente te worden. Honderden paardebloemen hebben midden in November him bloem- hoofdjes uit de bermen geheven en kjjken vrijmoedig de zonnige herfst- wereld in. Ook de boterbloemen laten zich opnieuw gelden en in een bloemperk zien we oranje-rode geums in dit jaar eveneens voor de tweede maal. Op de Kreek Is het merkwaardig stil, de enige decoratie vormen er de daar uitgezette zwanen, waarvan de ene statig rondzwemt en de an der, de hals losjes over de rug geslingerd in het zonlicht ligt te soezen. Achter de dijk op het nieuwe strandje in de bocht vallen geen bij zondere aantrekkelijkheden te note ren. Na een martelgang over de ge weldige, fossielenhoudende steen blokken volgt op het bereiken van het zandige gedeelte een volledige teleurstelling. Ook de wandeling langs de nog zo kort geleden als volmaakt gelden de dijk, waaraan nu reeds weer wordt gerepareerd, levert niet veel op. De hele oogst langs de zeewe ring bestaat uit: een aantal kurken, door BAREND ZWERFMANB J «en roestig gekleurde klomp lege wulk-eieren en een verdroogd stuk zaagwier. Aan levende have: een aantal zil vermeeuwen van diverse leeftijd, en kele troepjes steenlopers en een een zame zwarte zeeëend, die zich bij onze nadering steeds verder zee waarts begeeft. Juist op de scheiding dtjk-duin in de richting Domburg beproe ven een paar hengelaars blijk baar met even weinig succes hun geluk, maar daar vangt voor ons - een betere tijd aan. De zee ls op merkelijk rustig en het water af gaand. De reeds enige dagen af landige wind heeft een naar het duin gerichte onderstroom be werkt, die bijzonder veel schelpen over het strand heeft uitge strooid. De situatie doet weer eense en nu voor de zoveelste maal de hoop rij zen een exemplaar te vinden van de zeldzame Mactra glauca, een fossiele soort van grote strandschelp, die vooral is te herkennen aan het ami de onderzijde recht afgesneden sluit stuk, dat bij een minder zeldzame fossiele en bij de recente soort een uitbochting vertoont. Men kan goed zien, dat het kort geleden springvloed is geweest. Waar het strand geleidelik stijgt volgen de vloedlijnen elkaar regel matig op, de oudste dicht tegen de duinen, de jongste het dichtst bij de zee. Grotere schelpen Vooral in de hoger gelegen aan spoelingen bevinden zich de grotere schelpen en hier is werkelijk buit te behalen. Niet minder dan twintig minder algemene soorten laten zich na een stelselmatig zoeken tus sen de gewone opdiepen. Natuurlijk vinden we de grote Mactra niet, maar daar rekent men bij voorbaat reeds op. Een kleine bolle onderschelp van Pecten maximus is de eerste verras sing, daarop volgen de andere, waar van de meest vermeldenswaardige, een Panomya arctica, wel wat op een misvormde halfgeknotte gaper gelijkt. Een rijtje scherpomgrensde verdiepingen in de binnenzijde van de schelp voorkomen echter vol doende een verwisseling der soorten.- Omdat de zon bedenkelijk begint te dalen wordt de tocht naar huis ln versneld tempo aangevangen. Om dat te kunnen volhouden zetten we koers naar het vochtige gedeelte van het strand en passeren zo een der vloedlijnen, waarvan de buiten kant door een groenachtig randje van opgedroogd schuim wordt ge markeerd. Weg is opeens de verhoogde snelheid, want een poging om in die rand kleingoed te ontdekken, wordt onmiddellijk beloond met de ontdekking van enkele zee boontjes, dubbeltjes-grote zee- geltjes. Waar deze liggen valt meer te ontdekken en zo ls het ook heden. Wenteltrapjes, trapgeveltjes, Eu ropese