PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Bloedige botsing op binnenplaats van Ben Yoessefs paleis te Rabat Landbouw jongeren werk heeft nog grote mogelijkheden DJAKARTA WIL CONFERENTIE IN DERDE LAND HOUDEN LOCOMOTIEF EN VIER WAGONS STORTTEN VAN DIJK 198e Jaargang-No. 273 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie t 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van t 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Viissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N Sogerdstraa' 24. telef. 26. WEER ONGEREGELDHEDEN IN NOORD-AFRIKA Marokkaanse uitnodiging voor president Eisenhower In woede ontstoken aanhangers van sultan Mohammed Ben Yoessef hebben Zaterdag Si Berdadi, de kalief van Fez, doodgestoken op de bin nenplaats van het paleis van de sultan te Rabat. De kalief, die vlak onder de pasja van Fez staat, was naar het paleis gekomen om de sultan geluk te wensen met diens terugkeer op de troon. De aanhangers van de sultan vielen de kalief aan met messen na een woordenwisseling, in het verloop waarvan zij hem het verwijt naar het hoofd slingerden, dat hij na de ver banning van Mohammed Ben Yoessef de zyde had gekozen van Mohammed Ben Arafa. De kalief werd doodgestoken vóór de roodgebroekte leden van de paleiswacht ter plaatse waren. Een lid van de lijfwacht van de kalief liet ook het leven. De paleiswacht slaagde er nog in het leven van twee kaïds (stamhoofden) en andere dignitarissen te redden. Het bloedige treffen deed zich voor, terwyl de sultan audiëntie hield in het paleis. Toen de sultan had ver nomen wat zich had afgespeeld op de binnenplaats van zijn paleis ver scheen hij in eigen persoon en gebood zijn woedende aanhangers de rust te laten weerkeren en naar huis te gaan. Later vond men op enige afstand van het paleis de lijken van een kaïd en diens zoon. In totaal liepen tijdens de botsing vijf personen verwondingen op. Ooggetuigen deelden mede, dat de kalief van Fez, toen zijn tegenstan ders met getrokken messen naar hem Amsterdam verwelkomde Sint-Nicolaas Half millioen toeschouwers Weer bulderden de 11 saluutscho ten uit de mond van het oude kanon, daterend van 1880, waarvoor men dit jaar een behoorlijke hoeveelheid mu nitie had gemaakt en dat gemonteerd was op een door 27 marinemannen in Zondags tenue voortbewogen roeisloep van de koninklijke marine over de stad Amsterdam, toen Sint Nicolaas daar Zaterdagmiddag zijn intrede deed. DeSint kwam met de stoomboot „Spanje" aan en zette voet aan wal op de Prins Hendrikkade. Hij werd ontvangen door de leden van het initiatief-comité Amsterdam, waarna de Goedheilig man enkele woorden sprak voor de Eurovisie, die mil- lioenen kijkers in binnen- en buiten land in de gelegenheid stelde de plechtigheid te volgen. De trouwe schimmel „Majestuoso" liet zich niet van de wijs brengen door- het kanon gebulder en het gebeier van de klok ken van de Sint Nicolaaskerk. „Heel de wereld achter Sint", was dit jaar het thema van de stoet achter de Sint. Toen de kop van de 2% kilo meter lange stoet bij de Dam was aangekomen volgde de plechtige be groeting door burgemeester d'Ailly. Hij deelde mede. dat de grachten nog niet gedempt zijn en dat' de schone grachtengordel van 's lands hoofdstad ook ongeschonden zal blijven. Sint Nicolaas beklom in zijn ant woord ook ditmaal het bekende stok paardje: „Dempen en breken, het kan zijn nut hebben, maar het voornaam ste is; wees beheerst in het verkeer". In het A.M.V.J.