KLM bestelt acht Douglas DC-8 straalverkeers vliegtuigen ZÓ DENKT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER Baardige mannen getuigen ONTHULLENDE CONFERENTIE" VOLGENS MINISTER DULLES WAARSCHUWING AAN OUDERS VAN HAAGSE ULO-LEERLINGEN DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B INVESTERING VAN 200 MILLIOEN Reisduur Amsterdam-New York wordt in 1960 gehalveerd De heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M., heeft gisteren be kend gemaakt dat zijn maatschappij acht straalvliegtuigen van het type Douglas DC-8 heeft besteld. Deze snelle en comfortabele viermotorige toe stellen, die meer dan honderd passagiers kunnen vervoeren, zullen, te be ginnen met Maart 1960, aan de KX.M. worden afgeleverd. Omdat de gemiddelde snelheid van de DC-8 ongeveer 900 km per uur be draagt, zal de K.L.M. in staat zijn, de reisduur op het traject Amsterdam New-York terug te brengen tot ongeveer acht uur tot dusverre heeft men er ongeveer zestien en een half uur voor nodig om die afstand te over bruggen. Met het kopen van deze acht vliegtuigen Is, met Inbegrip van reserve onderdelen, een bedrag van circa 200 mlllloen gulden gemoeid. De Douglas DC-8 is een geheel me talen laagdekker met een pijlvleugel. De vleugel maakt aan de achterzijde een hoek van circa dertig graden met de romp. Het is de bedoeling, dat het vliegtuig vier turbinestraalmotoren van het type Pratt en Whitney krijgt. De motoren worden aan uitsteeksels onder de vleugelvoorrand ln gondels •gemonteerd. De DC-8 zal zijn vluchten over de lange afstanden maken op hoogten van tienduizend tot twaalfduizend meter, zodat het toestel „boven het weer" zal vliegen. Het krijgt een zgn „slecht-weer-radarinstallatie", waar door de bemanning in staat zal wor den gesteld reeds op grote afstand kennis te krijgen van slecht weer op de route, zodat dit ten gerieve van de passagiers, op tijd zal kunnen worden omgevlogen. Het maximum-startgewicht van 't vliegtuig is 116.678 kg, het maximum betalende lading is 12.000 kg. Het toestel is 42.48 m lang, het heeft een vleugelwijdte van 41.07 m en het topje van het koelvlak ligt, wanneer 't toestel op de grond staat, 12.90 m boven de bodem. Het vlieg tuig heeft een vleugeloppervlak van 241 vierkante meter en weegt leeg 60.722 kg. Door de bestelling van acht Dou glas DC-8 verkeersvliegtuigen met straalmotoren is de K.L.M. de eerste luchtvaartmaatschappij buiten de die s- Verenigde Staten, die straalverkeers- vliegtuigen van Amerikaanse makelij heeft besteld. Hebt U dit boekje al ingezien? Daarin getuigen: Vemokte zeep- en Icwastparienten Mannen die slechte ervaringen had den met andere electrische scheer apparaten Mannen met een scheerervaring van 25 jaar en meer Mannen die na grondige verge lijking hun keuze maakten Mannen met een tere huid, maar óók mannen met zg. prikkeldraad baarden Geniet V neg niet JepHjks van bil gemak tn dt Iqdbtiparing van dreig- scbtrtn Vraag dan eem bj Uw hande laar dit beekje ter mugt tn de BRAUN SHAVER ep proeft t sneller tn Mjjlarf,schoon Op 21 Mei 1956 bestaat de Noord- Atlantische dienst van de K.L.M. tien jaar. In dat tijdvak heeft onze natio nale maatschappij zich verzekerd van de vierde plaats in het internationale luchtverkeer en van de eerste plaats van het vrachtverkeer. In de komen de Jaren, vooral wanneer de nieuwe vliegtuigen hun intrede hebben ge daan zal blijken, dat de K.L.M. het hoofd zal kunnen blijven bieden aan de zeer zware concurrentie. Het ziet er naar uit dat de maat schappijen. die thans geen straalver- keersvlfegfulgen (kunnen) bestellen van 1960 af veel moeite zullen heb ben ln de pas te blijven en het zou niet te verwonderen zijn wanneer een aantal zich met een geringer aandeel In het burgerluchtvaartverkeer te vreden zou moeten stellen. Ruimere vrijstelling van militaire dienst (Van onze parlementaire redacteur). De minister van oorlog en van ma rine, ir. Staf, heeft Woensdagmiddag ln de Tweede Kamer medegedeeld, dat hjj