Straffere maatregelen nodig tegen ongevallen door alcoholgebruik „IS EUROPA OP WEG NAAR EEN VEILIGE TOEKOMST?" Gillette MINISTER DE BRUIJN VRAAGT ADVIES OVER AFBETALING S^a'd'S 10 PR0V1N01 ALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 MINISTER DONKER EN HET VERKEER Nieuw strafsysteem zou ook gelden voor wielrijders De minister van justitie spreekt ln de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over z\jn begroting voor 1956 als zyn mening uit, dat er inderdaad ontoelaatbare gedragingen in het wegverkeer zyn, waartegen op de grond slag van de geldende wet niet met voldoende kracht kan worden opge treden. Met name denkt hy aan een verhoging van het strafmaximum in gevallen waarin een verkeersongeval is veroorzaakt door de bestuurder van een motorrijtuig zonder geldig rijbewijs of door een bestuurder, die alcohol of een andere stof, waardoor zjjn rijvaardigheid nadelig is beïn vloed, heeft gebruikt. Ten aanzien van het gebruik van alcohol door bestuurders van rij- en voertuigen heeft hy zich afgevraagd of er naast het criterium voor straf baarheid, opgenomen in artikel 26 van de wegenverkeerswet dat strafbaar stelt het rijden „onder zo danige invloed van het gebruik van alsohoihoudende drank, dat hij (de bestuurder) niet in staat moet wor den geacht 't rij- of voertuig naar be horen te besturen" geen plaats is voor een andere criterium dat minder aanleiding tot bewysmoeilykheden geeft. Het strafbaar stellen van het gebruik van alcoholhoudende drank, enige uren voor het rijden, gaat naar zijn mening echter te ver. Een bruikbaar objectief criterium levert slechts het alcoholgehalte van het bloed van de betrokkene. Hogere straffen Gedacht wordt aan een stelsel, waarbij naast 't bestaande voor schrift van artikel 26 van de We genverkeerswet het strafmaxi mum verhoogd wórdt ingeval iemand verdacht wordt een bot sing, aan- of overrijding te heb ben veroorzaakt en daarbij een hoeveelheid alcohol in zyn bloed had, welke een in de wet te be palen grens overschreed. Het systeem zou niet alleen voor bestuurders van motorrijtuigen gel den, doch eveneens voor wielrijders en bestuurders van andere rjj- en voertuigen. De minister is echter voorshands van oordeel, dat er nogal wat bezwaren zyn om dit stelsel ook tot voetgangers uit te breiden. Hjj vertrouwt het op deze grondslag op gezette voorontwerp, binnenkort in overleg met zjjn ambtgenoot van ver keer én waterstaat zyn definitieve vorm te kunnen geven en vervolgens de indiening van een dienovereen komstig wetsvoorstel by de Staten- Generaal op korte terinyn te kunnen bevorderen. Het vraagstuk betreffende de ver- Woningruilgids verschenen Het aantal woningruil-gegadigden in ons land is, ondanks alle wonlng- bouwinspanning, nog zeer groot. Duizenden mensen werken in een an dere gemeente dan waarin zij wonen. Vijf jaar geleden is door samenwer king van de rijksdepartementen, de gemeenten en meer dan honderd zeer grote bedrijven in ons land de stich ting interlocale woning ruil centrale (S.I.W.C. gevestigd te Utrecht) op gericht, die over duizenden ruiladres- sen beschikt. Thans zijn al die adressen (meer dan 4000) gerubriceerd per gemeente samengebracht in een woningruil gids, die elke 2 maanden zal verschij nen. Het eerste nummer is nu ver schenen (bij de drukkery en uitgeve rij G. Veldhuis in Deventer). Het boekje telt 88 pagina's. Van elk ruil- adres zijn de voornaamste bijzonder heden bekend gemaakt, zodat men onmiddellijk weet of het een boven-, beneden-, vrije-, etagewoning of flat ls. Verder worden het aan tal kamers, huurprijs etc. vermeld. betering van het preventief verkeers toezicht op de grote wegen en de daarmede verband houdende verdere opvoering van de sterkte van de ver- W.A.