PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Syrië en Egypte waarschuwen V.S. voor wapenleveranties aan Provinciale dag Zeeuwse V.V.H. in Middelburg slaagde uitstekend V Vandaag... 198e Jaarang-No. 271 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 18 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. IN ONDERHOUD MET GEORGE ALLEN „Aanmoediging tot agressie" Syrië heeft Donderdag bü monde van zijn ambassadeur in de V.S., Farid Zeineddine, de Amerikaanse regering meegedeeld, dat het meer wapens in het buitenland zal kopen .indien Israël door de Verenigde Staten van wapens wordt voorzien. De Syrische ambassadeur verklaarde zulks in 'n onderhoud met George Allen, de onderminister van buitenlandse zaken belast met kwesties betreffende het Midden-Oosten. De dag tevoren had Egypte een dergelijke waarschuwing aan het adres van Amerika laten horen, kort nadat de Israëlische ambassadeur, Abba Eban, een lijst van wapens had overhandigd, die zyn land van de V.S. WiZeineddine deelde journalisten na zijn onderhoud met Allen mee, dat Syrië, in geval van Amerikaanse wap enhulp aan Israël „wapens zal kopen, waar het deze maar kan krygen op een zuiver commerciële basis." Premier Nasser zeide dat „elke ko gelgel voor Israël de dood van 'n Ara bisch burger zou betekenen", en dat Amerikaanse wapenleveranties aan Israël, ondanks 't feit dat Amerika weet dat Israël militair in het voor deel is", slechts kunnen betekenen dat „een poging wordt ondernomen Israël permanente militaire superio riteit te geven en de Arabische sta ten over te leveren aan de genade van Israël." „Wapenleveranties aan Israël zou den de Israëliërs slechts aanmoedi gen tot agressie, hen helpen de Ara bische- wereld te vernietigen en hun expansie-bedoelingen steunen om een beloofd land te stichten van de Nijl tot de Euphraat", aldus Nasser. De levering van wapens aan Is raël zou niet lelden tot handhaving van de vrede", zo vervolgde de pre mier. „Wij zouden geen andere keus hebben dan te trachten zelf meer wapens te verkrijgen om ons land en onze nationaliteit te bewaren en onszelf te redden van het lot dat Palestina getroffen heeft. De Pales tijnse nationaliteit en de menselijke waardigheid van de bevolking zijn vertrapt voor de ogen van de V.N. en met instemming van sommige der grote mogendheden^ teneinde de Zionistische organisaties tevreden te stellen." Lang verwacht Het ontwerp-Deltawet is er! Lang verwacht, maar niet stilgezwe- gen. Sinds 1953 is er al zoveel over de afsluiting van de zeegaten gesproken en geschreven, dat er bi bliotheken mee te vullen zijn. Dat maakte voor de regering de zaak vrij makkelijk, want de drieministers, die thans 't ontwerp hebben inge diend, konden in hun memorie van toelichting ingaan op allerlei punten, die in de afgelopen jaren in ^t mid delpunt van de belangstelling ston den. Dat zal straks de discussie in de Kamer zeker eenvoudiger maken. De eerste indruk, die men uit dit lang-verbeide ontwerp krijgt, is dat er Dij voortduring naar gestreefd is niet de indruk te wekken, als zou de uitvoerende dienst, in casu de Rijks waterstaat, door deze grootse pro jecten een „macht in de staat" wor den, en dat de lagere organen, zoals provinciale besturen en waterschap pen, in de verdrukking zouden ko men. Minister Algera met name, een man die de waarden van het water- schapsbestel bij herhaling heeft ge accentueerd, schetste in deze memo rie met enkele kloeke lijnen, hoe de autonomie van deze lagere organen gewaarborgd kan worden. Hg ont veinsde zich daarbij niet, dat er in breuken op deze van ouds bestaande zelfstandigheid zullen voorkomen, aanzienlijk zelfs, maar hij weet aan te tonen, dat dit dan een harde nood zaak is. Het vastleggen en accentueren van deze gedachte betekent tevens, dat niet alel kosten, die uit het Delta plan voortvloeien, automatisch door het Rijk worden gedragen, maar dat ook van de streek een nadere bijdra ge zal worden gevraagd. Maar ook hier stemt het tot vreugde, dat de minister daarbij aankondigt, dat deze zaken d.w.z. de verlening van subsidie aan de beherende orga nen en het vaststellen van de bijdra gen, die van de streek noodzakelijk zullen zijn, bij afzonderlijke wet zul len worden geregeld. Dat houdt in, dat daarover de volksvertegenwoor diging dient te worden gehoord, zo