PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bij Seattle stortte Amerikaans toestel neer: 27 doden Afwikkeling van rampschade voor de landbouw vorderde BILT V*antd;aa<g FAURE DOET KNIEVAL VOOR HET FRANSE PARLEMENT DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 272 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer, Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4t— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, N Bogerdstraa» 24, telef. 26. NIEUWE VLIEGRAMPEN TREFFEN V. S. Militair vliegtuig bij Las Vegas verongelukt: 14 doden Amerikaanse militairen, die per schip met verlof uit Japan waren ge komen, hadden een DC-4 gecharterd om hen naar huis te brengen. Kórt na een tussenlanding op een vliegveld bij Seattle vloog dit toestel tegen een huis op een heuvel en stortte brandend neer. Het vliegtuig had 66 soldaten aan boord, een man, een vrouw, twee kinderen en een beman ning van vier; Er zijn volgens de laatste berichten 27 doden te betreuren, waarvan er 25 werden geïdentificeerd als soldaten. Zowel het huis als het vliegtuig werden totaal vernield. Uit Las Vegas wordt gemeld, dat een militair vliegtuig op weg naar dit atoomcentrum Donderdag te pletter gevlogen is tegen de berg Charleston ruim 3500 meter hoog en met eeuwige sneeuw bedekt. Het betrof hier een C-54 met 14 personen aan boord, leden van de Amerikaan se luchtmacht en personeel van de atoomenergiecommissie, die allen om het leven kwamen. Tot de overlevenden van de ramp bij Seattle behoren een moeder en vier of vijf kinderen, die zich in het getroffen huis bevonden. Een van de overlevenden, de sol daat le klas Robert Fisher, vertel de dat één van de motoren van het vliegtuig kort na het vertrek uit Seattle vreemd was gaan doen. „Er kwam een gek geluid uit", zei hij, „en toen zag ik een steekvlam. Bij na op hetzelfde ogenblik stortten we neer. Ik geloof dat we nauwelijks een mijl hadden afgelegd." De eerste die de plaats van de ramp bereikte was de politieagent Donald Peterson. „Ik rende naar de wrakstukken", zei hij later, „en be gon lichamen naar buiten te trek ken. 'Ik hoorde een vreselijk gekerm maar die stakkers kon ik niet meer helpen." Soldaat Fisher vertelde nog: „Het vliegtuig was ongeveer in tweeën gebroken. Er was een groot gat. 'aardoor kroop ik naar buiten. Ik was zo van streek dat ik buiten ver suft bleef staan. Ik wist niet wat ik moest beginnen." Het verongelukte vliegtuig had een nog lange tocht in Oostelijke richting voor de boeg. Het raakte eerst twee bomen en boorde zich Nieuwe Britten Een Engelse rechtbank de hoge raad van beroep heeft Dins dag j.l. uitgemaakt, dat konin gin Juliana, koning Boudewijn en nog vierhonderd'andere leden of afstam melingen van Europese vorstenhui zen de Britse nationaliteit hebben. Dat klinkt wat vreemd, maar het is juridisch vrij goed in orde. Men houdt in Engeland graag oude wet ten „in leven". Die zijn dan wel in onbruik geraakt, maar nimmer ver vallen verklaard. Nu is er een wet van 1705, waar bij de afstammelingen van de keur vorstin Sophia van Hannover het Britse staatsburgerschap kregen. Die wet was bedoeld voor de toen in le ven zijnde afstammelingen. Dat staat echter niet duidelijk in die wet en daarom kon de Duitse prins Ernest Augustus, die thans hoofd van het huis Hannover is bij de Engelse auto riteiten aankloppen om hem en zijn kinderen tot Brits staatsburger te verklaren. De prins wil daardoor ontsnappen aan de Duitse fiscus, die het hem nogal lastig; maakt met stevige aan slagen. In Engeland wilde men liever