kauries, een paar stoottand- jes, penhorentjes, diverse fuikho rentjes, het assortiment mag er zijn. Ze stuk voor stuk op te rapen be hoort al spoedig tot de onmogelijk heden, daar het licht zienderogen afneemt. In der haast redden we lukraak wat van dit fijne randmate- riaal om dit thuis eens na te plui zen, waar in een eerste ronde blijkt, dat ook hier wel een twintigtal soor ten zijn buitgemaakt. Daaronder be vindt zich een vrij zeldzaam schelp je, een Alvanica zetlandica. Het is maar nauwelijks zichtbaar onder-de loupe maar draagt een fraaie ruit vormige sculptuur. Zo overtreft het kleine ditmaal het grote. Een laatste blik over het water toont een fel oplichtende vuurhaard, I. Nauwelijks waj *t vuur werkbootje ln de lucht ge vlogen, of op de ahowboat brak een donderend ge juich loa. De plezlermakere, die blijkbaar dachten, dat die ontploffing erbij hoor de, gaven luid te kennen, dat ze wel van zo'n knalle tje hielden. Minder 'opgetogen waren de Inzittenden van het vuurwerkbootje, die slechts door een overhaaste duik hun leven hadden kunnen redden. Druipend klommen zij aan boord, juist op het ogenblik, dat de directeur van de showboat opgewon den kwam aansnellen. „Wat ls er gebeurdTl" riep deze, zenuwachtig op zijn sigaar kauwend, „waar ls jullie bootTI" „De lucht ln", antwoord de één der vuurwerkma kers somber. „Die sleep boot daar heeft ons over varen en toen ontplofte het spul." En hij wees naar- de beschadigde Kraak, waarop een roetzwarte Kapple tekeer ging dat het daverde. „M'n arme Kraak!" riep Kapple verwoed met de vuisten zwaaiend, „de boeg ligt helemaal aan dig gelen! Die schade zullen Jullie me betalen!" „Wat betalen? 1" riep de directeur terug, „JULLIE moeten betalen! Jullie hebben deze aanvaring ver oorzaakt!" „Niet wij, maar die vuurpijlen van Jullie zijn de oorzaak!" riep Kapple. „Eén van die ultgetaande knal dingen ls ln mijn stuurhut ontploft en daardoor raakten we de koers kwijt!" Het gezicht van de directeur betrok toen hij dit hoorde. „Als dat zo ls, zal lk voor de schade moeten op doeken", mompelde hij. „Dat zal een lieve duit kos ten.... Ik moet een middel vinden, om die schade post er weer uit te halen AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Kon. Oie en Unilever gevraagd Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Amsterdam, 25 November. Londen 10.62%—10.633,4, New York S.82%—3.82%, Montreal 3.82%— 3.82%, Parijs 1.0830—1.0850 Brussel 7.59%—7.60%, Frankfurt 90.39—90.49, Zürlch 86.73—86.83, ZÜrlch (vrije francs) 88.22—88.32, Stockholm 73.12 —73.22, Kopenhagen 54.9455.04, Os lo 53.09—53.19, Milaan 60.31—60.41, Argentijnse verrekeningsdollar 3.76%—3.77%, Japanse verreke ningsdollar 3.76%—3.77%, Turkse verrekeningsdollar 3.79%—3.80%. wwww\*ww*wwwwv Nov. 25 Nov. Nederland 1955 (3%) 983/4 98% Nederland 1951 (3%) 101 101 Nederland 1948 (3%) 99 Nederland 1947 (3%) S 99% 99% Nederland 1937 3 96% 96% Dollarlening 1947 3 86% 96% Investeringscertificaten 3 99% 99% Nederland 1962-64 3 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 78 78% Ned. Indlë 1937 A 3 98 97% Grootboek 1948 3 87% 97% Nat. Handelsbank 160 161 gevormd door hooghangende mist slierten die de ondergaande zon pas seren. Snel dooft dit laaiende spel en met dubbel verhaaste pas dient nu het nog ver liggende Domburg te worden bereikt. Wanneer het zand pad om de Hoge Hil de zee aan ons oog onttrekt is een merkwaardige en spannende middag achter de rug. (Advertentie) SIEMENS Adca/e MMt/upavt DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK SIEMENS SUPER C 50 Optimale FM-ontvangsl. 