G Het kiezen van wandversiering kan een boeiende bezigheid zijn nae ~öz0Mivenpagitia GADGETSIDEALE CADEAUX VOOR DE VIJFDE DECEMBER! Koningskoordin ere hersteld ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 PROVING J ALE ZEEUWSE COURANT 17 BAN DE „KITSCH" UIT UW HUIS Plaatselijke exposities bieden soms rijke mogelijkheden! (Van onze redacteur beeldende kunsten) Daar zitten we dan weer bij elk aar, geachte lezeres, en de vraag is, waarover we het ditmaal eens zul len hebben. Ik kan mi| voorstellen, dat het U een beetje naar te moede is geworden na ons gesprek van vo rige week. De oude, traditionele wandversiering van „schilderijen" en soortgelijk fraais voldoet niet meer, omdat er zoveel volkomen on waarachtig werk onder is, zoveel kitsch. Maar een reproductie wilt U toch ook niet aan uw wand hangen. Dat is tenslotte „maar een plaat". En toen U in de afgelopen week eens bent gaan neuzen naar een geschikt exemplaar, bent U ge schrokken van de prijzen. Tot een koop hebt. U uiteindelijk misschien toch maar niet besloten. Dat hoeft trouwens ook niet; we zijn nog niet aan het einde van de mogelijkhe den. Er is zoveel goede en tpch niet dure wandversiering te koop, dat U bepaald niet overhaastte werk moet gaan. Bovendien: U behoeft geen repro ductie te kopen. Ook in het oor spronkelijke kunstwerk is allicht, wel iets, dat U bevalt en dat toch geen onoverkomelijke offers vergt. Weet U wel, dat er in dit opzicht rijke mogelijkheden liggen op kunst tentoonstellingen Allicht wordt er in een plaats in uw omgeving wel eens een expositie gehouden van werken van levende kunstenaars, hetzij uit eigen streek, hetzij uit Holland. Zo houdt de Nederlandse aquarellisten- kring nog al eens kleine tentoonstel lingen in provincieplaatsen. Dat zqn alleraantrekkelijkste, frisse evene menten, waar U naar hartelust kunt rondkijken en waar niemand U kwaad aankijkt, wanneer U niet dadelijk met een duur stuk de deur uitgaat! Ik kan U uit eigen ervaring de ver zekering geven, dater geen boeien der bezigheid is dan het kopen van op zulk een tentoonstelling! Want ontdekt iets heel belangrijks. U ziet namelijk dit: dat iedere kunstenaar, zelfs als hij eenzelfde onderwerp uit beeldt als zijn collega, toch op zijn eigen manier te w.erk gaat. Hij kan streven naar een nauwkeurige uit beelding zonder meer, hij kan probe ren, een zekere droomsfeer te schep- Êen, door de kleuren en de omtrek- en te laten vervloeien. Ook kan hij, in een felle, vlotte wijze van schilde ren iets suggereren van een snelle notitie, die onder grote spanning tot stand kwam, alsof in een enkel mo ment iets moest worden vastj dat in deze vorm nimmermeer te zien zou zijn. De ene schilder is in zijn werk donker, bqna somber van kleur, min of meer verzonken ook, de ander juist uitbundig en zelfs, pralend. Al deze verschillen kan men sa menvatten in dat ene woord: styl. In de stijl van de kunstenaar ver raadt zich iets van zijn persoonlijk heid. Kijk, en dat zijn dingen, die men zelfs in een aquarel kan leren zien. Men kan zulle een stukje le ren lezen, dan ontstaat vanzelf op zeker moment dat wonderbaarlij ke contact, dat vage gevoel van „dat ligt me wel", aat als het wa re het begin van alle vriendschap Wanneer dat gevoel er is, moet U eigenlijk weggaan, zo mogelijk eens rustig nadenken over wat U gezien hebt, en nog eens weer kij ken. Dit tweede contact is beslissend. Want dan blijkt, of de nieuwe vriend schap duurzaam is. Dan blijkt, of het werk van uw keuze een herhaalde be zichtiging uithoudt. Is dat zo, en. staat de prijs op niet al te gespannen voet met uw portemonnaie, koop dan gerust. Want