PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Landen van Bagdad-pact vragen Amerika, ook toe te treden Italiaanse televisiestaf werkt thans op Schouwen- Duiveland BILT V'awd'a'ag NIEUWE POLITIEKE CRISIS DREIGT IN BRAZILIË BEN Y0ESSEF: „NU SNEL EEN STERKE REGERING-SLIMANE" DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 274 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie t 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N Bogerdstraai 24. telef. 28. VOOR VREDE EN STABILITEIT IN MIDDEN-OOSTEN MacMillan besprak Tsjechische wapenleveranties aan Egypte Maandagmorgen is de eerste zitting van de ministerraad van het Pact van Bagdad begonnen in het Qasr El-Zahur (Rozenpaleis), een paar kilo meter buiten Bagdad. Aan de conferentietafel zaten de minister van buitenlandse zaken van Engeland, Harold MacMillan, en de premiers van Turkije, Irak, Iran en Pakistan, de leden-landen, de Verenigde Staten hebben militaire en civiele waarnemers gezonden. De premier van Irak, El Said, werd tot voorzitter gekozen. De Amerikaanse waarnemers zijn de ambassadeur in Irak, Waldmar Gallman, admiraal John Cassady en brigade-generaal Forrest Caraway. De eerste zitting duurde twee uur en werd beschreven als „zeer succesvol". Na zijn verkiezing tot voorzitter hield El Said een redevoering in het Engels. Hij zeide, dat men de Al machtige dankbaar moet zqn, dat pre mier Hoessein Ala van Iran op wie vorige week een aanslag is gepleegd, aan de dood ontsnapt is. De Turk Menderes en MacMillan volgden met soortgelijke redevoeringen. Ala dank te voor de vriendelijke woorden. De delegaties besloten, de defensie alliantie „Het Bagdad-pact" te noe men en bij stemming werd besloten, het permanent hoofdkwartier in Bag dad te vestigen. Verscheidene der aanwezige minis ters hebben er bij de Verenigde Sta ten op aangedrongen, de rol van waarnemer te laten vervallen en toe te treden tot de defensie-organisatie. Zo verklaarde MacMillan, dat hij uit zag naar een consolidatie van de Amerikaanse associatie met het pact. Hoessein Ala van Iran zei, dat de vier Mohammedaanse leden van het pact de Britse deelneming zeer hoog aanslaan en de Verenigde Staten har telijk welkom zouden neten. Dezelfde zienswijze werd tot uitdrukking ge- Collectebus In een Zeeuwse gemeente zou een collecte worden gehouden voor een goed doel. De nodige voorbereidin gen met inschakeling van de offi ciële instanties werden getroffen en de gehele organisatie was gereed, op één enkel punt na: de collectanten ont braken. Welnu, die collectanten kwamen niet opdagen en toen heeft men teneinde raad, de gemeentewerkman maar la ten rondgaan met de collectebus. Het is heel jammer, wanneer voor een nuttige inzameling geen vrijwillige collectanten beschik baar zijn. Men is dan geneigd enig ver wijt te maken aan de jongemensen, die zich toch eigenlijk vrijwillig be schikbaar moesten stellen om een of fer te brengen in dienst van de ge meenschap. Dat verwijt latende voor wat het moge zijn, moet echter geconstateerd worden, dat er wel iets mis is met de collecteer-drift in Nederland. Die drift heeft in de laatste jaren een ongewone omvang aangenomen, men wil al te vaak de collectanten er op uit sturen. Niet tientallen, maar honderden instellingen proberen hun geldmiddelen te verruimen door het houden van openbare collectes. Het werd zo erg, dat grote landelijke or ganisaties op het gebied van liefdadig heid en hulpverlening zich wel moes ten bezinnen op middelen om de tal rijke inzamelingen te verminderen. Uit die bezinning werd een begin van samenwerking geboren. Men