PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russische „operatieplannen" voor opstanden in geheel Afrika Waterstanden in Zeeland zijn in 80 jaar slechts gering gestegen BILT LIBERIAANS SCHIP ZOU MET MAN EN MUIS ZIJN VERGAAN Vandaag.. EERSTE JAREN NOG GEEN KORTERE WERKTIJDEN KANS OP VERGELIJK TUSSEN ISRAËL EN ZIJN BUREN DE VERWACHT... WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 198e Jaargang-No. 276 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finiandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N Bogerdstraat 24. telef. 26. Donderdag 24 Nov. '56. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie t 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van t 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. OPZIENBARENDE ONTHULLINGEN Afrikaanse agitators worden opgeleid in Praag Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek is in Rusland een blauwdruk vervaardigd voor het leveren van wapens aan, en het ontke tenen van opstanden onder de inheemse massa's van Afrika. Volgens Newsweek is dit plan in Moskou opgesteld kort na de in April 1955 in Bandoeng gehouden Aziatisch-Afrikaanse conferentie en zijn bij zonderheden onthuld door een onlangs overgelopen geheime agent. Partij secretaris Kroesjtsjew heeft Soeslow, hoofd van het internationale bureau van de partij, belast met de uitvoering van het plan, waarvan de voor naamste punèen zijn: 1. Speciale scholen voor de communistische opleiding van Afrikaanse inheemsen. 2. Diverse commerciële en culturele missies in Afrika door delegaties uit satellietlanden, met name Tsjecho-Slowakye. S. Vorming van de kern van een ondergrondse communistische com mandomacht. Infiltratie van Afrikaanse religieuze missies. 4. Newsweek zegt dat de volgende gedragslijn is uitgestippeld: Egypte: Een communistisch aan- bpd om een nieuw spoorwegnet te bouwen. Als in dit aas gebeten wordt, kunnen honderden communis tische technici naar Egypte gestuurd worden en kan van Egypte een ver- bindingspoort worden gemaakt. Liberia: Aankweken van het anti- Amerikanisme, met communistische Amerikaanse negers als de drijf kracht. Unie van Zuid-Afrika: Volledige steim aan de politiek van rassense- gregatie. Doel is, op te zwepen tot dezelfde soort militante agitatie, welke Frankrijk op het ogenblik zul ke moeilijkheden bezorgt in Noord- Ethiopië en Libye: Om de pro- Westerse gevoelens van deze twee onafhankelijke landen te verzwak ken is het Kremlin van plan, prachtige aanbiedingen van eco nomische hulp tedoen. Bij aan vaarding kunnen honderden „des kundigen" gestuurd worden. Geen toestemming Björn Magnusson en zijn verloofde Dagmar Jegnsson, uit het plaatsje Kalmar in Zweden, zijn beiden twintig jaar en met elkaar verloofd. De ouders van het meisje weigeren toestemming te geven tot het huwelijk, omdat de jongen de zoon is van een werkman en zij zelf millionaire zijn. De millio- nairsdoclitér wacht nu tot zij 21 jaar is, om te kunnen trouwen zonder de toestemming van haar ouders. De zuster van Dagmar is gehuwd met George Adenauer, de zoon van de Westduitse kanselier. Op de foto het tweetal, dat nog een jaar moet wach ten. Portugees Angola en Mozambique: Een speciale afdeling voor deze ko loniën is opgericht m het departe ment van Afrikaanse zaken, onder leiding van een Portugese halfbloed, genaamd Bartolomeo Saffio. Tsjechische hoofdrol Frans West-Afrika, Equatoriaal Afrika en Kameroen: Plannen zijn gemaakt voor verscheidene nieuwe separatistische bewegingen, met in heemse communisten in plaats van Franse communisten aan de teugels. Belgische Congo: Pogingen