KAPPIE IN 01GROINI WIMPEL w\ Gelijk met het Delta-plan ook verhoging van IJssel-peil Zwitsaletten VERKOUDHEID Bestrijdt met Aspirin*) VOOR AANLEG WATERBASSIN WERD 10.000 UITGETROKKEN ZAKEN TIJDENS WINKELWEEK TOT 9 UUR GEOPEND DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 COMBINATIE NOODZAKELIJK Oost en Noord wachten met smart Het bericht van rijkswaterstaat, dat de uitvoering van het eerste deel van het Deltaplan voorrang zal krijgen boven verbetering van de bevaar baarheid van de Ussel, zal niet betekenen, dat de werkzaamheden ten be hoeve van.de IJssel pas dan ter hand zullen worden genomen wanneer de eerste phase van het Deltaplan Is afgesloten. Rijkswaterstaat streeft er met alle hem ten dienste staande middelen naar, dat beide werken ongeveer gelijktijdig klaar zullen zijn, zodat industrie en transportwezen in Oost- Nederland, die sinds een lange reeks van jaren met smart wachten op verhoging van het IJsselpeil, niet langer dan strikt noodzakelijk is met bevrachtingszorgen zullen worden overladen. Rijkswaterstaat heeft via verschillende functionarissen duidelijk laten uitkomen, dat men de pro blemen, die het lage IJsselpeil met zich meebrengt, niet onderkent en dat men zich volkomen bewust is, dat verbetering van de IJssel een drin gende noodzaak is. De moeilijkheid .ls, dat de totale vraag naar zoet water in ons land groter is dan de totale aanvoer van zoet water door onze rivieren. Zuid- West Nederland kampt reeds sinds jaar en dag met een steeds verder- faand verziltingsproces, Tot voorbt e Parksluizen in Rotterdam dringi het zoute water door en vormt zo doende een ernstige bedreiging voor het belangrijke tuinbouwgebied: het Westland. Vermindering van de hui dige toevoer van Rijnwater naar het Westen des lands zou betekenen, dat het zoute water nog verder het bin nenland binnendringt, met alle econo mische en financiële gevolgen van dien. Een dergelijke situatie zou men krijgen, indien rijkswaterstaat plotse- Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U, Aspirin hebt. gedeponeerd handelsmerk RAAD NOORDGOUWE Raad nam afscheid van wethouder A. M. Geluk. De raad der gemeente Noordgouwe, die onder voorzitterschap van de loco burgemeester S. France, bijeen kwam, heeft ln zjjn openbare verga dering afscheid genomen van wethou der A. M. Geluk. De voorzitter sprak een afscheidswoord, waarop de heer Geluk met 'n toepasselijke toespraak antwoordde. Het nieuw toegelaten raadslid, de heer C. J. Adriaanse, legde in handen van de voorzitter de belofte af. De voorzitter feliciteerde de heer Adri aanse en richtte een kort welkomst woord tot het nieuwe raadslid. De ge loofsbrieven van het nieuw benoemde lid, mevrouw Motmans-van der Feen, die is benoemd in de vacature-A. M. Geluk werden onderzocht, waarna tot toelating werd besloten. Een ingekomen schrijven van het college van Ged. Staten in Zeeland, over de samenvoeging van gemeenten op Schouwen-Duiveland werd behan deld. Volgens een bijgevoegde kaart zijn de gemeenten Zonnemaire en Noordgouwe samengevoegd. De raad verklaarde zich echter accoord met het standpunt van B. en W., dat geen behoefte wordt gevoeld aan samen voegen. Op haar verzoek werd aan mej. J. v. d. Klooster, helpster-geleidster aan de gemeentelijke kleuterschool eervol ontslag' verleend. Na uitvoerige dis cussie kon de raad zich in principe verenigen met de door B. en W. voor gestelde regeling ter voorziening in deze vacature. Het periodiek aftredende lid van het burgerlijk armbestuur, de heer J. L. Vis (V.V.D.) werd herbenoemd. De raad verklaarde zich accoord met het door de architect Klokke in gediende nadere schetsplan voor de nieuw te bouwen openbare lagere school. De raad besloot bijdragen te verlenen aan de Herstelcommissie van de Vereniging van Burgemees ters en Secretarissen op het eiland, die in verband met het tot de gemeente besturen op Schouwen-Duiveland ge richte adres door het bestuur van de ze vereniging zijn ingediend. De leden der adviescommissie woon- ruimtewet werden herbenoemd; in de vacature-J. L, Vis werd de heer P. M. Vis benoemd. Aan het „Nationaal Rheumafonds" werd een éénmalige