bereikte, dat collectes werden gehouden voor groepen van landelijke organisaties ineens en niet meer voor elke orga nisatie afzonderlijk. Toch is men nog niet ver genoeg voortgeschreden op dat pad. Er zijn gemeenten, waar zo veel aanvragen voor het houden van collectes in bewerking zijn, dat het „collecte-program" reeds voor maanden is bezet. Het opmerkelijke is, dat men on danks de veelvuldigheid van de collectes altijd weer een aardige som bijeengaart. Blijkbaar is het pu bliek goedgeefs in deze dagen van wel vaart. Men geeft voor elk goed oogmerk nog wel een dubbeltje of een kwartje als men daarmee maar van verdere moeite af is en zelf niet met de collec tebus behoeft te lopen. Dus zendt men dan de gemeente werkman er op. uit of men oefent zachte pressie uit op de leerlingen van bepaalde scholenof men drukt aan de mensen, die steun van liefda dige instellingen trekken, de collecte bus in de hand. In orde is dat vanzelf sprekend niet. Dit stelsel is zelfs van twee kanten fout. Van de zijde der organisa ties, die met „gedwongen" col lectanten werken en van de Dublieke zijde, omdat het publiek geef uit on achtzaamheid en niet uit naastenlief de. Het is daarom dringend gewenst, dat het aantal openbare collectes be duidend wordt teruggebracht, zó be duidend, dat men het inzamelingswerk kan afdoen met échte vrijwilligers en vrijwilligsters, die tijd en moeite over hebben voor een goede zaak Alleen wanneer die vrijwilligers be schikbaar zijn leeft een inzameling in een gemeenschap en kan die gemeen schap een oprechte bijdrage geven Zijn die vrijwilligers er niet, dan moet men liever van collecteren afzien en andere wegen bewandelen voor een beroep op de geldmiddelen van het publiek. bracht door de Pakistaanse premier. Hij gaf uiting aan de welgemeende hoop, dat. de Verenigde Staten en an dere landen van het Midden-Oosten zich achter hen zouden scharen in de gemeenschappelijke poging, de vrede en de stabiliteit in dit belangrgke ge bied te verzekeren. De rol van de Russen Welingelichte zegslieden verklaar den, dat MacMillan in zijn rede had laten uitkomen, dat de Rus sische politiek in het Midden-Oos ten een direct gevolg was van de moeilijkheden in het verre Oosten en in Europa. De Tsjecho-Slo- waakse wapentransactie met Egypte is niet, zoals veronder steld is, een antwoord op het pact van Bagdad, zo zei MacMillan. De waarheid is, dat deze transactie lang geleden is voorbereid en dat het verdrag van Bagdad juist op tijd gekomen is om een verder gaan tegen te houden. Het resul taat van deze wapentransactie is, dat Groot-Brittannië beseft, dat het zijn vrienden zelfs nog sterker dan tot nu toe moet steunen en dat allen, die in 't Midden-Oosten veilig voor de communisten willen 7.ïjn, tezamen pal moeten staan. MacMillan zei, dat, waar algemene overeenstemming bestond over de noodzaak tot vorming van een econo misch comité, Groot-Brittannië bereid was de omvang van zijn hulp aan de verdragsleden uit te breiden. In een na afloop van de zitting uit gegeven officieel communiqué wordt gezegd: „In het verloop van hun re devoeringen legden de ministers de nadruk op de belangrijkheid van col lectieve veiligheid en politieke en eco nomische samenwerking in het ver band van het pact van Bagdad" Ook wordt in het communiqué medege deeld, dat Noeri el Said tot voorzit ter van de raad is gekozen tot einde 1956. (United Press) H viert de Franse generaal en ij j|j politicus Ch. A. J. M. de Gaulle H te Haute Marne zijn 65e verjaar- dag. jf H is het 100 jaar geleden, dat de js Nederlandse bos-, landschap- p| H en stadsgezichtschilder