Automatisering vraagt aandacht bij verdere industrialisatie Engeland ontdekt merkwaardigi communistische kolome DE K0PTISCHE PATRIARCH IS EEN OMSTREDEN FIGUUR THANS NOG GEEN WIJZIGING VOOR RADEN VAN ARBEID ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BIJ DE INDUSTRIALISATIENOTA Verouderde apparatuur dient te worden vervangen (Door onze economische medewerker) De industrialisatie is, dank zij de thans ingediende vijfde industrialisatie'* nota, weer in de belangstelling komen te staan. Het klinkt natuurlijk pa radoxaal van industrialisatie en bevordering van werkgelegenheid te spre ken in een tijd, dat de werkgevers zitten te springen om arbeiders. Regeren is evenwel nog altijd vooruit zien. Wjj mogen ons daarom niet In slaap laten sussen door de gunstige resultaten van de industrialisatie en door het hoge peil van de werkgelegenheid resp. lage werkloosheid. Die la gere werkloosheid is n.l. voor een b elangrjjk deel te danken aan de hoog conjunctuur met haar inflatoire krachten, waardoor de industrie ook zonder investeringen extra arbeidskrachten nodig heeft. Behalve door de gunstige con junctuur is door de uitbreiding van het aantal bedrijven (de industriali satie in de breedte) ongetwijfeld ook een zuigkracht op de arbeids markt uitgeoefend. Merkwaardiger wijze valt hierbij vaak niet het ac cent op de vestiging van nieuwe in dustrieën maar wel op de uitbrei ding van bestaande bedrijven. De door beide factoren sterk be gunstigde werkgelegenheid heeft echter het verschijnsel gemaskeerd, dat do industrialisatie in de diepte, het vervangen van verouderde ap paratuur en het uitbreiden van het productieapparaat per arbeider, bij de plannen ten achter is gebleven. Die achterstand zullen wij moeten inhalen om onze concurrentiekracht te kunnen vergroten. Dit zal ech ter de werkgelegenheid per geïnves teerd bedrag kleiner maken. Maar dat is niet het enige. Er is geen enkele garantie, dat de huidige hoogconjunctuur voor onbepaalde tijd blijft voortduren, zodat de vraag op de arbeidsmarkt uit dien hoofde eens zal afnemen. En in de derde plaats: wie de be volkingscijfers van pal na dë oor log kent, weet dat de hoge geboor tecijfers uit die eerste jaren over een paar jaar hun invloed zullen doen gelden op de arbeidsmarkt. De toekomst moet dus minder rooskleu rig worden. Wie gewend is in de toekomst te kijken, zal zich bovendien herinne ren, dat het Centraal Planbureau reeds berekeningen tot 1970 heeft gemaakt. Om in 1970 een bevolking van 13 millioen mensen werk en een redelijke welvaart te kunnen geven, moet de totale productie van goe- deren en diensten van 1954 tot 1970 met 13 milliard gulden omhoog gaan, hetgeen wil zeggen, dat de industriële productie met 40 pro cent moet stijgen -,wat zo heeft prof. Brouwers dat onlangs eens uitgerekend alleen mogelijk is als-er in de verschillende sectoren van onze économie'voor 100 milliard gulden wordt geïnvesteerd. Electronische tijd Wij staan in de wereld voor enor me veranderingen ten gevolge van de vaart, die de industriële ontwik keling heeft ingeslagen. Men j spreekt vaak van de atoomtijd, -waarin wij leven. Wij kunnen ech ter beter spreken van de electro nische tijd, waarin de automatise ring hoogtij gaat vieren. Natuurlijk zal die omschakeling enorme bedragen vergen. Maar men is hiervoor en dan denken wij than; aan dc Verenigde Staten niet bang. Er kunnen in het directe Gaat Genevieve Fath met Portugese edelman trouwen Er zijn geruchten als zou Geneviè- ve Fath, de weduwe van de vorig jaar overleden Parijse modekoning Jacques Fath, die de zaken van haar echtgenoot op dezelfde voet heeft 'dering heeft afgedwongen, overwe- voortgezet en daardoor aller bewon- gen te hertrouwen met de hertog van adaval, een zeer vermogende Portu gese edelman, in wiens gezelschap zij de laatste tijd veelvuldig gesignaleerd Op het eiland Cypres werden weer tal van bomaanslagen gepleegd op de Britse troepen. Bij deze activitei ten is een Britse sergeant gedood en werden vier personen ernstig gewond Op de foto worden rebellen van Cy prus, die met de Engelse slaags wa ren geraakt, door Engelse comman do's gearresteerd. productieproces arbeidskrachten worden bespaard (hetgeen een extra