WIHGS Fusie van West-Zeeuwsch-Vlaamse voetballers practisch onmogelijk SP0RI-— lekker gesproken ook tönqSize. PROVINCIAL'S ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955. NIET ALLEEN FINANCIËLE BEZWAREN Streekclub in belang van plaatselijke voetbalverenigingen niet wenselijk (Van onze sportredacteur) „Blijven we stumperen in West Zeeuwsch-Vlaander en?" Onder deze titel heeft de heer Frans Kolyn, voorzitter van de voetbalvereniging Oostburg, in het clubblad van zijn vereniging een beschouwing gewijd aan de moei lijkheden, waarmee de voetbalsport momenteel in dit deel van de provincie te kampen heeft. „In alle dorpen beschikt men over enkele goede spelers, die verloren gaan in een elftal, dat niet meer mee kan. Deze spelers zakken af naar het algemene lage peil. Steeds moeilijker wordt het en nog moeilij ker is het financieel de touwtjes aan elkaar te knopen", zo betoogt de heer Kolijn. Er zijn naar de mening van de voorzitter van Oostburg twee moge lijkheden om verbetering in deze tak van sport in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren te brengen. De eerste mogelijkheid is, dat één der bestaande clubs tracht door voldoende activiteit de goede spelers „af te romen" van de clubs in deze streek. En de tweede mogelijkheid houdt in, dat de besturen van de verschillende verenigingen met elkaar gaan praten om gezamenlijk iets te bereiken. Dat „iets" zal moeten zijn een West Zeeuwsch-Vlaams elftal, dat geformeerd moet worden uit spelers van verschillende clubs, en dat mettertijd in de tweede klasse zal kunnen doordringen. Deze tweede klasser zou dan voldoende publiek kunnen trekken om de lagere elftallen in stand te houden. Nadat de heer Kolijn ook nog een gezamenlijke training, die centraal gehouden kan worden, aangeroerd heeft, bepleit hij ten slotte een fusie tussen alle West Zeeuwsch-Vlaamse clubs in een streekvereniging. Aan beide mogelijkheden, die door de beschouwing in het clubblad van Oostburg ter tafel worden gebracht, kleven nogal wat bezwaren. Over de eerste oplossing enkele „vooruit strevende" clubs berovende andere verenigingen van hun beste spelers kan men kort zijn. Dit systeem is, en werkelijk niet alleen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, meermalen; zij het in bescheiden mate in de practjjk gebracht. Maar als een uitblinkende speler van club veranderde, zaaide deze mutatie meestal haat en nijd tussen de betrokkene verenigingen. Omdat iedere club zjjn top-spelers zal willen behouden, zal dan ook geen en kele vereniging voorstander van de ze oplossing zyn. Enkele gesprekken, die wy met be stuurders van verschillende vereni- ineen in West Zeeuwsch-Vlaanderen adilen, brachten aan het licht, dat ook vrywel niemand voorstander is van de tweede oplossing: een fusie tussen de clubs om zodoende een ster ke streekclub te krijgen. Vooropge steld moet worden, dat het plan van de heer Kolijn practisch onuitvoer baar is. Door een fusie zal men immers ze ker niet bereiken, dat men dan het hoofd financieel boven water zal kun nen houden. Men moet in aanmerking nemen, dat er momenteel tien voetbalvereni gingen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn: Aardenburg, Biervliet, Bres- kens, Groede, Hoofdplaat, Oostburg, Schoondijke, Retranchement, IJzen- dyke en Zuidzande. Dit tiental houdt in totaal zestien senioren-teams en zes junioren-elftallen op de been. Dit grote aantal ploegen zou dus vere nigd moeten worden in één club. Ieder, die enigszins op de hoogte is met het reilen en zeilen van een voetbalvereniging, zal zon der lang nadenken begrijpen, dat één club, al is dat dan een streek club, die mogelyk op korte ter mijn in de tweede klasse kan doordringen, onmogelijk financi eel zo'n groot aantal teams in stand kan houden. De massale fusie, die de heer Ko lijn voorstaat, zou dan ook alleen maar tot gevolg hebben, dat men de lagere elftallen noodgedwongen