Anglicaanse kerk kent thans vele innerlijke spanningen Motie-Schepsop bevrijdingsdag behoort de arbeid stil te staan KLANKBORD NEDERLAND KREEG STEUN VAN BRAZILIË EN VER. STATEN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Bezetting voorlichtingsdiensten valt mee, zegt minister Drees (Van onze parlementaire redacteur) De nationale dodenherdenking op de avond van de dag, voorafgaande aan de viering van de bevrijding, zal op 4 Mei 1956 een bijzonder karakter dragen, doordat dan het nationale monnment op de Dam, gewijd aan de in de oorlog gevallen Nederlanders, onthuld zal worden. De minister president, tevens minister van algemene zaken, dr. Drees, heeft dit Vrij dagmiddag in de Tweede Kamer tijdens de verdediging van zijn begroting voor 1956 medegedeeld. De kwestie van de viering van de vyfde Mei was ter sprake gebracht door de heren Scheps (P.v.djV.), Koerten (K.V.P.) en Wagenaar (C.P.N.). Eerstgenoemde verweet de regering, dat zij zich weliswaar bereid toont om de viering van de bevrijdingsdag te bevorderen, doch in het vage blijft over de wijze waarop dat zou moeten geschieden. Zal een hele of een halve dag worden vrijgegeven. Zullen de scholen ge sloten zyn? Ook de heer Wagenaar informeerde daarnaar en de heer Koerten was van oordeel, dat het een goede indruk zal maken als de re gering het bedrijfsleven tot het verlenen van een vrije dag zou stimuleren. Minister Drees deelde mede, dat het nationale comité, dat de viering van de bevrijdingsdag van dit jaar tot een succes maakte, zichzelf heeft ontbon den. Het comité stond op het stand punt, dat de grotere herdenkingen bij voorkeur om de vijf of tien jaar ge houden moesten worden. Een viering als in 1955 kan niet elk jaar worden herhaald. De regering hoopte, zo zei dr. Drees, dat het volgend jaar wat glans in de viering zou zitten. In elk geval wilde hij dat graag bevorderen. Wat de vrije dag betreft, heeft de Stichting van de Arbeid geadviseerd deze niet op te leggen, doch aan het bedrijfsleven over te laten wat het wenst te doen. Bjj de replieken bleek de heer Scheps (P.v.d.A.) niet voldaan, zyn ontevredenheid uitte zich in een mo tie, waarin werd uitgesproken, dat de waardige herdenking en de alge mene viering van de bevrijdingsdag het zoveel mogelijk stilstaan van de Ministers over opleiding kleuterschoolleidsters De verdeling van hef subsidie In de memorie van antwoord van de ministers Cals, Beel en Van de Kieft aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling van het kleuter onderwijs, wordt onder meer uiteen gezet, van welke overwegingen mi nister Cals is uitgegaan bij de verde ling van het subsidie over het dienst- iaar 1955 aan 26 opleidingsscholen. Op grond van de percentages leerlin gen der kleuterscholen, naar de rich ting, is de gemaakte verdeling van 12 R.K., 6 Prot. Chr. en 8 openbare en ueutrale-bij zondere opleidingsscholen volgens de minister verantwoord. Die leerlingen-percentages warenR.K. 46.3 procent, Prot. Chr. 23.8 procent, open baar en neutraal-bijzonder 29.7 procent. Gestreefd is naar een zo goed mogelijke landelijke verdeling van het aantal opleidingsscholen, waar bij rekening is gehouden met het aantal inwoners per provincie. Dat in Zuid-Holland twee openbare en één neutraal-bijzondere opleidings school voor subsidie in aanmerking zijn gebracht, vloeit voort uit de omstandigheid, dat in die provincie het aantal leerlingen der openbare en bijzondere neutrale kleuterscho len 32.7 procent bedraagt van het asntal leerlingen dier scholen in het gehele land. Voor de