8 Siemens buizen. 3 Luidsprekers met ge scheiden hoge en lage toonrege- 6ng. fraaie kast met kunststof- omlijsting. 245 Vraagt demonstratie Alle onderdelen voor Siemens radiotoestellen worden in eigen fabrieken vervaardigd Ned. Handelmij. 229 230 A.K.U. 346% 349 Bergh's en Jurgens 3033,4 303% Calvé-Delft 312% 317% Kon. Ned. Hoogovens 384 385 Unilever 471 480% Ned. Kabelfabrlek 317% 316 Philips 364% 367% Wilton-Feijenoord 270% 274 BlUlton 430 Kon. Petroleum Mij. 653 657»,4 Amsterdam Rubber 142% 144 Holland Amerika Lijn 211% 21?.% Kon Paketvaart 187% 189 Rotterdamse Lloyd 182 183% Ned. Scheepvaart Unie 193% 195% Stv. Mij. Nederland 210% 213% H.V.A. 18e3,4 157% Dell Mij. 161% 162% A.K.U. 3% 101% Bank v. Ned. Gem. 4% 105% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 133 1. 132 1. Centrale Suiker 212 211% Kon. Mij. De Schelde N.B. 226 228 Baltlmore-Ohio 48% New York Central 45 44% Pennsylvania 26% 25% Anaconda 727/s 73% Bethlehem Steel 159 169 General Motors 151% 151% Intern. Nickel 81 81% Kennecott 122% 122% Republic Steel 50% 50% U.S. Steel 58 58% Shell Union 60% 60% Tide Water 31 31 PREMIELENINGEN Amsterdam 1051 Breda 1954 Eindhoven 1954 Enschede 1954 •s-Gravenhage 1952 I •s-Gravenhage 1952 II Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 n Utrecht 1952 134 107% 110% 108% 136% 134% 141% 138 124% 133 107% 110% 108%, 136% 133% 141% 136% ANP—CBS BEURSINDICES 23(11 24/11 25/11 288.08 288.55 291.54 162.90" 163.17 163.83 159.88 160.24 162.47 149.35 148.44 148.89 163.30 162.48 163.39 220.46 220.60 222.49 Intern. Concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen BEURSOVERZICHT Eigenlijk bulten verwachting ls de beurs gistermiddag vast geweest. Gistermorgen was de stemming zonder meer prijshou dend, doch Vrijdagmiddag bij opening ging het de opwaartse richting ln. Men schreef dit toe aan vraag voor buiten landse rekening, die speciaal voor Kon. Olie en Unilever tot uitdrukking kwam. Kon. Olie steeg gemakkelijk van 653 tot 659%. slot circa 658. Vorige week noteer de dit fonds nog 610, zodat het in een week tijd bijna 50 punten ls gestegen. Ook Unilever was wederom goed ge vraagd en kwam van 471 op 480. De be langstelling voor A.K.U. en Philips was weliswaar niet zo groot, doch ook deze papleren wisten circa drie punten te avanceren. Ook de overige hoeken werden enigs zins gestimuleerd door de vaste stemming voor de internationale soorten. De scheep vaartsector vertoonde voordelige ver schillen van circa twee punten over een breed front. De cultuurafdeling deed het weliswaar iets kalmer aan maar noteer de over het algemeen toch een fractie be ter. Guldensbeleggingen licht verdeeld. De kortlopende leningen namelijk prijs houdend, doch de langlopende leningen eerder Iets lager. Prolongatie 2% pet. „Ik vocht met het Kanaal' Zo noemde het 17-jarige iwem- ttertje Marilyn Bell de sensationele beschrijving van haar spannende gevecht tegen golven, kou en ver moeidheid. Lees dit pakkende ver slag van een overtocht over het Kanaal in Libelle van 3 December Libelle nam voor U ook een kijkje in het indrukwekkende „Twaalf Provinciën"-huis ln Rotterdam een kilometer overdekte gezellig heid. En was te gast bij de opera zangeres Corrie van Beckum. Natuurlijk biedt dit eerste December nummer nog véél meer. (Twee plezie rige Sinterklaasverhalen bijvoorbeeld). Maar ontdekt U dat niet liever zelf? Des te groter ls de verrassing I