Veerse zeeschuimer Jan Janszooi) maakte Afrikaanse kust onveilig Advocaat beweerde dat hij stem van Madame Callas ontdekte Be MISDADIGERS SOMS DICHTERS MET EEN SPEELSE FANTASIE TEKENEN VAN HERSTEL IN ZES OVERSTROOMDE STATEN DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 GESCHIEDENIS EN ECONOMIE VAN MAROKKO Boeiende tentoonstelling in het Instituut voor de tropen In Veere is in de zeventiende eeuw eens een schip met averij binnen gelopen, dat toebehoorde aan een der beruchtste mannen uit die tijd: Jan Janszoon van Haarlem, zeerover van professie en huwelijkszwen- delaar op de koop toe. Maar dat zal wellicht verborgen zijn gebleven voor zijn wettige huisvrouw, die met haar kinderen in Veere woonde en ijverig trachtte haar gedroste echtgenoot opnieuw als gezhishoofd aan haar tafel te installeren. Op vergeeld papier staat omtrent het oponthoud van Janszoon van Haarlem in de haven van Veere le lezen: ,^ijn vrouw ende kinderen quamen hém instantélijck bidden dat hij sijn schip verlaten soude". De kaperkapitein heeft zich echter niet aan dat experiment ge waagd en is de Zeeuwse wateren weer uitgezeild om koers te zetten naar Salé aan de West-Afrikaanse kust, dat door hem tot een minstens zo gevreesd zeeroversnest was gemaakt als Duinkerken in die dagen was. Iji Salé placht Janszoon de buit te verkopen die hem als Barbarijs zee schuimer voor de Marokkaanse kust in handen viel. Menig goed Nederlands schip werd door hem of door zijn Moorse trawan ten geënterd en geplunderd, elk eu vel zo'n omvang had aangenomen, dat de regering der Nederlanden in 1610 een verdrag sloot met de sultan van Marokko om de Intensieve Ne derlandse zeevaart wat te beveiligen. Het oorspronkelijke document van dit verdrag, bovendien het eerste ver drag dat Marokko met een Europese mogendheid sloot, hangt momenteel ter bezichtiging in het museum van het Koninklijk .Instituut voor de Tro pen te Amsterdam, waar thans een grote en bijzonder interessante ten toonstelling betreffende wordt gehouden. BONT GEHEEL arokko moge nu wel héél ver van ons weg liggen, geheel onbe kend is het ons zeker niet. In tegendeel. Zijn befaamde tapijten sie ren menige Nederlandse woning bovendien is deze Noord-West-Afr kaanse staat de laatste tijd voortdu rend „in het nieuws". Zijn naam komt via radio en krant telkens weer tot ons, maar desondanks is Marok ko voor weinigen „gesneden koek". Een bezoek aan de huidige expositie in het Tropenmuseum kan daar ech ter verandering in brengen, want de ze tentoonstelling geeft door haar brede opzet en grote variatie een duidelijke indruk van vrijwel alle fa cetten van het Marokkaanse leven. Marokko en de Marokkanen vor men namelijk een even bont geheel als de tapijten die men overigens op de tentoonstelling in Amsterdam door Zebidah, een Marokkaans meiske van 22 lentes kan zien knopen). Nemen wij hiervoor alleen maar eens het land onder de loupe: het Noorden, getypeerd door vruchtbare vlakten en grote steden, het centrum hoog optornend met het Atlasgeberg te,en net Zuiden, grotesk van beeld door zijn enorme woestijngebieden, waarin hier en daar een oase lokt. Prachtige foto's tonen op de ex positie m het Tropenmuseum hoe deze afwisselende landschappen er uit zien en zij geven daarbij ook de bewoners der verschillende Ma rokkaanse gebieden weer, de Ber bers, waarvan geen mens ter we reld met zekerheid kan zeggen waar zij vandaan zijn gekomen. Men weet zelfs niet eens wannéér zij Marokko zijn gaan bevolken. Vast staat echter, dat zij er al waren toen de eerste volgelingen van Mo hammed het land binnendrongen om er in de achtste