PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Ondanks mislukking ontspannen sfeer op slotzitting in Genève Betere verbindingen in kader van Drie-eilandenplan nodig V. S. BEREID GRENS ISRAËL EN EGYPTE TE GARANDEREN PARIJS BEWEES LAATSTE EER AAN MEVROUW C0TY Vandaag... 198e Jaargang-No. 270 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 Nov. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N. Bogerdstraa» 24, telef. 2 FALEN OPENHARTIG TOEGEGEVEN Geen terugkeer naar koude oorlog volgens Amerikanen De ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier hebben Woensdagavond de Geneefse conferentie afgesloten met toe te geven, dat zij er niet in geslaagd zijn een eind te maken aan de koude oorlog en met de hoop uit te spreken, dat iets misschien nog gered kan worden van de geest van Genève uit de failliete boedel. Maar toen men uiteen ging legde het Westen opnieuw een gelofte af, dat het zou blijven ijve ren voor Duitse eenheid en beëindiging van het onrecht, dat gedaan wordt door bestendiging van een splitsing van dat land. Een tekst van de gemeenschappelijke verklaring werd onmiddellijk overgeseind naar kanselier Adenauer en naar de West-Berlijnse burge meester. De ministers hebben geen plannen gemaakt voor datum en plaats van een volgende samenkomst. In hun slotcommuniqué wordt twee pagina's lang alleen maar gezegd, dat besloten Is het resultaat van de besprekingen over te brengen aan de regeringshoofden. Er wordt voorts gezegd, dat de toekomstige besprekingen van de mi nisters van buitenlandse zaken geregeld kan worden via diplomatieke kanalen. De meeste Westerse diplomaten geloven inderdaad, dat er een nieuwe samenkomst van de Grote Vier zal komen, misschien wel in de komende lente en naar alle waarschijnlijkheid opnieuw in Genève. Dulles, dat de Verenigde Staten voor Duitse eenheid zouden blijven wer ken, maar ook verklaarde hij, dat volk en regering van de Verenigde De ministers zijn in een geraakt en gebleven wat betreft alle drie hoofdpunten, die zij hier wil den bespreken, namelijk de Europe se eenheid en Duitsland, ontwape ning en de contacten tussen Oost en West. Wat alle drie punten betreft bleek het niet mogelijk werkelijk te onderhandelen met de Rus Molotow. En iedere partij gaf de andere de schuld van de mislukkingen, die zjj openhartig toegaven. Maar terwijl zij openhartig hun falen bekenden, gebruikten zij voor zichtige taal voor hun verwijten. Zij maakten duidelijk, dat hoewel zij er niet in geslaagd waren tot overeen stemming te komen, geen van beide partijen een hervatting van de kou de oorlog wilde. Van de Westerse sprekers nam de Amerikaan Dulles het minst een blad voor de mond. Hij verweet de Russen dat zij de eenheid van Duitsland hadden tegen gehouden en zeide, dat hun houding stellig van nadelige invloed zal zrjn op de ontwikkeling van het vertrou wen, dat de conferentie aan de top heeft gepoogd te kweken. Dulles on derstreepte nog eens, dat er zonder een verenigd Duitsland geen sprake kan zgn van stevige vrede in Euro pa. Toonaangevend voor de andere West Europese ministers beloofde Genève De thans beëindigde conferentie van Genève heeft een negatief resultaat opgeleverd. De minis ters van de Grote Vier bleken niet in staat een gemeenschappelijke oplos sing te vinden voor de problemen van de Europese veiligheid en de hereni ging van Duitsland! Zij waren daartoe onmachtig en men zou daarom de con ferentie wel die van de onmacht kun nen noemen. Overigens is voor de optimisten, die na Juli van dit jaar geloofden, dat een toenadering tussen de landen van het Westelijk en het