Graham liet zijn moeder en 43 passagiers verongelukken Soekarno herhaalt beschuldiging jegens Nederland en V.S. BELGIË ZAL MET DUITSLAND GRENSKWESTIES BESPREKEN CANADEES DORP GETROFFEN DOOR AARDVERSCHUIVING DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VLIEGTUIGRAMP WAS SABOTAGE Om verzekeringspremie van 37.500 dollar Het federal bureau of investigation (F.B.I.) heeft Maandag bekendge maakt, dat John Gilbert Graham, een 23-jarige inwoner van Denver, Co lorado, is gearresteerd in verband met de vliegramp op 1 Nov. j.l. by Longmont, waardoor 44 mensen om het leven kwamen. Op die dag stortte een passagiersvliegtuig van de United Airlines neer. Graham werd gearresteerd nadat gebleken was, dat hij een levensver zekering van 37.500 dollar had afgesloten vóór hij zijn moeder naar het vliegtuig bracht, dat later zou neerstorten. Grahams moeder was een van de slachtoffers van de ramp; zij zou naar Anchorage in Alaska gaan. Graham heeft schriftelijk bekend de aanslag op het vliegtuig te heb ben gepleegd. Hij verklaarde enige dynamietstaven in het vliegtuig ge brachte te hebben, die met een tijdapparatuur en een batterij tot ontplof fing waren gebracht» Volgens Edgar Hoover, de leider van het F.B.I., zal Graham vervolgd worden op grond van overtreding van de federale bepalingen omtrent sabotage van nationale verdedigings werken e.d., waartoe ook vliegtuigen van de burgerluchtvaart gerekend worden. Graham had samen met zijn moe der een automobilistenrestaurant in Denver. Autoriteiten verklaren dat Gra ham, die reeds een veroordeling we gens chequevervalsing achter de rug heeft, een levensverzekering van 37.500 dollar had genomen op zijn moeder. Zelf heeft hij zijn moeder naar de Stapleton-luchthaven te Denver gebracht om haar het vlieg tuig te laten nemen naar Alaska. Graham heeft twee kinderen. Ten tijde van zijn arrestatie was Graham bezig1 maandelijks af te be talen als restitutie, nadat hij in No vember 1951 veroordeeld was we gens het vervalsen van cheques tot een totaal van 4200 dollar. Hij kreeg vijf jaar voorwaardelijk, op voor waarde dat het geld terugbetaald zou worden. Mevrouw King, zijn stiefmoeder, heeft er 2500 dollar van betaald en 105 dollar moesten nog betaald worden toen Graham van daag gearresteerd werd. Eind 1951 heeft Graham een ge vangenisstraf van 60 dagen uitgeze ten wegens onwettige handel in sterke drank. Zorgvuldig onderzoek Graham heeft zijn arrestatie te danken aan de zorgvuldigheid van het onderzoek. Een nauwkeurig on derzoek van het wrak had aanwij zingen opgeleverd dat zich een ex plosie aan boord had voorgedaan voor het toestel neerstortte. Wanneer ook maar de geringste mogelijkheid van sabotage bestaat, beginnen de autoriteiten een onderzoek waarin ook de particuliere levens van de verongelukte passagiers ontrafeld worden. Graham is in 1932 in Denver ge boren. Na de dood van zijn vader in 1935 werd hij in een weeshuis ge plaatst, maar later leefde hij met zijn moeder en stiefvader, de heer en mevrouw Earl King, tot hij 15 jaar was. Hij heeft te Spenard in Alaska gewerkt en voorts als meca nicien te Grand Junction in Colora do. Voorts heeft hij bij de kustwacht gediend. Sedert de dood van zyn stiefvader heeft Graham zijn moeder geholpen in het „drive-in"-restau- rant. (United Press). Franse geldprijs voor Nederlandse student Ru van Wesel, student aan de tech nische Hogeschool te Delft en lid van de afdeling Hengelo van Min jon (Mi niatuur jeugdomroep Nederland) heeft een prijs van 10.000 Franse francs (ongeveer 100.ontvangen als be loning voor de voortreffelijke opname die hij inzond voor een internationale opnamewedstrijd. De opname werd uitgezonden door Radio