PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Suriname en Antillen betoogden: Statuut een voorbeeld voor V.N. Zeeuwse handelaren zien hun export naar Duitsland bedreigd BILT Vandaag... MAENGKOM STEMDE TOE IN OVERKOMST VAN GETUIGEN VERWACHT. 198e Jaargang-No. 277. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85 p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMIN Vrijdag 25 Nov. 1955. ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Minimum p advertentie 4- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van f I.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vilsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostbürg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N Bogerdstraai 24. teief. 26. BEHEERSCHAPSCOMM1SSIE OVER RAPPORTERING Breda Anti-koloniale grondbeginselen in praktijk gebracht In de beheerschapscommissle van de Verenigde Naties beeft Nederland Donderdag verduidelijkt, dat Suriname en de Nederlandse Antillen vol ledige en gelyke partners zyn binnen het Nederlandse Koninkrijk. De Nederlandse gedelegeerde, mr. C. W. A. Schuurmann zei tijdens de zitting der commissie, dat de twee staten krachtens een nieuw handvest van het Koninkrijk niet langer bezittingen zijn, onderworpen aan de supervisie van de> Verenigde Naties. Dat handvest, aldus de heer Schuurmann, maakt voor altijd een einde aan het koloniale tijdperk, In welke vorm dit. laatste zich ook gemanifesteerd moge hebben. Evenals de heer Schuurmann voer den in de beheerschapscommissie van de algemene vergadering het woord, dr. Johan H. E. Feriier, premier van Suriname, mr. E. Jonckheer, premier van de Antillen, en de voorzitters der parlementen, dr. H. C. van Om meren (Suriname) en Juan E. Irausquln (Nederlandse Antillen). Deze vier vertegenwoordigers steunden het standpunt van de Nederlandse ge delegeerde en verklaarden dat hun gebieden volledig onafhankelijk zijn in binnenlandse aangelegenheden en het handvest uit vrije wil hadden ondertekend. Nederland belast zich met kwesties op het terrein van de buitenlandse zaken en de defensie. De commissie houdt zich bezig met de kwestie van het beëindigen van de Nederlandse regeringsrapporten aan de Verenigde Naties over Suriname en de Nederlandse Antillen en de kwestie van de erkenning, dat de be trokken landen niet langer gebieden zqn, die door een andere mogendheid worden bestuurd. De heer Schuurmann zei, dat het nieuwe statuut noch voorge schreven noch opgelegd was door Nederland. Deze overeenkomst, aldus de spreker, kan, terwijl zij uitdrukking geeft aan de ban den van verwantschap en aan de gezamenlijke trouw aan onze be minde koningin en haar huis, welke ons samenbinden, dienen als voorbeeld, hoe de idealen en de beginselen van de Vèrenigde Naties in j— den gebracl Premier Ferrier van Suriname ver klaarde, dat het handvest niet iets was, dat was opgesteld door een aan tal Nederlandse politici, aangenomen door het Nederlandse parlement en vervolgens aan het volk van Surina me en de Antillen opgelegd. „Het Is ontworpen in gemeenschappelijk over leg door de vertegenwoordigers van onze volken met het doel, voor elk van de partners de status te verwe zenlijken, waarin zij volledig auto noom zouden zijn bij het besturen van hun interne aangelegenheden, doch niettemin verenigd in een koninkrijk en him gezamenlijke belangen, de zo genaamde zaken van het koninkrijk, tezamen te behartigen op een basis van gelijkheid". Paradox De heer Jonckheer, die in het Spaans sprak, vroeg de Verenigde Naties, vertrouwen te hebben in het vermogen van de Antillen om terug te keren tot de wereldorganisatie in dien op de een of andere dag, („maar wij geloven of verwachten dit niet!") de ontwikkeling van de vrijwillige betrekkingen een keer zou nemen, die niet in overeenstemming is met de vrqe wil van ons volk. Ti1llerlei West-Duitse kranten heb- ben het gevangenhouden door Nederland van bepaalde Duitse heren, die zich hier tijdens de bezet ting niet bepaald correct gedroegen, aan de orde gesteld, met het gevolg, dat in diverse bladen een regen van ingezonden stukken verscheen. Nu