Verschil van mening over de tweede parate divisie Kahinet-Harahap kreeg een motie van vertrouwen in parlement VOOR BELASTING 2 MILLI0EN TE WEINIG OPGEGEVEN? KORTSTONDIGE PROMOTIE WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S TWEEDE KAMER BESPRAK OORLOG EN MARINE Modernisering van de luchtmacht is noodzakelijk (Van onze parlementaire redacteur) Ongeveer een vyfde gedeelte van de inkomsten van de Nederlandse staat worden uitgegeven voor defensiedoeleinden. De begrotingen van oorlog en marine wijzen tezamen een eindbedrag aan van 1.350.000.000. Geen enkel ander departement toont zich zo'n Holle Bolle Gys. Het be hoeft dus niet te verwonderen, dat de Tweede Kamer met Argusogen toe ziet of het geld wel zo doeltreffend mogelijk wordt besteed. Dinsdagmid dag hebben verscheidene afgevaardigden daarover het hunne gezegd. Op vallend was, dat allen, met uitzondering van de communistische heer Wa genaar als uitzondering, het hoge bedrag verantwoord achtten. Er werd zelfs twijfel uitgesproken of men op de duur wel met f 1.350.000.000 zal kunnen volstaan. De heren Fens (KVP), Roosjen (A. R.), Tilanus (C.H.) en Korthals (W D) praatten met roerende eenstem migheid zeer duidelijk uit, dat de in ternationale spanning, ondanks Rus- lands politiek van de glimlach, niet verminderd is en dat de uiterste waakzaamheid geboden blijft. We moeten ons door het Wolgalied niet in slaap laten sussen, zei de heer Roos- jen. Men wilde de Westerse defensie zo sterk mogelijk maken en verlang de dat Nederland zijn aandeel daarin zal leveren. De heer Fens gaf te ken nen dat spoed zal moeten worden be tracht met de herbewapening van West-Duitsland, omdat het vacuum op deze plaats het oorlogsgevaar ver hoogt. De heer Wagenaar (CPN) was de enige die verzwakking van onze krijgsmacht wenste. De overige spre kers pleitten allen voor versterking, al waren zij er zich terdege van be wust, welke zware last ons land zich op de schouders genomen heeft. Van de kant van de heer Fens (KV P) werd de suggestie naar voren ge bracht voor een staatssecretaris voor de luchtmacht, maar de heren Tilanus (C.H.) en Roosjen (A.R.) voelden er niet voor. Laatstgenoemde vreesde dat dit weer een nieuw bureau met zich zou meebrengen. MARINE. Wat de marine aangaat, zo dacht de heer Roosjen (A.R.), dat een nood toestand zou ontstaan door te straffe Jiersoneelsverliezen. Ook de heer Ti- anus wilde weten of de huidige vloot- sterkte bij het tekort aan personeel wel gehandhaafd kan worden. Deze afgevaardigde betwijfelde het of de kruisers nog wel voldoende zijn inge richt, gezien de ontwikkeling van de electronische, de atoom- en de raket- tenwetenschap. Hij was tegen een tweede vliegdekschip. De heer Fens (KVP) vroeg zelfs, wat het nut is van het aanhouden van de Karei Doorman. De heer Weiter (KNP) klaagde er over, dat de marine in een te nauw keurslijf steekt en niet vol doende voorzien is van veranderd materieel. De grote fregatten zijn al tussen de 1"6 en 23 jaar. Over het algemeen moet onze marine te zuinig varen. Goede woningen op Nieuw-Guinea noemde hij een voorwaarde voor de recrutering voor de marine. Ook de heer Tilanus bracht de verdediging van de Rijksdelen overzee ter spra ke. Hij wilde een krachtige verdedi- Vervolg op pag. 8) Atoom-oorlog De atomische oorlogvoering spook te voortdurend door het debat rond. De heer Roosjen (A.R.) had het on behaaglijke gevoel, dat we niet weten wat er door de toepassing van de atoomenergie in materieel en perso neel opzicht zal veranderen. Men be stuurt het wel internationaal, maar hij vond dat het in ieder land