-verzekering Naar aanleiding van de opmerkin gen omtrent uitsluiting van de ver plichtingen van de verzekeraar voor schade, welke is veroorzaakt, terwijl de bestuurder van een motorrijtuig onder invloed van alcohol verkeerde, merkt de minister op, dat, voor zo ver hem bekend ook thans hier te lande in de meeste polissen een der gelijke uitsluiting voorkomt, zowel ten aanzien van de eigen schade van de verzekeringnemer als van de scha de, door derden geleden. Zodanige uitsluiting, wat betreft de wettelijke aansprakelijkheidsver- zekéring, is ongewenst en hij hoopt in het komende wetsontwerp om-, trent de verplichte W.A.-verzekering daarin te voorzien. C.H.-JONGEREN BIJEEN Ook de betekenis van de Navo belicht De buitenlandse commissie van de federatie van Christelijk-Historischc Jongerengroepen, hield op 12 en 18 November een weekend op het Lu thers buitencentrum „De Hoekelum", te Bennekom, waarbij het Europese Srobleem en de N.A.V.O. in het mid- elpunt van de belangstelling werden geplaatst. Mr. G. Vixseboxse. lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U., te vens vice-voorzitter van de gemeen schappelijke vergadering van de K.S. G., sprak over het onderwerp„Is Europa op weg naar een veilige toe komst" Luitenant-Generaal b.d. M. R. H. Oalmeyer, hield een inlei ding over „De actuele betekenis van de N.A.V.O.". Mr. Vixseboxse begon zijn referaat met er op te wijzen dat het voor hem en ieder mens, onmogelijk was een positief antwoord op die vraag, die zijn onderwerp bevatte, te geven, omdat de geschiedenis door God wordt bepaald en de toekomst alleen door Hem wordt overzien. Zyn inter pretatie van het aangegeven onder werp is dan ook: Is het mogelijk door menselijk overleg Europa te bewaren voor een derde wereldoorlog? De begeerte, de wil van de mens, ls steeds gericht op lotsverbetering; in dividueel, maar ook als gemeenschap, als Staat. In dit streven past geen oorlog, zeker geen derde wereldoor log zoals wij ons die soms voorstel len: in verschrikking alle vorige oor logen te boven gaande. Zo gezien is Europa dus op weg naar een veilige toekomst. Het streven en de wil van de mensheid is er bij voortduring op gericht. Toch faalt dat streven tel kens weer en de oorzaak moeten we dan ook hierin zoeken, dat broeder liefde onmogelijk is waar de gemeen schappelijke Vader ontbreekt. Vervolgens bezag de heer Vixse boxse de methode, de wijze van bena dering, die vroeger en nu door de di verse staten werd gevolgd bh het verlangen naar en de verwezenlijking van de broederschap, wat hier wü vrede en gerechtigheid voor Na de laatste wereldoorlog kwam een nieuwe vorm van diplomatie, n.l. die van parlementair, internationaal contact. Zoals de kolen- en staalgemeen schap tot stand is gekomen, met een eigen wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht, alles supra-natio- naal, zo moesten wij verder zijn ge gaan, Dit was de vrucht van de mo derne diplomatie. By de poging om te komen tot een E.D.G. is echter geble- Een cadeau voor hem? Zijn oude apparaat mag beus wel eens vernieuwd worden. Met een Gillette Super Speed Razor kan hij zich op de modernste manier scheren en hij zal U elke morgen opnieuw dankbaar zijn voor dit mooie cadeau. In mooi modern ettti met Dispenser bevattende 6 Blauwe Gillette mesjes, f K Prijs J 35 Bch eerapparaten verkrijgbaar fUO lot f 22.50 Een iigoeie morgen" begint met Gillette ken dat de klassieke diplomatie nog niet heeft afgedaan. Men spreekt thans over Europese integratie, maar overal zijn de Inner lijke bedoelingen gecamoufleerd! De defensie richt zich op internationale