Oostelijk blok aanstaande was, deze Geneefse confe rentie wel een grote teleurstelling ge worden. Zij hebben dat echter aan zichzelf te wijten. Het plan Boelganin-Eisenhower om Duitsland in 1956 via vrije verkiezin gen te herenigen en aan de Sowjet- Unie verreikende Westerse garanties te geven tegen agressie, was zo vaag, dat men er al direct aan moest twijfe len of dat plan in een realiteit kon worden omgezet. De mislukking van Genève -bete niet, dat de wereld er nu slech ter aan toe is dan vóór de be sprekingen en ook niet, dat de koude oorlog zal opleven. Zij duidt er alleen maar op, dat het wederzijdse wantrouwen te groot is voor een vriendschappelijke oplossing van het veiligheidsvraagstuk en dat geen der beide partijen een machts oplossing wil forceren. Stellig zal men over enige maanden opnieuw bijeenkomen, ook al is thans nog geen datum voor zo'n nieuwe bij eenkomst vastgesteld. Vermoedelijk heeft minister Dul les wel het meest rake oordeel over de conferentie gegeven, toen hij zei, dat men van zulke confe renties niet te veel moet verwachten en dat de besprekingen te Genève niet geheel onvruchtbaar zijn geweest. Men kan voortgaan met het oplos sen van kleinere vraagstukken dan die van de Europese veiligheid en de Duitse eenheid. Later zal dan wel blijken voor wie de tijd werkt. En wachtende op dat „later" zal het Westen sterk moeten zijn. Het zal zich grote offers voor zijn defensie moeten getroosten, opdat het Oostelijk blok zijn macht niet kan uitbreiden tot landen, wier bevolking thans nog ïn vrijheid leeft. Als lastbaar resultaat van Genève zou men daarom kunnen stellen: er zal in de komende jaren geen sprake kunnen zijn van beperking der bewa pening. Staten betere betrekkingen met de Sovvjets wensen. Pinay verklaarde; „Wij zjjn er van overtuigd dat overeenstemming over vraagstukken, die ons nog steeds verdeeld houden, mogelijk is." Mac Millan merkte somber op, dat zijn gesprekken met Molotow hem de overtuiging hadden gegeven, dat „we weer terugzijn in de vreemde nachtmerrie, waarin mensen dezelf de woorden gebruiken om verschil lende dingen te bedoelen. Deze ver deeldheid is van politieke, niet van militaire of strategische aard", ver klaarde hij. Maar ook merkte hij op dat de besprekingen nuttig waren geweest. Spreekbuis van het Kremlin. Molotow was in zijn laatste rede voering dezelfde schampere, onbuig zame spreekbuis van het Kremlin, die hij tijdens de gehele conferentie getoond heeft te zijn. Hij aarzelde niet nog eens al zijn oude beschul digingen tegen het Westen te her halen. Maar ook hij liet niet alle hoop voor de toekomst varen. „De conferentie heeft geholpen de aan dacht te vestigen op de belangrijk ste problemen en heeft op die ma nier positieve resultaten opgeleverd. Thans zien wij niet alleen de obsta kels duidelijker, maar ook de kan sen van een regeling van de kwes ties voor welke wij ons gesteld zien" verklaarde hij. De atmosfeer der laatste zit ting was ontspannen. De minis ters babbelden informeel met elkaar zowel vóór zij hun zetels (Vervolg op pag. 5) VERKLARING VAN EISENHOWER Mits onderlinge strijd eindigt Eisenhower heeft verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn deel te nemen aan een formeel verdrag ter garandering van de EgyptischIs raëlische grens, vooropgesteld dat deze twee staten een einde zullen ma ken aan hun onderlinge strijd. De verklaring werd uitgegeven op de farm van de president in Gettysburg. De president bevestigde tevens het stand punt van de V.S., dat het land bereid is verzoeken te overwegen om wa pens te leveren, nodig „voor wettige zelfverdediging" doch