dat er voldoende gelegenheid is voor de belanghebbenden zich in het voor-debat te mengen. Immers deze wetsontwerpen komen door de pu blicatie weer in openbare discussie, waardoor meningsvorming mogelijk is, vóórdat de Kamers een definitie ve beslissing nemen. Datzelfde geldt ook voor de scha deregeling, die voor de visserijen is aangekondigd. De redac tie van het betrokken artikel in het ontwerp-Deltawet is zeer ruim ge steld, hetgeen in de memorie van toelichting nog eens wordt onder streept, zodat de belanghebbenden tevoren wensen en verlangens naar voren kunnen brengen. Trouwens, uit de gehele memorie van toelich ting blijkt, dat men de kwestie van de visserij geenszins als een te ver waarlozen factor beschouwt, maar dat de regering wel degelijk alle fa cetten van deze moeilijke en delica te materie zoveel als maar mogelijk tot hun recht wil laten komen. oor Zeeland is voorts belangrijk het derde artikel van het wets ontwerp, waarin namelijk wordt bepaald, dat voorzieningen inzake waterstaatswerken, die in het alge meen belang tengevolge van de Del tawerken noodzakelijk of wenselgk zijn, door het Rijk worden getroffen. Het lijkt, dat dit vooral van belang is voor de waterhuishouding, die in de nieuwe omstandigheden nieuwe gemalen enz. nodig zal hebben. Voorts erkent de minister, dat het mogelijk kan zijn secundaire verbin dingen aan te leggen, maar hij waar schuwt tegelijkertijd, dat dit vrij kostbare werken zullen worden. „Zorgvuldig afwegen is nodig", zo zegt hij, en het lijkt wel alsof zijn woorden speciaal voor de Zeeuwen bedoeld zijn. Zij spreken immers graag over de wenselijkheden van ae secundaire dammenWelnu, dat is dan een zaak, die te zijner tijd in dit gewest inderdaad grondig bekeken moet worden, maar dat wil toch niet zeggen, dat bij. voor baat al afstand moet worden ge daan van deze secundaire verbindin gen Dit zijn zo enige eerste indruk ken over dit wetsontwerp. Het is duidelijk, dat dit wetsvoorstel het belangrijkste is, dat sinds jaren en jaren met betrekking tot dit ge west is ingediend. Men mag er dank baar voor zijn, dat er met voortva rendheid aan wordt gewerkt de vei ligheid van Nederland en in het bij zonder van het Deltagebied te ver hogen en men mag er dankbaar voor zijn, dat by de uitvoering van deze werken rekening met de streek Graaf Willem II ,in de lift" Gisteren is men begonnen drie beel den aan te brengen in de nissen van de Middelburgse Gistpoort. Daartoe werd een steiger aangebracht. Het voornaamste beeldhouwwerk, voor stellende Graaf Willem II, de uit de vaderlandse geschiedenis welbekende Rooms-Koning, leverde ,#ware" moeilijkheden op bij het takelen. Het weegt namelijk niet minder dan on. geveer 1000 kg. en gedraagt zich zeer onhandig bij het manoeuvreren. Toen het donker inviel was de graaf nog niet op de voor hem bestemde plaats aangeland. Men besloot het werk van daag voort te zetten. Inmiddels hangt Willem II in de steigers, gestut door enkele balken FOTO P.Z.C.) wordt gehouden. Maar anderzijds be tekent dit wetsontwerp tevens een afscheid aan het oude Zeeland. Want in de komende vijf en twintig jaar zal het gezicht van deze dierbare provincie zo volkomen en zo totaal veranderen, dat we het ons nu nog niet goed kunnen voorstellen. Het is een toekomst van rechte dammen, zoet water en goede verbindingen met de wereld-rondom. En daarom is er naast een gevoel van dank baarheid, toch ook weemoed Maar tenslotte: het Deltaplan is op mars en niets zal het tegenhou den Laat Zeeland nu zorgen, dat het in de pas blijft en dat het niet te veel achteromkijkt. Want dan zou men i achter kunnen blijven.. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Nasser bijgelovig. PI Premier Nasser is verhuisd, m blijkbaar omdat hij bijgelovig is. Hij heeft het Abdin-paleis te M Cairo verruild voor het Quob- beh-paleis, omdat het eerste verblijf hem altijd slechte voor- p gevoelens heeft gegeven. p Abdin was het paleis zowel p P; van ex-koning Faroek als van ex-premier Mohammed Na- M guib. p Nasser heeft indertijd de ge- vallen revolutionnaire leider M Naguib gewaarschuwd, dat Ab- j§ din een huis van ongeluk was. p Maar Naguib zou hem geant- p woord hebben: „Ongeluk komt p s alleen voort uit de gedachte p pr aan ongeluk". p| (United Press) ee llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Jordanië Jordanië heeft besloten een neu trale houding jegens het. verdrag van Bagdad tot wederzgdse beveili ging in te nemen. Dit verdrag is door Turkije, Irak, Groot-Brittannië, Pakistan en Perzië ondertekend. Jordanië wenst goede betrekkin gen te blijven onderhouden met alle Arabische landen, ondanks menings verschillen tussen deze landen over het verdrag van Bagdad. Jordanië zal in geval van Israëli sche agressie volledig samenwerken in alle Arabische militaire operaties. Luchtoorlog met atoomwapens Verrassende manoeuvres in Verenigde Staten. Welke slagen in een luchtoorlog met atoomwapens kunnen worden toege bracht, is dezer dagen treffend gede monstreerd bij de grootste luchtmacht- oefening, die in Amerika sinds de tweede wereldoorlog is gehouden. In niet meer dan twee uur tijds wis ten de „aanvallende" atoombommen- werpers de helft van de luchtstrijd krachten, in tien staten gestationneerd, te vernietigen. Beide partijen in de manoeuvres be gonnen met gelijke krachten. De aan vallende straalbommenwerpers van 't type B-57, wisten zéér snel door de ra darbescherming en door de defensie van de F-86-jagers heen te komen. Zij plaatsten voltreffers op 80 procent van de luchtbases die zij moesten aan vallen. Daarbij werden 20 bommen geworpen, terwijl ook gevuurd werd met het 280 mm „atoomkanon". Alle vernietigde vliegtuigen werden op de grond getroffen, ondanks het feit, dat de leiding der oefening de toe stellen zo veel mogelijk „verspreid" had. (United Press) Donderdagmorgen om tien uur is het 146 ton metende zandschip „Stad Zwolle" van de rederij Leenman te Zwolle ter hoogte van de scheepswerf Kampen door tot nog toe onbekende oorzaak plotseling in de LJssel gekap seisd. Het schip kwam met de bodem omhoog te liggen. Toen het ongeval gebeurde, kon de 23-jarige Tjako Keizer uit Blauwver- laat in Friesland, die voor plezier de reis meemaakte, zich redden door in een roeiboot te springen. De kapitein, Douwe van der Kooi uit Zwolle, kon op het nippertje nog uit de kajuit ko en sprong van het schip in het water. Hier kreeg hij een slag van de nog draaiende schroef en werd hij be wusteloos uit het water gehaald. Met een zware hoofdwonde werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. In het schip bevonden zich nog twee personen. Direct werd getracht een gat in de bodem te hakken, waarbij ook gebruik werd gemaakt van snij branders. Geregeld hoorde men klop signalen. Tijdens de reddingswerk zaamheden deed zich onder water een ontploffing voor, terwijl het schip nog ongunstiger kwam te liggen. Om streeks elf uur vernam men nog teke- "hen van leven in het schip. Hierna werd echter alles stil, zodat gevreesd moest worden dat de beide mannen omgekomen waren. De reddingspogin gen werden evenwel voortgezet. De beide opvarenden, die vermoedelijk zijn omgekomen, zijn de 31-jarige ge huwde J. H. V. en de 36-jarige gehuw de R. de V. Onderhoud tussen Eisenhower en Eden? Na mislukking van Genève. De diplomatieke medewerker van 't Londense blad „Evening News" meent, dat begin 1956 te Washington een bij eenkomst tussen president Eisenho wer en premier Eden zal worden ge houden voordat de Sowjet-Russische minister-president, maarschalk Boel- ganin, in het komende voorjaar Groot- Brittannië bezoekt „ter bespreking van de politiek van Engeland en de Verenigde Staten, nu de Geneefse be raadslagingen mislukt zijn". MET RUIM 350 DEELNEEMSTERS Taak van de federatie en „Vrouw in de B.B." in causerieën verduidelijkt Meer dan 350 vrouwen uit alle delen van Zeeland hebben Donderdag in Middelburg deelgenomen aan de eerste provinciale dag, die de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in- Zeeland hield. Zij vertegen woordigden ongeveer 200 aangesloten verenigingen in onze provincie, waar de federatie nu sinds enkele jaren haar nuttige werk doet. Dat dit werk leeft bleek reeds uit de opkomst en ook tijdens de bijeenkomst in de Schouw burgzaal, die bijna geheel met belangstellenden was gevuld, 's Morgens heeft mevrouw S. H. Goossen-Steelink, landelijk presidente, de taak van de V.V.H. in een causerie verduidelijkt. De middaguren waren gewijd aan de organisatie Bescherming Bevolking en wel speciaal aan - de rol, die de vrouw daarbij kan vervullen. Over dit onderwerp hield de heer