Adriaan H M. Geijp te Middelburg werd geboren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllll SPANNING IN RIO DE JANEIRO Café wil presidentiële taak weer op zich nemen Regeringstroepen hebben Maandag ;io ae Janeiro bezet en het heeft er Rio veel van weg, dat Brazilië nieuwe politieke crisis zal worueu gedompeld. Deze maatregel werd ge troffen, even nadat hartspecialisten Joao Café jr. hadden toegestaan, de zware presidentiële toak weer op zich te nemen. Censoren zijn gearriveerd -in de kantoren en gebouwen van de dag bladen en de radiostations. Geloofd wordt dat Café Dinsdag zijn ambt weer zal willen aanvaarden. De waarnemend president Ramos en de ministers hebben Maandag vergaderd in het regeringshoofd kwartier. De Kamer van Afgevaar digden zou Maandagnacht vergade ren. Het ministerie van oorlog, het pre sidentiële paleis en andere strategi sche punten hebben militaire bewa king gekregen. Een zegsman in het ziekenhuis, waar Café verpleegd werd heeft medegedeeld, dat Café jr. per boodschapper aan de waarne- Twee Nederlanders vrijgelaten De Nederlanders J. H. Rath en H. A. Duyzings zijn te Djakarta uit voor lopige hechtenis ontslagen, aangezien naar de procureur-generaal verklaar de, er geen reden tot langere aanhou ding aanwezig was. De heren Rath en Duyzings werden begin 1954 in Bogor gearresteerd in verband met de zaak-Schmidt. President Eisenhower en zijn minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, gefotografeerd tijdens een con ferentie, die voorafging aan de toe spraak van de president tot 't Ameri kaanse volk, naar aanleiding van het einde van de conferentie van de mi nisters van de Grote Vier in Genève. mend president Ramos, de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, de Senaat en het Hooggerechtshof had laten weten, dat hij het presi dentschap weer op zich had geno men. Bij een ontsporing op de lijn Didcot Steventon, in het Engelse graaf schap Berkshire, kwamen Zondagmir- dag 10 reizigers om het leven, terwijl een honderd anderen ernstige en min der zware verwondingen opliepen. Deze telefoto geeft een beeld van de chaos. Noodlottige ongelukken in het wegverkeer Op de Amersfoortsestraatweg te Nijkerk zijn Maandagmiddag bij een verkeersongeluk twee personen ge dood en is één persoon zwaar gewond. Een personenauto, komende uit de richting Amersfoort, waarin drie vee handelaren uit Zwollerkerspel waren gezeten, werd gegrepen door een melk- auto met aanhangwagen, waarvan de bestuurder moest uitwijken voor een langs de weg staande autobus. De melkwagen reed op de personen wagen in. Twee inzittenden van de personenauto, de 55-jarige J. S. en de 60-jarige J. W., beiden nit Zwoller kerspel, werden op slag gedood. De derde, de 55-jarigc A. H„ werd zwaar gewond. De bestuurder van de melk- auto, de 25-jarige \Y. van der H. uit Bunschoten, bleef ongedeerd. Even voor half zes Maandagmiddag is op de Laan van Meerdervoort te 's- Gravenhage de 21-jarige wielrijdster A. C. M. van H. toen zij bij het Chry- santhplein links wilde afslaan, door een tram gegrepen en ernstig ge wond. In de Ursulakliniek in Wasse naar is zij later overleden. DERTIG MINUTEN NEDERLAND IN ROERIG MAROKKO Sultan wil op bezoek bij Franco Sultan Ben Yoessef stelt pogingen in het werk de oprichting van een krachtige regering te versnellen, terwijl dol geworden menigten door de Marokkaanse steden trekken, uit op het bloed van de tegenstanders van de sultan. De sultan belegde een conferentie van zijn hoogste adviseurs in zijn zwaar bewaakte paleis, om de fundering te leggen voor een door de na tionalisten gesteund