eeuw, kort na de dood van de profeet diens .er te gaan verkondigen. Die leer, de Islam, vormt thans de godsdienst van Ma rokko en vandaar dat er op de ten toonstelling de nodige aandacht is ge geven aan wat tot de Islam behoort. Wij zien het in de sluier die de le vende Zebidah achter haar weefge touw draagt, wé ervaren het aan de sieraden welke er liggen uitgestald en niet minder duidelijk spreekt het uit costumes, gebruiksvoorwerpen en stedebouw. Een van de voornaamste kunstuitingen van de Islam is de cal- ligrafie en deze krijgt dan ook ge stalte in zeer sierlijk geschreven tek sten uit de Koran, teksten, die veelal omlijst zijn met ranken en arabesken welke ook in de bouwkunst worden toegepast. Men vindt een dergelijke toepassing in Spanje, in het wereld beroemde Alhambra te Granada welk bouwwerk onder Moorse invloed tot stand kwam en waarvan de ten toonstelling dan ook een indruk geeft. ehalve, dat het uiterste Noorden van Marokko tot Spanje be hoort, is er ook vroeger een nauw contact tussen béide landen feweest, daterend uit de dagen van e zogenaamde Moorse invallen. Tot de Islam bekeerde Berbers zijn name lijk in de loop van de vijftiende eeuw Spanje binnengedrongen, hebben er de zogenaamde Spaans-Moorse culr tuur gevestigd (vooral bewaard geble ven in de bouwkunst). Later werden zij weer verdreven en zijn terugge keerd naar Marokko. Deze uitban ning der Moren heeft het nodige kwaad bloed tegen de Christenen ge zet en deze omstandigheid, gevoegd bij het feit, dat de uitgewekenen toch ook in Marokko een bron van in komsten dienden te verwerven, leid de tot een weliswaar minder sociale doch voor die tijden niet ongebruike lijke vorm van bestaan, namelijk de zeeroverij. Tal van Moren rustten schepen uit om op het ruime sop voor de kusten van hun land passerende schepen buit te maken. En niet al leen de Moren; de historie leert ons, dat ook buitenlanders, die zich in Ma rokko hadden gevestigd, aan de zee roverij gingen doen. Zo ook Jan Janszoon van Haarlem wiens vrouw en kinderen te Veere woonden. Hij was een zeer fana tiek man, die, schoon in Neder land gehuwd, een Turkse vrouw had getrouwd en bovendien een vurig aanhanger van de profeet Mohammed was geworden. Zijn wandaden ter zee brachten de Nederlandse koopvaardij veel schade toe, want de schepen der Nederlan den voeren zowel ten dienste van de Levanthandel als ten gerieve van het verkeer met „de Oost" en menig schip viel de Barbaren in handen, terwijl de schepelingen de slavenke tenen moesten gaan dragen. Afbeel dingen ter expositie geven hiervan een levendige indruk en ook spreekt een en ander uit officiële documen ten, ontleend aan het Archief van Zeeland te Middelburg en aan het Rijksarchief. Daartoe behoort dan ook het verdrag van 1610, het eerste verdrag dat door Marokko met een Europese mogendheid werd gesloten. Verwoeste huizen, puin, rommel en modder bleven over, toen iji Winsted (Connecticut) het water ivas ver dwenen. Winsted is een van de ge meenten, die door de grootste ramp in vredestijd uit de geschiedenis der Verenigde Staten werden getroffen. ARTISTEN OP HET SLECHTE PAD Hoffelijke-dieven en inbrekers (Speciale correspondentie) Uit verscheidene landen werden de laatste tijd diefstallen gemeld, waar van de daders met bgna artistieke fantasie te ver gingen, dan wel hun misdrijf bekroonden met een hoffelijke boodschap aan de bestolenen, soms in dichtvorm. Ter opfleuring van Hun vakliteratuur en tot verrijking van de poëzie, die nu ook „steelzangen" kent. Zo overvielen onlangs twee jonge mannen in het havenkwartier van Marseille een taxi-chauffeur. Zij