Parijs. Sowjet-wapens naar Westelijk halfrond? De directeur van het centrale in lichtingenbureau der Ver. Staten, Al len Dulles, heeft verklaard, dat er meer en meer bewijsmateriaal komt voor de mogelijkheid, dat het Sowjet- blok wapens :al aanbieden aan lan den van het Westelijke halfrond. Allen Dulles noemde geen namen, doch herinerde aan de wapenzending uit Tsjecho-Slowakije aan Guatemala van twee jaar geleden, „die de wereld alarmeerde voor de mogelijkheid van een communistische coup in dit land". SPAAK WAS IN BONN „Technische correcties". De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul Henri Spaak, heeft Maandagochtend in Bonn besprekin gen met zijn Westduitse collega, Von Brentano, gevoerd over de tussen Bel gië en de bondsrepubliek hangende grenskwesties. Zuid-Afrika sluit zijn bureaux bij V. N. De Zuid-Afrikaanse regering heeft besloten de bureaux van haar perma nente vertegenwoordiging bij de Ver enigde Naties te New York voor de rest van de huidige zitting te sluiten. Dit werd vrijwel tegelijkertijd te Johannesburg door de minister van bu.itenlandse zaken, Louw, en door de delegatie te New York bekendge maakt. Deze actie is bedoeld als een protest tegen het feit, dat de beheer- schapscommissie van de VN., ds. Mi chael Scott, een felle tegenstander van de unie, over de kwestie-Zuid-West- Afrika heeft gehoord. Minister Louw verklaarde, dat het besluit van zijn regering definitief is, onafhankelijk van wat er verder nog ten aanzien van Zuid-West-Afrika wordt besloten of gedaan. Amerikaanse oud-minister Martin Durkin overleden Martin Durkin, oud-minister van ar beid in de regering-Eisenhower, is Zon dag in de ouderdom van 61 jaar aan de gevolgen van een hersentumor over leden. Leider van de vakbond van loodgie ters, een organisatie verwant aan het grote vakverbond „American Federa tion of Labour" (A.F.L.) werd Durkin, niettegenstaande zijn activiteit in de democratische partij, indertijd door president Eisenhower tot minister van arbeid benoemd. Maandag heeft prins Charles op Buckingham Palace zijn ze vende verjaardag gevierd. Hij werd hierin bijgestaan door 25 kameraadjes. Voor het feest was een aparte kamer ter beschikking gesteld, een luxueuse kamer, meer ge schikt voor een diplomatenge- sprek dan het spelen van kin deren. De kleine schaar wist er ech ter raad mee en in korte tijd lagen er kruimels op de grond en kon men jamvegen op de deuren vinden. De ministers hebben besloten, dat delegaties van beide landen bijeen zul len komen om over correcties van de grens te onderhandelen. De bedoeling zat daarbij voor tot een „logische en normale" grenslyn te komen. Spaak verklaarde, dat het vinden van een oplossing voor de grenskwes ties veel eenvoudiger was geworden doordat de Belgische regering niet in volle omvang heeft gebruikgemaakt van de rechten tot het beheren van Duits gebied, die haar in de in 1949 gesloten overeenkomst van Londen werden toegestaan. Daardoor behoefden de nu te begin nen onderhandelingen volgens Spaak zich slechts te beperken tot „werke lijk technische correcties in de strik te zin van het woord". Spaak sprak zich ervoor uit, dat binnen de grenzen van het mogelijke elke overgang van grensbevolking naar Ket andere land diende te worden voorkomen. „Het is niet in overeenstemming met mijn wensen, dat over mensen te gen hun zin zal worden beschikt", al dus de Belgische minister. Op de vraag of de Belgische rege ring haar houding ten aanzien van de grenscorrecties in overleg met de Ne derlandse regering had bepaald, ant woordde Spaak met de opmerking: „Ja en neen". „Uiteraard hebben wy de Neder- Zeven weken heeft president Eisen hower, na een hevige hartaanval, door