provin- cies Zeeland, Utrecht en Overyssd bedroeg dat percentage in i»o? daarentegen resp. plus minus d procent, 5 procent en 6 procent. De ministers kunnen zich verenigen met de gedachte, dat de opleidings scholen op doeltreffende wijze ovet het land dienen te worden verspreid. Minister Cals heeft het advies va* de Onderwijsraad gevraagd inzake he\ aantal definitief te subsidiëren ople* dingsscholen en de gewenste spreiding daarvan over ons land. Tegen toevofr ging van opleidingsscholen aan be staande kweekscholen voor onderwij zers en onderwijzeressen hebben dt ministers in beginsel geen bezwaar. Wat betreft het aantal van 40 kleu ters per leidster, dat een aantal Ka merleden veel te hoog acht, wijzen de ministers erop, dat het gemiddeld aan tal kleuters per leidsters lager dan 40 zal liggen. Het minimumaantal kleu. ters, dat voor oprichting en instand houding van een school in kleine ge meenten 30 bedraagt, achten de mi nisters vooral nu verlaging van dit getal tot 20 mogelijk is, niet te hoog. WEKKER. De 29-jarige Giuseppe Giacomo uit Florence dacht, dat hij de gewoonte getrouw de wekker op zes uur stelde. Maar gelukkig ver giste hij zich en werd het vier uur. Zodoende werd het gezin nog gered want in de keuken stond de gas kraan open en vier van de zes ge zinsleden waren al bedwelmd. Twee uur later en allen zouden zijn omgekomen. FLES. De 11-jarige Julian Dixon Sooide verleden week ergens aan de ingelse kust een fles in zee met zijn naam en adres, in de hoop, dat de fles zou aanspoelen aan een ver re vreemde kust. Gisteren kreeg hij zijn fles terug, gevonden op twee meter afstand van de plaats, waar hij de fles in zee gegooid had. VEILIG VERKEER. Op verschil lende kruispunten in New York zijn de verkeerslichten uitgerust met automatische gramofoons. Als het licht op rood springt, beginnen zij te spelen. De wachtende automobi listen horen de volgende tekst: „Als u nu 30 jaar oud bent, hebt u nog ongeveer 20 millioen minuten te le ven. Om een enkele minuut daarop te winnen, moet u niet 19.999.999 minuten op het spel zetten." arbeid moet inhouden en waarin de regering uitgenodigd wordt, de maat regelen te treffen, die zowel deze waardige herdenking als de algemene viering zullen mogelijk maken. Mi nister Drees heeft zich niet meer over deze motie, waarover de Kamer Dins dag zal stemmen, uitgelaten. Wel heeft hij dat geddan over de voorlichtingsdiensten van de over heid, waarvan de heer Cornelisse van de V.V.D. gezegd had, dat zij wel erg zwaar bezet zijn en veel geld kosten. De minister noemde het aantal ambtenaren, dat rechtstreekse voor lichting verstrekt, zeer beperkt. De R.V.D. telt 25 man minder dan in 1946 en is thans stabiel. De Kamer nam de begroting van algemene zaken zonder hoofdelijke stemming aan. T elefoontarieven De Tweede Kamer heeft Vrijdag ook de begroting van het staatsbe drijf der P.T.T. voor 1956 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Men vestigde de aandacht op het personeelstekort, op het verlenen van diensten beneden de kostprijs, op het tekort bij de draadomroep en op de eigen uitzendingen van deze omroep, op de wenselijkheid van spoed bij de automatisering van het telefoonnet en op nog enkele andere zaken en verlangde daarover inlichtingen van de bewindsman. Minister Algera deel de mede, dat per jaar ongeveer 50.000 tot 60.000 aanvragen om een tele foonaansluiting ontvangen worden. De tarieven zijn niet in overeen stemming met de kostprijs, doch het is moeilijk deze te verhogen. Over de draadomroep zeide de minister, dat