bereid is aan de oudste zoon van een weduwe met vijf of meer kinderen vrijstelling van militaire dienst te verlenen, als deze zoon het eerstgeboren kind is, dus geen oudere zuster heeft en bH de opvoe ding van de andere kinaeren nodig Is. De jongeman behoeft dus niet meer zoals tot dusver tevens kost winner te zijn. Het lag niet in zijn voornemen, zo zei de bewindsman, aan meer on derwijzers dan thans het geval is negenhonderd uitstel te verlenen. Hij kon niet zeggen wat er in 1957 ten aanzien van vrijstelling van mi litaire dienst voor de bouwvakarbei ders zal gebeuren. Spaaroverschot in October De spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, hebben in October een spaaroverschot be haald van f 8.547.274 (vorige maand f 12,7 millioen). Inleg en terugbeta ling beliepen resp. f 73.634.520 en f 65.087.246. Bjj de niet-aangesloten spaarbanken werd f 63.789 gespaard en bij de bankspaarbanken f 555.396. (Bij de rijkspostspaarbank werd in October ruim f 11 millioen gespaard. Slotzitting van Genève (Slot van pag. 1) innamen, als gedurende het reces van twintig minuten na de rede voering van Mac Millan. Molo- tow als voorzitter stelde voor zich naar het buffet te begeven, het vreedzaam buffet zoals hij het noemde. Toen Molotow dó zitting afsloot, zeide de Rus: „Heren ik wens U allen een goe de reis naar eigen vaderland." Vervolgens wandelde hij de tafel rond om de hand te schudden van Dulles. Onthullend Gezaghebbende kringen zeiden, dat de Amerikanen, wat betreft de Russische onbuigzaamheid betreft meer verbaasd waren over de manier ervan dan wat betreft de feitelijke weigering zaken te doen. Het lijkt voor hen, die de Amerikaanse poli tiek opstellen nu wel duidelijk dat de Sowjets menen, dat zij het Oost- Duitse regiem voor 100 procent moeten steunen. Dulles en zijn medewerkers zy'n van gevoelen, dat de conferentie een beter idee van de doelstellingen van de Sowjets en de realiteit hóeft gegeven en hen zal helpen in toe komstige onderhandelingen met Rus land. Maar de impasse in Genève betekent geen teruggang naar de koude oorlog, zo meent men. Dulles gelooft, dat een einde is gekomen aan een tjjdperk van een scheld-kanonnade. Vaak waren de woorden hier scherp genoeg, maar men was ernstiger en men liet dui delijker de ware motleven blijken dan in lange tijd het geval is ge weest op enige conferentie. De Amerikanen geloven evenwel, dat het op het ogenblik geen zin heeft het tijdstip van een nieuwe conferen tie vast te stellen. Er moet eerst ver andering in de Russische houding ko men willen de feiten voor een nieuwe conferentie méér dan een herhaling van de oude argumenten zgn. Maar z\j geloven wel aat er vroeger of later een nieuwe conferentie van de Grote Vier zal komen. Franse kringen hou den het op komend voorjaar. Op het vliegveld verklaarde Dulles nog, dat de conferentie zeer interes sant was, en als het mogelijk kon zijn haar met een woord te taxeren, dan zou hij het woord „onthullend" willen gebruiken. (United Press). Mr. H. de Bie overleden In de ouderdom van ruim 76 jaar is te Rotterdam overleden mr. H. de Bie, oud-president van de rechtbank aldaar, die ook allerlei andere maat schappelijke functies heeft bekleed. Toen de kinderrechtspraak hier te lande werd ingevoerd was mr. de Bie die zich voor de invoering daarvan in bijzondere mate had beijverd, de eer ste kinderrechter in Rotterdam. Hij bekleedde deze functie van 1922 tot 1932. In laatstgenoemd jaar werd hij vice-president van de rechtbank en in 1945, kort na de bevrijding volgde zgn benoeming tot president. In 1926 werd hg benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau en in 1933 werd hij Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. Door electrische stroom gedood. De 24-jarige poelier E. van T., wonende in de buurtschap 't Loo onder de gemeente Oldebroek, is gisteren in aanraking gekomen met electrische stroom en op slag ge dood. Het slachtoffer wilde een elec trische aansluiting tot stand bren gen in de poelierswerkplaats van 't bedrijf, waar hij werkzaam was, om naar de voetbaiwedstrfld Saarland Nederland te kunnen luisteren. f2.25-f 12.50 4211 "TROIKA" EAU DE COLOGNE tintelend en verkwik kend als een herfst morgen, met dat vleugje „kruidigheid" van de vrije natuur. 