Boelganin in India„Sowjet-Unie verwerpt de oorlog als recept" „Euratom" voor opbouw van Europa's atoomenergie-industrie ALKMAARDER HAD DRIEKWART VAN ZIJN LOT VERKOCHT B DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 HOGE RUSSEN IN VREEMD PARLEMENT Kroesjtsjew toonde zich ook een groot grapjas Sprekend voor het parlement van India verklaarde premier Boelganin van Rusland Maandag te New Delhi, dat de Westelijke mogendheden achteruit gaan bij de kwestie van de ontwapening. Bij de jongste ontwa peningsvoorstellen der Westelijken wordt de klok tien jaar teruggezet, zei hij. Daarna verklaarde Boelganin, dat het volk van de Sowjet-Unie de oorlog resoluut verwerpt als middel ter beslechting van internationale vraagstukken. „Rusland koestert de hoop, dat de vijf beginselen der co-existentie, indertijd opgesteld door Communistisch China en India, door een meerderheid van de wereldbevolking aanvaard zullen worden, als middel om het buitenlandse beleid weg te geleiden uit krachtsposi ties". Kroesjtsjew, secretaris van de Russische Communistische partij, die eveneens het woord tot het Indiase parlement richtte, zei: „Wij kunnen onze ogen niet sluiten voor het feit, dat de geest van Genève aan bepaal de personen indigestie veroorzaakt". Kroesitsjews zin voor humor kwam Maandagmorgen tot uitdrukking bij het bezoek aan het Indiase agrari sche instituut en het nationaal na tuurkundig laboratorium. Bij het be zichtigen van groenten- en fluitsoor ten, die met een prijs onderscheiden waren, beet Kroesjtsjew in een sap pige tomaat, om vervolgens op te merken: „Laat Boelganin de Spaan se pepertjes eens proberen". Toen hem een metaaldetector werd ge toond, stelde Kroesjtsjew de vraag: „Geeft het signalen, als het vaststelt of ik geldstukken in mijn zak heb?" De directeur van het laboratorium dr. Kriesjnam, hield het instrument vlak bg de Russische partijleider. Er klonk geklik uit de detector. Kroesjtsjew, die de demonstratie met grote belangstelling gadesloeg, zei, dat de detector van waarde zou zgn geweest tijdens de Russische re volutie, toen vele Tsaristen de vlucht namen met een grote hoeveelheid kostbare metalen. Sommigen slikten klompjes goud in, beweerde hij. Dr. Kriesjnam zei, dat het handige ap paraat zelfs eventueel goud in de maag opspeurt, maar, zo voegde hij er aan toe, „Het zou het goud na tuurlijk niet kunnen bergen". „Maar Utoyo Ramelan wordt door de koningin ontvangen Hedenochtend zal H.M. de koningin in het paleis aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage ontvangen de heer Utoyo Ramelan, ambassadeur in bij zondere zending van Indonesië. Zoals men weet, is de heer Ramelan hier aangekomen om de mogelijkheid te bespreken van een NederlandsIndo nesische conferentie. Gisterochtend had hij op het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag een eerste onderhoud met de minister van buitenlandse zaken, mr. Beyen, en met minister Luns. Het on derhoud met minister Beyen duurde ongeveer tien minuten, dat met mi nister Luns waarbij ook de rege ringscommissaris voor Indonesisische aangelegenheden, mr. Blom, aanwe zig was ruim een kwartier. Mr. Utoyo Ramelan was vergezeld van de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo. Naar wij vernemen, wordt de heer Indra Kasoema, lid van de directie van de bank Indonesia, dezer dagen in Nederland verwacht. Zijn komst zou in verband staan met de finan- cieel-economische aspecten van de besprekingen tussen Nederland en In donesië. M arine-rnutalies. Tijdelijk bevorderd tot kapt. luit. t. z., de luit. t.z. Ie kl. J. Suermondt. Be noemd tot luit. t.z. waarnemer le kl. G. A. G. Pieters, tot