hy betwijfelde of het goed geweest zou zijn hem in particuliere handen te laten. In principe was de minister bereid de tarieven te verhogen, doch er waren twee omstandigheden, die hem ervan weerhielden: het alge meen prijsbeleid en het feit, dat zij, die van de draadomroep ge bruik maken, veelal tot de ver geten groepen behoren. Boven dien is het de vraag welke in vloed een tariefsverhoging op de bedankjes zou hebben. Tenslotte deelde minister Algera mede, dat in Delft en Tilburg proeven worden genomen met 'n vroege postbestelling. DE RAPPORTERING AAN VERENIGDE NATIES Welwillende ontwerp-resolutie over Suriname en Antillen Brazilië en de Verenigde Staten hebben zich Vrijdag uitgesproken voor beëindiging van de rapportering van de Nederlandse regering aan de Verenigde Naties over Suriname en de Nederlandse Antillen. De delegaties van deze landen hebben de beheerscommissie van de algemene vergadering te New York een ontwerp-resolutie aangeboden, waarin de Nederlandse zienswyze wordt onderschreven, dat de beide staten volledige en geiyke partners binnen het Nederlandse koninkrijk zijn. Aan het BraziliaansAmerikaanse voorstel is het volgende ontleend: de algemene vergadering constateert uit de voorgelegde documentatie en de toelichtingen, die zijn verstrekt, dat de volken van Suriname en de Neder landse Antillen door vrijelijk gekozen vertegenwoordigende lichamen hun goedkeuring tot uitdrukking hebben gebracht met de nieuwe grondwette lijke orde; spreekt de mening uit, dat op basis van de inlichtingen, waar over zij beschikt, beëindiging van het zenden van gegevens krachtens ar tikel 73 e van het handvest met be trekking tot Suriname en de Neder landse Antillen dienstig is. Het handvest der Verenigde Na- Explosie in hoogoven te Dortmund Zes doden en vele gewonden Een ernstige ontploffing heeft zich Vrijdagavond voorgedaan in een hoogoven van de Dortmunder Hörder Hütten. Volgens de eerste berichten heeft hét ongeiuk zes doden en acht gewonden geëist. Gevreesd wordt, dat er een aantal arbeiders nog onder de ;loeiende wrakstukken van de oven jedolven ligt. De Hörder Hütten is een van de grootste staalfabrieken van West-Duitsland. Onder grote belangstelling zijn Vrij dagmiddag te Colijnsplaat trekker- demonstraties gehouden. De nieuw ste mogelijkheden van de landbouw- tractoren werden de landbouwers in de praktijk gedemonstreerd. Deze tractor, die ook een cardanaandrij- ving heeft op dé achterwielen van de aanhangwagen, presteerde het om 11 ton vracht, vrdeeld over drie aan- hangwagens, door het drassige land te trekken. Foto P.Z.C.J ties bevat een voorziening, dat een beherende mogendheid rap porten moet indienen over gebie den, die niet onafhankelijk zijn. De vertegenwoordigers van Ne derland, Suriname en de Neder landse Antillen hadden, zoals be kend, de beheerschapscommissie Donderdag verzocht de nieuwe status van Suriname en de Ne derlandse Antillen te erkennen. (United Press) Rapport over kostprijzen in de landbouw verschenen Oorzaken van verschillen Door de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening is onlangs een commissie ingesteld om een onder zoek in te stellen naar de oorzaken van de in de rapporten van het land- bouw-economisch instituut geconsta teerde kostprijsverschillen. De commissie heeft thans een inte rimrapport uitgebracht, waarin zij zich beperkt tot het aanwijzen van de belangrijkste oorzaken van de regiona le verschillen in de door het LJ5.I. be rekende kostprijzen. Deze oorzaken zijn de volgende: De in de kostprijsberekeningen