sociale onrust te veroorzaken zullen ver sterkt worden in de zich snel uitbrei dende industrie. Aankweken van haat der medicijnmannen tegen .de Belgen. Tsjecho-Slowakije is kennelijk een belangrijke rol toebedeeld in deze „Operatie Afrika". Newsweek zegt, dat Afrikaanse agitators worden opgeleid in de buitenwij ken van Praag en op andere plaatsen in het land, na binnen gesmokkeld te zijn langs de oude joodse ontsnappingsroute, via Roemeense en Bulgaarse havens aan de Zwarte Zee. (United Press). Auto-ongelukken met tragische afloop Op rijksweg 29 onder Terschuur zijn Woensdagmorgen bij een ernstig auto-ongeluk twee personen om het leven gekomen. Langs de weg stond een personenauto geparkeerd. Een andere personenauto wilde deze pas seren. Op dat moment naderde uit de tegenovergestelde richting een vrachtwagen. De bestuurder van de personenauto remde met kracht, ten gevolge waarvan zijn auto slipte en toch tegen de vrachtwagen botste. De twee inzittenden van de personen auto, de 53-jarige mej. N. V. tüt Naarden en de 48-jarige heer H. R. uit Amsterdam, werden uit de wa gen geslingerd en door een achter op komende auto overreden. Zij kwa men daarbij om het leven. Met vrij grote snelheid is Woens dagavond bij Naarderr op de rijksweg nr. 1 een personenauto op een vracht auto gereden, waarbij een dode te be treuren valt. Het is de 45-jarïge A. B. uit Amsterdam. De twee inzitten den van de vrachtauto liepen geen letsel op. Woensdagavond is de 52-jarige W. S. uit Kapelle a.d. IJssel om het le ven gekomen, nadat hij met zijn mo tor hij Rotterdam had moeten uitwij ken voor een tankauto, waarbij hrj van de weg afvloog en in een sloot terecht kwam. Woensdagavond is de 39-jarige Rotterdammer F. R. met zijn bestel auto in het water langs de nieuwe weg te 's-Gravenhage (bij Loosdui nen) geraakt en verdronken. Kernexplosie in de Sowjet-Unie De Amerikaanse commissie voor atoomenergie deelde vannacht mee, dat de Russen hun grootste kern explosie tot nu toe hebben teweegge bracht. De kracht stond gelijk met millioenen tonnen T.N.T. Naar de grootte van de ontploffing te oorde len, was het een waterstofbom. Duitse haringtreiler bij Ostende gezonken Men vreest, dat het Liberiaanse schip „Daytona", dat 3344 ton meet, Zondag bij de Amerikaanse Oostkust met man en muis is vergaan. Het schip had een bemanning van 48 man. Zondagmiddag werden van de „Daytona" noodseinen ontvangen. Er stond op dat ogenblik een ruwe zee. Na dit noodsein is niets meer van het schip vernomen. Naspeurin gen van de Amerikaanse kustwacht zyn vruchteloos gebleven. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is op ongeveer twee mijl voor de kust van Ostende in de Noordzee de Duitse haringtreiler „Anton Ham- marbacher" gezonken. De opvaren den hebben zich vermoedelijk alle in veiligheid kunnen stellen. Naar wordt verondersteld, is het schip tengevol ge van een stortzee volgelopen, en gezonken. Woensdag staken de bei- vertrekt prins Rainier HI van Monaco per boot vanuit Le r Havre naar de Verenigde Sta- f ten, op zoek naar een bruid. a OPVATTING NEDERLANDSE REGERING: Regering vraagt advies van S.E.R. De staatssecretaris van sociale zakenmr dr A. A. Van Rhyn, heeft aan de Sociaal-Economische Raad verzocht, het vraagstuk van de vverktijds- verkorting aan een nader onderzoek te willen onderwerpen. Zoals bekend, heeft de Stichting van de Arbeid onlangs bij de regering op een zodanige studie aangedrongen. De staatssecretaris wijst er op, dat men zich in ver schillende landen met deze aangelegenheid bezig houdt. Ook het interna tionaal arbeidsbureau heeft dit