Oranje bevocht met rug tegen de muur 2-1 zege op Saarland Weinig opbouw en nog minder fantasie in Nederlandse aanval Ook overwinning nu weer geen enthousiasme na van Nederlands elftal Na biiksem-offensief in begin liet Holland weinig opmerkelijks zien DUITSLAND WON ZONDER GLORIE VAN FRIS NOORS ELFTAL (2-0) INDUSTRIE BLOEIT IN DE POLDERS /Ideninqen in en zon?e kieêbkantets DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 PRO VINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 FRANS DE MUNCK VOORKWAM NEDERLAAG De periode van nederlagen in uitwedstrijden van het Nederlands elftal is afgesloten. Voor het eerst in zes en een half jaar, waarin bij uitwedstrijden zestien ne derlagen werden geleden en éénmaal een gelijk spel werd bevochten (tegen de Engelse amateurs in Huil), is weer eens gewonnen. Met 21 van Saarland. Maar evenals na de 30 zege op Noorwegen, slechts tien dagen geleden in Amsterdam, kon men na afloop van dit duel in Saarbrücken niet bijzonder enthousiast zijn, want het vertoonde spel bleef wederom beneden de verwachtingen. Daardoor was ook bij de spelers de vreugde over de triomf nogal getemperd. De entourage van deze interland was allemaal nog al een beetje anders dan bij ons. Er was geen sprake van een uitverkocht huis. De afloop van het laatste duel op dit terrein, waarop de plaatselijke favorieten van de F.C. Saarbrücken met niet minder dan 6—1 waren verslagen door F C Kaiserslautern, scheen de. „honger naar de bal" bij het Saarlandse publiek goeddeels te hebben weggenomen. Zo klommen er, behalve de vijf a zes honderd kijkers, die op de over dekte tribune een plaats hadden gevonden, nog een goede 12-000 toeschouwers op de betonnen staantri- bunes. Van Nederlandse zijde waren er ondanks de verre reis toch nog ongeveer 500 supporters komen opdagen, mitsgaders een kleine veertig journalisten en radiomensen, een invasie, die de Saarlandse officials min of meer ver blufte. Zoals bekend werd door de Nederlandse omroep de gehele wedstrijd uitgezonden. De radio van Saarbrücken gaf slechts de tweede helft. Er werden geen volksliederen gespeeld. Wel werd de bal door een sportvlieg- tuig uitgeworpen, precies in de middencirkel Nadat het publiek had gelachen om een allervermakelijkste jeugdwed strijd, ging Nederland uit de aftrap, onmiddellijk tot een verbluffende aan val over. Nadat Appel de bal had wegge speeld, kreeg hij hem na een flitsende combinatie via Bi-usselers en Klaas- sens terug. Hij stormde op de uïtlo- Eende keeper Strempel, maar verloor et duel van de doelman, die op zijn beurt de bai kwijtraakte aan de naar voren gedrongen Schaap. Een pass van Bosselaar volgde, maar de kleine Rotterdammer was niet zo gelukkig met zijn schot als in de beide vorige internationale wedstrijden. Strempel slaagde er door een snelle reactie in, zijn doel nogmaals onberoerd te laten. Daarmee bleken wij een van de enerverendste episoden uit de eerste helft te hebben meege maakt. Althans van de Neder landse kant. Er was blijkbaar zeer veel energie verbrand. De Saarlanders namen het initiatief over en zetten een zeer gevaarlij ke aanval op, waarmee de ra zendsnelle rechtsbuiten Follmann begon en die werd afgerond door een machtig schot van de links binnen Martin, dat De Munck echter bekwaam onschadelijk maakte. Saarland kwam goed terug en Van der Hart speelde een paar maal ver ontrust op De Munck. In de zevende minuut moest onze stopper in de strijd om de bal tegen de rechtsbinnen Altmeyer te veel van zijn lichaamskracht gebruik maken en dat kostte Nederland een vrije trap binnen het strafschopgebied. Altmey er richtte zijn schot uitstekend, iets voorbij de verste paal vanwaar rechts half Siedl inkopte. De Munck sloeg de bal weg maar deze werd geretour neerd door reclitsouiten Follmann: een voltreffer10. Van de vele vrije schoppen, die de Belgische scheidsrechter Van Nuffel over en weer uitdeelde, kreeg Neder