Begroting van financiën door Tweede Kamer goedgekeurd KtAtmORiQ MEVROUW B0UMAN: GETUIGEN UIT NEDERLAND WILLEN KOMEN -Hoe ?enfcé men in £.eelanb ooez ?e ^öeltawel. ...en hoe in ^België? ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t MINISTER EN STAATSSECRETARIS AAN HET WOORD Geen afschaffing van de personele belasting De Tweede Kamer heeft Vrijdag de begroting van het departement van financiën zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De C.P.N. kreeg aan tekening, dat zij geacht wil worden te hebben tegengestemd. Hadden Don derdag 9 leden in eerste instantie aan het debat deelgenomen, thans was het woord aan de minister Van de Kieft en de staatssecretaris van finan ciën, de heer Van den Berge. Veel belangrijks hadden de beide staatslieden niet mede te delen. nood, waardoor 50 man aan de eigen lijke dienst werden onttrokken. Na de replieken werd de begroting z.h.s. goedgekeurd, evenals de begroting van net wegenfonds. Schoolvereniging werd voor halve ton bestolen Tegen assistent-administrateur anderhalf jaar geëist Voor de rechtbank te Amsterdam heeft Vrjjdag de 27-jarige, sedert vjjf maanden gedetineerde, assistent-ad ministrateur M. van der V. uit Am sterdam terecht gestaan, die bekende in de afgelopen vier maanden de Ver eniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs te Amsterdam voor een bedrag van 50.000 gulden te hebben bestolen. Tegen deze verdachte, die nog een blanco strafregister had, werd we- fens deze verduistering in dienstbe- rekking anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest geëist. In 1951 kwam een klein kasver- schil aan het licht, dat de verdachte zelf moest aanvullen. Hij zag hiertoe geen kans en werkte het tekort weg met een kleine malversatie bij de ont vangst van schoolgelden en contribu ties voor boekenverhuur. Volgens de verklaringen ter zitting had de gemakkelijke wijze waarop hij hierin slaagde hem er toe gebracht in de volgende vier jaar deze oneer lijkheden voort te zetten. Minister v. d. Kieft zeide niet ge neigd te zijn om de heffing voor het waarborgfonds voor het effecten- rechtsherstel per 1 Jan. a.s. stop te zetten. Naar aanleiding van een pleidooi voor belastingverlaging voor de ge huwde werkende vrouw, zeide staats secretaris Van de Berge, dat er z.i. na de jongste verlagingen geen mogelijk heid en geen aanleiding bestaat tot verdere belastingverlaging. Hij verzette zien tegen de ge dachte van afschaffing der per sonele belasting. De regeling van de belasting van auto's, die voor bedrijf en ook privé gebruikt worden, is naar sprekers oordeel niet onheus. Voor artsen kan geen uitzondering worden gemaakt. Waarom zou men het dan b.v. ook niet doen voor journalisten en zaken lieden. Kadaster De staatssecretaris erkende, dat er achterstand aan het kadaster is. Daar uit vloeien moeilijkheden voort. Als oorzaken van de moeilijkheden ziet spr. een groter toeneming van werk zaamheden. Voorts moet men reke nen met de gevolgen van de versnel de ruilverkaveling en met de waters- Commissie bestudeert weersinvloeden op bouwen Zo spoedig mogelijk interimrapporten Een „studiecommissie weersinvloe den" zal binnenkort gaan onderzoe ken in hoeverre de productievermin dering in het bouwbedrijf tengevolge van directe en indirecte weersinvloe den kan worden tegengegaan. Deze commissie zal worden ingesteld door de minister van wederhouw en volks huisvesting. Zij zal zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemersorganisaties in iet bouwbedrijf en van een aantal andere organisaties en instanties, die kunnen bijdragen tot de oplossing van het vraagstuk. Om de commissie bij haar studie de beschikking te kun nen geven over in de practyk ver worven inzichten en resultaten werd inmiddels te Ryswijlc (Z.