subsidie van 1 cent per inwoner verleend. De raad ging accoord met een voorstel van B. en W. om op verzoek van het hoofd der openbare lagere school over te gaan tot het aanschaf fen van springmatten voor de lessen in lichamelijke opvoeding. Het crediet - rekening-courant bij de N.V. Bank van Nederlandse Ge meenten te Den Haag werd voor 1956 vastgesteld op f 25.000. peil van pas om Neder- rjjn en Lek eèn geringer percentage van het Rijnwater te geven wanneer Haringvliet en Volkerak zjjn afge damd en daardoor niet meer in open verbinding staan met de Noordzee, zodat de toevoer van zout water in belangrijke mate wordt tegengehou den. Combineren Rijkswaterstaat heeft na uitgebrei de studie uitgemaakt, dat bestrijding van het verziltingsprobleem in het Westen des lands kan worden gecom bineerd met verhoging van 't TJssel- Eeil. Dit betekent, dat het peil van de Tssel pas volledig kan worden opge zet, nadat de werken in het Westen van het land voldoende zijn gevor derd. Rijkswaterstaat geeft hiermee niet te kennen, dat hjj het belang van de IJsselverbinding niet alleen Oost-, maar ook Noord-Nederland wacht er met ongeduld op onder kent. Zeker minstens zo goed als de betrokken industriëlen, vervoerders en landbouwers kent rijkswaterstaat de problemen, die de geringe water stand van de IJssel met zich mee brengt. Niet alleen de fabrikanten, die hun fabrieken in een van de ÏJsselsteden hebben staan, maar ook de Twentse industriën onder vinden er geldelijk nadeel van. Indien de IJssel niet te bevaren is, kunnen de schepen ook de Twentse steden niet bereiken. Agrarisch belang Met verhoging van het IJsselpeil zullen ook agrarische belangen ge diend zijn. Onderzoekingen van de zijde van de Cultuurtechnische dienst hebben uitgewezen, dat lage IJssel- standen van zeer nadelige invloed zijn op de stand van het grondwater in een vrij omvangrijk gebied .langs de IJssel. In het bijzonder ln het ge bied ten Zuiden van Klarenbeek, een oppervlakte van tienduizend hectare, wordt met belangstelling uitgezien naar het moment, dat het water in de IJssel voorgoed een redelijk peil zal hebben bereikt. Uienexport verloopt gunstig De uientelers hebben nog steeds de wind mee. Door een export van ruim 17.000.000 kg uien in de maand Octo ber werd de totale export gebracht op ongeveer 38.000.000 kg (Juli tot en met October). Een voorzichtige berekening van de uienoogst, afgeleid van de cij fers betreffende het verbouwde areaal in 1955, zou er op wijzen, dat de helft van de voor export beschikbare hoe veelheid eind October al was geruimd. Zou de export blijven doorgaan, zoals dit de laatste weken het geval was, dan zou straks ongetwijfeld met een tekort in de maanden na de jaarwisse ling ernstig rekening moeten-worden gehouden. Vorig jaar werden dezelfde verwach tingen gekoesterd, ten opzichte van de oogst 1954, maar deze verwachtingen gingen toen niet ln vervulling door de grote aanvoeren uit concurrerende landen. Men meent echter nu, dat deze factor dit jaar niet zo sterk zal meespreken als vorig jaar, omdat in verschillende landen de uienoogst minder is dan het jaar tevoren. Dat dit ook in Duitsland het geval is bewijzen de exportcijfers, want Duitsland neemt in October de eerste plaats op de exportlijst in met een to tale hoeveelheid van 8.626.000 kg, ge volgd door Engeland met 6.900.000 kg. Vergeleken met deze landen was de export naar de overige landen van wei nig betekenis. Naar België gingen 439.500 kg, naar Afrika 318.000 kg. naar Zweden 316.500 kg, naar het Engelse leger in Duitsland 181.500 kg, naar West-Indië 165.000 kg, naar Frankrijk 26.500 kg, naar IJsland 15.000 kg, naar Denemarken 10.000 kg, naar Luxem burg 10.000 kg, naar Nieuw-Guinea 7750 kg en naar Midden-Amerika 4500 kg. De kwaliteit van de Hollandse uien is belangrijk beter dan vorig jaar. De hoop dat dit jaar geen koprot zou op treden, omdat de uien meest allemaal goed droog waren geoogst, gaat echter niet in vervulling. Al duurde het langer dan anders eer de eerste verschijnselen van deze schimmelziekte konden worden gecon stateerd, ook dit jaar heeft men door het koprot zijn