zijn ingezonden stukken bijzonder leer zaam, omdat daaruit blijkt, hoe over de daarin behandelde zaken door grote groepen van de bevolking wordt ge dacht. Zo kan men uit de Duitse re acties over Breda wel ongeveer na gaan, wat de openbare mening in het rijk van kanselier Adenauer denkt over de kwestie van de Bredase oor logsmisdadigers. Welnu, dat is niet bepaald groots„Breda is even erg als Siberische werkkampen" onthult een heer uit Stuttgart en een ander schrijft verontwaardigd over de „laffe wijze waarop Duitse soldaten in de oorlogs- jaren in Nederland zo maar van achter werden aangevallen". In één weekblad is het helemaal raak en wordt er zelfs betoogd, dat „hien nu de Nederlanders toch maar eens duidelijk moet maken, welk een verschrikkelijk lot hen te wachten had gestaan als het de Duitse soldaat niet was gelukt om met de inzet van zijn leven West-Europa vijf jaar lang te verdedigen tegen de rode vloedgolf uit het Oosten. Dat is om te schrikken nietwaar? Doch men moet niet vergeten, dat doctor Joseph Goebbels jarenlang dit soort opvattingen in Duitse schedels heeft gehamerd, zodat er heel wat voor nodig is om die doffe cadans van de nazi-propaganda er uit te halen. Maar gelukkig schijnt het zij het nog inci denteel te dagen in het Oosten Woensdag namelijk heeft een West-Berlijns ochtendblad zich beziggehouden met de Duitse oorlogsmisdadigers in Nederland en daarbij enkele behartenswaardige op merkingen gemaakt. „In Breda bevon den zich 46 Duitsers, die èèn of meer moorden hebben begaan, moorden in de zin van het strafrecht en niet van het oorlogsrecht. De meesten van hen werden ter dood veroordeeld en kre gen later gratie tot levenslang. De Ne derlanders zijn de oorlog niet begon nen, maar wel waren zij de eersten, die een groot aantal Duitse kinderen opnamen om aan te sterken, zij schaf ten het visum af en begonnen sportuit- wisseling met de Bondsrepubliek. Het is een onrecht en een vervalsing van de feiten de Nederlanders te verwij ten, dat zij krijgsgevangenen achter houden, en dit in één adem met ver wijten aan het adres van Moskou". Hier wordt klare wijn geschonken en eindelijk eens iets anders gehoord, dan het bittere zelfbeklag met de vele krokodillentranen van de pseudo-mar- telaren, die met vlaggen en vaandels en met muziek en bloemen werden in gehaald, nadat zij door de Russen wa ren vrijgelaten. In Duitsland geldt kennelijk een dubbele moraal en ook daarop wijst het blad nadrukkelijk: „Enerzijds onderstrepen wij graag en vaak, dat we met het Derde Rijk niets meer uitstaande hebben, maar ander zijds doen we alsof er niets is gebeurd en bewieroken we mensen, die ons aanzien in de wereld hebben ge schaad". Het ware te wensen, dat deze op vatting gemeengoed werd aan de andere zijde van onze Oostelijke grens. En de vraag rijst, of het niet mogelijk is, dat de Nederlandse rege ring via de ambassade in Bonn men heeft daar een secretaris voor persza ken nog eens duidelijk tracht te ma ken, welke wandaden de 46 van Breda op hun geweten hebben. Want wanneer van Nederlandse kant niet wordt ge reageerd op het. Goebbels-achtige ge schrijf in de West-Duitse pers, dan blijft de verhouding tussen de twee landen bepaald onplezierig. En nu kan men dat wel normaal vinden, toch dient niet te word'en vergeten, dat Ne derland in menig opzicht met vele ban den is verbonden met Bonn. Banden van economische aard. evenals op het gebied van toerisme en kunsten, ter wijl de Bondsrepubliek bovendien nog een militaire bondgenoot isZo liggen de feiten nu eenmaal en het lijkt daarom ook een Nederlandse taak, er aan mee te helpen, dat zoveel mo gelijk de verderfelijke nazi-overblijf selen worden geslecht. De Bredase gevangenen zijn mis dadigers! Het is moeilijk om dat de Duitsers duidelijk te maken. Maar te proberen is het althans. De besprekingen van mr. Utoyo Ramelan De Indonesische ambassadeur in speciale missie, mr. Utoyo Ramelan, en minister Luns hebben Donderdag op het ministerie van buitenlandse zaken het oriënterend gesprek ter voorbereiding van een Nederlands Indonesische conferentie op ministe rieel niveau