-gebouw werden ten slotte 600 kinderen onthaald op een groot feest ter ere van Sint Nicolaas. Het aantal toeschouwers, groot en klein, werd dit jaar op een nalf mil lioen geschat. Zaterdagmorgen ontving de Sint in Den Haag een glorieus welkom, na dat bij hier per Tielicoper zijn intrede had gemaakt. toe renden, nog zijn pistool had ge trokken, maar geen kans had gekre gen ook maar een schot te lossen. Er werd geen poging gedaan de da ders te arresteren. Toen het nieuws over de dood van de kalief elders in het land bekend was geworden, bra ken op verschillende plaatsen onge regeldheden uit, zo b.v. in Marrakesj en Meknes. Volgens onofficiële gegevens kostten al die troebelen in geheel Marokko in totaal elf mensen het leven en liepen 36 personen ver wondingen op. Zondag is bekend gemaakt, dat de sultan binnen kort een reis door Marokko zal maken om de bevolking aan te sporen, zich voortaan te onthou den van gewelddaden en botsin gen. Bases Sultan Sidi Mohammed Ben Yoessef van Marokko heeft president Eisen hower van de Verenigde Staten uit genodigd om een bezoek aan Marok ko te brengen waar „twee vrienden hem wachten; ons ideale klimaat en de warmte van ons welkom". De sultan deed deze nadrukkelijke uitnodiging nadat hy de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiger bij de sherifijnse troon, Julius C. Holmes, in audiëntie ontvangen had. Men veronderstelt, dat ook de kwes tie van de Amerikaanse bases in Ma rokko ter sprake is gekomen. De sultan zou die kwestie willen gebruiken als een punt van onder handeling om zich te verzekeren van verdere Amerikaanse steun bij het komende FrahsMarokkaanse over leg. De Franse autoriteiten hebben Zon dag de nationalistische partyen in de Marokkaanse stad Meknes bevolen, haar geüniformeerde milities te ont binden, zulks naar aanleiding van een botsing met Franse politie. De ontbinding van deze milities in andere delen van Marokko wordt overwogen. Ouders in Utrecht gearresteerd Twee weken geleden zijn, echtpaar meld, bij een echtpaar uit de B. F. Suermanstraat in Utrecht de vier kinderen uit het gezin weggehaald omdat zij in hoge mate bleken te zijn verwaarloosd. Een jongetje van twee en half jaar, dat slechts negen pond woog, overleed kort daarna in het Wilhelmina kinderziekenhuis aldaar. Vrijdagavond zijn de ouders op last van de officier van justitie gearres teerd en te zijner beschikking ge steld. Nederands schip brak record Nieuwe Waterweg Het Nederlandse kustvaartuig „Ti ne" 200 ton bruto, van de Nortn-Sea- line heeft Zaterdagmiddag het record gebroken van het aantal schepen, dat ooit de Waterweg is binnengekomen. Het record was 20.262 en de „Tine" is nu het 20.263ste binnengelopen schip. De „Tine" kwam van Londen met stukgoed bestemd voor de Rijn haven in Rotterdam. BESPREKINGEN MET INDONESIË Ook Nieuw-Guinea op de agenda Uit Djakarta kwam Zaterdag op Schiphol mr. Oetoyo Ramelan aan, buitengewoon en gevolmachtigd minister van Indonesië, die verklaarde, dat hy hoopte dat aan het einde van deze week er een begin gemaakt kan worden met de onderhandelingen op ministerieel niveau tussen Neder land en Indonesië. „Indonesië streeft er ernstig naar goede betrekkingen met Nederland te onderhouden en er is voldoende goede wil om de bestaande problemen, die de goede verhoudingen in de weg staan, gezamenlijk onder ogen te zien". Men wenst in Djakarta, dat de besprekingen in een derde land zullen worden gehouden. Het Indonesische standpunt is, al dus de ambassadeur, dat de confe rentie moet worden gehouden voor dat de kwestie Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties weer aan de orde komt. „Alle bestaande vraagstukken zullen worden besproken", zo zei de heer Ramelan nog, die op een vraag over Nieuw-Guinea ten antwoord gaf, dat men moet uitgaan van de belan gen van de bevolking van Nieuw- Guinea. Wat betreft de NederlandsIndo nesische overeenkomst, die vorig jaar in Den Haag is bereikt, antwoordde mr. Ramelan, dat de huidige regering en regeringspartijen nooit bijzonder ingenomen zijn geweest met deze overeenkomst, omdat nog oude arti kelen van de financieel-economische overeenkomst, die al weer zijn ach terhaald, daarin weer zijn opgenomen. De