tegenvallers. KOORTSIG, RILLERIG verjaag dat lome grlepgevoel met: mer&AWbMm.rjj.r.u./.iu GEMEENTERAAD OUWERKERK Voor blusmiddelen en recreatiedoeleinden De gemeenteraad van Ouwerkerk vergaderde onder voorzitterschap van loco-burgemeester C. P. Kuijper, daar burgemeester J. Romein niet aanwe zig Kon zijjn. In overleg met de cen trale dienst „Noord-Zeeland" is een plan ontworpen om aan de Noorse- straat een betonnen bassin aan te leggen, dat aangesloten kan worden op de waterleiding en de riolerinr Dit is de enige mogelijkheid om 1 voorzien in de behoefte aan open bluswater. Tevens zal dit bassin dienst kunnen doen als zwem- en schaatsgelegenheld. De aanlegkosten worden geraamd op f 10.000. Na eni ge discussie, waarbij eveneens de mo gelijkheid werd bekeken om een pers leiding vanuit liet gemaal aan te leg gen, werd met algemene stemmen be sloten over te gaan tot de aanleg van het ontworpen Dassin. In verband met de grote voorschot- Met passen en meten wordt veel tijd versleten. Koop daarom ROOS RIDEAUX (afgepaste glasgordijnen) die reeds „pas" zijn. ten, die de gemeente steeds moet ver strekken, werd besloten het maxi- mum-crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank van Nederlandse Ge meenten te verhogen tot f 100.000; voorts werd de met deze bank geslo ten kasgeldlening van f 400.000 per 15 December a.s. voor drie maanden verlengd. In de bouwverordening werd een artikel opgenomen over het aanbrengen van schuilplaatsen bij de bouw van meergezinshuizen van ten minste drie bouwlagen. Voor het herstel van de haven werd f 29.140 uitgetrokken. De gemeente Amsterdam heeft f 23.484 beschik baar gesteld voor het sportveld. Voorts gingen enige grondaanko pen onder de hamer door. Enige her-1 feouwplichten, die nog niet gereali seerd zyn, werden door de gemeente overgenomen tegen een bedrag van f 50 boven de inschrijving in het grootboek voor de wederopbouw. Belastingen De verordeningen op de reini gingsrechten en de riool- en straatbelasting werden gewij zigd. De verhoging van de reini gingsrechten zal ingevoerd wor den met de inwerktreding van de reinigingsdienst „Schou wen-Duiveland". Wanneer de ge- ,Brand" bij de velling In Kapelltf. Dinsdagavond rond half acht wer den de bewoners van Kapelle en om liggende dorpen opgeschrikt door alarmslrtnes. Even later snorden van alle kanten met gillende claxons de brandweerauto's in de richting van Kapelle, waar „brand" op het vel- ilngterrein en ln de Oude Bosstraat was gemeld. Een rode gloed verlicht te de omgeving en in het schijnsel van schijnwerpers en lantaarns bon den de tientallen brandweermannen de strijd tegen het vuur aan. De strijd was gelukkig maar denk- ieldig, want het gold alles een oefe ning in het kader^van de Bescher ming Bevolking. De brandweer van Kapelle kreeg assistentie van de brandweren van Kloetinge, Katten- dijke, Wemeldinge en 's-Gravenpol- der. De opzet was, het bluswater van uit de sloot nabij bet station en van de waterleiding uit de Biezelingse- straat, in „aanjaagverband" door de diverse spuiten en met behulp van reservoirs over enkele honderden me ters naar het terrein van de brand te transporteren. Er werd met ani mo gewerkt en aan belangstelling ontbrak het niet, vooral van de zijde der jeugd. De uitvoering was niet in alle opzichten feilloos, maar daarvoor was net ook een oefening! In ieder geval heeft deze oefening in groter verband haar nut bewezen. Het ge heel stond onder leiding van de heer H. B. Pilaar uit Goes. GEMEENTERAAD KRUININGEN Beplantingen uit geschenkgelden. De gemeenteraad van Kruiningen kwam in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester A. Schipper. Zonder hoofde lijke stemming werd besloten aan het verzoek van de winkeliersvereniging te voldoen en dus gedurende de win kelweek van 14:26 November 1955 ingevolge de winkelsluitingswet het uur van sluiten te bepalen op 9 uur voor alle winkels. Ook het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake het vervoer van zieken en ge wonden per ambulance-auto in Zuid en Noora-Beveland ontmoette geen bezwaar. Het voorstel om ten behoeve van de bijzondere school te