luit. t.z. le kl. de luit. t.z. 3e kl. W. J. Hulshof en W. A. J. P. Valkenier. Bevorderd tot majoor der Mariniers, de kapiteins A. J. van Bork, G. v. d. Berg, L. L. Verdonck en J. Dourlein. Aan de kapitein der Mariniers T. A. J. Keyzer eervol ontslag verleend, met bevordering tot de rang van majoor. Posthuum benoemd tot majoor, de ka pitein der Mariniers A. T. Hafkamp. Benoemd tot luit. t.z. le kl., de luit. t.z. 2e kl. F. Vermeeren, G. Raven en J. B. Wortelboer. Bevorderd tot kapt. luit. t.z., de luit. t.z. le kl. W. Langeraar, J. L. Denc- ker, J. van Dapperen, S. H. de Boer, N. J .A. C. Swellengrebel, F. A. Bou- man, J. Nieuwenhuijzen. Tot kolonel der Mariniers benoemd de luit. kolonel J. G. M. Nass. Benoemd tot luit. t.z. 3e kl. Th. F. Laban. Bevorderd tot kapt. luit t.z.' van ad ministratie, luit. t.z. le kl. C. H. F. Si mons. dat is eenvoudig", lachte Kroesjt sjew, „Houdt de schuldige 24 uur vast en je hebt het". Kroesjtsjew zei in zijn gesprek met de directeur, dat hij tot zijn spijt het Hindoestaans niet machtig was, omdat die taal niet aan de Russische universiteiten werd gedoceerd. „De fout ligt helemaal bij ons", liet hij er hoffelijk op volgen. Bij een ander punt in het gesprek was de Rus er als de kippen bij, Kriesjnam te cor rigeren. Deze laatste vertelde, dat in het Indiase laboratorium een zonne- boyler was uitgevonden, maar dat deze voor Rusland van weinig bete kenis was, wegens de schaarse zon neschijn in dat land. Kroesjtsjew's commenfnar: „Wij moeten al onze hulpbronnen mobiliseren ten dienste van het volk". „Nieuwsblad voor Indonesië" wordt opgeheven. „Het Nieuwsblad voor Indonesië" bevat de mededeling, dat dit in de Nederlandse taal te Djakarta verschij nende blad per 1 December a.s. op houdt als zelfstandige uitgave te ver schijnen en opgenomen wordt in het ochtendblad „De Nieuwgier". Hier mede is het aantal in Djakarta in de Nederlandse taal verschijnende bla den teruggelopen tot 2. Het totaal aantal bladen, dat thans in Indonesië nog in het Nederlands verschijnt is zeven. DE HONDERDDUIZEND ER UIT Geen spijt, dat hij vergeefs naar vierde gegadigde zocht In de 529e staatsloterij, vierde klasse, eerste lijst, is gisteren de honderdduizend gevallen op lot num mer 18952. Het lot is verkocht in Groningen, Amsterdam, Amersfoort, Alkmaar en Utrecht. De collecteur C. Lieve te Gronin gen had het lot in serie A. geheel verkocht aan een inwoner van Gro ningen. Deze collecteur heeft zes jaar geleden ook een lot verkocht waarop de honderdduizend is geval len, maar toen is het in gedeelten verkocht. De heer A. Weijel, die sedert 1947 collecteur is, heeft in de serie C het lot van de hand gedaan als volgt: een half lot aan een groep, een kwart lot aan een groepje fabrieksarbei ders, een tientje aan een particulier en drie twintigjes aan particulieren. Drie jaar geleden viel omstreeks St. Nicolaas op een door de heer Wegel verkocht lot de vijftigduizend. Een kwart victorie De Alkmaarse kellner Max de Goed had een heel lot (in de serie D.) Hij heeft nog een kwart daar van. Hij wilde zijn kans namelijk kwijt, doch slaagde slechts ten dele. Drie van zijn relaties waren bereid elk een kwart lot van hem over te nemen. De heren J. Petersma in Heiloo, C. Schreuder en W. Hoek stra te Alkmaar vinden hun bereid willigheid thans rijk beloond en de kellner zelf heeft geen spijt geen vierde gegadigde te hebben gevon den. Mevrouw L. van Woerden-Johan- nissen te Utrecht had het lot in se rie E. in tien twintigjes geleverd aan particulieren. Ook op een vroeger door haar verkocht lot, dat toen aan een groep was verkocht, is de hon derdduizend