internationale commissie tegen het concentratiekampsysteem heeft een telegram gezonden aan president „Stad Zwolle" gelicht Slechts één slachtoffer gevonden Zondagmiddag is door de N.V. re derij v/h gebr. Goedkoop te Amster dam het zandschip „Stad Zwolle" ge licht, dat naar gemeld Donderdag morgen jl. in de IJssel bij Kampen is gekapseisd. Nadat het schip boven water was febracht werd het leeggepompt. In e machinekamer werd, vastgekneld onder een omgeslagen werkbank ,het stoffelijk overschot gevonden van J. H. Venneman uit Zwolle. Het lichaam bevond zich ongeveer bij de plaats, waar men Donderdag een gat in de scheepsbodem had ge brand en waar men nog met het slachtoffer gesproken heeft vóór de ontploffing. Daarna werd de kajuit in het voorschip leeggepompt in de hoop, dat men het lichaam van het andere slachtoffer, R. de Vries, daar zou vinden. De kajuit bleek echter leeg te zijn, zodat het vermoeden dat De Vries tijdens het kapseizen met het zand over boord is geslagen is bewaarheid Het schip wordt naar de wal ge sleept. De schade wordt geschat op 20.000 gulden. Soekarno, naar aanleiding van het Nederlandse witboek over de gevan genen. Aan de president wordt ver zocht te interveniëren opdat de rech ten der verdediging doeltreffend ver zekerd worden en opdat de rechtsbe deling geschiedde op een zodanige wijze, dat de rechten en de waardig heid der menselijke persoon geëerbie digd worden. Zaterdag is minister C. Staf voor een reis van lJf dagen naar Canada en Amerika vertrokken. Op de foto een opname voor het vertrekV.ï.n.r. vice- admiraal A. de Booy, vice-admiraal b. d. H. W. Moorman, minister C. Staf, zijn dochter en de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman. Dodelijk ongeluk in Soestdijk Koningin informeerde naar de toedracht Het 9-jarige zoontje van de heer B. J. W., boswachter aan het kroon domein te Soestdijk, is Zaterdagmor- fen bij het op de fiets oversteken van e rijksweg bij het paleis door een auto gegrepen en ernstig gewond. H.M. de Koningin, die van het on geluk hoorde toen zij in het park wandelde, spoedde zich naar de plaats van net ongeval en liet zich voorlichten over de toedracht.. De jonger is naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht en daar overle den. Tien doden bij vliegramp in Iwojima In Iwojima (Japan) is een Globe- masfer C-24 van het Amerikaanse leger kort na de start verongelukt. Tien van de elf inzittenden kwamen om. Ontwierp Ferguson een Engelse Volkswagen Verwachtingen zijn hoog gespannen Harry Ferguson, die in Juli j.L af trad als president-commissaris van de Mammoth Massey-Herris Fergu son Tractor te Londen, heeft in alle stilte een „volkswagen" gebouwd, waarvan de bijzonderheden volkomen geheim gehouden worden. Naar men zegt zijn ontwerp prestatie van deze auto zodanig technisch verbe terd dat alle andere ooit geprodu ceerde auto's er door in de schaduw gesteld zullen worden. In Whitehall-kringen acht men 't plan van Ferguson, om tot een mas saproductie van deze auto te komen, van nationale betekenis, want men verwacht, dat de auto, wanneer deze eenmaal in productie komt, Engeland een grote voorsprong op zijn concur renten zal geven. SPOORWEGRAMP IN ENGELAND Negen doden, tientallen gewonden Rond 190 dagjesmensen uit Wales zijn Zondagmiddag, na vlak bij het centrum voor atoomonderzoek Harwell een treinontsporing te hebben overleefd, die 9 mensenlevens eiste, doorgereisd naar Londen, om ten volle te lninnen profiteren van de goedkope dagreis, waarvan de climax was een kennismaking met het Londense nachtleven. De trein vervoerde rond 290 reizigers, toen hij om 14.30 uur Nederlandse tijd, een uur voor de aankomst in Londen, ontspoorde op een wissel, die de trein op 'n zijspoor had moe ten leiden, aangezien de hoofdlijn in reparatie was. De locomotief en de vier voorste