prikkel is nu er zo'n tekort aan ar beiders is) en dat door een appara tuur, die ononderbroken denkt, werkt en niet moppert, een mecha nisme dat nauwkeuriger, vlugger en gelijkmatiger is dan onze zintui gen en dat op alle plaatsen opge steld kan worden. De werkende mens Maar leidt die automatisering nu niet tot werkloosheid? En tot een degradatie van de menselijke waar digheid? Het zijn bekende vragen, die ook. gesteld werden bij de in voering van de machine in het ver leden. Technician economen betwij felen in elk geval thans of het zo'n vaart zal lopen. Door de electroni sche machine zullen vele lagere functies en veel geestdodende ar beid overgenomen worden. Maar aan hogere functies komt een grotere behoefte, omdat de electronische apparatuur gemaakt, bediend en onderhouden moet worden, en ook de werkvoorbereiding zal meer men sen vergen. De industrialisatieplannen van on ze regering lopen thans tot 1957. Het grote vraagteken moet even wel voor de tijd na 1957 gezet wor den: belangrijk zal dan worden of wij geld en vakmensen hebben om te industrialiseren en of wij afzet gebied veroveren om die productie kwijt te raken. Belangrijker zal echter worden of onze ondernemers een vechtmentaliteit zullen hebben en of zij zich aan de gildengeest van thans zullen weten te ontwors telen. Maar het belangrjjkse zal zijn hoe het proces van de automa tisering verloopt, welk proces be slist niet aan onze landsgrenzen voorbij zal gaan. HET GELD VAN ZIJNE ZALIGHEID Verbannen naar Luxor Speciale correspendentie) BEIROET, WAVmT 1955 Tot de oudste kerkgenootschappen van het Christendom behoort ongetwijfeld dat der Kopten in Egypte. Het is volgens de legende onmiddellijk uit een door de Evangelist en Apostel Marcus ge stichte gemeente in Alexandrië ont staan en het speelt ook thans nog in een deel van Afrika een be langrijke rol. Nauw met haar verbon den is de Abessijnse staatskerk en lange tijd werd de hoogste kerkvorst van het Ethiopische keizerrijk, de „aboena", door de Koptïsche kerk gekozen en benoemd. De Koptisohe „Heilige Vader van het Egypteland Nubië, Ethiopië en Jeruzalem" en hjj draagt sinds oude tijden de titel „Zijne Zaligheid". Hij eist voor zich in ieder geval in de kring van zijn' gelovigen dezelfde autoriteit als de Paus in Rome. Het heeft dan ook terecht belang stelling gewekt,, toen deze kerkvorst Motorrijder door aanrijding om het leven gekomen 3n Nieuw Vennep is Donderdag-" morgen de 45-jarige motorrijder R. de H. uit Nieuw Vennep door een met suikerbieten geladen vrachtauto, die op weg was naar Halfweg, aangere den. Hjj werd zo ernstig gewond dat hij kort daarop overleed. De vrachtauto kwam voor de mo torrijder van rechts Bij een hoek stopten beide voertuigen en de mo torrijder zou, volgens getuigen, een teken hebben gegeven aan de be stuurder van de vrachtwagen, door te rijden. Effectenhandelaar wegens verduistering veroordeeld Twee-en-een-half jaar met aflrek De arrondissementsrechtbank te Groningen heeft de 43-jarige effec tenhandelaar A. A. V., eigenaar van van een effectenkantoor te Groningen die veertien dagen geleden terecht stond wegens verduistering van een groot aantal effecten, aandelen, obli gaties en pandbrieven, totaal bedra gend f 363.361, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Verdachte had specula ties a la baisse verricht met ander mans effecten, teneinde op die ma nier een groot iinancieel negatief weg te werken. Daarna ha verdachte de vlucht genomen met medeneming van f 13.800 aan kasgeld. De officier van justitie'had drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. van do hoogste rang kort geleden uit Cairo en Alexandrië moest verdwij nen en een soort strafkloosteri bij Luxor moest betrekken, waar hij blijkbaar een geestelijke vestingstraf van onbeperkte duur moest uitzit ten. Amba Youssab H, zoals de waardige man heet, doorstond met succes twee opeenvolgende aansla gen van fanatieke gelovigen op zijn persoon. Het schijnt namelijk, dat hij met betrekking tot zijn ambtsver richtingen zowel door de staat als door andere kringen als een zeer om streden figuur wordt beschouwd. Men Weet dat aan de ene kant de „Zaligheid" inkomsten heeft, die in de millioenen lopen