4211 "TOSCA" EAU DE COLOGNE de parelende frisheid van 4711 in betoverende combinatie met het romantische Tosca Parfum. 4711 >KÖLNISCH< EAU DE COLOGNE voor persoonlijke verfrissing of verstoven met de vapo, vormt het klassieke kenmerk van distinctie en ware beschaving. >KULW!SCH Sterf "610CKINGRSSE -NM7irJf COtOOKf.-RHIMf /t Even nadenken De omschrijvingen voor dit kruis woordraadsel lulden: Horizontaal: 1. een zeskant; 5. dier; 9. slede; 10. bijenhoudef; 12. bijwoord; 13. vr. munt 14. in memoriam; 16. van Polen; 18. vr. titel; 19. uithang bord; 21. dagtekening; 23. woonschip; 24. kraan 25. een paardenzlekte; 27. damp; 29. meisjesnaam; 30. verkwik ken; 32. zonnegod: 33. watering; 31. voedsel; 36. jongensnaam; 38. land- ichap; 39. kier uniform. bouwgereedscl kienspel; 40. Verticaal: 1. zuinig; 2. stad der oudheid; 3. ajuin; 4. damp. rook (Z. N.); 5. voorstelling, afbeelding; 6. bij woord; 7. vr. titel; 8. molen; 11. ra dio-omroepvereniging 15. plaats in Utrecht; 16. zoutnat; 17. duivel; 18. uitmuntend; 20. voor; 22. hoop; 25. zuidvrucht: 26. geiyktgdlge losbran ding van vuurwapens; 27. plaats in Limburg; 28. grens; 31. stal dier en; 35. begin van studentenlied: 36. voor de vuist; 37. voorzetsel; 38. samen klank. De oplossing rebus is: Motorrijder verongelukt. De 22-jarige motorrijder G. S. uit Zwolle is te Nieuwleuzen bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. In het Westelnde te Nieuwleuzen is hij door nog niet opgehelderde oorzaak in een bocht over de kop geslagen. In zwaar gewonde toestand is hij bij om wonenden binnengebracht, waar hij weldra overleed. De bevolking van Slngaradja op Ball heeft op 10 November de dag, waarop in Indonesië de gevallen strijders voor de onafhankelijkheid worden herdacht het monument afgebroken, dat daar 87 jaar geleden werd opgericht ter nagedachtenis van overste Van Swleten. Officiële publicaties OPKOMST HERHALINGSOEFENINGEN. Ten behoeve van de militairen, die op 13 nov. 55 voor herhalingsoefeningen on der de wapenen komen, worden twee extra treinen Ingelegd. Genoemde militai ren moeten van deze treinen gebruik ma ken en daartoe op een zodanig tijdstip van htm woonplaats vertrekken, dat zij op het desbetreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De mili tairen, die, ln verband met hun plaats van bestemming, geen gebruik kunnen maken van deze treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reisgele genheid na 06.59 uur. Bedoelde treinen zijn: i. Amsterdam CS v. 09.07 u., Haar lem v. 09.22 uu., Leiden v. 09.44 u., Den Haag HS v. 09.57 u„ Rotterdam CS v. 10.16 U„ Rotterdam Z v. 10.23 u., Dor drecht v. 11.00 u., Roosendaal a. 11.30 u.; 2. Nijmegen v. 09.53, 's-Hertogenbosch v. 10.38, Tilburg v. 11.05 u., Breda v. 11.26 u., Roosendaal a. 11.48 u. In het museum „Hermitage" te Le ningrad is een schilderij ontdekt van de zeventiende-eeuwse Nederlandse schilder Ferdinand Bol. TE GROTE VRIJHEID, TE RUIM ZAKGELD Misstanden op dansavonden voor scholieren Nadat onlangs de directeuren van een aantal middelbare scholen te Den Haag in een circulaire aan de ouders der leerlingen hebben gewezen op het gevaar van bepaalde door scholieren georganiseerde feestjes, hebben thans ook de hoofden van de openbare U.L. O.-scholen aldaar zich in een soort gelijke circulaire gericht tot de ouders. In deze circulaire wordt o.m. opgemerkt, dat sommigen der hoof den hebben geconstateerd, dat groe pen UX.O.-leerlingen, al of niet in combinatie met H.B.S.-ers en gym nasiasten, deelnamen aan door scho lieren georganiseerde „dans-parties". In een gesprek, dat de hoofden der U.L.O.