met een Een kleine Zeeuwse reünie in de residentie 4* PRONTO lm ti olijfje Immr Almanak ZEEUWSE LANDBOUWSMEDEN E1V DE MECHANISATIE Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 DUBBEL GOUDEN HUWELIJKSFEEST! Twee broers en twee zusters van St. Philipsland trouwden (Van een speciale verslaggever). Op 17 November 1905 het jaar, dat voor de laatste keer in Neder land een liberaal kabinet werd gevormd en dat de RussischJapanse oor log eindigde met de vrede van Portsmouth trouwden in Anna Jacoba- polder op St. Philipsland drie dochters uit het gezin van de landarbeider Vermaas. Dat drie van de tien dochters tegelijk voor de burgemeester verschenen om in de echt te worden verbonden, was voor het eiland een heel wat belangwekkender gebeurtenis dan de bovengenoemde feiten! Bovendien waren twee van de mar _e n broers, van wie de jongste, Chris Aarnoudse, het eiland achter zich had gelaten en in Den Haag politie agent was geworden. Hij kon zich permitteren om met Janna Vermaas te trouwen, want hij verdiende toen het in de ogen van de bewoners van Anna Jacobapolder geweldige weekloon van niet minder dan twaalf gul den. Jan Aarnoudse had het als landarbeider ook j voor elkaar gekre gen, dat hij Abramina Vermaas een tehuis kon aanbieden. Dit viertal zal Donderdag a.s. op 'n keurig bovenhuis aan de Loosduinse- kade in Den Haag temidden van fa milieleden de gouden bruiloft vieren met een echt huiselijk feest. Jan (bijna 78) en Abramina (70) zijn daarvoor uit Anna Jacobapolder, waar zij nog steeds wonen, speciaal naar Den Haag gekomen, waar Chris (75) en Janna (73) nu al vijftig jaar tot hun volle te vredenheid wonen. Zij hebben, al heeft de geboortestreek natuurlijk wel een bepaalde aantrekkingskracht gehou den, geen verlangen om voorgoed naar Zeeland terug te keren. Hun gehechtheid aan de residentie is, behalve aan het feit, dat hun kin deren er wonen, toe te schrijven aan de omstandigheid, dat bijna al de zus ters van de Haagse mevrouw Aar noudse haar voorbeeld gevolgd heb ben en ook naar Den Haag zijn geto gen. Overigens moet getuigd worden, dat het Zeeuwse gouden echtpaar de lucht van St. Philipsland even goed bekomen is als het andere gouden paar de Haagse lucht. Zij zijn allen vitaal genoeg om van het leven nog tenvolle te genieten .Men zou het de voormalige politieagent zeker niet aanzien, dat hij drie jaar vóór het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd (55) voor de dienst is afge keurd. Doch de zware straatdienst van die tijd vergde ook wel veel van de constitutie der politiedienaren. Als steken en seheuten U bet leven vergallen es U geen raad meer veet van de tergende pijn, brengt Krnschen Salts uitkomst De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met uw rheuma- tiek. Zes minerale zouten, weten schappelijk samengesteld, spannen In Kruschen samen om uw bloedzuive rende organen krachtig te stimuleren. Met verjongde energie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverheden kunnen zich niet op nieuw ophopen en vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tjjd bevrijd van de pijnen die uw hu meur vergallen en uw gestel sloper Men hoeft niet te denken, dat er bij deze gouden echtparen plaats is voor een weemoedig mijmeren over de „goede oude tijd", waarmede sommigen onze in veel opzichten verscheurde tijd proberen te disqualificeren. Zij hebben de pijnlijke moeilijk heden van de jaren der schrik barend lage lonen en onmense lijk lange arbeidstijden te sterk aan den lijve gevoeld, om geen waardering te hebben voor de grotere materiële en sociale ze kerheid, waarop de werkende mens thans een onvervreemd baar recht heeft verkregen. Sterk besef Uit de aard der zaak hebben zij een sterk besef van hetgeen er sinds de tijd, dat zij met elkaar de dorpsschool in Anna Jacobapolder bezochten, is veranderd. Ook St. Philipsland, dat zij nog gekend hebben, in de tijd, dat het Slaak niet gedempt was