In Zeeland lijdt achtduizend ha. cultuurgrond aan verdroging 4o PRONTO smaken: Vrouw in Sluiskil werd vermoord VAN Irnn TOT olijfje fZ minst' Almanak Wifte tanden friteeadent met den te uwe Ja! Shagretta smaakt beter elan shag! INVASIE VAN HARINGKOTTERS IN DE HAVEN VAN BRESKENS Snuif en wrijf Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 COMMISSIE WATERBEHEERSING EN ONTZILTING Verder onderzoek naar ligging en omvang „zoetwaterzakken" De Commissie Waterbeheersing en Ontzilting, welke op het gebied van het onderzoek naar de waterhuishouding in Zeeland, landelijk ook pio nierswerk hepft verricht, zal thans met namo voor de fruitteelt, een verdergaande studie naar de mogelijkheid van het onttrekken van zoet water aan de bodem voor beregenlngsdoelelnden doen houden. Op de laatstgehouden vergadering van de Commissie Is een werkgroep van des kundigen gevormd, die zal nagaan welke richting dit onderzoek zal moe ten Inslaan en wat de financiële consequenties van een en ander zullen zijn. Er bevinden zich hier en daar zoetwuterzakken In de Zeeuwse bo dem, doch men weet niet waar deze precies gelegen zUn en wat hun om vang is. Technisch is het reeds mogelijk zonder boringen, volgens een geo-electrlsche methode na te gaan, waar zich zoetwaterzakken bevinden en op welke diepte. De kosten van een dergelijk onderzoek worden ech ter geschat op j 4000 per maand. In leder geval zal er Iets voor de fruitteelt moeten gebeuren, daar deze niet op verwezenlijking van 't Deltaplan kan wachten. Temeer omdat nu reeds berekend is, dat het te vormen zoetwater-reservoir in de Oosterschelde. dat ook andere pro vincies dan Zeeland zal moeten be dienen, ontoereikend zal zijn. In een onderhoud met de secreta ris van deze commissie, ir. J. Post en dè onderzoeker, ir. J. A. van 't Leven, werd ons aan de hand van ervaringscijfers nog eens duidelijk aangetoond, hoe klemmend de pro blemen van de verdroging en ver- zilting in Zeeland zijn. Zoals bekend werd de Commissie in 1950 gevormd op initiatief van de Stichting voor de' Landbouw. In de droge jaren 1947 en 1949 had de Zeeuwse land- en tuinbouw op grote oppervlaktes met verdroging te kampen gehad. Met subsidies van provincie en belanghebbenden alsme de steun van het Rijk in afiderè vorm, werd met het werk gestart. Er werd o.a. een verdrogings- kaart van Zeeland "■emaakt, waaruit is gebleken, dat onge veer 8000 ha in Zeeland als ver drogende grond moet worden aangemërkt, waarvan 800 ha boomgaard. Men vindt dezè gron den in West Z. Beveland, het Oosten van W. Z. Vlaanderen, Slaatselljk op Noord Beveland in e Jacobapolder en de Nieuw Noord Bevelandpolder. Voorts in het duingebied van Wester Schouwen, de omgeving van Sirjansland en het Zuid. deel van O.Z. Vlaanderen. Bovendien is er nog 13.000 ha droogtegevoelige grond, waarvan 1150 ha boomgaard. De boomgaarden en zeker de kleinfruitteelt rond Kapelle, zou den met een kunstmatige toevoer van water gediend zjjn. Een andere taak waarmee men zich belastte, was de opstelling van eert kaart, waarop het zoutgehalte van het polderwater in Zeeland is vastgelegd. Hiertoe werd van 1951 tot 1954 op 3000 plaatsen tweemaal per jaar het zoutgehalte in de polder leidingen opgenomen. De commissie, wélke slechts over iii.iiöoic, weme oicuniB uvex een zeer beperkte bezetting aan per soneel beschikt, heeft daarbij veel Steun van de technische ambtenaren van de polders ontvangen. Uit de resultaten van dit onder zoek is wel duidelijk gebleken, dat er in Zeeland voor de land- en tuin bouw, alsmede de veeteelt, weinig bruikbaar water in de poldersloten aanwezig is. Er