rijtuigen rolden langs de helling van de ongeveer vijf meter hoge spoordijk naar. beneden. De drie volgende rytuïgen ontspoorden ook maar bleven op de dijk staan. Twee andere rytuigen ontspoorden niet. De trein telde in totaal negen stalen wagons. De locomotief liep op de wissel uit de rails. Sommige ooggetuigen zeiden dat zij de indruk hadden, dat de ma chinist, niet wetend, dat hij op een zijspoor zou worden geleid, geen vaart minderde. Zij schatten de snel heid van de trein op het ogenblik van de ontsporing op 55 mijl per uur. De locomotief sleurde de vier volgende rijtuigen mee. Tientallen dwarslig gers werden geheel versplinterd en vele meters rails verbogen als drop- velers. De locomotief en de vier vol- fende rijtuigen kwamen onder aan e spoordijk terecht in laag kreupel hout .Het voorste rijtuig lag op een zijkant. Daar bovenop overdwars lag de tweede wagon. De derde was vrij wel door midden gebroken. De ene helft was over de twee voorste rij tuigen heen gerold en de andere was er bovenop blijven liggen. Uit de omtrek kwam spoedig hulp opdagen. Doktoren arriveerden op de plaats .van de ramp in auto's, ambulancewagens en zelfs in brandweerauto's. Manschappen van een luchtbasis in de omgeving waren ook snel ter plaatse om hulp te verlenen, maar de bewa kers van het atoomcentrum te Harwell, op twee mijl afstand, ble ven op hun post, omdat hun con signes dat eisten. Geen pc.niek Er ontstond gelukkig geen paniek onder de reizigers in de van de dijk ~;estorte rijtuigen. Velen werden pas levrijd, toen een kraanwagen de ge kantelde rijtuigen had opgehesen. Duizenden nieuwsgierigen stonden iakt in het Londense station toen de overlevenden, die hun"pleizierreisje doorzetten, daar aankwamen. L.J.G. ZEELAND KWAM BIJEEN Mr. C. Stapel hield critische lezing over het jeugdwerk-nu Hoewel de voorzitter van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland, de heer L. v. d. Linde, Zaterdagmiddag bij de opening van de algemene vergadering in „de Prins van Oranje" te Goes moest verzuchten, dat de belangstelling groter kon zijn geweest, werd het een goede bijeenkomst. Van het afwisselend programma voor deze middag, trok in het bijzonder de lezing van mr. C. Stapel van de Volkshogeschool Allardsoog de aan dacht. Op vaak zeer critische wijze gaf hij zijn antwoord op de vraag „Past het landbouwjongerenwerk nog in het jeugdwerk van vandaag? Hij kwam daarbij tot de conclusie: „Gelukkig niet". Het landbouwjongeren werk heeft namelijk z.i. betere mogelijkheden dan het jeugdwerk van van daag. saties met gesalarieerde leiders, al dus spreker. Deze organisaties zijn volgens spieker bezig om kinderor ganisaties te worden, want de jonge lui tussen de 16 en 18 jaar lopen er uit. Men ontkomt er niet aan, dat de leiders de jeugd niet meer ver staan. Zij wensen de jeugd te vor men naar eigen model en begrij pen de oudere jongens en meisjes niet meer. Het zy'n geen jeugdor ganisaties, maar organisaties voor jeugdvorming of jeugdzorg, zo meende spreker. Daarom vormen zij z.i. een belemmering voor de jeugd, die in beweging is. Mr. Stapel, die met zijn gehoor na ging wat er onder 't jeugdwerk van vandaag en wat onder t landbouw jongerenwerk moet worden verstaan, zette uiteen, dat het jeugdwerk van vandaag voornamelijk omstreeks 1910 is begonnen. De jeugd kwam in beweging en bleef niet staan, waar de ouderen hen zetten. Zij wensten zelf een plaats te veroveren. In de eerste wereldoorlog en de crisisjaren kreeg het idealisme van de jeugd echter ien harde klap. De jeugd ver viel in een tamelijk cynische houding en na de tweede wereldoorlog was er van de jeugdbeweging neits meer over. Er bleven slechts jeugdorgani- Het landbouwjongerenwerk dat rond 1930 ontstond als oud-leerlingen orga nisatie en zich op het technische vlak bewoog, is een organisatie geworden van de