Directeur zuivelfabriek wegens botersmokkel veroordeeld Itvin Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! CHefarine 4 GOUDEN MEDAILLE ORDE O.N. VOOR DE HEER A. H. VERBEEK AC0USTISCHE EXPERIMENTEN IN STATENZAAL MISLUKTEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 NOVEMBER 1965 ECONOMISCHE POLITIERECHTER BEHANDELDE COMPLOT Eveneens strenge straffen opgelegd aan twee van zijn medeverdachten De economische politierechter In Middelburg, mr. P. van Empel, heeft Dinsdag het botersmokkelcoraplot behandeld, waarin de Coöperatieve Zui velfabriek „Roomboter" jn Kloosterzande Is betrokken. Zoals indertijd gemeld, werd de directeur van deze inrichting, de 43-jarige A. G. H. O., aangehouden en gedetineerd op een beschuldiging van meewerking aan het illegaal uitvoeren van boter naar België. Met O. stonden thans nog drie verdachten terecht, namelijk de 33-jarlge handelaar J. A. B. int het Belgische Wilrijk, de 52-jarige Hontenisscr pluimveehouder C. D. B. en de 38-jarige veehandelaar A. v. B. uit Hulst. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vorder de strenge straffen. Tegen de Belg B. luidde de eis 4 maanden gevange nisstraf onvoorwaardelijk, tegen B. uit Hontenisse 4 maanden met aftrek en tegen Van B. 30 dagen met aftrek en een proeftijd van 3 jaar. De vonnissen voor deze verdachten luidden conform de eis. Tegen O. was de eis 6 maanden onvoorwaardelijk. De uitspraak luidde: 6 maanden, waar van 3 voorwaardelijk. De officier kondigde tevens aan, dat een afzonder lijke vervolging zal worden ingesteld tegen het bestuur van de Klooster- zandse zuivelfabriek. Bijna een jaar achtereen zijn door toedoen van deze verdachten grote gartijen boter de grens over gevoerd. ae fabrieksdirecteur, was in deze zaak de hoofdverdachte. Op zyn fa briek werden de aangevoerde partij en zogenaamd verhandeld, waarbij dan een of andere winkelier aanwe zig was die iets voor zijn moeite kreeg om de zaak een legaal tintje te geven. Deze verdachte, die sinds anderhalf jaar in Zeeuwsch- Vlaanderen werkzaam is, zei: „Ik heb het niet zo zwaar gezien, maar als ik wist wat ik nu weet had ik het niet gedaan." De Belg B. was de man, die de boter afvoerde in de meeste gevallen. Voor de aanvoer zorgde B. uit Hontenisse. Zo haalde hij bijv. een party van de botermijn in Den Bosch, die dan bij de fa briek afgeladen werd of ook wel ergens anders, op een boerderij. Nu wil B. zich liever weer met zyn kipoen bezighouden en de boter de boter laten. „Maar. on dertussen hebt U aardig uw vin gers gebrand", aldus de politie rechter. De enige van het viertal, die niet gedetineerd werd, is Van B. Deze kwam zo af en toe met een of an dere winkelier die van niets wist naar de fabriek om by de trans actie behulpzaam te zijn. „Ik dacht, dat het niet strafbaar was, want al les ging officieel", zei Van B. nu. „Maar de boter verdween in de rich ting België" repliceerde nir. Van Empel. „George" De Belg zat ten ty'de van de ont dekking van dit complot in het Huis van Bewaring voor een andere zaak zijn straf uit. Nu ontkende hij alles. Ook de directeur, O., was hem niet bekend, waarop O. antwoordde B. alleen als „George" te kennen. Vol- gens verdachte Van B. kenden de elg en de directeur elkaar in ieder geval, daar hij met beiden tezamen gesproken had. wat de Zuiderbuur betreft meen de de officier in zijn requisitoir, dat diens schuld aan het afvoeren van de boter vaststaat. B. had zelfs verschillende auto's, waarvan hij er wel eens een heeft moeten achterla ten bij aanhouding door de douane. B|j zijn eis van 4 maanden vorder de mr. Schenkenberg van Mierop te vens onmiddellijke gevangenneming, zodat de Belg na de straf, die hy thans ondergaat, in het Huis van Be waring blijft voor de volgende straf... O. was de man, die voor de boter zorgde, zo meende de officier. O.a. betreft het partijen tot een totaal van 9000 kg en vele andere, waarvan de