niet aan dat grapje meewerken en daarom werd een uitspraak van de hoge raad gevraagd. Vermoedelijk zal men nu nog in beroep gaan bij het Engelse Hoeerhuis en als dat Hoger huis het met de hoge raad eens is slaan de poorten van het Brits Im perium open voor de afstammelingen van keurvorstin Sophia. Er is intussen al een Brits Lager huislid opgestaan, dat deze poor ten ook voor vele anderen wil openzetten. Dat Lagerhuislid sir Robert Boothby publiceerde een ingezonden stuk in de „Daily Tele graph" en in dat stuk vroeg hij zich af, waarom men een hele rij van Europese landen niet liever opneemt in het Britse gemenebest nu de vor sten in die landen toch al recht heb ben op de Britse nationaliteit. Hy noemt Nederland, België, Grieken land. Zweden, Noorwegen en Dene marken. Sir Robert wil deze landen vriendelijk uitnodigen tot toetreding en als ze eenmaal in het Britse geme nebest zijn opgenomen, dan zou een belangrijke stap op de weg naar een Verenigd Europa gezet gijn. Dit voorste] van mij, zó schrijft hij tenslotte, is ernstig gemeend. Deze laatste opmerking is zeker niet overbodig, want een beetje lachwekkend zijn de plannen van sir Robert wel. Het is waarlijk niet zó, dat men in Nederland en de andere opgesomde landen staat te trappelen van onge duld om de poorten van het Britse gemenebest binnen te gaan. Men stelt prijs op een vriendschap pelijke, ja zelfs hartelijke verhouding met Engeland, maar men ziet in de Engelse gemenebest-politiek een der grote belemmeringen voor het ont staan van een Verenigd Europa. Juist om het gemenebest wil Enge land niet volledig meewerken aan het opbouwen van een Verenigd Europa. Denkt de heer Boothby nu werke lijk, dat de door hem genoemde lan den dit Engelse standpunt zullen aan vaarden Er is op deze vraag slechts één ant woord: als hij dat denkt is hy slecht Ingelicht! I toen in een woning op ongeveer 150 meter van een drukke winkelstraat. Een van de andere overlevende militairen, specialist 3e klas Elbert W. Letherman, was zeer koelbloe dig. Hij redde een van de twee kin deren in het vliegtuig. De vader had het andere kind gered. Letherman rende daarna het ge troffen huis binnen en redde samen met een andere militair twee kinde ren en hun moeder, die aanvanke lijk totaal versuft was van schrik. Intussen ging een speciale red dingsploeg in ijzige koude in de ber gen van Nevada naar de veertien s ....is het 150 jaar geleden, dat s Ferdinand de Lesseps, de ont- y werper van het Suezkanaal, te M Versailles werd geboren. y MORGEN 1 ....ishettienjaargeleden.dat y te Neurenberg de processen te- gen de nazi-leiders begonnen. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mensen, die met hun vliegtuig Don derdag. op weg naar de proefter- reinen voor atoombommen in Neva da, verongelukten. Het wrak was Donderdag op een helling van de berg Charleston, 75 km ten "Noord westen van Las Vegas, gezien. La ter werd bericht dat een vliegtuig het wrak had waargenomen; er zijn geen overlevenden. Het ongeluk van Vrijdag was het derde grote vliegtuigongeluk in het Westelijk deel van de Ver. Staten in zes weken tijds. Op 6 October vloog een DC-4 tegen een berg in Wyo ming, waardoor 66 mensen om het leven kwamen. Op 1 November stortte een DC-66 neer bij Longmont in Colorado en kwamen 44 mensen om het leven. Nederlands-Indonesische onderhandelingen. Utoyo Ramelan is Vrijdag per vliegtuig naar Nederland vertrok ken om te trachten in JDen Haag overeenstemming te bereiken met vertegenwoordigers van de Neder landse regering over plaats van sa