taken, maar de ontwikkeling van de atoomenergie ten behoeve van die defensie, houdt ieder angstvallig voor zich. Als dit zo doorgaat, kan er on mogelijk iets goeds uit voortkomen. Wel een oorlog die duizendmaal er ger zal zijn dan alle vorige oorlogen. Wij moeten daarom voortgaan op de weg van Europese samenwerking op economisch, militair en politiek terrein en streven naar supra-natio- nale gezagsorganen, met een interna tionale rechtsorde. Dan gaan wij een toekomst tege moet, zo besloot de heer Vixseboxse, van vrede en veiligheid, voor ons en onze kinderen. Luitenant-Generaal Calmeyer wees Critiek op de politie yan Maastricht In zaak-Anneke Beekman „De ter beschikking van de minis ter staande gegevens bevestigen niet, dat de commissaris van politie te Hil versum onvoldoende medewerking zou hebben verleend bjj de opsporing van Anneke Beekman. De activiteit van de politie te Maas tricht met betrekking tot het effectu éren van een rechterlijk bevel tot ge vangenneming van een der verdach ten m deze zaak is inderdaad vatbaar voor critiek. Het telexbericht, waar bij dat bevel is doorgegeven, is wel iswaar niet een halve dag lang een voudig blijven liggen de wacht commandant en het recherchepérso- neel zijn er wel dadelijk van op de hoogte gesteld maar het gevolg, dat er aanvankelijk aan gegeven werd, was naar het oordeel van de minister toch wel beslist onvoldoende. De pro cureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft dan ook aan de commissaris van politie te Maastricht een voor de betrokken hoofdinspecteur bestemde verklaring doen toekomen, waarin hy zijn onte vredenheid te kennen heeft gegeven". Aldus deelt de minister van justi tie mee in zijn memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de ryksbegro- ting voor 1956 van zijn departement. er o.a. op, dat de actuele betekenis van de N.A.V.O. daarin is gelegen, dat langzaam maar zeker een even wicht gekomen is in de machtspositie die de vrye wereld inneemt tegenover het communisme. Want dat is wel duidelyk geworden, dat het commu nisme alleen respect heeft voor macht; militair, economisch en financieel. Het Christendom leert ons, en in meerdere of mindere mate houdt het vrije Westen zich daar ook aan, dat ieder mens een eigen waarde heeft. Aan de andere zijde heeft de mens al leen waarde indien hij behoort tot die gemeenschap. Het Christendom ge looft in een duizendjarig Rijk, net communisme in een heilstaat. En nu dient ter bescherming van het ge meenschappelijk erfdeel in het Wes ten, de N.A.V.O. als een schild. Nadat de generaal een interessante uiteenzetting had gegeven van de werkwijze van de N.A.V.O. en een ha- lans had opgemaakt van de sterkte der beide „werelden" op militair en economisch gebied, besloot hij zyn re de met een oproep tot waakzaamheid, daar de communistische stellingen in niets veranderd zijn. MOTTENPRAATJES -.«n «nollengoof/ej WERK VOOR COMMISSIE-BEDRIJFSREGELINGEN Eventueel zal hij optreden op grond van kartelbesluit De minister voor publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie heeft, in over eenstemming met zijn ambtgenoot van economische zaken, in de Staats courant van Dinsdag bekendgemaakt dat hy de Commissie Bedrijfsregelin gen heeft verzocht, advies uit te bren- ;en over de vraag, of er aanleiding iestaat om op grond van het kartel- besluit op te treden tegen een aan tal bedrijfsregelingen, die bepalingen bevatten betreffende de verkoop op afbetaling. Met name heeft de minister advies gevraagd ten aanzien van de bij ver- WSTIGMERX SealdiswdeHoestpoeders nemen de.prikkel -van de hoest weg, Scaldis poe ders tegen griep of influ enza helpen snehen radi caal. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. (rode Hoest- Een ScaldiTvpöeder...en Uw hoest verdwijnt! AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Ondertoon blijft vriendelijk Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM 15 Nov. Londen 10.61%—10.62%; New York 3.81A— 3.81%; Montreal 3.81%—3.81%; Pa rijs 1.0815—1.0835; Brussel 7.60%— 7.61%; Frankfurt 9p.42—90.52; Zü- rich 86.60-86.90; Zürioh (vr. francs) 88.95—89.05; Stockholm 73.21—83.31; Kopenhagen 54.91—65.01; Oslo 53.06—53.16; Milaan 60.41—60.51; Argentijnse verrekeningsdoliar 3.76%3.78%; Japanse Verreke ningsdollar 3.76%—3.77%; Turkse verrekeningsdollar 3.79%3.80%. v^^vvvvvvvvvvvvvvvv^^^^v 14 Nov. 15 Nov. Nederland 1955 (3%) 98 98% Nederland 1951 (3%) 101 101 Nederland 1948 (3%) 98% 98% Nederland 1947 (3%) 3 99% 99% Nederland 1937 3 96 96% Dollarlening 1947 3 96% 96% Investeringscertificaten 3 99% 99% Nederland 1962-64 3 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 76% 76% Ned. Indië 1937 A 3 98% 98% Grootboek 1946 3 97% 97% Nat. Handelsbank 162% Ned. -Handelïnij 234 A.K.U. 343% 347% Bergh's en Jurgens 299% 301% Cal vé-D elft 310 311 Kon. Ned. Hoogovens 385% 388% Unilever 460 463% Ned. Kabelfabriek 317 316% Philips 360% 363% W ilton-Feijenoord 279% 280 Billiton 420b Kon. Petroleum Mij. 607% 615% Amsterdam Rubber 140% 140% Holland Amerika Lijn 212 210% Kon. Paketvaart 180 180 Rotterdamse Lloyd 174% 175% Ned. Scheepvaart Unie 186% 186% Stv. Mij. Nederland 197 196 H.V.A. 158 157% Deli Mij. 159% 160% A.K.U. 3% 102% Bank v. Ned. Gem. 4% 105 104 Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 1351. Centrale Suiker 212 212% Kon. Mij. De Schelde N.B. 225 222% Baltimore-Ohio 46% 49% Missouri K.T. 19 19% New York Central 45 45% Pennsylvania 26% 27% Anaconda 70% 72 Bethlehem Steel 155 157 General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel Shell Union Tide Water 151 1521. 79% 80 118% 120% 50 51% 56% 57% 60% 61% 31% 30% PREMIELENiNGEN. Amsterdam 1951 132% 132% Breda 1954 107% 107% Eindhoven 1954 111% 111% Enschede-1954 108% 108% 's-Gravenhage 1952 I 138% 136% 's-Gravenhage 1952 II 134 134 Rotterdam 1952 I 141 Rotterdam 1952 H 138 137% Utreoht 1952 125 124% ANP-CBS BEURSINDICES 1953 100 Intern, concerns Industrie Scheepvaart Soheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 11-1.1 14-11 15-11 275.34 278.65 281.48 161.21 162.29 162.64 154.15 156.55 156.37 154.15 156.55 15 145.63 145.57 146.48 162,11 162.75 162.57 213.16 215.24 216.69 De willige stemming in Wallstreet heeft hier slechts weinig effect gesorteerd. De ondertoon was weliswaar niet ongunstig op het Damrak, maar de ware animo ont brak tooh en de markt had de gehele mid dag een zeer kalm verloop. Daarbij komt, dat in een der bijzalen een executoriale verkoop van effecten werd gehouden en dit eiste een deel van de aandacht der vaste beursbezoekers op. De hier betaalde prijzen weken echter nauwelijks af van de officiële noteringen. Bij de internationals nam Kon. Olie gistermiddag de leiding over van Philips. De aandelen stegen gemakkelijk van 607% tot 615 en tegen slot werd zelfs 616 be taald. De overige soorten twee a drie pun ten hoger. Ook de Incourante industrieën waren over het algemeen vrij vast ge stemd doch de affaire had weinig te be tekenen. Voor de cultures was de stemming licht verdeeld. H.VA. noteerde 'n puntje lager. Verenigde Deli daarentegen een hoger. Amsterdam Rubber opende ruim twee punten lager op 138, maar wist dit verlies goeddeels In te halen. Ook de scheepvaart sector had een onbelangwekkend verloop. De voornaamste soorten bleven in een doen met Maandag of een fractie naar be neden. Voor Amerikaantjes