Kruiningen in gevolge de L.O. wet 1920 gelden be noemde belastingen per 1 Jan. worden ingevoerd, zal de ge meen een uitkering ontvangen uit het gemeentefonds van f 100 per inwoner. Het conceptbesluit van de lager onderwijswet 1920 werd aangenomen. De heren L. Raamsdonk en J. Brou wer werden herbenoemd als leden van dé dienst sociale zorg; in de com missie voor de woonruimtewet wer- 'den herbenoemd de heren J. J. Smits, A. Hage, J. van Klinken en J. L. Kuijper. Verder ging de raad accoord met de aangeboden gemeenterekenin gen over 1951, 1952, 1953 en 1954. De Koninklijke Nederlandse Mili taire Bond „Pro Rege" ontving een subsidie van f 10; het „Nationaal Rheumafonds" een éénmalige subsi die van 1 cent per inwoner en de sportvereniging een bijdrage van f 150 in het tekort van f 152. Inmiddels was burgemeester J. Ro- meijn ter zitting verschenen, die de raad verder presideerde. Op een des betreffende vraag van de heer J. L. Kuijper (V.V.D.) over de bouw van de toren deelde de voorzitter mede, dat het nieuwe plan gemaakt is, maar dat de gemeente te kampen heeft met bouwstop. Verder wees de heer Kuijper nog op de ongewenste toe stand bij Viane, waar momenteel met goed fatsoen geen schip gelost kan worden, en op de aanwezigheid van grote auto's in de kleine straten. De heer J. J. Smits was in liet ge heel niet tevreden over de schuurtjes b|j de woningbouw en ook op lichtpunten had h\j critiek. Tenslotte uit hy het Jpft In dit verband deelde de voorzitter bracht hy het ongedierte onder de hopen vuilnis bjj de Kreek ter sprake. mede, dat onder meer de rattenbe strijding krachtig ter hand zal wor den genomen. Tot slot aanvaardde burgemeester Romeijn op een vraag van wethouder Kuijper zijrj benoeming tot lid in de raad van advies van de stichting Ro de Kruis-ziekenhuis. schikbaar te stellen werd eveneens aangenomen. De heer J. Witte (Vrije lijst) betreurde het, dat de gemeente hier kosten worden opgelegd, die niet bestemd zijn voor de eigen inwoners. De voorzieningen, die de bijzondere school thans heeft aangevraagd, zyn het gevolg van het grote aantal Am- bonese kinderen die deze school be zoeken, terwijl de gemeente voor deze mensen niets wordt toegewezen uit de algemene rijksbijdragen. De voorzit ter antwoordde hierop, dat het minis terie van onderwijs heeft toegezegd, dat alle kosten voor het onderwijs aan Ambonese kinderen van rijkswege zuilen worden vergoed. - In de verordening op de heffing van reinigingsrechten werden enkele wijzigingen gebracht. Naar aanlei ding hiervan deelde de voorzitter mee, dat het huisvuil in het vervolg twee maal per week zal worden opgehaald terwijl voor een 2e emmer die be schikbaar wordt gesteld, f 6 zal moe ten worden betaald. De heren J. Wit te en M. J. van der Maas (Vrije lijst) hadden bezwaren tegen dit tarief en stemden daarom tegen de voorgestel de wijzigingen. De voorzitter deelde mee, dat hij als burgemeester nog een bedrag aan geschenkgelden te zijner be schikking heeft. Gedacht is aan een beplanting van het terrein bij de kleuterschool, het dorpshuis, Gereformeerde kerk en het Groe ne Kruls-gebouw. Verder aan de inrichting van het verenigingsge bouw te Hansweert en een monu ment ter herinnering aan de ramp. Het geheel zal dan bestemd worden tot openbaar plantsoen met wandel paden. Men achtte zulks een geluk kige keus, omdat de aangrenzende gebouwen ook alle bijna geheel door schenkingen zijn tot stand gekomen. Het gevolg van deze aanplant van gemeentewege zal betekenen, dat het onderhoud der beplanting ten koste van de gemeente zal komen. Het voorstel tot het opnieuw bou wen van een kleedlokaal op het ge meentelijk sportterrein bracht vele tongen in beweging. De vergoeding wegens rampschade is nog niet be kend. De geraamde kosten werden voor dit doel vrij algemeen te hoog geacht. Niettemin was men ervan overtuigd, dat het verwoeste gebouw tje thans spoedig dient te worden herbouwd. Het werd tenslotte aan vaard met de stemmen van de heren A. Lokerse (S.G.P.) en C. van Iwaar- den (Prot.