land er één in dc elfde minuut. De ko gel van Appel stuitte af op de Sa landsQ „muur". Steeds meer moest Nederland het middenveld prijsgeven en aandacht wyden aan de verdedi ging. Nadat een kwartier van dit vrij har de spel was verstreken, kon men zeg gen, dat de Oranjeploeg, behalve zijn eerste biiksem-offensief, nog niets opmerkelijks had laten zien. Een verre schuiver van Clavan, die door Strempel tot corner werd ver werkt. leidde in de 27e minuut tot de Nederlandse tegentreffer: Bosselaar nam de hoekschop goed, zodat Brus- selers een harde kopbal kon plaatsen, gericht op de uiterste rechterhoek. Rechtsachter Schussïg sloeg met de hand de bal daaruit weg, penalty.... Jubelend kwam stopper Van der Hart naar voren en hy gaf doelman Strem pel geen schijn van kans (11). De weinig op ae voorgrond tredende Brusselers was het die even later de Saarlandse doelman in moeilijkheden bracht door een listig boogschot, dat Strempel echter achterovervallend, uit zijn doel kon slaan. Overigens kwam Nederland nauwelijks nog tot constructief spel, laat staan tot enige productie. Middenvoor Bram Appel, die het in de voorhoede te véél alleen moest doen, had bovendien een machtig te genstrever in stopper Lauck, van huis uit halfspeler, maar een waardig ver vanger van de geblesseerde Momber. Fantasieloze combinaties In de tweede helft begon het Ne derlands elftal met combinaties, die van alle fantasie gespeend waren. Een afstandsschot van de zwaar gescha duwde Appel benaderde inderdaad het dichtst het doel. Toen de halfspelers zagen dat de voorhoede machteloos bleek, gingen zij zelf maar eens doen. Beurtelings drongen KJaassens en Schaap ver naar voren om het met een schot van grote afstand te pro beren. Doch daarmee wist de bekwa me Saarlandse doelverdediger wel raad. Toch bracht het Nederlandse offensief tenslotte resultaat. De Saar landers begingen in de 10e minuut een defensieve overtreding, die hun op een vrije schop kwam te staan. De Bruyckere werd inderdaad te fel aan gevallen. Clavan, schuin links voor het doel opgesteld, gaf een diagonale voorzet, waarop de toestormende Brusselers met een keiharde kopstoot de bal in het doel deed belanden (1 2). Wederom een voortreffelijke ac tie van de verder nogal teleurstellen de P.S.V.-er. Nu ze eenmaal een voorsprong had den bereikt, legden de Nederlanders nog meer als voorheen het accent op de verdediging. En dat was voor het publiek aanleiding hun favorieten Woensdag gingen in Middelburg de eerste palen in de grond voor de bouw van het scholencomplex aan de Ol menlaan. De Vereniging „De Clir. Burgerschool" sticht hier een 8-klas- sige lagere school en een 10-hlussige ulo-school ter vervanging van de ou de gebouwen. Het complex wordt op getrokken naar een ontwerp van de architect ir. F. H. Klokke. Van de be tonnen palenwaarmee men hier be zig is, zullen er in totaal een negentig tal worden geheid. FOTO P.Z.C.) hartstochtelijk aan te moedigen. Het werd een verbitterd duel, waarin de Saarlanders al hun krachten inspan de a om de gelijkmaker te forceren en waarbij de vaderlandse verdediging meermalen in paniekstemming ge raakte. Comer op corner werd op ons doel afgevuurd, maar doelman De Munck stompte met verbluffend gevoel voor nauwkeurig timing, keer op keer de bal voor zijn kooi weg, ook bij vrije trappen (o.a. voor hands van Schaap). Met een pantersprong, die De Munck's bijnaam alle eer aandeed, bedwong de Fortuna-doelman even later een formidabel twintig meter- sehot van rechtshalf Siedl. Een hoek schop werd het. Geheel Saarland ruk te op en legde ons dóel onder een spervuur. Slechts door de koelbloe digheid van Frans de Munck en de trefzekerheid van zijn vuist bleef het by enkele nieuwe hoekschoppen. Tijdens de laatste minuten stond het Nederlands elftal met de rug tegen de muur, waarbij het zich redde door wel enigszins beschamend afbraakvoet bal. Toen arbiter Van Nuffel het