getallen niet vaststaan. Zelfs liet de directeur de chauffeurs van zyn fabriek boter wegbrengen naar afge legen boerderijen, vanwaar het be geerde goedje dan later werd opge- O. is talloze malen gewaarschuwd tegen deze overtreding. Het gaat niet aan, dat hij op een dergelijke manier het aehteropgeraakte bedrijf omhoog probeert te brengen. Boven dien had het bestuur van de fabriek een en ander moeten beletten. Het bestuur kan er niet onkundig van zyn, zo vond mr. Schenkenberg, want de smokkel mocht een publiek geheim heten. B. de man uit Hontenisse, weet veel meer, naar het oordeel van de officier. Deze verdachte zou de contacten met België hebben ge legd, Verschillende veroordelin- f en staan reeds op zyn strafblad, n April j.l. zat hij nog vast, maar hij genoot toen de z.g. „jubileum gratie". Juist in de maanden daarna, toen hij zich met deze smokkel bezighield, zou hij an ders nog gevangen gezeten heb-; ben! Verdachte heeft een zieke vrouw, hetgeen reeds enkele malen de straf maat heeft verzacht. „Maar wy blij- VAN TOT INGEREKEND... Wederom zyn de beambten van de centrale velddienst der douane te Axel nabij Sas van Gent enkele smok kelaars te vlug af geweest. Tijdens 'n nachtelijke patrouille stuitten de waakzame douaniers op een illegale „handelsdelegatie", die drie rasechte Nederlandse koeien in België van de hand wilde gaan doen, maar daar voor niet over de benodigde papieren beschikte. De smokkelaars, aie dit maal niet in het nachtelijk duister konden ontkomen, werden in verze kerde bewaring gesteld. De in beslag genomen koeien vertegenwoordigen een waarde van ongeveer drieduizend goede Hollandse guldens. OPLOOP... Aan de oprit naar de Boulevard „De Ruyter" te Vlissingen heerst momen teel een kleine verkeersstagnatie, die weliswaar voor de weggebruikers eni- ?e onaangenaamheid oplevert, maar ie uiteindelijk zal resulteren in een MOTIEF 't Is gebeurd in het Landje van Cgd- zand, enkele jaren geleden, en het werd ons nog maar kort geleden voor de vaste waarheid verteld. 't Zou als een sprookje kunnen be ginnen met: „Er was eens". Goed,J2r was eens een vrouw in het Landje van Cadzand, die erg ge zet was. Eigenlijk was ze zonder meer dik, bijzónder dik. Zoals meer gebeurt wilde het gevaldat die erg dikke en ook nogal grote vrouwgetrouwd was met een heel klein, mager mannetje. Dat mannetje zag, om het voorzich- tig te zeggen, wel een beetje tegen z'n vrouw óp, niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk. Misschien was hij zélfs wel een beetje bang voor haar In ieder geval beviel de trouiodug hem op de duur niet zo bijster best meer. 't Viel allemaal een beetje te gen en 'tmannetje begon te mokken. Hij zon zélfs op middelen om de vrij heid weer te krijgen! Op een goeie dag nam hij een kloek besluit. Hij ging op audiëntie bij de burgemeester. ,J3urgemeester", zo sprak het mannetje, burgemeester ik xoil scheiden!" ,JÜaar man, wat kom je me non vertellen?", zo ongeveer zal het hoofd der gemeente gesproken hebben. Waarom is dat nou?" Het mannetje aarzelde wat, schraapte z'n keel en zei stotterend: „Omdat, omdat ze te dik is aanmerkelyke verbetering van de be staande situatie. Naast de oprit wordt namelijk een wandelpad gemaakt. Na het gereedkomen hiervan mogen de wandelaars geen gebruik meer ma ken van het andere weggedeelte, zo dat het motorverkeer de ruimte heeft en de wandelaars minder gevaar lo pen aangereden te worden. Naast de oprit een oploop dus. KWADE TONGEN Kwade tongen beweren, dat men de laatste tijd in Kloosterzande extra omzichtig te werk gaat met het afsluiten van ramen en deu ren, omdat bepaalde lieden be vreesd zijn de dupe te worden van een aangekondigde vergissing... Want, zo heeft de toneelclub van de plaatselijke harmonie „Sint- Caecilia" aangekondigd. „De ooie vaar vergist zich!" Van deze vergissing vil men in Klooster zande gevrywaard blijven... Ter geruststelling van de