gevallen. De serie E. is verkocht in halve loten. De prijs van honderdduizend gulden zal derhalve ook vijftigduizend gulden bedragen. In Amsterdam is de hoofdprijs gevallen in de serie B. De collec- frice jkvr. F. Graafland had dit nummer in twee halve loten ver kocht. De beide gelukkigen geven klaarblijkelijk de voorkeur aan binnenpret over dit buitenkansje, zij wensen onbekend te blijven. EINDELIJK. De 79-jarige Giovan ni Petrini in Turijn, ontving dezer da gen een officiële mededeling van de Italiaanse militaire autoriteiten. Zijn bevordering tot sergeant, voorgesteld in 1898, was afgekomen KOOPJE. Marcel Guilbert kocht van de Canadese spoorwegen in Val- court, Quebec, een brug van behoor lijke afmetingen met de bedoeling een en ander voor schroot te verkopen. Hij haastte zich er heen met zijn mannen en vernam tot zijn verbazing, dat an deren hem al drie jaar vóór waren en de brug deel voor deel gesloopt had den. VALSE MUNTERS. Een bank te Gelsenkirchen (West-Duitsland) heeft ontdekt, dat er ook valse munters met gevoel voor humor bestaan. Een vervalst biljet van vijftig mark (on geveer 45 gulden) bevatte in plaats van de gebruikelijke waarschuwing de volgende tekst: „Een ieder die bankbiljetten namaakt of vervalst of vervalsingen in omloop brengt, moet wel erg in geldverlegenheid zitten, anders zou hg het niet doen". De snelste wagen ter wereld is op het ogenblik eeyi Chevrolet 1937.. De heer John Shellburne, uit de Ameri kaanse stad Hannibal, waar deze foto werd gemaakt, heeft de oude Chevro let uitgerust met zes kleine straal motoren voor het nemen van proeven, waarover het fijne nog niet is bekend gemaakt. Hij beschikt hierdoor over de eerste straalauto ter wereld. In Middelburg is men begoyinen met de werkzaamheden ter vernieuwing van de Langevielebinneytbrug. Zo wordt thans een damwand geslageyi voor de bouwput. Achter deze in wor ding zijnde wand is de noodbrug zicht baar. die het langzame verkeer tij dens het geruime tijd vergende werk zal moeten passeren Foto P.Z.C.) Von Brentano: waar blijven andere 3726 gevangenen? De West-Duitse minister van bui tenlandse zaken Von Brentano heeft Maandag op een persconferentie meegedeeld, dat West-Duitsland vla diplomatieke kanalen te Parijs de Sowjet-Unie zal vragen, waarom de repatriëring van Duitse krijgsgevan genen tot stilstand is gekomen. Tijdens het bezoek van bondskan selier Adenauer aan Moskou ver klaarden de Sowjet-leiders zich be reid, 9626 gevangenen vrij te laten Tot dusver zijn slechts 5900 gevan genen teruggekeerd. De West-Duitse regering heeft al eens een poging gedaan, om via de Sowjet-delegatie te Oost-Berlijn iets naders over het lot van de krijgsge vangenen te weten te komen. De West-Duitse vertegenwoordiger kreeg toen te horen, dat men op de ambassade niets van deze kwestie afwist. Minister Staf op bezoek in Canada Versterking van de Navo. De Nederlandse minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, is Zondagavond per vliegtuig in Canada gearriveerd voor een inspectiereis van een week door Canada, die tevens zal benut wor den om personen en instanties offici eel Nederlands dank over te brengen voor verleende hulp. Ir. Staf werd vergezeld door H. H. van de Beugel, de directeur-generaal van economische en militaire zaken in het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken. De twee autoriteiten zullen van daag met een groep van zes perso nen met 'n R.C.A.F.