en de stoomtram over een smalle dam de verbinding met Noord-Brabant onder hield, heeft sindsdien een ander ge zicht gekregen. Alleen de verbinding met Schouwen-Duiveland is nog even moeilijk als altijd. Ongetwijfeld zal er Donderdag op de Loosduinsekade 1191 in Den Haag veel belangstelling zijn voor dit dub bele gouden feest. Het wordt, in klein bestek, een Zeeuwse reünie in optima forma! Afd* Schouwen-Duiveland „Minjon" in de aether. Minion (Miniatuur Nederland), afdeling Jeugdomroep Schouwen-Dui veland, zal a.s. Donderdagmiddag, 17 November, om vijf uur over de zen der Hilversum II z\jn eerste uitzen ding verzorgen. Het wordt een caba retprogramma, genaamd „Regen." Aan deze uitzending werken mee: Lenie de Ryke en Piet Kaashoek uit Zierikzee, Cora Slielcer uit Brou wershaven en Rinus van Langeraad uit Kerkwerve. De technische voor bereidingen zjjn in handen geweest van Jacques van der Ploeg uit Zie rikzee. VAN TOT MOND- EN KLAUWZEER Op het landbouwbedrijf van de we duwe W. K. te Koewacht werd bij ne gen vaarzen mond- en klauwzeer ge constateerd. De Veeartsenijkundige Dienst uit Breda liet de dieren over brengen naar Middelburg, waar zy werden afgemaakt. Het bedrijf en de omliggende weilanden te Koewacht werden tot besmet terrein verklaard. DUITSE MOSSELEN. Het moge wat verwondering wek ken, dat de Yersekse mosselhandela ren zich momenteel niet alleen met de export, maar ook met de import van mosselen bezighouden. Dit is 'n gevolg van de geringe aanvoer in dit DIALOOGJES 't Is weer volop de tijd voor de be kende, vooral voor ouderparen nogal uitputtende dialoogjes, waarbij het gerijpte kroost aarzelend uiting geeft aan zijn gerezen wantrouwen ten aanzien van 't vijf December-sprook- je. ,tfij is niet overal even zwart", hoorden wij somber een dochtertje tot haar papa zeggen, tijdens een wandeling in Middelburg. „Ik heb het zelf geziendat hij ook lichte plekken had." Papa bromde iets onbestemds. Het was hem aan te zien, dat hij geestelijk op een tweesprong stond; óf nou maar ineens de waarheid op straat werpen, waarbij hij van alle gezeur af zou zijn, of toch nog even volhouden. Toch nog even trachten de illusie in het kinder brein te behoeden voor de fantasie loze realiteitmet buurman Jansen als „lamenielachen"goedheiligman en de oudste zoon des huizes in de rol van de clowneske Moor. ,Jn z-'n nek was hij lang zo zwart niet als in z'n gezicht", ging dochter lief vasthoudend voort. Waarna ze voorzichtig, toch nog wat angstig opziend naar papa, in eens alle kaarten op tafel gooide: „En hij heeft dezelfde stem als Kees!" De man zuchtte. ,Ja", sjirak hij berustend, ,,'t is Kees." Er viel een wereld vol zorgen van hem af. seizoen van Zeeuwse- en Waddenzee mosselen. De Fransen vragen om het zeebanket en dus leveren de Yerseke- naars het, ondanks het tekort. In mo torschepen en kustvaartuigen worden Duitse mosselen in Yerseke aange voerd om naar Frankrijk te worden doorverkocht. OP DE SCHORREN. De wind zit schipper De Bruin uit Terneuzen niet mee. Zaterdag een week geleden reeds, voer zijn „Schel- destroom", die met een lading beton- tegels op weg was van Terneuzen naar Hellevoetsluis op de schorren van de Anna-Jacobapolder in het Slaak omhoog; gisteren zat de 160- tonner er nog. De schipper had ge dacht zijn schip op eigen kracht weer vlot te krijgen, maar tengevolge van de zuidelijke en oostelijke winden kwam er niet voldoende water in het Slaak. OOK KROTEN. Over lange en zware bieten werd reeds een en ander geschreven constateerde onze correspondent te Wemeldinge maar over kro ten had hy nog niets gezien. Daarom deelde hij mee, dat by de heer P- Kievit te Wemeldinge in de tuin op een plankje een kroot te zien ligt met het kolossale ge wicht van vier kilogram. Met enige bedenking voegde de be richtgever er aan toe niet te we ten, of de kolos wel lekker zal zijn bij het middagmaal. Dat ech- ^ter zo wordt van bevoegde zij nde