kabinet dat wet en orde in het land moet herstellen. hier te komen hebben zij een vreselijk risico genomen", zei de sultan. Volgens een interview dat de sul tan van Marokko de correspondent in Rabat van het te Madrid versehünen- de dagblad „A.B.C." heeft toegestaan, is de sultan voornemens, in de naaste toekomst generaal Franco een be zoek te bréngen. Hij zal Spaans-Ma- rokko en Madrid aandoen tijdens een reis naar Parijs. In SpaansOIarokko hoopt hjj overleg te plegen met de hoge commissaris, generaal Garcia Valino. (United Press) Naar van Franse zijde wordt ver nomen, is in het afgelopen weekeinde de bevolking van vier kleine dorpen bij Tahar Souk, nabij de-grens van Spaans-Marokko, door ongeveer 100 gewapende opstandelingen ontvoerd en naar Spaans gebied gebracht. In hetzelfde gebied Tcwam het tot ge vechten tussen militairen en opstan delingen. Ingelichte kringen zeggen, dat de sultan Si Fatmi Ben Slimane heeft bevestigd als premier van de regering die moet worden opgericht om met de Franse regering te onderhandelen over „onafhankelijkheid binnen on derlinge afhankelijkheid". De sultan h?eft aan journalisten verteld dat hij erg verdrietig is over het moorden op aanhangers van zijn vroegere rivaal sultan Ben Arafa. „Ik betreur die gebeurtenissen die; Maar aan de mensen die het slacht offer van het publiek zijn geworden was niet gevraagd naar het paleis te komen. Zij waren zelfs gewaar schuwd, niet te komen. Door naar Er worden drie documentaires in Nederland opgenomen Bij de familie Van der Sluis, onder de rook van Zierikzee, herinnerde men zich Maandag weer de moeilijke uren van de eerste Februaridag van het rampjaar 1953: men zocht de veilige zolder op. Maar ditmaal was het géén bittere ernst, doch geschiedde de vlucht terwijl de camera's zoemden en de opname-apparaten klikten. Dit alles om het volgend jaar op de derde verjaardag van de watersnood in West-Nederland, voor de Italiaanse televisiezender een zo getrouw mogelijk beeld te geven van verwoesting en opbouw in de Nederlandse polders. Vier dagen zullen de medewerkers van reporter Igor Stcherb over Schouwen-Duiveland zwer ven om hun documentaire zo volledig mogelijk samen te stellen. De man met de voor Nederlanders onuitspreekbare naam heeft zich als doel ge steld gedurende dertig minuten zijn landgenoten in een drietal films te vertellen wat een Nederlandse polder is, welke mogelijkheden er zijn voor buitenlandse arbeiders in Nederland en hoe het met de herbouw in het voormalige rampgebied staat. De televisiestaf bracht verleden wéék voor de eerste documentaire een bezoek aan de Noord-Oostpolder, de afsluitdijk en Emmeloord. Om een vergelijking met Italië te trekken, worden in het programma opnamen ingelast over Zuid-Italië, waar een zelfde expansiestrijd zich afspeelt, weliswaar niet in 'het water, maar tegen de onneembaar schijnende ber gen. De tweede documentaire wil een inzicht geven in de Nederlandse werkverhoudingen ten opzichte van vreemde arbeiders. Basis voor dit on derwerp is de recente komst van een 700 Italiaanse arbeiders in de Neder landse mijnen. De bij Enschede dage lijks naar Nederland komende fo rensen-arbeiders, de Belgen in Zuid- Nederland en in de mijnen, zijn op de film opgenomen, waarbij zowel de Duitser, Italiaan. Nederlander en Belg hun eigen visie gaven op de werkmogelijkheden in Nederland, de bestaansgronden en algemeen voor komende moeilijkheden. Getracht zal worden in Den Haag waar het ge zelschap Vrijdag hoopt te verblijven een insider in de internationale werkpolitiek een korte beschouwing te doen geven. Voor de