Marokko onafhankelijk en vrij na opheffing van orotectoraat Opschudding in Franse literaire kringen over achtjarig meisje „WIJ WILLEN LIBERALISEREN EN DE GRENZEN OPENEN" ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 BEN YOESSEF IN ZIJN TROONREDE: Maar vriendschap met Frankrijk blijft Sultan Sidi Mohammed Ben Yoessef van Marokko, heeft gisteren in Rabat zijn troonrede uitgesproken. Hij verklaarde daarin dat hij de vaste belofte heeft gekregen dat het land onafhankelijk en vrij zal worden na 43 jaar van Franse voogdij. De sultan kondigde aan dat hij de eerste onafhankelijke, Marokkaanse regering zal vormen die tot taak zal krijgen te onderhandelen over de opheffing van de protectoraat-status, welke het sultanaat in 1912 is op gelegd. Een menigte van 20.000 mensen, die zich op de binnenhof van het sul- tanspaleis had verzameld, juichte luide toen Ben Yoessef deze medede lingen deed. ,,Wij prijzen ons gelukkig het einde te kunnen aankondigen van het re gime van voogdij en protectoraat en het begin van een tijdperk van vrij heid en onafhankelijkheid", aldus de sultan. „Tijdens ons verblijf in Frankrijk hebben wij met de Franse regering besprekingen over Marokko gevoerd, welke gekenmerkt werden door har telijkheid en wederzijds begrip. Deze besprekingen hebben geleid tot een overeenkomst over de essentiële prin cipes. Het zal de taak zijn van de re gering die onder ons gezag gevormd zal worden om de onderhandelingen met de Franse regering te openen", aldus de sultan in zijn troonrede. „De onafhankelijkheid waarnaar ons volle verlangt niag niet betekenen dat wij de banden met Frankrijk los- Koningin bracht werkbezoek aan Drente. Koningin Juliana heeft Vrijdag een werkbezoek gebracht aan Dren te. Op het vliegveld Eelde H.M. maakte de reis per Dakota werd de Koningin verwelkomd door de Commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer. Tijdens het bezoek aan Drente be zocht koningin Juliana o.m. in Bor ger het grootste hunnebed van Drente, voorts een fabrieksmeisjes cursus te Nieuw-Buinen en Emmen, waar zich een grote menigte ver enigd had om de intocht van H.M. de Koningin bij te wonen. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan twee wijkcentra in het uitbrei dingsplan Emmermeer. Na nog een bezoek te hebben gebracht aan Ha- velte, vertrok de Koningin omstreeks half zeven naar Soestdijk. Ambtenaar van rijkspolitie te Schagen geschorst. Er zijn enige ongerechtigheden aan de dag getreden bij jie groep-Sehagen van de rijkspolitie. t.én ambtenaar is geschorst. Ten aanzien van twee ande ren wordt er 'n onderzoek ingesteld. Dezen zullen waarschijnlijk discipli nair worden gestraft. Vrachtauto door trein gegrepen: drie gewonden. Drie personen werden gewond, toen Vrijdagmiddag tegen half zes de vrachtauto waarin zij waren gezeten op een onbewaakte overweg tussen Emmen en Nieuw-Amsterdam door een trein werd gegrepen. De auto, die het eigendom was van een grossier in meel en koloniale wa ren in Stadskanaal, werd bestuurd door S. van de S. uit Nieuwbuïnen. De andere inzittenden waren W. H. uit Stadskanaal en H. H. uit Onst- wedde. De wagen werd by het passe ren van de onbewaakte overweg in de Kerkhoflaan gegrepen door de „Blau we Engel" die om 17.20 uit Emmen was vertrokken in de richting Coe- vorden. De trein sleurde de auto eni ge meters mee. S. van de S. liep won den aan het voorhoofd en enkele snij- en schaafwonden op. W. H. kreeg een hersenschudding en had eveneens wonden aan net voorhoofd. H. H. kreeg voornamelijk sny- en schaaf wonden. Bij alle gezinnen in Nederland heeft wel eens de stem weerklonken van Alex van Wagenburg, die vooral door zijn radio-programma voor de zieken bekendheid heeft verworven. Dezer dagen vierde hij zijn 25-jarig radio jubileum in de K.R.O.