voortgezet. Daarbij zou den in het bijzonder de financieel- economische aspecten zijn besproken. Naar verluidt kan niet worden ver wacht dat het voor het einde van deze week zal kunnen komen tot een af gerond voorstel omtrent de opzet van een te houden ministeriële conferen tie tussen Nederland en Indonesië. „Ons volk weet zich nu vrij en onafhankelijk van het vroegere koloniale Nederland. Zou het geen paradox zijn, als het strijd zou moeten leveren om de erken ning van zqn nieuwe status te verkrijgen door dezelfde organi satie, welker, anti-kolonialisati- sche principes zijn inspiratie vormden?" aldus de heer Jonck heer. De heer Irausquin zei: Indien zich in de toekomst ter bevestiging van onze belangen een nieuwe aspiratie zou ontwikkelen die wijziging van de huidige status noodzakelijk zou ma ken dan zijn wij er van overtuigd, dat het voor ons niet moeilijk zou zijn om ook die aspiratie te verwèzenlij- ken. Joublanc-Rlvas, de Mexicaanse voorzitter van de commissie, merkte, na de vertogen van de vertegenwoor digers der belde staten te hebben ge hoord, op, dat de Verenigde Naties zojuist van Nederland een geschenk hadden ontvangen, dat de draaiende beweging van de aarde weergeeft (een slinger van Foucault). Wat wij vandaag hebben vernomen houdt eveneens een beweging van de aarde in, zo vervolgde h\j. Een beweging naar de beginselen, waarnaar wy zo lang in deze commissie gestreden hebben. De commissie zal het debat Vrydagavond hervatten. (United Press) „Een voorrecht te mogen leven" In de hoofdlobby van de Ver- f§ enigde Naties wordt een Fou- caultpendule, waarmee de draaiende beweging van de aarde wordt aangegeven, op- gesteld die een geschenk is van de Nederlandse regering. Een honderd kilo zware ver- guide bol wordt opgehangen aan een staaldraad van het plafond op 25 meter bovcc de p begane grond van dc lobby. De bol, die een middellijn heeft van 30 cm, zal zwaaien boven een metalen ring, die 1.80 meter in doorsnee is. Op de voet van de kolom, die de ring torst, staat een boodschap gegrift van Ko- ningin Juliana. „Het is een voorrecht, deze dag en mor- gen te leven". De installatie geschiedt on- der toezicht van een Eindho- vens natuurkundige. Zij zal naar verwacht wordt, deze week klaar komen, waarna het decoratieve geschenk officieel aan de V.N. zal worden aange- boden door de Nederlandse re- i§ gering. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll De conferentie te Bagdad is geëindigd met de vorming van een defensie organisatie, waarvan Engeland, Tur kije, Irak, Iran en Pakistan deel uit maken. Op de foto de waarnemers tafel van de Verenigde Staten (ach ter), met v.l.n.r.: de ambassadeur van de Verenigde Staten in Bagdad, Wal- demar J. Gallvan (met het gezicht naar linksadmiraal Cassady en bri gadier-generaal Forrest Carraway. Op de voorgrond, zonder bril, de pre mier van Turkije, Adnan Mederes. Twee doden bij ontploffing in ziskenhuislaboratorium Kleding van slachtoffers vatte vlam Woensdagmiddag ziin by een ont ploffing in het laboratorium van het Velpse algemene ziekenhuis drie vrouwelijke laboranten zo ernstig ge wond, dat inmiddels twee van hen zijn overleden. Zij bezweken aan de gevolgen van opgelopen brandwonden De toestand van bet derde slachtof fer. baart zorgen. Het ongeluk is waarschijnlijk ont staan bij het overgieten van een fles inet aether. De kleding van de slacht offers vatte na de ontploffing vlam, zodat de lichamen met ernstige brandwonden overdekt werden. De materiële schade bleef beperkt tot 'n ingedrukte ruit en aantasting van een deel van de inventaris. Minister Beijen in Wenen bij „Der Rosenkavalier" De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, de heer J. W. Beijen, is Donderdag met zijn echtgenote de gast geweest aan een lunch by pre sident Theodor Kömer in het voor malige keizerlijke paleis der Habs- burgers te Wenen. In de middaguren bezichtigde de heer Beijen de schatten der Habsbur- gers, die in het paleis worden ten toongesteld. Daarop volgde een rond rit door de stad. Gisteravond bezocht de minister een gala-opvoering van „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss in het onlangs herbouwde operagebouw. (United Press) _s ......viert Parijs het feest der midinettes. worden de Nederlandse to- neelspelers Herman en Aaf Bou M ber ter gelegenheid van hun rz 70e verjaardag en hun 50-ja- H rig toneeljubileum in Carré te es Amsterdam gehuldigd tijdens een opvoering door het Neder- zz landse volkstoneel „De Toneel- vereniging" van het stuk „Zee- p mansvrouwen". -zs liiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiii;iiiniiiii|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii Boelganirt stuurde pop aan Amerikaans schoolmeisje Maarschalk Boelganin heeft de elf jarige Ann Latman uit Los Angeles op haar verzoek een pop in Russi sche klederdracht doen toekomen. Vroegere brieven van Ann aan Boel- ganins voorganger, Malenkow, wa ren nooit beantwoord. De Russische pop is de zestigste in de verzameling van Ann Zij heeft tot 200 buitenlandse leiders derge lijke verzoeken gericht, waarvan er 55 met succes zijn bekroond. WENDING IN ZAAK-JUNGSCHLAGER Betrokken Nederlanders moeten „alle consequenties aanvaarden" Rechter Maengkom heeft Donderdag op.de zitting in de zaak-Jung- schlager erin toegestemd, 12 van de 15 getuigen décharge, die mevrouw Bouman had voorgesteld, uit Nederland te laten komen, te horen. De drie andere getuigen, zo meende de rechter, behoeven niet gehoord te worden, aangezien zij weinig te maken hebben met de getuigenverklaringen, waar in hun namen voorkomen. Het zjjn de heren Tuinstra, Megens en Schel- tinga. Mevrouw Bouman merkte op, dat er eigenlijk nog drie getuigen in Nederland zjjn, die gehoord zouden dienen te worden. De openbare aanklager Djaksa Tinggi Soenario merkte op, dat de getuigen, die naar Indonesië komen, bereid zullen dienen te zijn, alle consequenties van hun komst te aanvaarden, ook voor het geval de politie maatregelen tegen hen zou wensen te nemen. Hij meende, dat verscheidenen hunner betrokken kunnen zijn geweest in de activiteit van ille gale organisaties in Indonesië; Verder dienen zij ook bereid te zijn, de consequenties te aanvaar den voor het geval zij meineed mochten plegen. Mevrouw Bouman wierp op, dat hetgeen Soenario zei, eerst bewezen zal dienen te worden. Soenario vroeg verder de rechter de getuigen Tomasoa en Manoch van nu af de zittingen te laten bijwonen, opdat zy op de hoogte zullen zijn van het behandelde. Soenario achtt het verhoor der 12 getuigen uit derland binnen één of twee dagen te voltooien, teneinde hen gelegenheid te geven, Kerstmis en Nieuwjaar thuis te vieren. Soenario wees er op, dat hun verhoren langer dan enkele dagen zullen duren, aangezien een onderzoek nodig zal zyn naar de on derlinge overeenstemming der getul- f;enverkiaringen en omdat confronta- les noodzakelijk zyn. Hiervoor zal zeker één maand nodig zyn. DUITSE HARINGKOTTERS IN VLISSINGEN Vrijdag arriveerden in Vlissingen de reeds enige dagen verwachte Duitse grote haringkotters (vroegere .jKriegsköiter"met 10 ton vangst. Het waren de iyAnJce 11" en de „Anke Christa", beide uit Glückstadt. Voor de Zeeuwse haring groothandelaren zijn zij waarschijnlijk 'de voorloopsters van weinig „Glück" (Foto P.Z.C-.) Funeste gevolgen te verwachten wanneer maatregelen uitblijven Vorige' week arriveerde in Vlissingen de Duise heer Precht, makelaar voor een DuitsNederlandse harlnghandelscombinatie, die het voornemen koestert Vlissingen tot transitohaven te maken voor de Duitse haring- handel. Het verschijnen van de heer Precht en de consequenties, die daar aan verbonden zyn, hebben in de gelederen van de Zeeuwse en ook van de Nederlandse haringhandelaren nogal enige beroering verwekt, omdat de mogelijkheid aanwezig is, dat de Nederlandse handel door deze activi teiten In hoge mate wordt benadeeld. Inmiddels zijn Donderdagmiddag in Vlissingen twee grote Duitse kot ters de „Anke H" en de Anke Christa" met de eerste lading binnengelopen. De vangst in het Kanaal was nogal tegengevallen niet meer dan 10 ton totaal omdat de Nederlandse vissers niet met de Duitsers nadden samengewerkt. Vrijdagmorgen wordt de vangst over geladen In