ongerusten zij medegedeeld, dat deze aan kondiging slechts betrekking heeft op het door de vereniging in studie genomen toneelstuk met de eei'dervefmelde titel. Het rdt op 20 en 21 Nove het voetlicht gebracht. GEEN KOOPAVOND. Op 30 Augustus j.l. verleende de raad der gemeente Axel aan de siga renhandelaren toestemming tot open stelling der winkels tot 's avonds ne gen uur, onder voorwaarde, dat de Kamer van Koophandel geen bezwaar zou hebben. De Kamer van Koophan del had echter wél bezwaar, want zo meent zij de koopavond heeft tot doel man en vrouw in de gelegen heid te stellen met gezamenlyke in spanning van krachten inkopen te- doen. Voor rookartikelen acht zij dat niet nodig. De man kan dat wel al leen af! ven niet aan de gang", aldus de of ficier van justitie. Van B. is maar een byloper, wiens bemiddeling echter nodig was. daar liij de winkeliers kende. Ook deze verdachte kwam niet voor het eerst voor de rechter. Geen grote mannen"? Mr. G. C. Wabeke, die O. verdedig de, voerde aan, dat zyn cliënt de smokkel pleegde uit idealisme. Hij wilde namelijk de kleinste boterfa- briek van Zeeuwsch-Vlaanderen om- hoogbrengen. O. kreeg slechts een halve cent per kg, een kleine beló ning voor al het risico, dat hij liep, zo vond de verdediger. Voor Van B. pleitte mr. W. K. H. Dieleman, die opmerkte, dat deze verdachte slechts een handje hielp, maar er verder geen voordeel van had. Raadsman van de beide B's was mr. W. F. P. Kurtz. Deze pleiter zei, dat de verdachten, die thans terecht staan, niet „de grote mannen" zyn. „De ware hoofdpersonen zjjn in Bel gië". De rol, die de Belg B. gespeeld zou hebben, blijkt naar z\jn mening niet overtuigend. Deze verdachte is reëds jarenlang failliet en werkt voor anderen. Ook de Nederlandse B. is geen „grote man". Als agent van de boterfabriek en deskundige op dit gebied zat hy in het schuitje en moest meevaren, zo legde mr. Kurtz uit. P.T.T.-centrale te Hulst aanbesteed. Het architectenbureau Irs. Rot huizen en 't Hooft te Goes heeft Dinsdagmorgen in „De Prins van Oranje* te Goes namens het staats bedrijf der P. T. T. aanbesteed het bouwen van een knooppunt-centrale te Hulst. De inschrijvers waren: Gebr. Kriek- aard, Hengstdijk 204.265; Gcbr. v. d. Poel, Terneuzen 204.480; N.V. Kortewegs Bouwmaatschappij, Bre da f 209.155; B. Stegink, Vlissingen 210.200;Gebr. Haars en /erstel- le, Philippine 214.000; Gebr. de Bont, Nieuwkuijk 215.465; N.V. G. B. van Hoek, Delft 223.600; P. F. Voet, Kloosterzande 224.400. De gunning werd voorlopig 'aan gehouden. I Advertentie j vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl 0e vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld mei uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. Examen Aan de R.K.-universiteit te Njjme- fen slaagde cum laude voor het can- idaatsexamen wijsbegeerte de heer A. Th. van Acker te Sint-Jansteen. BUREELCHEF GRIFFIE JUBILEERDE Hartelijke huldiging tijdens zitting rechtbank. Tijdens een bijzondere zitting van de aiiddelburgse arrondissementsrecht bank in het stadhuis van de Zeeuwse hoofdstad is Dinsdagmorgen de heer A. H. Verbeek, bureelchef ter griffie van de rechtbank, wegens zijn veer tigjarig dienstjubileum, op hartelijke wyze gehuldigd. Het hoogtepunt van deze huldiging die grote belangstelling trok was de mededeling van de president, mr. C. R. F. van Roggen, dat de jubilaris onderscheidends met de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Na dat mr. Van Roggen het betrokken K. B. had voorgelezen, overhandigde hij de heer Verbeek de versierselen, die bij zijn onderscheiding behoren. Tevens bood de president namens de rechtbank een draagmedaille aan. De heer Verbeek ontving verder nog een fraai geschenk van de rechtbank, terwyl er voor mevrouw Verbeek bloemen waren. In zijn toespraak liet de president in het kort de loopbaan van de jubi laris de revue passeren. De heer Ver beek, die 8 