-seholen naar aanleiding daar van met elkaar hebben gehad, kwam de diépe bezorgdheid tot uitdrukking over bepaalde misstanden en de toe nemende opstandigheid der jeugd te gen elke vorm van gezag. „Te grote vrijheid en te ruim zakgeld hebben situaties geschapen, waartegen u, ouders, uw kinderen zeer beslist zult dienen te beschermen", aldus de cir culaire. In allerlei lokaliteiten worden weke lijks dergelijke dans-avonden gehou den. Dit Dlijkt uit in beslag genomen strooibiljeten, die bij het uitgaan der scholen aan de leerlingen worden uit gereikt. Het entreegeld bedraagt ge woonlijk f 1,50 per avond. Deze bij eenkomsten kenmerken zich door ge brek aan beschaving en ontoelaat baar gebruik van alcoholische dran ken, en het schijnt ook wel eens voor te komen, dat de lichten een tijdje worden uitgedraaid, zo wordt opge merkt. In de circulaire wordt er op aan gedrongen, dat de ouders zich overtuigen van het karakter der „avondjes", waaraan hun kinde ren deelnemen voordat zij toe stemming geven deze bij te wo nen. De leerkrachten zijn diligent, zo wordt opgemerkt, maar zon der de medewerking van de ouders iB het onmogelijk aan het gesignaleerde kwaad een einde te maken. De circulaire is onderte kend door de hoofden van veer tien U.L.O.-seholen. Nu de conferentie in Genève is vastge lopen, is het interessant de stemming te peilen bij de mensen, die in de eer ste plaats te maken hebben met de prac- tische resultaten. De „Frankfurter Zeitung bericht uit de Oostelijke zóne van Duitsland, dat de bevolking daar gelaten de gang van zaken volgt, terwijl de communistische partij daar een steeds zelfbewuster houding aanneemt. Er wordt alles op gezet om de Oost-Duitse republiek zo sterk te maken, dat zij op zijn minst gelijkwaardig kan worden geacht met West-Duitsland voor het geval het zou gaan om directe onder handelingen tussen beide partyen. Er heerst nauwelijks nog twgfel, dat de Oostduitse staat op een zelfstandig bestaan aanstuurt, waarvan het einde niet in het zicht is. Als bewgs worden de voorberei dingen voor een tweede vijfjarenplan ge noemd, welk plan o.a. afgestemd is op de economische plannen van de Russen. In niet-communistische kringen in Oost- Duitsland is men voorts van mening, dat het gesprek over de hereniging al had kun nen worden ingeleid, indien het Westen een soepeler politiek had gevoerd. Oost-West (I) Blijkens een beschouwing uit Moskou van Edward Crankshaw in „The Observer" is het resultaat van de grote belangstelling van de Sowjet-leiders voor de verrichtingen van de kapitalistische economie thans vast gelegd door de theoretici van het econo misch instituut, een afdeling van de we- tenschappelgke academie van de Sowjets. De president-directeur V. Diyachenko schrgft In de jongste uitgave van „Econo mische problemen", dat het noodzakelijk is de werkelijke prestaties van het kapita lisme op realistische wijze te bezien. Er zit nog heel wat leven in de „oude kapitalis tische hond", zo meent de schrijver en hij straft zijn collega's af voor hun veel te simplistische en te dogmatische economi sche leerstellingen. In feite herhaalt hij de stellingen van professor Varga uit de ja ren '47-'48, die deze geleerde moest heko pen met zijn verbanning. Teveel van onze theoretici, zegt Diyachenko, hebben de re sultaten in de kapitalistische landen ont kend en over het hoofd gezien. Oost-West (II) Lord Coleraine zeide in een rede in Man chester volgens de „Manchester Guardian", dat de zg. geest van Genève in werkelijk heid nooit bestaan heeft. De conferentie van Genève moest naar zijn mening wel falen, omdat de Russen nooit een herenigd Duitsland zullen aanvaarden, waarin het communisme niet oppermachtig is. En om gekeerd kan het Westen nimmer toestem men met een hereniging van Duitsland, waardoor er een communistische staat zou ontstaan. Ondanks het falen van Genève is de in ternationale atmosfeer toch werkelijk opge klaard en veel beter dan twee of drie jaar geleden. Zolang de Navo blijft bestaan en de V.S. hun belangstelling in Europa niet verliezen, zou Moskou