in gecalculeerde pachtprijzen weerspie gelen'in onvoldoende mate de produc- tïviteitsverschillen tussen de bedrijven uit hoofde van verschillen in bodem gesteldheid, tengevolge waarvan de kostprijzen op betere gronden lager zullen zijn dan op de minder goede. Regionale verschillen in bedrijfs- grootte en in omvang van de produc- tietak zullen zich in kostprijsverschil len openbaren door de mate waarin de „vaste" lasten (werktuig- en arbeids kostent drukken per eenheid pro duct. De lagere waardering door de be drijfsleider van de gezinsarbeid is van invloed op de bedrijfsstructuur, waar door in de kostprijzen van het L.E.I. waarin de gezinsarbeid wordt gewaar deerd tegen het loon van een landar beider verschillen kunnen optreden in samenhang met regionale verschil len in het procentuele aandeel van de gezinsarbeid in de totale arbeidskos ten. Ter gelegenheid van hun vijftigjarig toneel-jubileum zullen de bekende Amsterdamse artisten Aaf en Her man Bouber een jubileum-tournee door Nederland maken met het door Herman Bouber zelf geschreven Am sterdamse spel in vier bedrijven „zee mansvrouwen" waarin het echtpaar Bouber reeds zovele lauweren oogstte. Deze foto toont Aaf en Herman Bou ber tijdens de generale repetitie in actie in de tweede acte van het stuk. Rotsblok (250.000 kub. m.) kwam naar beneden 1 Een groot rotsblok, naar schat- ting van 250.000 kubieke meter, n dat boven het Italiaanse dorp M Zambana hing, is Vrijdag met donderend geraas naar beneden M gestort zonder schade aan te H richten in het dorp. Het rotsblok bleef liggen in twee berg- H stroompjes, 200 meter boven ff Zambana. De dorpsbewoners waren de gehele nacht niet naar bed ge- ff H weest uit vrees, dat de rots naar beneden zou komen. Toen des- li kundigen meedeelden, dat het blok op punt stond van instor- ten, vluchtten allen in paniek ff weg. Na de instorting was het dorp gehuld in een dichte stofwolk. m Honderden dode vogels, ver- stikt door het stof, lagen op de grond. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Instelling productschap voor vis en visproducten By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot instelling van een productschap voor vis en visproducten. Samensmelting in India had weerslag in het moederland Het is ons wel eens overkomen dat iemand, die naar een dienst van de Anglicaanse Kerk voor de radio had geluisterd, daarna vroeg: is dat nu Rooms of Protestant? Wanneer hij een dienst zou bijwonen in de Kathe draal van de primaat van de Anglicaanse Kerk, de aartsbisschop van Can terbury en wanneer hy daar zou zien de koorknapen in hun oude costuum, de kanünnïkken in hun prachtige zetels en de bisschop in zyn schitterend gewaad, dan zou hij zich nog des te meer afvragen: is dat nu Rooms of Protestant. Hij zou het waarschijniyk nog anders vragen: is dat nog Pro testant? Alles wat hij ziet en meemaakt herinnert hem meer aan een kerk dienst zoals wij die in ons land kennen bij de R.K. eredienst en dit alles staat naar zijn gedachten heel'ver af van een Protestantse samenkomst van de gemeente, vooral wanneer hij daarby uitgaat van een zeer sobere dienst zoals wij die in ons Calvinistische land kennen. Hy zal zichzelf af vragen: hoe zit dat nu? Die Engelse Kerk wordt toch gerekend tot de Protestantse kerken, maar wat ik zie, hoort veel meer in een R.K. kerk thuis. Die Anglicaanse Kerk vertoont een heel eigen karakter. Zg heeft in Groot Brittannië, Schotland daarbij niet gerekend, terwijl ook Wales se dert 1919 zelfstandig is, een bevoor rechte positie