menkomst en aanvangsdatum van de onderhandelingen over de status van Westelijk Nieuw-Guinea en over de samenstelling van de agenda. Men verwacht dat hij Zondagavond in Amsterdam zal arriveren. Ramelan deelde voor zijn vertrek mede dat hij hoopt Maandag zijn voorbereidende besprekingen te kun nen aanvangen en verwacht dat zij nog voor het einde van het jaar kunnen eindigen. De Nederlands-In donesische onderhandelingen zouden dan nog voor Nieuwjaar kunnen beginnen op ministersniveau. Graham trekt zijn bekentenis in. John Gilbert Graham, die deze week werd gearresteerd in verband met het verongelukken van een Amerikaans passagiersvliegtuig op 1 November, heeft zijn bekentenis in getrokken. Zoals gemeld waren by het vliegtuigongeluk 44 personen, o. w. Grahams moeder, om het leven gekomen. „DE GROTE GOOCHELAAR" Wijziging van kiesdistricten Met alle winden-mee-waaiende heeft premier Faure Vrijdagavond inge stemd met wijziging van de grenzen der Franse kiesdistricten teneinde zijn plan voor vervroegde verkiezin gen in leven te houden. Op een zitting van twee en een half uur haalde Fau re zijn kabinet over, de eis die het par lement met 334 tegen 265 gesteld heeft, dat de districten gewijzigd worden al vorens verkiezingen werden gehou den, in te willigen. Die houding van de Franse kamer was een overwinning voor Faure's grootste rivaal, ex-pre mier Mendès-France, die de verkiezin gen zo lang mogelijk uitgesteld wenst te zien om zijn eigen positie te kun nen versterken. Faure had kunnen aftreden. Hij had aan zijn eis, dat volgende maand ver kiezingen worden gehouden, de ver trouwenskwestie kunnen verbinden. Altijd de grote goochelaar besloot hij in plaats daarvan te doen wat de As- semblée wilde en het snel te doen. Fau re heeft reeds aan de departementale prefecten opdracht gegeven een be gin te maken met de verlegging van de kiesdistrictengrenzen in overeen stemming met de bevolkingswijzigin gen sedert 1927, de laatste maal dat de districten opnieuw getekend werden. De rapporten van de prefecten wor den Maandag verwacht. De Assemblée heeft Vrijdagavond In een persconferentiedie u-erd ge houden in de Russische ambassade te Parijsheeft de ontslagen stadsarchi tect van MoskouAlexander Wlassof (zittend) ontkend dat hij asyl heeft gezocht in West-Europa. haar volgende zitting vastgesteld te gen Dinsdagmorgen, maar het kan we ken duren voor de herindeling door de Assemblée afgewikkeld is, waar iede re partij er voor waakt, dat er stem men ontfutseld worden. Een andere brug die Faure misschien zal moeten oversteken is het mogelijk weglopen van zijn zes ministers uit de M.R.P., indien de Assemblée bij stemming be sluit de volgende verkiezing te houden op basis van het districtensysteem. De kracht van de M.R.P. onder de Franse kiezers ligt in de bFeedte, niet in de diepte. Zonder het tegenwoordi ge systeem van proportionele verte genwoordiging, zou het aantal M.R.P.- zetels in de Kamer, dat 627 bedraagt, drastisch gereduceerd worden. (United Press) Tijdens haar werkbezoek aan de pro vincie Drente heeft Koningin Juliana o.vi. een krans gelegd bij het in het centrum van Assen opgerichte monu ment voor de gevallenen. Gevangene ontsnapt. Uit het Huis van Bewaring in Utrecht. Uit het huis van bewaring aan de Gansstraat te Utrecht is Donderdag de 32-jarige Tilburger P. J. A. van E. ontsnapt door over een muur van on geveer drie meter te klimmen. De man, die dienst deed als stoker in de psychiatrische afdeling van prof. Baan in dit gebouw, was even alleen gelaten door de bewaker, die