einde aankondigde wa een uitermate moei zame 21 overwinning behaald, wel ke het Saarlandse publiek honoreer de met een fluitconcert. Noorwegen beter dan tegen Nederland Het Duitse nationale elftal behaalde sedert de wereldkampioenschap pen eindelijk de derde overwinning in een landenwedstrijd. Voor Noorwe gen waren alleen Portugal en Ierland door de wereldkampioenen versla gen, twee landen die evenals Noorwegen niet tot de „groten" in de voet balwereld behoren. Ondanks de twee doelpunten, welke binnen 2 minuten in de eerste helft werden gescoord door Fritz Walter en Roehrig, speel de de Duitse ploeg toch niet overtuigend. Zowel in de verdediging als in de aanval waren vele zwakke plekken en slechts één man, de beste spe ler van deze wedstrijd, voldeed geheel aan de verwachtingen: rechtsbui ten Horst Eckel, de man die de stoot gaf tot de meeste aanvallen. Aan de verwachtingen van de 50.000 'toeschouwers, die de tribunes van het Wild park stadion te Karlsruhe bezetten om 'n vernieuwde-en betere wereld- kampioensploeg aan het werk te zien, werd dan ook niet voldaan. Het Noorse elftal gaf fris en on gekunsteld spel te zien, waardoor snelle en gevaarlijke situaties ont stonden. Volgens de Duitse coach, Sepp Herberger, speelden de Noren beter dan zg tegen Nederland had den gedaan. Rechtsbinnen Legernes trok zich meestal iets terug om zgn verdediging te versterken, maar de overige leden van de voorlinie trok ken vaak gevaarlijk ten aanval. Maar als de Duitsers het midden veld veroverden, dan werden de Noorse aanvallers uitgeschakeld. WIJZIGINGEN BRACHTEN GEEN VOORUITGANG Saarland beschikt over technisch goede en beweeglijke ploeg VOOR DE TWEEDE MAAL binnen veertien dagen heeft het Neder lands elftal een overwinning behaald, die heeft nagelaten uitbundig enthousiasme te wekken. Dat gebeurde niet bij de Nederlandse toe schouwers, noch bij de officials, noch bij de spelers zelf. Evenmin als tegen Noorwegen zag men tegen Saarland spel, dat het prestige var het Nederlandse voetbal enigermate stabiel vestigde. Er zat bitter wei nig „opbouw" in en zo mogelijk nog minder fantasie. Nog stérke.» dan tegen de Noren werd defensief gespeeld en er was bovendien dh versch'il met de vorige wedstrijd, dat Oranje lange tijd met de rug te gen de muur moest vechten om de zege veilig te stellen. Desondanks werd het een 2-1 Nederlandse zege, een geflatteerde uitslag, want dc- Saarlanders hadden ongetwijfeld gelijk spel verdiend. Hoewel de tegen standers zeer zeker sterker en sneller waren dan de Noren, kon men ook moeilijk van vooruitgang spreken door de wijzigingen welke sinds de 6e November in onze ploeg waren aangebracht. HET IS MOEILIJK TE SCHAT TEN hoeveel Belgische huismoeders vreugde beleven aan een stijlvol, prac- tiscli ingericht naaimachinemeubel, afkomstig uitZuidzande. Maar het zijn er bijzonder veel! Want vrijwel onopgemerkt is er in deze agrarische Zeeuwsch-Vlaamse gemeente een bloeiende industrie ontstaan, opgebouwd uit een „een mansbedrijf", dankzij de onderne mingsgeest van de 45-jarige J. E. van Dronkelaar. Een man, voor wie men het spreekwoord „een gewaar schuwd man telt 'voor twee", zou wil len wijzigen in „een ondernemend man telt voor twee!" Achttien man vinden op het ogen blik werk in de „Zeeuwsch Vlaamse Meubelhandel", ondergebracht in een vrg onopvallend pand langs de weg yan Oostburg naar Zuidzande, „Het Dronkelaar, die er geen geheim van maakt, dat de productie in zijn be drijf sinds vorig jaarverdubbeld Zes jaar geleden begon meubelma ker Van Dronkelaar. na o.m. in grote bedrijven in Amsterdam en Rotter dam te hebben gewerkt, in de geboor teplaats van zijn vrouw, Zuidzande, karweitjes in de meubelbranche aan te nemen. Maar in zijn brein leefde reeds de gedachte om iets „in serie werk" aan te pakken. Om te gaan fabriceren. Dat is gebeurd. Na een bezoek aar. een expositie in een der Belgische steden, wist de heer Van