J. L. R. Kapitz uit Middelburg, Kringhoofd van de B.B. in de Kring Walcheren, een causerie. Het was ook de B.B. die het ten dele mogelijk maakte, dat deze uitstekend geslaagde dag, die ongetwijfeld door meerdere gevolgd zal wor den, kon worden gehouden. Na een korte begroeting door mej. B. C. J. Vroom namens de plaatselij ke federatie Middelburg, die als gast- vrouwe optrad, sprak mevrouw S. C. de Casembroot-Baronesse Van der Feltz, presidente van de Zeeuwse fe deratie, een openingswoord. Daarin signaleerde zij o.a. het verheugende verschijnsel, dat verschilende gemeen ten de federatie willen steunen. De kas is namelijk geheel leeg. Er zal nu een voorstel naar de aangesloten or ganisaties uitgaan om elk een bijdra ge van 15 te verlenen. „Als er wat geld in kas is stijgen de kansen op een provinciale subsidie", aldus spreekster. In liet kort besprak mevrouw De Casembroot hierna verschillen de activiteiten, die de federatie in Zeeland heeft ondernomen. Met het >og op de toekomst deed zy de sug gestie, dat de Zeeuwse vrouwen ge- •.amenlijk een geschenk zouden aanbieden bij de meerderjarigheid van prinses Beatrix. Hiervoor dient dan in federatieverhand te worden geijverd. Vervolgens was het woord aan me vrouw Goossens, die begon met een overzicht van het werk. Zij betoogde met klem, dat de vrijwilligheid op de voorgrond staat. De federatie is geen „collecte-orgaan". Het is dan ook onmogelijk om aan alle aanvragen te voldoen. „Wij moeten de hulp aan mensen in nood op de voorgrond stellen", aldus spreekster, „zowel in geeste- lrjk als in materieel opzicht". Spe ciaal wat het eerste betreft is er ook in eigen land nog een grote taak. Uitvoerig besprak mevrouw Goos sens daarop de hulp, die aan de vluch telingen in Ivarinthië wordt verleend. Alle provincies hebben goed meege werkt aan de actie. Zeeland slaat een uitstekend figuur. Stuk voor stuk besprak mevrouw Goossens de hulpprojecten, die wor den ondernomen, zoals steun by de op leiding van jonge mensen, hulp bg de woninginrichting, bij het overschake len naar een nieuw beroep, bij het „inkopen" van bejaarden in tehuizen. Van de drie ton, die men zich voor stelt bijeen te brengen, is reeds 163.000 aan al deze doeleinden uit gegeven. De hulp richt zich speciaal op de vluchtelingen van het kamp Spi- Vervolg op pag. 2) H is het vijftig jaar geleden, pp pp dat de Deense prins Karei tot H koning van Noorwegen werd gekozen en daarna de naam aannam van Haakon VH. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIll Oostenrijkse tolk door Russen vrijgelaten Na gevangenschap van tien maanden De vroegere hoofdtolk van het Ween- se stadhuis, Alfred Sokolovsky, is Woensdag onverwacht in Wenen ge arriveerd na ruim tien maanden door de Russen vastgehouden te zijn. Soko lovsky arriveerde op het vliegveld van Wenen in een vliegtuig van de Russi sche „Aeroflot". Sokolovsky werd in Januari door de Russen vastgehouden toen hij op de Russische commandantura in Wenen verscheen in zijn fuctie van hoofdtolk van het stadhuis. De Russen arresteer den hem op beschuldiging van spion- nage. Interventie van de zijde van de Oostenrijkse autoriteiten leverde niets op. Onlangs echter maakten de Russen bekend, dat bevonden was, dat Soko lovsky niet schuldig was. Tot het ogenblik, dat hij uit het vliegtuig stapte hebben de Oostenrijkse autori teiten echter in onwetendheid ver keerd over zijn vrijlating. (United Press.) Italiaanse arbeiders voor Nederland. Op het ogenblik worden ruim 3000 Italiaanse arbeiders gezocht voor ge specialiseerde arbeid in Nederland. Dit heeft het Italiaanse ministerie van arbeid Donderdag bekendgemaakt. De arbeiders, die op verzoek van de Nederlandse regering, in Nederland zullen gaan werken, zullen waar schijnlijk „zeer binnenkort" vertrek ken. 1230 arbeiders zijn bestemd voor de Nederlandse ijzer- en staalindustrie, 500 voor de scheepsbouw. 500 voor de kolenmijnen, 220 voor de Rotterdamse tram en 600 voor andere industrieën, waaronder de woningbouw. DE VERWACHT... RUSTIG WEER Overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk ochtendmist. Voornamelijk in de kustprovincies enkele verspreid optredende buitjes. Weinig wind. Vrij koud. ZON EN MAAN 19 November Zon op 8.07 onder 16.47 Maan op 12.03 onder 20.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1