-H.) begon nen met een proefneming, die zich over twee winter- en zomerseizoenen zal uitstrekken. De nieuwe commissie zal een rui mere taak hebben dan de commissie klimaatsinvloeden, die door de raad van bestuur bouwbedrijf werd inge steld met een beperkte opdracht, waarvan het zwaartepunt valt op de vermindering van schade wegens vorst. Recente onderzoekingen hebben echter uitgewezen, dat behalve door vorst, ook als gevolg van directe en indirecte weersinvloeden aanzienlijke productieverliezen worden geleden. Dit heeft de minister aanleiding ge geven om, na overleg met de werk gevers- en werknemersorganisaties, de „studiecommissie weersinvloeden" in te stellen, die een studie in breder verband kan verrichten en die behal ve op technisch, sociaal en sociaal- economisch gebied adviezen kan uit brengen over door de overheid en de bouwdirecties te nemen maatregelen. Zjj zal er naar moeten streven zo' spoedig mogelijk interim-rapporten uit te brengen over de onderdelen waarvoor dit mogelijk is. Volgende maand Saarlandse verkiezingen. Het parlement van Saarland heeft Vrijdagochtend besloten dat op 18 December, bijna twee maanden na de volksstemming waarbij het Euro pese Saarstatuut verworpen werd, verkiezingen voor een nieuw parle ment zullen worden gehouden. Twee en een half jaar geëist tegen oud-burgemeester. De officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Zutphen heeft Vrijdag een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek geëist te gen de 43-jarige H. J. S., oud-burge meester van Groenlo (GId.) wegens verduistering van gelden tot een to taal van circa 30.000, die geheel of gedeeltelijk toebehoorden aan sociaal- charitatieve en culturele instellingen. Een exterieur van „Calder Hall' de reactor nr. 1 met op de achtergrond twee koeltorens. De eerste Britse elec- trisclie centraledie door atoomkracht in werking wordt gebracht. Rechter Maengkom heeft Vrydag op de 42e zitting in de zaak Jung- schlager medegedeeld, dat hy op ae volgende zitting op 24 November zal antwoorden op het verzoek van de verdedigster, mevrouw Bou- man, om 15 Nederlandse getuigen uit Nederland op te roepen. Mevrouw Buoman verklaarde, dat deze 15 ge tuigen allen bereid zyn te komen, doch dat de officieren onder hen eerst toestemming dienen te hebben van het Nederlandse ministerie van oorlog. Op de vraag van rechter Mangkom of de getuigen voor half December kunnen worden gehoord zeide mevrouw Bouman, dat dat af- Tegen „modepiraten" in Parijs. De modehuizen Balenciaga en De Givenchy hebben om de activiteit van „mode-piraten" te beperken besloten, hun voorjaarsshow niet samen met de andere modehuizen op 30 Januari te houden, maar op 29 Februari. (United Press) hangt van de te verstrekken visa. Vrijdagochtend zijn ook gehoord de 29-jarige E. Barkey, makelaar in Bandoeng, die 10 Januari 1953 is ge arresteerd en de 37-jarige R. de Mey van Gerwen, klerk op het par ket te Bandoeng. Beiden legden vrij wel eensluidende verklaringen af waarin zij zeiden, dat zij beangst wa ren voor mishandelingen en om erger te voorkomen de processen-verbaal voor de politie ondertekenden met het plan deze verklaringen later voor de rechter te herroepen. Zij verzochten in vrijheid te worden gesteld. De of ficier van justitie zegde toe, deze verzoeken in overweging te zullen ne men. Barkley had onder zijn handteke ning op het proces-verbaal in morse tekens gezet „o.d. (onder dwang). Gerwen verklaarde, te zijn afge ranseld door Tomasoa. Hij was er van beschuldigd aan Baden inlichtingen te hebben verstrekt over bevoorra dingen uit de lucht. Hy zeide be vreesd te zyn geweest te worden mis handeld zoals Ulmer, die achter een jeep aan was gesleept. Tomasoa had volgens