Dronke laar wat hij moest gaan maken. Naaimachïnemeubels! In Augustus 1951 betrok hg een bedrijfspand in Breskens. Na enkele jaren werd het te klein. In Zuidzan de, het punt van uitgang, vond de beginnende fabrikant een geschikt onderkomen, dat ruim een jaar gele den betrokken werd. „Nu is er al een tekort aan arbeids krachten. Het gebrek aan een goede opleiding voor de meubelbranche doét zich bijzonder sterk voelen en daar naast ook het gebrek aan huisves tingsmogelijkheden", aldus de heer Van Dronkelaar, wiens afzetgebied voornamelijk in België ligt, Aan or ders is er geen gebrek, het bedrijf draait dag in dag uit op volle toeren. Temidden van de uitgestrekte Zeeuwsch-Vlaamse polders schiep een energiek man, met oorspronkelij ke ideeën, een uitstekend florend be drijf! (Foto P.Z.C.) Er ging zeer weinig stootkracht uit van de voorhoede en dat lag ditmaal eerder aan de zwakte van de buitenspelers dan aan die van de binnenspelers. Met de vervan ging van Carlier door de ADO-er Clavan, bleek de keuzecommissie geen centimeter vooruit te zijn gekomen en de tegen België min of meer als een meteoor versche nen Feyenoorder Bosselaar, is er in Saarbrücken bijna helemaal niet aan te nas gekomen. Dat doet niets af aan zijn aanleg en aan zijn kwaliteiten, maar zijn vorm blijkt niet constant en zijn ervaring on toereikend. Het is prettig en in allerlei opzich ten ook gunstig, dat men straks de voorbereidingen voor de ontmoeting met Duitsland (14 Maart) kan aan vangen met vrjf internationale winst punten uit drie wedstrijden op zijn conto. De manier waarop de benauw de zege op Saarland werd behaald, heeft echter wel geopenbaard, dat men van dit duel geen al te grote ver wachtingen mag koesteren. Wat het treffen in Saarbrücken aangaat, het is de wedstrijd geworden van Frans de Munck. Zonder hem zou het evenwicht ongetwijfeld in ons na deel zijn verstoord. De Saarlanders bleken lang niet zo verzwakt als men door talloze publicaties hier voor mo gelijk had gehouden. Zij beschikten over een technisch goede en snelle ploeg, waarvan in de voorhoede voor al de buitenspelers Follmann cn Voll- mar een voortdurend gevaar vorm den en in de verdediging, waar stop per Lauck (oorspronkelijk kanthalf) weinig bleek onder te doen voor zijn gerenommeerde, thans geblesseerde landgenoot, Mombert. Hun tactiek van de teruggetrokken midvoor, die mede oorzaak was van onzekerheid in het Nederlandse kamp. speelde de Saarlanders ook zelf par ten.. want midvoor Krieger, de beste schutter uit de ploeg, kwam zelf na- j genoeg niet voor het Nederland se doel. Zijn medevoorwaartsen heb ben vele kansen onbenut gelaten. De Nederlandse tactiek, om het mid denveld enigszins prijs te geven, te genstanders te laten oprukken en dan onverwacht terug te slaan, had min der succes dan tegen Noorwegen, me de doordat Bosselaar, die toen twee want bij hen ontbrak het aan de verbinding' tussen de verdedigings- en aanvalslinies. In de achterhoede was doelman Hansen eerst wat slap, maar spoedig herstelde hij zich en was hij niet meer te verslaan. De verdediging was trouwens volkomen betrouwbaar, waarbij het bnzonder opviel dat zij zich "bijna instinctief goed opstelde. De Duitse voorsprong kwam ge heel onverwacht, toen Roehrig de bal snel naar Fritz Walter plaatste die hard inschoot (10). Dit ge beurde in de 24e minuut en nauwe lijks twee minuten later nam Joep Roehrig zijn kans waar, toen de bal na een ver schot van Biesinger van de lat terugstuitte, juist binnen be reik van de linksbinnen. Met een kopbal bracht Roehrig de stand op 2—0. De Noren gaven de moed niet op en bleven terugvechten, maar tot een tegenpunt brachten zy het □iet. In de tweede helft gaven beide ploegen zwak spel. De Duitsers be gonnen met de druk op het Noorse doel voort te zetten, en enkele ma len moest doelman Hansen ingrij pen. Werkelijk gevaarlijk waren zij evenmin als hun tegenstanders. goals