spoorwagons en doorgevoerd naar Duitsland. De grote (export)vraag in Neder land garandeerde een goede prijs en slechts nu en dan werd een niet be langrijk deel van de totale vangst op de opvangprijs van f 19 per 100 kg gestopt en doorverkocht aan de vis- meelfabrieken, die daarvoor minder betaalden dan deze f 19, maar het garantiefonds zorgde, dat de vissers het'ontbrekende bedrag kregen. Prijs wordt gedrukt Wanneer nu de Duitsers op grote schaal gebruik gaan maken van Vlis singen als doorvoerhaven, wordt de prys sterk gedrukt, omdat meer tjjd voor de visvangst ban worden ge bruikt. Naar verluidt zouden de be trokken vissers gecontracteerd heb ben voor een prijs van ongeveer f 11,60 per 100 kg. De Nederlandse bandelaren moeten evenwel meer dan f 19 betalen, om dat anders de vangst automatisch .(Vervolg op pag. 10), De beide kotters, die nu nog proef- vangsten uitvoeren, keren daarna weer naar de visgronden terug en wanneer de resultaten werkelijk de moeite lonen, zal een 40-span Duitse kotters, die momenteel in de Duitse Bocht vissen, eveneens naar het Ka naal vertrekken. De activiteiten van dè Duitse ha ringhandelaren en ook de Neder landse, die hierin de hand hebben kunnen de Nederlandse handel aan merkelijk schade berokkenen. Het is namelijk zo, dat ongeveer de helft van de Nederlandse vangsten aan verse haring naar Duitsland wordt feëxporteerd en daar in de markt ge- racht. Dit is altijd mogelijk geweest, omdat de Nederlandse prijzen concur rerend waren met de Duitse. De Duit se vissers immers konden slechts een klein deel van hun tijd gebruiken om te vissen, omdat zij een grote afstand - moesten afleggen naar de thuisha- vens, waar de vangsten werden ge veild. De kostprijs lag daardoor hoog. Tsjech won reeds 32.000 dollar Televisie-prijsvragen in V.S. Door een verbazingwekkende ken nis van de geschiedenis van zijn ge adopteerde land (V.S.) te ontplooi en heeft de genaturaliseerde Tsjech Steven Frolich 32.000 dollar gewon nen in het televisieprogram van C. B. S. „de 64.000-dollar-prijsvraag". Niet alleen dat Frolich vlot de vra gen beantwoorde, maar hij voegde ook nog bijzonderheden toe die niet verlangd werden. Volgende week komt hij terug om te beslissen of hij de 32.000 dollar zal nemen of een gokje op de 64.000 dollar zal wagen. Het kan dan een dure dag worden voor C.B.S. Als Frolich en twee an dere deelnemers aan het program dan winnen moet C.B.S. meer geld uitbetalen dan op enig tijdstip sedert het program in de afgelopen zomer begonnen is. Een knappe blondine, dr. Joyce Brothers, een psychologe in New York, nam de 16.000-dollar- horde door moeilijke vragen over de bokssport goed te beantwoorden. Stanley Skeens, een 26-jarige mijn werker uit West Virginia, won 8000 dollar door flinke stukken uit de Bijbel te citeren. Ook zij moeten volgende week beslissen of zij wil len doorgaan. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 Bond van mannequins g j opgericht g H In Den Haag is de oprich- f| tingsvergadering gehouden van de Nederlandse Bond voor mannequins Neboma. Het doel H van deze nieuwe organisatie is gericht op de sociale belangen van mannequins. Tot de bond kunnen toetreden zij, die het - beroep van mannequin, fotomo- M del of pasdame uitoefenen. Ook heien, die als mannequin werk- zaam zijn, kunnen tot de bond toetreden. Binnenkort zullen e= s ook vergaderingen in Amster- dam en Rotterdam worden ge- houden. llllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllll 9 Op uitnodiging van de universiteit van de Amerikaanse stad Louisville zal de vice-voorzitter van de Franse radicale partij, oud-premier Mendès-France, op 2 December een lezing houden aan deze universiteit over de internationale toe stand. DE Opklaringen maar ook enkele ver spreide regen-, hagel- of sneeuwbui en. Overwegend matige, maar langs de kust aanvankelijk nog krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Iets lagere temperaturen met in het bin nenland plaatselijk lichte vorst. ZON EN MAAN. 26 November Zon op 8.19 onder 16.39 Maan op 14.30 v onder 4.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1