PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Prof. Oud wenst openbaarmaking de feiten van Zeeuws herverkavelingsgebied wordt machinaal bewerkt „INDONESIA RAYA" KLONK BIJ PALEIS LANGE VOORHOUT BRENGT FERGUSONS AUTO OMWENTELING IN INDUSTRIE? DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 275 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj -Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; I 5.85 p kw.; fr. p. p. I 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 Nov. *55. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van t 1...Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 26 cent meer. Giro No. 35930» P.Z.C Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N Bogerdslraai 24. telef. 28. GEVAL ANNEKE BEEKMAN IN TWEEDE KAMER BESPROKEN Streng optreden tegen wegpiraten geëist (Van onze parlementaire redacteur) Een belangrijk onderwerp sneed prof. Oud Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer tydens de behandeling van de begroting van justitie aan, toen hy de onrust signaleerde, die bestaat over de verhouding tussen het burgerlijk en het kerkelijk gezag. Op de voorgrond stond voor hem dat de beslissin gen van de rechter moeten worden nageleefd. In het geval van Anneke Beekman is dit niet gebeurd. De veroordeelden hebben de gelegenheid gehad zich aan de tenuitvoerlegging van de beslissing te onttrekken. De Maastrichtse politie heeft gefaald. Prof. Oud drong aan op openbaarmaking van de feiten. Mej. Tendeloo viel prof. Oud volle dig bij. Zij hoopte, dat de Belgische regeling het de Nederlandse mogelijk zou maken het vonnis uit te voeren. Deze vrouwelijke afgevaardigde was ervan overtuigd, dat aan alle kanten recht was gedaan. Daarom oefende zij vlijmscherpe critiek op de Rooms- Katholieke bladen, die, met een en kele uitzondering, het Nederlandse volk willen doen geloven, dat uit een gevoel van anti-papisme recht is ge sproken. Een tweede feit, dat de verhouding tussen het burgerlijk en het kerke lijk gezag raakt, is het sluiten van een kerkelijk huwelijk door een Haar lemse priester van een paar, waarvan de man nog burgerlijk met een andere vrouw gehuwd was. Prof. Oud was soepel genoeg om zover mogelijk aan de rooms-katholieke bezwaren tege moet te komen, maar hij stond op de bereidheid van de kerkelijke autori teiten de burgerlijke wetten na te le ven. Cathegotiseh vroeg prof. Oud aan zijn katholieke medeleden om te ver klaren dat dergelijke voorvallen on gewenst zijn, omdat zij volksgroepen tegen elkaar in het harnas jagen. Ideeën Tijdens Wereldoorlog twee kreeg de Amerikaanse Uitvindersraad niet minder dan 300.000 ideeën te verwerken van mensen, die hun steen tje wilden bijdragen bij de overwin ning. Van die 300.000 ideeën bleken er ongeveer 6000 van belang te zijn voor de strijdkrachten. Er waren voortreffe lijke denkbeelden bij, zoals het denk beeld van de man, die een instrument had gebouwd, dat op een karpetveger geleek en dat bestemd was om onder zeeboten op te snorren Voor het opsporen van onderzeeboten was het onbruikbaar, maar het was uitnemend geschikt voor het opsnorren van land mijnen. Men nam het apparaat onmid dellijk in productie. Een heel gewone padvinder schreef een briefje met de vraag waarom men in reddingsboten op zee geen signaal spiegeltje aanbracht. Het eenvoudige en toch zo nuttige denkbeeld werd di rect in praktijk gebracht. Dit(zijn twee ideeën, welke door de heer A. J. van der Toorn (ver bonden aan de centrale directie van de P.T.T.) werden gepubliceerd in een artikel, dat vorige week verscheen in het Nederlandse weekblad „De In genieur". Het artikel was een pleidooi om voor Nederland ook een soort uitvinders- raad op te richten, die van grote be tekenis zou kunnen zijn voor onze na tionale economie en onze defensie. De heer Van der Toorn wil eigenlijk komen tot een soort ideeënbus-organi satie, die aan het Nederlandse publiek gelegenheid moet geven voorstellen te doen tot verhoging van de efficiency bij het gehele rijksapparaat. De ideeën zouden dan doorgegeven worden aan instanties, welke bevoegd zijn tot beoordelen en belonen. Iedereen zou tenslotte daarbij wèl- varen D: heer Van der Toorn komt wel wat laat met zijn plan, maar het is niettemin voortreffelijk. Bij tal van