-studio in Hil versum. Op de foto biedt de secretaris van het huldigingscomité, de heer De Clercq, de jubilaris een televisie-ont vanger aan, namens zijn vele vrien den. maken, omdat de vriendschap tussen onze landen hechte wortels heeft en ver teruggaat in de geschiedenis", zo vervolgde de sultan, die daarmede de formulering van de regering-Faure: „Onafhankelijkheid binnen onderlinge afhankelijkheid" steunde. De nieuwe verhouding tot Frank rijk zal in genen dele de Marokkaan se betrekkingen met de Arabische staten schaden, zo verzekerde Ben Yoessef, want zij is niet onverenig baar met de „handhaving van onze geestelijke en culturele banden met de Arabische landen". „Wij zouden wensen dat het Wes ten de behoeften en verlangens van deze (Arabische) volkeren in overwe ging nam en met hen samenwerkte voor het gemeenschappelijk welzijn en het geluk van de mensheid", zo voegde hij eraan toe. Boodschap van Eisenhower President Eisenhower heeft de sul tan een telegram gezonden, waarin hij herinnerde aan de goede en vriend schappelijke betrekkingen tussen beide landen. „De V. S. wensen het Marok kaanse volk van harte vrede en voor spoed. Moge uw regering nieuwe uit zichten openen voor die doelgemeen- schap welke zo veel heeft bijgedragen tot de grootheid van Marokko en de vrede en welvaart herstellen, die de V. S. zozeer wensen voor alle bewo ners van uw land". Generaal Gabriel Bourgund, bevel hebber van het militaire district van Bordeaux, is benoemd tot opperbevel hebber van de Franse troepen in Ma rokko. Hg volgt als zodanig generaal Boyer de Latour op, die voor Dubois resident-generaal en tevens opperbe velhebber was. Moord op Nederlandse smokkelaar opgelost? Slachtoffer zou tussen muur en auto zijn verpletterd. In de nacht van Donderdag op Vrij dag zijn door de Nederlandse gerech telijke instanties en door het parket van Turnhout, te Reuzel (Nederland) verhoren afgenomen in verband met de geheimzinnige dood van H. van der Velde, wiens lijk enige tijd geleden te Oostmalle gevonden werd. Naar een Nederlandse smokkelaar verklaarde, zou Van der Velde tussen een muur en een zware vrachtauto verpletterd zijn. Die Nederlander in kwestie reed die dag met een vracht auto van 15 ton, geladen met smokkel- afgeladen, stapte Van der Velde die de bestuurder de weg moest wij zen. Ergens tussen Wespelaar en Aar schot, waar de vracht moest worden afgeladen, stapte Van der der Velde uit de auto en gaf tekens aan de be stuurder, die met zijn voertuig achter waarts moest rijden. Op een gegeven ogenblik deed zich, steeds volgens de verklaringen van de Nederlandse smokkelaar, een grondverzakking voor. De zware auto gleed achteruit en Van der Velde werd tussen een muur en het logge voertuig verplet terd. Het parket van Turnhout schijnt thans op de hoogte te zijn van de plaats waar het gebeurde zich afspeel de en een onderzoek ter plaatse in te stellen. Wlassof blijft president academie voor architectuur. De Sowjet-architect Wlassof, rond wiens persoon zich in Parijs een inci dent afspeelde, toen hij daar op door tocht uit Amerika naar Moskou aan kwam, zal president van de Sowjet- academie blijven, zo verneemt A.F.P. Aan Wlassof werd de Stalinprijs ont nomen „wegens het te grote accent op het decoratieve element in zijn bouwwijze". Toen de critiek in de Sowjet-pers verscheen, bevond Wlassof zich in de V.S. „Gaf in de grond" gedagvaard.... Een gat in het plavei- trottoir en in het gat naar moest dagvaar- sel van de bekende Lon- terecht