hem al tijd vergezelde bij het vullen van de ovens voor de centrale verwarming. Het was toen een koud kunstje, de binnenplaats te bereiken. Gebruik makend van zijn lengte (1.82 meter) heeft de Tilburger waarschijnlijk kans gezien, op een electriciteitskastje te klimmen en zich vervolgens verder omhoog te werken tegen de drie me ter hoge muur, waarbij hij zich pij pen en omhulsels van electriciteitska- bels ten nutte maakte. Via een tuintje aan de buitenkant van de muur is hij verdwenen. Na de vermissing van de vluchteling bij het avondeten begon 't opsporingwerk, waarbij surveilleren de agenten op de fiets de vluchteling meenden te herkennen in de duopassa gier van een motor. Het leek aanvan kelijk, alsof de motorrijder aan het stopbevel van de agenten zou voldoen, maar toen hij dicht bij hen was geko men, gaf hij vol gas. Een wilde jacht volgde, waarbij één der agenten, die van zijn fiets gebruik maakte, al gauw een te grote achterstand had en de andere, die in een' vrachtauto was ge klommen, een paar waarschuwings schoten loste, maar tenslotte ook moest opgeven. Het is niet bekend, of de duopassagier inderdaad de vluchte ling was. Het onderzoek wordt voort gezet. Nationalistische partij in Zuidwest Afrika versterkt Bij de parlementsverkiezingen in Zuidwest-Afrika heeft- de nationa listische paf tij op 16 van de 18 ze tels beslag weten te leggen. Dit be tekende voor haar een winst van een zetel. De Verenigde Party zal in de nieuwe Kamer van Afgevaardigden over twee zetels beschikken. Voor dien had zij er drie. 0 Jan Bleumers, concertmeester en solo violist bij de A.V.R.O., is per 1 Januari 1956 als eerste concertmeester geënga geerd door de Nederlandse Opera. Herfstweer blijft gunstig (Van onze weerkundigu medewerker) j_ Zachtere lucht van de Noordzee is gisteren geleidelijk M in Zuidelijke richting over ons y land blijven stromen. In het Zuiden van Limburg kwam de M temperatuur maar één graad boven het vriespunt, in Zeeland tot vier a vijf graden Celsius, M terwijl in Noord-Holland nog acht graden Celsius werd ge- meten. Plaatselijk veroorzaakt deze zachtere lucht wat lichte regen of motregen, terwijl gis- termorgen in het Zuid-Oosten van Nederland ook wat lichte sneeuw werd waargenomen. Het hogedrukgebied met het centrum boven Schotland blijft het weer ook tijdens het week- M einde een vrij rustig karakter geven. De wind draait weer. iets meer naar Noordelijke richting, y waardoor de kans op opklarin- gen weer wat groter wordt. Veel verandering zal er daar- y om ook morgen niet in dit gun- stïge herfstweer komen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HOOFDBESTUURSVERGADERING Z.L.M. TE GOES Totale uitkering beloopt thans ruim 63 millioen gulden Met de ontwikkeling van de rampschade in de landbouw zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt. Van de 25.600 sub-formulieren zijn thans 25.400 bij de rampschadebureaux afgewerkt, met een totale uitkering van 63 f2 millioen gulden. De vee-restl6utie is vooral voor Schouwen-Duiveland tot "tevreden heid verlopen, en voor het grasland, waarvan de herverkavelingscommis sie niet-inzaaien heeft gelast, is thans voor zwaar getroffen gebieden op Schouwen-Duiveland een nieuwe vergoedingsregeling opgesteld. Ten.aanzien van de wederopbouw kan men minder optimistisch zyn. Wat de landbouw namelijk normaal of gewenst acht, wordt door dc over heid veelal als luxe aangemerkt. Ook komen meestal de werkelijke kosten beduidend hoger te liggen dan de aanbestedingsnormen. Deze opmerkingen waren te beluisteren