moet dus vooral voor de fruitteélt, nrvoor het probleem dringend ia, oen andere (Advertentie) cuncc met ottMaMate. vee\. WATERKERING. Nabij de Gevangentoren aan de bou levard te Vlissingcn staat een eenzaam flatgebouw, waar het gedurende de stormen, die in het vorig winterseizoen grote watermassa's over de boulevard heen deden slaan, soms onaangenaam Wonen was. In stromen spoelde 3an beide zijden van het gebouw het water naar de lager gelegen straten achter de boulevard, trottoirtegels, straatste nen en grond met zich meevoerend. De toestand zag er vooral op 23 Decem ber zorgwekkend uit. In de situa tie ter plaatse is momenteel een flinke verbetering gebracht. Er is aan een zijde naast de flat een waterkèrend muurtje aangebracht, waardoor het zich vormen van waterstromen wordt voorkomen. Achter deze muur wordt het grondwerk versterkt door het aan brengen van een stromat. Aan de an dere zijde is nu eveneens een flat ge bouwd. MOOI RESULTAAT. De bazar, die te Groede is gehouden ten bate van het plaatselijk muziekge zelschap „Eendracht Maakt Macht", is een groot succes geworden. De drie avonden brachten niet minder dan ruim vier en half mille bruto op. Dit mag zeker niet weinig worden ge- VERWARRING Onlangs schreven wij over een Mid delburgse papadie een wereld vol zorgen van zich af voelde vallen, toen hij zijn dochtertje het ware van de Sinterklaas-af jaire eindelijk kon ont hullen. Moest onthullen, omdat het kind de zaak volledig door had gekre gen, dank zij de lichte plekken \1i het zwart van Zicarte Piet's gelaat. Maar de moeilijkheden waarmede de Vlissinyse ouderparen op hét ogën- blik kampen zijn nog oneindig veel groter. Vrijwel niet te beschrijven In het stadsbeeld duiken in deze dagen namelijk van tijd tot tijd figu ren op. die er stuk voor stuk uilzien als wasechte zwdrtë pieten. Maar en dat i3 voor vele kinderzielen het verwarrende het zijn zwarte pieten in burger. Menigmaal namelijk ziet men de kleuters tersluikse blikken werpen naar de vermeende zwarte pieten. Met een mengeling van vrees, ongeloof en verwachting beschouwen ze dan de donker getinte Brits-Indische varens- gezellendie momenteel in Vlissingen passagieren Het geloof in de Spaanse'legende krijgt dan telkens een geduchte knauw en aan de ouders om dat „op ie vangen", zoals zulks tegenwoordig vaak wordt uitgedrukt acht, want voor hetzelfde doel werd reeds een collecte gehouden, die'/ 2500 in de bus bracht. Verwacht mag dan ook worden, dat vrijwel alle benodigde muziekinstrumenten kunnen worden aangekocht, zeker als ook nog de te houden loterij slaagt GOUDEN PAAR. In Bruinisse viert vandaag een echt paar zijn gouden huwelijksjubileum. Het zijn de heer en mevrouw D. van Duivendijk en P. van Duivendijk Schakel, die een halve eeuw geleden in de echt werden verbonden. VERKEERD BEGREPEN. De brandweer van Wemeldinge heeft Dinsdagavond tal van inwo ners van die gemeente onopzet telijk een kool gestoofd. Om kwart voor acht loeide de brand weersirene over het dorp en on middellijk waren velen op de been of op de fiets om te gaan zien, waar de brand was. Ietwat teleur gesteld moesten zij zich echter wéér huns weegs begeven, want er was geen brandHet sein be tekende alleen, dat de brandweer lieden moesten aanrukken om in Kapelle-Siezelinge te gaan oefe nen; GEMODERNISEERD. Wederom is een stuk „oude glorie" aan modernisering ten onder gegaan. De korenmolen „De Vier Winden" welk een toepasselijke naam dëstijds van de heer G. J. Breas tè Sint-Ah- naland, hééft dé vier winden de rug toegekeerd en is overgegaan op het ge bruik van éiectrisch vermogen. De