geadviseerd is te proberen! HET EIND IN ZICHT. Het einde van het verkeersprobleem bij de autobushalte in de Noordstraat te Axel is in zicht. Wanneer op deze plaats autobussen stoppen, ontstaan steeds maar weer nare situaties. Bin nenkort wordt de halte verplaatst naar het Skydlowski-plein en dan is men van de narigheid af. Het wach ten is alleen nog op het aanbrengen van de verlichting ter plaatse. Afscheid van kapitein Beije bij Pror. Stoombootdiensten Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd In het hoofdkantoor van de Provin ciale Stoombootdiensten aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen nam Maan dagmiddag kapitein J. Befje afscheid van superieuren en personeel wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Tijdens deze afscheids bijeenkomst bracht de directeur van de Provinciale Stoombootdiensten, mr. J. L. Nieuwenhuis, de scheidende kapitein in hartelijke woorden dank voor het vele werk. dat hij gedurende zijn 43-jarige dienstperiode heeft ver richt, in het bijzonder dankte spr. voor de weliswaar korte, maar uitste kende samenwerking, die hu per soonlijk met de heer Beije mocht neb ben. Ook de heer A. van Loo, het oudste lid van de Oosterscheldedienst, dank te de heer Beije voor de prettige sa menwerking. Hij herinnerde speciaal aan de moeilijke jaren gedurende de tweede wereldoorlog. Namens het boot- en walpersoneel van de dienst Zierikzee-Katseveer bood „Arie van de boot" tenslotte de heer Beije een rookstel aan. Namens het „Jubileum- fonds" dankte de heer Van de Velde voor de medewerking, die men altijd van kapitein Beije mocht ontvangen. Spr. deed zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk, terwijl me vrouw Beije met bloemen bedacht werd. Namens het walpersoneel te Zierikzee sprak de heer J. van Dijke woorden van dank. Als scheepsjongen trad de heer Beije op zijn zestiende jaar in dienst bij de Provinciale Stoombootdiensten. Successievelijk werd hij gepromo veerd en ter gelegenheid van zijn 40- jarig dienstjubileum op 1 Juni 1952 werd hij bevorderd tot kapitein le klas. Sinds die tijd voerde hij het be vel over de „Koningin Emma", die de dienst onderhoudt tussen Zierikzee en Katseveer. E.V.O.-Zeeland in Goes. Grote belangstelling. Er bestond Maandagavond grote be langstelling voor de voorlichtingsbij eenkomst, die 't district Zeeland van de Alg. Verladers en Eigen Ver voerders Organisatie in „de Prins van Oranje" te Goes belegde. De districts secretaris van de E.V.O., de heer A. Drost, meende dat deze opkomst de conclusie rechtvaardigde, dat er ener zijds ïn het bedrijfsleven belangstel ling bestaat voor het werk van de E. V.O. op vervoersgebied en aan de an dere kant interesse aanwezig is voor goede voorlichting. Spreker vertelde voorts in het kort wat de E.V.O. is en. doet. Met betrek king tot de toenemende verkeerson veiligheid wees de heer Drost op de E.V.O.-keuringsdienst van motorvoer tuigen. De statistieken wijzen uit, dat een geregelde autokeuring naast de periodieke onderhoudsbeurten zeker verantwoord is. Spreker liet hierna nog een wi schuwend geluid horen tegen de aan koop van gebruikte motorvoertuigen zonder een gedegen onderzoek te la ten instellen. Voorts vestigde hij nog maals de aandacht op de omwisseling van de kentekenbewijzen. Momenteel moet van motoren met of zonder zij span, veeauto's, bussen, vrachtwagens en bestelwagens of personenwagens, die een aanhanger voortbewegen en auto's met een departementaal num mer, het kenteken met het provincie- nummer omgewisseld worden. Spre ker adviseerde nog geen nieuw kente ken aan te vragen voor gewone perso nenwagens, bestelwagens en vracht auto's, maar hiervoor de nadere aan kondiging van de overheid af te wach ten. Vervolgens ging men over op de vertoning van enkele films en licht beeldenstrips. Zeeuwsch-Vlaamse samenwerking op cultureel gebied In Zeeuwsch-Vlaanderen is een ka tholieke federatie voor samenwerking