omdat zij staatskerk is. Die positie mag in de loop der laatste eeuwen steeds meer zijn afgebrok keld, er is toch nog wel zoveel van over gebleven dat deze kerk in -alle opzichten nauw verbonden is geble ven met de Engelse natie als zodanig en met haar tradities. Deze kerk heeft daarom ook een sterk behou dende tendenz. Zg hecht aan bepaal de oude liturgische vormen en ge bruiken bg haar eredienst en dit is soms zo sterk dat deze de hoofdzaak van een kerkdienst schijnbaar kun nen uitmaken. De Anglicaanse Kerk kent twee aartsbisschoppen, die van Canterbury en York, waarvan de eerste officieel geldt als het hoofd van de Anglicaanse Kerk. Onder hen staan 43 bisschoppen. Deze hebben het recht lidmaten tot d kerk toe te laten. Zg alleen kunnen predikanten wgden. Eveneens hebben die bisschop pen de kerkelgke rechtspraak. Om kort te zgn kunnen we zeggen dat 'het gezag bg de Anglicaanse Kerk berust bg de bisschoppen. Die wgding door een van de bisschoppen acht men noodzakelgk om als geestelgke te worden erkend. Bovendien kent men hier ook een nog al sterke Ka- tholiserende opvatting van de sacra menten. Hoewel de Anglicaanse Kerk van meet af aan een centrale posi tie heeft ingenomen in de Wereldraad der Kerken, hebben de laatst genoem de punten tóch verschillende malen aanleiding gegeven tot moeilgkheden. Die Anglicaanse Kerk zegt met alle na druk dat zg Katholiek wil z-vn, maar met even grote nadruk herhaalt zg telkens weer dat zg een Protestantse kerk is. Historisch is hier wel het een en ander te verklaren, maar dat neemt niet weg dat er daardoor tel kens weer innerlgke spanningen naar boven komen.' Een deel van deze kerk leunt sterk aan tegen Rome en een ander deel voelt zich direct verwant met 't Gereformeerd Protestantisme. Er zgn tgden geweest, dat de gedach te gewekt werd dat een deel van de Anglicaanse Kerk zich weer zou ver enigen met de R.K. kerk. We denken aan de besprekingen, die na de eerste wereldoorlog gehouden zgn met kar dinaal Mercier te Mechelen. Maar bg al die uiterlgke vormen heeft de Ang licaanse Kerk een door en door Pro testantse belgdehis en wanneer we (Vervolg op pag. 4) Tweede Kamer tegen instelling spoorweg ongevallenraad (Van onze parlementaire redacteur) Vrijdagmiddag is de Tweede Ka mer blgven steken in de behandeling van een wetsontwerp tot instelling van een raad, welks taak het zal zgn zelfstandig een onderzoek in te stel len riaar de oorzaak van spoorweg ongelukken. De heren De Ruiter (C. H.) en Oud (V.V.D.) konden nergens de noodzaak of zelfs maar de wense- lgkheid tot het instellen van zo'n raad ontdekken. Aangezien prof. Oud het niet pret tig voor de Kamer vond het wetsont werp te verwerpen gaf hij minister Algera in overweging niet met de behandeling door te gaan. De beraadslaging werd verdaagd tot Dinsdagmiddag. TWEEDE KAMER OVER BEVRIJDINGSHERDENKING Het Wereldgebeuren. Donkere dag Voor de Engelsen op Cyprus was het Donderdag de donkerste dag sinds het begin van de opstan dige activiteit in deze „kroonkolo nie". Een sergeant en een soldaat werden bg aanslagen door da gehei me verzetsorganisatie Eoka gedood; verscheidene mllitalrai liepen TQr" wondingen op. Er dreigt een guerilla tussen de Eoka enerzijds en Engelse soldaten en afdelingen van de speciale politie, die uit Turko» bestaat, aan de andere kant. De Turken op het eiland vormen een minderheid van 20 de rest van de bevolking is Grieks. Die Tur ken zgn ervóór, om het eiland een Engelse kroonkolonie te laten blgven. Maar de Grieken, die op het eiland de boventoon