vra&gstuk in studie genomen. Het komt de regering echter voor, dat er op dit ogenblik nog zodanige bezwaren te gen een verkorting van de arbeidstijd zijn aan te voeren, dat daaraan in de eerste jaren nog niet kan worden gedacht met name wegens de verwe zenlijking van andere, meer urgente desiderata, die op de toeneming van het nationale inkomen beslag zullen leggen. mische repercussies, de vorm der ar beidsduurverkorting, vrije tijdsbeste ding, ploegenstelsels en dergelijke, De bestudering van dit gecompli ceerde vraagstuk zal ongetwijfeld zeer veel tijd vergen, zodat alle aan leiding bestaat, reeds thans met het onderzoek aan te vangen. De Stichting van de Arbeid heeft in haar voren bedoeld schrijven een aantal punten opgesomd, welke in het onderzoek kunnen worden betrok ken, zoals invloed der mechanisatie, sociaal preferentieschema van het be drijfsleven, sociaal- en bedrijfsecono- gewenste conjunetuurphase bij invoe ring, al dan niet wettelijke regeling. Aan deze punten van onderzoek dient naar de mening van de staatssecre taris van sociale zaken bij het sociaal preferentieschema onder andere nog toegevoegd te worden de wens van gelyke beloning van mannen en vrou wen voor gelijkwaardige arbeid. de masttoppen nog juist boven water uit. Het Westduitse stoomschip „Halm stad" verkeerde Woensdagavond in de Elbemonding nabij het eiland Neu- werk in nood. Op de Theems nabij Gravesend is Woensdagavond het 572 ton-metende Britse vaartuig „Southport" gezon ken na een aanvaring met het 1920 ton metende schip „Ready" van de Trinity House Corporation in Lon den. Alle overlevenden van de „South port" zijn door de „Ready" aan boord fenomen. Het is nog niet bekend oeveel slachtoffers er zijn gevallen. Rechter Maengkom wil geen Nederlandse advocaten Rechter Maengkom heeft zijn be sluit hprhaald. dat hij geen buiten landse advocaten, waaronder Neder landse advocaten uit Nederland, zal toestaan, de \erdedlglng van Jung- schlager op zich te nemen. Keehter Maengkom heeft deze beslissing ge baseerd op het feit, dat buitenlandse advocaten niet de loyaliteitseed te- f enover de Indonesische regering af- eggen. dat zy niet op de hoogte zijp van de Indonesische rechtsprocedure en dat zij niet de taal van het land begrypen. Tevoren was uit Djakarta gemeld, dat de Indonesische regering geen bezwaar ziet tegen de komst van Nederlandse juristen naar Indonesië voor deze zaken. Van bevoegde Indonesische zijde wordt meegedeeld, dat de Neder landse politieman Van Krieken zich in Djakarta bevindt. Verdere inlichtingen over deze kwestie wenste men niet te geven. Zoais bekend, is de heer Van Krieken destijds bij een Indone sische infiltratiepoging in Nieuw Guinea, meegevoerd naar Indone sië. Over zyn verblijfnlaats was sedertdien niets bekend. Overstromingen in Columbia Als gevolg van grote overstromin gen, veroorzaakt door zware slagre gens gedurende de laatste paar dagen, hebben in verschillende delen van Co lumbia ongeveer 20.000 personen hun huizen en bezittingen verloren. Het zwaarst getroffen zijn de depar tementen Magdalena, Bolivar, Atlan- tico en Valle. Zestien havens zijn door de Rio Magdalena onder water gezet en het water stijgt nog steeds. Tot dus verre zijn drie doden gemeld. Woensdag heeft H.M. de Koningin het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Arnhem officieel geopend. Het hoogte punt van de plechtigheid kwam, toen H.M. een oorkonde, vielke zij had ge tekend bij een dergelijke oorkonde, getekend door Koningin Emma (in 1930), voegde, waarna beide oorkon den in een nis in de hal van het ge- bouw werden geplaatst. De 7iis werd afgesloten met een gedenkplaat. We zien hier het ogenblik, waarop H.M. de Koningin de oorkonde om de oor konde van Koningin Emma rolt. Britse bergbeklimmers in Himalaya ontvoerd Door communisfisch-Chinese militairen Twee Britse bergbeklimmers en een Sherpa-gids zijn door communistisch- Chinese militairen meegenomen tij dens een expeditie in de Himalaya langs de grens van Nepal en Tibet. Dit is in Londen medegedeeld door de or ganisatoren van de expeditie. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een onderzoek gelast naar het lot van de mannen. Daartoe is contact opgenomen met de regeringen van Ne pal en India. Een woordvoerder van het Foreign Office zei, dat nog geen protest tot communistisch China zou worden gericht, in afwachting van be richten uit Nepal. Mededeling over het gebeurde werd Woensdag gedaan door de Liverpool Daily Post, die de expedi tie organiseert samen met de alpinis tenclub van Noord-Wales. DE SPANNING IN HET MIDDEN-OOSTEN Voorstellen van Eden in geheime onderhandelingen De vooruitzichten voor een vergelijk tussen de Arabische landen en Israël zyn beter dan lange tijd het geval is geweest, aldus hebben gezag hebbende Britse kringen na de eerste bijeenkomst van de raad van het Verdrag van Bagdad- verklaard. De vijf leden-staten van dit verdrag Turkye, Irak, Pakistan, Perzië en Engeland bereikten overeenstem ming op alle punten, die ter sprake zyn gekomen. Van Britse zijde werd gezegd, dat de Arabieren tekenen vertonen die er op wijzen, dat zy een permanente regeling van de Palestijnse kwestie als een noodzakelijkheid voelen. Op Brits initiatief worden sinds ne gen dezer zeer geheime onderhande lingen gevoerd, om tot een oplossing van het gesehil tussen Israël en zijn Zorin kan naar Bonn De regering in Bonn heeft het agré- ment 'verleend aan de benoeming van Valerian Zorin tot eerste Russische ambassadeur in West-Duitsland, aldus melden welingelichte zegslieden. Zorin is plaatsvervangend Russisch minister van buitenlandse zaken en was vroeger ambassadeur in Praag. Begin Decem ber zal worden beslist, wie Westduits ambassadeur in Moskou zal worden. GESPREK ROND „GOUDEN STAAF" Maar toch zijn zeeweringen volkomen onvoldoende „DAT IS MET DIE WATERSTANDEN maar een rare geschiedenis....*.." zei ons onlangs een somber-gestemde Zeeuwse dijkgraaf* Even tevoren had door de radio de emotie-loze stem van de nieuwslezer geklonken met de mededeling, dat er tijdens het hoogwater in Zeeland een verho ging van bijna een meter was te verwachten. „Het water is in de aanval en het komt hier steeds hogerzei de grijze waterschapsvoorzitter. En de omstanders knikten: ook zij maakten zich ongerust over de water standen langs de Zeeuwse kusten. Want die zijn immers de laatste jareh hoger dan ooit tevoren. Is dat zo? „Géén sprake van verklaarde ons kort daarna ir. P. J. Wemelsfelder, hoofdingenieur van de Algemene Dienst van de Rijkswa terstaat. „Wij horen wel meer van dergelijke opvattingen, maar zij zijn met exacte gegevens niet te bewijzen. Dat houdt overigens niet in, dat de situatie van onze zeeweringen tot tevredenheid zou stemmen. Maar dat is een andere kwestie....