-vliegtuig naar Winnipeg vertrekken waar de feitelij ke inspectiereis 'n aanvang zal nemen Woensdag wordt een wmgs-parade bijgewoond waarop acht Ned. piloten in opleiding him „vleugels" zullen krijgen ten teken dat ze de opleiding met goed gevolg hebben voltooid. Donderdag zal minister Staf naar Toronto vliegen; Zaterdagmorgen wordt de terugtocht naar New-York aanvaard. Waarnemers zien het bezoek aan Canada en Amerika als een poging de Noordatlantische verdragsorgani satie nieuw leven in te blazen. Kort na Stafs bezoek^verwachten functio narissen van het Amerikaanse minis, terie van defensie de komst eerst van de Italiaanse minister van defensie Paolo '"aviani en daarna begin vol gende maand van de Portugese mi nister van buitenlandse zaken aan zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles voor verder Navo-overleg. Waarne mers voorspelden, dat na de Russi sche onverzettelijkheid te Genève het Westen zijn inspanningen zal verdub belen de Navo tot een strategisch bol werk te maken. VOORGESTELD IN GEHEIM RAPPORT: Hoge bedragen voor oude brieven ij Sotheby in Lon den zijn histori sche documenten, betrekking hebbende op Nelson en Napoleon en daterende van de eerste Italiaanse veld tocht tot de slag van Trafalgar, geveild. Een officieel verslag van ds slag om Aboükor, dat in Juli 1799 door Ber- thier werd geschreven, ging naar de Franse Archives Natioyiales voor 85 pond sterling. Berthier's verslag van de slag om Marenge in 1800, dat vele verbete ringen en aanvullingen van Napoleon bevat, werd voor 50 pond ver kocht. Een brief, ge schreven door Joséphi- ne, die aantoont dat er ook in die dagen moei lijkheden met de in komstenbelasting wa ren, ging voor 26 pond van de hand. Een twee de letter van Joséphint aan de Paus, geschre ven drie dagen na Na poleon's kroning als koning van Italië in de kathedraal van Milaan in 1805, ging naar een Londense boekhandel voor 135 pond sterling Een brief, door Nelson aan zijn oom gericht, voordat hij zijn rechter hand moest missen, de slag van St. Vincent be schrijvende, werd voor 190 pond sterling ver kocht; een brief van Nelson uit 1800 over de Britse blokkade van Malta bracht 110 pond op. Een derde brief, bij- zonder amusant en charmant, geschreven Ministers van E.G.K.S.-landen bestuderen energieplannen Naar de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, Maandag tegenover Reuter heeft verklaard, zullen de zes ministers van buitenlandse zaken van de Europese Kolen, en Staalgemeenschap onge veer 15 Januari a.s. bijeenkomen ter bespreking van de oprichting van een Europees gezagsorgaan voor atoomenergie. Minister Spaak, die voor zitter is van de commissies van regeringsdeskundigen, die reeds bijna vijf maanden in Brussel hebben gewerkt aan plannen voor het in een gemeen schap brengen der Europese energiebronnen, met inbegrip van kern energie, deelde voorts mede, dat de bijeenkomst in Bonn of Brussel zou wórden gehouden. Een geheim rapport, dat door een commissie van deskundigen op het gebied van atoomenergie eerder deze maand aan minister Spaak werd voorgelegd, bevatte het voorstel tot oprichting van een bureau voor atoomenergie, genaamd Euratom, met als doel het opbouwen van een ge meenschappelijke Europese atoomenergie-industrie. Minister Spaak verwacht, dat het gezagsorgaan voor de atoome nergie niet zal worden opgenomen in ae voorgestelde Europese Ge meenschap voor Energie en Staal, welke laatste een uitbreiding zou moeten zijn van de bestaande Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal en dan tevens be trekking zou hebben op de ande re klassieke energiebronnen, zoals ruwe olie, electriciteit en natuur- g as. De Belgische minister van buiten landse zaken heeft voorts medege deeld, dat hij de leiders van delega ties der commissies van deskundigen heeft bijeengeroepen voor