en aan de ande re kant dat grote kringen van de lage geestelijkheid en vooral ook ve le monnikenkloosters hoogst armza lig vergeteren. Men verwijt Youssab niet zozeer, dat hij de zeer aanzien lijke inkomsten voor zich gebruikt, maar mén is van mening, dat het in de naaste omgeving van de patriarch geenszins ordelijk toegaat. De raad van ICoptische leken noemt bepaalde namen van hovelingen, die geestelijke inkomsten zeer lucratief voor zich zelf gebruiken. De belangrijkste zondebok is de hofmeester en eerste kamerdienaar van Zijne Zaligheid, een zekere Ma lik van wie men in Cairo weet, dat hij zelfs enkele huurkazernes bezit en ook verder geenszins in Christelij ke armoede leeft. Dat men bij de „staf" van de Koptische kerkvorst luxe auto's, villa's en dergelijke be zit heeft, wek veel ergenis. Overigens moet hier reeds sinds enkele tiental len jaren iets niet in orde zijn, want ook da voorganger van Youssab werd wegens dergelijke dingen scherp aangevallen en moet naar men zegt na een heftige twist aan een beroerte gestorven zijn. Voorlopig heeft men nu een aantal betrouwba re bisschoppen als regentschapsraad aangesteld, daar Youssab zelf niet afzetbaar is en althans in naam „Hei lige Vader van het Egypteland" moet blijven. Spanning in Rio de Janeiro. Op de foto een paar van de machtige Sher- man-tanks, welke het leger deed op stellen bij de woning van Filho in Rio de Janeiro, om aan de wensen van de Braziliaanse Kamer kracht bij te zet. ten. Amsterdamse vrouw „beet" flink van zich af- Aanrander sloeg op de vlucht Woensdagavond omstreeks half elf is de 84-,jarige mevrouw F. S. B., toen zjj in Amsterdam in do omge ving van haar woning haar hondje uitliet, door een onbekend persoon in de rug aangevallen. De man trachtte haar op straat te gooien. Bij haar pogingen zich te be vrijden beet de vrouw haar aanval ler in armen en benen. De man nam toen de vlucht, nog achterna gezeten door de luidkeels om hulp roepende vrouw. Niemand hoorde haar echter en de man ontsnapte. Later ontdekte de vrouw, die op eigen gelegenheid naar huis was gegaan, dat zij was gewond. Mot een scherp Voorwerp had de man haar tussen de schouder bladen gestoken. Zij is in het Wees- perpleinzieltenhuis opgenomen. Tot nu toe ontbreekt van de aanrander ieder spoor. De Deense prof. Erik Husfeldt uit Ko penhagen heeft bekend gemaakt, dat het hart van een patiënt, op wie hij een hart operatie verrichtte bijna twee uur heeft stilgestaan zonder dat dit nadelige gevol gen voor de patiënt had. Voor de operatie had men de temperatuur van de zieke verlaagd tot 28 graden, waardoor het hart tot stjlstand kwam. Het hart hervatte echter zijn werkzaamheid normaal na een langdurige massage. iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH De essentie van de Eeuwige Stad 1 Rome's burgervader, Salvatore M Rebecchini,' is Donderdagavond naar Boston in Amerika ver- '.rokken ter bijwoning van het daar te vieren „Groet aan Ro- me"-feest. Bij zijn bagage be- vinden zich geschenken, die =i geacht kunnen worden, de sfeer van de eeuwige stad symbolisch én-markant weer te geven, te weten een bron- zen afgietsel van het beroem- de standbeeld van de Romein- se wolvin, een bandopname van een Romeins lied, gezon- m fen door de Italiaanse filmster ilvana Pampanini, een gra- mofoonplaat van een sympho- nie, getiteld „De fonteinen van Rome", gecomponeerd door de befaamde Italiaanse compo- nist (in 1936 overleden) Otto- s rino Respighi. De 65-jarige burgemeester r] heeft al eens eerder, in 1950, een bezoek aan Amerika ge- bracht. (United Press). llllllllllllllllllllllllllllllllillllllll Twee zeelieden smokkelden kwart millioen sigaretten Veertien weken gevangenis Voor de economische politierech ter te Rotterdam stonden Donderdag terecht dc 44-jarige hofmeester A. B. en de 23-Jarïge magazijnbediende C. S. Samen hadden z\\ met dc „Rijn dam 250.000 Amerikaanse sigaretten naar ons land gesmokkeld. Zij hadden dc sigaretten in vuil wasgoed verstopt aan land gebracht. Van de gehele voorraad konden er slechts 57.000 in beslag worden geno men. De rest was reeds verkocht aan een Dordrechtse sigarenhandelaar. Beide mannen bekenden gesmokkeld te hebben wegens financiële zorgen De