December 1898 in St. Lau rens werd geboren, kwam op 15 No vember 1915 in dienst van de rechter lijke macht, toen hij als hulpschrijver op het parket van de officier van ju stitie werd benoemd. Op 5 Maart 1920 werd hij in vaste dienst als rijksklerk tweede klasse aangesteld. In dezelfde rang volgde voor hem VERWARRING ONDER STATENLEDEN Af delingsonderzoek van provinciale begroting geschiedt mèt ambtenaar voor het rapporteren. Vreemd zag het er Dinsdagmorgen in Zeelands Statenzaal uit: de oude vertrouwde indeling was eens flink door elkaar „geklutst", met 't gevolg dat onthutste Statenleden bjj de aanvang der zitting met verbaasde gezichten naar hun plaats liepen te zoeken.! In deze verwarring liep de Griffier der Staten geruststellend rond en hy verzekerde de heren afgevaardigden, dat het slechts om een proef ging: „Misschien wordt de acoustiek er wat be ter door„Het college van Gedeputeerden was al evenmin aan de „klutserij" ontkomen en troonde breed onder de schone schouw met de kleu rige wapens van Zeelands steden. En dit werd weer verdrietig vastgesteld door de journalisten, die tot dusver juist bij die schoorsteen hun domein hadden. „Hogerhand" had. hen in het kader van deze acoustïsche experi menten naar de ingang van de zaal verzet, een plaats die zij weliswaar zon der morren innamen, maar waar zij tydens de zitting toch met grote op luchting constateerden, dat de acoustiek er nog slechter was dan elders: de schoorsteen was dus nog niet definitief voor hen verloren De C-H.-afgevaardigde, burge meester Stemerding, moet iets van de droeve stemming aan de perstafel begrepen hebben, want tijdens het „acoustïsch debat" sprak hij van „medelijden met de pers", wees met een brede armzwaai naar de open ruimte in het midden van de zaal, vóór de zetel van het college, en in formeerde: „Meneer de voorzitter, is dat „zwembad" hier niet de juiste; plaats voor de pers?" Het was een schilderachtige aanduiding, waarvan de aanwezige verslaggevers dankbaar nota namen, doch waarbij zij zich toch bezorgd afvroegen of het bij een zwembad behorend costuum ook hier verplicht zou zijn. En dat in de win- terzitting De Statenleden juichten overi gens niet over de verandering en de algemene stemming werd kort voordat men in de afdelin gen ging kernachtig en tot ieders tevredenheid geformuleerd door de Commissaris der Konin gin: „Heren! Het is duidelijk. De ze proef is grandioos mislukt!" Men zal er zich nu nader over bera-, den, of een geluidsinstallatie het laat ste redmiddel is Dat deze mislukking kon worden vastgesteld kwam doordat in te genstelling tot de gewoonte er vóór de afdelingsvergaderingen een korte discussie ontstond. De oorzaak daarvan was een voorstel ingediend door de heren J. Hommes (A.R.), J. S. Visscher (P.v.d.A.), A. H. S. Ste merding (C.H.), J. L. Verhagen (V. V.D.) en J. M. A. C. van Dongen (K. Neem 's avonds voor het slapen gaan een lepel DQMSMA'S J V levertraan Koninklijke Draisma van Valkenburg N.V. V.P.) en verdedigd door de laatste dat inhield om de rapporteurs van de afdelingen te doen bijstaan door een ambtenaar van de griffie. De heren D. Kodde (S.GP.) en L. P. van Oorschot (P.v.d.A.), die het niet in alle gevallen met elkaar eens zijn, hadden op dit punt echter geen me ningsverschillen en voelden niet al te veel voor een rapporteur. Burgemees ter Stemerding betoogde daarop, dat men deze zaak niet al te zwaar moest opnemen: het voorstel was met name ingediend met het oog op de begro tingsbehandeling. De Commissaris der Koningin schorste daarop korte tijd de zitting, want ook het college wil de zich over het voor en het te gen van deze kwestie beraden. Tenslotte kwam er een compro mis uit de bus: het Statenlid, dat in de afdelingen dient te rappor teren over de provinciale begro ting, kan zich in dit speciale ge val doen bijstaan door een amb tenaar. Het college bleek het met de be zwaarden eens