be roofden hem van ongeveer 23.000 francs en dwongen hem vervolgens een hele fles cognac op te drinken. Het succes was wel een fles cognac waard. Toen de chauffeur wankelend het politiebureau bereikte en daar zijn verhaal deed, werd hij prompt in een cel gestopt om te ontnuchteren. Marseillaanse politie-agenten geloven geen opgewonden verhalen van stom dronken chauffeurs. Pas de volgende morgen ontdekten ze, dat de chauf feur weliswaar gedronken, maar niet gelogen had. Van de dieven was toen echter geen spoor meer te vinden. Een rijke dame in Parijs vond op eei- morgen een grote ravage in haar boudoir. Al haar kostbaarheden wa ren verdwenen, maar de dief had een versje voor haar achtergelaten van ongeveer de volgende inhoud: „O schone vrouw, nu heb ik al uw (ringen, Uw gouden spelden, broches en (andere dingen. Terwijl ik wegijl om de dans te (ontspringen, Zal ik met luide stem uw loflied (zingen". Frankrijks eerste atoomcentrale De eerste atoomcentrale van Frank- tijk, gelegen in het dorpje Marcoule bij Avignon, nadert snel de voltooiing. De centrale, die bekend zal staan als centrale g-1, zal binnenkort kunnen beginnen met de productie van elec- triciteit. De opgestelde reactor heeft daartoe een capaciteit van 40.000 lew. De totale kosten van de centrale te Marcoule zullen ongeveer 50 milliard francs belopen. (United Press). Een versje was ook de vergoeding, welke een restaurateur in Kopenha gen kreeg van een dief, die zich des nachts uitvoerig te goed had gedaan aan spijzen en dranken uit keuken en ijskast van het restaurant. Het luidde ongeveer als volgt: „Uw bier is goed, de geur van uw (sigaren Zal ik nog lang in mijn herinnering (bewaren. Maar mocht ik langer toeven bij uw (wijn, Dan pas zou mijn geluk volkomen (zijn". AARDIGE MEISJES. Ver gevorderd, op het pad van de misdaad waren ook de twee jongens van 15 en 16 jaar, die voor de politie rechter van Richmond (Verenigde Staten) toegaven ongeveer honderd auto's te hebben gestolen. Zij waren echter altijd kieskeurig te werk ge gaan en hadden hoofdzakelijk wagens met felle kleuren meegenomen. „Met zulke auto's kun je zo makkelijk aar dige meisjes krijgen", vertelden ze er Ht DE RAMPGEBIEDEN IN AMERIKA Grootscheepse hulpverlening door overheid en particulieren De zes Amerikaanse staten, die enkele maanden geleden door een van de ergste rampen uit de geschiedenis van de Verenigde Staten werden getrof fen, tonen reeds gTote vooruitgang op de weg naar volledig herstel. Dit is voornamelijk een gevolg van de inspanningen, die particuliere groepen, ge meentebesturen, staats- en federale regeringen zich hebben getroost. De ramp werd veroorzaakt door een zware storm, die in de vroege uren van de 19e Augustus stromen regen uitgoot over de staten New Jersey, New York, Connecticut, ^thode Island, Pennsylvania en Massachusetts. Doordat een andere storm enkele dagen tevoren de grond reeds met water had ver zadigd, zakte de regen nu niet meer in de bodem weg, maar stroomde naar de rivieren. In enkele uren bereikten de beken en rivieren recordhoogten. De Naugatuck River steeg meer dan tien meter boven het normale peil. Langs de rivieroevers lagen hon derden fabrieken, blokken arbeiders woningen en winkels. De overstro mingen eisten 169 mensenlevens. 