een bijeen komst in Brussel op 30 November a.s. De Britse gedelegeerden en des kundigen hebben actief deelgenomen aan de eerste phasen van het werk dezer commissies, doch overeenge komen werd, dat zij het eindrapport, dat de leiders der delegaties thans onder voorzitterschap van minister Spaak opstellen, niet mede zouden ondertekenen. Minister Spaak deel de tenslotte nog mede. dat hij niet verwacht, dat de gedeeltelijke "Duit se tegenstand tegen het plan voor de Euratom de oprichting ervan zou te genhouden. aan Emma Hamilton, ging voor 220 pond onder de hamer. In de ze brief schreef Nelson: „Vandaag dineer ik met admiraal Greme, die eveneens zijn rechter arm verloren heeft, en, daar de bevelhebber van de troepen een been mist, verwacht ik dat wjj gecaricatueerd zullen worden als de in valide verdedigers van Engeland"Nelsons ge heime plan voor de slag by Trafalgar, geadres seerd aan Bayntun, de kapitein van de „Le viathan", werd voor 270 pond verkocht; voor een kaart met de bewe gingen van de vloot voor Trafalgar werd 200 pond sterling gebo den. Nieuw systeem voor rijbewijs-aanvragen. In de te Utrecht belegde vergade ring van auto- en motorrijschoolon dernemers, leden van de drie bij de F.N.O.P. aangesloten beroepsperso- nenvervoerdersbonden, werd door de heer H. M. W. Westerlaken, directeur van het centraal bureau voor de af gifte van rijvaardigheidsbewijzen, een nadere uiteenzetting gegeven over het per 1 Januari 1956 in te voeren nieuw systeem van aanvragen voor het z.g. rij-examen. Dit systeem komt in hoofdzaak hier op neer, dat voortaan de aanvrager het inschrijfgeld en, bij een eerste aanvraag tevens de kosten voor de z.g. eigen verklaring, bij zijn rij schoolhouder c.q. het bedrijf waar hg werd opgeleid, moet indienen. De aan vrager, die voor de eerste maal rij examen doet, betaalt dus het ver schuldigde bedrag aan zijn opleider en geeft daarbij tegelïjkertgd af één uittreksel uit het bevolkingsregister en twee pasfoto's. De rijschoolonder- nemer verzorgt dan de nodige papie ren voor de aanvraag en laat ze aoor de aanvrager ondertekenen. De on dernemer zendt de formulieren, bij minstens vijf stuks gelijktijdig aan het centraal bureau, waarna t.z.t. de aan vrager op de normale wijze een op roep voor de rgproef ontvangt. Degenen, die geen lessen bg" een rij schoolondernemer hebben genoten, kunnen de benodigde papieren aan vragen bij de A.N.W.B. of de K.N.A.C. Treinongeluk in Engeland eiste tien mensenlevens De Britse spoorwegen melden na der, dat bij de spoorwegramp van Zondag, tien mensen, onder wie negen vrouwen, om het leven zijn gekomen en 96 gewond, van wie slechts een twintigtal lichte verwondingen hebben opgelopen. Het Wereldgebeuren. Streep er onder Leopold Fig! en Heinrich von Brentano nebben besloten, om onder het verleden een 3treep te zetten. Zg deden dat niet omdat zg het elkaar persoonlijk in het verleden zuur zouden hebben gemaakt, niets daarvan. Maar de landen, waarvan zij ministers van buitenlandse zaken zijn resp. Oostenrijk en West- Duitsland hebben een hele reeks moeilijkheden mv-t elkaar gehad, die allemaal voortvloeiden uit de annex atie van Oostenrijk door het Duits land van Hitler in Marat 1938. En het werd tijd, dat met het op lossen van die problemen een begin werd gemaakt. Voor dat begin heeft Heinrich von Brentano nu gezorgd, door naar Wenen te reizen en daar zijn Oostenrijkse collega te polsen. Hij heeft daar vooropgesteld, dat de Duitse regeerders van nu zo'n An- schlusz heel verkeerd vinden. En zo wel in het slotcommuniqué van de besprekingen, dat Vrijdag werd uit gegeven, als op een persconferentie heeft