boerenjeugd, die zich aan de Nederlandse samenleving presenteert met zijn eigen cultuur, zeden en ge woonten en een eigen bijdrage op elk febied des levens geeft. Het Iand- ouwjongerenwerk is een vrije jeugd beweging, waar geen ouderen zijn om de jongeren te encadreren. Dit werk is, volgens spreker, be voorrecht boven andere organisaties, omdat de landbouwjongeren hier zelf hun weg proberen te zoeken en vorm willen geven aan de samenle ving. Ook zag spreker het als een voorrecht voor de landbouwjongeren- organisatie, dat deze algemeen is. Jongeren van verschillende godsdien- (Vervolg op pag. 7.). Beroving van 79-jarige grossier in Amsterdam Twee tot nu toe onbekend geble ven mannen hebben Vrijdag een 79- jarige grossier in de Hemonystraat te Amsterdam in zijn huis overvallen en beroofd. Nadat de grossier hen op hun bellen had opengedaan, ging hij de mannen voor naar zijn maga zijn. Zij zeiden met zakelijke bedoe lingen te zijn gekomen. Plotseling wierpen de beide bezoekers de oude man een zak over zijn hoofd, sloegen hem neer, en verdwenen daarop met medeneming van 230 gulden, die los op tafel lagen. De 79-jarige is met bloedende hoofdwonden in het O.L.V. gasthuis ter verpleging opgenomen. Een van de gewonden deelde in Oxford mede, dat hij zelf nog had meegedaan aan het reddingswerk tot men hem zelf had weggedragen. Er gens tussen de wrakstukken zag ik 't bebloede gezicht van een jongen van ongeveer twee jaar, zei hij. Diet een stuk hout schoof ik zoveel rommel opzij, dat ik hem kon bereiken. Toen ik de jongen had overgegeven aan iemand buiten de verongelukte trein, bevrijdde ik zijn moeder, die ook klem zat. Deze redder vernam later dat zijn zwager was omgekomen. De trein was slechts met zeven rei zigers vertrokken uit Treherbert in IV ales en had onderweg de andere passagiers opgenomen. Het aantal gewonden bedroeg 75, van wie er 51 in ziekenhuizen zijn op genomen. (United Press). Licht viel uit in Noord-Holland Brand in schakelstation Zaterdagavond omstreeks half zes brak er brand uit in het 50.000 Volt- schakelstation van het provinciaal electriciteitsbedrijf Noord-Holland te Oterleek. De brand werd met schuim- blussers bestreden. Na een uur hard werken was men h;ïna gereed om de stroomlevering te hervatten, toen zich een ernstige sluiting voordeed. De weerslag daarvan deed zich in de P.E.N.-centrale te Velsen gelden, waardoor de stroomvoorziening ge stoord werd. De kop van Noord-Hol land en een deel van West-Friesland zaten zonder licht en daar werd pas nachts om kwait over twee en in Alkmaar zelfs pas om vijf uur de stroom weer in "eschakeld. Uiteraard ondervonden de spoor wegen veel last van deze plotselinge storing. Het treinverkeer in Noord- Hjlland kreeg enige vertraging. Op de stations behielp men zich evenals elders met kaarsen. De afsluitdijk lag geheel in het duister; in de Noord- lollandse havens werd eveneens veel hinder van de stroomstoiing onder vonden. In de studio's te Hilversum viel de stroom gedeeltelijk uit; de stroom voor de zenders bleef intact. Maar het gevolg was, dat het op de band opgenomen programma van het Ballroom-orkest van Jan Cordu- wener, vals in toonaard naar beneden zakte, juist als bij een gramofoon- plaat. die door een mankement van de gramofoon langzamer gaat draai en. De omroepster, die het volgende liedje aankondigde, kreeg zowaar een mannenstem. Ook bij de X.R.O. moest de uit zending worden onderbroken, daar hie: eveneens een op de band opgeno men programma werd uitgezonden, n.l. dat van 't niet-aamvezige K.R.O.- octet. DE VERWACHT. OPKLARINGEN. Opklaringen, maar ook enkele ver spreid optredende buitjes. Overwe gend matige wind uit Noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZON EN MAAN 22 November Zon op 8.12 onder 16.43 Maan oj 13.11 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1