in de te Goes gehouden hoofdbestuurvergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappy. geldt niet alleen voor nieuwe aanleg, aoch ook voor de vernieuwingen la- Daarbij werd er met betrekking- tot het herstel van de gronden op gewezen, dat men er voor zal moeten waken, dat de aandrang tot bezuini ging, welke op minister Van de Kieft wordt uitgeoefend, niet van invloed wordt op de werken in de Zeeuwse herverkaveling'sgebieden. Voorts baart de electric'teitsvoorziening en de waterleiding de bewoners van Schouwen-Duiveland grote zorgen. Op provinciaal niveau moet hieraan iets gedaan worden. Er zijn thans voor de aanleg bijdi-agen gevraagd, die de volledige aanlegkosten nog te boven gaan, omdat ze betrekking hebben op zg. „super-onrendabele ge bieden", zo werd opgemerkt. Dit ter. Bij de opening van de vergadering herdacht de voorzitter, ir. M. A. Geu ze, de overleden vice-voorzitter, de heer P. Scheele-de Putter, waarna hij de hedendaagse situatie in de wereld schetste. Sedert 1945 hebben er ook op de landbouwbedrijven zeer grote veran deringen plaats gehad. Zowel het tempo als de methode en de onderlin ge verhoudingen zijn enorm gewy- zigd De technische ontwikkeling gaat nog steeds voort en hoewel de land bouw hierdoor direct niet in zo'n sterke mate zal veranderen, zal vol gens spreker in de toekomst de toe passing van nieuwe methoden, vooral m de sector van de landbouwweten schap, gunstige resultaten kunnen op leveren. Sprekende over de steeds toenemende overschotten aan land bouwproducten, wees ir Geuze nog op het steeds toenemende internatio naal overleg, waardoor de bestaans gronden gewaarborgd blijven. M onopoliehef fingen De methode van uitvoering van de monopolieheffingen, nodig om tijde lijk sterke dalingen in het binnen lands prijsverloop van de voedergra- nen te voorkomen blijkt slecht te voldoen. Er bestaan steeds ontdni- kingsmogelijkheden, waardoor het fonds minder geld binnen krijgt, dan waarop het recht heeft. De minister denkt nu aan vaste heffingen voor alle granen voor een periode van een jaar. De heffingen worden dan niet van week tot week gewyzigd. Voor de aardappelen wordt ook een nieuwe regeling overwogen. Het be drijfschap heeft voorgesteld om voor alle in Nederland geteelde aardap pelen, dus ongeacht de bestemming en de streek waar ze worden geteeld, één minimumprys vast te stellen. In een nota van genoemd bedrijfschap is men tot de conclusie gekomen, dat deze garantieprijs in het najaar 4.50 per 100 kg. ongesorteerde aard appelen zal moeten zijn. Voor de be- waarvergoeding wordt 0.50 bere kend, zodat de minimumprijs in het voorjaar 5.zou moeten zijn. De aardappelexport heeft weer over 1955 ruim 190.000 ton belopen, tegen resp. 89.000 en 57.000 ton in 1953 en 1954. (Vervolg op pag. 10) Misnoegen over optreden van Belgische politie Tijdens onderzoek klooster in zaak-Anneke Beekman Het Belgische katholieke Kamerlid De Gryse heeft schriftelijk aan de minister van iustitie bericht, dat het onderzoek, dat onlangs in een kloos tergemeenschap te Wcvelgem is ge daan met betrekking lot de verdwij ning van Anneke Beekman, by de in woners van deze gemeenschap opzien heeft gewekt. Vooral de wijze waarop dit onder zoek werd uitgevoerd, bracht op schudding en verontwaardiging te weeg. Wil de minister mededelen door wie dit onderzoek werd bevolen en om welke redenen dit geschiedde; of zijn departement op de hoogte was van dit onderzoek; waarom er met zulk een uitgebreid machtsvertoon werd gehandeld thet blijkt dat het onderzoek werd uitgevoerd