Libelle - Nassauplein 7 - Haarl- (Slot van pag. 3) vragen naar datgene wat een kerk eigenlijk is, zullen we meer naar haar belijdenis moeten zien dan naar de vormen van haar eredienst. Deze Anglicaanse Kerk die én Ka tholiek én Protestant wil zijn en die tegelijk waarlijk oecumenisch wil ge voelen, komt daardoor wel eens te recht in moeilijke situaties, waarin zij moet kiezen of delen. Dat is het geval geweest in Zuid-India. Daar leefden een millloen Protestantse christenen. Als gevolg van de zen ding die gedreven was uit verschil lende kerken was dit millloen ver deeld in een groot aantal naast elkaar staande kerken. Een daarvan een van de belangrijkste, is hier de Anglicaanse Kerk geweest, die als zodanig verbonden was met het epis copaat in Engeland. Uit die kerken in Zuid-India zelf is een drang tot eenheid gekomen en dit heeft geleid tot de vorming van de Verenigde Kerk van Zuid-India. Dit is de eer ste maal sinds de Kerkhervorming dat bisschoppelijk geregeerde kerken en kerken van een presbyteriaanse kerkinrichting tot samensmelting zijn gekomen; Voor het zover kwam, moesten er heel wat moeilijkheden overwonnen worden. De punten waar over vooral gesproken is, betroffen natuurlijk de sacramenten en het bisschopsambt. Men ging nu een een heid aan met kerken, die helemaal geen bisschoppelijke wijdingen .voor hun voorgangers kenden. Men is het er over eens geworden dat de niet- bisschoppelijk-gewijden toch ten volle zouden worden erkend. Iedere ge meente moet zelf maar uitmaken welke voorganger zij wil, maar voor de kerk in Zuid-India als zodanig zijn alle voorgangers gelijk. Deze samensmelting nu heeft zijn weerslag gehad in de Anglicaanse Kerk in Engeland zelf. Daar waren er, die door dit compromis de Angli caanse traditie dermate bedreigd ge voelden dat zij meenden daarom te moeten uittreden en zich te moeten gen bij de R.K. Kerk. laar onlangs gepubliceerd werd zijn de aantallen met groot geweest. De hoofdredacteur van een van de belangrijke kerkelijke bladen in En geland oordeelt dat de reacties in Engeland over hetgeen er in Zuid-In dia is geschied, niet Verontrustend zijn. Een bedreiging van de eenheid van de Anglicaanse Kerk ziet h\j er helemaal niet in. Maar wel opent vol gens hem, deze samensmelting een weg voor een veel breder samengaan van de kerken, niet alleen in India, maar ook in Engeland en Europa. De zending heeft wel meer kerken over obstakels heen geholpen. Belgen in warenhuizen zullen korter werken Op grond vari een Donderdag ge sloten accoord in de werktijd voor 't personeel van de verkoopafdeling in de grote warenhuizen verminderd van 44 tot 42 uur in zes dagen. Hoewel nog geen verdere details bekend zijn, weten enkele kranten reeds te berichten, dat dit personeel een aanvullende vacantie zou krijgen van één dag per vier weken. Het ad ministratieve personeel der grote wa renhuizen zal, zoals tevoren, 44 uren werken, doch deze verdeeld over vijf dagen. Het zal van twee achtereen volgende rustdagen genieten, hetzij de Zaterdag en de Zondag of de Zon dag en de Maandag. Wat de arbei ders in de warenhuizen betreft, is de arbeidsduur van 48 tot 44 uur terug gebracht, verdeeld over vijf dagen. Deze nieuwe overeenkomst wordt op 1 Januari 1956 van kracht. Het mini mum uurloon voor de handarbeiders in de warenhuizen is verhoogd tot fr. 20 per uur. Ook de salarissen der em ployes in sommige categorieën heb ben een aanpassing ondergaan. Door Margaret Malcolm 't Was al halfdonker en even staar de