geregeld moet worden. Dergelijke opmerkin- ?en maakten ook de heren Tilanus C.H.), Korthals (WD) en Weiter (KNP). Over de opbouw van onze krijgs macht is het laatste woord nog niet gesproken. De heer Fens vroeg hoe het staat met de tweede parate divisie, die men momenteel nog niet aan de Shape aan kan bieden. De KVP dringt op zo'n di visie aan, benevens op één mobili sabele divisie. Zjj is van mening dat het voor de voortzetting van gewapende hulp een uitstekende prikkel is. De heer Tilanus vroeg of een twee de parate divisie zwaardere verplich tingen op financieel en materieel ge bied met zich meebrengt. De heer Roosjes (A.R.) daarentegen was niet voor een tweede parate divisie. Hoe zeer de meningen verdeeld Waren, bleek uit de opmerking van de heer Weiter (KNP) voor wie het niet dui delijk was, wat de minister met de opbouw van ons leger wil doen. Twee parate divisies of vijf divisies die niet paraat zijn, of allebei. Hij gaf in elk geval de voorkeur aan twee parate divisies. Nota aan de Kamer Wat de organisatie van ons leger betreft drong de heer Korthals (VV D) er op aan, zo spoedig mogelijk, als hy van zijn reis uit Amerika terug is en als de richtlijnen van de Shape ont vangen zijn, een nota aan de Kamer over te leggen met de bedoeling dat er een uitvoerig debat over gevoerd kan worden. Enkele leden bespraken de lucht macht. De heer Fens (KVP) bepleitte versterking ervan. Die versterking houdt ook modernisering in. Hij vroeg om perfectionnering van de lucht- waarschuwingsdiensr, omdat hij vreesde, dat minstens veertig procent van de vijandelijke vliegtuigen door het tegenwoordige net zouden glip pen. Hij drong voorts op een doeltref fender coördinatie van de kustverde diging aan. Bovendien op de inrich ting van een goede transportdienst, waarbij grote helicopters niet gemist kunnen worden. De heer Weiter bepleitte een sterke Europese integratie van de luchtver dediging. UILENOGEN. Mevrouw Flo rence Sandberg uit Ventura (V.S.) kreeg van de rechter een maand tijd om erover na te denken, wat zij lie ver doet: boete betalen of in een (donkere) gevangeniscel gaan zit ten. Maar zij kan haar bestraffing wegens avondlijk autorijden zonder lichten niet ontgaan .Dé rechter liet zich niet vermurwen door haar verontschuldiging, die luidde: „Ik kan kijken als een uil." PLICHTSBETRACHTING. Poli- tie-agent Umeichi Fujita in Nagoya (Japan) werd door collega's opge bracht omdat hij een vrouw haar beurs ontstolen had by een race baan. „Ik had het geld nodig", zo verklaarde hij, „om een taxi te ne men en zo op tijd terug te zijn voor de surveillance in mijn wyk. GEVONDEN VOORWERP. De chauffeur van een stadsbus in Jo hannesburg ontdekte op het eind punt van zijn route, dat er een baby in zijn voertuig was achtergebleven. Na een tijdje meldde de moeder zich bij de maatschappij: zij was ge schrokken toen zij de peuter niet thuis trof. Het was haar h'elemaal door het hoofd gegaan, dat zij de kleine zelf had meegenomen... Men verwees haar naar ae afdeling ge vonden voorwerpen. JAAR GEVANGENISSTRAF GEËIST Almelose fabrikant ter zitting gearresteerd Een jaar gevangenisstraf met bevel tot onmïddellyke inhechtenisneming luidde de eis, die de officier van justitie by de arrondissementsrechtbank te Almelo gisteren uitsprak tegen de 56-jarige fabrikant H. H. J. H.