te zijn, dat het betrok ken artikel in het reglement van orde niet toestaat om in het algemeen een ambtenaar tot „hulpe en bijstand" aan de Statenleden-rapporteurs ter beschikking te stellen, maar het acht te het beter om met de wijziging van het reglement te wachten, totdat te zijner tijd de nieuwe provinciale wet een feit is geworden. Dit compromis van Gedeputeerden ontlokte de Statenleden geen enkel weerwoord en ook stemming kon achtenvege blijven, zodat de Staten leden mèt een gerust hart en mèt een ambtenaar-tot-steun aan liet afde- lingsonderzoek van de provinciale begroting konden beginnen. De openbare behandeling daarvan werd vastgesteld op 15 December, "s morgens om half elf. Dorpshuis in Kruiningen 2 December in gebruik. rdighi I Vryi In tegenwoordigheid van tal van genodigden, zal Vrijdag 2 December a.s., des namiddags drie uur, de of ficiële opening verricht worden van „Ons Dorpshuis" te Kruiningen. Des avonds zal de zaal feestelijk in gebruik genomen worden met een uitvoering door de plaatselijke zang en muziekverenigingen. Mr. C. R, F. van Roggen, preside van de rechtbank, biedt de heer A H. Verbeek, bureelchef van de grif ft een draagmedaille aan voor de gou den medaille van Ora/nje-Nassau, die de laatste zojuist uit handen van de president heeft ontvangen. Dit ge schiedde tijdens een bijzondere zitting van de rechtbank ter gelegenheid van het JfO-jarig jubileum van de heer Verbeek, gehouden in het stadhuis. (FOTO P.Z.C.) Fietser te Bergen op Zoom dodelijk verongelukt Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is op de Parallelweg te Bergen op Zoom, bij het kruispunt bij wacht post dertien, een dodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 63-jarige H. S. uit Maarsen het slachtoffer is ge worden. De wielrijder was de spoorweg overgang gepasseerd uit de richting Zwarteweg en het naast de rijbaan van de Parallelweg gelegen rijwiel- Ead opgereden. Plotseling zwenkte ij naar links de rijbaan op en werd gegrepen door een hem achterop ko mende vrachtauto, geladen met zil verzand, bestuurd door J. A. uit Krabbendijke. De chauffeur remde nog uit alle macht, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Nadat ter plaatse geestelijke bij stand en door een dokter de eerste hulp was verleend, werd het slacht offer, met een schedelbasisfractuur, zware inwendige kneuzingen en een been-fractuur per ambulance-auto naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd, waar hij in de loop van de middag aan de bekomen verwondin gen is overleden. L.J.G.-Zeeland bijeen. Zaterdagmiddag a.s. zal de Land bouw Jongeren Gemeenschap Zee land in „De Prins van Oranje" te Goes in algemene vergadering bijeen komen. Na afhandeling van de huis houdelijke zaken en samenzang on der leiding van Wout Meyer, zal mr. C. Stapel van de Volkshogeschool Allardsoog een lezing houden over „Past het landbouwjongerenwerk nog in het jeugdwerk van van daag?" Egalisatiewerkzaamheden op Walcheren aanbesteed. Namens de Herverkavelingscom missie Zeeland heeft de Nederland se Heide Maatschappij in het ge bouw Ruilverkaveling in Middelburg Dinsdag aanbesteed het uitvoeren van egalir^tiewerkzaamheden in de polder Walcheren. Op bestek L 112 werd als volgt ingeschreven: 1. G Volker, Vlissingen 154.200; 2 Walch. Aann. Mij., Middelburr 157.000; 3. Amsterdamse Aam- Mij.Den Haag 158.584; 4. P. J Eland, Vlissingen 159.000; 5. N.V Aann. Mij. v.h. Hillen en Roosen, Amsterdam 161.900; 6. Aann. bedr. Zeeland, Middelburg 163.900; 7. fa. De Oude en De Jonge, Zierikzee 171.000; 8. fa. J. D. Janse, Mid delburg 174.500; 9. D. Uijl, Am sterdam 176.000. Op bestek L 125 kwamen de volgende inschrijvingen binnen: 1. Aann. bedr. Zeeland 159.830; 2. N.V. Aann. Mij. v.h. Hillen en Roosen 159.900; 3. Am sterdamse Aann. Mij. 161.500; 4. G. Volker, Vlissingen 163.000; 5. J. D. Janse, Middelburg 165.200; 6. fa. De Oude en De Jonge 166.000: 