grote ondernemingen werkt het ideeënbus-systeem goed en de erva ring wijst uit, dat het blijft werken. Het is een nooit opdrogende bron, wanneer men maar regelmatig de ac tiviteit prikkelt door publicatie van de resultaten en ,van de beloningen. Er bestaat overigens al een centrale ideeënbus voor de rijksdiensten. Die bus heeft in de eerste week van November enigszins feestelijk het éénjarig bestaan gevierd. In die bus konden wanneer wij wel begrepen hebben alleen de men sen van deze diensten zelve hun ge niale invallen deponeren. Dat is voor de heer Van der Toorn blijkbaar niet genoeg. Hij wil het ge hele Nederlandse publiek inschakelen en wat dat betreft heeft hij ongetwij feld gelijk. Als zich tussen de duizen den ideeën van het gehele Nederlandse publiek slechts enkele honderden be vinden, die voor practische uitwerking geschikt zijn, dan heeft zo'n organisa tie al direct haar bestaan gerechtvaar digd en haar kosten goedgemaakt. Men zou kunnen beginnen met voor het Nederlandse rijksapparaat een soort vraagprogram op te stellen. Een program, waarin men een reeks moei lijkheden opsomt, die oplosbaar moe ten zijn, maar waarvoor men de juis te oplossing nog niet gevonden heeft. Het Nederlandse publiek kan dan aan het werk en het zou ons wel zeer ver wonderen. wanneer er geen nuttige reacties kwamen. Zelfs van zulke be scheiden mensen als het padvindertje, dat het signaalspiegeltje aanbeval 11 Onjuist noemde hij de opvatting aan katholieke uijde dat zij, die op der gelijke voorvallen de aandacht ves tigen, anti-papisten zijn. In de wet staat, dat een priester pas een ker kelijk huwelijk mag sluiten, nadat hij er zich van overtuigd heeft, dat het burgerlijk huwelijk voltrokken is. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen herinnerde daar aan. Zij vroeg de mi nister hoe er voor gezorgd kan wor den dat aan dit voorschrift de hand gehouden wordt. Meer dan andere jaren is dit keer aandacht gewijd aan de toene mende verkeersonveiligheid. Al gemeen juichte men het toe, dat mr. Donker voornemens is stren ger op te treden en zwaardere straffen op overtredingen te stel len. Prof. Oud wilde de bloed proef ook toegepast zien op auto bestuurders, die slingerend over de weg rijden. Mej. mr. Tendeloo noemde het no dig, dat de voetgangers alleen op ze brapaden over steken, en dat de auto's daarvoor stoppen en zij ver langde, dat streng tegen zogenaamde wegpiraten zou worden opgetreden, bijvoorbeeld door 't voorgoed intrek ken van het rijbewijs of door aanteke ning van een zwaar delict op het ry bewijs. Prof. Lemaire (K.V.P.) verlangde een voortdurend krachtdadig optre den van actieve verkeerspolitie, en de heer Verkerk (AJt.) sprak van een noodsituatie, die onverwijld hande len vergt. Wat het gratiebeleid van de minister betreft, bleek prof. Oud duidelijk ontevreden. Hij constateer de ongelijkheid in berechting en maakte er bezwaar tegen, dat de gra tie van een individuele maatregel tot een collectieve wordt gemaakt. Mej. Tendeloo zag deze ongelijkheid in de berechting echter niet. Mevr. Ploeg- Ploeg (P.v.d.A.) die het lot van (Vervolg op pag. 10) Stewardess in vliegtuig doodgeschoten Een versmade minnaar heeft Maan dagmiddag in een passagiersvliegtuig van de United Airlines op het vliegveld van Seattle een stewardess doodge schoten en trachtte daarna zichzelf van het leven te beroven. De jongeman, Bob Klendendon, trof de stewardess, mej. Sally Shedd, met drie schoten in de borst nadat hij haar in een stoel had geduwd. Volgens een andere stewardess had hij haar ver moord, omdat zij haar omgang met hem had verbroken. Een van de passagiers van het vlieg tuig, een officier van de luchtmacht, greep de moordenaar beet en gooide hem uit het op de grond staande vlieg tuig. Klendendon krabbelde overeind en loste twee schoten op zichzelf. Mej. Shedd overléed op weg naar een ziekenhuis. Klendendon werd zwaar gewond binnengebracht. (United Press.) TER ERE VAN MR. UTOYO RAMELAN Verklaring van Indonesië over kwestie der processen verwacht Op het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag heeft H.M. de koningin Dinsdagochtend de geloofsbrieven in ontvangst genomen van de Indonesische ambassadeur met speciale missie, mr. Utoyo Ramelan. De koningin kwam om half elf