-J. te Al melo, die voor de vennootschapsbelasting meer dan twee millioen gulden te weinig aan inkomsten zou hebben opgegeven. Deze frauduleuze aangiften zouden hébben gelopen over de jaren 19491951 en 1953. Uit het verhoor door de president van de rechtbank, mr. Van Walsum, bleek, dat verdachte er een speciale boekhouding voor de belasting op na hield. In deze boekhouding nu gaf hij lagere bedrijfsvoorraden op dan er in werkelijkheid waren en op deze wijze drukte hij het winstcijfer van de on derneming, een naamloze vennoot schap waarvan hij de enige aandeel houder was. Verdachte gaf deze han delingen toe en zeide, dat de leden van zijn personeel, die hem behul] zaam waren met het opmaken van voorraden, geen kennis droegen van de fraude die hij pleegde. De officier van justitie, mr. Ro- singh, stelde vast, dat verdachte zijn bedrijf moderniseerde met geld, da.tr in feite de staat töebehoorde en hier in zag hij een oneerlijke concurrente en een zeer laakbare daad. Hij steld» zich op hetzelfde standpunt als d< rijksaecountantsdienst en wilde nie' meegaan met de toelichtende cijfer: van de fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst. Daarna kwam de verdediger aan het woord, mr. De Kempenaar, die te vens commissaris van de N.V. is. Mr. De Kempenaar releveerde, dat toen de heer H. J. na de oorlog zijn oom en tante opvolgde in het aandelenbezit van de N.V., het vermogen van het bedrijf voor een deel geconfiskeerd en voor een deel in het buitenland was. Verdachte heeft daardoor steeds geleefd onder het schrikbeeld van een gebrek aan liquiditeit. Zijn onregel matigheden heeft hij gepleegd met het doel steeds een bedrag voor het be houd van liquiditeit beschikbaar te houden. Voorts wees de verdediger erop, dat ook de fiscus op het standpunt staat, dat het bedrijf van verdachte, dat werk biedt aan 500 mensen, niet vernietigd mag worden. Nadat de rechtbank in raadkamer Staking in de Franse burgerluchtvaart. Uitbreiding tot gehele land en gebieden overzee. De Parijse staking van verschillen de categorieën grondpersoneel van luchthavens heeft zich thans uitge breid tot geheel Frankrijk en de Fran se overzeese gebiedsdelen, omdat de Air France met behulp van de mili taire luchtvaart is blijven doorvliegen. De vliegvelden van Bordeaux en Marseille werden o.a. ook door de staking getroffen. Alle buitenlandse luchtvaartmaat schappijen hebben hun diensten op Parijs gestaakt. was gegaan, werd de zitting heropend, waarna de president mededeelde, dat het verzoek tot onmiddellyke inhech tenisneming werd ingewilligd. Uit spraak over 14 dagen. Noorse belofte aan de Sowjet-Unie. De Noorse eerste-minister. Ger- haz-dsen, heeft beloofd, dat Noorwe gen op zijn rechtsgebied geen steun punten tér beschikking zal stellen „van buitenlandse strijdkrachten", zolang Noorwegen niet wordt aan gevallen of met een aanval wordt bedreigd", aldus een Dinsdag te Moskou uitgegeven gemeenschappe lijk Noors-Russisch communiqué. Het is getekend door de Noor se eer ste-minister en door de Russische eerste-minister. maarschalk Boelga- nin, na besprekingen tussen de rege ringschefs van beide landen te Mos kou. Ook ondertekenden Boelganin en Gerhardsen een handelsverdrag voor de tyd van drie jaar. De Commissaris der Koninginjhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft Dinsdag één van de ambtenaren van gijn griffie een koninklijke onderschei ding op de borst kunnen spelden. Het was de heer J. M. Hertogh, referenda ris, die deze dag IfO jaar in dienst van de provincie Zeeland was. De jubila ris met het ere-metaal achter zijn bu reau. (FOTO P.Z.C.) Ook in Addis Abebade hoofstad van Abessinië, gaat de opening van de nieuwe zittingsperiode van het parle ment gepaard met een serie luisterrij ke plechtigheden, waarvoor, evenals in Nederland voor Prinsjesdag, bij de bevolking veel belangstelling bestaat. Op de foto ziet men hoe de keizer van Abessinië, Z.K.M. Haile Selassie, met keizerin Manen op het punt staat het parlementsgebouw in Addis Abeba binnen te gaan voor de off iciële plech tigheid. Begroting van Maatschappe lijk Werk goedgekeurd. Departement krijgt eigen voorlichtingsdienst. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van maatschappelijk werk, mr. Van Thiel, heeft Dinsdag middag in de Tweede Kamer zijn zin gekregen. De Kamer nam namelijk niet alleen zijn begroting voor 1956 aan, maar hechtte ook haar goedkeu ring aan de post van 17.500 voor de inrichting van een bureau perszaken aan het departement. De Kamer aan vaardde de begroting zonder- hoofde lijke stemming, maar met aanteke ning, dat de CPN tegen was. De post voor het bureau voorlichting, waarte gen nogal wat oppositie was gerezen, keurde de Kamer goed met 60 tegen 12 stemmen. Tegen waren de VVD, de CPN en de SGP, de heer Van der Sleen (P.v.d.A.), stemde bij vergissing tegen. Vijftien koeien en drie paarden omgekomen. Bij boerderijbrand in Friesland. In een boerderij te Wijlgaard (gem. Le.euwarden) eigendom van de fami lie Bieruma Oosting te Oranjewoud en bewoond door de heer W. Roorda, is gisteren brand uitgebroken. Op het voorhuis na is de boerderij uitgebrand. De Leeuwarder brandweer kon niet voorkomen, dat de schuur en de stallen een prooi van de snel om zich heen grijpende vlammen werden. De inboe del werd in veiligheid gebracht, even als een aantal stuks rundvee en eer waardevolle stamboekstier. Een vijftiental koeien en drie paar den kwamen om. Omtrent de oorzaak van deze brand tast men nog in het duister. De boerderij was tegen brand schade verzekerd. GEBOYCOT DOOR OPPOSITIE f Bulger is weer teruggezet van lui tenant-kolonel tot luitenant, maar zegt dat het prachtig was .olang het duurde. Bulger, een Ameri kaanse militair in Duitsland, kreeg zijn promotie do.or een fout van het Pentagonde g-.ote militaire centrale in Washington. Maar voor de luchtmacht voor de correctie zorg de, genoot Bulger van het leven als de hoogst in vang zijnde man van zijn escadrille. Zijn escadrille-co iu- mandant, een gewone majoor, gaf prompt de leiding aan Bulger over en behulpzame solda ten schilderden de ge- eigende ranglcenmer- ken op de sabre-jet van de „kolonel". Bulgers eerste com mandodaad was het ge hele escadrille een aag vrij te geven. Vervol gens spendeerde hij 50 dollar om zijn onder geschikteofficieren op zijn promotie te fuiven. „E91 het was geen half werk, die fuif", zei Bulger. De vergissing had wekenlang kunnen du- ren, als Bulger niet be sloten had, bij een des- kundige zijn licht op te steken. Hy wist tot wie hy zich wenden Rede van Soekarno wordt bestudeerd De oppositie-partijen hebben Dinsdagavond het Indonesische parlement geboycot, toen de stemming aan de orde kwam over een motie van ver trouwen in de interim-regering van premier Harahap. De motie werd aangenomen met 135 tegen 2 st. en 3 onthoudingen. Zij hield in, dat de regering in de gelegenheid werd gesteld haar werkzaamheden uit te voe ren. Het kabinet heeft zo de parlementaire goedkeuring verworven aan het bewind te blijven tot het nieuwe parlement, dat werd gekozen in de recente algemene verkiezingen, de komende lente in functie treedt. De zitting van Dinsdagavond werd niet bygewoond door de Nationalisten, de Communisten en de linkse groeperingen. De minister voor voorlichting, Soe- tan Makmoer heeft medegedeeld, dat de regering de bandopname heeft gevraagd van de rede, die president Soekarno heeft gehouden in Ban doeng, teneinde ae inhoud te bestu deren. Als