20 personen werden vermist en 7000 mensen gewond. De schade aan eigen dommen, die gesphat werd op een mil liard dollar, hield ook in 1229 totaal verwoeste en 4890 zwaar beschadigde huizen. Ongeveer 400 fabrieken wer den lamgelegd en meer dan 130.000 mensen van hun middelen van be staan beroofd. Toen president Eisenhower de ont zettende vernielingen had gezien be loofde hij spoedige en grootscheepse hulp en verklaarde de verwoeste stre ken tot rampgebied. Nadat hij over leg had gepleegd met de twee partij leiders uit het Congres kondigde hg aan. dat de federale regering fondsen ter beschikking stelde voor onmiddel lijk gebruik. Genietroepen van het leger begon- DEURWAARDERS CONTRA SOPRAAN Bewogen scène in opera van Chicago Achter de schermen van het operagebouw te Chicago heeft zich een uiterst bewogen scène afgespeeld, waarin de befaamde sopraan Maria Me- neghini-Callas met flitsende ogen en haar volste stemgeluid de hoofdrol vertolkte, omgeven door een schare van baritons, tenors, bewonderaars en liefst acht deurwaarders, die haar twee dagvaardingen in de handen wilden drukken. De deurwaarders waren nadat het gordyn gevallen was na een schitte rende opvoering van „Madame Butterfly" het podium opgegaan, waar madame Callas temidden van een grote schare collega's en bewonderaars nog geroerd stond te luisteren naar het niet-aflatende applaus van het pu bliek. Juist op het mmoent, dat zij zich opmaakte om zich nog eenmaal aan het enthousiaste publiek te vertonen, kwamen de deurwaarders in slagorde op haar af en trachtten de dagvaar dingen in haar handen te frommelen. De zangeres >vas echter op haar qui-vive, pakte haar kimono samen, groepeerde haar onvervaarde aan hang hecht om haar heen en beval de geschrokken deurwaarders met lui de stem onmiddellijk uit haar ge zichtskring te verdwijnen. Toen deze niet aan dit schallende verzoek volde den begon de groep zangers de deur waarders zeer nadrukkelijk van het podium te duwen. Deze gaven eerst geen krimp, maar waren tenslotte tegen zo'n machtige aandrang niet bestand en verlieten overhaast het podium. Toen de rook boven het strijdgewoel was opgetrokken kon men' voor de kleedkamer van madame Callas twee verfomfaaide dagvaardingen zien lig gen, terwijl in de kleedkamer de so- Een olielamp geglazuu <i -midi werk uit Safi collectie musée P Ricard, Rabat, foto van Kon. histi- tuut v d. tropen, Amsterdam.) dan drie talen haar „Chicago zal nog horen van de ver schrikkelijke beledigii aangedaan heeft. D schandelijk", zo riep zij. Doel bereikt De deurwaarders verklaarden later, dat hun aftocht misschien wel sma delijk geweest was, maar dat zij toch hun doel bereikt hadden. Beide dag vaardingen hadden volgens hen name lijk het Kleed van madame Callas be roerd, wat inhield, dat zij wettig ge dagvaard was. De dagvaardingen zijn afkomstig van een geding, dat een New-Yorkse advocaat tegen de zangeres aanhan gig heeft gemaakt. De advocaat, F. Richard Bargorsy, beweert, dat hij madame Callas' stem ontdekt heeft en dat zij een contract met hem getekend had, waarin hem 10 procent van al haar nettoverdien sten werd toegezegd. Madame Callas maakte haar de buut op 15-jarige leeftijd met de voor- naamstp partij ïn ..Oavalleria Rusti- cana".. Zij vertelde hierover in Chicago, dat zy voor deze rol echter te dik was ge weest evenals voor alle andere par tijen, die zij wilde zingen. Haar ge wicht was toen namelijk bijna 200 pond. Drie jaar geléden besloot zy echter slanker te worden en ze deed dit op even doortastende wijze als waarop zij weigerde de dagvaardin gen in ontvangst te nemen. Ze viel namelijk ongeveer 70 pond in een jaar af en is nu een slanke verschijning van nog geen 130 pond. Op Schiphol terwijl zij op weg was naar Milaan voor haar optreden in de Scala-opera verklaarde de zangeres Zondag bij haar aankomst, dat „het alemaal vuile chantage was en een onsmakelijke geschiedenis, waarvan zij veel verdriet had". Maria