voeren, wulen van het Engelse bestuur af. Zij wensen ten minste zelfbestuur maar in de mees te gevallen zelf-beschikking. En, als zij zouden mogen beschikken over de toekomst van het eiland, dan zouden zg voor aansluiting bn Grie kenland zijn. Voor „enosiseen woord dat op hun lippen bestorven ligt. De 48-jarige heer Karamanlis, de nieuwe eerste minister van Griekenland, is een van de men sen, die zich voortdurend van de toestand op de hoogte laat brengen. Sinds de mislukte conferentie over de toekomst van Cyprus, die een paar maanden geleden in Londen werd gehouden, is de Cypriotische kwestie voor de Grieken ook in Grie kenland meer en meer een nationale aangelegenheid geworden. Hetzelfde kan trouwens van Tur kije worden gezegd. De Turkse pre mier Menderes maakt zich ongerust over het lot van de Turken op Cy prus; als het de Griekse Cyprioten lukt, om het eiland onder Grieks be wind te stellen, dan zou de Turkse minderheid weieens in het gedrang kunnen komen. Met de Turken voelen de Engelsen zelf het meest ervoor om in de tegen woordige bestuursvorm geen veran dering te brengen. Sinds zg de zóne van Suez kwgt raakten, is Cyprus immers de voornaamste Engelse ba sis in het nabije Oosten. Karamanlis, die een paar maanden geleden nog Grieks minister van openbare werken was, heeft zich gauw in de problemen van de buitenlandse politiek ingewerkt en hg heeft al laten weten, dat hg de eisen van de Cyprioten, zoals ze door hun aartsbisschop Makarios zgn op gesteld, zal blgven steunen. „Als ik net niet doe, is er veel kans, dat er in Griekenland na de verkiezingen in het volgend voorjaar mannen aan het roer komen, die een neutralisti- sche politiek willen voeren voegde hg eraan toe. Met die woorden wees hg op een belangrijk punt, dat bg de kwestie- Cyprus op het spel staat: de samen werking van Grieken en Turken met Engeland en andere vrge naties in N.A.T.O.-verband. Men zou zo zeggen, dat het be houd van die samenwerking by alle partijen voorop moet staan. Zouden de Britse militairen van Cy prus moeten verdwijnen, wanneer de Cyprioten daar zelf de lakens uit deelden of wanneer Cyprus een deel van Griekenland zou worden? Geen zinnig mens die dat verwacht. Aan wezigheid van waakzame Britten in dit gebied is immers ook een Grieks belang. En een belang van de Tur ken, aan wie desnoods door alle NATO-landen zou kunnen worden ge garandeerd, dat zg willen ingrgpen wanneer de Turkse minderheid op het eiland in het gedrang zou ko men. Er heeft eens een Engelsman, Hopkinson, gezegd dat er van dat zelfbeschikkingsrecht voor de Cypriotén „nooit" iets zou komen. Daarna is het verzet pas krachtig losgebrand. Dat „nooit" hebben de Cyprioten totnutoe niet vergeten en zg hante ren het te pas en te onpas. De 59- jarige Engelse gouverneur, veld maarschalk sir John Harding, plukt er de wrange vruchten van. Een Duitse journalist, die hem laatst bezocht, kreeg de indruk, dat Harding iets van de politici verwacht. En van de politici zal uiteindelgk de oplossing moeten komen. Als de Engelsen het „nooit" van Hopkinson zouden herroepen, dan kon dat wei eens een ommekeer teweeg brengen ln de harten van het volk van Cy prus. De Cyprioten zouden dan in over leg met hen over de toekomst kun nen praten (en wie weet, tot welk resultaat dat leiden zou!); de En gelse bases konden rustig gehand haafd worden en de N.A.V.O.-band zou er wèl bg varen, evenals het po litieke klimaat in het land van Ka ramanlis. PREMIER KARAMANLIS 8.. steun aan Cyprioten.,,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3