het gehele kabinet de re de heeft bestudeerd, zullen de maat regelen worden besproken. Zoals men weet beschuldigde Soe karno Amerikaanse en Nederlandse belangen-groeperingen van plannen om de staat Indonesië ten val te brengen. Overigens hebben de regeringsge zinde dagbladen duidelijk laten bly- ken, dat zij niet gediend zijn van dergelijke onthullingen. Zy eisen van Soekarno, dat hij voor de dag zal komen met de docu menten, waarvan hij gewaagde en enkele bladen betwijfelen of hy daartoe in staat zal zijn. De meeste oppositie-bladen zijn daarentegen op de hand van Soekar no. „Merdeka" stelde zelfs, dat het er niet toe deed of Soekarno zyn be weringen kon staven en dat hij zyn doel, aan te dringen op eensgezind heid onder het Indonesische volk, heeft bereikt. moest. Hij belde zijn vader op, brigade-gene raal. Joseph Bulger sr., die personeelshoofd ■voor de luchtmacht in Europa is. De generaal zette de zaak haastig recht met Washington. „De oude heer zeide, dat hy me graag snel vooruit zag komen", zo zeide Bulger nog. Maar dit ivas hem wel een beetje te kras. Maar ik ben van plan mijn zilveren eikenbla deren van luitenant kolonel te behouden. De jongens in het esca drille sneden ze uit een plaat dlluminium. Ze zijn driemaal de voorge schreven groone''. Besprekingen tussen A.R. en Chr. volkspartij. Geen overeenstemming bereikt. Naar de A.R. partij mededeelt, is op verzoek van de Christelijke volkspar tij een samenspreking gehouden tus sen een drietal vertegenwoordigers van deze partij en eenzelfde aantal van de A.R. partij. Een tweetal onderwer pen werd door de C.V.P. ter sprake gebracht: ten eerste de noodzakelijk heid van een vereniging van de pro testants-christelijke partijen, waarvoor naar het oordeel van de C.V.P. ook van de zijde van de A.R. partij te wei nig ernstige pogingen worden aange wend, en ten tweede de noodzakelijk- hêid van het varen van een andere koers in de practische politiek dan tot heden door de A.R. partij en de C.H. U. is gevolgd, teneinde tot die vereni ging te geraken. Van A.R. zijde werd in het licht ge steld, dat de A.R. partij in de huidige omstandigheden niet meer kan doen dan zij gedaan heeft om de samenwer king met de C.H.U. te bevorderen en dat tegen de door haar gevolgde po litieke koers moeilijk bezwaren kun nen worden ingebracht van een aard, welke de vorming van een nieuwe po litieke partij aannemelijk zou moeten kunnen maken. Nadat in een tweetal conferenties uitvoerig over deze onderwerpen was gehandeld, moest worden geconsta teerd, dat er geen overeenstemming was bereikt. Het Wereldgebeuren. Geert lift jong ens In de garage van net West-Duitse ministerie van defensie te Bonn gebeurde dezer dagen een plech tigheid, waarvoor van de kant van het publiek heel weinig, maar van de zijde van de pers des te meer belang stelling bestond. Tegen een der muren hing een reusachtige afbeelding van het ijzeren kruis, dat sinds 1813 als decoratie voor Duitse militairen dienst doet. En ergens in de garage stonden, goed zichtbaar. 101 mannen in afwachting van de belangrijke plechtigheid: zij zouden van de mi nister van defensie. Theodor Blank, hun benoemingsoorkonde ontvangen. Tien van de 101 waren in de nieuwe uniform, die bij deze gelegenheid voor het eerst aan de nieuwsgierige blik ken van de oningewijden werd prijs gegeven. Opzettelijk had men deze kledingstukken zo gemaakt, dat ze niet al te veel herinnerden aan de om hulling van de Hitlerhorden. Dat is klaarblijkelijk ten koste van de stoer heid gegaan: Duitse oud-strijders zeggen tenminste, dat de nieuwe West-Duitse soldaten