-Chr.) tegen. Bij de herbenoeming van 3 leden van het burgerlijk armbestuur we gens periodieke aftreding op 1 Jan. 1956 van de heren I. Vermeulen, J. Sinke en J. Ruissen, werden resp. be noemd en herbenoemd de heren M. J. van de Maas, (raadslid), J. Sinke en J. Ruissen. De voorzitter van het bur- geriijk armbestuur, de heer I. Ver meulen, die sinds vele jaren voorzit ter is, komt dus niet terug. De beroemde Big-Ben in Londen heeft door zijn rasterwerk van steigers weer eens neergekeken op een zon derling schouwspel toeri de hoogbe jaarde deelnemers aan de jaarlijkse race voor zeer oude voertuigen, ge organiseerd door de Engelse „floyal Automobile Club" sputterend en knallend Westminster Bridge pas seerden op weg van Londen naar Brighton. De wagen op de voorgrond, links is een Darraco uit 1908, die rechts op de foto een Dion Bouton uit hetzelfde jaar. Voor de start van deze traditionele wedstrijd waren meer dan tweehonderd wagens, alle maal ouder dan vijftig jaar, naar Hyde Park gekomen... RAAD 's HEER ABTSKERKE. Gemeentebegroting 1956 biedt gunstig beeld Post „onvoorzien" van 5000,- De raad van de gemeente 'a-Heer- Abtskerke, vergadere onder voorzit terschap van burgemeester J. D. Jansen. De gemeentebegroting over het dienstjaar 1956 werd met alge mene stemmen vastgesteld. Uit de ze begroting, die sluit met een post van onvoorziene uitgaven van ruim 5000, blijkt dat de reserve voor de verbetering van de Langeweg thans 32.000 bedraagt, terwijl er een re serve is voor de bouw van o.l.-school van 6000. De toren-restauratie na dert zijn voltoooiing. Er is gegronde hoop, dat deze in 1955 zal worden af gewerkt. Het verzekerde bedrag voor de brandverzekering van ae o.l.-school werd verhoogd tot 30.000. De reke ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank van Nederlandse gemeen ten werd over 1956 bepaald op 5000 De begroting over de dienstjaren 1955 en 1956 van het Burgeriyk Arm bestuur werden enigszins gewijzigd in verband met de huurverhogingen met ingang van 1 September il. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herkozen de heer B. Markusse. Een nieuwe salaris-regeling voor de ambtenaren ter secretarie werd vast gesteld, waarin de wijzigingen van de laatste tijd verwerkt zijn. Een ge meenschappelijke regeling werd met algemene stemmen aangegaan met de gemeenten op Zuid- en ïs-oord-Be- veland, betreffende het vervoer van zieken en gewonden per ambulance auto. Het voorstel om toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling centrale werkplaats Bevelanden ont moette enige tegenstand bij de heer J. C. van 't Westeinde (KVP), die te gen de financiële consequenties op zag. Zonder stemming werd besloten toe te treden tot deze regeling. Het bedrag per leerling van de o.l.-school werd voor 1956 bepaald op 62.52. In de rondvraag informeerde de heer M. Remijnse (CH) naar de hoofdin gang van de kerk, die via de toren wordt gemaakt. De voorzitter deelde mede, dat de kerkvoogdij toestem ming heeft gegeven om de bomen te kappen en het hek te verplaatsen, mits alles in goede staat wordt te ruggebracht. 41. De Kraak had de pier bijna bereikt, toen het schip pi'oseling weer in horizon tale positie in het water te rug plofte. Beneden in de maciiinekamer was de Meester er eindelijk in ge slaagd! de machines stop te zetten. Nu luisterde de Kraak eindelijk weer naar het roer. Kapple maakte hier dadelijk gebruik van om zijn schip, dat nog een flinke vaart had, rond de pier te loodsen. Nu ging het recht op een lint af. dat over de ingang van de haven was gespannen. Het schip, dat het eerst door het lint zou varen, had de wedstrijd en daarmee de groene wim pel gewonnen. De Kraak maakte dus een goede kans. nog maar enkele meters scheidden zijn voorsteven van het lokkende lint. Maar intussen was de snelheid er uit en tergend langzaam ging het op het lint af. Een geloei deed Kappie verschrikt omkijken. En daar zag hij de Kraker aan stuiven, in een razende eindspurt om nog het eerst het lint te bereiken. Temidden van rook en schuim spoot het schip door ae golven, voortgedreven door zijn brullende motoren. Tegen elke centiméter die de Kraak aflegde, kwam de Kraker tien meter voor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9