moet opofferen om een goed top-team in het leven te houden. In de eerste plaats zou een fusie dus afstuiten op financiële bezwaren. Brok dorpsleven Hoe belangrijk dit bezwaar ook is, het voornaamste struikelblok is het nog niet eens. De meeste clubbe stuurders, die wij spraken, stonden namelyk vooral afwyzend tegen dit fusie-voorstel, omdat door het oprich ten van een gezamenlyke vereniging een brok dorpsleven verloren zal taan. Het is immers niet mogelijk, at er in een streekclub een „plaat selijke" sfeer gehandhaafd kan blij ven en bovendien geloven wy, dat men factoren als teamgeest en opof feringsgezindheid in een club, die ge formeerd is van elftallen uit zovele plaatsen en dorpen met een lampje zal moeten zoeken. Hoewel Iedere vereniging uiteraard liever In een hogere klasse zal spe len, is de eerste opzet van vele club bestuurders niet om alleen maar naar perfectionisme van het eerste elftal te streven, maar zoveel mogelyk spe lers in de gelegenheid te stellen him sport te beoefenen. Vandaar dan ook dat men, waar mogelUk, reserve elf tallen heeft en juniorenteams samen stelt. Het is niet de eerste maal, dat een centrale training, die ook door de heer Kolijn genoemd wordt, ter sprake wordt gebracht. Men heeft zelfs reeds centrale trainingsavonden gehouden voor voetballers van West Zeeuwsch- Vlaamse clubs. De belangstelling hier voor was echter zo gering, dat men deze oefenbyeenkomsten spoedig moest staken. De grote afstanden tus sen de betrokken plaatsen zullen ze ker niet vreemd geweest zijn aan het gebrek aan animo. Een fusie zal men dus nimmer be reiken en in verband met bovenge noemde bezwaren achten wij dit ook niet wenselyk. Beter is het als de verenigingen stuk voor stuk op hoger niveau trachten te komen door een intensievere training van hun leden. Bovendien zal men moeten trachten het ledenaantal van de clubs zo groot mogelijk te maken, want pas als de vereniging zich voldoende in de breedte heeft ontwikkeld, is het mogelyk een succesryke top te vor men. Tenslotte dient nog gezegd te wor den, dat het met het voetbal in West Zeeuwsch-Vlaanderen zeker niet slechter gesteld is dan in vele andere streken van deze provincie. Natuur lijk, de meeste West Zeeuwsch- Vlaamse clubs kampen met financi ële zorgen. Maar welke voetbalver eniging heeft die niet! Zelfs eerste klassers moeten heel goed op de dub beltjes letten. En dat enkele goede spelers verloren gaan in een elftal, dat eigenlijk iet meer mee kan is ook geen steekhoudend argument voor fusie. Want is het niet zo, dat Juist deze spelers de teams op de been houden en zich bemoeien met jongere voetballers. Overigens zal de leiding van enkele verenigingen wel wat straffer moeten worden, uit het feit, dat sommige elftallen al te gemakkeiyk vaak ver stek laten gaan voor een wedstrijd, dlc door de K.B.V.B. in het competi tie-verband was vastgesteld, blijkt, dat er soms in de organisatie van en kele verenigingen iets mis is. Volleybal-programma. Doordat MVC I Zaterdag twee wed strijden meer zal spelen dan zijn bei de rivalen, zal zij haar positie zeer ze ker weten te verstevigen, al zal MTS alles in het werk stellen om de rivaal te laten struikelen. Aan spanning zal het dus Zaterdag niet ontbreken. Het ziet er wel naar uit dat EVVC I ook na Zaterdag zon der verliespunten blijft. Het programma luidt: EVVC II—VCU; MVC I—MTS I; Ma rathonMTS II; Zuidwesters IMVC I; M. de Ruyter I—EVVC I; MVC I— EVVC II; Marathon-rM. de Ruyter I. Hulster schakers wonnen van Sluiskil. Voor de Zeeuwse competitie werd een wedstrijd gespeeld tussen V.S.V- Sluiskil en de schaakclub Hulst in zaal Beaart te Hulst. Benjamin Hulst, die voor het eerst in de competitie meespeelt, zorgde voor een verrassing en won met 64. Gedetailleerde uitslag: VSVHulst: G. WullemsJ. Hofman 01, E. Tacq A. Verpalen 01, G. Schaaf fG. Arons 01. W. H. HardemanH. Bruynooge 01. A. G. ArnoldB. Pi- cavet 