hij onderzoekend omlaag in de snel vallende duisternis. Plotseling slaakte hg een vlug weer onderdrukte kreet Op geringe afstand, ten dele door bloeiende heesters verborgen, stond een zware stenen bank. En op de bank zat een slanke ln 't zwart gekle de vrouwengestalte, 't blonde hoofd voorover gebogen en haar gezicht m de handen verborgen. Terwijl hij naar hi»gr keek, hoorde hij duidelijk dat ze snikte. TWEEDE HOOFDSTUK Even stond Piers besluiteloos, maar toen liep hij langzaam en bedaard de al donker geworden tuin in. Blijkbaar had de onverwachte be zoekster zijn nadering niet bespeurd, want het zachte snikken duurde voort en eerst toen hij haar aansprak uitte ze een kreet en nam de handen van haar gezicht. ,,'t Spijt me als ik U heb doen schrikken", zei Piers vriendelijk, maar U verkeert blijkbaar in moei lijkheden en ik... ik vroeg me af, of ik U ook zou kunnen helpen. Ik ben Piers Garron, en ik geloof, dat U mijn buurvrouw, mevrouw Shandon, is." Ze sprong op, liet de vraag, ln zijn woorden vervat, onbeantwoord, maar zei met verdrietige stem: „Meneer Garron! Ik... ik had hoe genaamd geen idee, dat U hier al was. Wanneer lk dat geweten had, zou ik er heus niet over gedroomd hebben, hierheen te komen!" Bij het licht van de maan, die in eens door de wolken brak, zag Piers nu duidelijk een bleek, fijnbesneden, maar door een uitdrukking van on uitwisbaar verdriet ietwat verwron gen gezicht. „O, maak U niet overstuur!" zei hij snel. „Ik kwam hier alleen in de hoop, U met iets van dienst te kun nen zijn!" „Oen", zuchtte Eva Shandon, „U doet precies als Rex!" Ze scheen bij het noemen van die naam even te weifelen en ging toen langzaam voort: „Ik bedoel eigenlijk, dat alle Garrons zo ridderlijk voor vrouwen zijn. In onze dagen gebeurt het niet vaak, dat kracht gebruikt wordt om anderen te beschermen, inplaats van uitsluitend ten eigen bate. Zo'n ervaring geeft iemand meer ver trouwen in de mensen." Ze ging weer zitten en na een korte aarzeling nam Piers naast haar plaats. „Ik had al gehoopt, dat ik U spoedig zou ontmoeten, mevrouw Shandon", zei hij, een kort stilzwij gen verbrekend. „Ik verkeer mis schien in een wat eigenaardige po sitie om U te kunnen overtuigen maar U moet me geloven als ik zeg, dat ik ten zeerste deel in uw ver lies. Ik..." wéér aarzelde hij en ver volgde toen met een tikje jongens achtige onstuimigheid, die bij de meeste vrouwen in goede aarde zou zijn gevallen: „Ik begrijp, dat naar de mening va nheel veel mensen mijn geldelijk voordeel ruimschoots opweegt tegen het verlies van twee familieleden, die me zeer lief waren. Maar dein vergissen ze zich. Niets zou me meer verblijd hebben dan dat die goede brave Rex vroeger of later zijn vaders eigendom zou heb ben geërfd. Ik verzoek U dit te wil len geloven." Met een lieftallig gebaar en als aangemoedigd door zijn verzeke ring, legde Eve haar hand op de zijne. „Dat hebt U mooi gezegd... en lk geloof U", zei ze op zachte toon. Het nu volgende stilzwijgen, ont staan uit dit ogenblik van weder zijds begrip, gaf Piers gelegenheid zijn volgende woorden zorgvuldig te overwegen. In het gesprek met me neer Poltimore had hij reeds doen uitkomen, dat z.i. de familie Gar ron zekere verplichtingen had je gens mevrouw Shandon. Per slot van rekening was ze toch bijna een lid van die familie gweest! Eve voorkwam hem echter. „U vraagt zich zeker af, waarom ik vanavond hierheen ben gegaan", hernam ze. „Ik wilde hier, zo dicht bij Rex' huis nog eens goed naden