moeten brengen in een militair hospitaal te Denver, maar op het ogenblik is hij weer bezig aan te ster ken. Op de banen van het Witte Huis te Washington heeft hij zelfs al weer een partijtje golf gespeeld, zoals de foto laat zien. landse regering op de hoogte gesteld van ons voornemen dit thema bij deze gelegenheid met de regering der bondsrepubliek te bespreken. Voor Nederland ligt het probleem der grenscorrecties evenwel heel anders dan voor België", aldus zeide Spaak. In Bonn verwacht men een krach tig opleven van de sedert jaren ge voerde actie voor een teruggave der door Nederland beheerde grensge bieden. Van de 135 vierkante kilo meter Duits gebied, dat onder de Londense regeling viel, is negentig vierkante kilometer voorlopig aan Nederland toegewezen, de rest aan België en Luxemburg. Daar België slechts een klein ge deelte van zijn aanspraken verwezen lijkte, zijn slechts enkele honderden Duitsers onder een Belgisch militair bestuur gesteld, terwijl het aantal in de Nederlandse grenscorrectie-gebie den wonende Duitsers rond tiendui zend bedraagt. De op gezette tijden geuite Duit se protesten tegen de overdracht der grensgebieden waren dan ook voornamelijk tegen Nederland ge richt, met het motief, dat het met aanging de bevolking tegen haar wil in te schakelen in een ander staats bestel, waar zij genoodzaakt zou blijven „burgers tweede klasse" te blijven. De tegen de door België verwe zenlijkte grenscorrecties ingebrach te bezwaren waren hier doorgaans van meer technische aard, daar deze naar Duitse mening als een ernstige hindernis van het verkeer zijn ge worden. Op enkele plaatsen zijn Duitse verbindingswegen en ook een spoorlijn afgesneden. Weer vijf doden Onveilig verkeer eis! nieuwe slachtoffers Bij een aanrijding op de rijksweg Den Haag-Rotterdam, onder de ge meente Delft, werden Maandag twee personen gedood. Een auto van de Rijkswaterstaat, welke rechts van de weg geparkeerd stond in de richting Rotterdam, werd aangereden door een bestelauto, waarin naast de bestuurder nog twee personen zaten. De bestuurder kwam er zonder letsel af, doch van beide andere inzittenden werden ge dood. De slachtoffers zijn de 59-jari- ge B. F. uit Den Haag en de 67-jari ge G. A. van de W., eveneens uit Den Haag. In de Bitterstraat te Zwolle is Maandag een ruim tweejarig jonge tje van de familie Kartouw bij het spelen onder een vrachtwagen van de gemeentereiniging geraakt. Het kind was op slag dood. De auto reed zeer langzaam, daar de straat ter plaatse is opengebroken. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is de 17-jarige H. uit Wevers- hoof, die per bromfiets van Medem- blik op weg was naar zijn woon plaats. aangereden door een perso nenauto, bestuurd door de heer H. uit Andijk. De bromfietsberijder werd met een ernstige hoofdwonde overge bracht naar het St. Jans gasthuis te Hoorn, waar hij Zondagmiddag aan de gevolgen is overleden. Een onderzoek zou hebben uitgewe zen, dat de bestuurder van dë auto onder invloed van sterke drank ver keerde. Maandag is de ongehuwde heer M. uit Oude Molen (gem. Fijnaart) bij het oversteken van de weg die naar de coöperatieve suikerfabriek leidt, Eegrepen door een uit de richting 'inteloord komende scooter. De heer M. werd ernstig gewond. Hij is in het Charitasziekenhuis te Roosen daal overleden. VOLKSCONGRES IN BANDOENG GIRAFFINEERD. Een rondtrekkend circus heeft schadevergoeding geëist van de kok Jean Duchemin in Le Ha vre. Toen hij de dagvaarding kreeg, zei hij„Het is allemaal de schuld van mijn bijziendheid. Wist ik, dat het boutje dat ik inmaakte geen konijn maar een babygiraffe was?" PANTOFFELMANIAK. Frederic E. Supple jr. moest zich in San