op cultureel gebied opgericht. De ini tiatiefnemers kwamen in Oostburg bij een en besloten bepaalde plannen in een eerstvolgende bijeenkomst te be spreken. De vergadering werd geleid door de heer J. H. Stolte, voorzitter van de kunstkring „Van de Vos Rey- naerde" te Hulst. Aanwezig waren o.a. deken J. Koopmans uit Hulst, mej. M. Bogers, Oostburg, bestuurslid van de K.V.C.O. de heer J. Cornelis uit IJzen- dijke, bestuurslid van „Elmare" al daar; de heer F. Govaert uit Sluis, be stuurslid van K.V.C.O.; de heer Gremmen, voorzitter van de Film kring, drs. G. Mornhout voorzitter K.V.C.O., Oostburg en de heer P. Stuy, bestuurslid van de Katholieke Cultu rele Vereniging uit Hoofdplaat. Oesterhandel in October Hoewel er, blijkens de cijfers over e maand October 1955 ca. 200.000 stuks oesters meer verzonden zijn dan vorig jaar, blijft de handel onder de wal nog van weinig betekenis. Wat verhandeld wordt, zijn nog kleinere soorten, hetgeen begrijpelijk is, daar er in België naar deze oesters de meeste vraag is. De kwaliteit is over het algemeen goed. Vooral de oesters van de Yersekse bank zhn dit jaar goed, hetgeen een gelukkig feit ge noemd kan worden, daar van deze percelen de meeste aanvoer te ver wachten is. I Advertentie DAKOTA - de nieuwe Ameri kaan voor gewone Nederlandse prijsOpen zo'n pakje snuif.... steek op.... d£n pas voelt u zich ontspannen, behaaglijk Inhaleer.... inhaleer diep en genietDat is de „true American flavour", dat is een sigaret, waarin uitgelezen Amerikaanse tabakken zijn verwerkt! Werkelijk; U veelt zich anders, u voelt zich in de wolken met een Dakota! 85 ct per pakje swiss vtet. Concours Zeeuwse Zangersbond. Als voorlopige datum voor het con cours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" is vastgesteld Zater dag 7 Juli en niet, zoals wij abusieve lijk meldden, op 17 Juli. Examens hoefkunde Aan het instituut voor Hoefkunde slaagden voor het diploma de heren H. Versluis, Middelburg, J. Butler, Heer Arendskerke, A. Haze, 's-Hee- renhoék, P. Butler, Biezelinge, J. van Doorn, Baarland, H. v. Oosten, We meldinge, F. Kole, Ovezande. De cursus stond onder leiding van dr. G. Wagenaar uit Goes en de heer J. A. Kurz uit Serooskerke (W.) Kleine oorzaken, grote gevolgen. Een klein wondje te gering om er acht op te slaan, kan soms de poort zijn waardoor ziektekiemen binnendringen Dan ontstaat er infectie cn een min of meer ernstige ontsteking of ver zwering Is het gevolg. Gebruik daarom bij elke verwonding de reeds door drie geslachten geprezen Akker's Klooster balsem. de wondbalsem bij uitnemend heid. Zuiverend, ontsmettend en gene- zend Ook gij zult zeggen: „Akker's Ktoosterbalsem, geen goud zo goed". Zaterdag werd in „De Prins van Oranje" te Goes een vergadering ge houden van de Sectie Tractoren- en Tractorwerktuigenbedrijven in Zee land en West-Brabant. Deze sectie, een onderdeel van de gezamenlijke Smedenorganïsaties, stelt zich o.a. ten doel haar leden, de landbouwsmeden, die zich met de handel in en reparatie van tracto ren en tractorwerktuigen bezighou den, voor te lichten in verband met do aanpassing van deze bedrijven aan de eisen van de moderne land bouwmechanisatie. Uit het feit dat voor deze verga dering uit alle delen van de provin cies een grote belangstelling bestond, blijkt, dat de landbouwsmeden in deze omgeving hun tijd verstaan. Op deze vergadering sprak o.a. de heer G. J. v. d. Ham, algemeen des kundige van de Stichting Vakoplei ding „Smecoma" te Utrecht, over: „Vakopleiding, verkoopactiviteit en bedrijfsinrichting, drie eisen voor 'n modern landbouwmechanisatiebe- dryf." Vakkennis is een eerste vereiste voor ieder, die zich op dit terrein beweegt. Meer dan voor honderd Chauffeur in kanaal verdronken De 38-jarige ongehuwde chauffeur L. Blankaert uit Hontenisse is Vrij dagavond omstreeks half elf om liet leven gekomen, toen hy met een vrachtauto nabij Sas van Gent het kanaal in reed