PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT 26 gewonden bij botsing tussen twee treinen nabij Heerlen Voor 300 ha in N.0.P en Braakman geen geschikte candidaten KWESTIE-ALGERIJE AFGEVOERD VAN AGENDA VER. NATIES Vandaag... DE VERWACHT. 198e jaargang-No. 278 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie t 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van f 1.—..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vilssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; ferneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N Bogerdstraai 24. teief. 26. BESTUURDERS KONDEN NOG JUIST VLUCHTEN Werkman had ten onrechte sein op veilig gezet Kort voor negen uur zyn Vrijdagochtend nabij het station van Heerlen twee electrische treinen met elkaar in botsing gekomen. Zy hadden een snelheid van hoogstens veertig kilometer per uur; de klap ltvvam geducht aan. De neuzen van beide treinen werden ingedrukt. Bovendien schoof een der treinen uit de rails. De beide bestuurders hadden tydig uit hun cabines in de trein kunnen vluchten. Vele inzittenden werden door de schok van hun plaatsen geslingerd. 26 personen (waaronder de bestuurder van één ter treinen) liepen zodanige verwondingen op, dat men het raadzaam achtte, hen naar het ziekenhuis te brengen. De meesten bleken echter slechts lichte kwetsuren als schaaf wonden of kneuzingen te hebben opgelopen. Enkele personen hadden een hersenschudding. Het zwaarst, doch niet levensgevaarlijk, werd een Maas trichtenaar gewond, die een schedelbasïsfractuur opliep. In totaal vier personen moesten voor verpleging in het ziekenhuis blijven. De oorzaak van het ongeluk was, dat een werkman, die een seinpaal moest repareren, het sein ten onrechte met de hand op veilig had gezet. Bij de botsing waren betrokken een trein, die, komende uit de richting Maastricht, om 8.52 uur in Heerlen moest araveren, en een trein, welke om 8.47 uur uit Heerlen in de rich ting Maastricht vertrokken was. In totaal bevonden zich 64 personen in beide treinen, Ook bij degenen, die niet naar het ziekenhuis behoefden te worden vervoerd, waren reizigers, die lich te verwondingen opliepen. Het vervoer van de gewonden naar Geen tijd In deze dagen van verscherpte ver keerscontrole, blijkt weer, dat dui zenden mensen, die zich op de weg bevinden „geen tijd" hebben. Ze jak keren per fiets, bromfiets of auto langs de weg om in een minimale tijd een grote afstand af te leggen en als ze dan door het jakkeren enkele mi nuten gewonnen hebben, gevoelen ze zich bevredigd. Ze hebben iets inge haald van datgene, wat ze tekort kwamen. Dat ze bij het betonen van die haast onachtzaam hebben gereden, dat ze allerlei verkeersfoutjes hebben ge maakt, die net nog niet noodlottig waren, dringt tot de meeste jakke raars niet door. En dat ze voor enkele minuten tijd winst het eigen leven en dat van anderen riskeren, beseffen ze hele maal niet. Daarvoor zijn ze te sterk door drongen van de waan, dat ze geen tyd te verliezen hebben. rn de achte/lij halve eeuw A bij het horloge en bij tijdschema's te leven. Bij alles wat men doet kijkt men naar de klok endan krijgt men haast. Als om twaalf uur des middags de werkplaatspoorten of de kantoordeur zich sluit, dan ijlt men naar huis want de etenstijd is zo meent men al thans krap toegemeten. Om vijf uur of half zes des avonds gaat het precies zó, want men heeft 'n avond programma, daf heel wat omvat. Des morgens vroeg is er al zo'n ge jaagdheid, dat er soms niet eens ge legenheid is vc een behoorlijk ont bijt. Men is te laat, men rent weg Ook zonder ontbijt kan een mens be hoorlijk leven, denkt inen. De medische medewerker van de „Philips Koerier" heeft die niet- ontbijters eens even de waar heid