kwam. den, heeft ten einde dense straat Austin De moeilijkheid was, raad zijn stuk toen Friars is gedagvaard dat het stuk trottoir maar bij het gat aange- om voor de rechtbank waarin het gat zit, slagen. Tussen twee ro te verschijnen teneinde eenmaal eigendom was de vlaggen en twee ro de last te krijgen zich- van een particuliere de olielampen stond zelf op te vullen. Pas maatschappij, die vrij- dus te lezen: fHeden als het gat verstek laat willig in liquidatie is is een klacht ingediend gaan en zichzelf ook gegaan. Vólgens de gel- door Edward Henry niet opvult, zullen de dende wetten vervalt Nichols, deurwaarder, Londense gemeente- zulk eigendom aan de dat gij verzuimd hebt diensten aan het werk kroon, maar in dit ge- de defecte of gebroken kunnen gaan om het val heeft de kroon ver- of ingezakte delen van gevaarlijke obstakel achtelijk geweigerd het uw eigendom te repare- uit de weg te ruimen, gat in eigendom te aan- ren en dit eigendom ge- Dat is het resultaat vaarden. Daarvan is heel veilig te maken, van een ingewikkelde indertijd officieel me- Hierdoor wordt gij ge- jurdische studie, die no- dedeling gedaan in de dagvaard oni voor de dig werd toen het vort- London Gazette". rechtbank te verschij- ge jaar een voor parke- Het gat was dus van nen teneinde U wegens rende wagens uitioij- niemand en de deur- deze klacht te verant- kende kólenauto op het toaarder, die de eige- woorden". (United Press Kamer betreurt spellingsbeleid Verwarring vergroot door nieuwe voorschriften. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van O. K. en W. wordt algemeen betreurd, dat de na een twintlgja- vorige voorbereiding verschenen spellingsvoorschriften de ver warring op het gebied van de schrijfwijze van onze taal eer schijnen te hebben vergroot dan verminderd. De voornaamwoordelijke aandui ding is er evenmin als de spelling van bastaardwoorden eenvoudiger op geworden. De verwarring is toegenomen, nu tal van woorden „hij- of zij-woorden" geworden zijn. Het was deze leden opgevallen, dat de spelling, die voor de ryks- ambtenaren is voorgeschreven, slechts sporadisch door de persorga nen worat gebezigd. Aangezien de ambtelijke spelling weer afwijkt van die, welke voor de scholen is aanbevolen, kunnen derhalve mo menteel in ons land een drietal spel lingen worden onderscheiden. Aan boord van het m.s. peperkust" van de West-Afrika-lijn, die gemeerd ligt aan de Sumatrakade bij de Mij. ^Nederland" brak plotseling brand uit. De brandxeeer rukte uit met de drijvende motorspuit ,Jason" en twee autospuiten. De foto toont de Peperkust" in rookxoólken. |PIIIIIIIIII!llllllllllll!lllllllllll!lll!lillllllll!lllllllllll!llll!ll!!lilllllllllllll^ Dienstauto's met gordels..... j H Binnen niet al te lange tijd M zullen alle dienstauto's van de M rijksoverheid zijn voorzien van ff veiligheidsgordels voor passa- M f§ giers, die naast de chauffeurs zullen zitten. Dit is het uitvloeisel van het p p initiatief van minister S. L. p Mansholt. Gezocht wordt naar de guns- n p tigste methode om schouderban- p den aan te brengen, doch zo da- nig, dat de drager ervan com- ez fortabel zit en niet gesmoord p wordt als zich een botsing voor- ee doet. Bovendien moet de gordel p H snel los gemaakt kunnen wor- p den als een wagen bijvoorbeeld in het water terecht komt. p Spotvogels informeren, of de p ambtenaren er ook zwemvesten eee P en valhelmen:bij zullen krijgen, ee e= Boze tongen beweren, dat het p p gebruik van dienstauto's met ee ee gordels aanzienlijk zal teruglo- pen. Hetgeen te zijner tijd de p rekenkamer met voldoening zal ee ee constateren. ff llllllllllllll John Spencer