dan hebt U de zeker heid, dat de vriendschap jaren zal kunnen duren! Geestelijk contact En dan hebt U nog een tweede ze kerheid: dat een kunstenaar zich mét U verheugt over uw koop. Die kun stenaar geeft zelfs in het eenvoudig ste werkje iets van zichzelf prijs. a^.»aa'; naar een koper, die hem in nerlijk vreemd is. De koop nu kan ook een vorm van geestelijk contact bete- Andreas Palcsik veredelt uw keuken Andreas Palcsik is een Hongaarse meesterkok, die aan verscheidene Europese vorstenhoven in diverse beroemde restaurants naam heeft gemaakt door zijn exclusieve ge-r rechten. Hij heeft de „fijne kneep jes" van zijn kookkunst thans neer gelegd in een boek met dé toepasse lijke titel „Palcsik veredelt uw keu ken". Het compliment, dat de mees terkok in deze titel tot zichzelf richt, heeft hij wel verdiend! Tot die conclusie zal elke liefhebster van de kookkunst komen, al bladerend in dit boekwerkje. Het is geen „kook boek" in de strikte zin des woords, maar veeleer een „leesboek" met vele vaak geestige culinaire overpeinzingen, aan het einde van ieder hoofdstuk resulterend in een aantal niet te ingewikkelde recep ten, welke elk voor zich een resul taat garanderen, dat smakelijk en juist „een tikje anders dan anders" is. Men zij gewaarschuwd: dit is geen boekje voor het jonge huis vrouwtje, dat haar eerste schreden in de keukén heeft gezet en elke dag al blij is, wanneer de aardappels zonder ongelukken gaar en bloemig zijn geworden. Palcsik's boek is ge schreven voor vrouwen, die kunnen koken en er plezier in hebben, haar gezin en gasten met variaties op het oeroude thema der kookkunst te verrassen. Op hoogtijdagen en bij onverwacht bezoek zullen deze vrou wen steeds opnieuw Palcsik's rijke schat van culinaire ervaringen waarderen! „Palcsik veredelt uw keuken" is een uitgave van J. H. Meulenhoff te Amsterdam. De aardige moderne il lustraties zijn van Jan van Keulen. Uit tW&f*- soorten De naam van de Parijse ontwer per Jacques Griffe is elk seizoen weer een garantie voor mooie ep so lide stoffen, voor een vakkundige verwerking van materialen en voor opvallende, maar alleszins draagba re modellen. In het complet van ne venstaande illustratie heeft Griffe met succes twee soorten tweed ver werkt. De gladde nauwsluitende ja pon is van efffen tweed in een zeer fijn weefsel, dat zich even gemak kelijk als jersey om het figuur van dev draagster heenvleit. De drie kwart jas daarentegen is gemaakt uit grof geweven tweed in „peper en zout"-dessin, en heeft een elegante sjaalkraag van otterbont. kenen. Want deze houdt in, dat de ko per iets verstaan heeft van wat de kunstenaar innerlijk bewoog, dat hij „op gelijke golflengte afgestemd is geweest". Nu is dit in zekere zin toch een plei dooi voor moderne, dat wil eigentijdse, kunst geworden. Het werd zelfs, zonder dat dit nu nadrukkelijk is gezegd, een pleidooi voor een spe ciale kunstvorm: de aquarel. Deze staat naar mijn smaak in ons land veel te weinig in aanzien. Vermoede lijk komt dat voor een belangrijk deel door het gebruikte materiaal. Een aquarel wordt namelijk met een doorschijnende, in veel water opge loste verf op een speciaal papier ge maakt. Al naar de kunstenaar wil, leidt dat tot zachte, in elkaar verlo pende tinten, of tot scherp afgegrens de kleurvlakjes. Met name landschap pen kan men er met vaak zeer fraai resultaat in maken; dergelijke schil deringen kunnen van een bekoorlijke frisheid zijn. Maar zij kunnen ook zeer mooi het nevelige, waterig-blau- we van onze poldergebieden weerge ven. En zelfs is het mogelijk, er ster ke spanningen in uit te drukken. Bij een olieverfschilderij