er uitzien als liftjongens, chauffeurs en bioscoop portiers. Hier en daar wordt dan ook al de mogelijkheid besproken, dat er aan die uniformen het een en ander zal worden veranderd, teneinde de animo om als vrijwilliger dienst te ne men wat te vergroten. Liftjongens, chauffeurs en bios coopportierswanneer de nieuwe Duitse militairen daar aan doen denken, is dat nog zo gek niet. Beter een leger van gewapende liftboys dan van vervaarlijke bulle bakken. De minister van defensie zei zelf dat de nieuwe Duitse strijdkrach ten het karakter moesten hebben van een leger van burgers. Niet zonder reden had men voor de oprichtings- ceremonie de dag gekozen, waarop 't 200 jaar geleden was, dat Gerhard von Scharnhorst werd geboren, een Pruisisch generaal, die beschouwd wordt als ae „vader" van de idee van een Duits burger-leger. Helaas, zo voegde minister Blank eraan toe. zijn von Scharahorsts denkbeelden inder tijd weggevaagd door reactionnaire elementen. En hij waarschuwde, dat het nieuwe West-Duitse leger zich zo'n schipbreuk niet kon veroorloven. De opdracht, waarvoor Theodor Blank zich zag gesteld, was om temidden van de golven van scepticisme de positieve kant van de heroprichting van de strijdkrachten duidelijk te maken. Nu is de heer Blank iemand, voor wie men respect kan hebben omdat hij in het verleden heeft getoond, voor een ideaal iets over te hebben. In de dertiger jaren nam hij ontslag als bezoldigd secretaris van de Centrale van Christelijke Fabrieks- en Tran sportarbeiders. toen de nationaal-so- cialisten zich van die bond meester wilden maken. Hij werd daardoor een tijdje werkloos, maar nam al gauw een kloek besluit: Al was hij reeds dertig jaren oud, hij ging naar het gymnasium en na het eindexamen zette hij zich aan de universitaire stu die in wis- en natuurkunde. Een stu die, die hij helaas bij zijn mobilisatie moest afbreken. Zes jaar was hij gewoon soldaat. Daarna was hij als Oberleutnant lei der van een tankcompagnie. En nu is het bestuderen van de op bouw van een nieuw West- Duits leger dus zijn dagelijks werk. Hij doet het met enthousiasme en met internationale steun. Er is im mers inderdaad een belangrijke posi tieve kant en die beschreef hij aldus: „Wij hebben verantwoordelijkheid te genover het gehele Duitse volk en te genover de met ons verbonden vol ken, die ons in hun gemeenschap heb ben opgenomen, die ook ons bescher men en tot wier bescherming wij zelf zullen bydragen". Er was dezelfde dag uit Bonn nog ander nieuws van belang: de Franse minister van buitenlandse zaken Pi- nay en de Duitse bondskanselier dr. Adenauer waren in „buitengewoon vriendschappelijke sfeer" bijeen om problemen van wederzijds belang tè bespreken. Tot de punten, waarover zij het volledig eens zijn geworden, behoorde de verdere Europese een wording. Alleen in het licht van die verdere integratie heeft het leger-in-opbouw van Blank geen onrustbarende, maar eep min of meer geruststellende bete kenis. THEODOR BLANK ....verantwoordelijkheid Geen verdere gratie voor politieke delinquenten Minister Donker is, blijkens zijn* memorie van antwoord over de be groting van Justitie, van oordeel, dat hij wat betreft de gratie-verlening aan politieke delinquenten niet verder kan gaan dan thans is gebeurd. De zaken van de thans nog gevangen ge houden delinquenten zyn alle met de grootste aandacht behandeld, zodat er geen gevaar is dat zij zwaarder zijn gestraft dan rechtmatig was. Bo vendien is voor de meesten van hen slechts een gedeelte van de gepleegde misdrijven berecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5