gezegd. Hij vindt de mensen, die zich geen tijd gunnen om in de vroege ochtend even in het juiste humeur te komen door een goed ontbijt, mensen met een domme en schadelijke ge woonte. „Er is geen enkele reden waarom men des morgens niet zou kunnen eten als men daarvoor de tijd neemt en er een kopje thee bij drinkt. De mensen, die er geen tijd voor hebben, omdat ze iedere morgen te laat op staan begrijpen niet hoeveel plezieri ger het leven is als je de tijd neemt om ervan te genieten, en hoeveel ge zonder bovendien. Die eeuwige haast kweekt nerveuze mensen met 1 rilckelbare humeuren en driftbuien.De mensen, die op deze manier aan de slanke lijn proberen te werken, zijn zich niet bewust van het onverantwoordelijke en bovendien nog zinloze van hun handelen. Het is voor sommige mensen inderdaad nut tig als ze niet te veel eten, maar het eten, dat ze gebruiken, moeten ze re gelmatig over de dag verdelen; dat is zowel voor een ongestoorde functie van de maag en darmen als voor het normaal functioneren van hun stof wisselingssysteem noodzakelijk. Bij een onderzoek, dat door mede werkers van de State University in Iowa is verricht, is gebleken, dat er geen verschil in het gewichtsverloop bestond tussen mensen, die wel ont bijten en mensen die dat niet doen. De niet-ontbijters haalden hun schade la ter op de dag blijkbaar in. Wel bleek, dat zij die niet ontbeten op het einde van dê morgen hun werk minder goed konden verrichten. Dat gold niet al leen voor mensen die lichamelijke ar beid verrichten, maar ook voor hen die voornamelijk geestelijk werk de den". Tot zover de niet-ontbijters, die bij het ontwaken al gegrepen wor den door de haast. Er zal naar gestreefd moeten wor den om welbewust van de eeuwige haast af tc komen en de slavernij van de klok enigermate te doorbreken. De mensen zullen wat minder in het Heerlense ziekenhuis ge schiedde met de grootst mogelijke spoed. Dadelijk waren zieken auto's met artsen en verplegend personeel op de plaats van het ongeluk aanwezig. De L.T.M. (Limburgse 'Tramweg Maatschap pij) stuurde een bus voor gewon dentransport. Van de gewonde passagiers zijn in het ziekenhuis te Heerlen voor ver pleging achtergebleven: G. J. uit Heerlen, en H. W. en W. S. uit Maas tricht. In het ziekenhuis te Maas tricht wordt verpleegd P. J. H. uit Maastricht. Op de plaats van het ongeluk wer den opgemerkt mr. W. A. G. Moors, substituut-officier van justitie te Maastricht, burgemeester M. van Grunsven van Heerlen en de heer J. Spaen, commissaris van de Heerlen- se gemeentepolitie. De commissaris lieeffc naderhand op een persconferentie over de oor zaak meegedeeld, dat men in de loop van de nacht van Donderdag op Vrij dag in het seinhuis van het Heer lense station had gemeend te consta teren, dat een seinpaal by het viaduct over de Breukerweg niet goed func tioneerde. Met het oog daarop was Vrijdagmorgen een werkman naar die seinpaal gezonden. De werkman maakte de schakelkettingen los, waarmee de seinen worden bediend. Op een gegeven ogenblik meende hij, in de kettingen een trekking te con stateren, waarna hij veronderstelde, dat men van het seinhuis uit de sein paal op „veilig" wilde stellen, het geen echter, naar later is gebleken, niet het geval was. De werkman heeft, afgaande op zijn foutieve ver onderstelling, het sein met de hand óp veilig gesteld. Kort daarna arriveerde de uit Maastricht komende trein, die door dit veilig sein heen reed, met het ge volg, dat hij tegen de kort tevoren uit Heerlen vertrokken trein botste. Het personenvervoer werd na het on geluk tussen de stations Heerlen en Voerenöaal met bussen van de L.T. M. onderhouden. Om half zeven gisteravond was men gereed met het verwijderen van de beide treinen en het