behoeven dergelijke werken niet achter te staan in duurzaamheid, mits de maker de beste materialen heeft gebruikt en de koper zijn bezit met zorg laat inlijsten. Maar dit laatste moet toch altijd gebeuren. Want de verzorging van zijn koop zegt lets over de geestesgesteld heid van de koper ja, -:egt uit eindelijk, of het contact tussen koper en kunstenaar wezenlijk is geweest, dan wel maar een opper vlakkige aanraking! Tenslotte: iK ben ervan overtuigd, dat een bezoek aan een tentoonstel ling als het ware zijn beloning in zichzelf heeft. Voor dezelfde prijs, waarvoor U anders een dure repro ductie of een slecht schilderij koopt, hebt U daar een origineel kunstwerk je van goede en zelfs uitstekende Kwaliteit. En U ziet ze daar onder vrijwel ideale omstandigheden. De inrichting van de zaal, de verlichting alles is er op gericht, om het getoon de werk zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Laat U zich vooral niet afschrikken door de iet wat plechtstatige sfeer, die er vaak heerst, maar bedenk, dat de beste vriendschappen niet op de kermis, maar in het rustige contact van mens tot mens groeien. En, als het sluiten van vriendschap kan men het con tact met de kunst beschoujyen! Vele huisvrouwen zullen er blij mee zijn „Gadgets" z|jn een verschijnsel van onze eeuw, zoals de porcelelnen her derinnetjes een verschijnsel waren van de 18e eeuw en de gietijzeren guirlandes van de 19e. Er is nog nie mand gevonden die het begrip „gad get" in het Nederlands kon vertalen. De Byenkorf heeft de term „Handige Hulpjes" uitgedacht, maar die is zeer onvolledig. Wn zullen ons dus maar niet wagen aan Ingewikkelde definities, want U begrijpt als kind van uw tijd waar schijnlijk zonder meer wat wy bedoe len met gadgets! De reden dat wH er aandacht aan besteden, ligt In het feit, dat het cadeauartikelen z|jn b|j uitnemendheid, omdat men ze nu eenmaal zelden voor zichzelf koopt. Welke huisvrouw zal niet verrukt zijn met een instrumentje dat het uit lopen van eieren voorkomt? W|j von den iets dat leek op twee trechters waarvan de tuiten verend in elkaar sluiten. De bovenste bevat een vlijm scherpe naald, die door de schaal kan worden gedrukt. Op deze manier ont staat geen druk op de schaal door de tijdens het koken uitzettende lucht, zodat het ei niet kan barsten. Niet te duur maar toch niet be paald te geef is een van de verzin sels van een leerwarenfabrikant, die een kleine kamerthermometer in een lederen foudraaltje levert, welk om hulsel ook als standaard dienst doet. Voor luttele centen kunt U de gever worden van plastic bezemhangers. Deze bestaan uit een tweetal ringen van soepel plastic die aan elkaar zitten. De grootste is van binnen voorzien van kleine tandjes, die de steel van de bezem vasthouden. De kleine dient om op een haak te wor den gehangen. Kent U de boodschappenschjjf Dat is een soort mechanisch al' Na de enorme opgang die de stof corduroyin al zijn variëteiten enkele jaren terug maakteleek het verle- p den jaar of de populariteit iets aan het afnemen wasvooral in Amerika. Weliswaar kwa men toen juist mantels in dit materiaal naar voren, maar over het algemeen leek de zaak er voor de ribfluweelwevers niet best uit te zien. Het blijkt echter een stap terug te zijn geweest voor een betere sprong Er was geen enkele stof die juist- die gezéllige kwaliteiten die corduroy kenmerkenuer> toonde, zodat men hals over kóp toch maar weer eens de oude getrouwe voor de ivagen spande. Het diertje bleek nog niets van zijn vitaliteit verloren te hebben! Vader trok weer vol welbehagen zijn corduroy pantalon en jasje aan, ofwel zijn fijngeribde overhemd (ti- nyroy of tineroy of pinweal of pinwhale). Het is natuurlijk geen kleding om mee op audiëntie te gaan, daarvoor is het type te sportief, maar het is soepel en sterk, het vraagt niet om scheermesvouwen in de broekspijpen, het wordt niet gauw vuil en kan bovendien uitstekend gewassen worden. Daarbij is het ook nog behaag lijk warm. Over 'n paar maan den zullen we zélfs corduroy in de winkel zien verschijnen met een tweed-aclitige opdruk, waardoor een nog grotere va riatie in de beschikbare cordu roys zal zijn bereikt. Jonge, sportieve vrouwen zullen zich bijzonder prettig voelen in dit vlotte mantelpakje van corduroy! De stof is soepel en kan een diepe glans hebben Hoe groot die variatie wel is, zien we vooral in de jurkjes voor kleine meis jes. Effen in prachtige héldere en diepe tinten, gedrukt met ie der denkbaar soort patroon, ruiten, strepen noppen, bloe men kleur op kleur of in ver schillende kleuren, met fijne en met zwarte ribbels er komt eenvoudig geen eind aan! Zo wel voor dochterlief als voor de stamhouder réldt natuurlijk als zeer belangrijk de sterkte van deze stofsoort, die in zijn zwaarste kwaliteiten nog altijd de roemruchte namen Man chester en Engels Leer draagt. IAI <7 overeenkomst ziet yy men overigens nóg tus- 7 7 sen de traditionele pak ken van stokers en machinisten en het fleurige mantelpakje van moeder. Zijn de eerste zo stug en zwaar, dat men zich afvraagt hoe de confectionnairs erin slagen een en ander in él- kaar te zetten: het mantelpak je is heerlijk soepel en een flin ke borstelbeurt brengt een die pe zijdeachtige glans te voor schijn. Een vrouw kan met z&n pakje gélukkig zijn, vooral in voor- en najaar; in ons klimaat hebben trouwens zomer en win ter gewoonlijk ook een belang rijk aantal dagen waarop een corduroy pakje of jurk of over- göoier, respectievelijk de com binatie van japon of overgooien met een jaéje of mantelde ide ale oplossing van alle kleding- problemen kan brengen! Een jasje, gevoerd met de stof van de blouse die er onder gedragen wordt, is het geheim van een zeer chique combinatiedie „corduroy" tot haar oorspron kelijke hoogte van konings koord" terugvoert. Een silhouet dat populair blijft Ook voor dit seizoen handhaaft zich de „long torso" lyn, het lange tot de henp aansluitende lijfje met de wijde geplooide, gerimpelde of ge- plisseerde rok. Hier ziet U zo'n japonnetje op twee manieren uitgevoerd. Dat in ef fen stof valt op door de aparte gar nering van colletje en heupjes. Het gestreepte jurkje is met gebreide boordjes afgewerkt. Ook een ruit leent zich er uitstekend voor. Een andere mogelijkheid is nog, het rokje van andere stof te nemen. U heeft nodig ca. 4 m. stof van 140 cm. breedte. Het rokbaantje knipt U 8 maal, eveneens de plooion- derslag. Het okselstukje, dat bij het voorpand getekend staat, wordt 4 maal geknipt. Van de overige delen is zoals gebruikelijk de helft gege ven. De col (schuin knippen) en de heupbies moeten van dubbele stof ge maakt worden. U sluit de figuurriaden in het lijfje, zet de okselstukjes in en stikt de schouder-, mouw- en zijnaden dicht. Het voorste deel van 't colletje wordt geheel doorgestikt (behalve als U geen effen stof gebruikt) en van kno pen voorzien. De twee overige deel tjes krijgen een knoopsgat. De on derkant wordt door strijken iets ge rekt, de halsrand wordt er tussen genaaid. De rok- en tussenbaantjes ver bindt U om en met elkaar. U legt x op o vallend de plooien in en zet de rok aan het lijfje. Het voorste deel van de heupbies wordt geheel doorgestikt, de zij stukken worden met het achter- Practische „gadgets". Boven de auto matische