Fran cisco ervoor verantwoorden, dat hij met een vaart van 120 kilometer per uur over de Golden Gate-brug had gereden. Hij had een excuus, waaruit bleek, dat hij een gehoorzaam echt- fenoot is: „Mijn vrouw had opge- eld en gezegd, dat ik direct thuis moest komen WELDOENER. Een gangster in De troit beroofde een taxichauffeur va* ongeveer dertig dollar en een pol; horloge. Hij maakte zich vervolge, een eind uit de voeten maar weifek toen en kwam terug by de taxi, g; de buit terug en deed er nog twe- dollar uit zijn eigen zak bij. „Vooi sigaretten en koffie", zei hij. „Je ziet er nogal zenuwachtig uit en daar zul je van opknappen1 Van heinde en ver derend geraas duizen- Nieolet het dorp onder stromen nieuwsgieri gen naar Nieolet (Que bec, Canada), het Za den tonnen aarde weg- mijnd. Tot de gebou- zakten. Verscheidene wen, die geheel in de huizen stortten in de ri- rivier verdwenen, be terdag door een gewei- vier de Nieolet, die tenhoren 't bisschoppelijk dige aardverschuiving N.O. van Montreal in paleis, en de „acade- de St. Lawrence uit- mie commerciale", een mondt. Nieolet ligt vlak Katli. handelsschool by de samenvloeiing voor jongens. Het „in- be- van beide rivieren. stituut familiel", de Ongeveer 1000 inwo- huishoudschool, waar iters van het zwaar ge- de vijfling Dionne vroe- troffen dorp zijn dak- ger school ging, bleef loos geworden. Vijftien onbeschadigd. Vier van dorpelingen liepen ver- dc gezusters Dionne wondingen op. De in een ruïne herscha pen dorp, waar vroe ger de vijfling Dionne de huishoudschool zocht. Dit dorp 'van rond 5.000 inwoners lijkt wel te zijn gebombardeerd. De kathedraal, een im posant bouwwerk, scheefgezakt. Tiental- teriéle schade schat len huizen zijn inge- men voorlopig op ette- stort en vijf gebouwen lijke millioenen dollars. njn geheel door de 'e verzwolgen. Nieolet betreurt drie oden. Dal dit aantal brand vrijwel de gehe i gering is, mag een onder heten volgens 3 dorpelingendie Za- rdag in doodsangst Je straat op renden '.oen hun huizen het be- 10 meter diep. Vermoe- gaven, nadat met don- deljjk heeft de rivier de President vergeleek zich met Hitier In Bandoeng heeft president Soekarno op 't Volkscongres voor een ge hoor, dat hy zelf op anderhalf millioen mensen schatte, 'n redevoering ge houden, waarin hij terugkwam op de plannen om Indonesië ten onder te laten gaan." Reeds eerder had hij verklaard, dat Nederlandse en Ameri kaanse belangengroepen de buitenlandse imperialisten waren, die deze plannen hebben opgesteld. Ir. Soekarno vergelek zich op een gegeven ogenblik met Hitier. „Slechts drie grote leiders uit de geschiedenis konden millioenen naar massa-meetings trekken Hitler, Gandhï en vadertje Karno", aldus de president. „Maar tussen deze drie bestaat een groot verschil", aldus Soekarno. „Hitier dwong millioenen te komen en naar hem te luisteren. Gandhi be zat een mystische aantrekkings kracht maar Soekarno gebruikt geen geweld en is geen profeet. Hij spreekt naar het hart van het volk. Hij is de stem van het volk", zo verklaarde de Indonesische presi dent. „Tijdens het tijdperk van de ko loniale overheersing konden wy slechts verzoeken indienen en bede len om gunsten bij de voormalige Nederlands-Indische regering. Onze moties aan de gouverneur-generaal te Buitenzorg hielden slechts ver zoeken in. In het tweede tijdperk hebben wij ons zelfvertrouwen teruggevonden. Wij verzoeken niet meer, wij eisen. Tussen ons en het imperialisme is een brede kloof. Wij vullen de vry- heid, maar zij willen ons een kolo niaal regiem geven. Reeds vroeger heb ik bet volk aangespoord om een politiek van non-coöperatie te vol gen. Wij moeten vertrouwen hebben in onszelf en wij