Churchill en echtgenote kregen boete John Spencer Churchill, neef van Sir Winston en zwager van premier Sir Anthony Eden, is Donderdag schuldig bevonden onder de invloed geweest te zijn en zich wanordelijk gedragen te hebben. Hij was ook be schuldigd geblaft te hebben als een hond toen nij gearresteerd werd. Kathlyn, de knappe vrouw van de 50-jarige kunstenaar, die miauwde als een kat, toen zij de afgelopen zo mer door de politie opgepikt werden, werd door de politierechter schuldig bevonden op soortgelijke gronden. Beiden kregen een boete en moes ten de gerechtelijke kosten betalen. John kreeg ook nog een boete we gens het gebruiken van beledigende woorden. MINISTER ERHARD IN DEN HAAG: Nog betere samenwerking met Nederland. Op de bijeenkomst in Den Haag ter gelegenheid van liet 50-jarig be staan van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland heeft de Westduitse minister van economische zaken, prof. Luding Er- hard de hoop uitgesproken, dat de samenwerking tussen Nederland en Duitsland nog beter zal worden. Voor alles gaat het er om, dat de mensen, over de tragiek van het ver leden heen, de bereidheid vinden en de wil tot die samenwerking. De Nederlanders moeten weten, dat wij Duitsers niet zullen vergeten wat er in het verleden gebeurd is. Zo kan de weg vrij zijn voor een goede toe komst. Van het standpunt van de bonds- West-Turkije ernstig door overstromingen geteisterd Vele doden door instortende woningen West-Turkije heeft ernstig te lijden van overstromingen, die door abnor male regenval veroorzaakt zijn. On geveer 750 woningen zijn in het ge troffen gebied ingestort. De regering heeft verstrekkende maatregelen ge nomen om de geteisterde dorpen te hulp te komen. Blijkens de laatste berichten zijn minstens zeven personen bij de over stromingen om het leven gekomen. Door het instorten van een viertal bruggen wordt de verbinding tussen West-Turkije en het overige deel van het land ernstig gestagneerd. Elders in het land is Woensdag avond een gebouw van vijf verdie pingen door het water ondermijnd en ingestort. Hierby werden volgens de ontvangen berichten 15 personen ge dood en vele anderen gewond. „Fashionweek" is begonnen De Amsterdamse Fashionweek jaarlijks Nederlands modegebeuren ten gerieve van buitenlandse belang stellenden is begonnen. De Neder landse confectie-industrie heeft tij dens een geslaagde cocktailpartij de vele buitenlandse inkopers flitsen la te zien van hetgeen zij brengt voor de volgende zomer. Er waren be langstellenden uit België, Zwitser land, Duitsland. Engeland en Zwe den, onder wie vele modejournalisten, terwijl ook film, radio en televisie present waren. Het aantal getoonde creaties was niet groot, maar goed gekozen, en de mantels, mantelpak- leen en trois-pièces, de luchtige zo merjaponnetjes en feestlijke avond jurkjes oogstten alle lof van de bui tenlandse gasten WONDERKIND IN BRETAGNE Is er bedrog in het spel of is Minou Drouet een genie? Frankrijk's hevigste literaire controverse van het jaar en misschien zelfs wel van deze eeuw woedt op het moment rond een blond, achtjarig meisje met het gezicht van een kleine engel en de pen van een genie indien het althans haar pen is. Want dit is juist, wat door velen betwijfeld wordt. Het betreft hier de kleine Minou Drouet, die met haar stiefmoeder, de 49-jarige ongetrouwde Claude Drouet, in het dorpje Pouiiiguer aan de kust van Bretagne woont. Minou, wiens ouders op zee waren omgekomen, werd destijds door haar stiefmoeder uit een kindertehuis in Parijs gehaald en naar Bretagne gebracht, waar het vrijwel blinde en zwaar ondervoede kindje al gauw op krachten