maakte, nu alle zelfvertrouwen miste, evenals trouwens Clavan. Het van plaats verwisselen van Brusselers en De Bruyckere als binnenspelers op verzoek van Brusselers bracht nauwelijks enige verbetering. Brusselers be weerde zich op rechts meer thuis te gevoelen. Hij heeft nu inder daad een fraai doelpunt gemaakt, maar hij is verder in de wedstrijd niet meegevallen. Van De Bruyc kere is niets te melden, dan wat wij reeds wisten: actief en ijve rig, maar geen. uitgesproken in ternationaal. Door te weinig steun -tengevolge van sterke tegenstand van Lauck was er voor Appel, die slechts schaarse scho-. ten loste, geen succes weggelegd. In de middenlinie bleef aanvoerder Schaap beneden zijn normale vorm. Het beste deel van onze ploeg was on ze verdediging. Kuys en Wiersma wa ren prima, maar dan ook voorname lijk defensief. Aan „opbouw" kwamen zijn niet toe. Doelman De Munck was bepaald de held van het Kieselhumes stadion. Zijn grote kecperskwaliteiten en in het bijzonder zijn verbluffend antici patievermogen, zullen ongetwijfeld 't onderwerp van het gesprek zijn ge weest bij de Saarlandse voetballief hebbers. De Munck was het die door een aantal schitterende reddingen het Saarlandse elftal een gelijk spel en misschien wel een overwinning heeft onthouden. De t.c.-voorzitter van de K. N.V.B., de heer G. Kruyver, kon onmiddellijk na afloop van de wedstrijd Saarland-Neder- land enige secondenlang niets meer opbrengen dan een vrien delijke, enigszins verlegen glim lach. Bepaald enthousiast was hij althans uiterlijk, niet. Toen kwam zijn mening: Jk ben erg blij met deze overwinning, die wij zonder twijfel danken aan de verdediging. Misschien zal er over enkele weken niet meer over het spel in deze wedstrijd worden gesproken, maar zeker wel over de uitslag. Over de komst van het goede spel in de toekomst, maak ik mij niet zo ongerust". Zijn collega, de heer H. A. Pellikaan, zei: ,Jk heb wel eens een competitiewedstrijd gezien, die beter was, maar ik vind deze eerste overwinning in een uitwedstrijd na meer dan 6 jaarop zichzélf zeer verheu gend". Ir. H. F. Hopstervoorzitter van de K.N.V.B. 'keek bedenke lijk. „We hebben weer twet punten binnen", zei hij, „maai met pijn. Men kon, tien dagen na Noorwegen, geen ge weldigc wedstrijd verwachten. De Saarlanders zijn me reus achtig meegevallen. Ik vond de linkervleugel en het backstel heel goed. De uitslag 2-2 had, geloof ik, de verhouding wel iets beter weergegeven". De Saarlandse aanvoerder Herbert Martin vond, dat het in zijn 17e interland niet te hard was toegegaan. ,JJe Nederlan ders hebben fair gespeeld", verklaarde hij. ,JZij gaven het middenveld vaak vrij, maar blokkeerden tevens het eigen doelgebied, waarin zij voortref felijk zijn geslaagd". Martin beschouwde na De Munck, linkshalf Klaassens als de bes te speler in het Oranjeteam. In de tweede helft had hij op een gelijk spel gehoopt, maar hij vond het geen ramp dat zijn ploeg had verloren. De Duitser Helmuth Schoen, oud-international en thans bondstrainer van Saarland vond het jammer dat zijn elftal er geen gelijk spel had uitge sleept. In het Nederlands elftal was hy teleurgesteld„Uw elf tal speelt de oude Engelse stijl van 10 jaar geleden", zei hij. „Het is niet beweeglijk genoeg, maar het verdedigt uitstekend". De Muuck, Van der Hart en Klaassens achtte hij van de meeste waarde in onze ploeg. Georges F uchs, de voorzitter van de Saarlandse keuze com missie, vond, dat Saarland in de tweede helft had laten zien, dat het een gelijk spel verdien de. Hij had vjeinig vooruitgang in techniek bemerkt, sinds hij drie jaar geleden voor het laatst Nederlands voetbal had gezien. Hij vond ons elftal ove rigens niet te hard spelen. .Maar", zeide hij erbij, „ik gun uw jongens de zege van harte. Wij zijn blij dat zy hier zyn ge- iceest. Wij hebben, ondanks al les, veel kunnen leren".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5