derde film algemeen als de interessantste geoordeeld is Schouwen-Duiveland uitge kozen, meer speciaal Zierikzee en omgeving. Ook hierbij zal weer een vergelijk met het moederland getrokken worden, dat in de herfst 1951 bij de overstromingen in de Povlakte met gelijke nood te kampen had als Nederland in 1953. Nadruk zal bijzonder wor den gelegd op de internationale samenwerking bij hulpverlening aan getroffen gebieden. Maandagmiddag werden de poor ten van Zierikzee op de plaat vastge legd en het dagelijkse leven van de boer op zijn verkavelde akker ge filmd. Verbaasd was het gezelschap te vernemen dat de regering bij de leniging van de nationale nood zo' voortreffelijk te hulp gekomen was. Ook deze daadwerkelijke hulp o.m. van het rampenfonds zal in het draaiboek worden verwerkt. Maan dagavond werd in de woning van de familie Van der Sluis nogmaals zo getrouw mogelijk een beeld gegeven van de gebeurtenissen in de ramp nacht. Uiteraard is dit zo sober moge lijk gehouden en met grote dank baarheid gewaagde de neer Stcherb van de medewerking van deze fami lie, overigens een eigenschap die hij meende in geheel Nederland gevon den te hebben. Vandaag wordt de dijkwacht gefilmd en vanaf enkele hogere punten een indruk gegeven van het niveauverschil aan beide zij den van een dijk. Ook de stadhuis toren met zijn klokkenspel zal niet worden vergeten. Donderdagmorgen volgen enkele opnamen van éen school en vanzelfsprekend een kijkje op de Zierikzeese markt. Tenslotte komen de vroede vaderen van Zie rikzee Donderdagavond voor de lens tijdens een korte raadsvergadering. Deze uitzending, voorbereid door de United States Information Ser vice in samenwerking met de télévi- sion Italienne, zal dé tweede zijn in een jaarlijkse serie over het leven en de problemen ran de volkeren in West-Europa, Vorig jaar verschenen Zweden en Denemarken op de Itali aanse televisieschermen, dit jaar was Duitsland het onderwerp en volgend jaar zullen de Italianen België en het nabuurland Nederland in hun huis kamers krijgen. Zacht maar minder bestendig (Van onze weerkundige medewerker.) Het hogedrukgebied met het centrum bij Ierland ligt daar nu al bijna tien dagen en brengt voor November steeds gunstig herfstweer. Via IJsland trekken de océaandepressïes naar Scan- dinavië en alleen de zwakke storingsfronten hiervan strijken af en toe nog juist over de Noordzee en ons land. Gistermiddag liep de tempe ratuur in Zeeland nog tot onge veer tien graden C. op, terwijl in het oosten van Nederland. Twente, de gehele dag een dichte mist meldde bij een tem peratuur van 3 graden C. Heel langzaam beweegt het hoge- drukcentrum iets naar het zui- den. Hierdoor kunnen de de- pressies de komende dagen iets IE dichter langs ons land bewegen waardoor het weer een wat min- der bestendig karakter krijgt. IE Boven Zuid-Groenland steeg de luchtdruk gisteravond nog be- langrijk, waardoor er weer kou- IE dere lucht de oceaan wordt op- geblazen. Nu en dan zal er een buitje vallen, maar meer dan f§ enkele millimeters zal de neer- slag de eerste dagen niet bedra- IE gen. Het blijft voor November M met overdag temperaturen van 8 tot 10 graden C nog zacht, al is na het midden van de week IE een kleine daling van de tempe- ra tuur waarschijnlijk. j lllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VEEL BEWOLKING. Veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Overwegend matige wind tussen noord en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 23 November Zon op 8.14 onder 16.42 Maan op 13.30 onder 0.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1