herstel van de rails. Toen kon het baanvak Heer- len-Voerendaal weer normaal worden bereden. SUCCES VOOR REIZEND AMBASSADEUR MENON Fransen keren terug naar algemene vergadering De voornaamste politieke commissie van de Verenigde Naties in New York, heeft Vrijdag de Algerijnse kwestie af gevoerd van de agenda van de tiende zitting van de algemene vergadering. Een compromisvoorstel om het debat over Algerije te vermijden, dat werd ingediend door India's reizende am bassadeur Menon, werd zonder offi ciële stemming aanvaard toen geen bezwaren er tegen te berde werden ge bracht. Het voorstel was zo geformu leerd, dat een behandeling van de kwestie ïn de volgende zitting niet uitgesloten werd. De voltallige assemblee heeft het commissiebesluit later goedgekeurd. Premier Edgar Faure en de minis ter van buitenlandse zaken, Antoine Pinay van Frankrijk hebben Vrijdag avond aangekondigd, dat Frankrijk nu zal terugkeren tot de algemene verga dering. Menon's compromis was een.samen vatting van de Arabische, de Aziati sche en de Zuid-Amerikaanse inzich ten in de situatie, die Frankrijk had gedwongen om 30 September uit de algemene vergadering te lopen. Frank rijk had gestaan op schrappen van de tijdschema's moeten denken en wat meer aandacht moeten schenken aan een plezieriger levenstempo. Dat klemt vooral in deze dagen van verkeerscontrole. Voor alle jakkeraars, die nu de weg onveilig maken en van wie straks een klein deel voor de rechter zal staan, zou een snelheidsbeperking een weldaad zyn. Ze zouden teruggevoerd worden in een wereld van méér tijd, méér rust en groter gemoedelijkheid. Ze gouden niet langer vijf of tien mi nuten tijdwinst kunnen maken en ze zouden dan tot de ontdekking komen, dat ze er geestelyk en lichamelijk veel beter aan toe zijn. Omdat ze ein delijk bevrijd zouden zijn van de haast-obsessicTot heil van henzelf en van hun omgeving. kwestie, maar de unanieme aanvaar ding in de commissie wees erop, dat de gevonden formule voor Frankrijk .acceptabel was. De Franse premier Faure ver klaarde, nadat hem het nieuws te Parijs had bereikt: „Het besluit tot opneming van het punt Algerije op de agenda in September was schokkend. Het zojuist genomen besluit stemt tot voldoening. Ik ben blij voor Frankrijk, dat met genoegen naar zijn plaats in de Assemblée zal terugkeren, als voor de N.V., welker standpunt zich aansluit bij het handvest, dat de V.N. leidt". (United Press.) vieren de Verenigde Staten is thanksgiving-day M viert de bekende Engelse M toneelspeler en -schrijver Em- ee lyn G. Williams, die onlangs in p p ons land een aantal voordrach- ten gaf in de klederdracht van M Charlens Dickens, te Londen p zyn vijftigste verjaardag; is het 100 jaar geleden, dat p p de beroemde Poolse nationalis- p tische dichter Adam Mickie- p wicz te Konstantinopel aan de p H pest overleed, waarna zijn stof- p felrjk overschot naar Parijs en in 1890 naar Krakau werd over- p p gebracht. p 1 MORGEN I is het 60 jaar geleden, dat de Franse roman- en toneel- p M schrijver Alexandre Dumas Fils, vooral bekend door zijn werk „La Dame aux Camélias", p p te Marly overleed. iiillllllililliiiiiilillliüjlllH Geen Zwitserse wapens naar Israël en Arabische landen De Zwitserse regering zou besloten hebben alle exporten van wapens en munitie naar Israël en de Arabische landen stop te zetten. Het besluit is niet van toepassing op de wapenleve- rantiecontracten, die eerder door de regering zijn goedgekeurd. Mocht het echter wegens de toestand in het Na bije Oosten noodzakelijk worden, dan kan de regering ook besluiten geen ex portvergunningen te verstrekken voor wapens en ander oorlogsmateriaal, in begrepen vroeger goedgekeurde con tracten. (United Press.) Pakistaanse