niet van plan is een bijdrage te leveren aan een wapen-wedloop. De Amerikaanse president constateerde, dat de behoefte aan een vreed zame regeling van de crisis in het Midden-Oosten „met de dag dringender werd." Israëlische ambassadeur ïn Washington, Aba Eban, heeft aan de plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken Herhert Hóover Jr. een lijst overhandigd van de wapens, die Israël gaarne van Amerika zóu kopen. Het verzoek zal worden bestu deerd in het licht van de driemogend- hedenverklaring van 1950, volgens welke de bestandslijn wordt gegaran deerd. In politieke kringen in Jeruzalem spreekt men van de mogelijkheid, dat Egypte over zes maanden een aanval op Israël zal beginnen. Omstreeks die tijd zullen de Egyptische troepen vol doende geoefend zijn in het gebruik van de nieuwe wapens, die o.a. zou den bestaan uit 100 middelzware tanks, ruim 100 Mig-straaljagers, 20 30 bommenwerpers, 6 a 10 onder zeeërs en verscheidene batterijen ar tillerie en afweergeschut. Syrië heeft de Arabische Liga voorgesteld een speciale bijeenkomst te beleggen om de compromis-voor- stellen van Eden te bespreken. Israël heeft die voorstellen verworpen maar Arabische staten Press). De Egyptische ambassadeur te Washington heeft de plv. minister van buitenlandse zaken George Allen in een onderhoud gewaarschuwd, dat Egypte tot verdere wapenaankopen zal overgaan, als Amerika wapens aan Israël levert. In antwoord op verdere vragen zei ambassadeur verder, dat Israël verre de meerdere in militaire uitrus tingen was. Het zou zelfs de meerdere de ontvangst bij de Ar£ was gunstig. (United I blijven als Egypte zijn wapens uit Tsjecho-Slowakije zou hebben ontvan- Ramelan naar Den Haag Soekarno ondertekende geloofsbrieven. Presilent Soekarno heeft Utoyo Ramelan, die Indonesië als speciale ambassadeur zal vertegenwoordigen tijdens onderhandelingen met Ne derland over Westelijk Nieuw-Gui- nea, ten paleize ontboden. Het is niet bekend welke instructies Ramelan heeft gekregen. Ramelan zal Vrijdag naar Neder land vertrekken. Hij zal trachten het met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering eens te wor den over datum en plaats van de onderhandelingen en over een agen da. Soekarno ondertekende Ramelans geloofsbrieven. Een dode en twee gewonden bij aanrijding Op rijksweg nr. 2 zijn gisteren tus sen de Hommel en Oudenrijk nabij Utrecht twee auto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij één per soon werd gedood en twee personen werden gewond. Uit de richting Amsterdam kwam een personenauto, bestuurd door de 54-jarige W. H., kantoorbediende uit Haarlem. De auto reed verkeerd en kwam op een zeker ogenblik op de lin ker weghelft terecht, juist op het mo ment, dat uit de tegenovergestelde richting een auto naderde, die be stuurd werd door de 27-jarige inko per J.v. d. V., uit Den Bosch. Een botsing volgde, waarbij H., uit Haar lem ernstig werd gewond. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis in Utrecht, waar hij kort na aankomst is overleden. De bestuurder van de auto uit Den Bosch, alsmede een tweede inzitten de, liepen lichte verwondingen op. Beide auto's werden ernstig bescha digd. In Le Havre begraven. Frankrijk heeft gisteren de laat ste eer bewezen aan mevrouw Coty, de echtgenote van de president die Zaterdag plotseling te Rambouillet is overleden, 69 jaar oud. In de beroemde kerk La Made leine heeft de pauselijke nuntius mgr Paul Marella de rouwmis opge dragen. Twee in purper geklede kar dinalen zaten aan weerszijden van het altaar. In de kerk waren de president, zijn twee dochters, znn tien kleinkinderen