ken. Iedereen weet, begrijpt U, dat Rex van plan was, om wanneer dit alles" ze maakte een wijd om vattend gebaar „zijn eigendom zou zijn, net voor 't geval hem iets overkwam, te mijner beschikking te stellen." „Indien hij dit wenste stond het hem volkomen vrij", zei Piers kalm. „Er rust geen servituut of wat dan ook op het landgoed." „Neen, dat ls zo", beaamde ze, „maar de mensen vonden het niet in de haak en meenden, dat in elk ge val een Garron het moest erven." Piers bleef zwijgen. Weliswaar had hij er niets van tegen meneer Poltimore gezegd, maar de gedach te aan RexY testament had hem toch ernstig geschokt. Zijn besluit om mevrouw Shandon zo gauw moge lijk te ontmoeten was dan ook niet enkel en alleen uit een gevoel van verantwoordelijkheid voortgespro ten, maar ten dele ook uit nieuws gierigheid. Wie was deze vrouw, die Rex ertoe had gebracht, haar eventueel een bezitting na te laten, welke hij toch krachtens opvoeding en traditie voor een lid van zijn ei gen familie had moeten bestem men? En was die invloed welbewust uitgeoefend of...? 't Leek wel alsof ze zijn gedach ten had kunnen lezen, want ze ging bedaard voort: „En gelijk hadden ze. Als ik geweten had, wat Rex ge daan had, zou ik al mijn overtui gingskracht hebben gebruikt om zijn besluit ongedaan te maken... O", liet ze er na een korte onder breking met ietwat trillende stem op volgen, „had ik het maar gewe ten! Mijn lieve Rex dacht er nooti aan en hoe zou hij 't ook gekund hebben? maar de mensen...." Ze bleef zacht snikkend steken, zodat Piers onwillekeurig de zware wenk brauwen optrok. „Ik geloof, dat U verstandig zou doen, met alles precies te vertel len", zei hij op gezaghebbende toon. Toch antwoordde ze niet onmid dellijk en toen zei ze, maar zo zachtjes, dat hij zich tot haar moest vooroverbuigen om het te verstaan: „Sommigen beweren, dat ik onbe hoorlijke invloed op hem heb uitge oefend om hem daartoe te bewegen en dat ik nu woedend ben, omdat U..." Hier stak ze, als in een op welling, de hand naar hem uit en ging voort: „O, geloof me toch, me neer Garron, dat ls niet waar! Ik ben niet zo'n soort vrouw en ik moet proberen, U dit te bewijzen. Vandaar, dat ik hier naar toe ben gegaan om eens na te denken en te zien of ik een middel kon vinden om U te overtuigen, maar tot nog toe heb ik er mijn hoofd vergeefs mee gepijnigd; zulk een middel schijnt er niet te zijn. Vermoedelijk zullen negen van de tien mensen hebben gedacht, dat ik met Rex ging trou wen omdat hij rijk was en een man van deftige stand." Ze slaakte een lichte, bevende zucht en bedekte op nieuw haar gelaat met de handen; „Mevrouw Shandon", zei Piers, na even te hebben geaarzeld, „windt U alstublieft niet zo op. Ik... Ik geef toe, dat ik, voor ik U ontmoet te, me wel eens heb afgevraagd... Maar nu ik kennis met U heb ge maakt..." Ze liet haar handen in de schoot vallen, terwijl' er een straal van hoop in haar ogen kwam. „O, meneer Garron, bedoelt U, dat U me gelooft?" riep ze uit. „Ja", verzekerde hij bedaard.- „Ja, ik geloof U. En bovendien zal ik er voor zorgen, dat anderen ,U ook geloven!" „Och, dat zal niet nodig zijn. Zo dra ze zien, dat U met mij op vriendschappelijke voet staat, is dit, dunkt me, voldoende. Ze zullen hun houding wel naar de uwe richten." „Hm", hernam Piers nadenkend „misschien hebt U gelijk. Intussen zal ik, als krachtiger stappen nodig blijken, er zeker niet voor terug schrikken! Daar kunt U van op .(Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4