vrachtboot en Franse treiler gezonken Nederlandse sleepboot redde opvarenden De Pakistaanse vrachtboot Fakira is in de Zuid-Chïnese zee gezonken drie uur nadat de bemanning het schip had verlaten. Het onder de vlag van Liberia varende vrachtschip „Symphonia" heeft 45 opverenden opgepikt, terwijl de overige 6. die het langst aan boord waren gebleven, door de Nederlandse sleepboot Oost zee zyn opgenomen. Een grote moderne Franse treiler, de „Rosa Maria" uit Cherbourg, is Vrijdagochtend in Het Kanaal in brand geraakt. De uit 20 koppen be staande bemanning is over boord ge sprongen en heeft zich aan een klei ne sloep weten vast te klemmen tot allen konden worden opgenomen door een Britse reddingboot. Twee minuten stilte Voor Duitse gevangenen in Rusland De Westduitse regering heeft de-be volking verzocht hedenmiddag om twaalf uur twee minuten stilte in acht te nemen ter herdenking van de Duit sers, die nog in de Sowjet-Unïe gevan gen worden gehouden. Zachtere lucht mei enige regen (Van onze weerkundige medewerker.) Een depressie, die van IJsland naar de Noordzee beweegt, zal het weer gedurende het week einde onbestendig houden. Er blijft een krachtige wind waaien met nu en dan wat regen, maar de temperatuur zal hoger zijn dan Vrijdag. Zondag kan het koufront van de IJslanddepres- sie ons land bereiken, waarna dan weer koudere lucht met enkele buien wordt aangevoerd. Veel moois verwachten wij dan ook niet van het weer geduren de het weekeinde. IN HERVERKAVELINGSGEBIEDEN Overeenstemming bereikt over saneringsbeleid Van de 2500 ha in de Noord-Oostpolder en de 200 ha ïn de Braakman- polder welke gereserveerd waren voor boeren uit de Zeeuwse herverka- velingsgebieden, zullen er door hen resp. plm. 200 en 100 ha ongebruikt blyven. Voor de sanering van de te kleine bedrijven betekent dit een lely- ke tegenvaller, dat er geen voldoend aantal geschikte candidaten be schikbaar was. Voor de Zak van Zuid-Beveland kan zelfs geconcludeerd worden, dat de poging tot sanering hierdoor is mislukt. De Herverkave lingscommissie heeft als laatste groep gegadigden 126 candidaten voor de N.O.P. en 28 voor de Braakman voorgedragen. Hiervan kregen er 44 In de N.O.P. en 4 in de Braakman een bedryf aangeboden. Uiteindelijk wer den resp. 34 en 4 bedrijven met een totale oppervlakte van 740 en 97 ha door de betrokkenen aanvaard. Momenteel onderhandelt de Stich ting Beheer Landbouwgronden met hen over de overdracht van de in de herverkavelingsgebieden achter te laten gronden en gebouwen, nl. resp. 744 ha en 96 ba. Verwacht mag worden, dat 15 December tot onder tekening van de pachtcontracten voor de nieuwe Domelnbedrijven kan worden overgegaan. In de jongste vergadering van de Herverkavelingscommissie Zeeland, waarin bovenstaand verslag van de stand van zaken met betrekking tot de verplaatsing van bedryven naar N.O.P. en Braakmanpolder werd be sproken, werd ook overeenstemming bereikt over de nota, waarin het by de sanering te volgen beleid in grote lynen worat vastgelegd. Manschappen van het Zuid-Stafford- shire-regiment op Cyprus, stormen door de straten van Nicosiabe schermd met helmen en schilden te gen de stenen, die de bevolking naar hen gooit. Zij zijn in actie gekomen om een demonstratie van rebellen te onderdrukken. Sanering Gestreefd zal worden om de kleine bedrijven op te trekken tot tweemansbedryven ter groot te van 1215 ha. Een uitzonde ling zal worden' gemaakt voor enkele streken, met name de pol der Waarde en de omgeving van St. Aoinaland, waar een dergelijk bedrijfstype te groot zou zijn. Daar wil men de eenmansbedrij ven met grove tuinbouw een mi nimale grootte van 4 a ha ge ven. De nota zal thans aan de Minis ter worden voorgelegd. Deze zal hierover zelf