behoeven niet bij anderen te bedelen." Het volkscongres aanvaardde na de rede een besluit, waarin de vast beslotenheid te kennen wordt gege ven om de eenheid van het volk te bewaren. Het besluit noemt vyf punten: 1) bevrijding van West-Irian van de Nederlandre agressie; 2) bestrij ding van de Daroel Islam en ande re subversieve acties; 3) liquidatie van de Nederlandse economische ba- Fan Nieolet is nu niet over. In Maan 'ernieligde een felle winkelwijk. Het verzakte gedeel 'c van liet dorp is on geveer 200 meter lang 60 meter breed en ruim legraafpalen (United Press vierden in 1952 in die school hun 20e verjaar dag. De branden, die uit braken na de ramp, werden spoedig geblust. Nieolet was verschei dene uren na de ramp nog verstoken van te- 'cfoon- en telegraafver bindingen met de om geving. Lange rijen te- knapten ses; 4) het houden van anti-koloniale campagnes in alle sectoren van het culturele leven; 5) het vormen van een hechtere eenheid van de revolu- tionnaire en nationale krachten. Meer dan een millioen motorrijtuigen Volgens de berekeningen van de KNAC bedroeg het totaal aantal mo torrijtuigen in Nederland op 1 Octo ber 1.069.060. Dit totaal kan als volgt worden onderverdeeld, waarbij ae tussen haakje geplaatste aantallen, de laatst bekende, door het CJ3.G. gepubliceerde gegevens voorstellen per 1 Augustus 1954, met uitzonde ring van de bromfietsen waarvan het tussen haakjes geplaatste cijfer het aantal bromfietsen per 1 Augustus 1955 voorstelt: Personenauto's 270.300 (209.411), autobussen 6.560 (6.359), vracht auto's en bestelwagens 100.200 (87.609), trekkers met opleggers (3.846); speciale voertuigen 4.750 (4.588), motorrijwielen incl. scooters 146.800 (130.486), bromfietsen 525.000 (503.421), tractoren 260 (230) en motordriewielers 11.200 (10.096). De verhouding tussen het aantal inwoners en het aantal motorrijtui gen in Nederland past zich door de ze onwikkeling enigszins aan de autodichtheden van de naburige lan den aan. Sluitingstijd voor inklaren aan Belgische grens Nu de dagen korter worden is de sluitingstijd van de controle aan de grens by import uit België vervroegd van 19 uur tot 17 uur. De maatregel geldt tot 1 April 1956, aldus deelt het vakblad voor de groothandel in aardappelen, groenten en fruit mede. De sluitingstijd van 17 uur gold reeds voor witlof, doch thans moeten ook appelen en peren uiterlijk 17 uur zijn ingeklaard. Het Wereldgebeuren. Argentinië Wat mijn opvolger Lonardi be treft: hij is als een man, die van het dak van een gebouw van twaalf verdiepingen sprong en bij het passeren van de vierde etage riep „Het gaat best, totnutoe". Dat zei de verdreven dictator van Argentinië, Juan Peron, vorige week toen hij tijdens zijn omzwervingen langs Zuid- en Centraal-Amerikaan- se steden als „werkeloze reiziger" journalisten tev.-oord stond op het terras van een hotel in Caracas (Ve nezuela). Met dat wel aardig gevon den beeld voorspelde Peron zyn op volger een spoedige verdrijving van diens hoge post. Hij voegde er niet aan toe, of hij na de val van Lonardi dacht, zelf weer als president naar Argentinië te kunnen terugkeren. Maar misschien heeft dat ideaal hem wel voor de geest geschemerd. Hrj heeft tenminste totnutoe niet het be sluit kunnen nemen, om zich defini tief ergens als banneling te vestigen. Hij verhuist van hotel naar hotel (waarbij hij langzamerhand van de heel dure ;n de goedkopere terecht komt omdat zijn beurs dunner wordt) en uenkt er nog niet over, om zich bij zijn verbanning neer te ïeggen. Van de wijziging, die Zondag on der druk van het leger in de re geringsleiding van Argentinië tot stand gekomen is, zal de werke loze reiziger geen profijt