per auto bij het paleis aan, waar kort tevoren minister Luns reeds was gearriveerd. De Indonesische ambassa deur, die was vergezeld van de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo, de chef politieke zaken van het Indonesische Hoge Commissariaat, mr. Nugroho, het hoofd economische zaken, mr. Muchjiddin en de militaire attaché, overste Utoyo, arriveerde enige minuten later. De koninklijke militaire kapel onder leiding van kapitein R. van Yperen speelde bij de aankomst van de koningin en van de Indonesische ambas sadeur respectievelijk het Wilhelmus en het Indonesische volkslied, het „Indonesia Raya". De erewacht, die door mr. Utoyo werd geïnspecteerd, bestond uit twee pelotons luchtdoeiartillerie. Om elf uur verlieten de Indonesische diplomaten het paleis, kort daarop gevolgd door minister Luns. Enige minuten later verliet ook H.M. per auto het paleis. Het eerste „werkgesprek", dat mr. Utoyo Ramelan, gistermiddag ter voorbereiding van een Nederlands Indonesische conferentie op ministe rieel niveau op het ministerie van buitenlandse zaken heeft gehad met minister Luns had een algemeen ka rakter. Aan dit gesprek hebben ook deelgenomen de Indonesische zaakge lastigde, de heer Kwee Djie Hoo, en de regeringscommissaris voor Indo nesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. Tijdens dit gesprek zyn geen details ter sprake gekomen. Ook de plaats, waar de ministeriële bespre kingen zullen worden gehouden, zou niet besproken zijn. Vandaag zullen de besprekingen worden voortgezet met mr. Blom, Donderdag zal mr. Utoyo Ramelan een tweede ontmoe ting met minister Luns hebben. Processen in Djakarta Naar van lndonesiche zijde wordt vernomen, kan binnen afzienbare tijd van de regering in Djakarta een verklaring worden verwacht over de kwestie van de processen tegen de Nederlandse arrestanten. Overigens stelt men zich van In donesische zijde op het standpunt, dat deze kwestie evenmin als die van de destijds uit Nieuw- Guinea ontvoerde Nederlander v. Krieken 'n „bargaining point" kan vormen voor de komende be sprekingen. Aan deze kwesties zo zei men wordt in Djakarta hard gewerkt en zo zal b.v. de lyst van verdachten opnieuw worden bezien. Men legde er hierby de na druk op, dat de verklaring van de Indonesische regering ovèr deze kwesties ook zou zijn gekomen, indien er geen besprekingen met Nederland op handen zouden zijn geweest. Van Indonesische zijde heeft men voor de besprekingen de volgende drie punten op het oog: opheffing van de Unie (de overeenkomst van het vorige jaar hierover is immers door de wederzijdse parlementen geratifi ceerd), herziening van de financieel- economische overeenkomst en de kwestie Nieuw-Guinea. Een oplossing van alle bestaande vraagstukken zal voor beide landen tot voordeel zyn, aldus verklaarde men. van Indonesische zijde. De Indonesische autoriteiten te Dja karta hebben Dinsdag verklaard, geen bezwaren te zien tegen de komst van Nederlandse advocaten naar Indone sië om de Nederlanders Schmidt en Jungschlager te verdedigen. De ambassadeur van Indonesië, mr. Utoyo Ramelan bood Dinsdag ten pa- leize Lange Voorhout zijn geloofsbrie ven aan H.M. de Koningin aan. Tijdens het spélen van de volksliederen; rechts jhr. D. G. de Graeff. Pact van Bagdad krijgt banden met Verenigde Staten De vijf landen van liet pact van Bag dad hebben Dinsdag besloten tot op richting van een permanente organi satie, die militair en economisch ver bonden zal zijn met de Verenigde Sta ten. De organisatie heeft de vorm van een permanent sub-comité van afge vaardigden. De hoofdzetel zal in Bag dad gevestigd zijn. Aan de oiganisatie zal een secretariaat cn een permanent militair comité verbonden zijn. De raad van het pact besloot tevens, bin nen een maand een economisch sub comité op te richten. Op de gisteren belegde slotzitting van de tweedaagse conferentie deelde het hoofd van de Amerikaanse waar- nemersgroep, Waldmar Gellman mee, dat de V.S. een permanente militaire en economische verbinding met de ver dedigingsorganisatie zullen onderhou den. Verbindingsofficial zal zijn G. E. Larson, economisch functionaris van de Amerikaanse ambassade. Sommige leden hadden gehoopt, dat de Verenig de Staten een volledig lidmaatschap zouden aanvaarden. Enkele der