toonde men gisteren iets meer belangstelling, in Ana conda bijvoorbeeld werd de hoek open gemaakt. Guldensbeleggingen tenslotte stil en eerder iets beter. Vandaag staat de inschrijving open op de nieuwe spoor- wegiening. Voor zover thans reeds de in schrijvingen binnen zijn, Is men van me ning dat het aangeboden bedrag van 50 mlllioen zeker geplaatst zal worden. Pro longatie 2% pet. Sterke koersstijging op effectenbeurs te New York Op de effectenmarkt te New-York heeft zich Maandag: een der grootste koersstijgingen van dit jaar voorge daan. Het koersgemiddelde van 60 aandelen steeg met 2,60, wat de op twee na grootste stijging van het lo pende jaar was. Dit gemiddelde is nu nog slechts 1,60 onder het record- Eeu, dat bereikt werd op 23 Septem- er j.l., kort voor de grote reactie, die intrad na het bekend worden van de hartaanval van president Eisen hower. Het gemiddelde heeft thans ruim 91 procent ingehaald van de koersverliezen, welke tijdens de reac tie werden geregistreerd. koop op afbetaling voorgeschreven minimum-opslagen' boven de contant- prijzen, alsmede over de voorwaar de, die bij inschakeling van fi nancieringsinstituten aan de detail handel wordt gesteld ten aanzien van de door deze instituten aan de detail handelaren in rekening gebrachte vergoedingen. Het gaat hier in het bijzónder om i bedrijfsregelingen, die zyn ge troffen door het Qentraal Bureau voor Rijwielhandelaren, de Ne derlandse Vereniging van Gra- mofoon-detailhandelaren, de Ne derlandse Vereniging van Radio detailhandelaren, 't Centraal In stituut voor de Stofzuigerhandel, de by de „overeenkomst betref fende Haarden- en Kaohelhandel 1952" betrokkén partijen, de Mie- le-maatschappjj N.V. en haar grossiers, de Nederlandse bond van Piano- en Orgelhandelaren en fabrikanten, een aantal fabri kanten van tapyten en karpetten en een aantal matrassenfabri- kanten. Aan de commissie-bedrijfsregelin gen is verzocht, bij haar advies mede m ogenschouw te nemen de con juncturele aspecten, welke aan de re geling van de verkoop op afbetaling m kartelverband verbonden kunnen zijn, met name ten aanzien van de te voeren credietpolitiek. Voor bélanghebbenden bestaat de gelegenheid zich tot 6 December 1955 schriftelijk tot het secretariaat van de Commissie-Bedrijfsregelingen, Bezui- denhoutseweg 97, 's-Gravenhage, te wenden met t verzoek, door de com missie te worden gehoord. MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI Vreemde watertoerist jj i in Amsterdamse 1 i grachten H De vreemde watertoepst, die li enkele maanden geleden zijn vacantie op een vlotje in de Amsterdamse grachten door- bracht, is opnieuw op het water II verschenen. Ditmaal heeft hij zich volle- dig uitgerust tegen regen koude: boven zijn hoofd prijkt i nu een comfortabel afdak en aan zijn voeten staat een eigen- gebouwde kachel Robert Jasper, zoals deze vreemde eend in grachtenbyt j zich noemt, heeft het gelaat I met roet zwart gemaakt, en i maakt op het afdak met felle letters bekend: „De Moor op j het vlotje. Attentie ter gele- i genheid van de collecte voor 't j Sint Nicolaasfeest op Zaterdag I a.s.". Zyn tempo Is in vergelijking met de tocht van enige maan- I den geleden aanmerkelijk la- J ger, want hij heeft nu de mees- j te tijd nodio; om het vuur in I zijn kacheltje, waarvan de j smalle pijp hoog boven hem uit- I steekt, aan te houden. Dit, in de stijl van een woestijnfort gebouwde monument, is opgericht bij Tobroek. Het bevat de stoffelijke res ten van 6010 gesneuvelde Duitsers van het Afrika'korps". Het monu ment is gebouwd met geld, opge bracht door de Duitse oorlogsgraven stichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12