verdediger noemde als hoofdschu. digen niet de twee verdachten, maar het publick en de staat. Het publiek omdat het altijd naar Amerikaanse sigaretten vraagt en de staat omdat die het door een te hoge belasting onmogelijk maakt, dat deze worden ingevoerd. De politierechter veroor deelde de twee zeelieden niettemin tot veertien weken gevangenisstraf, waarvan zeven weken voorwaarde lijk. Bepalingen over de sociale verzekeringsbank Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de rijksverzekeringsbank en de raden van arbeid, (wijziging bepa lingen inzake de rijksverzekeringsbank). Naar de mening van de staatssecretaris dient de uitvoering van de wet op de algemene ouderdomsverzekering te worden opgedragen aan een nieuw to scheppen instelling, sociale verzekeringsbank geheten, waarin de apparatuur van de huidige rijksverzekeringsbank wordt opgenomen, 't Bestuur dezer sociale verzekeringsb ank zal drieledig zijn samengeteld, nl. uit een vertegenwoordiging van de werkgevers, uit een vertegenwoor diging van de werknemers en uit een derde groepering, bestaande uit vertegenwoordigers van de overheid en van maatschappelijke groeperin gen, andere dan werkgevers of werknemers. De door de minister van sociale zaken en volksgezondheid aan te wijzen groep van vijf leden, verte genwoordigende de overheid en de andere maatschappelijke groeperin gen, zal zijn samengesteld uit een vertegenwoordiger van het mimste- Iraakse uitnodiging voor sultan Ben Yoessef Het paleis van de sultan van Ma rokko heeft een verklaring uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat de kroonprins van Irak de sultan uit genodigd heeft, om een bezoek aan Irak te brengen. Hrj deed dit bij ge legenheid van het bezoek, dat hij aan de sultan bracht, toen deze nog in Frankrijk vertoefde. De sultan, al dus het communiqué, heeft de uitno diging „in beginsel" aanvaard. Voor lopig heeft hy echter niet het plan om een reis naar het Nabije Oosten te maken. Het communiqué zegt voorts, dat tot nu toe geen officieel Iraaks prin selijk verzoek om de hand van een der dochters van de sultan is geko men. Landbouwschap wijzigde heffingsverordening Het bestuur van het Landbouw schap heeft een gewijzigde heffings- verordening aangenomen, waarbij wordt vastgesteld, dat niet alleen le den van ondernemersorganisaties in aanmerking komen om een deel van hun contributie af te trekken, doch waarbij ook leden van andere organi saties bij besluit van dit bestuur in het voordeel dezer aftrek kunnen worden gesteld. Voor het aanwijzen dezer organisaties zijn normen ge steld. In verband hiermede zijn enige wijzigingen in de begroting 1954/'55 aangebracht. DOOR JURIDISCHE VERWIKKELINGEN Getuige:, „Zij hebben zich op schandelijke wijze gedragen" Door een juridische verwikkeling is .iet bestaan aan het licht gekomen van een kolonie in Engeland, die is o pgericht door mensen die geloofden aan het delen van alles met inbegrip van de vrouwen en de gevange nisstraffen. Het gaat om een commu nistische gemeenschap, die in Enge land is opgericht jaren vóór de Russische revolutie. Op de een of andere manier is de kolonie er in geslaagd tot nu toe aan de algemene aandacht te ontsnappen. Advocaten hebben op een in Lon den gehouden zitting van liet kadas ter verteld dat een groep van 12 per sonen die particulier bezit en de heer schappij der wet verfoeiden, in 1898 te Whiteway in Gloucestershire een kolonie hebben opgericht. De oprich ters waren zelfs geen bezitter van de kleding die zij droegen. Bij wanbeta ling der rekeningen gingen zij om beurten naar de gevangenis. Allen leefden in hetzelfde huis en geen man kon enige vrouw uit de kolonie de zijne noemen. Toen de grond gekocht werd was geen van de oorspronkelijke kolonis ten bereid de papieren alleen te te kenen. Daarom tekenden drie man gezamenlijk. Later werden de papie ren ten aanschouwe van alle kolonis ten plechtig verbrand. Die verbranding van de papieren meer dan een halve eeuw geleden heeft de dingen er thans niet gemak kelijker op gemaakt voor het hoofd van het kadaster, sir George Curtis. Doze instantie zit namelijk met een aanvraag van mevrouw Emma Jane Wexham, 75 jaar, die een bungalow on een hectare grond, deel