hem gezegd: „Laten wij' er een circus van maken, anders breken ze je armen". Hoge Raad behandelde buitmaking van een schip Nasleep uit de oorlogstijd Voor de.hoge raad zyn Vrijdag ver- volgpleidooien gehouden in een zaak, welke in eerste en enige instantie door dat college behandeld wordt betreft een buitmaking in de eerste oorlogsjaren door het Nederlandse oorlogsschip „Kortenaer" van een on der Hongaarse vlag varend schip, de „Nyugat". Het schip is later tot zin ken gebracht. De Zwitserse „Société Anonyme Maritime et Commerciale" heeft van de Nederlandse staat zes millioen schadevergodging gevraagd wegens het feit, dat de „Nyugat toen het schip werd prijs gemaakt. Zwitsers eigendom was. Vanwege de uitge breidheid van de te behandelen stof zijn de pleidooien destijds afgebroken. Thans pleitte voor de eiseresse mr. J. A. L. M. Loeff jiit Rotterdam; voor de staat traden op mr. G. J. Scholten en mr. F. E. Gratema, beiden uit Den Haag. De advocaat-generaal, prof. Lange- meyer, zal in deze omvangrijke zaak conclusie nemen op 2 December a.s. Dit was de eerste keer sinds zijn bestaan, dat de hoge raad een zaak betreffende prijsmaking, welke krach tens de wet op de rechterlijke orga nisatie in eerste en enige instantie door dat college moet worden afge daan, te behandelen kreeg. HOE DENKT ZEELAND OVER HET DELTAPLAN? Deze vraag hebben wij naar aanleiding van de indiening bij de Tweede Kamer van het Deltawetsontwerp voorgelegd aan een aantal Zeeuwse vooraanstaande figuren op het gebied van het bestuur, landbouw, wa terschapswezen, en aan een vertegenwoordiger van Zeeuwsch-Vlaanderen. En omdat wij meenden dat bij deze eerste reactie ook een Belgisch geluid diende te worden gehoord dit land heeft immers grote belangen bij het Deltaplan vroegen wij ook een haven- deskundige uit Antwerpen: wat denkt U van dit project? Hun antwoorden zijn hieronder kort weergegeven. DIENAAR. „Uw dienstwillige die naar." Ziedaar een uitdrukking, die menigeen onder een brief schrijft, voordat hij zijn handtekening plaatst. Een Engelse club wil van die gewoon te afstappen, althans in brieven aan ambtelijke instanties. Op straffe van royement is aan de leden de verplich ting opgelegd, om elke brief aan een ambtenaar te besluiten met deze woor den: „U bent geachte heer, mijn ne derige en meest onderdanige dienaar." KORDAAT. Een kordate 23-jarige café-eigenares mevr. Sylvia de Win ter, heeft deze week in Poole (Enge land) een regerings-voedselinspecteur uit haar keuken gejaagd omdat zijn schoenen onder de modder zaten, zijn jas smerig was en zijn hoed een vettig vod. Hij was binnengekomen om een papier op te hangen waarin gedetail leerde aanwijzingen werden gegeven „ter voorkoming van voedselbesmet- ting". COMPLIMENT. In Johannesburg kwam een toeschouwer de Franse zan ger Charles Trenet, die daar optrad, zijn complimenten aanbieden. In de loop van het gesprek vroeg hij o.m.: „En, meneer Trenet, behalve die lied- jeszingerij, wat doét U eigenlijk?" Waakzaamheid A. SCHOUT, LID VAN GED. STATEN VAN ZEELAND: „Tijd voor grondige bestudering van het ontwerp heeft mij nog ontbroken. Maar vast staat, dat de veranderingen in Zeeland groot zullen zijn en dat juist daarom waakzaamheid is geboden. Afsluiting evenwel bete kent veiligheid en dat is voor Zeeland van het allergrootste belang! Het heeft mij deugd gedaan, dat «-e minister de betekenis van de la gere organen heeft erkend en er bij de uitvoering van de werken rekening mee zal houden Onzekerheden M. J. VAN POELJE, LID VAN GED. STATEN VAN ZEELAND: „Als Gedeputeerde voor de bootdiensten zie ik bij een eerste kennis making met het ontwerp enige onzekerheden. De volgorde van de afsluitingen staat immers nog niet vast en dat is juist van