wieken malen niet meer door de lücht en wegens overcompleet heeft men ook de zogenaamde „balie" maar afge broken. De Sint-Annalanders moeten aan de gedaanteverwisseling nog wel wat wennen oplossing voor de zoetwatervoorzie- ning worden gezocht. Grondivaterhaart. Het probleem van verdroging en wateroverlast wordt voorts nog van een andere zijde benaderd, namelijk door het opstellen van een grond- waterkaart. Volgend jaar hoopt men hièrmee een eind gereed te komen. Er werd een duizendtal buizen in de gehele provincie geplaatst, waar van de meeste viermaal per jaar en andere nog veelvuldiger worden ge controleerd. Met deze opmetingen wordt een goed beeld verkregen van de diepte waarop het grondwater zich bevindt. Deze gegevens kunnen ook van groot belang zijn bij de uitwerking- van andere plannen. Zo zal de Com missie bijvoorbeeld op grond van de uitkomsten rond de Zandkreek kunnen voorspellen, wat er straks, na 't tot stand komen van het Drie- eilandenplan, op deze gronden gaat gebeuren wat betreft ontzilting en verdroging. Verder heeft ir. Van 't Leven met zijn kleine staf nog enkele kleinere objecten onderhanden en omdat het verwerken van de duizenden gege vens van de afgelopen jaren tot rapporten, een zee van tijd zal ver gen, heeft men besloten voorlopig geen nieuwe werken meer ter hand tè némen. Intussen zal men zeker geenszins ontevreden mogen zijn over wat tot dusver reeds werd gepresteerd. Aansprakelijkheid voor arbeidswetovertreding Bij directie of bedrijfsleider? Voor de kantonrechter te Middel burg heeft zich te verantwoorden ge had ir. G. K., directeur der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Het ging om een principiële beslissing inzake overtreding van de arbeidswet. Begin Juli van dit jaar hadden zes arbeiders des nachts overwerk ver richt aan boord van de tanker ,,SchelpWijk", Hiervoor had een over-, werkvergunning .aangevraagd moe ten zijn bij de arbeidsinspectie, maar de desbetreffende bedrijfsleider, de iieer L. Th. W„ had döor drukte ver geten deze aanvraag door te geven naar de afdeling personele zaken, waardoor dezè. afdeling geen contact had opgenomen met de arbeidsinspec tie en de personeelsraad. Nu heeft de directie van „De Schel de" rèëds vroeger' in een uitvoerige instructie aan de afdelingschefs en bedrijfsleiders de plicht opgelegd - tij dig de overwerkvergunningen aan te vragen en de afdeling personele za ken daarbij iii te schakelen. De ambtenaar van het openbaar ministerie meende echter dat tegén de directeur van ,,De Schelde" een vervolging ingesteld moest worden en hij eiste voor elk der overtredin gen een boete van f 50 subsidiair een week hechtenis met een proeftijd van een jaar. Mr. A. J. van der Weel, pleitende voor de gedaagde, ging uit van het feit, dat de directie van „De Schelde" volledige instructies had gegeven aan de betrokken chefs. De vraag was nu of een directeur aansprakelijk ge steld moet worden, wanneer ondanks de voorschriften door lagere func tionarissen bij de bedrijfsleiding een fout wordt gemaakt. Mr. Van der Weel beantwoordde déze vraag ontkennend. De aanspra kelijkheid ligt meer bij degene, die de fout maakt. De kantonrechter tenslotte zijn be slissing nemende sprak ir. C. K. vrij. Bekroond werk van oud-Zeeuw. Bij de door het „Prins-Bernhard- Fonds" uitgeschreven prijsvraag voor kunstwerken, die betrekking hebben op sportmotïéven, werd, zoals wij reeds meldden, bekroond de Amster damse kunstenaar F. Lensvelt voor zijn houtsnede „Wielrijders". De heer Lensvelt, die hiermee de de „duizend-gulden" prijs won, is een zoon van de overleden tekenaar-to