10. A. v. d. PerelJ. Mens 01. G. TacqA. de Smit 10. J. de KrakerF. v. Haver 10. F. v. d. HooftC. v. d. Vliet 10. H. de Jonge G. Bos 01. Uitslag 4—8. BRITSE ZORGEN. Wat de deelneming aan de Olympische Spelen van Mel bourne aangaat heeft men ook in Engeland financiële zorgen. Het Britse Olympische Comité kan noch op een rijks bijdrage noch op steun uit voet balpools rekenen. De staat be schouwt deze materie als een particuliere aangelegenheid, waaraan geen officieel ka- rakter mag worden gegeven. De pools zijn zuiver zakelijke ondernemingen. Zij interesse ren zich volstrekt niet voor het steunen van de amateuristische sport. Volgens een berekening zal de uitzending van bijv. een Britse atlileet naar Melbourne ongeveer 6000 kosten. Toch zullen nog U/0 athleten de reis kunnen maken, nog een flink contingent. Het aantal begelei ders zal echter zeer worden be perkt. Wie toch mee wil, om dat hij gelooft niet te kunnen worden gemist, moet de reis dan zelf bekostigen. Maar er zal op een of andere wijze geld bijeen moeten komen. Wat is er anders aan te doen dan het beginnen van een actief Dat zal dan ook gebeuren. Eind de ze maand wordt gestart. Het doel is een fonds van 850.000 te vormen. Opdat ^Britannia" niet achterblijve in het internationale sportfo- rum van Melbourne! WERELDRANGLIJST. Er zijn weer wereldranglijs ten samengesteld van de beste tafeltennisspelers en speelsters. De Internationale Tafel Tennis Federatie stelt télkenjare deze interessante rangschikking tij dens een congres op. Uiteraard zijn er geen Nederlanders bij deze top, niet bij de eerste zes, die hieronder zullen worden vermeld en ook niet bü de eer ste tien en twintig. Zelfs West europeanen zijn er niet bij, al thans wat de heren betreft. Hier troont de Japanner Tana- ka aan het hoofd van de lijst, die verder luidt: 2 Dolinar, Joego-Slavië; 8 Andreadis, Tsje- cho-Slowakije; Jt Sido, Honga rije; 5 Ogimura, Japan en 6 Koczian. Hongarije. Bij de da mes is er wel een Westeurope- se vertegenwoordiging op de lijst, waar Angelica Rozeanu nu al voor de zoveelste maal de eerste plaats bezet (Roe menië). De verdere volgorde ziet er zó uit: 2 Linde Wertl, Oostenrijk; 3 Rosalind Roive, Engeland; Jj Kiiko Watanabe, Japan; 5 Eva Koczian, Honga rije en 6 Diane Rowe, Enge- NIEUWE RENSTAL. Tony Parravano ,een Ameri kaan van Italiaanse afkomst heeft dezer dagen voor verras send nieuws in de autocou reurswereld gezorgd. Hij kon digde namelijk aan. dat hij een nieuwe renstal had opgericht. kaleidoscnop De nieuwe stal is zeer inter nationaal. Drie Engelse, drie Amerikaanse en twee Italiaan se zullen er deel van_ uitmaken. Men zal o.a. beschikken over Ferrari's, Maserati's en Aston Martin-sportwagens. Paravona Racing Firm, zo luidt de naam van de stal. De volgende ren ners, onder wie zeer bekende, zullen er in opgenomen wor den: Stirling Moss, Peter Col lins, Brooke, allen Engelsen; Schelby, Gregory en Mïles, Amerikanen en de Italianen Scarlatti en Perdisa. Het be richt was een grote surprise voor insiders. Niemand had on zulk een „particuliere" stal, die dus niet aan een fabriek wordt gekoppeld, gerekend. Parravano heeft enkele ander half en 8 1 Ferrari's gekocht, twee Maserati's en twee Aston Martin. Hij wil in totaal over een wagenpark van 22 stuks beschikken. Later vertelde de nieuwe „stalmeester", dat de drie Britten, die nog een con tract hebben met B.R.M., slechts voor sportwagenraces bij hem tekenden, omdat zij willen afwachten wat B.R.M. gaat doen. SCHAATSBESLISSING. De Olympische Winterspelen in Cortina d'Ampezzo, het Ita liaanse wintersportcentrum, zijn niet veraf meer. Daarom is het alleszins vermeldenswaard, dat dezer dagen in verband met de schaatswedstrijden van die spélen een belangrijke be slissing werd genomen. Er is namelyk een compromis be reikt tussen het Internationaal Olympisch Comité en de inter nationale schaatsbond over de