door cir ca honderd man) en of het waar is dat de wijze van optreden niet alleen onbehoorlijk maar zelfs tergend is ge weest. Franse dienstplichtigen 57.000 naar huis. D Franse regering heeft besloten de 57.000 dienstplichtigen, die deze zomer onder de wapenen zijn geroe pen om in Noord-Afrika te dienen, met groot verlof te zenden. Met Kerstmis zullen de mannen thuis zijn. Een regeringswoordvoerder, die dit meedeelde, voegde daaraan ech ter toe, dat als compensatie en tot dat de toestand in Noord-Afrika be ter wordt, de dienstplichtigen die 1 Januari 1956 zouden afzwaaien, lan ger onder de wapenen zullen blijven. Er zullen ook nog andere maatrege len worden genomen, zoals een ver sneld oproepen van nieuwe reeruten teneinde de legersterkte op het peil te houden, dat de toestand vereist. Knaap door trein gegrepen Op de onbewaakte overweg te Prin senbeek is Vrijdag de 11-jarige Jacques V. uit Prinsenbeek gegre pen door een dieseltrein en op slag gedood. De jongen werd door de trein ongeveer 30 meter meege sleurd. KORTE PREDICATIE HET DORP EN HET KONINKRIJK. I. HET KONINKRIJK. Ergens woedt strijd. Een heuvelstelling wordt bestormd en veroverd. Er ontbreken mannen doden en gewonden maar de bevelvoerende officier is te vreden. Honderd man verloren, meer niet. Hij had zeker op 2 a 800 gere kend. Natuurlijk is er ook de pijn en de ellende van doden en gewonden. Maar daar gaat 'l niet om. Het gaat om de uiteindelijke overwin ning op de vjjand, om de vestiging van het koninkrijk. II. HET DORP. In het dorp is een dode. Iedereen weet het. Niet slechts één familie, maar het gehele dorp rouwt. De sportwedstrijd wordt afge last. Iedereen leeft mee. Om die éne. Dat is het dorp. In de Bijbel vinden we beide aspec ten het dorp è?i het koninkrijk. Jezus heeft oog voor het kleine, het afzonderlijke; voor de bloemen en de vogels; voor de blinde Bar-Timeiis en voor de ene discipel, die niet kon geloven (Thomas): de lijn van het dorp, maar dan ook zeer sterk de lijn van het koninkrijk. De grote strijdkrecis: „Uw ko ninkrijk kome". Daar moet alles voor wijken. De Koning zal niet rusten, eer de vijand verslagen is. Daarbij vallen ook aan zijn eigen zijde slacht offers: de martelaren, maar de Ko ning zet door, ook al vallen zijn sol daten. In I Thessal. If 1318 zyn deze twee lijnen a.h.w. ineengevlochten. Een kleine gemeente vraagt, hoe 't nu toch staat met de overledenen uit hun midden (1 Tliess. If IS), 'n Vraag van de kleine gemeenschap, van het dorp. Paulus stelt hen ge rust: de doden worden mee opge nomen in het heil. Christus heeft hen niet vergeten. Maar dan mindt dit gedeelte uit in het koninkrijk, liet gaat niet om die afzonderlijke, dierbare mensen, maar om de voleinding van Gods Plan met deze wereld. Wanneer het grote sig naal klinkt, gaat Jezus Christus Zelf zegevierend vooraan, om de laatste onneembaar geachte vesting te ver overen (vs. 15, 16). Dit moet voor alles door de gemeente vastgehouden en verkondigd worden. Tenslotte een vrc"ig: heeft de kerk met de neiging gehad te véél te let ten op de lijn van het dorp en te weinig op de lijn van het koninkrijk. Z- K. NOORDELIJKE WIND. Op de meeste plaatsen veel be wolking met tijdelijk enige regen of motregen. In het uiterste Noordwesten van het land weinig verandering in tempe ratuur, elders minder koud. Zwakke tot matige Noordelijke wind. ZON EN MAAN 20 November Zon op 8.09 onder 16.46 Maan op 12.29 onder 22.01 21 November Zon op 8.10 onder 16.44 Maan op 12.51 onder 23.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1