7. D. Uijl 1667.000; 8. P. J. Eland 1669.500; 9. Walch. Aann. Mij. 189.000. naar de griffie van de rechtbank. ingang van 1 Januari 1939 werd hy aangewezen als. bureelchef. Zijn be noeming tot administratief ambte naar A le klasse kwam af per 1 Ja nuari 1939. Bovendien is de jubilaris sedert 30 November 1921 waarne mend griffier van de rechtbank. Mr. Van Roggen noemde het een bijzonderheid, dat de heer Verbeek van de onderste sport van de ladder tot de op de hoogst bereikbare is ge klommen. Hij kenschetste de jubila ris als een goed chef voor zijn perso neel, die uitstekend leiding geeft en bovendien zeer veel belang stelt in al les wat griffie en rechtbank aangaat. Enkele speciale problemen interesse ren hem zeer in het bijzonder. Voor zijn verdiensten is de rechtbank de heer Verbeek dan ook zeer erkente lijk. Namens het parket sprak de offi cier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen. Deze sloot zich aan bij de waarderende woorden van de presi dent en stipte de intieme en dagelijk se relaties tussen parket en griffie aan. De samenwerking, die speciaal ook met de jubilaris bestaat, wordt zeer op prijs gesteld. Tenslotte memo reerde spr. nog het vele werk, dat de heer Verbeek verrichtte, speciaal by de behandeling van problemen op het gebied van de burgerlijke stand. Verdere sprekers Aan die van de vorige sprekers voegde mr. C. M. Kegge, deken van de Orde van Advocaten in het arron dissement Middelburg, namens de ba lie zyn waarderende woorden toe. Hij' prees de heer Verbeek als een correct en vaardig man, het type van een goed ambtenaar. In het bijzonder dankte spr. voor de aangename sa- uenwèrkïng en voor de bereidwillig- eid, die ae jubilaris steeds ten op- '.ichte van de leden der balie aan de ag legt. Tot. slot beantwoordde de heer Ver beek de sprekers, waarbij hij speciaal de nadruk op de dienende taak van de ambtenaar legde. Na de zitting was er in de griffie aan het Hofplein een meer intieme bijeenkomst, waarin de jubilaris namens de collega's van de beide griffies en parketten een blijk van waardering wérd aangeboden, 's Middags hield de heer Verbeek nog een receptie in de Concert- en Ge hoorzaal, waarop zeer vélen van hun belangstelling blyk gaven. Causerie beeldhouwkunst voor Nederland-Frankrijk. Voor de Zeeuwse afdeling van het Genootschap NederlandFrankrijk heeft prof. Gaillard, kunsthistoricus aan de Universiteit te Lille een voor dracht gehouden over: „La sculpture Romance dans l'Ouest de la France". Aan de hand van interessante licht beelden gaf spr. een inzicht in de beeldhouwkunst, die als onderdeel van Romaanse gebouwen een eenheid vormt met de architectuur. Speciaal in de streek tussen Loire en Garon ne was deze kunst sterk ontwikkeld door verschillende factoren, o.a. door dat de kalkste.n uit de bodem een bijzonder goed materiaal bleek te zijn om de allerfijnste figuren in uit te houwen. Na de pauze toonde spr. aan de hand van de lichtbeelden verschillende dé tails, waarby figuren en episoden uit de Bijbel op zeer kunstzinnige wyze in de steen verwerkt waren. Deze lezing kenmerkte zich door een bijzonder boeiende voordracht, zo- dat de talrijke aanwezigen zeer vol daan waren over deze tweede ge slaagde avond van het winterpro- gramma van „Nederland-Frankrijk". Bij feestelijke gelegenheden ook SIERLIJK GLASWERK De nieuwste 30- en 60-delige drink- serviezen van Leerdam en Kristal- Unie, van 22.50 tot 150. Elk glas afzonderlijk te koop. Voorn ürmkservies naar VANDAAG Mïddc»b- Electro: „Fernandel als acrobac. ;a.l.)t 19 en 21,15 uur. Vlissingen - Luxor- „De blauwe diamant van de Maharadja" (14 jaar), 20 uur; Alhambra: „Rhapsody" (alle leeftij den), 19 en 21 uur. Goes Grand: „Gejaagd door de wind" (14 jaar), 19 uur: De Korenbeurs: Al liance Frangaise, 20.15 uur; De Land bouw: Lezing voor Mij. voor tuin bouw en plantkunde, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2