neeldécorateur F. Lensvelt, die vele jaren in het „dijkhuis" tussen Veere en Vrouwenpolder woonde. Hij was mëdewèrker van wijlen dir. W. Royaards aan de Stadsschouwburg tè Amsterdam. De bekroonde grafi cus F. Lensvelt is in het „dijkhuis" geboren, dat officieel onder gemeen te Vrouwenpolder behoorde. Het werd in de oorlog verwoest. Appelen naar Oost-Duitslarid Oost-Duitsland is voor ons land in de week van 31 October tot en met 5 November een goede afnemer geweest van appelen. Naar dit land werden in deze periode 1726 ton appelen uitge voerd, iri hoofdzaak de fijnere soorten Goiidirèinette. Nieuwe héerlijkë smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate-de meest verkochte tandpasta ter wereld Advertentie Virginia American Half swaar Zwaar Geen wonder! Shagretta is zo rijp-dank zij de natuur- gefermenteêrde tabak, die bij bet Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook eén pakje Shagretta en vergelijk het met shag! Smaakt ook beter in de p{jp DRAMA IN NACHTELIJK DUISTER Waf gebeurde in schaftlokaal? Naar het schijnt heeft zich in de late avonduren van Maandag in Sluiskil, het „industrie-dorp" langs het kanaal van Terneuzen naar Gent, een afgrijselijk drama afge speeld. Nadat zoals gemeld Dinsdagmorgen de smid Hector Dupuy het stoffelijk overschot van een ongeveer 45-jarige vrouw in het kanaal had aangetroffen, ge klemd tussen de wal en een Rijn aak, is komen vast te staan, dat de vrouw door misdrijf om het leven is gekomen. Dinsdagavond ver richtte de Terneuzettse politie een arrestatie. Naar wij verder nog van officiële zijde vernamen, heeft 3rank in het gebeuren een rol ge speeld. Naar verluidt is de vermoorde vrouw uit Arnhem afkofnstlg. Zij ar riveerde veertien dagen geleden in Sas van Gènt, waar zij tezamen irtet éefi straatmuzikant haar Intrek nam in een woonwagen. Drie dagen geleden kreeg zij onenig heid met aèzé man én trok naar Sluiskil. In Sluiskil kwam zij in cöfltaet irtét een arbeider van een firma, die Wer ken uitvoert op het terrein van dè Cokesfabriek. Op de avond van het misdryf zou zij tezamen met deze, thans gearresteerde arbeidér en mo gelijk ook nog in gezelschap van an deren, eén aantal café's hèbbén be zocht. Maandagavond om negen uur is zij in Sluiskil nog gezien. Dinsdagmorgen Werd hét öntzieldé lichaam aan de Westzijde van het ka naal gevonden. Het toonde verwondin gen. Toen Dinsdagavond een overvalwa gen van de TerneüzenSe politie öp hét tetrein van de Cokesfabriek verscheen zóu de nu gearresteerde man gevluëHt zijn. Een aantal mede-arbeiders werd aangehouden en vérhoord. Ih ëèn schaftlokaal werden kledingstukken van de omgekomen vtouw aangetrof fen. Iri de Vat In het schaftlokaal weid eert wacht post achtergelaten. Naar men zegt zou de Vermoedelijke dader later op de avond getracht hebben in 't lokaal Genei-aal Opsomer a.s. Zaterdag in Axel Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de commandant van 't Eerste Legerkorps, luitenant-gene raal Opsomer, om Zaterdag aanstaan de indien de weersomstandigheden gunstig zijn aanwezig te zijn te Axel bij de beëdiging van drie officie ren der Nationale Reserve. Het be treft hier een semi-militair bezoek. De' generaal zal waarschijnlijk per he licopter in Axel arriveren. Jubileum referendaris Provinciale Griffie In het verslag over de huldiging Van de jubilerende referendaris bij de Provinciale Griffie, de heer J, M. Hertogh, dat Wij Woensdag publiceer den, is dóór een verschrijving de functie Van mr. J. M. Pilaar Ver keerd vermeld. De heer Pilaar is griffier der Staten. Wij bieden voor de vermeldé onjuistheid