kwam. In tegenstelling tot andere kinde ren groeide zy op in een wereld van schemering en schaduwen. Het was een vreemd-ernstig meisje, dat rustig zat te luisteren naar muziek of de gesprekken van volwassenen. Twee jaar geleden kwam het grote keer punt in haar leven. Toen werd zij na melijk aan haar ogen geopereerd, waardoor zy haar volledige gezichts vermogen terugkreeg. Er ging een nieuwe wereld voor haar open én zij begon pianolessen te nemen. Op een of andere wijze voltrok zich door haar zien een vreemd proces in de kleine Minou en het resultaat daar van waren haar eerste brieven, wel ke verzen, epigrammen en beschrij vingen van korte scènes bevatten en dit alles in een prachtig, dichterlijk en bloemrijk Frans. Het duurde niet lang of enige van deze brieven, die Minou aan be kenden schreef, kwamen in han den van de Parijse uitgever René Julliard. die een bloemlezing van deze brieven uitgaf in een beperk te oplage van enige honderden exemplaren. Hy verklaarde des tijds dit gedaan te hebben omdat hg het werk van Minou van uit zonderlijke betekenis achtte niet om geld te verdienen. Opschudding Deze bloemlezing veroorzaakte in de Franse literaire wereld een op schudding, die een bominslag te bo ven ging. Iedereen begon zijn mening over het wonderkind ten beste te ge ven en de kranten besteedden er he le oagina's aan. Maar al gauw gingen er tal van stemmen op. die zeiden, dat er hier bedrog in het spel moest zjjn en dat een begaafd iemand zich achter de kleine Minon verborg ■n deze "-onderlrind naar voren -choof. Hi •■ntwoo' n van Minou of „de per soon schter de schermen" liet niet lane m zich wachten. „Volwassenen schijnen ./oor zichzelf vijanden te Vpv— '«ri, wie weet waarom?", c"'" ';"ou en de criticasters wa- -"Mik met stomheid ge- A v slaagden twee Franse wslaggevers er in een bezoek aan het stille huis in Pouiiiguer te bren gen, waar zij Minou zingen en zelfs gedichten schrijven. Het meisje bleek echter allerminst wereldwijs en teruggetrokken te zijn, maar was een opgewekt normaal kind geworden zoals elk ander kind. Haar stiefmoeder liet haar echter vrijwel geen moment met de verslag gevers alleen en scheen Minou vaak de antwoorden op de vragen van de twee persmensen in de mond te leg gen. Toen een van hen het meisje even apart kon nemen gaf zij slechts zeer aarzelend op zijn vragen over haar vroegere verzen antwoord en kende zelfs de betekenissen van ver scheidene woorden, die zij zelf daarin gebruikt zou hebben, niét. republiek uit, aldus minister Erhard, kan ik zeggen, dat wij bereid zijn tot een vrye convertibiliteit, tot het wegnemen van discriminaties en be perkingen en dat wij bereid zijn straks te komen tot een vrij kapi taalverkeer en een vrij personenver keer. Wij willen liberaliseren, de grenzen openen. Maar terzelfdertijd zullen ook an dere vormen uit het verleden dan moeten worden weggenomen. De in ternationale en nationale kartelpoli- tiek past niet meer in het beeld. Het coördinatie-systeem van de kar tels en dat van de bilaterale over eenkomsten, geven geen vrijheid. De ondernemers zuilen dan dus ook be reid moeten zijn uit de kartels te breken. Wij kunnen over de integratie niet praten, als we het daarover niet eens zijn. Wij zijn thans met ons zessen in Europa, zo merkte de mi nister op. Die zes zouden zich kun nen isoleren. Wij zyn er niet, als we alleen de vrijheid hebben binnen die zes landen, maar we moeten ook overleggen hoe we naar buiten kun nen ordenen in Europa, of hoe de an deren daarin op te nemen. Men mag niet komen tot een Europees protec tionisme. Er moet vrijheid naar bui ten zijn. Er moet niet een nieuw