van het oorspronkelijk terrein van de kolonie, wil laten registreren. Haar verzoek wordt bestreden door mevrouw Ma ry Robert, die op het ogenblik te Whiteway woont, en door Sudbury Protheroe, die een van de oorspron kelijke kolonisten zou zijn. Mevrouw Wexham weqst dat de grond haar eigendom wordt ver klaard, zodat zij tot verkoop kan overgaan. Zij zegt dat haar echtge noot om gezondheidsredenen in de ko lonie is gaan le%ren en niet hit over tuiging, en dat zij op grond van de re gel van „gebruik-bezit" van de kolo nie recht op de grond heeft. De te genpartij stelt dat niemand recht heeft op meer dan een acre (2/5 hectare) Weg terug De advocaat van mevrouw Wex ham, Andrew Goodall, zeide dat drie jaar na de oprichting de kolonisten de weg naar particulier bezit weer waren ingeslagen door te besluiten dat individuele kolonisten zoveel gTond konden bewerken als waartoe zij in staat meenden te zijn en dat iedere kolonist mocht houwen. Omstreeks die tijd begonnen echt paren te arriveren en begon iets wat meer op een gezinsleven" leek te ont staan, vertelde Goodall. Voordien be stonden alleen maar vrije relaties tussen de mannen cn vrouwen. Na 1913 schoon de milde vorm van socia lisme welke sedert 1901 gewerkt had, vervangen door een golf van anarchisme cn wat er*aan organisa tie bestond raakte tot verval. Omstreeks die tijd ontwikkelde zich het principe van „gebruik-bezit", vol gens hetwelk de kolonist zijn gebou wen aan een nieuweling kon verko pen en het geld op kapitalistische wij ze in de zak kon steken. Getuige Lily Barabar uit Whiteway een nïet-koloniste, vertelde het ka daster dat de leden van de kolonie geen ethische en geestelijke gemeen schap volgens de zienswijze van Tol stoi vormen. rie van sociale zaken en volksge zondheid, uit een tweetal onafhan kelijke deskundigen, terwijl de staatssecretaris verder heeft ge dacht aan een vertegenwoordigster van de vrouwenorganisaties en een vertegenwoordiger van de vrije be roepen. RADEN VAN ARBEID. In het kader' van het onderhavige ontwerp van wet heeft de staats secretaris gemeend geen wijziging te moeten Drengen in de positie van de raden van arbeid. De sociale verzekeringsraad heeft er op gewe zen, dat het voor de raad duidelijk is, dat, in de thans bestaande ver houdingen, de raden van arbeid niet langer als autonome organen kun nen worden aangemerkt en in feite als bijkantoren van de rijksverzeke ringsbank zijn aan te mérken. Deze realiteit zou de sociale verzekerings raad in de wet tot uitdrukking wil len zien gebracht. De sociale verzekeringsraad is voornemens aan de regering nader en in meer concrete vorm zijn op vatting kenbaar te maken omtrent het gehele probleem van de uitvoe ring der sociale verzekering, zoals deze is geregeld in de wet op de rijksverzekeringsbank en de raden van arbeid. De staatssecretaris acht het prematuur, vooruitlopende op de uiteindelijke herziening van de invaliditeitsverzekering en de rege ling van de kinderbijslagverzekering voor niet-loontrekkenden, thans reeds in de positie van de raden van arbeid wijziging te brengen. Hij wil er echter nu al op wijzen, dat er naar zqn mening voor moet worden ge waakt, dat de thans bestaande in vloed van het regionale bedrijfsleven in de raden van arbeid zou verdwij nen. Ook op dit punt ziet hij het advies van de sociale verzekerings raad met belangstelling tegemoet. Op het Place de la Repübliquete Dijon in Frankrijk profiteert een po- litie-agent van een nieuw experiment. Een gasfles voedt een verwarmings element, dat op effectieve loijze de heersende koude bestrijdt. Zjj hebben zich op schandelijke wij ze gedragen, niét in de geest van Tol stoi. We hebben vernomen dat op één bijeenkomst van <le kolonie verschrik kelijk gevochten is en dat de politie geroepen moest worden. Ze hebben vreselijke bijeenkomsten en vechten en slaan ruiten stuk", aldus Lily Barbar. Mevrouw Elizabeth Payne, assis- ten-secretaresse van het bestuur van de kolonie, zeide dat de kolonie thans ongeveer 150 leden telt. De meeste mannen verlaten de kolonie iedere dag om te gaan werken in de naburige steden van het kapitalistische Enge land. (United Press)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 19