pact- landen, Pakistan, Turkije en Iran, ont vangen directe hulp. Irak krijgt hulp van Groot-Brittannië, het vijfde lid. Op de slotzitting werden voorts de volgen de besluiten genomende aansluiting bij de V.N., krachtens het artikel in het handvest, dat voorziet in de regio nale zelfverdediging; bevestiging van het besluit de diverse gebieden tegen agressie te verdedigen en te werken voor de welvaart der betrokken bevol kingen. Begin April zal een nieuwe zitting in Teheran worden gehouden. (United Press.) Jongetje verdronken te Kampen Dinsdagavond omstreeks vijf uur is het 7-jarig zoontje van de familie G. J. R. uit de Burgwalstraat te Kampen in de IJssel gevallen en verdronken. Het gelukte de politie na enige tijd dreggen het knaapje boven water te halen. Kunstmatige ademhaling werd toegepast, maar de levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. Krupp gaat vliegtuigen bouwen Krupp gaat zich nu ook op de bouw van vliegtuigen concentreren. Vol gens een mededeling van het federale verbond der Duitse luchtvaartindustrie zal de firma Krupp haar oude vlieg tuigfabriek in Bremen doen herleven en er reeds volgend jaar beginnen met de constructie van het Franse vlieg tuig „Noratlas", waarvoor Krupp de licensie heeft gekregen. De firma wil thans vijftig tot honderd millioen mark in de vliegtuigbouw investeren en zij is daarvoor een gemeenschap aange gaan met de firma's Siebel, Henschel en Hamburger Flugzeugbau. Piet Tïggers benoemd tot directeur Nederlandse Opera Het bestuur van' de Nederlandse Opera deelt mede, dat de heer Piet J. Tiggers (Amsterdam) met ingang van 1 December a.s. is benoemd tot directeur van de Nederlandse Opera in de plaats van de heer Abraham van der Vies. Deze is zoals bekend op 15 November j.l. naar aanleiding van een artistiek conflict tussen hem en het bestuur op eigen verzoek ont slag uit zijn functie verleend. JACHT OP GEHEIMEN Veel verschillen met traditionele type Autodeskundigen hebben getracht, de geheimen te achterhalen" van de nieuwe Engelse ante, die door Harry Ferguson werd ontworpen. Zij kwa men tot de slotsom, dat deze auto een volledige omwenteling in de auto- industrie zal veroorzaken. Hoewel Ferguson tot dusver heeft geweigerd veel bijzonderheden los te laten, zijn deskundigen, die over enige inside information beschikken, het over de volgende punten eens: 1. Het nieuwe autotype heeft geer versnellingsbak, koppeling of tradi tionele drijfas. 2. De motor zet een pomp in bewe ging, welke speciale transmissie- vloeistof door buizen perst in kleine turbines aan voor- en achterzijde, die de wielen in beweging brengen. 3. De bestuurder kan uitmaken of hij de wagen door de voor- of door de achterwielen aangedreven wil hebben of, in moeilijk terrein, door alle vier wielen tegelijk. De wagen gaat langzamer rijden of stopt, doordat de bijzondere vloei stof in omgekeerde richting tegen de turbinebladen wordt gepompt. Dit be tekent, dat de wagen niet zal slippen. EVOLUTIE IN CULTUURTECHNIEK Vindingrijkheid bij aannemers Vorige winter, toen ergens in liet Zeeuwse herverkavelingsgebied eer, modderige weg overdag voor vrachtauto's onbegaanbaar was, profiteerde een aannemer 's nachts van het opvriezen, om het door hem uit te voeren grondtransport te doen geschieden. Het is een staaltje van de vindingrijk heid, meer nog van de organisatiezin, waarmee de aannemerswereld zich op de voor haar nog betrekkelijk nieuwe cultuurtechnische werken heeft ge worpen. Met name vóór de Februari-ranip van 1953 werden herverkavelingswer- ken e.d., vrywel uitsluitend door cultuurmaatschappijen in regie uitgevoerd, waarby de mankracht voor het hanteren van de schop, uit het arbeiders- overschot werd geput. Mede onder invloed van de krappe arbeidsmarkt Is men in 1953 op mechanische uitvoering van cultuurtechnisch werk moeten overgaan, aannemers zijn gekomen met draglines en bulldozers enhet resultaat was in vele opzichten verrassend. Verrassend goed! plaats gekregen, die niet meer is weg te denken. Integendeel, zoals overal, waar de machine haar intrede deed, is het eind van deze evolutie nog niet in zicht. Het is vaak opvallend, hoe de bij de herverkaveling ingeschakel de aannemers de mogelijkheden van de machine steeds verder weten uit te buiten. Het