kunnen trekken, integendeel! Hijzelf was tij dens het bewind van Lonardi al offi cieel uit het Argentynse leger gezet, waarbij hem een levenslang verbod werd opgelegd, om het uniform van dat leger te dragen. De oorzaak was, dat hij zijn militaire eer bezoedeld had, onder meer met het verbranden van kerken in Juni j.l., het toe geven aan „golven van bijgeloof" en het samenwonen in heht presiden tiële paleis met de befaamde Nelly, een meisje, dat, toen de idylle ont stond, nog maar veertien lênte's tel de. Door dit verbod werd Peron in zijn nog resterende eergevoel danig aangetast. Maar hij moet nu verwach ten, dat in de nabije toekomst ook tegen zijn vroegere getrouwe volge lingen in Argentinië straffer zal wor den opgetreden. Het leger heeft gene raal Lonardi immers als president aan de kant gezet, vooral omdat die te mild optrad tegen voormalige Pe- ronistische leiders en tegen militai ren, die tot het einde toe aan de nu zo eenzaam rondzwervende Peron wa ren troüw gebleven. Peron zal er goed aan doen, voorlopig toch maar een villa te huren in een van de vele staten, waar hij „vrienden" heeft. Vrienden tussen aanhalingstekens, want het is wel gebleken, dat er wei nig staatslieden zijn, die zich onder de gegeven omstandigheden als vrienden in nood van Peron willen ontpoppen. Het aftreden van Lonardi zal niet alleen vreugde hebben gewekt in het kamp van de legerofficie ren, die de laatste weken vol critiek waren op deze man, die in burgerkle ren, met zyn hoornen bril op, meer een professor dan een generaal schijnt te zijn. Zijn opvolger als voorlopig ■president, generaal Pedro Aramburu, die kort na het afzetten van Peron chef .van de generale staf werd, wordt beschouwd als een niet-politieke fi guur, die de eerbied van de strijd krachten geniet. Ook in andere krin gen, die nog een appeltje met het vroegere Peron-regime te schillen hadden, is Zondag vast en zeker een hoera'tje opgegaan. Tot die kringen moet men rekenen de eigenaar en de vroegere medewerkers van het dag blad „La Prensa". dat in heel Zuid- Amerika een goede naam had, tot het in 1951 aan de directeur, Alberto Gaïnza Paz, werd ontnomen om in het vervolg te dienen als spreekbuis van de Peronistische vakbeweging. Paz had al diverse keren aan Lonardi laten weten, dat het niet meer dan billijk zou zijn, wanneer hij zijn krant zonder vorm van proces terugkreeg, maar Lonardi vond, dat de rechter lijke macht daarover zou moeten be slissen en dat de heer Paz niet by de regering, maar bij Justitia moest aan kloppen. Nog vorige week trokken 200 vroegere medewerkers van het blad naar Lonardi om hem te vragen, toch zelf het door zijn voorganger te weeg gebrachte onrecht ongedaan te maken. Maar kennelijk was Lonardi wat huiverig, om het vakverbond, waarin verscheidene Peronisten nog lakens uitdelen, tegen zich in het har nas te jagen. Misschien daagt er nu toch nog hoop voor een spoedige her verschijning van ,.La Prensa" in de oude vertrouwde stijl. Dat hangt van de maatregelen van Aramburu af En van de reacties van de vakbewe ging op diens politiek. Want wanneer hij al te straf te werk ging. zou hij het wel eens bij de leden van de vak beweging kunnen verbruien. Wan neer die kwaad werden en hun toe vlucht namen tot het vertrouwde re cept: een staatsgreep, kónden de pa- Dieren van banneling Peron wel eens aan het stijgen gaan PAZ VAN LA PRENSA prettiger perspectief? President Eisenhower naar Gettysburg. President Eisenhower is Maandag uit het Witte Huis naar zijn boerdery in Gettysburg, 120 km van de hoofd stad, vertrokken voor een verder her stel van zijn hartaanval. Hij zal daar zes weken blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5