beslissen, te meer daar het herverkavelingswerk in deze provincie, niet uitsluitend een Zeeuwse zaak is. Het verloop hiervan wordt in het gehele land met de grootste belangstelling gevolgd, omdat de Zeeuwse herverkaveling toetssteen is voor alle nog uit te voe ren herverkavelingswerken. Daar voor een sanering van de klei ne bedryven tot de gewenste groot te, niet in alle Zeeuwse herverkave- lingsblokken voldoende grond be schikbaar zal zyn, zal men hier en daar noodgedwongen tot een vrij drastische selectie van de gegadig den moeten overgaan. Dit zal ge schieden in samenwerking met de agrarische subcommissies. In de prac- tijk blykt echter, dat ongeveer een kwart van het aantal kleine boeren, in verband met hun leeftyd e.d., niet voor vergroting van hun bedryf in aanmerking willen komen. Tempo Het tempo van de uitvoering der herverkavelingswerkzaamheden blykt dit jaar zeer goed te zijn. Van de voor 1955 beschikbare 40 millioen, waarvan aanvankelyk wel eens in twijfel werd getrokken of dit bedrag •wel helemaal zou kunnen worden verwerkt, was op eind October reeds bijna 39 millioen besteed. Het is dus zeker niet overbodig geweest, dat enkele maanden geleden het tempo waft werd afgeremd. .(Vervolg op pag. 10) In Stockholm is de eerste sneeuw gevallen. Foto: de jKoningstuinin de Zweedse hoofdstad. KORTE PREDICATIE ..want Hjj is het, die zijn volk zal redden van hun zonden. Mt. 121 Alleen voor hen, die het zo druk hebben tegen de Kerstmis. Nog maar vier welcen de tijd. Zoudt U ook liever eens niet zolang vooruit al plannen moeten maken, voorberei dingen treffen, in de weer moeten zijnomdat het anders niet goed loopt met Kerstmis? Ook eens gewoon en gerust naar bed willen gaan Zaterdags voor Kertsmis en Zondag wakker worden misschien luidt er ergens een klok wat is er toch f ja, het is Kerst- féést! Kerstfeest? Féést? Niet voor UT U bent allang blij als alles goed ver loopt. U hebt het trouwens te druk, om er zelf iets aan te hébben. Zeker het moet, gebeuren, en U wilt of kunt U er niet aan onttrekken, anders loopt het mis; mis met de tijdige kerstattractie of de kerstnachtdienst Met de tractatie of de declamatie. Voor U is het tien da,gen kerstdrukte maar geen dag Kerstfeest? Bent U het zélf niet, die het no dig vindt, dat in uw school, in uw dag- of weekblad, in uw werkplaats of vereniging, in uw organisatie, in uw kantoor Kertsmis niet ongemerkt voorbij gaat? U moet wél? En U heeft uw voldoe ning van een geslaagde verkoop of viering? Maar zélf geen feest in uw hart? Geen feest kan gevierd worden zon der voorbereiding. Ook Kerstfeest niet. En toch lijkt het wel, alsof wij er steeds minder in slagen er een feest van te maken en steeds meer in de voorbereidingc.. en de drukte stikken. Kerstfeest is een feest dat God zélf voorbereid heeft. Waarmee Hij allang begonnen is, zodra de zonde tussen oils en Hem kwam. Feest voor gas ten, die zich niet druk behoeven te maken met de bediening. Dat ook niet kunnen. Voor mensen die zélf geen Feest meer kunnen maken, maar over wie het klinkt vanuit Gods he mel: ziet Ik verkondig U grote blijd schap. U is heden de zaligmaker ge boren, Jezus Christus, den Heer. En wij met onze noodzakelijke voorbereidingen Er is voor ons deze nieuwe arbeid weggelegd, élke och tend nieuw: God hiervoor te prijzen, in het midden van de gemeente, en met het werk onzer handen. A. D. H. Roscam Abbing. Biggekerke HOGERE TEMPERATUREN. Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Matige tot krach tige Westelijke vind. Hogere tempe raturen dan Vrijdag. ZON EN MAAN. 27 November Zon op 8.20 onder 16.38 Maan op 14.58 onder 5.24 28 November Zon op 8.22 onder 16.37 Maan op 15.33 onder 6.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1