ineenkrimpen, een verstarring ko men. De vrijheid moet voor de mens bewaard blijven. Dat is de economi sche en sociale kracht, die de vrij heid kan ondersteunen. De economische politiek wordt door de staat gevoerd. De ondernémers hebben heel wat anders te doen dan economische politiek te bedrijven. Als door de regeringen de regelingen zijn gemaakt, als de spelregels er zijn, dan is de ondernemer ingespan nen. Binnen het kader van die rege ling is ieder vrij en geheel zelf ver antwoordelijk. Motorrijder reed op groep kinderen in In de gemeente Hoogkarspel is Donderdagavond nabij de grens van he' dorp Westwoud de motorrijder A. H. uit Hoogka spel. komende uit de richting Westwoud, op een groepje kinderen, dat aan de rechterzijde van de Dorpsstraat aan het spelen was, ingereden. Het negenjarig dochtertje van de familie A. S. werd hierbn ge dood en een tweede kind. het doch tertje van de familie H. liep een her senschudding en enige verwondingen op. De motorrijder, die vermoedelijk door het licht van een tegenligger werd verblind, is er nagenoeg zonder letsel afgekomen. de waakzaamheid van de stiefmoeder die zich als een eenvoudige vrouw voordeed, maar in feite zeer intelli gent "bleek te zijn, niet in slaagden een werkelijk bedrog vast te stellen, schreven zij later, dat „iemand Mi nou moet beheksen". Minou antwoordde met een zuchtje en een vleugje kwaadaardigheid: „...de han van God: de zomer brengt ons de muskieten en de winter de persmuskieten". Wekenlang verkeren de literaire salons in de Franse hoofdstad nu reeds in de grootste opwinding over dit „enfant prodigué", dat door som migen een „enfant terirble" wordt genoemd en door anderen, die haar kennen een overgevoelig, maar mees tentijds normaal kind. dat de zozeer omstreden brieven schrijft „in mo menten van trance'. (United Press). Afstammelingen van Keurvorstin De Britse Hoge Raaa van beroep heeft Woensdag bepaald, dat- de oude xvet van 1705 die het Britse staats burgerschap verleent aan alle rechtstreekse afstammelingen van Keurvorstin Sophia van Hannover, klein dochter van koning Ja mes de Eerste en de moeder van de eerste Britse koning George nog steeds van kracht is Deze uitspraak werd gedaan op verzoek van de 1,1-jarige Duitse prins Ernest Augustus, hoofd van het Duitse huis Hannover en klein zoon van keizer Wil helm de Twee.de, die uoor zijn kinderen het Britse staatsburger schap wil verwerven om, te ontkomen aan hoge Duitse belastin gen. Een lager ge rechtshof had 'zijn aan spraak op het Britse staatsburgerschap ver- xvorpen. De uitspraak van de Hoge Raad betekent dat nog een aantal Eu ropese vo sten en vor stinnen aanspraak op het Britse staatsbur gerschap kunnen ma ken, namelijk koningin Juliana van Nederland koning Boude wijn van België, de koningen en koninginnen van Noor wegen, Denemarken, Zweden en Griekenland, de groothertogin van Luxemburg ex-konhia Michael van Roemenië ex-koning Peter van Zuid-Slavië en konin gin Victoria Eugenie van Spanje, allen di recte afstammelingen van keurvorstin Sophia van Hannover. Ook keizer Wilhelm de Tweede van Duitsland was in de zb van deze xvet een Brit. De zaak is voor de Britse gerechtelijke in stanties xiog niet geheel afgedaan, aangezien nog beroep op het Ho gerhuis als hoogste in- s fan tie, mogelijk is. Bij een vroegere uit spraak in deze kxcestie had een lager gerechts hof bepaald, dat de wet kennelijk bedoeld xcas voor personen ge boren t:,dens het leven van koningin Anna. Flet hoi van beroep hield zich "rhfer aan de beworrdingen van de xvet, waarin geen tijdslimiet werd ge steld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7