Callas vraagt zich zelfs af of het wel deurwaarders waren. „Waarom kwamen zij.dan juist des nachts om 12 uur na de laatste voor stelling van mijn optreden in Ameri ka, dat drie weken duurde?" De wereldberoemde sopraan werd geboren in New-York, opgevoed in Griekenland en zij trouwde met een Italïaan-op-middelbare-leeftgd. Men politan tegen een honorarium van 7800.per voorstelling werd geën gageerd. (Unit~d Press) Utrecht krijgt nieuw Tivoli Het door B. en W. van Utrecht in gediende plan voor de bouw van een nieuw congres- en concertgebouw Ti voli is Vrijdagavond door de gehele raad aanvaard, nadat vrijwel alle fractieleiders hadden verklaard, zich met het voorstel te kunnen verenigen. Met de uitvoering van het door de architecten ir B. Bijvoet an prof F. J. Peutz ontworpen plan en met de inrichting van het gebouw is een be drag gemoeid van ruim tien millioen gulden. nen met de enorme taak om het puin op te ruimen en tgdelijke wegen en bruggen aan te leggen. Het ministerie van landbouw stelde onmiddellijk voedsel uit de overschotvoorraden vrijelijk ter be schikking en het ministerie van volkshuisvesting richtte 1000 noodwoningen in voor de 14.000 daklozen. Een andere manier van hulpverle ning was het verstrekken van lenin gen op lange termijn en tegen lage rente aan boeren en kleine zakenlie den. Ondanks alle hulpverlening waren er echter nog vele slachtoffers, die direct bijstand nodig hadden. Om hen te helpen hield het Rode Kruis in het gehele land een collecte, die in twee weken rond S 10.000.000 opbracht. Hoewel de gevolgen van de ramp nog vele jaren gevoeld zullen worden zijn de tekenen van herstel echter reeds duidelijk te zien. Nederlandse treilers op verre visserij Na een eerste mislukte poging om de zg. verrevisserij voor de Neder landse treilers op gang te brengen, moest minister Mansholt op 6 Augus tus jl. aan de Tweede Kamfer verkla ren, dat de belangstelling in reders- kringen voor het verre-visserij-pro ject blijkbaar zeer matig was. Thans zullen tenminste vier IJmui- dense redergen de nog steeds uitge stoken hand aanvaarden. Van de IJmuidense treilervloot gaan vijf schepen in het begin van het volgend jaar aan de proefneming beginnen, mits het ministerie besluit voor het dienstjaar 1D56 in de begroting van het landbouwegalisatiefonds wederom een bedrag van 675.000 gulden op te nemen. Voorts hebben de reders verzocht enige wijziging te brengen in de steunverlening ten aanzien yan de minimum visprijzen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kyra krijgt troostprijs van 25.000 dollar Mevr. Kyra ShirkPetrovs- kayadie tijdens de oorlog lui tenant in het Rode Leger was en later met eei. Amerikaan trouwde, heeft een vragen- spél van de Amerikaanse tele visie, getiteld ,£>e Grote Ver rassing", de hoogste prijs van 100.000 dollar gemist. Zij was de eerste etappes, waarin vra gen over militaire kwesties wa ren gestéld, goed doorgekomen, maar deze laatste maal kon zij slechts vier delen van een zes voudige vraag goed beanticoor- den. Deze betrof wederom een militaire zaak, namelijk het Ardennen-offensief en de strijd in de Koraalzee. Bij het spel geldt de regel quitte of dubbel. Mevrouw Shirk kreeg echter 'n 1 roostpr^t van 25.000 dollar. De vragen waren opgesteld loor veldmaarschalk Montgo mery eji admiraal Chester Ni- mitz, voormalig bevélhebber van de Amerikaajise vloot in de Grote Oceaan. Mevrouw Shirk woont thans met haar echtgenoot op een boerderij in Pennsylvania. Illiillillllllllllllllllliillilllllilll iiiiiiiiiiiiiiHiiiuiiiiiiiiiiiiiuiniiiüiiM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7