en de leidende fi guren van regering en diplomatieke wereld. Buiten stonden duizenden Fran sen, kleine luiden, die madame Coty vereerden, te huiveren in een kille najaarswind. I is het 200 jaar geleden, dat koning Lodewijk XVni van Frankrijk, die na het Napo- leontische tijdperk aan het bewind kwam, te Versailles if werd geboren; is het 50 jaar geleden, dat M de bekende Vlaamse beeldhou- fjj H wer Antoine E. Lacomblé, die |f ez o.m. de Muze op het graf van Tollens, de Faam op het Loo g en de medaillons in de gevel van het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Den Haag vervaardigde, te Arnhem over- leed. Alle vlaggen in Parijs hingen halfstok voor madame la presidente, op order van de prefect van het de partement van de Seine. De rouwdienst begon om half tien. Tussen de schitterende kransen en bloemstukken rondom de baar lagen verscheidene bosjes viooltjes, die Dinsdag door de defilerende Pa- rijzenaars er trokken 25.000 men sen langs de baar waren neerge legd. Het was bekend dat viooltjes de lievelingsbloemen van mevrouw Coty waren. Op het rouwkleed dat de baar be dekte lag het gouden kruis van de Pauselijke orde „pro ecclesia et pon- tifice", dat door paus Pius XII is toegezonden. Na de rouwmis werd de begrafe nisstoet gevormd die het stoffelijk naar Le Havre bracht, waar de teraardebestelling plaats vond. (United Press). COMMISSIE ZUIDWEST OVER DELTAPLAN Brug en dijk tussen Zuidwestpunt Noord-Beveland en Noordsloeschorren V V ff JioorJ - Êevelaricl -? 1 'e- i/l j v y V fr\ l Ir A' r f 1 li'. V iGor/n-fff US' J7 f tf1 r. Tbs /X V 1 1 \po/.-W YQ troost ii\ V) ALOF ZW- 3 J$<zve!ctnd 3C3C VSQBGSór. tV£G - HUiÖlïi. VAAP- voort YÜORU3T OflUO- x Yoosotor. Af ooi De verbinding tussen Noord-Beveland en Walcheren via de in het Veerse Gat en de Zandkreek geprojecteerde afsluitdammen is voor het locale verkeer onvoldoende en past niet logisch in de na het voltooien van het Deltaplan te ontstane internationale verbinding „Randstad Holland"Bel gische kust (via het veer VlissingenBreskens)concludeert de Commissie Zuidwest Zeeland inzake het Deltaplan in haar dezer dagen verschenen tweede rapport. Zij vervolgt met de opmerking, dat hiervoor een weg ver eist is, welke het punt, waar de dam door de Oosterschelde de Noord-Beve- landse wal bereikt, rechtstreeks met de haven van Vlissingen verbindt. Een dergelijke weg zon bij voorkeur geprojecteerd moeten worden via de zuid westpunt van Noord-Beveland, omdat deze ook het beste in de locale ver binding Noord-BevelandWalcheren past. In haar eerste rapport heeft de Commissie, omdat over de plaats van de aan te leggen dammen nog weinig bekend was, nog slechts enkele voor lopige suggesties gedaan. Nu even wel is gebleken, dat de afsluitdam door de Zandkreek iets ten westen van het Katse veer komt en de tussen Veere en Kamperland geprojecteerde binnendam geheel op de achtergrond is geraakt, heeft zij zich afgevraagd, of een verbinding over de geprojec teerde afsluitdammen voor de streek voldoende is. Hiertoe is nagegaan, welke ver keersstromen belang hebben bij het tot stand komen van goede oeverver bindingen door het Veerse Gat en de Zandkreek. Bij de totstandkoming van het Deltaplan zullen de belang rijkste verkeersstromen van Zuid-Be land, Walcheren en West-Zeeuwsch- Vlaanderen naar Schouwen-Duive- land, Zuid-Hollandse eilanden en de „randstad Holland" en in omgekeer de richting gebruik maken van de dam ColijnsplaatZierikzee en de buitenste Oosterscheldedam. Van en naar Zuid-Beveland zal het verkeer slechts gebruik maken van de buiten ste Oosterscheldedam, indien tussen