is daaraan ongetwijfeld ook voor een deel toe te schrijven, dat bij aanbestedingen de laatste tijd dik wijls inschrijvingen uit de bus ko men, welke aanzienlijk beneden de ra ming liggen. Hoewel het tot de onmogelijkheden zal blyven behoren, alle factoren voor dit laatste verschijnsel ten volle te Niet alleen is thans wel bewezen, dat de voornaamste cultuur-techni sche werkzaamheden machinaal kun nen geschieden, maar bovendien is deze wijze van uitvoering sneller en goedkoper dan bij handkracht-uitvoe ring. Sneller omdat een dragline veel meer werk kan verzetten, dan een man met schop en kruiwagen.. Een sprekend voorbeeld hiervan is ook het machinaal draineren. Met behulp van een machine wordt er plm. 225 meier draineerbuizen per mandag ge legd en in handwerk35 meter. De machine heeft by de uitvoering van cultuurtechnische werken een onderkennen, de vindingrijkheid en het organisatievermogen van de individuele aannemer speelt immers een grote rol bij de uitvoering van een bepaald werk en dus ook op de in schrijvingssom toch is het interes sant een en ander te constateren. Nauwkeuriger De ramingen voor aanleg van wegen e.d. blijkt veelal dichter bij de inschrijvingssommen te lig gen, dan bijv. voor egalisatiewer- ken. Op zichzelf is dit niet zo be vreemdend, omdat wegenaanleg nauwkeuriger berekend kan wor den, terwijl cultuurtechnische werken meer risicodragend zijn. Het is bij dit laatste een groot verschil, hoe de aannemer het werk aanpakt. Of hij de zaak zo organiseert, dat een dure dragli ne geen minuut ongebruikt staat öf een half uur en langer moet wachten, omdat het aantal be schikbare vrachtauto's voor het grondtransport niet overeen stemt met de capaciteit van de dragline. Voorts heeft het gunstige weer de laatste tijd zeer kostenbesparend -ge werkt. Dit kan gemakkelijk twintig procent bedrag: i. Voor zover moge lijk, wordt bij aanbesteding een lan ge opleveringstermijn gesteld, zodat (Vervolg op pag. 2) Volgens enkele berichten heeft het prototype van de nieuwe auto by proefnemingen een snelheid van 135 liilometer per uui bereikt. De auto is zuiniger in het gebruik van brand stof dan een gewone auto van over eenkomstige kracht- Amerikaanse onderwereld koningin gepakt De beruchte „Koningin Maggie" O' Connor uit de onderwereld van Chica go, gezocht wegens meer dan honderd aanrandingen, is gevangen genomen. De politie kreeg de 30-jarige blon dine te pakken toen zij probeerde haar kinderen te bezoeken in het huis van haar zuster. „Queen Maggie" wa^ de politie maandenlang te slim af geweest en zij stond geboekt als doelwit no. 1 van de politie van Chicago. De autoriteiten zeiden dat zij haar vasthouden wegens inbraken, berovin gen en minstens één moord. O.a. wordt zij verdacht van een inval in een ju welierszaak, in April, welke een buit van 100.000 dollar heeft opgeleverd. Mevrouw O'Connor, echtgenote van een gevangene, wordt beschouwd als het denkend brein van een sluwe ben de, die al meer dan een jaar zijn werk terrein in Chicago heeft. Prof. Clauberg in arrest Professor Carl Clauberg, een vroe gere officier van Hitlers S.S., die ver leden maand uit Russische krijgsge vangenschap is teruggekeerd, is Dins dag gearresteerd in verband met een onderzoek naar zijn vermeende steri lisatie-experimenten in Nazi-concen tratiekampen. Dit is bekendgemaakt door het ministerie van justitie van de staat Sleeswijk-Holstein. Clauberg was medisch opzichter in de concentratiekampen te Auschwitz en Ravensbrück, waar vele duizenden Joden om het leven zijn gebracht. Het ministerie van justitie deelde mee, dat Clauberg zich in een instituut voor geesteszieken te Neustadt be vindt. Na zijn arrestatie was hij aan een psychiatrisch onderzoek onder worpen. Tachtig Soedanese muiters wegens moord gefusilleerd In Zuid-Soedan zijn in totaal tach tig personen gefusilleerd, die ter dood waren veroordeeld nadat zij hadden hekend Soedanezen uit het Noorden te hebben vermoord, tijdens de muite rij van Augustus. MEER WIND. Opklaringen maar ook enkele bui- n. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde tot stormachtige Noordwestelijke wind. Iets kouder. ZON EN MAAN. 24 November Zon op 8.15 onder 16.41 Maan op 13.48 onder 1.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1