kwestie van het aantal deelne mers aan de spélen. Het I.O.C. had onlangs bepaald, dat elk land voor de vier afstanden slechts met drie deelnemers per nummer 500, 1500, 5000 en 10.000 m mocht inschrij ven. De schaatsbond was het daarmee niet eens. Daarop volgden besprekingen. Het re sultaat is nu, dat overeenstem ming uit dc bus kwam over een inschrijving van vier deelne mers per land per onderdeel. Maar ieder land mag in totaal slechts 12 ryders zenden. EEN GEHELE PLOEG. Het zal duidelijk zijn, dat de ze beslissing ook vóór Neder land van belang is. Men kan nu immers de rijders aan alle af standen laten deelnemen, of zij daarop kans maken of niet. Men behoeft op ieder nummer niet met slechts specialisten in de strijd te komen. De gehe le ploeg kan in de baan. Som mige van de 12 rijders nog een groot getal moeten dan op twee nummers uitkomen. Namens de commissie voor het hardrijden van de internationa le bond is nog verklaard, dat men waarschijnlijk genood zaakt zal zij?i het aantal deel nemers op de beide lange af standen 5000 en 10.000 m terug te brengen. Overeenkom stig de kwaliteit van de inge schrevenen zal dit dienen te ge schieden. Een land, dat k goede rijders inschreef zal deze dus allen aan de start zien. De rij ders, die vergeleken met an deren op een lager presta tiepeil staan, moeten worden uitgesloten. Goed nieuws voor ieder, die van een lange en extra lekkere sigaret houdt. WINGS, de beroemde Amerikaan, is nu ook in verfijnd „King Size" formaat verkrijgbaar. Modern van lengte, vorste lijk van aroma, elegant in de hand. Rook de nieuwe WINGS „King Size", zo geurig, zo zacht, dat het U direct opvalt. Vraag vandaag nog een pakje! De bekende WINGS regular size sigaretten blijven verkrijgbaar voor iederdie aan de standaard lengte de voorkeur geeft. Nederlandse turners na 5 jaar weer tegen Belgen. Twee Zeeuwen in ploeg van zeven deelnemers. Zaterdagavond zal de Nederlandse turnersploeg voor het eerst na vijf jaar weer tegen de Belgen uitkomen. In Leuven zal de reeks Nederland— België-ontmoetingen worden hervat, die vóór deze wedstrijd geregeld ieder jaar werden gehouden. Het zijn vrij wel geheel nieuwe ploegen die Zater dag tegen elkaar uitkomen, want zo wel van de Belgen als de Nederlan ders nemen slechts enkele turners deel, die ook de laatste maal, in 1950 te Dordrecht, van de partij waren. De kansen zijn dus geheel open. De Ne- derlandse ploeg heeft wat meer inter nationale routine, omdat de Belgische turners voor het grootste deel nieu welingen zijn op internationaal gebied. Maar dat is dan ook het enige posi tieve, dat omtrent de krachtsverhou ding bekend is. Verrassende resulta ten zijn dus geenszins uitgesloten. De Belgen hebben de reeks wedstrijden onderbroken, omdat zij geen ploeg van voldoende sterkte voor een interna tionale ontmoeting op de been konden brengen. Zij hebben nu een jonge ploeg samen gesteld, waarin slechts enkele oude turners de kern vormen. Op de selectiewedstrijden j.l. Zon dag in Amersfoort is gebleken, dat de Nederlandse turners in goede vorm zijn en dat de onderlinge krachtsver houding slechts zeer klein is. Tot nu toe'zijn de Nederlandse en Belgische turners zeventien maal tegen elkaar uitgekomen sinds 1928. Van deze reeks dus tot 1950 won Neder land 12 maal. De Nederlandse ploeg bestaat uit Klaas Boot jr. (Alkmaar), Jac. v. d. Sande (Vlissingen), Gerrit van Galen (Enschede), Gerard Sallé (Amster dam), Joh. v. d. Sande (Goes), Tony Meynen (Enschede), en Wessel Achter- breg (Enschede). Leider van de ploeg is Klaas Boot Sr. (Alkmaar). Van deze turners is Achterberg de enige debu tant in de nationale ploeg. Returnwedstrijd tegen Saarland De returnwedstryd van het Neder lands elftal tegen Saarland is vastge steld op Woensdagavond, 6 Juni 1956. In welke stad in Nederland zal wor den gespeeld, moet nog worden be slist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 16