Colijnsplaat en Zierikzee geen dam tot stand komt. Binnen het kader van het Drie-eilandenplan zullen de ver keersstromen zich bewegen tussen Zuid- en Noord-Beveland en tussen Walcheren en Noord-Beveland. De ligging De Commissie heeft nagegaan, of een weg over één van de afsluitdam- wam tot het volgende resultaat: Voor het verkeer tussen Zuid-Beve land en het noorden via een dam Co lijnsplaatZierikzee is de verbinding over de Zandkreekdam zeer gunstig. Voor het verkeer tussen Zuid-Beve land en het noorden via de buitenste Oosterscheldedam is de verbinding over de Zandkreekdam vrij goed. Voor het verkeer tussen Walche ren en het noorden via een dam van Colijnsplaat naar Zierikzee ligt de Zandkreekdam zo ongunstig, dat een dam van Colijnsplaat naar Zierikzee voor Walcheren practisch geen nut heeft. Voor het verkeer tussen Walche ren en het noorden via de buitenste Oosterscheldedam heeft de Zand kreekdam geen betekenis, maar ook de dam door het Veerse Gat biedt te veel nadelen. Voor het verkeer tussen West- Zeeuwsch-Vlaanderen en het noorden bieden noch de verbinding via de Zandkreekdam, noch via het Veerse Gat, veel aantrekkelijks. Bovendien ligt laatstgenoemde dam voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen aan de ver keerde kant van het Kanaal door Walcheren. Voor het verkeer tussen Zuid- en Noord-Beveland is de verbinding over de Zandkreekdam vrij goed, hoewel is November een verbinding via WolphaartsdijkZon op 8 05 (Vervolg op pag. 3) Maan op 1L31 Gered van sprong van wolkenkrabber Drama in San Francisco Met moeite en list is een 30-jarige man, een zekere Fred Escalante, huisschilder van beroep, weggelokt van het dak van een kantoorge bouw van twaalf verdiepingen in het centrum van San Francisco, waar hij vanaf dreigde te springen. Ruim een uur lang stond of zat de man aan de voet van de vlagge- stok die bovenop het gebouw stond. Beneden had zich intussen een grote menigte verzameld, die angstig toe keek, op een veilige afstand gehou den door de politie- Brandweerlieden hielden een springzeil uitgespreid aan de voet van het gebouw. Twee R.K. priesters van de nabij gelegen St. Patricks-kerk, en een commandant van de brandweer, trachtten de man intussen te over reden naar binnen te komen. Maar steeds riep hij: „Ga weg of ik spring." Tenslotte bood een der priesters hem een fles whiskey aan. Die nam hij dankbaar aan waarop hij een vijfdollar-biljet uit zijn zak haalde om te betalen. Van die gelegenheid maakten de drie redders gebruik om hem vast te pakken en naar bin nen te trekken. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis. (United Press). Nederlandse militairen in Japan veroordeeld Wegens roofoverval op taxichauffeur Twee Nederlandse korporaals, de 26-jarige A. H. van der B. en de 27- jarige A. J. K. zijn Woensdag door een Japanse rechtbank in Tokio ieder tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zij waren er van beschul digd, in November van het vorige jaar. toen zij met verlof uit Korea waren gekomen, in Tokio een taxi chauffeur te hebben mishandeld en met zijn taxi er van door te zijn ge gaan. Zij zouden onder de invloed van drank zjjn geweest. Dit is de eerste keer sedert Japan zijn zelfstandigheid heeft herkregen, dat een Japanse rechtbank Neder landse militairen veroordeelt. DE VERWACHT... OPKLARINGEN. Aanvankelijk hier of daar och tendmist, later op de meeste plaat sen opklaringen en droog weer. Vrij wel overal iets lagere middagtempe- raturen dan gisteren. Zwakke tot matige Noordelijke wind. ZON EN MAAN onder 16.48 onder 19.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1