zich volgens Lord Coleraine vergenoegen met de status van „vreedzaam samengaan". Weliswaar zou Rusland intussen zich allerminst betrouw baar tonen maar dit zou toch niet uitlopen op een oorlog. Lord Coleraine gelooft, dat wij deze schijnbare vorm van vreedzaam samengaan kunnen handhaven voor de tijd van een generatie en het effect zou op de duur wel eens verrassend kunnen zijn. Op zijn rei zen door Sowjet-Rusland was hij getroffen door het feit, dat de Sowjet-leiders van thans in Moskou en in de andere steden mensen waren van de tweede generatie van revolutionnairen. Weliswaar geloofden zij in het communisme maar dit geloof droeg niet het karakter van het fanatisme, dat de Islam eens door half Europa joeg. In Rusland is volgens Lord Coleraine een be middelde klasse ontstaan en de kloof tus sen arm en rijk was hier en daar groter dan in Engeland. De regerende klasse zou niet graag alles willen riskeren ln een we reldoorlog. Gezegde van de week „The Observer" brengt ook ditmaal weer enkele aardige bon-mots, waarvan er enke le hier volgen. Lord Samuel: }rAIs ik een tien later geboren ivas, zou ik socialist ge worden zijn. In feite ben ik dus erg geluk kig". Ex-president Per on: ,J*olitiek, oorlog en vrouwen zijn geen zaken voor oude men sen". Lord Pakenham: ,Jk heb niet het. geluk uiterlijk op de hertog van Wellington te lyken maar misschien wel op zijn vrouw, die een oud-oud-tante van mij was. Overi gens weet ik niet of ik daardoor het recht heb op promotie". Marlon Brando: Een acteur is iemand, die als je niet over hem praat, eenvoudig niet naar je luistert". Overschot In een ingezonden brief aan de „New York Times" schrijft Paul Comlyn French over de kwestie van de voedseloverschotten in de V.S.: „Ik ben geen agrarische specia list maar lk weet wel uit gesprekken met mensen in meer dan zeventig landen, dat het maar een armzalige politiek is wanneer wij voedsel vasthouden, dat hongerige men sen nodig hebben. Natuurlijk zijn er aan de verdeling allerlei problemen verbonden maar problemen zien wij vandaag in alles wat wij doen en ik kan me niet voorstellen dat een zo vindingrijke natie als de U.S.A. ook hierop geen antwoord zou kunnen vin den". Als voormalig directeur van Care is mr. French er van overtuig,d, dat aanzienlijke hoeveelhoden kunnen worden gebruikt om de honger in de wereld te bestrijden zon der dat de normale handel van de V.S. in gevaar komt. Hy geeft dan een voorstel in overweging om o.a. yia de buitenlandse fondsen van het Congres voedselvoorraden af te staan tegen betaling in de muntwaar de van het betrokken land of in ruilver- koop. Mau-Mau Volgens de „Neue Zürcher Zeitung" is de Mau Mau, die drie jaar geleden de stam der Kikoejoes volkomen beheerste, thans van weinig betekenis meer. Dit verheugen de feit is niet alleen te danken aan het doeltreffende optreden van kleine, mobiele eenheden, maar voor een belangrijk deel ook aan de gewijzigde mentaliteit van de in heemsen. Uit vrees voor de Mau Mau wa ren de Kikoejoes vroeger afkerig van sa menwerking met de Britse autoriteiten en weigerden zy inlichtingen te geven over de terroristen. Hierin is vooral de laatste maanden verandering gekomen. De inheem sen vrezen de Mau Mau niet meer sinds het hun duideiyk is geworden, dat de benden- leiders niet onoverwinlijk zijn, dat de „ge neraals" gedood en gevangen genomen en als gewone misdadigers opgesloten kunnen worden. Typerend voor de huidige situatie is het, dat men in Nairobi op het ogenblik meer over de mogeiykheid van een vreedzaam samenleven van blank en zwart spreekt dan over de successen van de militaire operaties. Ook het bestuui houdt zich ern stig met toekomst nlmnen bezig. Intussen hebben de onverzoenlijke elementen van de Mau Mau de strijd nog niet opgegeven. Zij trachten de talrijke gevangenen in de kam pen onder hun invloed te krijgen en maken ook onder de Afrikaanse jongeren in de steden propaganda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 13