en zich niet meer in veiligheid kon stellen. De heer B. kwam op de weg van Sas van Gent naar Terneuzen in aanrijding met. een uit tegenovergestelde richting nade rende lege vrachtauto. Deze auto werd zwaar beschadigd en kwam dwars over de weg te staan. De chauffeur Jiep geen letsel op. De an dere vrachtauto schoot dwars de wég over en reed door het struikgewas heen het Kanaal in. In samenwerking met Rijks- en Verkeerspolitie heeft de brandweer, die spoedig op de plaats van het on- luk aanwezig was. getracht de plaats vast te stellen, waar de auto zich moest bevinden. Met behulp van een passerende sleepboot slaagde men er in de juiste plaats te bepalen. Een ter assistentie geroepen beurtschip van de firma Voerman bracht de auto bo ven water. Het stoffelijk overschot van de chauffeur bevond zich in de cabine en werd, zodra dit mogelijk was. geborgen. Daarna werd de vrachtauto op de wal gezet. Bij liet verlaten van Sas van Gent werd de auto, waarmee het stoffelyk overschot van de heer B. naar zijn woonplaats werd vervoerd, aangere- den door een Belgische personenauto. I By deze botsing Beperkte de schade zich tot enkele schrammen. dergelijk landbouwmachinepark, dat nog steeds sneller aangroeit, eist vakbekwaamheid. Niet alleen van de patroon, maar ook van zijn per soneel, aldus spreker. 1 Ook aan verkoopactiviteit moet de volle aandacht worden geschon ken. Dit is door velen nogal een» verwaarloosd. Daarom organiseert de stichting Vakopleiding „Smeco ma", nu, naast de cui'sussen Land bouw- en Tractor-mechanica, een schriftelijke cursus Verkoopkunde, van 5 maanden, met de mogelijkheid van praktijklessen. De inrichting van het bedrijf is een derde voorname factor. Er moet ruimte, licht en verwarming zijn in de bedrijven, terwijl goed gereed schap een eis is, die voor zichzelf spreekt. Na de pauze behandelde de heer T. de Boer, Rijksmidden- standsconsulent in Zuid-Holland het onderwerp: „Financierings mogelijkheden bij de uitbreiding en inrichting van de bedrijven, naar de eisen van de moderne landbouwmechanisatie." Duidelijk kwam hierbij naar voren, dat in vele gevallen de hoge investeringen, in verband met uitbreiding, inrichting, voor raad houden en financiering, niet meer door het bedrijf zelf gedra gen kunnen worden. In veel ge vallen kan dit een gevolg zijn van een gezonde bedrijfsgroéi. Het ministerie van economische zaken heeft een z.g. „midden standsfinanciering" in het leven geroepen, om dergelijke bedrijven een steun in de rug te geven. Er zijn verschillende credietrege- lingen ontworoen, waarbij het Rijk een bepaalde garantie verleent, zo dat het voor banken en beleggers aantrekkelijker wordt om geld in deze bedrijven te steken. Bij de bespreking bleek duidelijk, dat hier voor velen mogelijkheden liggen. Niet alleen voor de land- bouwmechanisatiebedrijven zelf, maar ook voor b.v. loonwerkei's, die als ondernemers van deze credietmo- gelijkheden gebruik kunnen maken. Na bespreking van het program ma voor de volgende vergadering, waar o.a. het nieuwe service-regie ment landbouwtrhctoren zal worden behandeld, werd deze geanimeerde vergadering gesloten. Aanvoer mosselen In de afgelopen dagen werden weer flinke partyen mosselen vanuit de Waddenzee en de Zeeuwse wateren in Yerseke aangevoerd. Naar schatting bedroeg dit 35.000 ton, hetgeen een record-aanvoer van binnenlandse mosselen betekent. De grote aanvoer van Duitse en Deense mosselen in Frankrijk is er de oorzaak van, dat de vraag iets minder was. Toch werden nog naar schatting 25.000 ton verhan deld. De kwaliteit blijft' goed. VANDAAG Middelburg Electro: „Fernandel als acrobaat", (a.l.), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Rhapsody" (alle leeftijden). 19 en 21 uur; Luxor: „De blauwe diamant van de Maharadja", (14 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Gejaagd door de wind", (14 jaar), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2