zeep-borstel voor afwas en wasdag. De uit soepel plastic bestaan de huls wordt gevuld met een lepel zeeppoeder of een scheut vloeibaar wasmiddel; tijdens hei werk komt vanzelf de nodige zeep door de bor stelharen heen. Onder: Bloem in de zeef gedaan, komt er fijn verdeeld uit doordat men het dubbele handvat samenknijpt. De stervorm op de bodem draait dan na melijk rond en laat de bloem door het gaas vallen. De bodem is niet te groot, zodat men niet over de rand van de beslagpot morst en men heeft maar één hand nodig. kruideniersboekje, waarop een aantal boodschappen staat ge drukt; die door het omwippen van rode kraaltjes kunnen worden ge markeerd. Een nuttig geschenk voor wie geen koelkast bezit Is de plastic flessenkoeler, een ringvor mig bakje dat rond de hals van een fles wordt gedaan waarna een en ander onder de kraan wordt gezet. Het water loopt dan door kleine gaatjes in de bodem over de fles, die op deze manier wordt ge koeld. Dan zijn er ingenieuze sinaasappel- schillers en houders voor papierrollen m beuken. Dit papier dient om vuile handen mee te reinigen, maar tevens voor al die tientallen hande lingen m het huishouden, waarbn een stuk papier te pas komt. Mogen wij verder nog noemen: de handige fles- senkrabber van plastic of metaal, waarmede pap en andere dikke sub stanties ook onder uit de fles kunnen worden gehaald; de kraanhaak, om een oor van uw pan aan te hangen; de oventhermometers, dei U bij het bakken kunnen helpen; de duikelaar- drinkbeker, die vanzelf rechtop gaat staan als hij wordt omgegooid door de jeugdige gebruiker? „Knof loof tang"... Natuurlijk mogen wy de ijsmolens met vergeten. Ze dienen om kristalns fyn te maken voor het koelen van dranken en spijzen, en zyn in het al gemeen slechts nuttig voor wie een koelkast bezit. Gekookte eieren kunnen tegenwoor dig niet alleen in plakjes worden ge sneden met de ^loude draadsnijder, er is nu een ingenieuze tang geconstru eerd, die, eveneens met draadjes de eieren in partjes verdeelt. Over tangen gesproken Heeft U al een knoflooktang Voordat U die iemand cadeau gaat geven wel even informeren of het een welkom geschenk is! Hrj perst sap uit knoiiookteentjes voor sau sen e.d. Iets dat ook knijpt is het citroenpartjespersje. Het ligt naast het bord wanneer bjj de maaltijd citroen wordt geserveerd voor soep of vis. In metaal enige gul dens. in soepel plastic enkele dub beltjes. Wat zegt U van een magnetische kroonkurkopener? De kroonkurk valt met meer op de grond, U kunt hem zo van de wipper afplukken. Voor jonge moeders (en vaders): electrische zuigfles-verwarmingsap paraten en lepelschrappers. Deze laat ste werden ons getoond door iemand die zê in de praktijk had leren waar deren. De pap- of prakjesvoerende ouders hebben altijd moeite met wat onder aan de lepel hangt. Het bewuste plasticje nu schuift men aan het bord, de onderkant van de lepel gaat over een soepel bandje, dat alle resten van de bolle kant van de lepel op het bord terug laat vallen: baby kan niet knoeien! stuk verbonden, van knoopsga ten voorzien en op het voorstuk geknoopt. U naait de heupjes op het lijfje tegen de aanzetnaad van de rok. Het rugpand wordt over de gehele lengte met een rits gesloten. Voor de gebreide boordjes van het ndere japonnetje maakt U eerst len proeflapje, zodat U kunt uitre kenen. hoeveel steken U op moet zet ten. Het colletje. 36 cm lang en 10 cm breed, wordt dubbelgevouwen en even gerekt aan de hals genaaid. De heupbies maakt U 96 cm. lang, 10 cm breed, of smaller, de mouwboord jes breit U op armwijdte. ELLA BEZEMER, J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 17