onze veront schuldigingen aan. GROTE BEDRIJVIGHEID Zachte Weer bevorderde vangsten In de haven van Breskens heerste Woensdag grote bedrijvigheid. Éen dertigtal kotters, afkomstig uit Texel, Urk en zelfs een enkele uit Katwijk, was hier binnengelopen om zijn lading ris te lossen. Grote vrachtauto's met aanhangwagens, volgeladen met het kostelijke zeebanket, reden af éri aan naar de weegbrug en honderden meeuwen vlogen krijsend in het mas- tenbos rond, In de vismijn verdrongen zich kopers en vissers en werden op gewekte kwinkslagen gewisseld. De stem van de ïiiynmeester ivas boveii het geroezemoes van stemmen nauwelijks hoorbaar. in tê breken, waarbij hij in de val liep. De mah bevindt zich nu in voorlopige hechtenis. Het lijk van de vroUW zou nabij het schaftlokaal, waarin het drama zich haar mén aanneemt heeft afgespeeld, in het kanaal zijn geworpen. Dit moet daii aan de Oostzijde gebeurd zijn. In de nacht moet het stoffelijk overschot door de wind, die pal West was, naar de overzijde zijn gedreven. Over de motieven tast men nog in het duister. Wel wordt in Sluiskil, waar het gebeurde vanzelfsprekend het gesprek van de dag is, gefluisterd, dat de vrouw vrij veel geld bij zich had. De kotters, dié zomers voor de kust van Denemarken op tong vissen, zijn dit jaar vroeger dan anders de jacht op de haring begonnen in hfet zeegebied van Zeebrugge tot Calais. Meestal deen zij dat pas na St. Ni- colaas, maar aangelokt door liet zachte weer Hebben zij nu reeds dezè visgronden opgezocht. ,,De eerste nacht was de Vangst rij"-' Volgend voorjaar aanleg van nieuwe dijk in Breskens iefstaat ecu begin te makert met de vethëfërlrtjf van de zeewering in Brèskens. volgens de bestaatlde plan nen zou er een dijk aangelegd moeten worden vanaf de Duivelshoek tot de duinen. Deze dijk. die ongeveer l»/? meter hoger wordt dan (1e bestaande waterkering, zal de Rijksweg nabij de aanleginrlehting van de veerdienst kruisen. Op deze plaats komt ër dus een coupure In de nieuwe kade. Zie voor verder Zeeuws niéuws de paglna'9 7, 10 ën 13. WVVAW/ niet best" vertelde schipper Vlaming van de Texel 11, „maar dat kwam I döor het slechte weer". Over dè afge- I lopen nacht was llij echter best tevre- den. Geheel anders dan de grotere log- gets, die met een vleet op haring ris sen en die nu bij Umuiden zitten. Wét ken de kotters in span. Twee schepe; trekken samen de zogenaamd „atoom-kUil" voort en na aftrek va de kosten delen zij broederlijk vangsten. Omdat de haring, die rk „voP* is (nog, geen kuit geSchoP heeft) aart boord niet schöong maakt wórdt, is het zaak ria eert göe de vangst zo snel riiogelijk dé dichtst bijzijnde hrtve'n op te zoeken om dé Vis te lossen. De heer Jacobs, mijrimecster van Breskens, beeft een drukke dag achter de riig. „Ik sta hier al van Vanmorgen rtcgén uur te verko pen" zei hij tussen de bedrijven aoör en brulde er met luide Stém achteraan „Zes ton haring". Iri totaal is Woensdag ongeveer 200 tdh haring en 8 ton garnalen door zijn toedoen van eigenaar VerWiSseld. Een schipper voerde met zijn kot ter 18 ton haring aan. „Van S fhör- gens vier tot riégéri ütir gevangen", vertelde hij trots èh Voegde er grin nikend aan toe; „Je moet er maar net inlopen hè". Zeeuwse afdelingen N.C.V.B. vergaderden in Gees Ook in Zeeland gestadige groei waar te nemen. Dinsdag kwamen de Zeeuwse afde lingen van de Nederlandse Christen- vrouwenbond in „De Prins van Oran je" te Goès in vergadering bijeen. Deze samenkomst, waarin Hoofdzakelijk in terne bondszaken besproken werden, stond onder leiding van de geweste lijke presidente, mevrouw J. de Jong