*." Wat exacte gegevens dan wel uit wijzen? Dat de frequentie van de ho- ;e waterstanden gedurende de perio- Je 1941-1950 niet afwijkt van aie in het tijdvak van 1901-'50. De Rijkswa terstaat heeft om dit te onderzoeken een grenspeil vastgesteld en wanneer dat wordt overschreden, spreekt men van een stormvloed. Dat grenspeil ligt voor Zeeland gemiddeld op 1.50 meter boven hoogwater. Welnu, het gemiddeld aantal overschrijdingen van het grenspeil gedurende de laat ste tien jaar komt hier overeen met het gemiddelde van de laatste vijftig jaar. Dat zijn géén vage indrukken, dat zijn harde cüfers! „Er is heus géén sprake van" herhaalde ir. We melsfelder met nadruk, „dat er in Zee land hoe dan ook een toeneming zou zijn van het aantal stormvloeden". Maar bedoelde die Zeeuwse dijk graaf dat wel? Hij zei immers: „Het water komi hier steeds hoger Met andere woorden: de M stygt. En daarmee had hy wél gelyk, maar het is de vraag of er wel eén mens bij machte is een dergelijke stijging vast te stellen zonder de be schikking te hebben over de cijfers van hoogwaterstanden gedurende ve le, vele jaren. Waarschijnlijk speelt hier een psychologische factor mee: de ramp heeft by velen in het Delta gebied er de angst voor stormvloeden m gehamerd, een angst, die wellicht naar het onderbewuste is vergleden, maar die toch altijd nog latent aan wezig is. En er behoeft maar iets te gebeuren het kan de kleurloze stem van een nieuwslezer zijn. die een afwijking van de hoogwaterstand aankondigt! - of die vrees komt weer naar boven en men is dan geneigd conclusies te trekken, die niet door de feiten gestaafd worden. Ook deze feiten zijn iu cijfers uit te drukken en zij zijn bijzonder be langwekkend. Hier zyn er enkele, die ir. Wemelsfelder ons welwillend ver strekte: HANSWEERT gedurende het tijd vak van de laatste tachtig jaar is de hoogwaterstand hier gesteeren met dertig (30) centimeter) WE MELD INGE gedurende het zelfde tijdvak is hier de hoogwater stand gestegen met tien vijftien (10 A 15 centimeter; ZIERIKZEE gedurende hetzelfde tijdvak is de hoogwaterstand hier ge stegen met tien (10) centimeter) VLISSINGEN gedurende hetzelf de tijdvak is hier de hoogwaterstand gestegen met acht (8) centimeter) TERNEUZEN gedurende hetzelf de tijdvak is de hoogwaterstand hier gestegen met drie en twintig (23) centimeter; en (Vervolg op pag. 12) Arabische buurstaten te komen, al dus wordt te Londen van gezagheb bende zijde vernomen. Eden heeft, na rijpe overweging, en onder stilzwijgende goedkeu ring van de Verenigde Staten, aan Israël en de Arabische staten be middelingsvoorstellen gedaan. De Britse premier is van mening, dat het enige middel, om paal en perk te stellen aan het Sowjet- Russische economische en diplo matieke offensief in het Midden- Oosten, is een definitieve oplos sing te vinden voor het Palestijn se geschil. Luxemburgse prinses verloofd De groothertogelijke hofmaarschalk van Lu xemburg heeft Dinsdag bekend gemaakt, dab de- 33-jarïge prinses Elisabeth van Luxem burg en prins Ferdinand van Hohenberg zich hebben verloofd. Prinses Elisabeth is de oudste van de vier doch ters van de groother togin. Tijdens de twee de ujereldoorlog was zij in dienst van het Engel se Rode Kruis. Haar verloofde is een klein zoon van aartshertog Frans-Fer dinand van Oostenrijk, die op 18 Juni 19H werd ver moord in Serajewo. De vader van de prins, prins Maximiliaan, en diens broer, zaten tij dens de tweede wereld- oorlog gevangen in Duitse concentratie kampen. In een Woensdag te Utrecht gehou den vergadering is besloten tot oprich ting van een Nederlands Genootschap van Burgemeesters. De leiding van de ze vergadering berustte bij mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven. VEEL WIND. Veranderlijke bewolking met enke le buien. Matige tot krachtige en vooral langs de Waddenkust aanvan kelijk nog stormachtige tot harde Noord-Westelijke wind. Iets kouder. ZON EN MAAN. 25 November Zon op 8.17 onder *:,40 Maan op 14.07 onder 2.t3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1