Von Brentano zich uitgeput in stellige verzekeringen, dat hem alles gelegen is aan een onafhankelijk en zelfstandig Oostenrijk. „Ik ben naar Wenen gekomen, om de vriendschap tussen onze beide volken te herstel len, en ik geloof, dat het mij gelukt Inderdaad mag men aannemen, dat er geen roet is gegooid in het (welbereide) Weense eten. Daar aan behoeft men evenmin te twijfe len als aan het feit. dat Von Bren tano van die maaltijden genoten heeft en dat zijn Oostenrijkse ge sprekspartner hem ertoe heeft over gehaald, de Weense wijnen goed te proeven. Figl staat immers bekend om zijn hoogachting voor de kleine genietingen des levens. Er was bo vendien een gemeenschappelijke er varing, die maakte, dat net gesprek niet al te stroef verliep: Von Bren tano en Figl weten allebei, hoe ver velend het was om door de nazi's achter tralies of prikkeldraad te worden gezet. Als zoon van een agrariër, en zelf landbouwkundig ingenieur, werd Figl in 1935 directeur van de Oosten rijkse Bóeren-Federatie, en die was al vóór de Anschlusz bij Seyss In- quart in ongenade gevallen. Figl werd na de annexatie opgesloten achtereenvolgens in Dachau, Flos- senburg en Mauthausen. „Wij Oos tenrijkers waren de eerste buiten landse „gasten" in Hitiers concen tratiekampenheeft hij eens la coniek gezegd. En wat Von Brentano betreft: die zat als advocaat een tgd ge- Twee resultaten van het overleg tussen Figl en Von Brentano vallen direct in het oog: de bei de landen zullen ambassadeurs uit wisselen. En voor de regeling van de Sroblemen, die verband houden met et Oostenrijkse staatsverdrag van 15 Mei jongstleden, zal een gemeng de Duits-Oostenrijkse commissie worden gevormd, die het resultaat van haar werk aan de regeringen moet voorleggen als basis voor een overeenkomst. Tot de kwesties die door de com missie onder de loupe moeten wor den genomen, behoort die van de Duitse eigendommen. Het Duitse be zit in Oostenrijk (ook dat, wat pas na de Anschlusz van 1938 in handen van de Duitsers was overgegaan) is na de oorlog door de Russen inge pikt. Nu Oostenrijk weer een zelf standige staat is, hebben de Russen op 13 Augustus j.l. officieel 319 in dustriële ondernemingen, 28 aard- oliebedrijven, 34 Donauschepen en 450 agrarische bedrijven, tezamen 95.000 ha landbouwgrond en bos om vattende. aan Oostenrijk terugge geven. Toen werd door de Oostenrij kers vastgesteld, dat de fabrieken en olievelden, die onder de bepalin gen van de Oostenrijkse nationali- satiewet vallen, zouden worden ge nationaliseerd en dat de overige aan de voormalige eigenaars zouden wor den teruggegeven tegen betaling van een deel der kosten. Dat het in verscheidene gevallen niet eenvoudig is om vast te stellen, wie de eige naars zijn, spreekt vanzelf. Het is daarom prettig voor beide partijen, dat deskundigen in onderling over leg de knopen zullen gaan ontwar ren. Dit zal des te genoeglijker zijn, nu de beide ministers in de „gemüt- liche" sfeer van Wenen hebben af gesproken. om onder het verleden die streep te zetten. LEOPOLD FIGL water in de wijn? Belgische demonstrant in knie geschoten Jeugdige R.K. demonstrant is Zon dag tijdens 'n samenkomst te Meche- len georganiseerd door 't comité voor 't behoud van de R.K.-school, door 'n geïrritc-rde eigenaar van een pata- tes-fri*-- kraam in de knie geschoten. Een uur na het incident was alles de stad weer rustig. De meeting van het actiecomité was het jong ste orotest van de Rooms-Katho- lieken tegen de schoolpolitiek van de socialistisch-liberale regering die de subsidies aan de R.K.-scholen be langrijk heeft verlaagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5