Bikker te Middelburg. In haar openings- en welkomstwoord gewaagde de presidente onder meer Van de gestadige groei van de N.C.V. B,, ook in Zeeland. Zij heette de nieu we afdelingen Poortvliet en Arnemui- den hartelijk Welkom en deelde medé, dat het gewest nu 36 afdelingen telt. Mevrouw De Jong bröcht dank aan de propagandisten voor het vele ver richte werk, terwijl zij tevens alle af gevaardigden opwekte het Wérk van de bond te blijven steunen. In de morgenvergadering werden óp vlotte wijzè de verschillende huishou delijke zaken behandeld De bonds dag én de landdag in 1Ö56 hadden aller aandacht en kwamen in brede bespre king. Na de pauze werd om half twee, de vergadering voortgezet. Nadat het bondslied was gezongen, vertelde me vrouw Boüwman liit Grijpskerke een en ander over de „Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening. Zij sprak de lioop uit, dat de wens van het provin ciaal bestuur van de V.V.H. 30.000 opgebracht door Zeeland—, in vervul ling zou gaan. Zij wekte tevens op, om Donderdag de Próv. vergadering van de V.V.H. te Middelburg te bezóekért. Nadat nog door de afgevaardigden verslag van het werk in de afdelingen Was uitgebracht, werd' gelegenheid ge geven tot discussie over het hóuden van lezingen. De presidentes van .de afdelingen Middelburg èn 't Zand spraken hierover haar mening uit, waarop een zeer interessante en leer zame bespreking volgdé. Contactdag Vrouwenbond NW trok grote belangstelling Bijeenkomsten in Middelburg- Dinsdag werd iri de „Gouden Poórte" in Middelburg een contact dag gehouden van de Vrouwenbond van het N.V.V. Deze bijeenkomst, in de ochtend- en avondUfen, Was bestemd voor de bondsleden Uit Bra bant en Zeeland. De vergadering werd zeer druk bezocht, in totaal een honderdtal dames waren uit alle delen van het Zuiden des lands naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen. De contactdag had o.a. tot doel de _N. V. V.-vromvett van meer voorlichting te dienen over het werk, dat de Vak beweging deed en doet. In de mórgenuren werden hoofd zakelijk huishoudelijke zaken behan deld. Dit deel van de bijeenkomst was dan ook slechts voor bestuur sters bestemd. Het voorzitterschap bérustte de gehele dag bij mevrouw Van Kranenburg, presidente van het centraal bondsbestuur. 's Middags sprak dé heer C. van Wingerden, tweede voorzitter Van het N.V.V. de dames toe. Iri éen boéiend betoog volgde hij in gróte lijnen dé ontwikkeling der soclèle wetgeving tot nu toe en het aandeel, dat dé vakbeweging daarbij had. Uit voerig vermeldde hij de sociale ze kerheden, die de werknemers thans geboden worden en waarvoor in Vroeger tijden strijd nodig is ge weest, In het verdere verloop van zijn redê behandelde spr. speciaal de na oorlogse tijd, die aan het optreden van de vakbeweging een zo geheel ander karakter gaf. O.a. liet hij de hrtidige loonpolitiek de revue passe ren. Hij wees er nog op. dat nog slechts de helft van de Nederlandse werknemers is georganiseerd. Tot ■=iot noemde de heer Van Wingerden -ie vrouwenbond een organisatie, die voor het N.V.V. van groot belang Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met VANDAAG Middelburg Electro: „Hélden in hél wit"» (14 jr.). 19 en 21.15 uur; Soc. „Dè Vergenoëging": Prov. dag Fede ratie V.V.H., 10.15. Vlissingen Luxor; „De blauwe diamant van de Maharadja" (14 jaar), 20 uur; Alhambra: „Jody en het hertenjong" (alle leeftijden), 19 en 21 uur. Goes Grand: „Gejaagd door de wind" (14 jaar), 19 uur; Zaal Krijger: Ouder avond Hervormde Schoolvereniging Hét Mosterdzaad", 20 Uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2