belang voor de veerdienst over de Oosterschelde. Die zal anders moeten zijn, wanneer eerst het Brouwershavense Gat dichtgaat dan wanneer de Oosterschelde als nummer één wordt aangepakt. In het eerste geval immers is het veer een verlenging geworden van de nieuwe wegen van Rotterdam naar Zeeland en dat zal dan speciale voorzieningen eisen". „Belangryk lijkt my ook, dat de visserij geen „steun" zal ontvangen, maar dat gedacht wordt aan de opbouw van een nieuw bestaan. Om dat Gedeputeerden krachtens artikel 1 over de plannen worden ge hoord is het bijzonder belangrijk, dat de Provinciale Staten destijds besloot de provinciale waterstaat uit te bouwen met een delta bureau. Dat betekent, dat wij mee kunnen met de Rijkswaterstaat". Arbeidsmarkt IR. M. A. GEUZE, VOORZITTER VAN DE ZJL.M.: „De voordelen van de afsluiting zijn zodanig, dat het van groot belang is, dat er zo spoedig mogelijk mee wordt begonnen. Met betrekking tot de verde ling van de bevoegdheden is de eerste indruk, dat er nu redelijke voorstellen op tafel liggen". „Het is misschien wel eens goed er op te wijzen, dat de uitvoe ring van de Deltaplannen niet die invloed heeft op de arbeids markt en het peil der overheidsinvesteringen als soms wel eens wordt betoogd. Door de sterke mechanisering is de invloed op de arbeidsmarkt gering: aan de Zuiderzee werken bijvoorbeeld slechts een tweeduizend man. Bovendien is de uitvoering verdeeld over een periode van 25 jaar en dat betekent tevens, dat de fi nanciering van geen betekenis is voor temporisatie van de over heidsfinanciering". Wij gaan verder" BURGEMEESTER A. C. WILLEMSEN VAN *ERSEKE: „De indiening kwam niet onverwacht en was tot twee keer toe in een Troonrede aangekondigd. Het heeft mij goedgedaan, dat uit. de me morie van toelichting bleek, dat de vissery niet zo-maar wordt afge daan, maar dat wel degelijk gezocht wordt naar een oplossing. Ik waardeer dit. Maar de indiening van een wetsontwerp betekent nog niet, dat het tot wet verheven zou zijn. Wij gaan daarom rustig door met ons werk en wij zullen onze belangen waar nodig met kracht verdedigen. Er móet een uitweg en een oplossing worden gevonden voor onze schone vissery, want dat is een belang niet alleen voor Zeeland, maar voor héél Nederland". Voor Rijksrekening P. J. J. DEKKER, VOORZITTER VAN DE ZEEUWSE POLDER- BOND: „Als waterschapsman ben ik vóór afsluiting. Het betekent immers een enorme besparing aan onderhoud voor de thans nog zeekerende dyken. Maar men zal niet moeten inslapen, want er is een lange overgangsperiode, waarin nog vele voorzieningen moeten wor den getroffen om geen grote risico's te lopen. Natuurlijk stel ik het op prys, dat het gedecentraliseerde waterschapsbeheer nog eens naar voren is gebracht, maar ik ben toch van mening, dat alle werken, die uit het Deltaplan voortvloeien voor rijksrekening dienen te ko men". „En daarom zullen de wetsontwerpen tot regeling van subsi dies en bydragen aan de lagere organen afgewacht moeten wor den om te zien, welke normen de minister zich in dit verband voorstelt. En zo nodig zal er voor gewerkt moeten worden, dat de Staten-Generaal hierop correcties aanbrengt. Maar in elk geval ben ik uiterst dankbaar, dat de afsluiting weer dichterbij is gekomen Vechten voor tunnel BURGEMEESTER A. L. S. LOCKEFEER VAN HULST: „Ik fe liciteer met beide handen de rest van Zeeland met dit plan en dit ontwerp! Maar wanneer ik nu de kaart by dit wetsontwerp ga bekij ken, dan valt toch wel héél erg op, dat Zeeuwsch-Vlaanderen er ver weesd by zal hangen. De Westerschelde wordt niet afgesloten. Goed! Dat respecteer ik. Maar dat betekent, dat wij geen deel zullen hebben aan de ontsluiting van Zeeland door een verticaal wegenstelsel. En de vraag is: als de regering met dit Delta-project „over de hond" komt, waarom dan niet „over de staart" Wil Zeeuwsch-Vlaanderen geen vergeten hoek worden, dan is er maar één oplossing: een vaste verbinding, zoals bijvoorbeeld een tunnel. Zeeuwsch-Vlaanderen eist dat gelijktijdig met de uitvoering van het Deltaplan! Wy zullen voor die verbinding vechten met alle legale middelen!" HOE WAS DE REACTIE IN ANTWERPSE HAVEN- EN RE DERSKRINGEN? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan de heer Jacobs, directeur van de Fédération Maritime, de grote organisatie van reders en havenmensen. De reactie van de heer Jacobs was uiterst snel: onmiddellijk een seintje naar de Belgische consul-gene raal in Nederland met het verzoek zo spoedig mogelijk de volledige tekst met de memorie van toelichting toe te sturen. „Wij maken ons natuurlijk ongerust", zei de heer Jacobs, „en dat komt in de eerste plaats door de onzekerheid over de toekomstige bevaarbaarheid van de Westerschelde. Wat zijn hier de gevolgen van de afsluiting Weet U het? Ik niet! De deskundigen zijn het er niet over eensDe vragen stormen op je af: zal de stroom veranderen, komen er nieuwe zandbanken, wat zal er bij storm geschieden? En wat gaat er met het niveau gebeuren. Stel eens, dat het gemiddelde peil circa tien centimeter omhooggaat, dan zyn wij verplicht om de kaden ook hogerop te brengen „Het tweede punt in deze aangelegenheid wordt gevormd door de Tussenwateren. Ik behoef U niet te zeggen, dat die Tussenwateren een delicate kwestie betekenen. Och, een nieuwe sluis in het Volkerak is niet zo erg als die van Wemeldinge verdwijnen. Nieuwe kunstwer ken zyn immers moderner dan oude. Maar de vraag is: wat gebeurt er in de interim-periode, waarin er wèl een sluis in het Volkerak is en de Oosterschelde nog niet dicht, zodat ook Wemeldinge nog moet worden gebruikt. Met andere woorden: drie sluizen „Ik ontveins me niet, dat dit vragen van theoretische aard zijn. De praktijk is, dat wanneer er mensenlevens gered moeten worden of beveiligd, dit voor alles gaat! Juist in die sfeer, de louter-menselijke sfeer, zal door beide landen voor alle vragen over deze Delta-kwestie een oplossing moeten wprden gevonden. De menselijke factor en vei ligheid speelt voor ons immers ook mee en ik ben er van overtuigd, dat gezien de moderne middelen van de techniek, een verantwoorde regeling mogelijk is". „Laat men in Nederland dan niet vergeten, dat een honderd-pro cent-oplossing voor uw land, voor België misschien maar tachtig procent betekent. En het is te hopen, dat men over die twintig pro cent geen ruzie zal gaan maken, want dan komt men weer in de sen timentssfeer. En om daarin te komen met de waterwegenkwestie is hélemaül niet moeilijk Het Wereldgebeuren. Listen gevraagd Dat hy zich voor het Midden- en Verre Oosten interesseerde, heeft de succesvolle Engelse politicus Anthony Eden al laten blij ken ten tijde van zijn studie in Ox ford. Hy legde zich toe op Oosterse talen en verzamelde zelfs een aantal Perzische manuscripten. Missch|en heeft hij op die manier geleerd, zich zover als een Westerling maar enigs zins kan. te verplaatsen in de gedach- tenwereld van Arabieren. En dat kwam hem in de loop van zyn car rière goed van pas. Voor hem was immers een loopbaan in dienst van Buitenlandse Zaken weggelegd. En als minister van buitenlandse zaken van het Britse imperium heeft men veel met het Oosten te maken. De statistieken vertellen, dat veertig procent van Groot-Brittannië's inko men in harde valuta afkomstig is van de tin en de rubber van Malakka, en van de olie en de diensten van Brit se firma's in het Midden-Oosten. De 58-jarige Anthony Eden is nu premier van Engeland. Het is in die kwaliteit, dat h$j zijn steen wil bijdragen om in het Midden- Oosten de rust te doen terugkeren en op die manier een bewapeningswed loop te voorkomen, waarbij alleen de Russen zij zouden, spinnen. Vandaar Edens voorstel aan de direct bij het conflict betrokken partijen om een compromis te sluiten. Men zou een regeling moeten vinden voor het pro bleem van de Arabische vluchtelin gen. En er zou een middenweg moe ten worden gezocht tussen de gren zen, die in 1947 door de Verenigde Naties werden vastgesteld en de grenslijn, die in 1949 bij de wapen stilstand tussen Israël en de Arabi sche landen werd getrokken. Aanvaarding van het voorstel van Eden zou betekenen, dat de Is raëliërs terrein prijs gaven aan de Arabieren. De Israëlische premier Ben Goerión heeft direct op zijn eigen bewogen wijze laten weten, dat daar niets van in kan komen. De Arabieren, wier „taal" Anthony EEde'n goed blijkt te verstaan, lieten een ander geluid horen. Op de verga dering van de Arabische Liga te Cairo werden de voorstellen van de Britse premier met instemming ont vangen Als dc Israëliërs de door Eden gewenste stappen terug wilden doen, zouden de Arabieren (volgens htm zeggen) wel bereid zijn. om een rege ling te treffen. Volgens hun zeggen... Het schrijven van een Jordaans blad luidde anders: „De spanning zal niet ophouden, voordat Israël van de kaart is geveegd". De staatslieden in het Westen moeten by dit ales niet verge ten, dat het wederoplaaien van het Egyptisch-Syrisch-Israëlisch con flict een gevolg is van de wapenleve ranties aan de Egyptenaren door Tsjechische fabrieken, waarbij uiter aard de Russische machthebbers een vinger in de pap hadden. Het bericht over die wapenleveringen bracht Is raël in alarmtoestand en gaf de Ara bieren reden tot overmoed. In het Westen voelde men zich meer en meer onbehaaglijk en het is dan ook niet zonder reden, dat president Eisenho wer zich, terug uit het ziekenhuis, op zijn boerderij in Gettysburg eerst op dit probleem wierp "en bekend maakte, dat de Veremgde Staten be reid zijn om evenals Engeland een eventuele regeling tussen Israël en de Arabische landen te garanderen. Hij voegde nog eens eraan toe, dat de Verenigde Staten het oor willen lenen aan verzoeken om wapens voor wettige zelfverdediging. Een opmer king, waarover Syriërs en Egyptena ren inmiddels hun verontwaardiging hebben gespuid Het valt niet mee, om voor dit ne telige probleem een listige op lossing te vinden. Maar listig zal het moeten zijn om voor de sluwe Sowjet-tactiek een rake tegenzet te vinden. Voor het Westen liggen de kaarten veel moei lijker dan voor de communisten. Hier immers kan men Israël niet in de steek laten om de Arabieren te win nen. Men zal de partijen in dit ge schil allebei te vriend moeten houden. En het ziet er naar uit dat het daar bij. wat de Arabieren betreft, vooral zal aankomen op gulheid met geld voor steun aan „achterlijke" gebieden. (Van die „achterlijken'1, die men in de gaten moet houden). ANTHONY EDEN waarom geen compromis? Bonus uit agioreserve van de Mij „Nederland" De directie der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mee, dat het voornemen bestaat aan een op 15 December 1955 te houden bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen aan de aandeelhouders een uitkering te doen van 7 1/7 procent in aandelen, uit bij vroegere kapitaalsuitgiften verkregen agio. De bedoeling is, dat deze nieuwe aandelen reeds gerechtigd zullen zijn tot het volle dividend over het boek jaar 1955. Over de wijze waarop indien het voorstel door de algemene vergade ring wordt aanvaard de bonus aandelen (1 nieuw aandeel op 14 oude aandelen) ter beschikking zul len worden gesteld, zal een nadere mededeling volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5